M. Het grote probleem van het financiële beleid Volleyhal prognoses VehhcJk. TAAI -TAAI Regering bereid tot meer vrijheid lonen „Geesink-Blumiiig" mag geen vlag zijn die de lading dekt Inflatie bestrijden! Evenwicht tussen produktie en koopkracht is noodzaak Rowenta. Vluchtelingen van Tristan da Cunha verbijsterd in Londen Kunstgebitten LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 7 NOVEMBER 1961 Voor liefdadig doel of iets anders Koning Boudewijn lieeft groot zwak voor wielrenners Koning Boudewijn van België heeft, zo zegt men, een zwak voor het wielrennen en de wielrenners. Het is waarschijnlijk waar, want hij heeft gistermiddag op het paleis te Brussel wereldkampioen Rik van Looy ontvangen. Deze m België bij kans nationale figuur is de derde kampioen wielrenner, die bij de Ko ning op audiëntie mag. Voor hem zijn ook Stan Ockers en Rik van Steenbergen ten paleize ontvangen. Het gesprek met Rik van Looy heeft een half uur geduurd en de Koning heeft de renner veel laten vertellen over zichzelf en over zijn sport. Vandaag zou Koning Boudewijn, samen met Koningin Fabiola de start meemaken van de Brusselse zesdaag se, een bewijs temeer voor zijn gene genheid voor de wielersport. Het gesprek tussen de kampioen en de Koning werd gevoerd in het Vlaams. En Rik van Looy heeft na derhand aan een journalist verteld, dat het buitengewoon gemoedelijk was. Ik had,'zo zei hij, een ogenblik de indruk, dat een wielerjournalist mij een interview afnam. De Koning wilde alles weten over van Looy's debuut in de wielersport, over de wij ze waarop hij zich traint, over de verhoudingen binnen de wielerploe gen enz. Ook informeerde hij met veel belangstelling naar de kinderen en de vrouw van de renner. Tot slot schonk hij hem een plaquette met zijn beeltenis en het vorstelijk wapen met de tekst: aan Rik van Looy, wereldkampioen. Toen Van Looy hem verliet, zei de vorst nog, u hebt van daag zeker een dagje verlof genomen. Nee sire, antwoordde Van Looy, ik trek straks mijn oefenpak weer aan om naar Antwerpen te fietsen. VOETBAL Amateurs spelen tegen Saarland Het programma van het Neder landse amateur-elftal voor dit sei zoen is uitgebreid met een uitwed strijd tegen Saarland. Plaats en datum van de ontmoeting zijn nog niet zeker. Waarschijnlijk zullen de amateurs volgend voorjaar voorts in Nederland uitkomen tegen de Engelse amateurs. Eerder waren de KNVB en de Italiaanse voetbalbond al overeen gekomen woensdag 11 april een amateur-interland NederlandItalië te spelen. UVS speelt zaterdag a.s., aanvang 2.15 uur, een vriendschappelijke wed strijd tegen de eerste divisieclub 't Gooi. KUNSTRIDEN Richmond Trophy voor Frangaise Nicole Hassler De 20-jarige Franse studente Ni cole Hassler heeft gisteravond te Londen de Richmond Trophy ge wonnen. Het was voor de tweede achtereenvolgende maal dat de Fran- gaise de beker mee naar huis mocht nemen. Met 1066 punten eindigde Ni cole Hassler, die reeds na de verplich te figuren een ruime voorsprong op haar concurrenten had, als eerste. Weliswaar kwam zij tijdens haar kuer eenmaal ten val, maar het ver dere gedeelte van haar vrije oefening werd zo voortreffelijk uitgevoerd, dat er, tevens gezien haar punten voor sprong, geen twijfel kon bestaan wie dit jaar de „Trophy' zou winnen. De tweede plaats was voor de Brit se Barbara Conniff, die 993 punten verzamelde, derde werd de Schotse kampioene Heather Moir met 987,3 punt. Advertentie Bridgeclub Sc Atout De uitslagen van de 6de avond dier pa>rencom petitie luiden: (tussen haakjes de totaalstanden) Groep zwart: 1/2. Echtp. Aenmeij 136 r«nit (4); ElingMekel 136 prut (53. Vissersv. Rhyn 133 pnt (3) 4. Cramav. d. Mark 124 pnt (7); 5. dames v. d. Zeeuw 123 pnt (12); 6. echtp. Brakei 122 pnt (8); 7. Kins— Bonnet 121 pnt (6)8. Goutier—v. d. Star 116 pnt (1); 9. mevr. Tielke- meijer-v. Dieren 113 pnt (2); 10. mej. v. d. Zeeuwv. d. Zeeuw 110 pnt (10)11/12. HissinkStikvoort 103 pnt (9)Gebr. Ooijendijk 103 pnt (11). Groep zwart-wit: 1. JonkersZwa nenburg 100 pnt (1); 2. v. d. Wouw Wesseling 75 pnt (4)3. v. d. Oever Rynsburger 72 pnt (5); 4. Dubbelaar v. Berge Henegouwen 69 pnt (8)5. La Laude Jong 68 pnt (3)6. mevr. StikvoortHermans 66 pnt (6); 7. Westendorp—Schrijvers 65 pnt (2); 8. dames OramaBaarda 61 pnt (7). Groep rood; 1. de Graaff—Sijpe- steyn 99 pnt (1); 2. mevr. PaesAl- tiink 90 pnt (3)3. dames Niehot Zwanenburg 85 pnt (5)4. echtpaar Mollema 78 pnt (2); 5/6. heren van Zwieten 59 pnt (4); dames v. Eg- mondGroer.ewegen 59 pnt (8); 7. mej. Brandlichtv. Zanten 54 pnt (6)8. dames Heeman—Altink T2 pnt (7). HENGELSPORT Visclub Het Hof hield haar derde prijzenwedstrijd te Oude Wetering dorp De vangst was zeer slecht. Uit slag:' 1. J. v. Went sr, en gr. voorn en beker; 2. Th Teklenburg; 3. J. Goud kuil; 4. K, Sierat; 5. A. Monteba; 6. Th Halvemaan; 7. A. Brommeijer sr; 8. Monteba; 9 B. v. Rhyn; 10. J. v. d. Steen. „De Brasem" hield voor zijn jeugd leden een wedstrijd te Rijpwetering. Het weer viel mee, evenals de vangst. Uitslag; 1. D. Schouten (gr. blei) 985 gram; 2 J .v. Went 650 gram; 3. D Vos 635 gram; 4. W. Schouten 510 gram; 5 B Schouten 405 gram; 6. Hartevel't 285 gram; 7. J. Schouten 260 gram; 8. L. A. Brero 250 gram; 9. A. J. Eradus 225 gram; 10. D. Her- reur 220 gram. Eenheid is enige oplossing Het bestuur van de Neder landse Jiu Jitsu en Judo Bond (NJJB) heeft bezwaar tegen een gevecht tussen de NJJB-judoka Anton Geesink en John Bluming, de Nederlander die de laatste jaren in Tokio heeft getraind. De NJJB wijst een wedstrijd tussen één van zijn leden en een judoka die niet bij de NJJB is aangesloten principieel af. In een communiqué dat de 1bond gisteravond heeft uitge geven, spreekt het bestuur van de NJJB er zijn teleurstel ling over uit dat bepaalde per sonen een ontmoeting Gee- Van de wedstrijden, die deze week in het Gymnasium worden gespeeld, zijn ongetwijfeld de meest interes sante ontmoetingen die tussen de dames van Kangeroes en PW en die tussen de heren van VVS en Syrèna, Den Haag, de ploeg waarin Piet Kap- tein aan zijn tweede volleybaljeugd is begonnen. Wat zal er bij de dameswedstrijd Kangeroes—PW als resultaat uit de bus komen? Laten wij het maar da delijk zeggen, wij hebben er hoege naamd geen idee van. Ergo zouden we het op een puntenverdeling willen houden. Aanvallend zijn de PW- dames beslist sterker. Met mevr. v. d. Kolk, mej. v. Gemeren en mej. Son- neveld hebben de blauwwitten een sterke ruggegraat Kangeroes is de fensief meer „mans". Ans Vrielink en haar teamgenotes gaan een ste vige smash of serve niet uit de weg. Aan het net kunnen zij tot verras sende uitschieters komen. Van door slaggevend belang zal in deze derby zyn de mentaliteit. De ploeg die het eerst de gedachte aan de kostbare puntjes los zal weten te laten, maakt naar onze mening de beste kans die puntjes in de wacht te slepen 1 Grote roep En dan het treffen tussen VVS en Syrèna. Van de Hagenaars, bij wie Piet Kaptein weer in ouderwetse vorm heet te zijn, gaat een grote roep uit. Insiders uit de Haagse vol leybalkringen beweren dat dit Syrèna in staat is de titel in de Ov.klasse A overtuigend voor zich op te eisen. Aan WS de eer te tonen dat de weg die de Hagenaars naar de titel heb ben te gaan een vermoeiende zal zijn. Kleingeld c.s. moeten op eigen be kende grond in staat worden geacht Syrèna voor hete vuren te plaatsen. Vooral als zij, zonder uitzondering, zuinig omspringen met de serve. In tussen menen wy dat er voor hen in het gunstigste geval niet meer in deze ontmoeting zit dan een puntenver deling. PW moet Alexo bedwingen. Het zou niet meer of minder dan een kapi tale teleurstelling zyn indien de man nen van Frans Mulder deze wedstrijd niet met de volle winst af zouden sluiten. Zonder setverlies zal een en ander intussen niet geschieden en van de pittige Delftse ploeg kunnen we wel vernachten dat zij met PW een goede match zullen weten te maken. Moeilijk Bij de Heren B gaan de Kangeroes een moeilijke kamp tegemoet met het Delftse Punch. Karamoy en zijn jon gens zijn gevoelig, zeer gevoelig, voor het „buitengebeuren". Wordt er dus in de Studenten Sporthal weer stevig rond de baskets gesprongen, dan houden wij het op verlies voor de Kangeroes. Is dat niet het geval dan zouden zij Punch wel eens een on aangename surprise in Delft kunnen bezorgen. Technisch slaan wij onze stadgenoten beslist hoger aan dan de Delftse studenten. Tenslotte moeten KVC en PW 2 tegen hun respectievelijke tegenstan ders Hou Stand en Delia, met de mo rele steun van haar recente verrich tingen tegen respectievelijk MVC en Libanon '50 2, zo niet de volle winst, dan toch in ieder geval een punten verdeling weten te bewerkstelligen. Het zal vermoedelijk KVC zijn die in de Energie-hal op de zwaarste tegen stand zal stuiten. Delta heet er in de Ov.klasse „met de haren te zijn bij gesleept". Programma Woensdag te Delft: Punch—Kan geroes; donderdag Gymnasium 8 uur: KangeroesPW (dames); Rotter dam: Hou Stand-KVC; vrijdag Gym nasium 8 uur: VVSSyrèna en PW Alexo; zaterdag Dordrecht: Delta— PW 2. sinkBluming willen koppelen aan een liefdadig doel. „De NJJB wil te allen tijde aan een liefdadig doel meewerken en heeft op dit gebied ook reeds een en ander ge daan, maar dan moet het liefda dig doel de voornaamste drijfveer zijn en geen vlag om de lading te dekken", aldus dit communiqué. Geen 50 procent Het NJJB-bestuur is voorts van mening dat de organisaties NAJA en Judokwai samen lang geen 50 pro cent zoals onlangs werd aange voerd van de Nederlandse judo ka's als lid hebben. De bond heeft, in verband hiermee, reeds enkele malen verzocht de aantallen leden van de judo-organisaties door een neutrale instantie te laten controleren. Het standpunt van de heer Van Nieuwenhuizen, voorzitter van Judo kwai Nederland dat als alle bestaan de groeperingen in de judowereld ge zamenlijk wedstrijden zullen houden de moeilijkheden zijn opgelost, deelt het NJJB-bestuur niet. De NJJB is van mening, dat er een permanente organisatie moet bestaan waarin alle judoka's elkaar kunnen ontmoeten. Geen wijziging in Belgisch elftal Het Belgisch elftal, dat zon dag a.s. in Amsterdam tegen Nederland zal spelen, wijkt niet af van de ploeg die woensdag 18 oktober in Brussel met 30 van Frankrijk won. De opstelling is: Doel: Nicolay (Standard Luik). Achter: Bare (F.C. Luik) en Raskin (Beerschot). Midden: Hanon, Verbiest en Lippens (allen Anderlecht). Voor: Jurion, Van Himst (beiden Anderlecht), Claessen (Standard Luik), Van den Berg (Union St. Gillis) en Paeschen (Standard Luik). Reserves zijn: Delhasse (F.C. Luik), Storme (F.C. Brugge), Geybels (Bee ringen) en Stockman (Anderlecht). Directe radio-reportage TottenhamFeyenoord De VARA, die op 1 november een directe reportage uitzond van de wed strijd FeijenoordTottenham Hot spur, zal op 15 november in het avondprogramma weer tijd vrijma ken voor een ooggetuigeverslag van de returnmatch in Londen. verrukkelijk... het is Op het Frederiksplein te Am sterdam heeft burgemeester mr. G. van Halt gisteren de eerste paal geslagen voor het nieuwe WIELRENNEN Piet v. d. Heijden overleden De Nederlandse verzorger, Piet van der Heijden, is gisteravond in de universiteitskliniek van Frankfurt aan de verwondingen, die hij zater dag 28 oktober bij een zware val partij in de zesdaagse van Frankfurt had opgelopen, overleden. Van der Heijden stond, toen het ongeluk plaats vond, aan de binnen kant van de baan. Bij het uitkomen van een bocht haakten de sturen van de Duitsers Jaroszewicz en Gie- seler in elkaar en in hun val sleep ten de renners de Nederlander mee. De Nederlandse verzorger werd met zware inwendige verwondingen in heit ziekenhuis opgenomen en direct geopereerd. Hoewel zijn toestand hierna aanmerkelijk verbeterde trad afgelopen zaterdag een nieuwe crisis in, die een tweede operatie nood zakelijk maakte. Van der Heijden is 49 jaar gewor den, hij laat een vrouw en drie kin deren achter. De laatste jaren trad de Nederlandse soigneur, die zelf als amateur geen onverdienstelijk weg renner was, op als officiële verzorger van de Deense amateurploeg. Uit hoofde van die functie was hij ook bij de Olympische Spelen en de wereldkampioenschappen. Hij woonde al sedert enige jaren in Kopenhagen. Op de winterbanen was Van der Heijden een geziene figuur, eerst als verzorger van het Nederlandse kop pel Schulte-Peters, terwijl hy later optrad als verzorger van het Duitse duo Bugdahl-Pfenniger. Verschil van inzicht over Suriname in V.N. In zyn antwoord op de desbetref fende schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid de heer De Gaay Fortman (A.R.) heeft minister-presi dent De Quay, mede namens minis ter Luns, bevestigd dat tussen Suri name en de regering van het Ko ninkrijk een verschil van inzicht be staat omtrent de vertegenwoordiging van Suriname in de delegatie van het Koninkrijk naar de algemene vergadering van de V.N. Met de regering van Suriname is zeer onlamgs overeengekomen, dat de huidige regeling blijft gelden in af wachting van het resultaat van even tuele nadere besprekingen terzake, Russische kritiek op Albanië Leden van de Albanese ambassade in Peking hebben een bijeenkomst, die gisteren ter gelegenheid van de viering van de Russische oktober revolutie is gehouden, verlaten na een aanval op Albanië door de Sow- jetrussische ambassadeur in com- munistisch-China, Tsjerwonenko. In zijn toespraak kritiseerde de Rus sische ambassadeur de Albanese lei ders. Hy veroordeelde het stalinisme en deed een beroep op de eenheid onder de bevolking van communis tisch geleide landen. Tsjerwonenko kreeg geen applaus van Chinese com munistische leiders, onder wie Toeng Pi-woe, vice-voorzitter van de Chi nese volksrepubliek en de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen-Ji, zo meldt het persbureau Nieuw-China. hoofdkantoor van de Nederland se Bank. Van links naar rechts de Commissaris der Koningin in Noord-Holland dr. Af. Prinsen, burgemeester Van Hall en de president van de Ned. Bank, dr. Af. W. Holtrop bij een maquette van het nieuwe gebouw. Moeilijk jaar voor kabinet is op komst ■■■■■■■■■■■■■■■■aai ZEBRAPADEN: Zij kunnen hun nuttige functie slechts vervullen, wanneer er een sa menspel tussen rijdend en lopend ver keer ontstaat. Alle verkeersdeelnemers moeten uitgaan van het principe, dat eerst de eigen plichten moeten worden nageleefd en dan pas de eigen rech ten worden genomen. 37.SO Incl veiligheldstnoer strijkautomaat special Modern strijken. SOO grams „streamline" strijkautomaat - Instelbaar voor elke stof. Strijkautomaten v.a. 23.50 Rowenta-perfectle I (Van onze speciale medewerker) De grote man in de Tweede Kamer is deze week prof. dr. Jelle Zijlstra, die zijn algemeen financieel beleid moet verdedigen. Sommigen zien in de super-intelligente minister van Financiën de toekomstige minister-president. Zij redeneren: als de KVP en de P. v. d. A. eventueel de vroegere samenwerking willen her vatten, dan kunnen daarbij prestigekwesties het best worden omzeild door de keuze van een minister-president met rijke politieke ervaring die niet tot de KVP of de P. v. d. A. behoort. moet echter ln aanmerking nemen dat investeringen (in nieuwe fabrie ken, in modernisering van machi nes enz.) de produktie voortdurend vergroten. Investeringen vormen een beginfase. Hogere lonen betekenen groter consumptie (eindfase). Er komt geen nieuwe stroom van pro duktie uit voort zoals overwegend het geval is met investeringen. Na de snelle verkorting van de arbeidstijd door de vijfdaagse werkweek zijn investeringen van belang. Hogere lonen zijn echter van be lang voor de afzet van de door in vesteringen grotere produktie. De economische crises in het verleden zijn meestal ontstaan door een te kort aan koopkracht tegenover de toegenomen produktie. Investerin gen en loonsverhogingen zijn dus even belangrijk. Maar niemand zal het evenwicht precies kunnen aan geven. Afromen van de koopkracht Een bron van inflatie is tegen woordig in alle landen de defensie. Nederland besteedt volgend jaar aan de defensie 2061 miljoen gulden. Die miljoenen leveren geen produktie op voor de koopkrachtige consument. waartoe de regering van Suriname zich voorbehoudt het initiatief te nemen. Regering zoekt geschikte woonplaats Daar stond h\j, de man uit de 19e eeuw, temid den van neonlichten, auto's, bussen, in het centrum van Londen, een verbijsterende mo derne wereld. „Ik kan nauwelijks geloven dat er zo'n plaats kon bestaan," fluisterde hij, „maar waarom heeft iedereen zo'n haast? en waarom schijnt niemand te glim lachen?" De man uit een voor bije wereld is Willy Re- petto. Hij had juist 6000 mijl in ruimte en een eeuw in tijd afgelegd, van zijn woonstee op Tristan da Cunha, het „eenzaamste eiland ter wereld" (dat langzaam door een vulkanische eruptie wordt vernietigd) naar een nieuwe onbe kende wereld. De 59-jarige Repebto is de leider van de 262 Tristaniërs die vrijdag j.l. in Engeland arri veerden na bijna een maand geleden van hun eiland te zyn geëvacu eerd.. Voor de meesten van hen was het de eerste blik in de buitenwereld. Zij waren beleefd ge noeg om te zeggen dat zij het wel leuk vonden. Maar hun opmerkingen verrieden hun bezorgd heid over de toekomst in een wereld, die zo geheel verschilde van die, welke zij gedwongen waren te verlaten. Even als Repetto waren zy er niet zeker van of het een verbetering zou zijn. De meesten waren nooit van het eiland weggeweest. Zy hadden nog nooit eerder een auto, een paard, een lo comotief, een telefoon, een televisie-toestel of geld gezien. Zy hadden nog nooit schoenen met hoge hak ken of nylonkousen ge zien. „Al onze vrouwen thuis dragen witte sok ken," zei Repetto, nog in de tegenwoordige tyd sprekend. „Het is erg leuk." zei Caroline Swain, 16 jaar oud, in het Dickensiaan- se Cockney-Engels van het eiland, „maar ik zie liever Tristan terug. Ik heb heimwee." En haar verloofde, de 19-jarige Anthony Ro gers zei: „Het leven op Tristan was zo eenvou dig." Waarop Repetto eraan toevoegde: „Het is hier erg groot allemaal, maar ik zou hier niet willen wonen." Voor de Britse auto riteiten is het geen een voudig probleem waar de eilanders zullen wonen. Thuis beoefenen zy de landbouw of de visserij. Zij leefden in een klei ne eenvoudige gemeen schap. De meesten van hen willen bij elkaar bUJven. Van Southampton, waar zij met de boot waren aangekomen, wer den de refugié's naar een oud legerkamp in het graafschap Surrey overgebracht. Zij zullen er blijven tot over een permanente verblijf plaats is beslist. Voorlopig heeft prof. Zylstra ech ter voldoende zorgen als minister van Financiën. Niet omdat de schatkist leeg is, maar veeleer omdat er geld in overvloed is. Vroeger werd alleen belasting geheven ter dekking van de noodzakelijke uitgaven van het Rijk .Na 1945 wordt ook belasting geheven om koopkracht af te romen teneinde inflatie, stijging van de prij zen, tegen te gaan. Het beste mid del om inflatie te voorkomen is het bewaren van het evenwicht tussen produktie en koopkracht. Wanneer de koopkracht te groot wordt tegen over een te klein aanbod van pro- dukten, gaan de prijzen omhoog. Daarom aarzelt minister Zijlstra steeds met het doen ingaan van de belastingverlaging waardoor die koop kracht zou toenemen. De Europese topleiding van de EEG heeft minister Zylstra vorig voorjaar grote lof toegezwaaid van wege zijn denkbeeld van een belas tingverlaging met een zwevende da tum van ingang. Van de zes EEG- landen was Nederland daardoor het enige, zo werd gezegd, dat Iets ach ter de hand had om een eventuele teruggang van de bedrijvigheid, die te eniger tijd toch moet intreden, op te vangen. Om die reden zou minister Zylstra de belastingverla ging liefst blijvend achter de hand hebben gehouden, maar het Parle ment, het volk wordt ongeduldig. Men begrijpt het niet dat de belas ting niet omlaag kan, terwyl er geen financiële bezwaren voor de schat kist zijn. Automatische groei van de welvaart Wanneer kan de belasting dan wel omlaag? Dat kan wanneer de produktie stijgt (die nu tijdelijk wordt geremd door het gebrek aan arbeidskrachten). Wanneer de pro duktie groter wordt, kunnen ook de lonen verder omhoog zonder gevaar voor stijging van de prijzen, want dan blijven produktie en koopkracht in evenwicht. Men kan zelfs zeggen dat met de industrie, die Nederland thans bezit, door de geleidelijke mo dernisering van het industriële ap paraat de welvaart byna automa tisch voortdurend aanzienlijk groter wordt. Die toeneming van de wel vaart moet men niet verloren laten gaan door prijsstijging, door ont waarding van de gulden. Wanneer er tegenover een te geringe produk tie teveel koopkracht staat, moet de belastingdienst daarom het teveel afromen omdat anders het evenwicht wordt verstoord en de waarde van de gulden wordt aangetast. Door middel van de Rijksbegroting kan dus naar een evenwichtige eco nomische ontwikkeling worden ge streefd zonder dat telkens een eco nomische crisis en werkloosheid ont staat. Via de Rijksbegroting kan ech ter toch niet alles worden beheerst. Wanneer het bedrijfsleven de lonen te sterk verhoogt en vervolgens de prijzen moet verhogen om de hogere lonen te kunnen betalen, loopt de zaak toch mis. Daarom pleegt ook minister Zylstra thans reeds overleg met het bedrijfsleven, de Stichting van de Arbeid, over de loonpolitiek. Investeringen en lonen Een kernpunt van de algemene financiële beschouwingen die van daag in de Tweede Kamer zijn be gonnen, is het verwijt van de opposi tie dat hij de dreiging van infla tie teveel zoekt in de lonen, in plaats van bij de investeringen, die hy on voldoende zou hebben afgeremd. Men Door het wegvallen van de Ame rikaanse hulp heeft Nederland moe ten besluiten volgend jaar 135 mil joen meer uit te geven voor de" de fensie. Dat is een extra besteding waar geen produktie tegenover staat. In principe moet daarom ter voor koming van inflatie eenzelfde bedrag aan koopkracht worden afgeknepen. Vandaar de nieuwe belasting op mi nerale oliën. Er breekt een moeilijk jaar aan voor het kabinet. Terwyl het gebrek aan arbeidskrachten voortduurt, moe ten honderden collectieve arbeids overeenkomsten worden herzien. Dat houdt het gevaar in van te hoog uitschietende lonen. Met ingang van 1 januari a.s. worden voor de vierde maal de Invoerrechten van de EEG- landen met 10 verlaagd. Dat is een nieuwe prikkel van de bedrijvigheid. Met ingang van 1 juli 1962 moet de Inkomsten- en loonbelasting om laag. Dat is definitief. Daartoe wordt deze week besloten. Dat betekent ver sterking van de koopkracht en dus grotere vraag naar produkten, ver groting van de economische span ning. Het kabinet zal alle zeilen moeten bijzetten om volgend jaar de prijzen enigszins in de hand te hou den. Het is vreemd dat in een tjjd van bloeiende welvaart en een over lopende schatkist, de minister van Financiën toch zo bezorgd kan zyn. Advertentie Geen losraken of varsdtviven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behcefl meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentoftx* poeder houdt het gebit de gehele dog orv wrikbaar op zijn plaats. Deniofix voor- komt tevens onaangename reuk uit do mond. Probeer het nog vandóag. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen* Staatssecretaris Roolvink Tijdens de centrale raadsvergadering van de R.-K. Midden standsbond in het Bisdom Den Bosch, die gisteren in Boxmeer is gehouden, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer B. Roolvink. gesproken over het loon- en prijsbeleid van de regering. De huidige economische toestand noemde spreker, als gevolg van de in 1959 begonnen loon- en prijspolitiek, bijzonder goed. Sinds 1959 zijn de lonen met 12% gestegen, terwijl de kosten voor levensonderhoud in dezelfde periode slechts met 2% omhoog gingen. De heer Roolvink noemde dit een uniek resultaat. Hij verzocht de middenstand, de overheid te blijven steunen in het stabiel houden der prijzen. „In deze tijd van hoogconjunctuur, zo vervolgde hij," is de verleiding groot zich op de situatie te verkijken. Het overheidsbeleid zal echter voor al gericht moeten zijn op de toekomst om deze fase van hoogconjunctuur zonder moeilijkheden door te komen. „De overheid is bereid", aldus spre ker, het bedrijfsleven ten aanzien van het loonbeleid een grotere mate van vrijheid te verlenen, mits de organi saties van werkgevers en werknemers deze verantwoordelijkheid kunnen dragen." In dit verband waarschuwde de staatssecretaris tegen het betalen van zwarte lonen. „Door de schaarste op de arbeidsmarkt is de verleiding groot om zwarte lonen uit te be talen," zo zei hy, „doch wanneer een ondernemer dit doet, is zijn concur rent verplicht dit ook te doen. De spanning op de arbeidsmarkt zal hierdoor alleen maar toenemen," zo meende hij. Er zullen tussen de overheid en het bedrijfsleven wegen gevonden moe ten worden, die de doelstellingen van evenwicht in de ontwikkeling van de betalingsbalans en andere geen geweld zullen aandoen. „Voor het bevredigend oplossen van deze vraag stukken zal een grote discipline ver eist zijn", zo besloot hy. Ulbriclit mag nu ook mee jouwen Prof. Kurt Hager, de belangrijkste theoreticus van de Oostduitse com munistische party, heeft gisteren Stalin aangevallen op een bijeen- koms. ter herdenking van de Russi sche oktoberrevolutie. Hager zei dat men op het oongres in Moskou het nieuwe program van de Sowjetrus&l- sche communistische party had kun nen goedkeuren omdat de party de fouten van Stalin persons ver heerlijking en machtsmisbruik had veroordeeld Hy keerde zich ook te- R I gen de „anti-partygroep" in Rusland de overheid waardevastheid van en tegen de leiders van de Albanese het geld, geen uniforme loonronden, communistische party.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7