kareli Duitse coalitie lijkt in kannen en kruiken Tegen de Russische bomproeven Feestje eindigt doo^ ontploffend vuurwerl in drama: drie dodei Nederlands liefdadig feest in New York Erhard heeft met ontslag gedreigd Kapitein en stuurman menen: Noord-Holland is verloren" Protestbijeenkomst P. v. d. A. Er heerst diepe bezorgdheid HET DAF-RIJBEWIJS GEBR5.VAN ULDEN KLOOSTERBALSEM'' Lull Diana Dors springt uit raam Yluclitdrama in Berlijn LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag heeft de P. v. d. A. in de Ahoyhal te Rotterdam een (landelijke) protestbjjeenkomst gehouden, waarin zes leden van deze politieke partij het woord hebben gevoerd tegen de voortgezette Russische atoombom- proeven. De heer J. G. Suurhoff, voorzitter van de P. v. d. A. heeft de aanwezigen ruim 3000 welkom geheten. Hij stelde vast, dat de explosies uitsluitend angstaanjaging ten doel hebben. Dr. L. de Jong, directeur van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie besprak de dreigementen door Rusland geuit tegen Finland. Hü hekelde de voortdurende explosies op Russisch terratorium, die andere regeringen noopt om bijv. de melk voor jonge kinderen bestemd, op radio-activiteit te con troleren. „Er leeft in ons een gevoel van diepe bezorgdheid", zeide dr. De Jong, en men vraagt zich af waar gaat dit heen? Wij gevoelen een bedrei ging voor alles wat de vrije wereld heeft opgebouwd. Wij mogen ons door deze emoties niet laten meeslepen, maar wtf moeten de weg openhouden naar een „leefbare" toekomst. Wtf willen leven in vrijheid! Dr. De Jong, concludeerde dat men bij de vrije volkeren het mili tair evenwicht dient te handhaven. Ontwapening? Ja, maar deugdelijk, internationaal gecontroleerd. Geen neutraliteit Mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der PvdA, beschouwde de situatie te Ber lijn na de tweede wereldoorlog, waai de westelijke machten zich al te cor rect jegens de Russen hebben gedra gen. De Russische expansiezucht is steeds voortgegaan, ook buiten Euro pa. Geen democratie kan zich agres sieve oorlogen veroorloven, zei mr. Burger, die zich fel kantte tegen pa cifisten, follow-travellers, derde-weg- gers, e.a. de Sowjet-Unie, en geen andere mogendheid, verwekt de oor logsonrust. „Ter zake van de vrijheid mag geen neutraliteit bestaan", zeide mr. Burger, die een pamflet van het „Comité 1962 voor de vrede", ver spreid bij de ingang van de Ahoy hal, fel hekelde. „In weloverwogen zekerheid zullen wij", aldus mr Burger, tot de Sowjet- Unie blijven zeggen, wij zijn tot elk arrangement bereid, wanneer de vrij heid van Berlijn en het Westen ge waarborgd blijft. Prof. dr. R. A. J. van Lier, hoogleraar aan de Land- bouw-Hogeschool te Wageningen, merkte op, dat het protest slechts zin krijgt door er iets naast te stellen. In de eerste plaats dienen wij in eigen huis te kijken, waar wij de bedreiging van de zelfgenoegzaam heid of het pacifisme waarnemen. „De zwakke wordt eerder aange vallen dan de sterke", zeide prof. Van Lier, die overeenkomsten zag in de A. Een rijbewijs behaald in een D.A.F.-personenauto is geldig voor het besturen van ieder ander merk personenauto. B. Mocht een kandidaat voor het rijvaardigheidsexamen in een D.A.P. niet slagen, dan kan de aangekochte D.A.F. onder be paalde voorwaarden teruggeno men worden. C. Invaliden behoeven geen D.A.F. aan te schaffen en kunnen zonder meer in een D.A.F., die eventueel voor hen geschikt gemaakt is, examen doen. Zij zijn vrijgesteld van het beta len van wegenbelasting. PTJBLIKATIE: Official D AJ.-dealer. UITKNIPPEN EN BEWAREN. Brand op de „Nabstein" (Van onze correspondent) Hoewel de loodsdiensten in verband met het noodweer nog niet hervat waren, is zaterdag het 3660 brt. grote Duitse motorschip „Nabstein" van de „Norddeutscher Lloyd met gloeiende lading de Waterweg binnen gelo pen. In Rotterdam werd de brand in de lading katoen en lijnzaadmeel met groot materieel en 600 ton water in enkele uren bedwongen. Acht dagen lang heeft het schip met de broeien de lading op weg van midden Ame rika naar Rotterdam doorgevaren. Zaterdagmorgen kwam het de Wa terweg binnen bij windkracht 9 en zonder loods. In Rotterdam moesten pogingen om de brand met schuim te bedwin gen, in verband met levensgevaar voor de brandweerlieden worden op gegeven. Onderruim 2 werd geheel onder water gezet en gisteren kon met het leegpompen en lossen wor den begonnen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Prof. dr. Gclay te Eindhoven benoemd (Van onze correspondent) Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven is tot bijzonder hoogle raar benoemd prof. dr. M. J. E. Golay om onderwijs te geven in de leer der analogieën. Deze bijzondere leer stoel is gevestigd door het Eindho- vense hogeschoolfonds, dat daartoe per 7 september bevoegd was ver klaard. In de persoon van prof. Golay is het hooglerarencorps verrijkt met een geleerde van wereldvermaard heid. Hij werd in 1902 :n Neuchatel geboren. Zijn naam is verbonden aan een groot aantal gepatenteerde vin dingen zoals de Golay-infrarood-de- tector, de Golay-delaynne, de Golay- kolommen voor gascnromatografie en de Golay-spoélen voor kernspin resonantie. Een produkt van zijn vindingrijkheid zijn ook de zilver- strookpapiertjes, welke tijdens de laatste wereldoorlog door geallieerde vliegtuigen werden uitgestrooid om de Duitse radar te misleiden. Door middel van deze aan de ene zijde zwart en aan de andere kant verzil verde strookjes werden de radiogol ven van de Duitse radar dermate verstoord, dat men de positie van het betrokken vliegtuig niet meer kon peilen. politiek van Hitler en die van de huidige Sowjet-machthebbers. Ir. H. Vos, tweede voorzitter der PvdA gaf een overzicht van de ont wikkeling der sociaal-democratie, die gestreden heeft tegen fascisme en communisme. Waken tegen tweedracht Drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V. beschouwde het sociaal- economische vraagstuk hier te lan de. „Ons antwoord op de Sow jet-uit daging is: voortgaan met onze dage lijkse arbeid op de plaats waar wij gesteld zijn. Temidden van de span ningen moeten wij blijven voortbou wen aan rechtvaardigheid in ons eigen huis", aldus drs. Roemers. Als laatste voerde dr. W. Dre.es, oud-minister-president het woord. Hij sprak over het Stalin-regime en zijn terreur en beschreef het optre den van de Sowjet-Unie in de satel- lietlanden, dat zulke spanningen deed ontstaan. Thans vormen de westelijke mo gendheden een eenheid tot afweer, waarin de Sowjet-Unie tweedracht tracht te zaaien. Daartegen moeten wjj waken, door goede economische verhoudingen en bestaanszekerheid voor allen. De heer J. G. Suurhoff heeft daar na de bijeenkomst, die 254 uur duur de, met een propagandistisch woord gesloten. Minister Cals uit de West terug Na een reis van vier weken is de minister van O., K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, zaterdagavond uit Ma drid op Schiphol teruggekeerd. Hij heeft gedurende de afgelopen maand bezoeken gebracht aan de VS, de Antillen en Suriname en genoot ten slotte op de terugweg nog enkele da gen vakantie in de Spaanse hoofd stad. Het was zijn eerste bezoek aan de West. In Willemstad heeft hjj de tweede vergadering van de culturele adviesraad voor het Koninkrijk bij gewoond. Tijdens deze vergadering, de eerste echte werkvergadering, die door com missies was voorbereid, is o.a. de re presentatie van het Koninkrijk in het buitenland besproken. De drie regeringen zal thans worden gead viseerd om bij culturele contacten met het buitenland meer aandacht aan Suriname en de Antillen te schenken dan tot dusverre het geval is geweest. Het was de ministers en de drie delegaties opgevallen, dat de instel ling van de raad uiterst nuttig kan zijn, omdat men in de jonge landen als de Antillen en Suriname, waar nog zoveel moet worden opgebouwd, geneigd is de cultuur wat te ver waarlozen. De derde vergadering in de adviesraad zal volgend jaar in Paramaribo worden gehouden. (Van onze correspondent in Bonn) Het is nu bijna wel zeker dat de Westduitse Bondsrepubliek morgen een nieuwe kanselier zal hebben en dat deze weer Adenauer zal heten. Zaterdag keurde de christen-democratische fractie de overeenkomst goed, die onderhandelaar Adenauer met de liberalen over de vorming van een kabinet had besloten. Daar mee was een einde gekomen aan de moeizame coalitie-onderhan delingen, die zich zeven weken hadden voortgesleept. De christen-democratische fractie gaf haar goedkeuring overigens niet zonder meer. Drie-en-een-half uur werd er gediscussieerd. Minister van Economische Zaken Erhard liep woedend weg, de afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, eveneens. Vier leden stemden tegen. Professor Erhard ontstak in woe de, omdat volgens de overeenkomst met de liberalen toch een ministe rie voor Ontwikkelingshulp zal wor den gesticht. Gisteren ging Erhard zijn bezwaren tegen een dergelijk ministerie nog toelichten bij Bonds president Lübke. Volgens sommige berichten heeft hjj gedreigd met ontslag als de Ont wikkelingshulp een zelfstandig mi nisterieel ressort wordt. Daar een kabinet zonder Erhard, die immers de officiële kroonprins is van de C.D.U., ondenkbaar is, kunnen nog allerlei complicaties ontstaan. Toch ziet het er naar uit dat de Bondsdag morgen van zijn president Gerstenmaier zal horen dat Lübke Adenauer als kanselier voorstelt. En er is weinig twijfel aan dat de krasse grijsaard uit Rohndorf de meerderheid zal krijgen. Het tafereel dat de Westduitse burger de afgelopen zeven weken voorgeschoteld heeft gekregen, was allesbehalve verheffend, daar is iedereen het over eens. De reden voor de vaak onwaardige manier waarop de coalitie-besprekingen in zijn werk gingen, ligt zonder twijfel in Adenauers wil om koste wat het kost aan de macht te blijven. Daar aan moest Von Brentano worden op geofferd, daarvoor moest een coalitie verdrag worden geaccepteerd, dat de aanstaande kanselier aan handen en voeten bindt. Verontrust De hele vertoning sinds de 17de september heeft geleid tot een groot wantrouwen in de democratie bij de man in de straat. Alom kan men de opmerking horen: „Bij de vol gende verkiezingen blijf ik thuis". Vooral het schenden van verkiezings beloften door de liberalen, is door velen met verontwaardiging opgeno men. Maar ook de intellectuelen zijn verontrust. Zij wijzen er op dat het resultaat van de coalitie zo zeer een compromis is tussen twee partijen, die op vele punten (onder andere de buitenlandse politiek) afwijkende meningen hebben, dat de nieuwe re gering gedeeltelijk machteloos is. Verontrustender is, dat men, on danks het schrikbarend gedaalde ver trouwen in Adenauer, geen kans heeft gezien zich te ontdoen van de 85-jarige, die weer heeft laten blijken dat zijn streven naar macht geen grenzen kent. Zelfs toen Ade nauer tijdens de coalitie-onderhande lingen steek op steek liet vallen en bewees veel te hebben verloren van zijn altijd zo geroemde politieke tact, had niemand de durf een andere richting in te slaan. Adenauer heeft getoond werkelijk een oud man geworden te zijn, die na vallen en opstaan alleen met behulp van zijn prestige en zijn autoriteit kans heeft gezien de troon te behouden. Voor deze troon heeft hij het zelfs over gehad een regering te vormen, die zwakker is dan ooit sinds het ontstaan van de Bonds republiek het geval is geweest. Daar mee is West-Duitsland, na zijn buitenlandse politieke crisis, ook nog in een binnenlandse verzeild ge raakt. Om het nog eens kort samen te vatten: de slaafsheid tegenover Adenauer is een trek. die de ont wikkeling van de democratie in Duitsland ongunstig beinvloedt. Militaire eisen Inmiddels is ook het een en an der uitgelekt van het programma van de coalitieregering, een programma dat in het teken van de militaire pa raatheid staat. De NAVO moet ver sterkt worden door politieke eri mi litaire samenwerking, vooral door verdere invoeging van de Duitse strijdkrachten in het NAVO-com- mando. Alle NAVO-strijdkrachten dus dan ook de Westduitse moe ten met moderne wapens worden uitgerust, waaronder raketten met atoomkoppen. Gestreefd moet wor den naar medezeggenschap van de NAVO over de atoombewapening en het inzitten van NAVO-afdelingen met bijzondere uitrusting. Verder zou volgens het programma de dienstplicht van twaalf op acht tien maanden moeten worden ge bracht. Voor het defensiebudget voor 1962 wordt een bedrag van 13,5 mil jard voorgesteld. Geflankeerd door de gebrs. Jan en Arthur Wijsmuller heb ben de 35-jarige kapitein Oene Edelenbosch en de 39-jarige eerste stuurman Wiebe H. Meijer van de zeesleepboot Noord-Holland" zaterdagmid dag in de ontvangstkamer op Schiphol verteld, dat hun poging hoger beroep aan te tekenen tegen de inbeslagneming van de sleepboot geen succes heeft ge had. Het was volgens de Indo nesische autoriteiten op juridi sche gronden niet mogelijk. Naar bekend berustten de beide Nederlanders in het aan hen zelf opgelegde vonnis van 2 maan den met aftrek. Met hun terugkeer naar Neder land, na het ondergaan van deze straf, is een veelbewogen hoofdstuk uit de geschiedenis van de trotse zeesleper afgesloten: het schip, dat nu in de haven van Tandjong Priok ligt, blijft in Indonesië. Kapitein Edelenbosch beschouwt de inbeslag neming nl. als definitief, al voegde directeur Wijsmuller er snel aan toe, dat hij toch nog pogingen in het werk zal blijven stellen de boot terug te krijgen. TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT* 20 X KWALITEIT VOOR F 1." Onderscheidiiig voor dr. G. W. Hylkema De Teylers Stichting en het Tey- lers godgeleerd genootschap hebben in 1959 een prijsvraag uitgeschreven, waarin gevraagd werd een vergelij kende beschouwing te geven over de betekenis van het geweten bij Kant, Hegel en Heidegger. De inzending van dr. G. W. Hylkema, arts te Haarlem, is thans bekroond met de gouden erepenning, geslagen op de stempel van het genootschap. Oppositieleden in Portugal vrijgelaten De vijf Portugese Republikeinse leiders wier vrijlating de oppositie had geëist, zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag op vrije voeten ge steld, aldus is zaterdag in Lissabon bekendgemaakt. Htm dossiers zijn overgebracht, naar het parket in Lissabon met het oog op de opening van hun proces. Zij worden beschuldigd van „onder mijnende activiteit tegen de veilig heid van de staat". De autoriteiten hebben steeds ont kend dat de betrokkenen waren aan gehouden, omdat zij het „program voor democratiesering van de repu bliek" van de oppositie hadden on dertekend. Dit program, dat in mei werd opgesteld, mocht pas op vorige week maandaLg worden gepubli ceerd. Verkeerd ingelicht1 De „Noord Holland" werd begin september door de Indonesische ma rine gepraaid bij een poging een ge strande Griekse boot in de Riouw Archipel hulp te verlenen. Dat ge schiedde, omdat de sleper zich zon der daartoe eerst vergunning te vra gen, in territoriale wateren van In donesië had begeven. Enerzijds zei de kapitein zaterdagmiddag te heb ben gemeend, dat het niet zo'n vaart zou lopen, aangezien hij immers slechts een in nood verkerend schip te hulp kwam. Anderzijds sprak hij over een Lloyds agent, die hem ver keerd over die territoriale wateren zou hebben ingelicht. Het betrokken eilandje was boven de waterspiegel nauwelijks zichtbaar en daardoor zou er over territoriale wateren een misverstand zijn ontstaan. Gevraagd naar de verzegelde NAVO-instructies, die ieder schip uit een land, dat bij de NAVO is aangesloten meekrijgt, wanneer het een zeereis gaat maken, antwoord de de kapitein, dat deze papieren die hem in geval van plotseling uit brekende oorlog voorschrijven, wat hem te doen staat, tot het laatst toe in de afgesloten kluis van de sle per hebben gezeten. Hij nam aan, dat de Indonesische autoriteiten de kluis inmiddels wel zullen hebben open gebrand, zodat de geheime in structies thans in handen van In donesië zijn. In gevangenis Voor de twee maanden gevange nisstraf had het tweetal 38 dagen in een echte, militaire gevangenis in Djakarta doorgebracht. Tevoren be vonden kapitein en stuurman zich met de overige bemanningsleden in een kamp bij Buitenzorg. Eenmaal in de gevangenis kregen zij ieder van 's ochtends 5 tot 's avonds 10 uur een cel toegewezen, maar die ging toe open en dan konden ze zich vrij over de binnenplaats bewegen. Ook over 't eten hadden ze geen klagen al ware ze uiteraard niet ge wend aan het m enu van driemaal daags rijst. Ze konden er tafeltennis en volleybal spelen met de andere gevangenen, van wie de meesten i) litairen waren. Er zat echter ook e journalist: Mochtar Loebis, die ee 4 jaar huisarrest heeft gehad en ij dien werd opgesloten. Hij maakte 1 goed, zo zei de kapitein. De stut man meende te weten, dat alle pq tieke gevangenen, dus ook Loebis, i 10 november ter gelegenheid v Heldendag amnestie krijgen en vrijheid zullen worden gesteld. De beide sleepbootofficieren waj minder enthousiast over de houd); van de Indonesische bevoking destijds de tweede werktuigkund, P. Roos, die wegens familieomsti digheden reeds op 15 oktober in 1 derland terugkeerde. De laatste w klaarde toen, dat de bevolking Buitenzorg bijna zonder uitzonderi pro-Nederlands was en blij zou als de Nederlanders terug zouden 1: men. Zijn kapitien en stuurman hi den soortgelijke opmerkingen on| de bevolking gehoord, echter stes met de voorwaarde, dat dan ee West Irian aan Indonesië moest v, den afgestaan. Advertentie Flink wrijven met Kloosterbalsem, [j de warmteopwekkendo atoffen L verjagen snel de pijn. Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aan-|c doeningen van huid en)': spieren. Huisapotheek 4 CH Duizend prominente Amerikanen in Waldorf Astoriahotel bijeen Een duizendtal prominente Amerikanen zal woensdagavond in het Waldorf Astoria hotel te New York aanwezig zijn op een Nederlands galabal, dat alles wat door Nederland tot dusverre in Amerika aan bals is georganiseerd, in de schaduw stelt. Gisteravond zjjn drie Nederlanders van Schiphol naar New York vertrokken, die een belangrijk aandeel in de organisatie hebben: Max Tak, Gijs Perlée (de orgelbouwer) en het V.V.D. gemeenteraadslid van Amsterdam, mevrouw G. WijsmullerMeijer, die in Nederland gedurende de gehele zomer ten bate van dit charitatieve bal de rol van „holle-bolle- gjjs" heeft gespeeld, want zij reisde onvermoeid de industrie en het bedrijfs leven af en bracht op die wijze een schip vol giften bijeen, die op het bal op Amerikaanse opbod-wijze zullen worden verkocht. De opbrengst van het bal, waar voor ieder der duizend gasten als entreegeld 75 dollar betaalt, is be stemd voor het International cultu ral centrum of youth in Jeruzalem, dat in New York een vertegenwoor diging heeft. Dit ICCY zorgt ieder jaar voor zo'n bal. dat telkens in het teken van een ander land staat, dit jaar voor het eerst Nederland. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, zal met het hoofd van de Amsterdamse gemeentelijke voorlichtingsdienst, mr. P. Mijkse- naar, op het galabal aanwezig zijn. De naam luidt „Festi/al of Holland- ball". In Nederland is voor dit bal tevens een comité opgericht en men heeft Prins Bernhard bereid gevonden voor dit jaar ere-wercldvoorzitter van het Internationale jeugdcen trum te zijn. Vanochtend hebben de Newyorkers de Nederlandse trom reeds kunnen horen, zij het dat het een orgeitrom moet zijn en wel die van Perlee's pierement „De Arabier", dat samen met de in Nederland ver zamelde lading cadeaus inmiddels gratis door de Holland Amerika Lijn de oceaan over is gebracht. Mevrouw Wijsmuller en Perlec waren vanoch tend bij de ontscheping aanwezig; en In Londen zal deze week de verkiezing van Miss World plaats vinden. Reeds vele schoonheidskoninginnen uit de gelse hoofdstad gekomen. Vijf schoonheden gefotografeerd tij dens een wandelingetje. Van links naar rechts Chie Murakami (japan), Chang Hyun (Korea), Vicky Schoos (Luxemburg), Hella Wolfsgruber (Oostenrijk) en Rita van Zuiden (Nederland gehele wereld zijn naar de En- in de haven werd orgelmuziek ten gehore gebracht. Of „De Arabier", die natuurlijk in de balzaal van het Waldorf Astoria hotel zal schitteren, ook verder nog in de Newyorkse straten gehoord zal worden valt echter te betwijfelen aangezien het gemeentebestuur daar voorlopig geen vergunning voor heeft willen geven. Ter gelegenheid van dit bal hebben Kik Berg en Lex Werkheim in Am sterdam een rijk geïllustreerd boek samengesteld dat de Amerikanen in de Engelse taal een afgeronde glo bale indruk van heel Nederland geeft. In dit boek, dat aan de dui zend gasten zal worden uitgereikt, staan aanbevelingen afgedrukt van Prins Bernhard. van de minister pre sident. minister Luns, minister Cals en van nog een aantal prominente Nederlanders. Aan advertenties brengt dit boek f30.000 op die even- l eens naar het ICCY gaan. De Londense politie onderzoekt wie zaterdag op een feestje van beken de figuren uit de wereld van film en theater, een brandend pakket vuurwerk in een paraplubak wierp. Het vuurwerk explodeerde en de brand die er het gevolg van was vernielde het huis op het Theems- eiland van John Kennedy, manager van de rock 'n roll-zanger Tommy Steele, en kostte het leven aan drie personen: David Scott, een model, Hilda Parsons, vrouw van een publiciteitschef en Talbot Harra- way, een jurist. Onder de gewonden is Diana Dors, de blonde filmster die haar tweede kind verwacht. Zij sprong door een venster en kreeg daardoor een beenwond. Haar commentaar: „Ik heb nooit zo'n paniek gezien. De mensen verloren hun kalmte. Het was schrikwekkend". Vjjf Oostduitsers en vier kinderen zijn er zondag in geslaagd over de zwaar bewaakte grens naar West- Berlijn te vluchten. Ongeveer dertig personen, onder wie vrouwen en kinderen, deden een poging naar het Westen te ont komen, nadat zij een gat hadden gemaakt in de prikkeldraadver sperring aan de Franse sector. Toen de Oostduitse politie het vuur opende, gaf het merendeel van de vluchtelingen zijn poging op. Daar bij moest een kind zijn ouders en een 32-jarige vader met drie kin deren zijn vrouw in Oost-Berbjn achterlaten. In West-Berljjn kon men niet waar nemen, of de achtergeblevenen aan de politie konden ontsnappen. Rakettleskundige neemt ontslag Prof. Eugen Sanger, een van de grootste Westduitse deskundigen op het gebied van raketten, heeft ont slag genomen als leider van het We tenschappelijk instituut voor straal aandrijving. Tegelijk met hem namen enige van zijn medewerkers hun ont slag. Volgens welingelichte kringen in Bonn zou het bestuur van het insti tuut bezwaren hebben gehad tegen de omvang van werkzaamheden die prof. Sanger ten behoeve van de Egyptische regering verricht. Prof. Sanger is de schrijver van een standaardwerk over raketten, dat de basis heeft gelegd voor de door de Duitsers in de tweede wereldoorlog gebruikte raketten. In 1936 opende hij op de Lüneburger heide een we tenschappelijk instituut voor de na- tionaal-socialistische regering. Tijdens de oorlog arbeidde hij aan de ontwik keling van straalmotoren en van een lange-afstand-bommenwerper, waar- meer New York zou moeten worden aangevallen. Na de oorlog was prof. Sanger enige tijd werkzaam voor het Franse mi nisterie van Luchtvaart. Daarna leg de hij zich in het bijzonder toe op de studie van de „ruimtevaart. Hij ont wikkelde een theorie over „foton raketten", die volgens hem bijna de snelheid van het licht bijna 300.000 kilometer per seconde zouden kun nen bereiken. In het middelpunt van het zo K gisch geëindigde feest was de?1 teur-komiek Sid James. (Men vt.; de Guy Fawkes-dag. Fawkes t de man die 365 jaar geleden i1.1 beerde het parlement op te blaze1 James rende driemaal het bit,e dende huis in om gasten te red?c „Ik had het gevoel of ik onder werd genomen", zei hij. „Rakelt suisden aan alle kanten langste heen". De politie gaat bij haar onderst van mededelingen uit, dat gaf^ iemand hebben gezien die vuurv op verschillende plaatsen in huis legde. Guy Fawkes-dag wcbe zoals traditie dat wil, met viij, werk gevierd. U He Thee en apartheid Mevrouw Bandaranaike, van Ceylon, heeft de Ceylonese! legatie bij de Verenigde Naties 5? gedragen zich te matigen in r. aanvallen op de Zuidafrikac apartheidspolitiek, aldus meldtHe Ceylon Daily News". Volgens het blad zou mevr. ltc daranaike aan de Ceylonese pefep nente vertegenwoordiger bij de bj hebben medegedeeld ,dat hoewel Ion de Zuidafrikaanse politiek rassenscheiding niet steunt de rge voeringen van de VN-afgevaard%<= bij de VN geen nadelige invloed gen hebben op de export van van Ceylon naar Zuid-Afrika ei\vi de vriendschappelijke betrekkiiEE met andere landen, die banden' vriendschap met Zuid-Afrika on houden. Mevr. Bandaranaike ma», bezwaar tegen de „krachtige ter die een der Ceylonese afgevaardifc kortgeleden Kolendamp dood moeder en kind De jeugdige mevr. Haklandei t haar acht maanden oude baby! ie in een zomerhuisje van het val te tieoord „Het verscholen dorp" leden aan de gevolgen van een lendampvergiftiging. De heer I in lander is In zeer ernstige toes[ in het Boerhaaveziekenhuis in derwijk opgenomen. Het echtpaar en hun baby w den tijdelijk in een zomerhuisje1 (j „Het verscholen dorp", omdal bouw van een eigen woning nog' gereed was. (I Toen gistermorgen geen teken' leven in het huisje te bespeuren' en een vreemde lucht werd was' nomen, drongen omwonenden bi11 en troffen moeder en kind dool vader ln zeer ernstige toestand' m

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4