ENGELAND STEUNT NEDERLANDS PLAN ARRESTANT ONTVLUCHT Verzetsheld weer een vrij man OPROEP TOT VERZOENING NEDERLAND EN INDONESIË Memorandum: Wij willen geen koloniale mogendheid blijven" Baarnse moordzaak Na grote opwinding over arrestatie (§ud ^ÏUeuws Nieuw-Guinea in Verenigde Naties Ook resolutie van Indonesië? WEERBERICHT Staatsgreep in Ecuador Opgericht 1 maart 18S0 DINSDAG 7 NOVEMBER 1961 No. 30497 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maandf 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Een woordvoerder van de Britse delegatie bij de Verenigde Naties heeft gisteren in New York ver klaard, dat Engeland steun zal geven aan het Neder landse voorstel om met behulp van de volkerenorgani satie het recht van zelfbeschikking te verzekeren. „Over het geheel genomen acht Engeland het een redelijk plan", zo verklaarde hij. Aan de vooravond van het debat in de Algemene Vergadering over het plan dat in Nieuw-Guinea zelf al het „Luns-pakket" wordt genoemd heeft de Nederlandse delegatie bij de V.N. een toelichtend memorandum ingediend bij het secretariaat en de leden van de Verenigde Naties. Duidelijk wordt daarin gesteld, dat de Nederlandse plannen niet „gericht zijn tegen Indonesië" en dat ons land nog altijd gaarne diplomatieke betrekkingen met Indonesië wil herstellen. Maar het volk van Nieuw-Guinea moet zelf over zijn toekomst kunnen beslissen. Nederland zal elke keus eerbiedigen. Wellicht komt het plan-Luns vanavond in de Algemene Verga dering aan de orde. Gisteravond kwam men niet zover, daar Nige ria probeerde voorrang te ver krijgen voor een afzonderlijke be spreking van de dekolonialisatie van de Afrikaanse gebieden. Van daag zal er beslist worden over deze wens van Nigeria. Mocht die worden ingewilligd, dan zou dat betekenen, dat de behandeling van het Nederlandse voorstel op zijn minst nog drie dagen op zich zou laten wachten. Intussen heeft de Nederlandse de legatie de belangstelling voor haar voorstel gaande gehouden door alle V.N.-leden het genoemde document te doen toekomen. Het telt zes pagina's, waarin aller eerst de geschiedenis van de kwestie Nieuw-Guinea nog eens in herinne ring wordt gebracht. Het document heeft een goed onthaal gekregen door de klare taal, waarmee over het jongste Nederlandse voorstel aan de Verenigde Naties wordt gesproken. Van Indonesische zijde heeft men geïnsinueerd, dat Nederland bezig is een soort Katanga in het Verre Oos ten te creëren door een poging te doen om Nederlandse ambtenaren in het gebied werkzaam te doen blijven. Nederland heeft thans nadrukkelijk verklaard, dat het de ambtenaren zal verzoeken in functie te blijven, alleen indien de Verenigde Naties dat wen sen. Zelf beslissen Aan één zaak valt echter niet te tornen: het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Dat blijft de Nederland se delegatie voorop stellen. De Pa poea's moeten de gelegenheid krijgen te kiezen voor onafhankelijk, opgaan in Indonesië of als derde mogelijk heid associatie met het andere deel van het eiland of met andere eilan den in de Stille Zuidzee. Nederland zal de beslissing van de Papoea's, welke deze ook mag zyn, eerbiedigen. „Nederland wil geen koloniale mo gendheid blüven", aldus het memo randum. De streefdatum voor zelfbeschik king van de Papoea's zou door de Verenigde Naties moeten worden vastgesteld na overleg met de bevol king van Nieuw-Guinea. Indien een internationaal ontwik kelingsorgaan de administratie van Nieuw-Guinea zou overnemen, zou de defensie voor de verantwoordelijkheid van de Verenigde Nateis komen. Ne derland zou zijn strijdkrachten terug trekken tenzij de Verenigde Naties daarover anders beslissen. Overleg met Indonesië over het Ne derlandse plan is niet mogelijk ge weest, daar Indonesië het zelfbe schikkingsrecht voor de Papoea's niet wil erkennen en het contact met Ne derland geheel heeft verbroken. MINDER KOUDE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Minder koud met vannacht nog slechts op enkele plaatsen, voorna melijk in het westen van het land, temperaturen iets beneden het vries punt. en hier en daar mist. Half tot zwaar bewolkt met in hoofdzaak in het noorden en noordoosten van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 november Zon op; 7.46 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 7.23 uur; onder: 17.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.07 en 15.12 uur, laagwater te 11.14 en 23.31 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aan de vooravond van het debat heeft Nederland dus nog eens stevig de punten op de i gezet. Minister Luns arriveert vanavond in New York en een Nederlandse grep van niet minder dan acht man volgde gisteren het proceduredebat, waarbij zal wor den beslist of het Nederlandse plan terstond dan wel na enige dagen aan de beurt zal komen. Eerste fase Eigenlijk moet men zeggen de eer ste fase van het Nederlandse plan, want in de Nederlandse resolutie wordt alleen nog maar het zenden van een V.N.-commissie naar Nieuw- Guinea voorgesteld, die over een jaar moet rapporteren over de mogelijk heden om de Nederlandse suggestie voor dekolonisatie ten uitvoer te brengen. De behandeling van deze zaak in de Algemene Vergadering kan vrij lang duren. De Assemblee debat teert namely k over de dekolonisatie in het algemeen en in hetzelfde debat zal eveneens worden gesproken over de Russische resolutie, die beoogt alle koloniale gebieden voor eind 1962 on afhankelijk te maken. De Algemene Vergadering komt als regel niet bijeen wanneer de eerste commissie zitting heeft. Herhaaldelijk zal daarom slechts halve dagen over de dekolonisatie worden vergaderd en vele speeches van de algemene be schouwingen over dit onderwerp zul len niet in de eerste plaats aan Nieuw-Guinea zijn gewijd. Tot zover onze Amerikaanse corres pondent. Tegenresolutie Intussen is ook de Indonesische mi' nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio in New York aangekomen. Gisteravond liet hy doorschemeren, dat Indonesië of een bevriend land misschien ook een resolutie over de kwestie Nieuw-Guinea zal indienen. Hy zeide wel over zo'n resolutie te hebben gedacht, maar er stond nog niets op papier. Verder wilde hij zich niet uitlaten. Hij sprak wel de hoop uit, dat de betrekkingen met Nederland zullen worden genormaliseerd, maar hij voegde eraan toe, dat het Nederland se voorstel „onaanvaardbaar" is. „Echter, wanneer de Verenigde Na ties proberen beide landen te helpen bij het vinden van een oplossing, zou het ons of een ander land gelegen komen een andere resolutie in te die nen. Over de definitive oplossing van het probleem moet door de Indone siërs, onder wie de bevolking van West-Irian, zelf worden beslist. Ook de leiders van het volk van West- Irian, die thans op het grondgebied van de Republiek (Indonesia) leven en die door de Nederlanders zijn uit gewezen, moeten hierin worden be trokken. Zy zijn bekend als vrijheids strijders en evenzeer om hun onver zoenlijke houding jegens kolonialis me". Gisteravond werd op de tele visie een uitzending gewijd aan Rosa Spier, de bekende harpiste, die vandaag zeventig jaar werd. Rosa Spier tijdens de uitzending. Ongehoorzaamheid in Oost-Duiteland Opdrachten en besluiten van leiders van vele Oostduitse staatsbedrijven worden niet ge hoorzaamd of genegeerd, aldus heeft een belangrijke economi sche expert van de Oostduitse communistische partij, Erich Appelt, gisteren verklaard in een Oostduits communistisch maandblad. Hij critiseert vele leidende economische functiona rissen en bedrijfsleiders, die naar zijn zeggen trachten poli tiek buiten hun dagelijkse arbeid te houden. „VUURSTORM" IN HOLLYWOOD Een „vuurstorm' heeft gisteren in de heuvels by Hollywood 186 luxueu ze woningen in as gelegd en veel beschadigd. Onder hen, die hun huis moesten verlaten, bevond zich ex-vice-presi- dent Richard Nixon. Het huis van de acteur Red Skelton zou afge brand zyn. Diverse acteurs en actri ces moesten hals over kop uit hun huis vertrekken. Er is een sterke politiemacht op de been om plundering te voorkomen. Henderden leerlingen moesten een school verlaten toen de vlammen dichterbij kwamen. Vliegtuigen heb ben tonnen blusmateriaal op de branden gegooid. Een „vuurstorm" is een soort cycloon, waarin een gewel dige hitte ontwikkeld wordt. De vuur storm verwoestte een terrein van 2.500 ha. Een felle jacht is ontketend op een van de verdachten in de Baarnse moordzaak, die zo waar gisteravond kans heeft gezien te ontsnappen. Het is een van de twee broers, die met nog een jongeman tegen het Prinses Beatrix heeft gisteren een voorstelling in de Amster damse Kleine Komedie bijge woond. Tijdens de pauze liet Prinses Beatrix onder meer de jubilerende actrice Magda fans- sens aan zich voorstellen. Óp de achtergrond links de heer K. Guttman, directeur van het ge zelschap „Ensemble", en rechts de heer I. Parijs, zakelijk leider van het gezelschap. Een comité „Verzoening Indo- nesië-Nederland", heeft giste ren aan de regering en de beide Kamers van de Staten-Generaal een manifest doen toekomen, waarin op de regering en het parlement een beroep wordt ge daan om in het geschil met Indonesië zo spoedig mogelijk de weg der verzoening te kiezen. Het comité acht dit zowel in het Rode activiteit in Zuid-Vietnam Het State Department (Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken) heeft gisteren meegedeeld, dat het aantal com munistische guerrillastrijders dat in Zuid-Vietnam opereert, sinds januari verdubbeld is en nu rond 20.000 man bedraagt. Lincoln White, de woord voerder van het ministerie, die dit bekend maakte, zei dat de Noordvietnamese guerrillastrij ders Zuid-Zietnam via Laos binnenkomen en bevoorraad worden vanuit een grote basis bij de Zuidvietnamese grens. Wij hebben berichten ontvan gen over activiteit van de Rus sen op deze basis, aldus White. belang van Indonesië en Neder land als van de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea. Het appèl is ondertekend door 175 personen uit verschillende politieke en levensbeschouwelijke groeperin gen, onder wie een zeventigtal hoog leraren. Zij achten de mogelijkheid van een beslissende ontmoeting en bespreking met Indonesië thans aan wezig en te verwezenlijken. De ini tiatiefnemers van deze actie zijn me vrouw prof. dr. E. M. A. A. J. Al- lard (Nijmegen), prof. dr. H. Berg- ma (Kampen) en prof. dr. E. L Smelik (Amsterdam). Verontrust Prof. Smelik verklaarde gistermid dag op een persconferentie in een toelichting op de verklaring, dat zij is ondertekend door mensen, die zijn verentrust over de gedachte dat men zonder Indonesië als gesprekspartner tot een regeling van de kwestie- Nieuw-Guinea zou kunnen komen. Zij beseffen, dat zij met hun ver klaring op dit ogenblik d.w.z. aan de vooravond van het debat in de Verenigde Naties over het plan- Luns de Nederlandse positie kun nen verzwakken. Anderzijds ver wachten zij een gunstie invloed van hun verklaring op de openbare me ning ook buiten de Nederlandse grenzen en met name in Indonesië. Prof. Bergema voegde hieraan toe, dat het manifest nodig is omdat vol gens hem de recente uitspraken in de Tweede Kamer niet meer in over eenstemming waren met wat in het Nederlandse volk leeft. 9 Slot pag. 2 einde van de vorige week werd gearresteerd in verband met do moord, die vorig jaar is gepleegd op de 15-jarige Theo Mastwijk id Baam. De 18-Jarige Amsterdamse stud en* werd gisteravond in de wachtka mer van het Baarnse politiebureau over deze zaak aan de tand ge voeld. Toen hij weer naar zijn cel werd overgebracht nam hij een dreigende houding aan tegen een van de agenten, zag kans de poli tieman te overbluffen en nam de benen. Een achtervolging, waarbij nog geschoten werd, had geen resultaat. Hoewel onmiddellijk een verbeten Jacht werd ingezet en ook de grens posten werden gealarmeerd, is de jongeman nog steeds voortvluchtig. De ontvluchte student is 1.86 meter lang. Hij maakt een slungelachtige indruk en heeft zeer kort geknipt haar in verband met zijn ontgroe ning. Hij draagt een blauw Jasje en grijze sokken. Bij zijn ontsnapping droeg hij geen schoenen en ook geen stropdas. Hij beschikt over een zeer grote lichaamskracht. Gistermiddag is de student enkele uren verhoord, waarbij ook de officier van justitie te Utrecht, mr, W. H. Overbeek, aanwezig was. De jongeman bleef hardnekkig ont kennen bij de moord betrokken te zijn geweest. Gisteravond heeft de hoofd-inspeo- teur korpschef, de heer G. J, Backer, de student weer een ver hoor afgenomen, dat tot twee uur in de nacht duurde. Dit geschied de zonder medeweten van het hoofd van de recherche in Baarn, de heer Schrijvers. Toen deze vanochtend in dienst kwam, hoorde hij pas van de zijde van de officier van Justitie van de omtvluohting. In Utrecht wenste men geen mede delingen te verstrekken. Militaire bevorderingen Bij Kb is. by het dienstvak van de technische staf, benoemd tot ge- neraal-majoor: brigade-generaal ir. C. A. Bijlaard van dat dienstvak. Bij het dienstvak der aan- en af- voertroepen is benoemd tot brigade- generaal-kolonei L E. Hindrichs van dat dienstvak; bij het wapen van de verbindingsdienst is benoemd tot ge- neraal-majoor brigade-generaal J. W. E. Mulder van dat wapen. Bij het wapen der artillerie is be noemd tot brigade-generaal voor de tijd da>t hij de functie vervult van legerkorpsartilleriecommandant kolonel M. C. Schram de Jong van dat wapen. Kolonel V. Bemasco van het wa pen der genie is, voor de tijd dat hij de functie vervult van inspecteur der genie, benoemd tot brigade-ge neraal. (Van onze correspondent in Bonn) De in München gearresteerde Joegoslavische zakenman Vra- caric is gisteravond laat voor lopig op vrije voeten gesteld. Verzetsheld Vracaric, die er van wordt beschuldigd tijdens de oorlog twee Duitse soldaten te hebben vermoord, moest zich echter vanmorgen weer bij de rechtbank melden. Vracaric's vrijlating gisteravond kwam na en dag van grote opwin ding over de kwestie. Uit vele lan den stroomden protesten binnen te gen de arrestatie van de verzetsman en de Westduitse regering in Bonn toonde zich byzonder ongelukkig met de gebeurtenis. „Uit politiek oogpunt hoogst on gewenst", zo noemde men de arre statie op het ministerie van Buiten landse Zaken. Ook de Westduitse pers uitte kritiek op de gang van zaken. Inmiddels is bekend geworden, dat de aanhouding van Vracaric inder daad teruggaat op een nazi-bevel tot inhechtenisneming uit 1941. In het jaar 1951 werd het verzoek tot aanhouding van Vracaric en van twee andere Joegoslavische verzets strijders verlengd en in mei van dit jaar wees het Bondsgorechtshof de rechtbank in Kc-nstanz aar. het Bo- denmeer aan, als bevoegde instantie om de zaak te behandelen. Dit was nodig, omdat Vracaric niet in Duits land woont en hy zijn daad niet in Duitsland heeft gepleegd. Het bonds- gerechtshof sprak zich by die gele genheid echter niet uit over de aan klacht zelf. In München werd de Joegoslaaf bij een routine-controle van de poli tie aangehouden op grond van een arrestatiebevel uit Konstanz van ju ni 1961. Het parket in Konstanz deel de ons gisteren mede, dat het essen tiële punt in de zaak was of kon worden vastgesteld, dat Vracaric tij dens zijn actie, waarbij twee Duitse soldaten het leven lieten, behoorde tot Tito's partisanenstrijdmacht. Daar het zonder meer duidelyk leek. dat Vracaric tot Tito's partisa- nen behoorde, werd zijn vrijlating gistermiddag dan ook al verwacht. Behalve de Joegoslavische pers heb ben vooral ook Deense en Italiaan se kranten zich verontwaardigd ge toond over de kwestie. In Belgrado demonstreerden arbeiders en s'uden- ten voor het Westduitse consultaat. De socialisten in Bonn gaven giste ren een verkyaring uit, waarin werd gezegd dat men, lot het tegen deel is bewezen, maar moest aanne men dat Vracaric's arrestaties het ge volg was van een bureaucratische gedachteloosheid. Verdwenen jongen gevonden (Van een speciale correspondent) Na negen dagen is gistermiddag omstreeks 4 uur het stoffelijk over schot gevonden van de 6-jarige Theo van Herk uit de Borgesiusstraat te Rotterdam. Toen het kind op zaterdagmiddag 28 oktober werd vermist, heeft men gedregd in het Noorderkanaal waar het voor het laatst was gezien. Het dreggen leverde aanvankelijk geen resultaat op, zodat kikvorsmannen werden ingezet. Theo werd ook toen nog steeds niet gevonden. De politie bleef echter de mening toegedaan dat de Jonge was ver dronken. Het was namelijk heel goed moge lijk dat het stoffelijk overschot was weggedreven daar de sluis op de dag van de verdwijning na drie uur nog was „geschut". Gistermiddag is men weer gaan dreggen. Ook ditmaal aanvankelijk zonder resultaat, maar juist toen men be sloot ermee op te houden werd het stoffelijk overschot in de sluis aange troffen. Kustvaarder „Plover" bij Pernis gezonken Vanmorgen om even over half tien heeft bij de 2e petroleumhaven bij Pernis een aanvaring plaats gehad tussen het 13.875 br. reg. ton meten de Nederlandse schip „Hollands Duin" en de Engelse kustvaarder Blover". De „Hollands Duin" begon juist aan haar eerste proefvaart. Het schip, bestemd voor de K.P.M., is op 10 augustus jj. te water gelaten bij de werf van Van der Giessen in Krimpen a/d IJssel. De Plover" is in zinkende toe stand aan de grond gezet bij de oostkop van de 2e petroleumhaven. De kunstvaarder kwam uit Great Yarmouth De „Hollands Duin" heeft haar reis vervolgd. De vice-president van Ecua dor, Carlos Julio Arosemena Mon- roy. heeft in het congres verklaard dat de regering van president Jose Maria Velasco is afgezet, aldus heeft de radio van Ecuador meegedeeld* Monroy heeft alle macht n-an zich getrokken. De regering van Velasco heeft de bevolking steun gevraagd. Velasco- getrouwe troepen trachten in Guaya quil de orde te herstellen. In ver schillende steden is gisteren tegen de regering van Velasco gedemon streerd. In Guayaquil werden zeven tien personen gedood en honderden, voornamelijk studenten, gewond. De studenten wierpen auto's om ver en staken een gemeentelijke zui velfabriek in brand. Daarna begon nen zij de politie met stenen te be kogelen. Politie en soldaten openden toen het vuur op hen. Aan de rel letjes van gisteren is al een reeks incidenten voorafgegaan die geleid hebben tot afkondiging van de nood toestand. Volgens de laatste berichten ls het kabinet afgetreden, terwijl zich in Guayaquil nieuwe anti-regerings demonstraties voordeden waarbij vier scholieren werden gedood en vele an dere personen gewond. Tanks van het leger namen het centrum van Guaya quil over, nadat de politie van de vuurwapens had gebruik gemaakt om de betogers te verhinderen in hun voornemen om de regeringsgebouwen te bestormen. Steeds meer geld voor de vrouw De Nederlandse vrouw geeft steeds meer geld voor haar kleding uit. Hoe wel het koude en natte weer van de afgelopen zomer allerminst tot spon tane aankopen heeft geleid, bereikte de produktie van de damesbovenkle- dingindustrie in het eerste halfjaar van 1961 .eenzelfde of een iets ho ger niveau, terwijl de omzet steeg. Van Januari t/m Juni van dit Jaar steeg de geldomzet van de mantel industrie met 15 miljoen gulden tot een totaal van 81,3 miljoen gulden en die van de japonnen- en overige damesmodekledingindustrie met 8 miljoen gulden tot een totaal van 79,2 miljoen gulden. Aan de met circa 19 gestegen geldomzetten van de confectie-industrie heeft de dames- bovenkleding een oelangrijke bijdra ge geleverd. Ook voor de detailhan del was het een gunstig halfjaar. Vergeleken bij het eerst halfjaar van 1960 stegen de geldomzetten in 1961 by zowel de speciaalzaken als de grootwinkelbedrijven met circa 15 Uit het Leidsch Dagblad van f 8 Nov. 1861: Heden in den vroegen morgen tusschen vijf en zes t uur had men een in dit jaar- getijde vreemd natuurver schijnsel; een zwaar onweder brak over deze stad en om- streken los, met hagel verge- zeld. De bui, hoe hevig, was echter spoedig overgedreven het licht en de slagen waren zeer fel.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1