iVoor 1962 urgentie verklaring aangevraagd voor tien scholen II 0 WINTER DAMESKLEDING Lucienne Eveneens voor 7 gymnastiekzalen Gunstige reactie op veranderde situatie .Vooruitzichten voor bouw van kleuterscholen niet gunstig Rijnstreek West 25 jaar „Geld te geef": redelijk spel in zeer middelmatige klucht BENDER Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid ^Jpgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 november 1961 Tweede blad no. 30499 B. en W. van Leiden in de M. van A. iak{j Ayj De bouw van scholen en gymnastieklokalen blijft ook in 1962 !3.5yoor Leiden nog urgent. Voor niet minder dan tien scholen en leven gymnastieklokalen, waaronder een sporthal met instructie- v iad in Zuid'West, hebben B. en W. voor het komende jaar een ;rw ianvrage voor een urgentieverklaring in zee gestuurd. ui Nu de bevoegdheid van de ge meentebesturen tot afgifte van icii ijksgoedkeuringen is beperkt tot 5yb oumverken met een bouwsom 13jan minder dan f 10.000.- is het emeentebestuur, aldus delen B. iejn W. in hun Memorie van Ant- 17.: ioord op de begroting voor het iar 1962 mede, geheel afhanke lijk van het beleid van de minis- aat er van Volkshuisvesting en .af \ouwnijverheid. De vooruitzich- j en voor de bouw van kleuter- 2ïffcholen zijn niet gunstig. De urgentie verklaringen, welke i-~Filha.ns voor het jaar 1962 in de onder- zan Fijssector zijn aangevraagd, zijn de olgende: Hervormde school voor ulo Ewinet 8 lokalen in Zuidwest; 2e r.-k. iosohool met 10 lokalen in Zuidwest -k. school voor glo met 8 lokalen in iuidwestger. school voor glo met 8 chkjakalen 2e schooi in Zuidwest; r.-k. 3ynjchool voor vglo met 10 lokalen aan irenie Herengracht; openbare kleuter- ohool in Noord; r.-k. kleuterschool i Zuidwest; ger. kleuterschool "en >brechtsfcraa)t; 3e openbare kleuter- °-l' chool in Zuidwest; 3e r.-k. kleuter - chooi in Zuidwest; 2 gymnastieklo- alen 'sporthal) met instructiebad in Zuidwest; gymnastieklokaal Oppen- jïïii leimstraat; gymnastieklokaal Timor- lle$iraat (r.-k.)gymnastieklokaal ger. ilo school Zuidwest; gymnastieklo- :aal Sumatrastraat en gyminasitiéklo- 0 -taal Willem de Zwijgerlaan. Teneinde volledig ite zijn. deelt het 13.4 college mede, dat voor dit jaar nog 14irijksgoe dkeuringen zijn aangevraagd droor: uitbreiding openbare ulo school 16'® Noord met 2 lokalen; uitbreiding rhrot. chr. school Sumatrastraat met 2 lokalen; uitbreiding r.-k. school For- e uinwijk met 2 lokalen; uitbreiding r 0.1. school Wagenaarlaan met 1 lo- Akaal, de laatste 3 uitbreidingen in '00tj6ysteembouw. Bouw Mytylschool Een plan voor de bouw van een [ytylschool in hout, op een terrein 15 0 nabij de Annakliniek, is in voorberei ding. De school zal bevatten klasse lokalen. een lokaal voor bewegings therapie en enige byruimten. Een ur- NWgentieverklaring voor de bouw van 'deze school is aanwezig. Een bevredi gende tijdelijke oplossing hebben B. en W. tot op heden nog niet gevon den. Vrije zaterdag en school Op die vraag of si/nda die invoering van d!e vrije zaterdag in een aantal bedrijven, c.q. bedrijfstakken, het aantal absenten op de openbare la gere scholen op zaterdagmorgen is toegenomen, delen B. en W. mede. dat van een toename van het aantal absenten op de openbare lagere scho len op zaterdagmorgen tot nu toe niet is gebleken. B. en W. zijn voor nemens door eeri enquête op de soho- een nader onderzoek naar deze materie in te stellen. eenkomst voortaan slechts eens per 5 jaar te doen houden, ml. in de lustrumjaren van de bevrü'dingsher- denking. Dit jaar voor het eerst is bij wijze van proef geen bijeenkomst gehou den. B en W hebben tot dusverre geen klachten bereikt waaruit zou kunnen blijken, dat door deze rege ling aan de herdenking van de geval lenen afbreuk is gedaan. Het college van B en W stelt zich voor omtrent het programma van de dodenherden king dm 1962 opnieuw in overleg met de Stichting te treden. Politie en vijfdaagse werkweek Door de invoering van de vijfdaag se werkweek en het steeds nijpende tekort aan personeel thams reeds 19 adspiranten is het noodzakelijk Ihet materieel uit te breiden, ten einde de produktiviteit van het, be schikbare personeel op die wijze op te voeren. B. en W. zullen de gemeente raad1 binnen afzienbare tijd de nodige voorstellen doen. Daarna zal ook. een doeltreffender controle op berijders van bromfietsen mogelijk zijn. B en W zijn voornemens het vesti gen van een dependance in Leidien- Zuidwest opnieuw in overweging te nemen, wanneer de thans aanhan gige grens w ij zigings v oorstellen zijn gerealiseerd. Er komt een verkeerstuin Ver dier delen B en W mede, dat een vaste verkeerstuin in aanleg is. Ge ruime tijd geleden is reeds contact met een oliemaatschappij opgenomen in verband met de inrichting van deze tuin. Door deze maatschappij zullen de in de verkeerstuin te ge bruiken voertuigen in bruikleen wor den verstrekt Verkeer in Professorenwijk Het kruispunt Lorentzkade- Zee- manlaam. is, volgens B en W, niet ge vaarlijk door gebrek aan uitzicht, doch door de breedte van de Thor- beokebrug. B en W zullen nagaan, of in de situatie verbetering is te 'bren gen. In de verkeerssituatie op het kruis punt Lorentzkade-de Sitteriaan kan verbetering worden verwacht van een verkeersgeleider op de de Sitterbrug. Met de aanleg hiervan is reeds een aanvang gemaakt. Op de onlangs opengestelde Lam- menischani5weg zijn, in afwachting van de reconstructie van de gehele weg, dezer dagen nabij het viaduct enige tijdelijke maatregelen getroffen, wel ke de inderdaad .gevaarlijke situatie ter plaatse hebben verbeterd. De grenswijziging Tenslotte wordt in deze M. van A. wederom het voor Leiden zo belang rijke punt van de grenswijzigingen aan de orde gesteld. Op de vraag wanneer de uitbreidingsmogelijkhe den hun beslag zullen krijgen, kun nen B en W. niet anders dan ant woorden, dat blijkens de memorie van toelichting op de begroting van het Ministerie van Binnenlandse Za ken voor het dienstjaar 1962, de mi nister ernaar streeft de wijziging der grenzen van Leiden, en randgemeen ten in 1962 tot een oplossing te bren gen. Advertentie elegante import pakjes, japonnen, vesten en jumpers MODEHUIS BOTERMARKT 17 LEIDEN TELEFOON 32765 Zwemmen in instructiebad Het instructiebad bij die nieuwe is voor meisjes zal, volgens B en W. zeker de mogelijkheid bieden de Bohoolkiinderen langer en meer zwemonderrioht te geven. De bedoe ling is het zwemonderwijs voor de kinderen van het 4e leerjaar uit te breiden, tot een half uur per week (thans een half uur per 14 dagen) en de leerlingen van het 5e leerjaar, die tot op 'heden niet aan bet school zwemmen deelnamen, een 'half uur per 14 dagen te laten zwemmen. Schouwburgplan Aj By de paragraaf „culturele zaken", half. welke ook tot de afdeling „onderwijs" behoort, delen B en W mede, dat zij ,ken het voornemen hebben de raad zo spoedig mogelijk, hopelijk nog voor mI' verstrijken van het lopende ka- lenderjaar. een voorstel te doen voor het besteksgereedmaken van een her- s zien plan, dat thans door de architect is ontworpen. Jaarlijkse dodenherdenking Op verzoek van B en W heeft de Stichting Dodenherdenking in over- m weging genomen de gebruikelijke bü- Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook In briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Geestelijke weerstand Zondagochtend wordt In de Stads gehoorzaal een bijeenkomst gehou den uitgaande van het Bijzonder Kerkewerk der Leidse Hervormde Gemeente. Dr. P. L. Sohoohheim, predikant voor het Open Deurwerk, zai spreken over de geestelijke weer stand welke in de bijbel wordt ge- Predikt. Muzikale medewerking ver lenen Irene Wiekart (piano) en Lens Derogee (luit). Een fraaie verzameling van post zegels van Israël beschikbaar ge steld door de Vereniging Nederland Israël in Den Haag wordt geëx poseerd. Ook kunnen de bezoekers originele oosterse kledinig in bruik leen ontvangen van de Nederlandse Zondagsschool te Amsterdam be zichtigen. „Het mag vreemd klinken, maar de Rijnstreek West werd opgericht uit bittere armoede". Dit zei van ochtend de voorzitter van deze ver eniging voor bedrijfsvoorlichting in zijn openingsrede van de feestelijke bijeenkomst, die in de Schouwburg ter gelegenheid van het 25-jarige be staan van de vereniging gehouden werd. Voorlichting blijft De uitkomsten van de bedrijven waren 25 jaar geleden beneden elk redelijk peil. Er zou een doeltreffen de voorlichting nodig zyn om hierin verbetering te brengen. Vandaag is de assistent een huisvriend van de boer, die hij voorlichting geeft. Hoe anders was dit vroeger. Toen kon hij eerst met de grootste moeite de boer te spreken krijgen, aldus de voorzit ter. Hoewel de voorlichting tegenwoor dig geen opzienbarende veranderin gen meer teweeg zal kunnen bren gen, toch heeft zij zich in de loop van de tijd onmisbaar gemaakt. Vervolgens werd het woord gevoerd door ir. K. W. Kruse van de afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw. De heer Kruse schetste de ontwikkeling van de landbouw voorlichting in de afgelopen tien jaar. In het bijzonder belichtte hij hierbij het weidebedrijf. De op brengst van het weidebedrijf, aldus spreker, is sinds 1951 met gemiddeld 28 procent gestegen. De kosten gin gen echter met veertig procent om hoog. Hoewel dit geen verontrustend verschijnsel is, mag deze ontwikke ling wel ongunstig genoemd worden. De stijging van de kosten werd ver oorzaakt door het afnemende aan bod van arbeidskrachten en de toe name van de daaruit voortvloeiende mechanisering. Daartegenover staat de toename van het aantal koeien per hectare en de toename van de produktie per koe. Mechanisatie In de afgelopen tien jaar gingen steeds meer ooeren over tot het aan schaffen van een melkmacinne, spil van de genele mechanisatie op Het weidebedryt. Over het algemeen hebben de boeren zeer gunstig gerea geerd op de nieuwe situatie, iviet na me in Zuid-Holland werden de be drijven ingrijpend gemechaniseerd, hiertoe geawongen door een achter uitgang van het aanbod van land- bouwarbeiders met 45 procent sinds 1951. De toekomst moet dan ook niet al te rooskleurig ingezien worden, al zullen de pry zen voor net rundvlees een stijgende tendens gaan vertonen. Een groot struikelblok zal het groter aantal arbeidsuren van de boer altijd wel blyven. Toch zal het werk voor de jonge boer en boering aantrekke lijk gemaakt moeten worden door arbeiostydverkortingDi t is met mo- geiijK op een eenmansbedrijf of op een bedrijf, dat niet efficient inge richt is. Om efficiency op het bedrijf zo groot mogelijk te laten zijn, zal een commissie een studie maken op een 30-tal bedrijven. De analyse van de werkzaamheden op deze bedrijven zal velen tot voorbeeld kunnen gaan dienen. Subsidiëring van j eugdzorgwerk Geleidelijke verhoging van percentage Siods het jaair 1957 ontvangen de Leidse j eugdzorginstellingen een ge meentelijke subsidie van 25% van hun goedgekeurde exploitatielasten, zulks in aansluiting aan de Rijks subsidieregeling voor diit werk. In een voorstel van 14 januari 1957 deel den B. en W. mede. dat er, in de opzet van de Rijkssubsidieregeling, voor de gemeenten ruimte bestaat voor subsidiëring van het jeugdzorg- werk met 35% van de exploitatie lasten. en gaven wij als onze mening te kennen, dat het juist ds naar dit percentage te streven. Zij noemden daarbij een termijn van drie jaren. Helaas is het in de jaren 1958 tot en met 1961. in verband met de steeds weer moeilijke begrotingspositie der gemeente, niet mogelijk gebleken tot verhoging van het subsidiepercen tage over 'te gaan. Op de ontiwerp-begroting voor 1962 hebben B. en W. voor het jeugdzorg- werk een subsjdie uitgetrokken, dat wederom is gebaseerd op 25% van de exploitatielasten der instellingen. Naar aanleiding van een vraag in het algemeen verslag van het on derzoek van deze begroting zegden B en W. toe te zullen overwegen, of geleidelijke verhoging van het per centage, verdeeld over een aantal jaren, mogelijk is. B. en W. zijn tot de slotsom gekomen, dat het voor 1962 mogelijk is het subsidie voor het j eugdzorgwerk te brengen op 27%% van de exploitatielasten der instellingen., welke verhoging een bedrag van f9.850.aal vergen. Of verdere verhoging van het subsidie percentage in volgende jaren moge lijk zal blijken, kunnen B. en W. uiteraard, niet met zekerheid voorspellen. Het College kan slechts toezeggen ernstig te zullen streven naar veThoging van het percentage lin de eerstkomende 3 jaren, telkens •met 2%. Ds. K. de Gier beroepen De Geref. Gemeente alhier heeft in de nog steeds bestaande vacature van ds. C. Molenaar een beroep uit gebracht op ds. K. de Gier te Den Haag. RUIM f2561 VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTE KIND. De hier ter stede gehouden huis- aan-huis-inzameling en straatcollec te voor het geestelijk gehandicapte kind heeft ruina 2561.opgebracht. Advertentie Financiering Voorts sneed ir. Kruse het prd- bleem van de financiering aan. Tot nog toe verleenden de banken slechts diegenen krediet, die daar enige ze kerheid op korte termijn tegenover konden stellen. Het streven van de Landbouwvoorlichtingsdienst Is nu de banken te doen inzien, dat de renta biliteit van het bedrijf de doorslag moet geven. Nu doet zich het merk waardige verschijnsel voor, dat het aantal boeren, dat een verantwoorde boekhouding voert, bijna niet geste gen is. Juist uit de boekhouding kan de rentabiliteit van het bedrijf be paald worden. En wat zegt van de MIDZA-zegels? U vindt het toch óók prettig dat de MIDZA-spaarkaart zo snel is volgeplakt en dat U direct klinkende munt ontvangt? Timdelerclub vierde zevende lustrum Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan voerde de christelijke toneel groep „Timdelerclub" gisteravond in de Leidse Schouwburg het stuk „Geld te geef" van Walter Black en William Mendrek op. De regie van dit blijspel in drie bedrijven berustte bij Wim Ouwerkerk, die ook als acteur op de planken kwam. „Geld te geef" bewandelt zelfs als klucht vrij ongewone paden. Een ge pensioneerde graveur van de Ameri kaanse Rijksmunt, Eliot genaamd, heeft als enige passie het namaken van dollarbiljetten, echter niet met het doel deze ter eigen profijt in cir culatie te brenken, doch om mensen, die het moeilijk hebben, illegaal een duwtje in de goede richting te geven. Zijn zoon, een leraar op de h.b.s., is over die hobby niet erg best te spre ken. Het spektakel begint eerst goed als kleinzoon Eliot op straat een bankbiljet kwijtraakt, dat prompt in verkeerde handen terechtkomt. Twee boeven weten op slinkse wijze dui zenden valse dollars van grootvader los te krijgen en het duurt niet lang of experts ontdekken de vervalsing. Het loopt natuurlijk allemaal goed af. Grootvader Eliot heeft zelfs by de vervalsing aan zoveel dingen gedacht, dat de wet hem weinig kan maken. Als wij kritiek hebben dan is dat niet op de spelers, die hun best heb ben gedaan en zeker voor een rede lijke opvoering zorgdroegen, maar op het stuk zelf. Men kreeg de indruk dat de schrijvers met alle geweld een „lollige" situatie wilden scheppen. Er was weinig spitsvondig dialoog die tussen de boef en grootvader in het tweede bedrijf was zelfs bij het lang dradige af. Het gehele stuk stond of viel met de rol van grootvader Eliot en die was bij Kees Schutte in zeer goede handen. Wim van Hoorn ademde ge heel de sfeer uit van een gedegen h.b.s.-hoofd al had hij af en toe iets expressiever kunnen spelen. Hans v. d. Wijngaard was precies de agres sieve verzekeringsman die hij moest zijn en Beb v. d. Wijngaard, als de dochter Patricia, kwam er na een zwak begin steeds beter in. Wim Ouwerkerk zette een knappe boef neer en Nico van Leeuwen was een komi sche assistent hygiënische verzorging, echter soms met de neiging het iets te veel in het karikaturale te zoeken. Riet KrispijnDe Wolf was een aan vaardbare moeder, maar Tom 't Hoen kwam als gentleman-boef niet hele maal uit de grondverf. In de bijrollen, die stuk voor stuk goed bezet waren, vertolkte Herman Asselman een prachtig rolletje als inspecteur van politie. Na afloop van de voorstelling hul digden de leden de heer H. Kres, die van de dag van oprichting af lid van de „Timdelerclub" is geweest. Nu het spelen van grote rollen hem niet meer mogelijk is zal hij de vereniging als technisch adviseur ter zijde staan. De heer Kres, die zich als speler, regis seur en decorbouwer heeft onder scheiden, werd een aquarium aange boden. In het Kriterion-T heater in Amsterdam is gisteravond de eerste auditie gehouden voor de nieuwe studenten-speelfilm „De Brief". Regisseur Hans van der Bergh sprak de verzamelde kandidaten voor een rol toe. Aivrtentie ZWITSERSE HORLOGES 1 PLESSEN B 5 MEIPLEIN 50 15 jaar voor moord op Marcel Nivard De rechtbank in Rotterdam heeft de 40-jarige kappersbediende voor de moord op het jongetje Marcel Ni vard veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf, met aftrek van het voor arrest, en ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank kwam daarmee tot dezelfde straf als welke de officier van Justitie mr. J. M. van Leeuwen 14 dagen geleden na een requisitoir van meer dan een half uur had ge vraagd. In het vonnis wordt bewezen ge acht dat de kappersbediende met voorbedachte rade heeft gehandeld en dat hij de opzet heeft gehad de jongen te doden toen hij het li chaampje in het water wierp. Bij de uitspraak is rekening ge houden met een aanzienlijke stoor nis in het geestesvermogen van de bediende. Maar de rechtbank meent dat hij toch toerekeningsvatbaar moet worden geacht voor zijn daad. Bewondering van anderen - voldoening bij U zelf... dat verwerft U met een van onze kleine, klankrijke piano's. En de prijs is nu geen hindernis meer. deskundig in klank Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, tel, 20097 Amsterdam Arnhem - Breda Rotterdam Vrijspraak voor groot-winkelbedrijven Overeenkomstig de eis van de offi cier van Justitie, heeft de economi sche politierechter in Haarlem de NV Albert Heijn en de NV Simon de Wit, beide te Zaandam vrijgespro ken van de overtreding van de win kelsluitingswet. De gemeenteraad van Zaandam had ee-n verordening vastgesteld, waarbij levensmiddelenbedrijven tij dens de vakantie gesloten moesten zijn. De beide NV's lieten hun zelf- bedieningsbedrijven in Zaandam ech ter open en er werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt. De economische politierechter heeft in zijn vonnis overwogen, dat zelf- bedieningsbedrijven niet onder het vestigingsbesluit kruid eniersbedrij - ven vallen, omdat ook andere arti kelen verkocht worden. Een zelfbe dieningswinkel is te beschouwen als een gemengd bedrijf en de vakantie regeling voor kruid eniersbedrij ven acht de rechter hierop niet van toe passing. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOGEN Paulus, zn van P. Ouwerkerk en J. C. de Romijn, Johannes Llduina Ma ria, zn van F. X. Nelissen en J. J. Els- hof. Maria Adrlana, dr van F. Duin kerken en W. G. Kanselaar, Martlen Johannes, zn van W. van Putten en J. J. M. Zitman, Helene Maria Antoinet te, dr van F. A. J. Broeken en A. F. M. van Peppen, Jan, zn van T. Stoof en H. J. Siebert, Cornells, zn van C. van Wolf eren en W. R. Korbee. OVERLEDEN J. den Breems, 72 jaar, man, H. Nljgh, 70 jaar, man; K. W. Feijen, 85 De voorlichtingsdienst is van plan een programma op te stellen voor een verantwoorde mechanisatie van de bedrijven. Zij zal dit rapport opstel len in samenwerking met de betrok ken boeren, zo besloot de heer Kruse zijn lezing. Vanmiddag sprak ir. C. P. Schee pers, Rijkslandbouwconsulent te Rot terdam een feestrede uit. Daarna genoten de aanwezigen van een revue die opgevoerd werd onder de titel „Rijnstreek West in 25 jaar". De leiding van de revue was in haden van de heer J. Wes- selingh. Met dr. Van Egeraat naar Italië Sinds gisteravond zijn meerdere le den van de afdeling Leiden van de NCR) Eis) V een boek van dr. L. van Egeraat rijker. De bekende televi sie- en radiospreker zette er by me nigeen zelf zijn handtekening in. De boeken werden verkocht tydens de pauze van een bijeenkomst van de NCRV, die in de Stadsgehoorzaal ge houden werd. Iemand die echt bewust reist, al dus dr. Van Egeraat, zal er nooit over kunnen vertellen, want leder beleeft de reis op zijn eigen manier en zal nooit de emotie die de reis op hem gemaakt heeft aan anderen kunnen meedelen. Het is natuurlijk wel mo- De jaarlijkse familie-filmavond van de afdeling Leiden van de Chr. Be drijfsbond voor de Metaalnijverheid, welke gisteren in de grote zaal van „Den Burcht" werd gehouden, was zeer druk bezocht. In zijn welkomst woord sprak de afdelingsvoorzitter, de heer A. L. Verhoog er zijn grote vol doening over uit, dat weer zovele le den cn hun familieleden aan de uitnodiging tot bijwoning van de jaarlijkse C.M.B.-folmavond gehoor hadden gegeven. Een bijzonder welkom richtte hij tot de heer D. Nederveen, hoofdbe stuurder van de CMB, die deze Leid se familieavond namens het hoofdbe stuur bijwoonde. In verband met de komende collecte voor het VNV-fonds „Draagt Elkanders Lasten" deed hij een beroep op de offervaardigheid van de leden, daar het zegenrijke werk van dit fonds veel geld kost en dus de nodige financiële offers vraagt. Na een gevarieerd voorpramma waarin o.m. de kleurenfilm „En de zee was niet meer" het door Bert Haanstra verfilmde epos van de drooglegging der Zuiderzee werd gedraaid, voligde een korte propa gandistische toespraak van de heer Nederveen. Het uitgangspunt van zijn toespraak vormde een door het bondsbestuur ontvangen schrijven van een 22-jarig lid, waarin dit jeug dige lid zijn lidmaatschap opzegt om dat z.i. een organisatie voor hem geen nut had. Uit dit schrijven kwam, al gelijk anderen aanwijzingen te ge- gen, over tochten die zij zouden kun nen gaan maken. Over die aanwijzingen hadden de leden van de NCRV gisteren echt niet te klagen. De tocht die zij met dr. Van Egeraat maakten begon in Venetië, de bekende plaats aan de Adriatische Zee, die zo weinigen ech ter goed kennen. Spreker raadde de aanwezigen aan ook eens die plaats jes van Venetië te gaan bezoeken, die niet op elk programma van reis- verenigingen staan. Zo besprak dr. Van Egeraat vele van de bekoorlijk heden van de Italiaanse steden en het landschap. Hij deed dit aan de hand van een aantal prachtige kleu rendia's. Ongetwijfeld zullen vele NCRV-ers deze zomer hun schreden naar het Apenijns Schiereiland richten. Als zij gehoor geven aan de adviezen van dr. Van Egeraat zullen zij zeker veel beter beslagen ten ijs komen als dui zenden van hun „kilometer-vretende" landgenoten. dus spreqer, weer eens naar voren, dat er onder de christelijke jjongeren in de metaalindustrie nog maar al te veel de gedachte heerst, dat zij buiten een organisatie kunnen, omdat hun belangen toch wel gediend worden. Na met enkele voorbeelden uit de praktijk deze z.i. wel zeer foutieve gedachtengang te hebben weerlegd, vroe gspreker zich af waar het in de CMB met zijn 350 afdelingen naar toe zou gaan als alle jongeren in de CMB evenzo zouden denken en han delen als deze briefschrijver. Het zou op een ledenverlies van ruim 2500 komen te staan en dus, met de ledenwerfactie rond het 60-jarig jubileum als voorbeeld, niet minder dan 3 jaar van ingespannen propa gandistische arbeid kosten om het CMB-ledental weer op het oude peil te brengen. Vervolgens wees spreker op de vele verbeteringen, welke t.a.v. de sociale voorzieningen en de arbeidsvoorwaar den mede door de christelijke vakbe weging c.q. de CMB tot stand waren gekomen. Inzake het mede helpen oplossen van het jongeren-vraagstuk, gaf spreker de afdeling Leiden in overweging spoedig over te gaan tot het oprichten van een afdeling van de „Stichting Werkende Jeugd". Na de pauze hebben deaanwezigen van het begin tot eind genoten van de fraaie kleuren-cinemascopefilm „Avontuur in de Pacific", welke ge heel authentieke gebeurtenissen zo als deze zich rond 1912 op een van deze eilanden hebben f gespeeld. Een jonge Engelse assistent-resi dent moet, kersvers uit Engeland ge komen, zonder de minste ervaring op een van de Samoa-eilanden het Brt- se gezag gaan vertegenwoordigen en wordt met zijn jonge vrouw door de bevolking zeer argwanend ontvangen. Zijn entree en eerste toespraak wordt al direct een mislukking en onder aanvoering van de medicijnman wordt hij door de bevolking uitgelachen en openlijk genegeerd. Door enige staal tjes van persoonlijke moed weet hij echter langzaam de bevolking voor zich te winnen. De grote krachtproef komt echter als de bewoners van een naburig eiland in opstand komen en de jonge assistent-resident, dankzij een grote persoonlijke moed, een ge wapend conflict weet te vermijden. Hij verwerft zich hiermede niet al leen de aanhankelijkheid van de be volking, doch ook een grote reputa tie als Brits gezagdrager. De CMB-jeugd heeft 's middags ge noten van een kindermiddag met de vertoning van enkele leuke films w.o. de kinderfilm „Tafeltje dek je".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3