SCHOOLVERZUIM NOOIT WETTIG Nieuw-Guinea in V.N. ZWAARDEMAXER AGENDA MEENK'S HAAGSE AGENDA Voeltuzteh rt fët iêkkëi VERKLARING VAN O. K. en W. Ook niet voor vakantie gaan KRO breidt bestuur uit MET EEN ENKEL WOORD fi LEÏDSCIÏ DAGBLAD - DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 PRINSESSEN BIJ „FIESTA GUITANA" Op uitnodiging van de Spaanse ambassadeur in ons land, de hertog van Baena, hebben de prinsessen Beatrix en Irene gisteravond in het Kurha/uspaviljoein te Scheveninigen een voorstelling bijgewoond van net Spaanse dansgezelschap „Fiesta Gui- tana". Het bezoek had een strikt pri vé karakter. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de beide prinsessen het programma tot de pauze zouden volgen, doch ook het gedeelte na de pauze hebben zij tot het einde bij gewoond. Advertentie rn. hoest. griep, diarrhec. innuenz; etuis met 6 poeders maar ook ider prijsverhoging, vraag uw drog 'tsi^neid tn etuis met 6 poeders maar ook in ■i tSf. zonder pnjsveThoging. VraagTiw drogist. MEENK'S POED^S helpen! Er zijn Meenk's Poeders»» hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep, iifarrhee. influenza, rheumatiek, koorfstffeid bij gevatte kou, periodieke pijnen e^. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag iiw drogist. MEENK'S POEDERS helpen' Er zijn pijl rhi -* m aBc ifclg i *i i 11 Mfc u jrkmgbaar Zr Kok in UltiEEK „Ouders mogen hun kinderen niet van school houden als zij vakantie willen nemen in een andere tijd dan de specifieke vakantiemaanden juli en augus tus, tenzij hiervoor toestemming is verkregen van de inspecteur van het onderwijs. In de regel wordt die echter niet verleend". Aldus deelt het ministerie van O. K. en W. mee naar aanleiding van hetgeen de voorzitter van de stich ting Revako (recreatie-, vakantie- en conferentieoorden), de heer A. L. H. M. Van 't Lam, op een confe rentie van de Stichting op 2 novem ber te Voorthuizen heeft gezegd. De heer Van 't Lam zei op deze vergadering, dat voornamelijk werd bezocht door exploitanten van va- kantiebedrijven. de in hun bedrij ven recreatie zoskendë kampeerders en vakantiegangers te adviseren de schoolgaande jeugd geen belemme ring te laten zijn voor de vakantie spreiding en ze rustig van school te houden. „Men moet hiervoor niet bang zijn", aldus de voorzitter, „want dit is geen onw-jt-tig schoolverzuim". Hij vond hiervoor steun in het prece dent dat de Rotterdamse kantonrech ter onlangs een ouder vrijgesproken zou hebben onder het motief, „dat ieder recht heeft op vakantie in de tijd die hem past". „Het hek zou van de dam zijn als dat waar was", aldus de woord voerder van het ministerie, „iedereen zou zijn kroost thuis kunnen hou den wanneer hem dat belieft. Een dergelijk vonnis is echter nooit door de Rotterdamse kantonrechter ge wezen. Waarschijnlijk is men in de war met een dergelijke uitspraak van Parkeergarages schuilplaatsen (Van onze Amsterdamse correspondent) Een paar honderd stedebouwkun digen, die gisteren in Amsterdam bij een waren ter gelegenheid van de Wereldstedebouwdag 1961 keken ver rast op, toen een stedebouwkundig student na enige inleidingen over o.a. het parkeervraagstuk het woord vroeg en zei: „Het zou nuttig zijn te overwegen of de parkeergarages, die in de steden het parkeerprobleem kunnen verlichten, niet tevens de functie kunnen krijgen van schuil kelders in oorlogstijd. Men zou enige grote parkeergarages aan de rand van de binnenstad kunnen bouwen die plaats bieden aan honderden auto's, maar in tijd van oorlog tot schuilplaats van duizenden mensen kunnen bieden. Of men kan een keten van kleinere garages aanleg gen als een soort langgerekte fallout- tunnel". De student, de heer J. Henny merkte daarbij op dat van Rijkswege voor de bouw van schuilgelegenhe- den een bijdrage van f 20.000.per honderd personen capaciteit wordt gegeven. „Krijgt men nu ook voor een schuilplaats voor tiendui- i A -C j'. 1 het kantongerecht in Emmen in Zend personen een bedrag van twee 1955. Dit vonnis werd het jaar daar- miljoen?", wilde hij weten, maar nie- op in Assen in cassatie vernietigd. mand kon hem daarop een antwoord Nee, men moet zich wel deereluk geVen. O Vervolg van pag. 1 Shukairy, het hoofd van de delegatie van Saoedi-Arabië, be weerde dat Nederland zich lelijk in de kaart had laten kijken. „Het vorige jaar", zo zeide hij, onthield Nederland zich nog van stem ming over de dekolonisatie-resolutie, doch nu zegt hetzelfde land, dat het die resolutie aanvaardt. De heer Schürmann, Nederlands permanente vertegenwoordiger bij de V.N., zag hier de kans schoon voor een snedige repliek. „Saodi-Arabië", aldus mr. Schürmann, „heeft de Nederlandse voorstellen verworpen. Dat is haar goed recht, ofschoon wij het betreuren. Maar men heeft de Nederlandse voorstellen verworpen om een reden die niet over eenkomt met de feiten. Dat valt meer te betreuren. Nederland heeft een jaar geleden voorgestemd toen de dekolonisatie-resolutie aan de orde was. De stukken bewijzen dat en daarmee valt het hele drama dat Shukairy met theatrale gebaren heeft opgevoerd, in duigen", zo besloot de heer Schürmann. aan de bepalingen van de leerplicht wet blijven houden". Dit is ook de mening van de of ficier van justitie te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, die zegt dat hem evenmin iets van een derge lijk vonnis van een Rotterdamse kan tonrechter bekend is. De stedebouwkundigen waren de gasten van de gemeente Amsterdam. In de Zuiderkerk, waar de afdeling stadsontwikkeling een permanente tentoonstelling houdt van kaarten en maquettes, werden zij voorgelicht over de Amsterdamse verkeerspro blemen. Shukairy had ook nog uitgeroepen, dat Nederland het kind Irian aan moeder Indonesië moest overgeven. "Mr. Schürmann antwoordde dat Ne derland dit alleen zou doen, indien de bevolking van Nieuw-Guinea daarom uitdrukkelijk zou verzoeken. Het meest bewogen en tegelijk ver makelij kste deel van de middagzit ting moest echter nog komen. Soe- kardjo Wirjopranoto maakte gebruik van het recht tot antwooi-d op de rede van minister Luns. Dit was nog maar een voorlopige reactie. Indone sië had voor hedenmiddag een grote rede aangekondigd. Wirjopranoto betreurde het dat Nederland nog steeds niet. bereid is te erkennen, dat Nieuw-Guinea een onverbrekelijk geheel vormt met In donesië. Hy protesteerde tegen het gebruik van het woord „Papoea", omdat dit soort scheldwoord „Volk zonder beschaving" zou betekenen. Er is slechts één natie, de Indonesische, slechts één taal, slechts één volk", zo riep Wirjopranoto uit. Destijds had Indonesië de onaf hankelijkheid afgekondigd voor de gehele Archipel, doch de Indonesi sche broeders en zusters op Nieuw- Advertentle neemt vaker PAPOEA'S ZULLEN NIET WERKELOOS TOEKIJKEN Drie zeer vooraanstaande Papoea leiders hebben in antwoord op aan hen gestelde vragen, verklaard, „dat de Papoea's niet werkeloos zullen blijven toekijken", als Indonesië on verhoopt ooit een inval zou doen in West Nieuw Guinea. Deze Papoea-leiders waren Mar cus Kaisiepo, Willen Inury en do minee Willem Rumainum. Zy heb ben zitting in het onlangs opgerichte nationale comité - waarvan Inury zelfs voorzitter is. Alle drie waarschuwden zij met klem. dat men de Papoe's niet moet onderschatten. Zij verwezen hierbij naar de ravages, die in de Japanse gelederen zijn aangericht, toen tij dens de oorlogsjaren telkens Japan se patrouilles door Papoea's werden overvallen, hoewel de Japanners toch ook modern waren bewapend. MINISTER DE POUS OVER DE EEG Bij de onderhandelingen met Groot-Brit-tannië over. de aansluiting van dit land bij de EEG zullen van de zijde van de EEG-landen uiter aard op bepaalde punten concessies moeten worden gedaan. De Neder landse regering zal zich echter ten sterkste verzetten tegen elke aantas ting van het supranationale karakter Guinea waren nog niet vrij. Op dat moment stelde hij de cate gorische vraag aan de Nederlandse delegatie: „Wilt gy verlof geven aan uw delegatieleden uit Irian om sa men te komen met onze delegatie leden uit. hetzelfde gebied"? De In donesische woordvoerder vermeldde echter niet dat een toevallige eerste ontmoeting van de twee groepjes Pa poea's reeds de avond tevoren had plaatsgevonden in een restaurant er gens in Manhattan. „Onze Papoea's" waren vergezeld door een Nederlands delegatielid, de andere Papoea's wa ren in gezelschap van hun Indone sische broeders. De ontmoeting was vriendelyk doch oppervlakkig. Het was wel vermakelijk dat een Papoea van de ene delegatie een gesprek begon met een collega uit de andere groep in de taal van Biak, een taal die geen der andere aanwezigen kon verstaan. Het was al over zeven, geheel aan het eind van de middagzitting, toen de heer Schürmann gelegenheid kreeg in het kort te antwoorden op de categorische vraag van de Indo nesiër. „Ieder lid van de Nederlandse delegatie", zeide mr. Schürmann, is vrij om te spreken met wie hy wil. Dit gold natuurlyk ook voor de Pa poea's. De Nieuw-Guinearaad heeft kortgeleden hesloten dat „Papoea" de officiële naam zou zijn. Het protest van de Indonesiër tegen dat woord heeft bewezen hoe weinig hy afwist van hen, die hy tot zyn familie re kende. Het bestuur van de KRO heeft besloten lopende de herziening van de huidige statuten, waarvan de laatste wijzigingen dateren uit 1952 het aantal bestuursleden van de KRO uit te breiden, teneinde het bestuur zoveel mogelijk representa tief te doen zijn voor het r.-k. Ne derlandse volksdeel. Gebruik makende van zijn statu taire bevoegdheid heeft het bestuur aan de volgende organisaties ver zocht een representant te willen aan wijzen: Nederlandse Katholieke Schoolraad, Katholieke Jeugdraad voor Nederland, Katholieke Stands organisatie voor de Werknemende Middenstand in Nederland, de Ka tholieke Arbeiders Vrouwenbeweging in Nederland, de Katholieke Neder landse Boerinnenbond en het Lan delijk Katholiek Vrouwengilde. PRINSES BEATRIX BIJ 10 X 10 ACTIE Prinses Beatrix heeft het voorne men op zaterdag 1 november het begin van de 10 x 10 actie in de Beatrixhal te Utrecht bij te wonen. Deze actie, gevoerd onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeen schap, wil de bijdrage zijn van de jongeren in het kader van de anti- hongercampgne. OVERTREDING DER LOTERIJWET (Van onze correspondent) Op last van de officier van Justi tie te Maastricht, heeft de politie in Heerlen, Maastricht en Geleen in de Grand Bazar warenhuizen de appa ratuur en de bescheiden betreffende een reclame-actie in beslag genomen. Bij deze reclame-actie werd het pu bliek door het invullen van een prijs vraagformulier in de gelegenheid ge steld een auto te winnen. De officier van Justitie achtte vol der gemeenschap. Dit deelt minister doende redenen aanwezig om aan te De Pous mee in zijn memorie van i nemen, dat hierbij de loterywet werd antwoord aan de Tweede Kamer over I overtreden. De deelnemers zouden de begroting van Economische Za- met name geen invloed kunnen uit- ken 1 oefenen bij de prijskansbepaling. RUL zo evident leek. dat een verklaring JLP1I1A. ügj AAOltt:! tlctlll van overheidszijie geen luxe geweest 1 zou ziin Er scniinr nu veel wrok t.e (Van onze t.v.-medewerker) In het laatste programma-onder deel van de VPRO-uitzending van gisteren was het al Botlek. Rozenburg en Maasmond, wat de klok sloeg. De cineast, Van der Velden, kort gele den verbonden als regisseur aan de televisie, leverde hiermee zijn eerste produkt af. Hej, was een uitgegroeide, volwassen film geworden, die veel overhoop haalde, maar toch een dui delijke lyn vertoonde. Het was een dynamisch werkstuk dat een beet je gekunsteld begon, maar al snel te kening kreeg. We hebben hierbij een paar regels geschstst wat gebcasn werd aan goeds en het moet er nu maar meteen uit, dat we ge hinderd zijn door de muziek. Vak mensen mogen die nu wel funetiofiiee] normen, maa,r als dat tenslotte ai- leiding tot gevolg heeft, dan ls men zijn doel voorbijgeschoten. Boven dien, er was een natuurlijk geluid mogelijk geweest van machines en mensen, dat misschien niet alle ga- puigen had opgevuld, maar wezen lijker geweest zou zijn en gewerkt zou hebben. De gedachten wisselingen aan het slot, waartoe burgemeesters en hoofdingenieurs zich kennelijk met overtuiging hadden geleend, was in structief. Vooral de verschijning van ir. Ettinger van het bouwcentrum deed fris aan. omdat hij niet vast zat aan ambtelijke schema's en geen remming van gemeenplaatsen onder vond. Hij wees vooral met klem op de menselijke aspecten. Deze kwamen nadien nog eens voor het voetlicht door de ontheemden aan het woord te laten, waarbij een krenterige mentaliteit bij de vast stelling van de schadeloosstellingen zou zijn. Er schijnt nu veel wrok te heersen en dat is juist datgene, wat voorkomen moet worden. Is er voor die eenvoudige mensen geen neutrale voorlichting geweest? Was er geen vakgroep, die iets voor hen heeft kunnen doen en bereiken? Hier leek het menselijke element in de gevolg de procedure grondig verwaarloosd. Een ontwikkelingsgebied van gans andere orde werd betreden door de tweede uitzending in de serie, die betere liedjes aan het bestaande re pertoire bedoelt «toe te voegen. Geluk kig hebben genoeg mensen van hun i belangstelling doen blijken om het ons beste liedje afgezien en onafhanke lijk van de mening van „deskundi gen" aan de top te plaatsen. Wat dit maal aan nieuws werd geboden, deed niet onder voor andere versjes, die platgetreden paden bewandelden. „Producer" Benny Vreden heeft van de eerste uitzending geleerd, dat hij meer zakelijke verantwoording van de jury moest bevorderen. Over zakelyk gesproken: mevrouw Ida de Leeuw deed een gooi naar t.v.- optreden en er zullen niet veel men sen zijn geweest, die daarop niet ge zegd zullen hebben: Waarom is dat al al lang gebeurd? „Bleke Bet" bleek wei erg verbleekt, ook voor hen, die er vroeger de glans vanaf gesmuld zullen hebben, dunkt ons. Het Franse voetbalfilmpje was dan ook kennelijk om de rubriek te redden. Met dat al wil gezegd wezen, dat, als we de nogai zwaartillende documentaire over Rotterdam en om- streken niet hadden gehad, deze avond door het slappe amusement tamelijk wel als verloren had kunnen worden beschouwd. HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Lichte muz. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 La clemenza dl Tito, opera. I. d. pauze (pl.m. 21.05 21.25): Vraaggesprek. 22.30 Nws. en sportber. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Jid- disje volksliederen. 18.50 Sociaal per spectief, lezing. 19.00 Nws. en weer- overz. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Bach-ork., vocaal ens. en sol. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Pianoduo. 23.30 Komen wij uit met het berijmde psalter?, lezing. 23.55 —24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Tele- vizier. NTS: 20.30 Docum. progr. over een nieuwe structuur voor ons platte land. AVRO: 21.00-22.20 Krik Krak, TV-spel. DONDERDAG 9 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Comedie met „Het Prieel". 20.15 uur. Gebouw voor K. en W. Nederl. Opera met „Die Zauberflöte". 20 uur. VRIJDAG 10 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come die met „Bittere Honing 20.15 uur. ZATERDAG 11 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come die met „Victoria". 20.15 uur. ZONDAG 12 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come die met „Victoria". 14 uur. „Met bit tere Honing". 20.15 uur. MAANDAG 13 NOVEMBER Amicitia. Anglo American Theatre Group met „Miss Julie" en "The happy Journey". 20.15 uur. DINSDAG 14 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Comedie met „Het Priëel". 20.15 uur. WOENSDAG 15 NOVEMBER Nederl. Comedie met „De getatou- eerde Roos". 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Gemeentemuseum. Die Haghe, dorp der dorpen. Museum Bredius, werk van Chris de Moor en Hubert Bekman. BIOSCOPEN 13 uur. en 9.15 uur. Asta. De dood heeft blauwe ogen. 18 Jaar. Dag. 2 - 7 - 9.15 uur; zondag 1.30 - 4 - 7 - 9.15 uur. Bijou. Shadows. 18 Jaar. Dag. 2 - 7.15 9.30 uur; zondag 2 - 4.15 - 7.15 - 9.30 uur. Camera. Gij zult niet begeren. 18 jaar. Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur; zondag 2 - 4.30 - 7 - 9.15 uur. Capitol. Bleke Bet. A.l. Do. en vrij. 2 en 8 uur; zat. 2 - 6.30 - 9.15 uur: zondag 4 - 6.30 - 9.15. ma. en di 2 en 8 uur. Cineac Stedeschoon in West-Dults- land en actualiteiten. Dag. 9-24 uur; zond. 11.30 - 24 uur. City. De kanonnen van Navarone. 14 jaar. Dag. 2 en 8 uur. Corso. De Olympische Spelen van Rome. A.l. Dag. 2.15 en 8.15 uur: zat. en zond. 2.15 - 6.45 - 9.30 uur. Du Midi. Makkers staakt uw wild ge raas. 14 jaar. Dag. 2.30 en 8.15 uur; zat. 2.30 - 7 en 9.30 uur: zond. ook 4.45 uur. Flora. Bloedbad ln Sidneystreet. 14 jr Dag. 2.30 - 7 en 9.15 uur: zond. 2 4.30 - 7 - 9.15 uur. Hollywood. De hel van Saipan. 18 Jr. Dag. 2.30 - 7 en 9.15 uur; zat. zond. 2.30 - 4.30 - 7 - 9.15 uur Kriterion. De nacht. 18 Jr. Dag. 2.15 7 en 9.15 uur. Zat. en zond. 1.45 - 4 - 7 - 9.15 uur. Metropole Tuschlnski. Exodus, Dag. 2 en 7.30 uur. Muslca. De rode kaperskapitein. 14 Jr. Dag. 2.15 en 8 uur. Zat. 8; zond. 3 - 7 en 9.30 uur. Odeon. Het zwarte schaap. 14 jr. Dag. 2.30 en 8 uur. Zat. 2.30 - 7 - 9.15 u. Zond. 2 - 4.30 - 7 en 9.15 uur. BINNENLAND Op de Rijksweg Sneek-Lemmer bij het dorp Jutnjp is gistermiddag de 54- Jarige heer A. Visser uit Woudsend, ar beider in dienst van de gemeente Woudsend om het leven gekomen, toen hij met zyn bromfiets beklemd raakte tussen een auto en een boom. Te Oppenhuizen bij Sneek is de 5-Jarige Gerrit Walsweer gistermiddag in een sloot achter de ouderlijke wo ning gevallen en verdronken. De Bondspresident van Oosten rijk heeft het grote erekruis van ver dienste verleend aan de heer J. Pan man, algemeen directeur van de Ned. Reisvereniging in Den Haag. De burgemeester van Doesburg, mr. H. N. C. baron van Tuyll van Se- rooskerken, heeft om particuliere rede nen eervol ontslag verzocht. Hij zal 15 april 1962 het burgemeestersambt neer leggen. Gisteren is op het terrein van de groenteveiling van de firma Boesten te Geleen (L.) een ongeluk gebeurd, waarbij de 22-jarige ongehuwde bij rijder C. Koning uit Ouddorp om het leven is gekomen. Hij raakte bekneld tussen een vrachtauto en een aan hangwagen, die hij bezig was aan el kaar te koppelen. De man werd daar bij zo ernstig gewond, dat hij kort daarna in het ziekenhuis te Slttard is overleden. Prof. dr. J. van Baal oud-gou verneur van Ned. Nieuw-Guinea lm wetenschappelijk medewerker voor cul turele antropologie van het Kon. In stituut voor de Tropen ln de hoofdstad ls benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in culturen, en culturele ontwikkelingen in zuid-oost Azië, de zuid-west Paci fic en het Caraibische bekken. De 51- Jarlge prof. Van Baal is reeds buiten gewoon hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht in de godsdienst sociologie en etnologie. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft in een schrij ven aan het gemeentebestuur van Rot terdam bevestigd dat de Rijksgoedkeu ring voor de bouw van het Concertge bouw in Rotterdam zal worden ver leend in juli 1962. Het nieuwe concert gebouw komt op de plaats van het huidige parkeerterrein tussen het Centraal Station en de schouwburg van de Maasstad, tegenover de Ingang van de Korte Lijnbaan. De Amsterdamse politie heeft een 29-jarige schoonmaker, zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden, verdacht van flessetrekkerij. Hij heeft bekend voor f 2500 ongedekte cheques van de gemeentegiro te hebben uit gegeven gedurende de laatste weken. Het 9-jarlge zoontje van de land bouwer Van de Plas uit Nijnsel (N.-Br.) is gistermorgen door een personenauto uit St.-Oedenrode aangereden. Het werd daarbij zo zwaar gewond, dat het later in het ziekenhuis te Veghel is overleden. Het jongetje wilde op weg naar school oversteken, liet twee vrachtwagens passeren en stak toen plotseling over vlak voor de personen auto. BUITENLAND Een nieuwe DC-8 van Alitalia heeft deze week op de afleverings- vlucht van Los Angeles naar Rome een record gevestigd voor burgerlucht- vaartvliegtuigen. De machine legde deze afstand zonder tussenlandingen af in 10 uur en 43 minuten. De middelde snelheid bedroeg 1005 per uur, de maximale 1110 km. Door een breuk ln een gasleiding by Gassi-Toull, in de Sahara, ontsnapt dageiyks ongeveer een miljoen kubie ke meter aardgas. Deskundigen van de Franse maatschappij die het aardgas exploiteert, geholpen door Amerikaan se experts, trachten de breuk te dich ten. In New York zyn plannen bekend gemaakt voor een fusie van twee Ame rikaanse spoorwegmaatschappijen die tesamen een spoorwegnet van 32.000 km lengte bezitten. De maatschappy- en zyn de spoorwegmaatschappij van Pennsylvania en de New York Central Lines. Het aantal slachtoffers van de overstromingen in Athene bedraagt 31 en niet, zoals aanvankeiyk werd mee gedeeld. 43. aldus is officieel bekend gemaakt. Eén persoon wordt nog ver mist. Met een Russisch vaartuig is een tweede groep van 925 Cubaanse stu denten naar de Sowjet-Unie en Tsjecho Slowakije vertrokken. Aldus meldt het in Havanna verschijnende blad „La Calle". Ongeveer duizend Jonge Cu baanse boeren studeren in de Sowjet- Unie landbouwmethoden en -techniek. Volgens een bekendmaking van het Witte Huis heeft mevr. Jacqueline Kennedy haar voorgenomen bezoek aan India en Pakistan uitgesteld tot januari. Zij zou aanvankelijk deze maand naar India vertrekken. Het uit stel vond plaats nadat premier Nehroe, die thans in Washington verblijft, mevr. Kennedy had voorgesteld van de gelegenheid gebruik te maken de viering van India's onafhankelijkheid op 26 januari bij te wonen. Joodse kringen in Moskou maak ten gisteren bekend, dat in Leningrad drie joden zijn veroordeeld voor samen werking met buitenlandse agenten. De straffen variëren van 12 tot vier jaar. De mannen zijn in Juni gearresteerd. In Perzië zijn negentig leden van de in 1949 verboden communistische Toedeh-partij gearresteerd wegens het verspreiden van communistische lec tuur en opstoken tot onrust. Zij zul len voor een militare rechtbank te rechtstaan en zij lopen zelfs kans de doodstraf te krygen. Volgens de politie van Düsseldorf zijn ln het Roergebied en ln Westfalen acht leden van de verboden communis tische partij gearresteerd. By huiszoe kingen nam de politie communistisch propagandamateriaal in beslag. In Warschau is een 49-Jarige Duitser, Georg Gribel, tot levenslang veroordeeld, wegens spionage voor de i Westduitse geheime dienst. heeft bekend. Olympia. Please don't eat the daisies. 14 jaar. Dag. 2 en 8; zond. 2-5-8. Passage. De dolle generaal. A.l. Dag. 2.30 - 6.45 - 9.15 uur. Zond. 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.15 uur. Rembrandt. De grote bedrieger. 14 jr. Dag. 8. zat. 6.45 - 9.15 uur; zond. 4 6.45 - 9.15 uur. Rex. Fanny. 14 Jr. Dag. 9.30 - 11.45 2 - 4.15 - 7.15 - 9.30; zond. 11.30 - 1.45 - 4 - 7 - 9.30. Roxy. De mysterieuze planeet. 14 Jr. Dag. 2.30 - 7 9.15. Zat. en zond. 2.30 - 4.30 - 7 - 9.15 uur. Seinpost. Wie bent u dr. Sorge? 18 Jr. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zond. 2.15 5 - 8.15 uur. Thalia. Slavenhalers van Afrika. 14 jr. Dag. 2.30 - 7 en 9.15 uur; zat. 2.30 - 4.30 - 7 en 9.15 uur; zond. 3 - 5 - 7 - 9.15 uur. De Uitkijk. De spullebaas. 18 Jr. Vrij zat. en ma. 2 - 7 - 9.15 uur; zond. 2 4.15 - 7 - 9.15 uur. 8.15; zat. 2.15 - 1.30 - 4 - 6.45 - 9.15 uur. Het Britse Lagerhuis heeft zich gisteren in beginsel akkoord verklaard met een wetsontwerp, dat voorziet in het verlenen van onafhankelijkheid, volgende maand, aan Tanganjika. De minister van Koloniën, Maudling, deel de het Lagerhuis mee, dat alle Britse Gemenebestlanden zich bereid ver klaard hebben Tanganjika als vol waardig lid van het Gemenebest t< aanvaarden. In Essén (West-Dultsland) zul len op 20 november twee officieren van het vroegere Duitse leger en twee regeringsambtenaren uit de Hitier- periode terechtstaan wegens mede plichtigheid aan moord op een Franse generaal, Maurice Mesny, tijdens de wereldoorlog. Op bevel van Hitier moest Mesny ter dood worden ge bracht als represaille voor de dood van de Duitse luitenant-generaal Von Bro- dowski, die ln 1944 in Frankryk werd neergeschoten toen hij trachtte te vluchten. Hitler was ervan overtuigd dat dit door Franse partisanen was ge daan. De vier mannen, die nu terecht zullen staan, zouden de moord hebben voorbereid. Tom Sharpe, auteur van het te gen de apartheid gerichte toneelstuk „De Zuidafrikaan" heeft gisteren aan zegging gekregen Zuld-Afrlka binnen 10 dagen te verlaten. Tom Sharpe werd op 27 Juli ontslagen als leraar op de technische school in Pletermaritzburg. Een rechtbank van Leipzig, in Oost-Dultsland, heeft zes personen tot in totaal 25 Jaar dwangarbeid veroor deeld wegens „het benadelen van de staat op grote schaal bij de groothan del in vruchten". Volgens de open bare aanklager hebben de zes de staat voor een bedrag van meer dan 47.000 oostmark benadeeld. Het gezaghebbende Egyptische dagblad „Al Ahram", meldt dat in de laatste tijd beslag is gelegd op de eigendommen van 171 „kapitalisten". Hiermee is het totaal van dergelijke beslagleggingen, die in de afgelopen weken plaats vonden, op 593 gebracht. Het 51.839 ton metende Franse passagiersschip Liberté is verkocht aan een Amerikaanse firma. Het schip zal tijdens de wereldtentoonstelling, die volgend jaar april in Seattle, wordt ge houden, dienst doen als dryvend ho tel. De Liberté heeft sedert 1951 432 transatlantische reizen gemaakt en zal volgende week haar laatste normale tocht maken. Het schip ls ln 1928 ln Hamburg gebouwd en voer oorspronke lijk onder de naam Europa. James Mitchell, de Republikeinse kandidaat voor het gouverneurschap van de Amerikaanse staat New Jersey, heeft gisteren officieel erkend dat zijn Democratische tegenstander, Richard Hughes, de overwinning behaald heeft. De uitslag van 4581 stembureaus was 1.076.356 stemmen voor Hughes en 1.037.113 voor Mitchell. Hughes, een 52-Jarige voormalige rechter, is de eer ste r.-k. gouverneur van New Jersey. Aangenomen wordt dat de persoonlijke steun van president Kennedy voor hem beslissend geweest is. De Republikei nen ervan hun kant in geslaagd het reeds 28 Jaar durende Democra tische bestuur van Louisville (Ken tucky) te onderbreken. De Republikein Gribel I William Cowger werd namelijk tot bur- I gemeester van deze stad gekozen. DONDERDAG Lido-theater: Filmvoorstelling Shell Nederland. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal)K. en O. Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Carolyn Stanford, 8 uur nun. VRIJDAG Lennart voor 1 wen. 2.30 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Leden vergadering C.H. Unie. 8 uur nam. St.-AntoniusclubhuisUitvoering Mondaccordeonorkestver. „Crescendo". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (foyer): Vrouwen bond P.v.d.A. Voordracht Julia de Gruyter. 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwyger- kerk)Evangellsatiebijeenkomst. Spr. ds. K. Corporaal van Schevenlngen. 8 uur nam. ZATERDAG Aula Gymnasium: Prop. avond gvm- nasiastenbond „Uno-Sumus Animo 8 uur nam. De Kleine Burcht: Receptie 10-Jarig bestaan Mondaccordeonorkestver. „Crescendo". 3-5 uur nam. Den Burcht Jacobazaal)Ledenver gadering Wandelkring Lelden en Om streken. 3 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 10- 11 uur voorm. bybelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sa crum" „En toen kwam dokter Frost". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 10.03 v.m. St.-Antoniusclubhuis: Uitvoering Mondaccordeon orkestver. „Crescendo". 8 uur nam. ZONDAG Stadszaal (kleine zaal): Jaarfeest Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (ingang Aalmarkt): B.K.-dienst herv. gemeente. Spr. dr. P. L Schoonheim over geestelijke weer stand. 10.30 uur voorm. Steenschuur 6Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Plantsoen 25: Tentoonstelling werk stukken weefcursus K. en O. 9-12 uur voorm. DINSDAG De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. prof. Conrad Swan. „Willem van Oranje landt ln Enge land, nov. 1688". 8 uur nam. Plantsoen 25: Tentoonstelling werk stukken weefcursus K. en O. 9-12 uur voorm. Stadsgehoorzaal Gymnastiekult voe ring D.Ö.S. 7.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. Ir. Driessenstraat 1: Excursie Ge nootschap „Kennis is Macht" aan ad ministratie L.D.M. 8 uur nam. Schouwburg: K.V. „Litteris Sacrum". „En toen kwam dokter Frost". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Gymnastlekultvoe- ring D.Ö.S. 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling Abstracte kunst (Collectie Kreulen). Maand, t/m vrydag. 9 uur voorm. 5.30 uur nam. (tot 30 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werf park 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Porgy and Bess". 14 Jaar. Werkd. 2 en 7.30 uur; zond. 2. 5 en 8 uur. Rex: „De gouden havik". 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Het monster uit de riolen". Casino: „Kapo". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De liefde van Hercules. 14 Jr. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zond I 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag avond niet om 7 uur. i.uxor: „Later zul Je dansen". 18 Jr. I Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR VRIJDAG 10 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 71 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gy> v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 WateP 9/. Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzlr3 en uitzicht, lezing. 10.05 Morgen' ding. VARA: 10.20 V. d, huisvr. 11. V d. kleuters. 11.15 Dubbelkwi 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Ll< muz. 12.20 Regeringsjjitz.: Uitz. v. landb. 12.3o Land.- -*n tulnbxne 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pi: spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gi 13.25 Beursber. 13.30 Tlroler muz. 14] Instrumentaal trio. 14.35 Boekbesd 14.55 Beiaardconc. 15.05 Gevar. prol VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. ziek| 17.00 V. d. Jeugd. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Nws. id Vlaanderen. 18.20 Gram. 18.50 De pun| jes op de 1. praatje. 19.00 V. d. kiü 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het pU) teland nu, lezing. 19.45 VPRO-n» 20.00 Nws. 20.05 's Lands wys 's lanj eer. lezing. 20.20 Toneelbeschouwiti 20.30 Gram. 20.50 De wereld vergade: lezing. VARA: 21.00 Metropole oil 21.35 Signalementen van het ik, klan] beeld (II). 22.15 Buitenl. weekovei 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Wat mak: wij van ons huweiyk?, gesprek. VAR: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Ve> geiykenderwljs, muzikaal gespr. 23.51 2'..00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V.i Jeugd. 7.45 Morgengebed en overwi ging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Grai 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. li; Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Mli dagklok noodklok. 12.04 Gram. 12; Land- en tulnb.meded. 12.33 Lich muz. 12.50 Act. 12.58 Gebed uit Syb rlë. 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13; Dansork. en sol. 13.45 V. d. vrou 14.00 Klass. muz. 14.25 Gram. 15J Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16; Kamermuz. 17.00 V. d. jeugd. 17. Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Ma' nenkoor. KRO: 18.20 Brabants halfuur. 18J Regeringsuitz.: Het emigratiepraat van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19. Act. 19.25 Het kinderboek, praat1 19.30 Polit. lezing. 19.40 Gram. 2oi V. d. Jeugd. 20.50 Lichte muz. 21; Licht progr. 22.20 22.30 Nv 22.40 Kind en onderlinge verhoudli van de ouders, lezing. 22.40 Radio-F harm. ork. 23.10 Metropole-ork. en zal 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOON PLATENPROGRAMM DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) I: Igor Strawlnsky Petrousch (Burlesque in 4 taferelen). Rias Svi phonle Orkest, Berlijn o.l.v. Fefe Fricsay. II: Peter Tsjalkowskv. De Note: kraker op. 71 (Ballet ln 2 bedrijver Orchestre de la Suisse Romande o.l Ernest Ansermet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerovei NCRV: Licht muz. progr. 20.35 Fill 21.00 Act. 21.45 De Poolster, balk progr. 22.10 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Ilome Service, 330 12.00 Schoolradio. 13.00 Lezing voordr. 13.15 Brievenbeantw. 13, Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14. Hoogtepunten uit de progr. v. d. i gelopen week. 15.00 Schoolradio. 16, Gevar. muz. 16.30 Klankb. 17.00 Oi conc. 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 Weerb 19.00 Nws. 19.15 In the South-Ea 20.00 Onbekend. 20.15 Ork., koor i solist. (21.15-21.45: wetensch. prog: 21.45 Cabaret. 22.15 Interview. 22, Recital. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voc dracht. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. weerber. 0.06-0.40 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's da{ 12.31 Gevar. muz. 13.31 Gevar. proi 14.31 Gram. 14.45 V. d. kleuters. 15. V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16. Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dal dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Gra 18.31 Lichte muz. en ber. 19.30 Ni 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 N en journ. 20.24 Sport. 20.31 Hoori 21.00 Hoorsp. 21.31 Discussie. 22.15 C var. muz. 23.30 Nws. en sport. 23 Dansmuz, 0.31 Lichte muz. 0.55-1 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13, Ork. conc. 16.00 Volksmuz. 17.00 Ni 17.40 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Juro J noschlk, opera. 21.45 Nws. 23.30 Piar recital. 24.00 Nws. 0.10 Gram. 1 Weerber. en gevar. muz. FrankrHk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14 Gram. 14.10 Kamermuz. 15.00 Kam: muz. 18.30 Nieuwe gram. 19.00 Ni 20.00 Ork. conc. 23.10 Kamermuz. 23 —24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursb 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Beui ber. 16.06 Ork. conc. 17.00 Nws. 17 Vocaal kwartet. 17.45 Duitse les. 18 Balletmuz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Spoi kron. 19.00 Uws. 19.40 Gram. 20 Operamuz. (In de pauze: De zev kunsten). 22.00 Nws. 22.15 Jazzmi 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 14.03 Koorzai 14.20 Gram. 15.03 Lichte muz. 17 Nws. 18.38 Ork. conc. 19.30 Nws. 20 Festival v. Luik: Gewijde muz. 21 Gram. 22.15 Verz. progr. 22.55 Nws, Studio: „Dieven hebben het ook mo lijk". 14 jr. Werkd. 2 30, 7 en 9 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u' Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag en zaterdag 7 en 9.15 uur „Met Do derend geweld". 14 jr. Zondag 7 9.15 uur, maandag, woensdag donderdag 8 uur „Pygmalion". 1 Zondag- en woensdagmiddag hi drie „Het kan niet gekker". A.l. Avond- en nachtdienst der Apothek Te Lelden ls geopend voor spoe eisende gevallen Apotheek Van Dr! sum, Mare, tel. 20406. BU geen gehoor van Cw huisarts specialist (of diens waarnemers), I op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Gslo Kopenhag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Ztlrlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon 8 S 5 S 8 s t regenbui z 4 6 5 regenbul geh. bew. z zzw 5 4 7 S 6 l zwaar bew z 6 7 4 zwaar bew zzw 5 6 4 zwaar bew. zzw 2 6 zwaar bew. zzw 5 8 5 regenbui z 3 7 zwaar bew zzw 5 7 motregen ozo 5 3 motregen O 6 8 regen w.stll 7 1 regen ZO lil 7 onbewolkt w.stil -4 1 mist w.stll -1 1 regen geh. bew. zzw 2 7 zw 6 4 11 geh. bew. zzw 4 9 regen zzo 4 12 i: regen ono 6 6 11 regen now 8 10 i half bew. zo 4 5 regen zw 7 6 regen wrtll 3 regen zo 1 5 regen wzw 2 6 l! geh. bew w.stil 2 geh bew. zo 2 3 licht bew. w 5 -0 licht bew. w.stll 15 licht bew. zo 4 9 regen ono 3 13 4 zwaar bew w 6 13 zwaar bew wzw 6 7 zwaar bew. w 10 13 1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2