Kamer zwicht voor Zijlstra's „NEEN Bijzonder felle rede van Soebandrio in Y.N. DREIGENDE WANHOOPSDAAD VAN FRANSE EXTREMISTEN Kabinetscrisis op het nippertje voorkomen Onze ivreedheicl schril geschilderd Belastingvoorstellen toch aangenomen Geladen debat enkele malen onderbroken Wat bijna tot crisis leidde Zelfs een oorlog riskeren.... Niet bereid tot concessies DEMARQUET gearresteerd l| WEERBERICHT Leger beslissend in spoedig te verwachten krachtmeting I CyTïiyïsïL (9uc/ ?)Cteuws Opgef'c^t 1 maart 1860 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 No. 30500 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Op het allerlaatste ogenblik is gistermiddag in de Tweede Kamer een ernstige politieke crisis afgewend Minister Zijlstra heeft zijn belastingvoorstellen onge wijzigd uit het vuur kunnen slepenmaar daarvoor heeft hij het zwaarst mogelijke politieke geschut in stelling moeten brengen, n.l. het stellen van de kabi netskwestie. Verwerping van de olieheffing of van de wijziging van de vennootschapsbelasting zou hebben geleid tot ontslagaanvraag van het gehele kabinet. De bestrijders van de wetsontwerpen, met de KVP in de voor ste linie, hebben met tegenzin het hoofd gebogen voor dit dreige ment. „De wereldsituatie en het debat over Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties gedogen thans geen kabinetscrisis", zo bracht de fractieleider van de KVP. dr. W. L. P. M. de Kort de gevoelens van de opposanten onder woorden. Toch moet minister Zylstra een bittere nasmaak van dit debat heb- ben overgehouden, daar de fractielei der van de KVP, dr. De Kort, aan zyn verklaring toevoegden dan wel te zullen voorstemmen, maar zich daar bij uitdrukkelijk los te maken van de door de bewindsman gevolgde be leidslijn. Zonder hoofdelijke stem ming zijn de voorstellen tenslotte aanvaard. Slechts de leden van de SGP, PSP en CPN vroegen aanteke ning. dat zij tegen waren. Aan de eindbeslissing waren enkele uren vol spanning en verwarring met lange pauzes voor nader overleg vooraf gegaan. Spanning De vergadering was gistermiddag; reeds een half uur later begonnen dan' normaal. Daaruit kon al worden afgeleid dat niet alles koek en ei was. Eerst werd zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden melden de motie van de socialist Peschar (één procent van het nationale inkomen voor de on derontwikkelde gebieden) verworpen. Daarna kreee dir. De Kort, die nieuwe fractievoorzitter der KVP, het woord voor een verklaring over de belas tingvoorstellen. Hij was wel bereid zich neer te leg gen bij de heffing op olie voor het bedrijfsleven, maar wilde een beslis sing over de vennootschapsbelasting uitgesteld zien tot het volgende jaar. Twee jaar geleden kreeg minister Hofstra van de Kamer ook geen fiat voor beiastingpolitiek op langere ter- myn. Het leidde toen zelfs tot kamer ontbinding en nieuwe verkiezingen. Ook nu meende dr. De Kort, dat er in één jaar veel kan veranderen. Men zou te zijner tyd de situatie opnieuw moeten bezien. Daarom wilde hij nu nader overleg tussen regering en Kamercommissie van Financiën. Hy vroeg dan ook schorsing van het de bat voor anderhalf uur. Er ontstond een wel zeer onordelijk ordedebat, waarbij van socialistische en Anti- Revolutionaire zijde op een verkla ring van de minister werd aange drongen. Maar zonder dat prof. Zijl stra zich nader had verklaard, werd tenslotte tot schorsing besloten. Om half vier werd de vergadering heropend. Dirv Lucas (KVP) bracht verslag uiit van het overleg in die commissie. Met stijgende spanning werd geluisterd, maar het verlossen de woord kwam met. Integendeelon danks uitvoerig overleg was geen overeenstemming bereikt, aldus dr. Lucas. De heer Van de Wetering (CH) handhaafde zyn bezwaren, maar een groot deel van zijn fractie zou haar stem laten afhangen van het ant woord van die minister. Het eerste tekan van toenadering kwam van mr. Van Leeuwen (VVD). „We kibbelen eigenlijk over onbelangrijke zaken", zo meende hij. „Wel zouden we eigen lijk volgend jaar pas moeten beslis sen, terwijl de minister nu al een be sluit wil. maar als er gekibbeld wordt, zal er tenslotte één de wijste partij moeten kiezen". Volgens mr. Van Leeuwen zou dit de Kamer moeten zijn. die in dit geval dan maar onder „het juk" van de minister zou moe ten doorgaan. Trouw Na een spannende vergadering heejt de Tweede Kamer gisteren twee omstreden wetsontwerpen I van minister Zijlstra aangeno men. De minister wordt geluk- I gewenst door het Kamerlid V. d. Wetering en de heer Lucas, I welke laatste het de minister tij dens de debatten zeer moeilijk had gemaakt. Advertentie „TRESLONG" HILLEGOM - Tel. 02520-5347 Onbeperkt kip eten ƒ6.00 Rijsttafel 16 ger. ƒ6.50 Dag. diner-dansaffttA^Maandags gesloten Minister Zijlstra richtte zich in een kort woord tot de Kamer. In ant woord op de geuite verwijten zei hij, alitijd aan zün programma trouw te zijn gebleven. Hij had zijn uiterste best gedaan, de uitgaven binnen de perken te houden, al was hij er niet steeds zonder kleerscheuren afgeko men. Tot zün spijt waren nieuwe lasten nodig geworden door het weg vallen der Amerikaanse hulp. „Ik kan niet anders dan mün standpunt handhaven, al loop ik daardoor het risico de reputatie te krijgen van de stüf hoofdige minister van Finan ciën". Mr. Burger (PvdA) vroeg naar de consequenties van eventuele verwer ping van de voorstellen De situatie was er niet duidelijker op geworden, daar de KVP niets naders van zich De belastingontwerpen, die de Tweede Kamer na zware strijd met minister Zijlstra heeft aan- vaard, behelzen het volgende: 1) Byzonder invoerrecht op minerale oliën, per 1 januari 1962. Deze heffing, die circa f 65 miljoen moet opbrengen, zal verschillende tarieven hebben, variërend van f.0.76 per 100 kg. (voor stookolie) tot f. 1.40 per hl. (voor petroleum). Olieprodukten voor de huishouding zyn vrij ge- I steld. 2) Wyziging vennootschaps- belasting, per 1 januari 1962. In 1962 blyft het tarief gelyk aan het huidige (44-47 pet.), in 1963 wordt het verlaagd (4245 pet.) Onlangs was evenwel besloten tot een tarief van 4043 pet. Enerzijds is dus sprake van een I daling, anderszij ds van een stij- ging. De schatkist hoopt hier door aan f.70.miljoen te ko- men. Zonder strijd heeft de Kamer aanvaard de invoering van de verlaging van inkomsten- en j loonbelasting per 1 juli 1962. Record van X 15: 6543 km. per uur In de V.S. is donderdag met een raketvliegtuig van het type X-15 een nieuw snelheidsrecord gevestigd. Het toestel haalde een snelheid van 6.548 km per uur en overschreed hiermee de geschatte limiet met 113 km per uur. Bij een vorige recordpoging met een X-15 werd 6.300 km per uur ge haald. De vlucht van gisteren werd gemaakt door de 37-jarige majoor van de Amerikaanse luchtmacht Robert White. In 8 seconden ver bruikte het toestel alle brandstof. White landde tien minuten nadat de X-15 was losgelaten door het moeder vliegtuig, een B-52. had laten horen. Minister Zylstra verklaarde daarna aan de wetsont werpen te zullen „vasthouden". Dit was volgens die liberale fractieleider, prof. Oud, nog niet duidelyk genoeg. De Kamer moest volgens hem goed weten, onder welke omstandigheden zy een beslissing zou nemen. Zwaar geschut Pas 'toen bracht prof. Zylstra het zwaarste geschut in stelling. Verwer ping, hetzy van de olieheffing, hetzy van de vennootschapsbelasting zou niet alleen voor hem maar ook voor het hele kabinet „onaanvaardbaar" zyn. Eindelyk was het hoge woord er dus uit! Het debat werd weer ge schort, omdat dr. De Kort en prof. Oud zich met hun fracties wilden be raden. Het werd een pauze van meer dan een half uur. Eindelyk even na vijf uur 's middags viel de be slissing. De KVP staakte haar verzet. Vol gens haar fractieleider gedoogden de wereldsituatie en het probleem Nieuw-Guinea geen kabinetscrisis. Dit was de mening van het overgrote deel van de fractie. Van harte ging het bepaald niet. Dr. De Kort voegde eraan toe. dat hij zich nadrukkelijk losmaakte van de motieven der rege ring en dat hij verbaasd was over de zware politieke gevolgen, die zij aan een eventuele verwerping had ver bonden. En zo trok minister Zylstra aan het langste eind. Over de aan vankelijk zo omstreden wetsontwer pen hoefde niet eens hoofdelijk te worden gestemd. (Van onze correspondent in Washington) Indien Nederland Nieuw-Guinea onafhankelijk zou verklaren, dan zou Indonesië met alle middelen zulk een verklaring ongedaan trachten te maken, zelfs als dat oorlog met Nederland zou be tekenen. Op deze wijze trachtte Soebandrio. de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, gisteren de Algemene Ver gadering der V.N. ervan te overtuigen, dat het plan van minister Luns geen dekolonisatie van Nieuw-Guinea betekende, doch een uiting was van een dispuut tussen twee soevereine staten, Neder land en Indonesië, een dispuut dat tot oorlog kon leiden. Welis waar verklaarde Soebandrio de voorkeur te geven aan een com promis, doch een werkelijke bereidheid tot concessies kon men uit zijn betoog nog niet opmaken. Resolutie der V.S.? Gisteren deden geruchten de ron de, dat de Amerikanen ernaar streef den door het indienen van een eigen resolutie de kwestie Nieuw-Guinea tot een vreedzame oplossing te bren gen. Of zulk een resolutie uit de bus zal komen zal wellicht ten dele af hangen van de bereidheid der par tyen tot een vergelyk te geraken. Dat Amerika een bemiddelende rol tracht te spelen staat, wel vast. De Amerikaan Stevenson kwam giste ren een uur lang met minister Luns spreken. Amerika's toprepresentant by de V.N. had te voren een gesprek ge had met Soebandrio. Mr. Luns on derstreepte nogmaals dat het recht Jean Demarquet, voormalig pouja- distisch lid van de Franse Kamer van Afgevaardigden en een der be klaagden in het bekende „barrica- denproces", is vanmorgen vroeg in Boulogne-sur-Seine, naby Parijs, aangehouden. Tydens het barricadenproces werd Demarquet met enige andere beklaagden in voorlopige vryheid ge steld, waarna hy met Lagaillarde naar Spanje uitweek. Enige tyd later meldde hij zich echter weer by de Franse Justitie en nam hij zün plaats op de beklaag denbank weer in, om enkele weken later te worden vrijgesproken. Demarquet werd gezocht door de politie van Bayonne, die een onder zoek instelt naar het optreden van de OAS in het zuidwesten van Frankrük. Hij zal naar Bayonne j worden overgebracht. op zelfbeschikking de hoeksteen van het Nederlands beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea is. Hij veronder stelde dat dit principe ook door Ame rika gehuldigd wordt en Stevenson sprak dat niet tegen. Nederland heeft de indruk, dat Amerika, bü zijn eigen pogingen om een verge lijk te bevorderen, zal vasthouden aan dit principe van zelfbeschikking. Stevenson is van plan opnieuw con tact met Indonesië op te nemen. „Kolonialistisch" De bijzonder felle rede van Soe bandrio zou men als volgt kunnen samenvatten: Nederland tracht de indruk te wekken ruim royaal te zyn. In feite is Nederland echter uiterst kolonialistisch, zoals is bewe zen door de grote wreedheden, die tegen ndonesie zijn bedreven. Voorts zou minister Luns persoon lijk hevig anti-Indonesisch zijn. Het Nederlandse kolonialisme biykt dui delijk uit het feit dat men de An tillen en Suriname nog steeds vast houdt als koloniaal bezit. Bovendien komt Nederland niet voor de onaf hankelijkheid van Angola en Alge rije op. Twee bijzondere omstandig heden noopten Nederland thans ech ter tot een speciale tactiek ten aanzien van Nieuw-Guinea. Neder land wijzigde zijn koers onder pres sie van de internationale publieke opinie en uit vrees voor de militaire macht van Indonesië. Sprekend over de Nederlandse wreedheden, deelde Soebandrio mee, dat op instigatie van kapitein Wes terling in Zuid-Celebes in een week tüd 40.000 mensen waren vermoord. Kortom, Nederland werd afgeschil derd als een kolonialistische mo gendheid van het ergste soort. „Nederland zegt thans weliswaar", zo betoogde Soebandrio, dat Nieuw- Guinea vrije keus zal krügen, maar intussen voeren de Nederlandse auto riteiten een nationale vlag in, geven Nieuw-Guinea een volkslied en ma ken het Nederlands tot de voertaal voor het gebied. Duizenden bewoners van Nieuw-Guinea, die voor aanslui ting bij Indonesië zün worden uit het land verdreven. Herhaaldelük PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Koude nacht met plaatselük vor ming van mist bü temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag lagere temperaturen dan vandaag. Hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelyke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 NOVEMBER Zon op: 7.52 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 10.49 uur; onder: 19.33 u. Hoogwater te Katwük te 5.52 en 17.05 uur. Laagwater te 0.41 en 12.43 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De organisatie van rechtse tegenstanders van president De Gaulle, de OAS, heeft tegen vanavond gedreigd met massa-aan slagen met plastiekbommen over geheel Algerije. Dit dreigement viel temidden van sterk-gegroeide terroristische activiteit. In het Mmaal, dat woensdag om middernacht eindigde, hadden zich in \lgiers dertig bomontploffingen voorgedaan. De politie arresteer- le zeven Europeanen, in wier huizen explosieve stoffen waren aangetroffen. Gistermiddag en -avond deden zich in Algiers tien ontploffingen van kneedbommen voor, voorts negen in Oran, twee in Constantine en één in Bone, in totaal dus 22. In Bone was de bom geplaatst in de auto van een inspecteur, die met de bestrijding van het geheime leger van OAS is belast. Aanslagen op Algerijnse nationalisten eisten zes mensenlevens, zestien personen werden gewond. Ook in Frankrijk zijn tal van aanslagen gepleegd. De lading van de helse machines was veel zwaarder dan totnutoe is gebruikt. Door aanvallen van Algerijnen kwamen vijf mensen om het leven en werden er twaalf gewond. Commissaris in Algiers vermoord Gisteravond is de 39-jarige René Jouvert, een commissaris van politie in een café in Algiers vermoord. De aanvallers waren met drie auto's ko men aanrüden. Zü ware-n gewapend met machinepistolen. Joubert is de derde commissaris, die in Algerüe om het leven is gebracht. Voor al deze aanslagen zün rechtse extremisten ver antwoor delü k. Naarmate de mogelükheid van een akkoord tussen Frankrük en de Voor lopige Algerijnse regering naderbü komt, aldus onze Parüse correspon dent, trachten de rechtse extremis ten door wanhoopsdaden him zin door te dry ven, eventueel door een nieuwe putsch. Het succes daarvan zal worden bepaald door de houding van het leger, dat totnutoe wel willend neutraal is tegenover de OAS De beklemmende vraag is, of het leger op het beslissende moment de züde zal kiezen van president De Gaulle dan wel van zün tegenspe ler ex-generaal Salan, de drijvende kracht achter de OAS. Hoe optimistisch officiële kringen zich ten aanzien van de keuze van het leger ook mogen uitlaten, toch durft men in kringen van bevoeg de waarnemers geen definitief ant woord te geven. Ook in het parle ment wordt dat optimisme van of ficiële kringen niet gedeeld, zoals aldus gaat onze Parüse correspon dent verder deze week bij de Kamerdebatten over de kredieten voor Algerüe duidelyk is gebleken. Onder de rechtse afgevaardigden, die vaak uitzonderlük agressief tegen de minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe tekeer gingen, waren verschei dene sprekers die het openlyk durf den op te nemen voor de OAS, die, volgens hen, even veel rechten kan laten gelden als het FLN om door Parüs als officiële vertegenwoordig ster van een belangrüke volksgroep rond de groene tafel te worden uit genodigd Een lid van de Gaullistische par ty (de UNR) wil dezer dagen trou wens een nieuwe groepering stichten die als een soort officieuze parle mentaire fractie van de OAS zou moeten optreden. De initiatiefnemer Pasquini, die intussen door premier iDebré nog altyd niet buiten de par tijgelederen is gezet, zou al hon derd collega-Kamerleden bereid heb ben gevonden tot de nieuwe groep toe te treden President De Gaulle heeft giste ren verklaard, dat het zeer wel mo gelijk is met alle groeperingen in Algerüe tot een akkoord te komen, mits de Fransen in dat gebied be- grüpen wat hun plicht e« hun be langen zün en Frankrük steunen by de vei-werkeiyking van de Frans- Algerynse samenwerking. Het l atste kaartje in de laat ste „gele" werd gisteravond door conducteur Beijersbergen verkocht aan de 79-jarige mevr. Dietrich, die een van de vele verraste Leidse trampassagiers van gisteravond was. HTM en had Soebandrio gedreigd dat Indo* nesië zo nodig gewapenderhand de kwestie zou oplossen. Toch ver* klaarde hij de voorkeur te geven aan een vreedzame oplossing. Dit ver gelyk zou z.i. niet voor 100 een Indonesische oplossing zün en niefc voor 100 een Nederlandse. Ver van elkaar af De zin, die hy in dit verband uitsprak, dient letteriyk te worden geciteerd, daar hy de kern lijkt te raken van de bemiddelingspogingen, die achter de schermen aan de gang zün: „Ik kan geen reden zien waarom geen formule gevonden zou kunnen worden voor de kwesties van de zelf beschikking en van het gezag der VN" zo verklaarde Soebandrio. Dat klonk hoopgevend, maar de goede verstaander moet inzien, dat Nederland en Indonesië nog ver van elkaar afstaan. Nederland stelt zich op het stand punt dat het gezagsorgaan der VN een werkelijk vrye keus voor de Pa poea's moet garanderen inzake de toekomst van hun land. Met andere woorden: de V.N. moeten een neu trale scheidsrechter zyn en de zelf beschikking mag geen paskwil wor den. Vervolg op pag. 2 Overjas 1962 Royaal - en modieus. Aparte stijl. Brixon stijl 1/ Hoogstraat-Leiden NZH namen gisteren de trams twee dagen vóór het aangekon digde tijdstip uit dienst. Elders wijden wij uitvoerige aandacht aan deze geslaagde misteidings- manoeuvre. Doorberekening O kmu-conipeiisatie in prijzen? (Van onze Haagse redactie) In zyn rede voor de algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond, gisteren in Scheveningen gehouden, heeft de Verbondsvoorzitter, ir. W. H. Kruyff, gezegd, dat wat betreft de compen satie voor de huurverhoging per 1 juli a.s. doorberekening in de prys zou kunnen worden overwogen. Uit het Leidsch Dagblad van 12 Nov. 1861: De regering zou, naar men zegt, voornemens zijn zich met de aanvrage voor de ver schillende behoeften van het leger in O. Indië voortaan niet meer te belasten en de uitbesteding der behoefte in Indië plaats hebben. De rege ringsmaatregel grijpt diep in de belangen van Leiden. Onze wol-fabrieken worden daar door zeer bemoeilijkt, be lemmerd en benadeeld. De stat Leiden ziet zich weldra weder gewikkeld in een procedure met den Staat der Nederlanden, uit hoofde de Algem. Comm. van liqui datie der zaken van de voor malige Wees- en Momtoir- kamers rekening en verantw. eischt betreffende uit de kas der L. Weeskamer geligte gelden van onbeheerde boe dels.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1