Jongen werd vermoord met stuk plasticdraad VELPON Gevaarlijke positie voor Ned. Jaarbeurs De Stalen Band" won concours in Alphen Spaak hekelt te laat' optreden VN-soldaten Demonstrateur (18) de hoofdschuldigde? „Overwerkmogelijkheid op zaterdag herzien" Versnippering; van krachten Personeelstekort verergerd Amateur festiva l ge ei tulïgd w- Janny Pieters liad succes GRATIS BEGINTEELTRECHT NU GESTELD OP 5000M2 Kerkelijk Leven LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 Ontknoping van trieste Baarnse moordzaak Er zijn een aantal facetten, die de zo geruchtmakende Baarnse moordzaak tot een uitermate I trieste affaire maken. In de eerste plaats de jeugd van de drie verdachten, die nu alle drie hebben toegegeven in mindere of meerdere mate schul- te zijn aan het gruwelijk misdrijf. Toen zij vorig jaar hun wrede plannen smeedden om de 14- jarige Theo Mastwijk te liquide ren, omdat hij wellicht zou kun nen doorslaan over in gemeen schap gepleegde diefstalletjes, waren ze 16 en 17 jaar. Kinderen eigenlijk nog. Maar er was niets kinderlijk aan de wijze, waarop de plannen uitge broed en ten uitvoer gelegd. Volgens de raadsman van de twee broers, mr. H. C. Dietz is de thans 18-jarige demonstrateur de „auctor intellectualis" van het misdrijf. Deze mgen stond aan het hoofd van een jngensbende. „Het is een geniale j' naap met een buitengewoon stel ersens", aldus mr. Dietz. Hij be- ïaalde bijzonder hoge cijfers, sloeg m. liassen over op de lagere school Been belandde via de Mulo in het «Lyceum. Hij zou nooit hebben ge il studeerd, maar spelend zijn eindrap- Kport hebben behaald. Zijn intelli- f gentie was volgens de raadsman ech- I ter verkeerd gericht, beinvloed door f detectiveromans en films. Hij was het, die bevreesd was voor Theo Mastwijk, de jongeman, die door de politie verhoord was over onbelang rijke inbraakjes. Theo Mastwijk had hem gezegd.dat hij misschien wel naar een tuchtschool moest voor deze delicten. „Maar jij gaat eraan", had hij de demonstrateur toegevoegd. Mooie kans Deze laatste bouwde daarom een Elannetje op, dat hem voor de po- tie moest vrijwaren, aldus de theorie van de raadsman. In de bevorde ring van de oudste van de broers van de vierde naar de vijfde klas van het lyceum zag hij een mooie kans. J Hij stelde de beide broers voor om I een feestje te maken. Samen sta len zij enkele lekkernijen bij een Soester kruidenier. Daarmede kreeg de demonstrateur een wapen in de hand. Hij bracht Theo met de broers in contact en stelde voor de jon gen over de grens te brengen, omdat hij teveel wist. Voorlopig kreeg Theo een onderkomen in de riante villa van de familie van de broers, waar hij in afwachting van zijn vertrek naar het buitenland op een toren kamertje huisde. De tijd drong ech ter want de broers moesten met hun ouders naar Zwitserland. Toen rijp te het plan Theo Mastwijk defini tief te laten verdwijnen. De jonge broer heeft het ergste van het drietal onder spanning ge leefd. Hij was opgelucht, toen hij eindelijk verhoord werd en beken nen kon. Niet abnormaal De kritiek, die in veel kranten ls geuit op het feit, dat er te weinig mensen van de Baarnse politie in deze zaak zijn ingezet twee recher cheurs, die slechts een paar uur slaap per nacht genoten beant woordde de officier van justitie op een persconferentie met: „Men moet roeien met de riemen, die men heeft". Dat het hoofd van de recherche niet by dit onderzoek was betrokken, was niet abnormaal. Hij is een van de twee officieren, die het korps telt. „Neemt de korpschef de leiding by het onderzoek, dan is de andere of ficier zijn waarnemer", aldus de mr. W. H. Overbeek, die zich uit de aard der zaak niet wenste te bemoeien met de interne leiding van dit korps. Hij had overigens veel woorden van lof voor de Baarnse politie. „Het gehele onderzoek is gedaan door mensen van de Baarnse politie. Na de verkeerde conclusie omtrent de ouderdom van het stoffelijk overschot van de vermoorde, is de nieuwe wen ding van deze zaak geheel te danken aan deze politie". „Het gehele onderzoek en het volle dige houvast in deze zaak is even eens het werk van de Baarnse poli tie geweest, die het bijzonder goed heeft gedaan", aldus mr. Overbeek. Maatregelen Hy verklaarde verder, dat onmid dellijk na de ontvluchting verzoeken waren uitgegaan aan omliggende po litieposten om bepaalde wegen af te zetten. Een maatregel, die uitgevoerd was, want mr. Overbeek werd zelf enige uren later aangehouden, zo zei mr. Van Dijken. Dat de vluchteling over de Baarnse Torenlaan en langs de Biltseweg ongehinderd het benzine station bij Lage Vuursche kon be reiken en later alweer ongehin derd de weg naar Maartensdijk kon inslaan, is met de afzetmaatre- gelen wel wat in tegenspraak. Een mededeling van mr. Van Dij ken, dat het jasje dat 's morgens bij Poging Een zielige poging met enkele slaappillen en asperine in een bier fles richtte niets uit, vooral toen bleek, dat de z.g. giftige bestandde len onder in het flesje bleven zitten, ten. Besloten werd de jongen te do den en in de put te werpen. De jongste broer schijnt in de tuin de wacht te hebben gehouden, ver moedelijk op een plek, vanwaar hy de misdaad niet kon zien. Volgens de verklaringen zou de demonstra teur een eind plastic draad van on geveer zestig centimeter hebben ge nomen en dat over het hoofd van de niets vermoedende Theo Mastwijk hebben gegooid, die liep te praten met de oudste broer. De lezingen over diens aandeel in de gruwelijke moord lopen uiteen. Beweerd wordt, dat deze de polsen van Theo heeft vastge grepen. De jongeman ontkent dit echter hardnekkig. Ook nu nog. Verlegen De raadsman schetste de oudste broer als een in zichzelf gekeerde knaap, die zich graag en veel ver diepte in „zware lectuur". Volgens mr. Dietz is hij verlegen van aard. Hij had niet veel vrienden. Hij was een goede leerling in het lyceum in- tegenstelling tot zijn jongere broer. Volgens de raadsman heeft hy gisteren geen contact gehad met de ontsnapte oudste broer in diens ouderïyke woning, voordat hy mr. Overbeek en mr. Van Dyken had gewaarschuwd. Hy is wel aanwezig geweest bij het verhoor door de jus- tie-autoriteiten. Hy heeft de jonge man mede bewogen zyn toch nog halsstarrige houding te laten varen. Daarna heeft deze huilend verklaard, dat hy bij de moord zelf is wegge lopen. „Ik was automaat", zo luidde zijn verklaring. De raadsman heeft aan de justitie verzocht de politie er maar buiten te houden, toen de jongen als arrestant aanbood: „An ders schieten ze maar...." JOHAN DE MEESTER NAAR NIEUWE COMEDIE Het stichtingsbestuur van de Nieu we Oomedie heeft meegedeeld dat Jo- han de Meester, die thans directeur is van de Nederlandse Comedie, in het komende seizoen naast Erik Vos deel zal gaan uitmaken van de arti stieke leiding van de nieuwe komedie. Het ligt in de bedoeling om het aantal voorstellingen in Den Haag op te voeren en ook het aantal bui ten Den Haag uit te breiden. het benzinestation was gevonden, niet van ontsnapte was, verwekte veel ongeloof bij de verzamelde jour nalisten en het Utrechtse hoofdbu reau van politie. Het jasje werd im mers direct herkend door de twee recherceurs, die tijdens de verhoren urenlang tegen het jasje hebben aan gekeken. Bovendien gaf dit kleding stuk een speurhond het 3 kilometer lange spoor, dat naar Maartensdyk leidde, hetgeen achteraf de juiste richting aangaf, die de jongeman bij zyn ontvluchting heeft genomen. Als deze speurtocht niet onderbro ken was, had men de jongen tenslot te dinsdagmiddag kunnen vinden: in Maartensdijk Fraude op secretarie Sprang-Capelle? Verdacht van fraude is een amb tenaar op de gemeentesecretarie van Spang C'apelle voorlopig van zijn functie ontheven. Volgens medede ling van de districtscommandant van de Rijkspolitie, overste M. C. Ruig- rok te Tilburg, heeft een diepgaand onderzoek door de ambtenaren van het verificatiebureau voor Nederland se gemeenten aan het licht gebracht, dat er aanvankelijk een bedrag van f. 8.000 was verdwenen. Later bleek dat de ambtenaar dit bedrag had aangezuiverd tot f. 5.000 De betrokken ambtenaar sprong de laatste twee jaar nonchalant met geld om. De kostwinnersvergoeding had hij als penningmeester van het burgelijk armbestuur aan bepaalde personen niet uitbetaald. Later deed hij dat wel, maar met het geld van de pacht van gemeentegron den. Sommige boeren hadden de ge woonte de pacht bij hem aan huis te betalen. Ofschoon de boekhouding in orde was, kwam de verduistering aan het licht toen in het voorjaar bij con trole door ambtenaren van het veri- ficatiebureau bleek, dat de pachtsom men nog niet waren ingebracht. De internationale versnippering van het beurswezen (voor het tweede halfjaar van 1961 vermeldt de internationale beurskalender 980 beurzen en tentoonstellingen) heeft ertoe geleid, dat de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs in Utrecht in een gevaarlijke positie is gekomen. Dit is gistermiddag in Utrecht gezegd door de directeur van de jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, toen hij een rede hield voor de vereniging van importeurs van bouwmaterialen, die vandaag haar vijfjarig bestaan viert. Advertentie c*peMSy»»T Drs. Van der Kwast gaf toe, dat de jaarbeurs in het verleden in gebreke is gebleven ten aanzien van het be schikbaar stellen van de nodige hal len en van de dienstverlening. Daar door zyn diverse exposantengroepen verdwenen. Na de reorganisatie van het jaarbeursapparaat is het beleid er, volgens hem, echter op gericht, de outillage en de dienstverlening tot een zo hoog mogelyk peil op te voe ren. Voorzitter van het C.S.W.V.: (Van onze Haagse correspondent) Arbeidstijdverkorting en haar gevolgen, alsmede het verder te voeren loonbeleid waren de twee actuele onderwerpen, die de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond, ir. W. H. Kruyff, behandelde in zijn rede, uitgesproken op de vandaag in Scheveningen gehouden algemene ledenvergadering van het C.S.W.V. De heer Kruyff constateerde dat hoewel aanvankelijk een ge leidelijke invoering in de bedoeling lag, na 11 januari j.l. de arbeidstijdverkorting snel terrein heeft gewonnen: was medio 1960 deze verkorting van toepassing op een kleine 10% van de 2 miljoen onder C.A.O.'s of regelingen vallende werknemers, medio 1961 was die 10%'gestegen tot 80% en ging voor de grote meerderheid van deze werknemers een vijfdaagse werkweek van 45 uur gelden. „Nationaal-economisch bezien had het niet ongelukkiger kunnen vallen", zei hy. Zo deed zich in een jaar van grote arbeidsschaarste (die op zich zelf reeds dikwyls aan de discipline en de bereidheid een goede prestatie te leveren afbreuk doet) in tal van gevallen de situatie voor, dat onder nemingen hun capaciteitsgrenzen be reikten en tot afremming van de verdere vergroting van hun produk- tie moesten besluiten. Door de ver korting van de werktyd is het per soneelstekort verergerd. Met bijna drie punten voorsprong op nummer twee heeft het Leidse orkest „De Stalen Band" gister avond in de Nutszaal de eerste prys gewonnen in het Alphens Amateur- concours 1961. Het verkreeg 33.85 punt. Tweede werd het zangeresje Janny Pieters uit Boskoop, die vooral met haar Franse liedje „Qui, Qui, Qui" byzonder veel succes oogstte. Zij behaalde 30,93 punten. Het enige Alphense ensemble „The Rushins Arrows", dat aan deze finale mocht deelnemen kwam niet verder dan de 17de plaats. De voorzitter van het comité de heer P. Koren mocht op deze derde avond van het Amateurconcours weer een volle Nutszaal begroeten. Een byzonder woord van welkom ging uit naar de heer Lou Boellaard uit Leiden die zitting had in de Jury. De heer W. van der Louw kondig de de nummers ook nu weer op zyn eigen wijze aan. Uit het veelal hartelijke applaus kan men wel opmaken, dat de aan wezigen zich best vermaakten en vooral de hoofdprijswinnende en sembles extra wisten te waarderen. Leids succes Opmerkely k was het succes in deze finale van de Leidse deelnemers. Van de eerste vijf prijzen gingen er liineli.vk drie naar de Sleutelstad De Leidse accordeonband „The Little Stars" behaalden de derde prys met 30,07 punten en WAm Roel and se bracht het dit keer met zyn accor- De heer P. Koren (rechts) overhandigt de eerste prijs aan de leider van „De Stalen Band", de heer H. Bonte uit Sassenheim. (Foto Leidsch Dagblad) deon tot een vijfde prys met 29.05 punten. Daartussen bevond zich het Boskoopse bandje „The Twangy Rockers" dat met 29.64 tot een vierde prijs kwam. De zesde prys §ing weer naar Leiden en wel naar e tenor Dick Kuiters, die dit keer kennelijk niet zo „op stem" was als tydens de voorronde. Het gooohel- duo René Anac en partner kwam met 29 punten tot de zevende plaats. Toepasselijk woord Alle prijzen werden na afloop door de heer C. Koren met een toepasse lijk woord uitgereikt. De heer W .van der Louw dankte allen die tot het slagen van het Amateurconcours 1961 hebben by- gedragen. De verdere uitslagen luiden: 8. Het accordeonorkestje „Vivace" uit Lelden, 28.87 pnt. 9. Het trom- petduo Van Luyk—Van Oe veren (Hazerswoude) met 28.78 pnt. 10. Johnny and his Rythme (Boskoop) 28.75 pnt. 11. Het sopraantje Ada de Ruyter (Boskoop) 28.50 pnt. 12. Zangduo Ada en Henny (Boskoop) 23.00 pnt. 13. De Vrijbuiters (accor deon) uit Koudekerk met 27.92 pnt. 14. The Rhvtmic Blizzards (Gouda) 27.37 pnt. 15. De tenor Wellink met 27.25 pnt. 16. De pianist L. C. J. de Boer (Gouda) met 26.42 pnt. 17. De enige deelnemende band uit Alphen met 25.35 pnt. 18. De helft van het zangduo de Maaikina's uit Hazers woude de andere helft was door ziekte verhinderd 24.5 pnt. Krachten aantrekken Indien de kentering in de conjunc tuur niet overgaat in een min of meer recessieve toestand zal het te kort aan arbeidskrachten, naar is aan te nemen, blijven voortduren, zy het wellicht in iets mindere mate. Naar de mening van de CSWV-voor- zitter zal dan ook ondanks de daaraan verbonden extra kosten en zorgen moeten worden voortge gaan met de aantrekking van bui tenlandse arbeidskrachten. Ook kwam het hem voor dat het beleid ten aanzien van de overwerk- mogelijkheid op zaterdagen in zover re herziening behoeft, dat zeker daar waar een groot tekort aan krachten heerst, het eerder geformuleerde uit gangspunt niet zal kunnen blijven gehandhaafd „dat by het verlenen van vergunningen voor overwerk de vrye zaterdag zo weinig mogelijk wordt aangetast". Hij achtte het daarom nuttig wanneer dit punt op nieuw in de Stichting van den Ar beid aan de orde zou komen. Gehuwde vrouw Wat. betreft het op ruimere schaal gebruik (kunnen) maken van de ar beidskracht van gehuwde vrouwen, heeft het Verbond geconcludeerd dat de thans voorgestelde aftrekmoge lijkheden weliswaar in het algemeen een verbetering betekenen ten op zichte van de huidige situatie, maar dat met het wetsontwerp de fiscale belemmeringen voor de vrouw om in loondienst te gaan werken „slechts ten dele zijn weggenomen". Zo blijft namelijk door het hand haven van de aanslagen voor de in komstenbelasting bij vrij lage ge meenschappelijke inkomens de psy chologische weerstand van de vrouw tegen loonarbeid bestaan. Ook be hoeft verbetering de aftrek voor ge vallen, waarin een gedeeltelijke dag taak in loondienst wordt vervuld. Ir. Kruyff hoopte dat verbeteringen tij dens de behandeling door het parle- j ment in het wetsontwerp zullen wor den aangebracht. i Aangaande het verder te voeren loonbeleid wees de verbondsvoorzitter erop, dat er feitelijk twee zaken aan de orde zyn. Ten eerste het door de regering aan de orde gestelde pro bleem op korte termijn, t.w. de be zorgdheid by de overheid over de zich voordoende en ook verder in 1962 te verwachten verschillen tus sen de ontwikkeling van de gemid delde loonkosten en de macro-econo- Om de vrijheid van organisatievorming (Van onze Haagse correspondent) Ons organisatieleven kan alleen berusïén op een mede werking, die in vrijheid door de leden aan hun organisa ties wordt gegeven. De orga nisaties ontlenen, aldus de voorzitter van het C.S.W.V., ir. W. H. Kruyff, daaraan hun kracht en hun invloed. „Ik betreur het daarom en sta er afwijzend tegenover, wanneer vakorganisaties hier en daar in de sfeer van de ar- beidsvoorwaarden van de i werkgevers speciale voordelen i trachten te bedingen voor al- leen de georganiseerde le den". „Een ontwikkeling in die richting tast de vrijheid van organisatievorming aan", al dus de heer Kruyff. let is mijn overtuiging dat deze zo wel aan werknemers- als aan werkgeverszijde gehandhaafd dient te blijven". mische produktiviteitsstyging, met het oog waarop suggesties werden gericht op een beleid, waarvan een matigende invloed op de loonbewe- ging zou uitgaan. Ir. Kruyff wees er voorts o.a. op, dat de kritiek van het CSWV op de sinds 1959 geldende maatstaven vooral be trekking heeft op de byna exclusie ve plaats, die het criterium van de produktiviteitsontwikkeling per be De a.s. voorjaarsbeurs wordt de grootste en belangrijkste manifesta tie die de jaarbeurs in haar thans 45-jarige bestaan heeft georgani seerd. De grote belangstelling voor de bouw- en transportbeurs, die in het kader van deze voorjaarsbeurs wordt gehouden, bewijst, naar het oordeel van de heer Van der Kwast, dat het vertrouwen ih het beleid van het jaarbeursbestuur aan het terugkeren Het Nederlandse beurswezen wordt, aldus de heer Van der Kwast geken merkt door een versnippering van krachten, die in het algemeen het in ternationale aanzien niet ten goede is gekomen. Hij voegde hieraan toe, dat de belangstelling van buiten landse zowel als van binnenlandse zyde zelfs in de loop der jaren merk baar is teruggelopen. De versnippe ring plaatst de individuele onderne mers voor steeds grotere lasten, om dat zij ter verdediging van hun ex portbelangen als het ware gedwon gen worden, aan steeds meer mani festaties deel te nemen. De heer Van der Kwast pleitte voor een zo groot mogelijke concen tratie per manifestatie, zodat het aanbod van de verschillende deel markten, dat zo moeilijk is te over zien, doorzichtig wordt. Hij zei voorts, dat de Jaarbeurs manifestaties zich primair moeten richten tot de zakelijk geïnteresseer den. de directe klantenkring van de exposanten, en niet in de eerste plaats tot de uiteindelijke consument. De naoorlogse industriële expansie die de Nederlandse economische sa menleving een geheel ander karakter heeft gegeven is, volgens drs. Van der Kwast, buiten onze landsgrenzen be slist onvoldoende bekend. Dit, terwyl Nederland voor de afzet van zyn produkten in veel sterkere mate op het buitenland is aangewezen dan verschillende andere EEG-landen. Incidenten in Loeloeabnrg De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft gistermiddag in de Kamer meegedeeld, dat bij de V.N. is geprotesteerd tegen het late ..en daardoor ondoeltreffende" op treden van V.N.-militairen in Loeloeaburg bij de bescherming van Belgische onderdanen. „Zo lang de situatie in Kongo niet is opgeklaard, zal België weigeren een bijdrage te betalen voor de werkzaamheden van de N in Kon go", aldus Spaak. Hij voegde er aan toe dat „indien de discriminatoire politiek van de VN jegens de Belgen dryfstak of per onderneming daarbij wordt voortgezet, de regering even- inneemt. eens zal overwegen de bydragen aan Kongolese troepen op weg in de rich ting Albertstad in Katanga. Hy kon gisteren niet zeggen of de troepen de Katangese grens reeds hadden overschreden. Volgens in Leopoldstad uit Loe loeaburg ontvangen berichten tracht generaal Moboetoe een troepenmacht van vyfduizend man byeen te bren gen voor een hernieuwde aanval op Katanga. De Veiligheidsraad zal maandag bijeenkomen om de toestand in Kon- jo te bespreken. Een verzoek hiertoe vorige week gedaan door Ethio pië, Soedan en Nigerië met het oog op onwettige activiteiten van buiten landse adviseurs in Katanga. De Rus Zorin zal deze maand als voorzitter van de raad fungeren. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel, merkte hierna in een rede over ae te venvachten ontwikkeling van het vervoer op dat met een toenemende vervoerbehoefte rekening moet wor den gehouden als gevolg van de stij ging van de algemene economische activiteit. Eensdeels zullen technische ontwikkelingen zich echter doen gel den, zoals de bouw van pijpleidingen anderzijds zal een verschuiving van het accent optreden van het vervoer van massagoederen naar het vervoer van stukgoederen. Aan de ontwikkeling van de ar beidskosten moet een byzonder be lang worden toegekend, gezien de ho ge loonquote in de verscneidene ver- voertakken. Op langere termijn zal men er rekening mee moeten houden dat de lonen in de vervoerssector de trend van de verbetering van de lo nen en de arbeidsvoorwaarden in de industrie zullen moeten volgen, wan neer het vervoer naar behoren wil blijven functioneren. De verwachting lijkt gerechtvaar digd dat deze ontwikkeling van de arbeidsvoorwaardeh, die kosten verhogend en ook prijsverhogend zal werken, te zijner tijd zonder merk bare verstoring van het algemene prijspeil op de binnenlandse markt zal kunnen worden geëffectueerd. Door deze ontwikkeling zal de con currentiepositie van die Nederlandse bedrijven die diensten exporteren, niet worden verbeterd. Geweldige steun voor nieuwe kwekers Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft een nieuwe regeling aanvaard voor het uitreiken van gratis teeltrecht aan beginnende bloemen- en bloembollenkwekers. Dit gratis be- ginteeltrecht zal voortaan, in het jaar waarin de nieuwe kweker erkend is, worden gegeven, dus niet meer in bruikleen verstrekt. de gespecialiseerde VN-organisaties, zoals de Unesco, niet meer te vol doen". Zoals bekend hebben vorige week soldaten van het centrale Kongolese leger zich in Loeloeaburg vergrepen aan Belgische vrouwen en meisjes, nadat de Europese inwoners van deze plaats in een hotel waren bijeenge bracht om te worden ondervraagd naar aanleiding van geruchten over de aankomst van „Belgische spion nen". Ook werd in een aantal huizen van Europeanen huiszoeking ver richt. Een tiental slachtoffers van de aanrandingen is maandag per vliegtuig in Brussel aangekomen. Spaak deelde tenslotte mee het „niet verantwoord" te achten, dat vrouwen en kinderen van in Kongo werkzame Belgen naar dit gebied te rugkeren. Volgens een VN-rapport uit Loe loeaburg was de arrestatie van Euro peanen in Loeloeaburg op 2 novem ber „een volledige verrassing" voor de VN. Premier Adoela en generaal Moboetoe zyn gisteren naar Loeloea burg gevlogen om een onderzoek naar de incidenten in te stellen. Nieuw offensief? In Elisabethstad circuleren geruch ten, dat een nieuw Kongolees offen sief op til is. Volgens de opperbevel hebber van het Katangese leger, ge neraal Moke, zijn ongeveer 1500 man Voor een beginnende bloemkweker is de oppervlakte grat-is teeltrecht ge steld op 5000 vierkante meter open grond (tot nu toe 3125 vierkante me ter), voor een beginnende bollenkwe- ker op 15 are tulpen of narcissen (tot nu toe tien are). De minimum leeftijd, waarop men voor gratis be- gin-teeltrecht in aanmerking komt, is voor 1962 op 22 jaar gesteld en zal daarna 21 jaar zijn. Tot nu toe was de minimum-leeftijd 24 jaar. De pe riode, gedurende welke het begin- teeltrecht onoverdraagbaar is, werd verkort van tien tot vyf jaar. Het produktschapsbestuur heeft met- zijn besluit het advies van een commissie, samengesteld uit leden van dit bestuur en van de desbetref fende commissies van bystand, ge volgd. Deze commissie heeft zich ook be zig gehouden met het vraagstuk van het „rentenieren", het verhuren van teeltrecht in het bloembollen- bedrijf. De commissie kwam tot de conclusie, dat in het bloembollen- bedrijf de grote bedrijven teeltrecht verhuren en de kleinste huren. De commissie heeft overwogen, be drijven die geregeld een gedeelte van hun teeltrecht verhuren in mindere mate dan de overige in een eventuele uitbreiding van de oppervlakte teelt recht te laten delen. Toch heeft zy daartoe niet geadviseerd, omdat by soortgelyke maatregelen al meerma len de ervaring is opgedaan, dat deze door juridisch goed opgemaakte con tracten werden ontdoken. De com missie heeft nu geadviseerd, het bij de verdeling van een eventuele teelt- rechtuitbreiding te laten by de de gressieve verdeling kleine bedrij ven krygen een groter percentage uitbreiding dan grote waartoe al eerder besloten is. Ook met dat ad vies ging het bestuur van het pro duktschap akkoord. Iets gebroken? van Ceta-Bever Nieuwe uitgaven Tussen mens en marmer. De roman van het leven van Michelangelo, door Irving Stone, en Als alles in scherven valt, door P. Ustinov. Uitg.: Hollandia. Baarn. Terry op de Zuidzee-ellanden, en Terry in het land der kangoeroes, door Bengt Danielsson. Uitg. Zomer en Keunlngs, Wagenlngen. Intrek bij Oktober. Gedichten van J. Eijckmans. De executie van Gil Martinez. Mis daadroman van E N. Wldoc, en Lier en lancet, door S. Vestdijk. Deel II, 2e druk. Uitg.: N(Jgh en van Dlt- mar, Den Haag. Verzamelde gedichten van C. S. Ada- ma van Scheltema. 4e druk. Uitg.: W. L. en J. Brusse N.V., Rotterdam, J. M, Meulenhoff, Amsterdam. Niemand keert terug, door G. Rab. Uitg.: Wereld-Bibliotheek, Amsterdam De ondergang van de Dakota's, door R. Daumann. Historische roman over de laatste Indianenoorlogen rond 1875 tussen de Dakota's en de Yankees. Uitg. H. ten Brink, Amsterdam. Een poppentheater, door J. Nellssen, De sterrenkijkers, door W. Hall. Roslta, het zigeunermeisje, door J. C. I Grund, en 1 Het dorp van de stille wensen, door D Fletcher. Kern-pockets voor de jeugd. Uitg.: H. ten Brink. Amsterdam. Zak-encyclopedie \oor de postdui vensport. door G .J. D. Mingelen, en Zak-encyclopedle voor dammers, door 1 J. F. Moser. Uitg.: In den Toren, Baarn, Advertentie GERO ZILVIUM SBrinkó Edelsteenkundige F.G.A. Breestraat 114c NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven (vac. C. van den Bosch) A. van Brummelen te Schoonrewoerd te Achterberg (U.) P. L. Breugem, kand. te Stolwijk te Winsum (Gron.) mevr. R. H. Posthu mus Meyes, kand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Harlem-Zuld (vac. C. Goeman) J. van Reeven te Utrecht- Zuid te Schiedam (vac. E. J. Oom- kes) P. R. Everaars te Mlddelstum te Arnhem (vac. F. A. Hofman) Joh. P. Boer te Rotterdam. Prof. A. Geyser tijdelijk geschorst als predikant De 43-jarige Zuidafrikaans* theo loog, prof. A. Geyser, tegen wie in Pretoria een geheim kerkelijk pro ces wegens ketterij wordt gevoerd, is voor de duur van dit prooes ge schorst als predikant van de Neder duits Hervormde Kerk ia Zuid-Afri- ka. De voorzitter van de commissie, waarvoor prof. Geyser zich moet ver antwoorden, A. Oosthuizen, verklaar de gisteren dat hy van zeer ernstige kettery wordt beticht. De beschuldigingen tegen prof. Geyser zyn gebaseerd op diens ver werping van de apartheid, die hij in strycf acht met de bijbel. Geref. Jeugdraad nam afscheid van directeur In het gereformeerde jeugdcen trum „De witte hei" te Huis ter Hei de, heeft gistermiddag de Geref. Jeugdraad afscheid genomen van zyn eerste directeur, prof. dr. ir. H. van Riessen. De voorzitter, ds. W. A. Wiersinga, dankte de scheidende di recteur voor het werk. dat deze zeven jaar voor de jeugdraad heeft ver richt. Hij zeide dat het werk van prof. Van Riessen niet alleen van be tekenis is geweest voor het gerefor meerde jeugdwerk, maar eveneens voor het jeugdwerk ir zijn nationale betekenis en omvang. Het afscheid van de eerste direc teur ging gepaard met het welkom aan zjjn opvolger, ds. J. Firet, die als wetenschappelijk medewerker prof. Van Riessen de laatste jaren ter zyde heeft gestaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9