Laatste nieuws Meerderheid voor 1 ons land verwacht Beslissing kan lang duren Onderzoek nog niet volledig Contributieverhoging bij de K.V.P.-afdeling Voorschoten Traangasduel in Berlijn Ir. J. J. G. van Hoek toegelaten tot Leidse raad BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 Nieuw-Guinea-resolutie in de VN "k >r, De behandeling van de Nederlandse ontwerp-resolutie inzake ilNed. Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering der V.N. zal i^een dezer dagen beginnen. Het begintijdstip van het debat staat reop dit ogenblik nog niet vast. temeer daar de delegatie van India inthans tracht voorrang te verkrijgen voor een ander agendapunt. ÏJOe delegatie van Nigeria heeft verlangd dat, wanneer de kwestie der dekolonisatie aan de orde wordt gesteld, prioriteit zal worden ^gegeven aan de behandeling van de resolutie der Aziatisch- jflAfrikaanse landen die reeds is ingediend. li Zoals bekend zal het Nederlandse earoorstel eveneens onder het hoofd stuk „De kolonisatie" worden behan- s'üeld. Minister Luns wordt woensdag ochtend in New York verwacht. Hij -neemt vandaag dieel aan de conferen tie der zes landen der EEG in Brus sel en zal dinsdagmiddag van Schip hol naar de VB. vertrekken. In de wandelgangen der V-N. was men in westelijke kringen vandaag ran mening dat het Nederlandse jroorstel (dat op 8 oktober bij de p.N.-vergadering werd ingediend) -een goede kans op een meerderheid beeft. D In antwoord op vragen zei de Ne derlandse delegatie deze mening te adelen. Hoewel deze mening op dit ogenblik onmogelijk in getallen van stemuitbrenging kan worden uitge drukt is het praktisch zeker dat het Communistische blok plus Cuba en emisschien Mali tegen zullen stem den. Belangrijk is echter dat het aAfrikaans-Aziatische blok zeker niet aln zijn geheel tegen Nederland zal stemmen en dit is de reden dat in de Wandelgangen dan een redelijke kans oran slagen wordt gegeven. )s Het is zeker geen theoretische mo- cgelijkheid dat door een of meer dele gaties amendementen worden inge- t, LEIDERDORP De vertrouwenscommissie van de Tnelksanering is als volgt samenge steld: mevrrouw J. P. Honnef, Hoofd straat 37: mevr. J. H. Colla, Splin- Terlaan 110; mevr. J. G. Bosse, Kas- tan jelaan 20; de heer W. de Jong, JJpanjaardslaan, allen te Leiderdorp; Tie heer M. v. Hartevelt, Hoge Rijn dijk 122, Zoeterwoude. WARMOND Sobere viering jubileum pastoor J. Gussenhoven Op sobere wijze werd gisteren het 12%-jarig parochiejubileum van pas toor J. Gussenhoven gevierd, 's Mor gens droeg de pastoor een plechtige Hoogmis op, geassisteerd door de ka pelaan Mols en prof. Stieger. Tijdens deze Hoogmis, die opgedragen werd voor de parochie, richtte de pastoor zich in een korte toespraak tot de gelovigen, waarbij hij hen opwekte God te danken voor de genade en gunsten aan de parochie verleend, 's Middags bracht de r.-k. harmonie Bt.-Matthias een serenade. Om drie uur kwam het comité, gevormd uit de parochianen bijeen in het wijk- gebouw van het Wit-Gele Kruis. Na dat enkele leden van dit comité de pastoor uit de pastorie hadden afge haald, richtte de heer J. van Vliet zich als voorzitter tot de pastoor. Hij wees erop dat de pastoor in deze 12% Jaar vele geestelijke en materiële moeilijkheden heeft moeten overwin nen. Jan Beugelsdijk, de eerste dope ling van de pastoor overhandig de een prachtig wit driestel. Tevens overhandigde de heer Van "Vliet nog een enveloppe. Ook werd de huishoudster mej. Van Gemert die ieveneens jubileert door de heer Van Vliet in zijn gelukwensen betrokken. Zfj kreeg eveneens een enveloppe. WASSENAAR Pakjesactie voor trampersoneel Er heeft zich uit de Wassenaarse "burgerij een klein comité gevormd, onder voorzitterschap van mr. C. A. van Gorcum, dat het personeel van de Wassenaarse tram ten afscheid 'een blijk van waardering wil aanhie lden voor d edicnsten die het gedu rende zovele jaren voor de dorpsge meenschap heeft bewezen. Op alle passagiers wordt een beroep gedaan om in deze week in de trams pakjes af te geven, die op een later te be palen tijdstip onder het personeel .zullen worden verdeeld. Ook bijdra - -gen in geld zijn welkom by de pen ningmeester, de heer M. L. N. Lau- rey, Lange Kerkdam 6. I R.-K. Jongeren naar Rotterdam Voor de R.-K. Jongeren staat op 8 november een vergadering op het programma ter bespreking van de actie Coclois. Er zijn plannen om een fancy-fair en een rommelmarkt te 1 houden. Op zondag 19 november s wordt een uitstapje gemaakt naar i Rotterdam. De bedoeling is 's mid- I dags een kijkje te nemen in de ha vens, de Euromast te bezoeken en 's avonds naar het Cinerama te gaan. Het uitstapje zal met auto's worden gemaakt. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 4 nov. - Groenteveiling: waspeen per kist Al 6.40-6.90, A2 2.20-6.00, BI 6.40-6.90, B2 2.00, Cl 3.30, C2 1.10, andijvie 15.00- 25.00, selderie per 100 bos 4.20. Aanvoer waspeen 125.000 kg, waar van 10.000 kg voor export en 100.000 kg voor de industrie werd verkocht. ROTTERDAM, 6 november. Vee markt. Totale aanvoer 1808. Vette koeien en ossen 1069, varkens 739. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwa liteit)vette koeien f 3.00-3.30, 2 70- 3.00, 2.45-2.65. varkens (levend gew.) 11.60 1.50 en f 1.43 per kg. Aanvoer: vette koeien korter; han del: williger, prijzen: goed prijshou dend; varkens (levend gew.) kleiner redelijk, wat vaster; slachtzeugen 130- 135 per kg. RIJNSBURG, 4 november. Bloe menveiling Flora. Troschrysanten: New Princess 105-110, Chocod 50-55, Oranje Zon 65-70, Superform 50-55. Carolina 40-45, Golden Glint 75, Jo seph 80-90, Golden Sail 75-80 per bos; Fresia's: Golden Yellow 55-65, Butter cup 40-45 per bos; Anemonen 180-260 por 100, Half grote Chrysanten: South down Pink 18-20, Medaillon 12-18, Jo seph 18-19, Regalia 21 per stuk. diend. Eventuele amendementen zou den de stemverhouding kunnen wij zigen maar in V.N.-kringen verwacht men niet dat dit de vereiste twee derde meerderheid der uitgebrachte stemmen in gevaar zal brengen. Hoewel Nederland hoopt een snelle behandeling van de resolutie te krij gen is het zeker niet uitgesloten dat de Algemene Vergadering de bespre king van dit punt onderbreekt voor de behandeling van een ander agen dapunt zodat het misschien weken kan duren voordat de resolutie in stemming wordt gebracht Zo werd de behandeling vrijldag al uitgesteld om aan d^ verkiezing van de opvolger van Hammarskjöld voorrang te ge ven. In Indonesische kringen toonde men zich ervan bewust dat een meerderheid voor het Nederlandse voorstel zich aftekent. JONGEREN-PARLEMENT KWAM BIJEEN De politieke jongeren in Neder land willen een staatscommissie in het leven geroepen zien, om het probleem te bestuderen, hoe de or ganische opbouw in het totale over heidsbeleid zou zyn te verwezenly- ken. Dit blykt uit een motie die het Nationaal Jongeren Parlement za terdagmorgen heeft aangenomen tij dens een vergadering in het gebouw van de Tweede Kamer. Deze motie werd aangenomen na een discussie over de Eerste Kamer in ons staatsbestel met prof. mr. P. J. Oud, wiens nota uitmondde in een pleidooi voor de afschaffing van de huidige Eeste Kamer en voor de hervorming van deze kamer tot een vertegenwoordiging van een maatschappelijk organisatieleven in zyn volle omgang. De jongeren waren het met deze zienswijze niet eens. Zij wilden hand having van de Eerste Kamer met dien verstande, dat zy pleiten voor een hervorming van de werkwijze van deze Kamer. Zij zagen een oplos sing in het afschaffen van het sys teem van de behandeling van alle wetsontwerpen. Hiervan verwachten zij opheffing in de vertraging van wetsvoorstellen en een meer efficiën te en vlotte gang van zaken in deze Kamer. Het tweede onderwerp, dat op deze jaarlijkse vergadering werd behan deld, vormde de nota „commerciële televisie". De heer F. H. van de Wetering verdedigde deze regerings nota. Uit de discussies bleek, dat men in grote lijnen voor reclame in de televisie was. De oplossing, die de regering echter in haar nota bood, wees het jongeren-parlement met grote meerderheid van stemmen van de hand. Zevende lustrum „De Kievieten" Ter inleiding van de viering van het 35-jarige bestaan van de Was senaarse Hockey- en Cricketclub „De Kieviten" werd in het clubhuis op de Schulpwei een buitengewone algemene vergadering gehouden. Voorzitter J. W. van Veen hield een toespraak waarin hij de geschiede nis van de vereniging de revue liet passeren. Een kwart eeuw geleden is het, dat het huidige veldencomplex op de Schulpwei in gebruik genomen werd. Tien jaar geleden werd de cricketafdeling opgericht en kwam de eerste uitbreiding van het club huis tot stand. De hockeyafdeling telt thans 350 werkende leden en neemt met 25 elftallen aan de competities deel. De dricketafdeling maakte aanvankelijk een moeilijke tijd door, doch is ook tot bloei gekomen. Op voorstel van het bestuur werd benoemd tot erelid van de vereni ging de heer G. C. Lambers, die zich vooral voor de cricketafdeling bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt. Tot leden van verdienste werden be noemd mevrouw T. Kolff-Suther- land, de heer W. M. Melis en mej. Marijke v.d. Wel. Zij ontvingen bo vendien een persoonlijke herinnering. De voorzitter van de jeugdraad, Tom Wernink, bood het bestuur ter gele genheid van het lustrum namens de jeugdleden een nieuwe opgezette kie vit voor het clubhuis aan. De heer Rijpstra verrastte het bestuur met een nieuwe prijzenkast. De viering van het zevende lus trum zal in de komende weken wor den voortgezet. Baarnse moordzaak (Van onze Hilversumse correspondent) Nog steeds is geen volledige ophelde ring gekomen in de Baarnse moordzaak. Doodvermoeide rechercheurs die in totaal 11 uur nachtrust hebben ge had in vier dagen hebben de volledige waarheid nog niet uit de drie verdachten kunnen krygen. Voora] de twee broers nemen een arrogante houding aan. Op dit ogenblik weet men nog niet, wie het plan heeft geopperd om de 14-jarige jongen te vermoorden, evenmin wie het gedaan heeft en hoe precies de moord is gepleegd. De schedelbeschadigingen, die men op het geraamte heeft ontdekt zijn zo gering dat men niet kan aan nemen, dat ds dader met een ha mer of byi het slachtoffer het leven zou hebben ontnomen. Wurging kan thans niet meer ge constateerd worden, maar deze doodsoorzaak ligt wel voor de hand. Duits schip breekt; zinkt in Waalhaven Vanmorgen omstreeks 8 uur Is in de Waalhaven te Rotterdam het Duitse binnenschip .Joseph Weizel", 1000 brt, in twee stukken gebroken en gezonken. Het vaartuig lag langs zij het Noorse zeeschip „Games" by Frans Swarttouw erts te laden. Er was ongeveer 700 ton in de ruimen gestort, toen er plotseling een hevig gekraak weerklonk. De „Joseph Wei zel", die 20 meter uit de kant lag, was midscheeps in tweeën gebroken. Gelukkig zagen schippers en ha venarbeiders direct wat er aan de hand was. Van het achterschip wer den d? vrouw van de schipper en de kinderen van het echtpaar, twee meisjes, resp. 5 jaar en 6 maanden oud, als het ware geplukt. De schip per, de 41-Jarige Karl Weizel uit Hirschhorn, en zyn knecht vielen in het water. Met een grijper zijn zü op het droge gebracht. De schipper had een wond aan zijn rechterbeen opgelopen. Hij is naar het Zuiderzie kenhuis gebracht. De beide delen van het gebroken schip verdwenen bin nen zeer korte tyd onder water. Fraude bij A.B. Verzoek tot uitlevering Zo spoedig mogelyk na de terug keer van hoofd-inspecteur H. Post- ma hoopt de Amsterdamse officier van Justitie mr. W. H. Lagerwaard het verzoek tot uitlevering van de 57-jarige Franse zakenman via de diplomatieke kanalen by de Spaan se regering te kunnen indienen. Zo als bekend is werd deze handlanger van de bankbediende, die de Am- sterdamsche Bank voor een bedrag van naar schatting acht ton bena deelde, vrydagavond in de Spaanse hoofdstad door de Madrileense poli tie op aanwijzing van hoofdinspec teur Postma gearresteerd. Het wachten is nog op het in Spanje opgestelde voorlopige ver baal. Hoofdinspecteur Postma, die de handlanger opspoorde aan de hand van een nauwkeurig door de Am- sterdamie politie samengesteld sig nalement, wordt morgen in Amster dam teurg verwacht. Er zyn aan- wyzingen, dat hy een groot deel van het aandeel, dat de man voor zyn aan de bankbeambte verleende dien sten ontving (f400.000), heeft opge spoord. Zowel in kringen van Justitie als van politie wordt de snelle opsporing van de Fransman als een knap staal tje van speurwerk beschouwd. Via Baden-Baden en Basel kwam de heer Postma op het spoor van de hand langer wiens luxe auto in Madrid was gesignaleerd. Inbrekers in actie tijdens weekeinde In een meisjesstudentenhuis aan de Groenhovenstraat mist men sinds het afgelopen weekeinde een vry grote som geld. Eeno nbekende heeft zich toegang tot het huis verschaft aan de achterzyde. Laden, kasten, kistjes en portefeuilles, alles heeft hy doorzocht. Het leverde hem ruim f380 op. In de nacht van zaterdag op zon dag zag een onbekende kans de deur van een pakhuis aan de St.-Michiel- straat te forceren, door de krammen van het hangslot aan de deur te ver nielen. De dader „ontfermde" zich over ongeveer 15 kg brons en geel koper ter waarde van f20. Juwelendiefstal Uit een woning aan de Maurlts de Brauweg in Den Haag zyn gis teravond gouden sieraden ter waar de van f4.800.- gestolen. De inbre kers verschaften zich vermoedelijk door een niet afgesloten tuindeur toegang. Ze vonden de sieraden in een lade van een toilettafel op de eerste étage. Aan het begin van de ledenverga dering van de Katholieke Volksparty afdeling Voorschoten herdacht de voorzitter, de heer A. Rooswinkel, de in het afgelopen verenigingsjaar plotseling overleden oud-secretaris van de KVP, dr. J. J. Dormeier. De secretaris gaf daarna een over zicht van het jaar 1960/61, waaruit bleek, dat de afdeling thans 623 leden telt, 27 minder dan vorig jaar. De propaganda-commissie heeft kans gezien 10 nieuwe leden aan te trek ken. De werkgroep van de afdeling heeft een vruchtbaar jaar gehad, vele problemen werden besproken en de avonden werden goed bezocht. Door de verhoogde afdrachten aan partij- en kringbestuur is de KVP- afdeling genoodzaakt de contribuites drastische te verhogen. Werd vorig jaar de contributie verhoofd van f. 2.50 tot f.3.—, thans moet deze worden f.5.wil Voorschoten ook zelf nog eigen middelen houden. De ongeveer 50 aanwezige leden hielden een uitvoerige discussie over dit on derwerp. Een aantal leden was be ducht voor de vele lidmaatschapop zeggingen waarmede met een zo drastische verhoging rekening moet worden gehouden. Vergeleken met andere afdelingen is de contributie in de gemeente nog steeds erg laag. E waren voorstanders om de contri butie zonder meer te verhogen van f.3— tot f.5— ook al zou het be dankjes gaan regenen. Het bestuur en het merendeel van de leden dacht er echter anders over. Zo zal de con tributie voor dit verenigingsjaar f4 gaan bedragen en het volgende jaar automatisch gebracht worden op f.5.De heer Van der Hulst brak een lans voor vrywillige bydragen van de leden in verband met de naderende verkiezingen. Daders overval in Utrecht gegrepen De twee daders van een brutale overval met geweldpleging zyn op verzoek van de Leidse politie door de Utrechtse politie gearresteerd. Het zyn een 19-jarige Leidenaar zonder i beroep en een 26-jarige in Utrecht werkzame Italiaan. Vrydagavond hebben zy een 66-jarige bewoner van een huis aan de Kagerstraat in zyn huis overvallen, toendeze hen be trapte by hun insluiping. Door een kussen tegen het gezicht van de man te drukken wisten zij hem te over meesteren. Zonder iets mee te nemen hebben zy het hazepad gekozen. Door aanwijzingen van het slacht offer wist de politie achter de identi teit van de daders te komen. Vriendelijk jegens uw broeder... In het Kerkje van Rlaauwkapel, even buiten Utrecht, Is gisteren de laatste van de drie ,drive-in"-dien- sten van dit seizoen gehouden. Voor ganger was ds. G. P. Klyn uit Drie bergen. Tijdens deze dienst werden de on geveer 1000 verkeersslachtoffers van de afgelopen zomer herdacht. Ia de overvolle kerk bevonden zich onder de toehoorders ook de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, en zyn echtgenote alsmede enkele vertegenwoordigers van het Verbond voor Veilig Verkeer. Ds. Klyn had als tekst- voor zyn preek gekozen Mattheus 5 vers 25 „Wees vriendelyk jegens uw broeder terwijl gij nog met hem onderweg zyt". Mensen, die uit het geloof leven ne men ook jegens hun mede-wegge bruikers een andere houding aan. Zij zien in hen geen concurrenten, maar broeders, aldus ds. Klyn. By de schuldbelydenis werden de „zonden in het verkeer" beleden, waarna men een minuut stilte in acht nam ter herdenking van de slachtoffers. Aan het slot van de dienst bad ds. Kleyn in het bijzonder voor de kinderen in het verkeer, de automobilisten en de voetgangers. MAN REDT MEISJE De 26-jarige pompveerbedlende by me te Weesp, heeft vanmorgen de de Rijkswaterstaat de heer T. Lam- 6-jarige Lientje Rijnhard, dochter tje van een woonschuit-bewoner te Nigtevecht van d everdrinkingsdood gered. Het meisje speelde met haar twee broertjes en een zusje, zy gleed uit en viel in het water. De kinderen trokken door gegil de aandacht van wandelaars, doch niemand deedLL moeite het kind te redden. De heer Lamme bevond zich aan de over kant en moest 70 meter zwemmen, voor hy het kind, dat reeds bewus teloos was, bereikte. Brandkast1 verdwenen in IJmuiden In het afgelopen weekeinde is in gebroken in het hoofdpostkantoor aan de Houtmanstraat in IJmuiden- oost. Een van de vier brandkasten, die een gewicht heeft van 400 tot 500 kilogram, is verdwenen. Nadat de inbraak vanmorgen was ontdekt, is de Velsense politie in samenwerking met de postale recherche en het spe ciaal bureau opsporingsbijstand uit Den Haag een onderzoek begonnen. De inbrekers zijn het postkantoor binnengekomen door het verbreken van een deur aan de achterzijde van j het gebouw. Op het postkantoor is men thans druk bezig met een in ventarisatie om na te gaan. wat pre cies de inhoud van de ontvreemde brandkast is. Reeds is vastgesteld, dat zich in de kast de gehele boek houding van het postkantoor te IJmuiden bevindt, voorts waardepa pieren van de PTT en een bedrag van f 1.000. Bouw hoofdkantoor Ned. Bank begonnen (Van onze Amsterdamse correspondent) In de byna 10 meter diepe bouw put op het „Paleis voor volksvlyt- terrein" te Amsterdam heeft burge meester mr. G. van Hall vanmorgen de eerste van de 2.500 betonnen palen geslagen, waarop het nieuwe, 16 ver diepingen hoge hoofdkantoor van de Ned. Bank zal rusten. Het gebouw, is ontworpen door prof. M. F. Duintjer en zal medio 1966 in gebruik worden geno men. Na afloop van de plechtigheid kreeg burgemeester Van Hall van de directie van de Ned. Bank een schil- Ü^Zlje met een afbeelding van het Paleis voor Volksvlyt als dank voor de bemiddeling, die hy heeft ver leend by de grondruil, die de bouw op deze plaats mogelyk heeft ge maakt. Het huidige bankcom- plex aan het Rokin zal worden afge broken voor de uitbreiding van de universiteit van Amsterdam. Trein rijdt trekker in tweeën Omstreeks tien over half elf van morgen is op een onbewaakte over weg in de gemeente Staphorst een landbouwtrekker door de sneltrein Groningen-Zwolle gegrepen. De be stuurder van de trekker, landbouwer W. Hoeve uit Rouveen bleef onge deerd. De trekker werd als het ware vóór hem in tweeën gesneden. Door de mist had de heer Hoeve de trein niet zien aankomen. De trein had 20 minuten vertra ging. De locomotief werd ernstig be schadigd. Nabij het Noordberlynse station Wilhelmsruh is het vanochtend tot een traangasduel tussen Oostdultse grensbewakers en Westberiynse poli tiemannen gekomen. Een groep Westberiynse arbeiders 'brak een 300 meter lange draadver sperring af, die een meter binnen Westberlyns gebied stond. Zy werden 'bestookt met ongeveer zestig traan gasgranaten. De Westberiynse politie 'die de arbeiders beschermde, wierp I een zelfde aantal granaten naar de Oostduitsers. Na anderhalf uur was de versperring afgebroken. Installatie 15 november In de hedenmiddag gehouden zit- j ting van de Leidse raad vond aller- eerst een onderzoek plaats van de ge- loofsbrief van het nieuw benoemde lid ir. J. J. G. van Hoek (vacature mr. J. Dryber). Aangezien tegen toe lating geen bezwaar bestaat, zal ir. Van Hoek by de aanvang van de eer ste begrotingszitting (15 november) als lid worden geïnstalleerd. Tot ambtenaar van de burgerlijke I stand, uitsluitend belast met het slui- j ten van huwelyken, werd de heer P. van Weeren benoemd. De heren Chr. P. Gerhardt werd benoemd tot tyde- ïyk leraar aan het Rembrandt Ly ceum, drs. N. S. Zondervan tot leraar in niet-volledige betrekking aan de h.b.s. voor meisjes; idem tot onder- wyzer aan de openbare ulo-school aan de Pieterskerkstraat. In overleg met de desbetreffende organisatis werden tot lid van de Raad van Be heer van de Sportstichting gekoken de heren A. F. de Ruiter, te Leiden namens de Leidse roeiverenigingen; J. Jansen, te Leiden namens de Leid se handbalvereniging HVL; P. F. S. Biegstraten, te Leiden namens de R.-K. Sportcentrale, district Leiden; J. de Keuning te Alphen a. d. Ryn namens de Leidse badmintonvereni gingen; C van Zyp te Leiden, na mens de by de Nederlandse Culturele Sportbond aangesloten zwemvereni ging „de Watervrienden"; P. J. Kai ser, te Leiden, als lid, geen vertegen woordiger van een sportorganisatie. Eervol ontslag werd verleend aan mevr. L. Arendsen-Stegeman uit haar betrekking van ondiarwyzeres aan die Teldersschool. Nadat een wyzigin.? was gebracht in de begroting van het jaar 1961 i.v.m. een herziening van de inkom sten en uitgaven van het openbaar onderwys verstrekte de raad een aanvullend krediet van f. 25.500 voor de bouw en in riohting van een gym nastieklokaal aan de Du Rieustraat. Vooraf had de heer Woudstra (Prot. Chr.) zyn teleurstelling uit gespro ken over de hoge bouwsom en inrich ting (f. 315.500). Wethouder Van Schaik wees erop dat de departemen tale goedkeuring is verleend op deze Ruzie VAR-Syrië over repatriëring van militairen De minister van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Arabische Re publiek, luitenant-kolonel Abdoel Ka der Hatem, heeft zaterdag gezegd, dat Syrië de overeenkomst omtrent de uitwisseling van militair personeel tussen de twee landen schendt. Er was overeengekomen dat elk land tweederde van de officieren en manschappen zou repatriëren, wat op 324 Egyptische officieren en 132 man schappen in Syrië zou neerkomen. Syrië zou echter slechts 272 officie ren en geen manschappen terugzen den. De Egyptische regering heeft de Arabische Liga in kennis gesteld van de „Syrische schending" van de uit wisselingsovereenkomst. Zij heeft de uitvoering van de overeenkomst op geschort, totdat de liga haar oordeel ten deze bekend heeft gemaakt. In afwachting hiervan mogen de Syriërs in Egypte het land niet ver laten. De uitwisseling van Syrisch en Egyptisch militair personeel had zon dagochtend moeten beginnen. India heeft besloten de nieuwe Syrische republiek te erkennen. De Indiase consul-generaal te Damascus zal de rang van ambassadeur verkry- gen. Positie Fransen in Algerijnse staat Ben Khedda, de leider van de voor lopige Algerijnse regering, heeft zon dag in een televisie-uitzending, be stemd voor West-Duitsland, ver klaard, dat het ondanks de zeven jaar oorlog voor Fransen en Algerijnen nog steeds mogelyk is om met elkaar in Algerye te leven. De Franse kolonis ten zouden mogen kiezen tussen de Franse en Algerijnse nationaliteit als Algerye onafhankeiyk was geworden. Volgens Ben Khedda zouden de Fransen, die Algerijn willen worden, dezelfde rechten en plichten hebben als de autochtone bevolking, zy, die Fransman willen blyven. zouden val len onder de wet voor de buitenlan ders. In elk geval zou de Algerynse staat er voor zorgen dat de Fransen onderwys in hun eigen taal kunnen krygen en dat zy hun godsdienst vryeiyk zullen kunnen beleven. Ben Khedda zei voorts dat er land hervormingen zullen komen in het onafhankeiyke Algerye en dat de in dustriële ontwikkeling krachtig zal worden aangepakt. Wat de buiten landse politiek betx-eft wil zyn rege ring voorlopig tot geen van beide wereldblokken behoren. De organisatie van het geheime leger heeft de Europeanen in Alge rye weer een opdracht gegeven. Op vrydag 10 november moet men „bin nenshuis" verklaren dat men trouw zal biyven aan hen, die gestorven zyn voor een Frans Algerye. Zater dag 11 november moet de vlag van het geheime leger en de Franse vlag uitgestoken worden. Op straat mag echter niet betoogd worden. VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het ryverkeer moet óók eens aan bod komen. Steek dus by voorkeur 'n groepjes over de drukke zebrapaden; anders ontstaan er irri terende vertragingen in het ryver keer, welke automobilisten, brommers en wielryders in de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overbiyft. Deze pag. is gedeelteiyk gecorrigeerd bouwsom. Ook werden enkele onder- wijsvergoedingen voor het vakonder wijs vastgesteld; idem een exploi tatie-vergoeding voor byzonder e kleiterscholn over het jaar 1959. Medewerking zal de raad verlenen aan de stichin-g van een r.-k. kleuter school aan de Timorstraat met drie speelwerk lokalen. De reeds verleende bydrage t.b.v. de restauratie van de Hooglandse kerk tot ten hoogste f. 65.250. Een herziening in het uitbreidings plan Schuttersveld en omgeving zal warden voorbereid, terwyl ook een verordening voor het wederopbouw- plan Stationsplein en omgeving werd vas'gesteld. Hierna werd de behandeling van de nota van B. en W. inzake de sanering aan de orde gesteld. (De zitting duurt voort) Gouden echtpaar aan Oude Singel „Die vyftig jaar zyn omgevlogen", zeggen de heer en mevrouw C. J. Singeling-Beverwyk, wonende aanLL de Oude Singel 200. Op 15 november 1911 stapten zy in het huwelyks- bootje. In die vyftig jaar is er heel wat gebeurd. De gouden bruidegom, die al vanaf zyn vyftiende jaar in het schildersvak zit is byna nog el ke dag „op karwei". Hij moet het nu natuurlyk wat kalmer aan doen dan vyftig jaar geleden, maar hy is nog zeer vitaal, evenals zyn bruid. Die doet nog helemaal alleen het huishouden. Eens in de veertien da gen komt haar dochter uit Loosdui nen een handje helpen, wanneer het huis een „grote beurt" krygt. Zaterdag komt de familie over om in besloten kring het gouden huwe- ïyksfeest te vieren. Het echtpaar heeft drie dochters, vyf kleinkinde ren en zes achterkleinkinderen. „Vivace" vierde 2-jarig bestaan In haar ruim twee-Jarig bestaan heeft het Leids jeugd-accordeonor- kest „Vivace" zich onder leiding van Joop Lancel reeds een grote populariteit weten te verwerven. Twee eerste en een tweede prys op drie accordeonconcoursen en finalis ten van het slot-amateurconcours. dat woensdagavond te Alphen a/d Ryn gehouden zal worden zyn de reeds behaalde successen. De accordeonmuzikantjes kunnen terugzien op een geslaagde feest avond welke zaterdag in „De Kleine Burcht" ter gelegenheid van Viva- ce's 2-jarig bestaan gehouden werd. Zowel ouders als een groot aantal belangstellenden vulden de feestelijk versierde benedenzaal. In een hartelyk welkomstwoord sprak de heer H. Herruer voorzitter van de oudercommissie, zyn grote voldoening uit over de steeds groei- iende belangstelling waarin „Vivace" zich mag verheugen. Onder grote byval richtte hy zich tot de heer Lancel aan wiens bekwaamheid, ge duld en volharding „Vivace" haar huidige peil te danken heeft. Met het hierna volgende feestpro gramma, dat uiteraard werd ver zorgd door het jarige „Vivace" zelf hebben de aanwezigen zich uitste kend kunnen amuseren. Dat de heer Lancel zeer veel met zyn jeugdige accordeon-pupillen heeft weten te bereiken, kwam nadrukkelijk tot uiting. Ook de wijze waarop Dineke Her ruer elk nummer aankondigde ge tuigde van de nodige talenten. Tot de hoogtepunten behoorden Orpheus in die Unterwelt, La Paloma, Olé Guapa en Barcelona, die dan ook een welverdiend langdurig applaus oogstten. C. Randraat en G. Verdel districtskampioen judo By de districtskampioenschappen in de kyugraden, die gistermiddag in Dordrecht werden gehouden, heb ben C. J. Randraat en G. verdel beiden van de sportschool Luiten, kans gezien een kampioenschap te behalen. Belden kwamen uit in de juniorenklasse; Randraat in de gele- bandklasse en Verdel in de groene- bandklasse. Randraat 1st in een zeer spannende finale met houdgreep winnen van N. Vermeulen (Rotter dam) terwyl G. Verdel in de eind strijd tegen J. van Leeuwen (Delft) door twee keer een halve punt te scoren verdiend winnaar werd Te voren had hy gewonnen van C. Bot (Vlaardingen) en Van Frank (Den Haag De overige titels werden behaald door: Liefferink (Delft) oranje ban den; H. Jansen (Delft) blauwe ban den; G. Huf (Den Haag) bruine banden. BEURSOVERZICHT UNILEVERS VAST; 1 KON. OLIE GEVRAAGD Amsterdam, 6 november By kalme handel heeft het Damrak vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een vaste stemming voor certi ficaten Unilever en de aandelen Kon. Olie. Beide fondsen ontmoetten een goede lokale vraag terwyl daarnaast de arbitrage, voor Amerikaanse re kening. belangstelling had voor Uni lever. Dit fonds liep op van 891 tot 896, tegen een vorige slotkoers van 884 Kon. Olies en Philips openden bo ven het vorige slotniveau, Aku prijs houdend, doch Hoogovens een puntje lager. Wall Street sloot vrydag J.l. frac- tioneel hoger. De Nederlandse hoofd fondsen ondergingen er weinig ver andering met Kon. Olie een kwart dollar beter. Dit lokte vanmiddag op het Damrak kopers in de markt voor genoemde olie-aandelen. Zoals dit reeds maandenlang het geval is was er lokale vraag in deze hoek. Aan delen Kon. Olie worden door het pu bliek gekocht speciaal uit rende mentsoverwegingen. Daarby komt als extra prikkel de kans op koerswinst. De Westduitse beurzen waren door- elkaar aan de vaste kant. Londen was prijshoudend met weinig zaken. Morgen biy/t de Newyorkse beurs, wegens „Election day", gesloten. In de internationale politiek is over het weekeinde geen verandering gekomen. Dit op zichzelf was reeds een stimu lans om mondjesmaat in de markt te stappen met kooporders. Aandelen Philips waren op 1083 byna 3 punten hoger. Aku dus één punt op 382. Aan houdende vraag was oorzaak dat het aandeel Kon. Olie in koers opliep van f 114 30 tot f 114.90. Vorige slot koers f 113. Hoogovens, die 2% punt lager in de markt hadden gelegen op 766, herstelden zich op 772. Aandelen KLM werden op f 57 geadviseerd. Da handel in deze aandelen blyft in Am sterdam gering. Dit in tegenstelling tot de omzetten op de Newyorkse beurs. In de scheepvaartsector was de stemming vriendeiyioer. De koers winsten beliepen 1 tot 3 punten. Cul tures licht verdeeld met weinig za ken. Staatsfondsen goed prijshou dend. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 6 november Londen 10.13%—1014y4New York 3.60—ft—3.60ft; Montreal 3.48ft 3.48U; Parijs 73.28—73.33; Brussel 7.23%7.24%Frankfort 90.02%— 90.07%; Stockholm 69.64—69.69: Zu rich 83.31%—83.36%; Milaan 58.03%. —83.36%: Milaan 58 03—58.08%; Ko penhagen 52.3252.37; Oslo 50.58— 50.63; Wenen 13.94%—13.95%; Lissa bon 12.63—12.64%. Maandag 6 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 11000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101H 101% Ned. *59 4% 101% 101% Ned. '60-1 4% 101% 101% Ned. '60 n 4% 101% 101ft Ned. *59 4% 109ft loon Ned. '60 4% 100%GB 100ft Ned. '61 4% 100%GB 100% Ned. "53 3% 97% B 97% Ned. Gb. obi. 3% 83 L Ned. '47 3% 93% 93% Ned. "51 3% 96% 97 Ned. '53 I-n 3% 95% 95% Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 90 90% Ned. bel. cert. 3% 91% Ned. '50 I-II 3% 90 90% Ned. '54 I-n 3% 91% 91% Ned. "55 13% 91% 91% Ned. '55 II 3% 93% 94 Ned. *37 3 91% 91% Ned. G.b. obi. '46 3 92% 92% Ned. dol. In. '47 3 91ft 91ft Ned. Inv. cert. 3 99,VGB 99 ft Ned. 62-64 3 99% 99% Indië "37 3 98% 98% Indië "37 A 3 95 94% Ned. won. bJ. *57 6 108ft 108% Ned. w. bJ. *58 4% 101ft 100% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109% 110% Ver. HVA-my. 123% 123% AX.U380% GB 380% Dell Mij eert. 143 141 Hoogovens eert.768 771 Philips gem. bez. 1079 1079% Unilever cert. 883% 895 Dordtse Petr536 545 Kon. P. (50 k 120) 112.90 GB 114.90 Holl. Amer. iyn.. 159% 160GVI Java China Paket 150% 151% KIM57 57.50 Kon. Ned. St.boot 199 200 GB Kon. Paket My... 153%GB 155% Stoom. MU Ned. 168 170 GB Niev Goudr cert. 160 GB 162 v. Ommeren eert. 342%GB 344% Kon Rott. Lloyd 155% 157% N Scheepv Unie 157 GB 159% NIET ACTIVIFVE OBLIGATiES Prov.- en Gern. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% 95% idem '48 (3%).. 95% R'dam '52-1 (4%) 100H 95% ld -37 I-n (3%) 96% 100% Z.-Hol "55 4% 100% 96% Bankwezen Bk N Gem 58 5V4 104% M NWB'52 (4%) 9911 104% BVG rspbr f 500.. 199 100 BVG rspbr '52 143 199%D (ndustr. Obligaties Philips Doll. '51.. 92% Premieleningen Vorige Slotkoers Koers v. beden A'dam '53 3 103% 105% A'dam'51 12% 86 85 A'dam'56 1 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 88% 89 A'dam '56 III 2% 88% 88% L Eindhoven '54 84% B 84% Enschede '54 2% 83 Den Haag .5212% 91% Idem n 2% 93% 93% R'dam '52 I 2% 93% 91% Idem n 2% 92% idem '57 2% 97% 97% Utrecht '52 2% 96 Z.-Holl. 1957 2% 93% 94 Zuid-Holl. '59 2% 104% 104ft NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstell'ngen Robeco 247.50 249 Amst. Bank 381 381 Cultuurbank 30% 30% Holl. Bank U eert 220 220% Ned. Handelmy 316 319 Rott Bank352 354 Twentsche Bank 316 319 Senembab 401 400 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 710 709% Berkei's Pat. 290 239 BorsumiJ - W ehry 95 Calvé Delft eert. 838 859% Electrolasmy 330 K. Pap. v.Gelder 350 348% K. Ned. Grofsm. 174% 174% Holl. Constructie 435 Ing. bur. v. Bmy. 245 242 Intematio 191 197 Int. Kunstst. Ind. 71 74 v. Kemp. en Beg. 134 134% Leidse Wolspjy 536 538 MilllerenCo N.B. 522 528 Ned. Kabelfabr 564 575 Philips pref302% 303% Rott. Droogd. My 545 558 B Sikkens Groep 823 835 Vei. Touwfabr. 349 345 Walvisvaart 95 95 Wernink's Betmy Wilton Feyenoord 285% 286 v. WUk- Heringa 90 L 89 Zaalberg 143% 146 Mijnbouw »p petroleum Biliton 2de r 477% 478 Kon Petr (f20) 116.10 117.40 Amerik fondsen Canad. Pacific R 24% 24% Intern. N^kel 79% 79% Anaconda 47 49% Bethlehem Stee) 42% 42% Cities Service 52% 52 General Motors 50 49% Kennecott 79% 79 Republic Steel 59% 59 Shell Oil38% 38% Union Pacific 35fj 36ft Un. States Steel 77% 76%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9