Vuile straten vieze grachten Leidse jeugd zag Scapino dansen! Abstracte kunst in Academiegebouw B. en W. overwegen maatregelen ter verbetering i eugdzorgwerk Twee verhalende balletten Unie-voorzitter niet enthousiast voor samengaan A.R. C.H.U. Wollendekenfabriek Van Wijk Heringa NY De collectie Kreulen: uniek en zeer voornaam van gehalte Ipgericht 1 maart 1860 Maandag 6 november 1961 Tweede blad no. 30498 Niet alleen voor Leiden een probleem m. j°; Straat en gracht geen vuilnisbelt! 55 [n de Memorie van Antwoord schenken B. en W. van Leiden ook uitvoerig el_ indacht aan de stadsvervuiling. Een schrale troost is, dat deze vervuiling n- jh niet alleen in Leiden voordoet. Vrijwel alle steden van Nederland kampen hiermede, hetgeen onder meer left geleid tot de landelijke actie „Opgeruimd staat netjes". ,00 ïet blijkt zelfs, gezien de publika- ;r- s over deze materie, een verschijn- ct. tezijn, dat ook in het buitenland bespeuren is. De voornaamste oor- ien zijn naar de mening van het V. jege: de vermindering van de rein- d." leidsdiscipline, het zeer toegenomen gebruik van oc> jakmateriaal, de d- de sterk toenemende gemakzucht, iz. |e straat en de gracht te beschou- ië. jen als openbare vuilnisbak, de uitbreiding van het aantal 50 jutomatieken en patates-frites- jramen. Jaarnaast speelt het overal heer- w- ide personeelsgebrek een belangrij- rol; de vervuiling kan dientenge- it. ge onvoldoende worden bestreden. Us meer lokale redenen voor de vuiling der straten kunnen gel- het te vroeg buiten zetten (Vaak p' elfs de vorige avond) van vuilnis- inmers, die dan door papier- en )rrenverzamelaars worden door- Dcht, waardoor veel vuil op straat 7S- ;omt. tl. het zoeken naar voedselresten in ut e emmers door honden, de papierinzamelingsacties door jnderen. Ie vervuiling der grachten is mede wijten aan binnendrijvend vuil s- omstig van de plaatsen gelegen P. gs de Oude Rijn. Maatregelen ter berbetering laatregelen ter verbetering kun- l zijn: opvoeding van de bevolking door jtensieve acties als de actie „Op- ®- eruimd staat netjes", w. strenger en veelvuldiger toezicht, 31 grotere mechanisering, 30 het plaatsen van papierbakken, [aar aanleiding van de vraag, of ig t iets gedaan kan worden om het l te verzamelen, dat niet in de lnisemmer kan, merken B. en W. ;n Ontvangt voldoende is subsidie !en raadslid heeft B. en W. ge- agd of het jeugdzorgwerk vol- mde wordt gesubsidieerd. B. en W. j0 i van oordeel, dit het geval is. 10 ie instellingen ontvangen thans 's*subsidie van 70 van hun ex- itatielasten, te weten 40 van het 25% van de gemeente en plm. d" van de provincie. Voor 30% van t- exploitatielasten moeten ze zelf middelen vinden. De begrotingen z. de instellingen opstellen, worden j-ir functionarissen van het Rijk en de gemeente beoordeeld. Komen irop nieuwe activiteiten voor, dan nt men aan te tonen, dat men in 15 at is het voor eigen rekening blij- q ide deel der kosten daarvan op te "pgen. Een sluitende exploitatie loort door deze werkwijze verze il te zijn. verhoging van het subsidie voor jeugdzorgwerk met ruim f19.000 l"idt verband met stijging van het ?avenpeil der instellingen. Een 7i de oorzaken daarvan is de om- 'ndigheid, dat enige instellingen ialen" in de nieuwe wijken heb- l gevestigd. Het subsidiepercenta op 25 gehandhaafd. van dit percentage tot achten B. en W. voor 1962 met het op de begrotingspositie niet ver- ü-iwoord. Wel zijn B. en W. bereid overwegen, of een geleidelijke ver- l-[ing van het percentage, verdeeld l5lr een aantal jaren, mogelijk is. „Iet subsidie voor de jeugdorgani- is ten opzichte van 1961 f 1.500 geraamd. De Stichting Leidse werkt een nieuw systeem .1.1 verdeling van dit subsidie uit. de hand daarvan zal worden iien, of verdere verhoging van het inlgdbewegingssubsidie wenselijk is. l- op, dat, indien de hoeveelheid vuil, welke naast de emmer wordt aan geboden, niet te groot is, dit extra quantum wordt medegenomen bij de gewone vuilophaaldienst. Extra ophalen van grote stukken huisvuil Overwogen wordt de mogelijkheid te openen op woensdag, waarop in verband met de vijfdaagse werkweek geen huisvuil wordt ingezameld, de grotere stukken als stoelen, matras sen e.d. op te halen bij diegenen, die zich daartoe schriftelijk of telefo nisch gemeld hebben bij de Reini gingsdienst. Op korte termijn hopen B. en W. voldoende gegevens verza meld te hebben om omtrent de uit voerbaarheid van een dergelijke op zet hun standpunt te bepalen. Zoals is opgemerkt is de bevorde ring van de goedwillendheid slechts mogelijk door: le. opvoeding van de niet goedwil- lenden, 2e. sterke controle en, in voorkomen de gevallen van overtreding, het treffen van strenge maatregelen. Een verbetering kan worden ge zocht in een grotere mechanisering. de raad al een krediet verleend voor het aanschaffen van een derde zelf- opnemende veegmachine en een tweede vuilnisvlet. De vuilnisvlet zal vermoedelijk me dio december 1961 in gebruik worden genomen, de zelfopnemende veegma chine in januari 1962. Naast grotere mechanisering zal in de toekomst op de woensdag, waarop geen huisvuil wordt ingeza meld, door het vrijkomende personeel van de vuilophaaldienst wijksgewijze de stad extra worden gereinigd. Het treffen van maatregelen om de stank, die veroorzaakt wordt door het water van de Langegracht en de Mare, is in onderzoek. Ook het Hoogheemraadschap Rijn land is bezig om de oorzaken van deze optredende stank te bestuderen. Olie in grachten De afgewerkte olie, welke zich som tijds in de stadsgrachten bevindt, is veelal afkomstig van fabrieken, ga rages e.d. Indien wordt geconstateerd welk be drijf dergelijke stoffen loost, kan, zo dit een bedrijf bedoeld in de Hin derwet is, krachtens de bepalingen dezer wet daartegen worden opgetre den. Niet alleen heeft deze aangele genheid de bijzondere aandacht van B. en W. doch ook het Hoogheem raadschap van Rijnland is op dit punt waakzaam. Het is echter niet altijd mogelijk de oorzaak van de vervuiling op te sporen. Om een opeenhoping van drijvend vuil bij de dam in de Maresingel- gracht te voorkomen, is een afslui ting gemaakt bij de Huigbrug door middel van een drijfbalk. Iedere dag wordt het drijvende vuil voor deze balk met de vuilvisvlet opgeruimd. Kortgeleden is de afsluiting stuk ge varen. Er was toen veel drijfvuil, dat naar de dam is afgedreven. Vanwe ge de Gemeentelijke Reinigingsdienst In verband hiermede is reeds door is het vuil verwijderd. Op doorreis naar de heeft premier Nehroe van India in Londen een ontmoeting gehad met premier MacMilfan. Advertentie Soekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- het allerbeste van f 200.- en f 300.-. f. d. WATER, Haarl.straat 207, beeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Vele leerlingen in te lioge klas 3trengere maatstaven bij Rembrandtlyceum ^üen raadslid heeft B. en W. van iden gevraagd of het de aandacht a het College heeft getrokken, dat t percentage niet bevorderde leer- op het Rembrandt-lyceum dit !>r verontrustend hoog was en, zo- 2 of het college het wenselijk of gelijk acht, hierin verbetering te Bigen. 2Ï. en W. antwoorden: De nieuwe (tor van het Rembrandtlyceum is t de docenten tot de conclusie ge- ben dat vele leerlingen te hoog 2ren geplaatst. Om hierin verbe- |ng te brengen, zijn bij de bevor- ling strenge maatstaven aangelegd, tot gevolg hebben gehad, dat l hoog percentage leerlingen niet (bevorderd. Verwacht wordt, dat, 'de als gevolg van deze maatregel de eerstvolgende jaren het per- ltage niet-bevorderde leerlingen een normaal peil zal worden te- fgebracht. Scapino gaf zaterdagmiddag op uitnodiging van de Leidse Jeugd Actie een balletvoorstelling in de Stadsgehoorzaal. Het instructieve programma bestond ook ditmaal voor een belangrijk deel uit ver halende balletten. De kostuums waren kleurrijk en ook de belich ting miste haar uitwerking niet. Het spreekt dus vanzelf, dat de jongens en meisjes de verrichtin gen van het dansgezelschap uit de hoofdstad met veel belangstelling volgden. Ze keken hun ogen uit! Scapino zelf gaf voor elk pro grammaonderdeel tekst en uitleg en gunde het jonge volkje aan het begin van de middag een kijkje in de „balletstudo" Twee danseressen en een danser gaven er een demonstratie van de verschillende dansstijlen: de klassieke dansstyl, de moderne Amerikaanse dansstijl en de jazz-stijl. Na de ver schillende oefeningen die dag in dag uit gedaan moeten worden volgde een door Toos Waldman en Bob Verbrugge gedanste pas de deux. Technisch een uitstekende prestatie! Rijnstreek-West in het zilver Ter viering van het 25-jarig be staan van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting „Rijnstreek West", wordt donderdag 9 november een feestelijke bijeenkomst gehouden in de Schouwburg. De bijeenkomst be gint om 9.45 uur en zal om 4 uur 's middags beëindigd worden, 's Och tends houdt ir. K. E. Kruse een le zing „De landbouwvoorlichting". Daarna bestaat er gelegenheid tot discussie over dit onderwerp. Ir. C. P. Scheepers, rijkslandbouwconsulent te Rotterdam spreekt 's middags de feestrede uit. Tot slot kan men ge nieten van een revue, getiteld „Rijn streek West in 25 jaar". De algehele leiding van de revue berust bij de heer J. Wesselingh. „Het eerste bal" was een soort danspantomine, op volkswijsjes ge danst door Tonny Zeeberg en Tom de Graaf. Wel grappig (choreografie van Albert Mol!) maar met bal let had het niet veel te maken. Min der groots dan wij van deze bekende groep gewend zijn waren de opvoe ringen van de twee verhalende bal letten. „Het lelijke jonge eendje" en „De betoverde sinaasappel". „Routi newerk zonder meer", dachten we. Het eerste ballet, naar een sprookje van Andersen, werd gedanst op gram- mofoonmuziek (Samuel Barber), het tweede op pianomuziek (Serge Pro- kowjew). Elly Pijpers gaf een uitste kende creatie van het lelijke eendje en Ine Rietstap had de rol van de goede fee voor haar rekening geno men. Aan de vleugel zat de bekwame Luctor Ponse, wie veel hulde toekomt WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook U dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven. Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen. Achter die auto kunnen, voor U on zichtbaar, voetgangers lopen, die even later uw pad1 kruisen. Dan is het te laat om te remmen, terwijl de voet gangers er op rekenen door te kun nen lopen. ACADEMISCH EXAMENS. Geslaagd voor het toand.ex. klas siek etaal- 'en letterkunde mej. A. M. C. Altepost (Leiden) en de heer K. van den Boogaart (Maassluis); doet. ex. gen. II de heer J. Bloot (Kat wijk); artsex. mej. W. Laai ting (Overveen) en de heren G. C. Bia- lystock (Den Haag), R. P. Heijbroek (Leiden), A. C. Jobsis (Oegstgeest) en dr. D. van der Waay (Oegstgeest) Uit Wereldraad De synode van de Nederduitsch- Gereformeerde Kerk in de Zuid- afrikaanse Kaapprovincie heeft zaterdag met zeer grote meerder heid besloten, uit de Wereldraad van Kerken te treden. Het besluit werd „met tegenzin" genomen. De andere twee protestantse kerken in Zuid-Afrika hebben al eerder in dit jaar een dergelijk besluit genomen. Kamerkring Leiden C-H.U. In het hervormd centrum „De Haven" te Gouda hield de Kamerkring Leiden van de C.H.U. zaterdagmiddag een bijeenkomst. De voorzitter van de partij, mr. H. K. J. Beernink, besprak „Actuele problemen". Daarbij sneed hij de internationale toestand aan. Deze baart ons zorgen. Laos interesseert ons niet, de Kongo iets meer, Algerije is ons te ingewikkeld,, maar Berlijn en de kernproeven spreken ons sterk aan. Van Russische kant bezien, aldus f Dit leverde geen resultaten op. In- mr. Beernink, is de kwestie Berlijndonesië verbrak de diplomatieke be- een duidelijke zaak. Lenin heeft eens j trekkingen en nu is het zo ver, dat gezegd: „Wie Berlijn heeft, heeft minister Luns bepaalde voorstellen Duitsland en Wie Duitsland heeft,heeft gedaan aan de vergadering van heeft Europa". We voelen ons dus I de Verenigde Naties. Nederland wil niet ten onrechte bedreigd. Helaas I het probleem internationaliseren, moeten we ons militair en econo- misch sterk maken en mogelijk zul len we ons offers moeten getroosten voor onze vrijheid. Desondanks zien we menselijkerwijze geen uitweg, doch we mogen weten, dat God re geert tot in eeuwigheid. Nieuw-Guinea kwam ook onder de loep. Waarom stelde Nederland des tijds bij de soevereiniteitsoverdracht zoveel prijs op dit land? Men ver trouwde Soekarno niet en men wilde een uitwijkmogelijkheid hebben voor Nederlanders en Indische Nederlan ders. Er werd afgesproken omstreeks 1950 nog eens met elkaar te praten. Advertentie U doet er beslist goed aan als U eens rustig met ons komt praten. In vele gevallen hebben wij passend en aantrekkelijk werk voor U en U kunt bij ons een goed loon verdienen. Ieder, die reeds bij ons werkt, zal U gaarne vertellen, dat de sfeer in ons bedrijf prima is. Wij ontvangen U gaarne op ons adres: Kanaalweg 160 - te Leiden. Onze stadgenoot, de heer Pierre Krans, chef de Cuisine van de Rótisserie Oudt Ley den alhier, komt in korte tijd voor de tweede keer in het nieuws. Vorig jaar won hij een eerste prijs op de Culinaire tentoonstelling Gast en Gastheer in Den Haag, za terdagavond werd hij in het Instituut van de Tropen te Am sterdam als Chef Rótisseur op genomen in de Broederschap van de Chaine des Rótisseurs, welke Broederschap reeds uit het mid den der dertiende eeuw dateert. Op de foto wordt hij door dr. Geubel uit Parijs met veel cere monieel tot Grand Maitre de la Chaine beëdigd. daarbij rekening houdend met de wensen van de Papoea's. Wat willen de Papoea's? In geen geval samengaan met het Australi sche deel, want de Nederlandse Pa poea's weten maar al te goed, dat er in het Australische deel rasdiscri minatie is. Van Soekarno willen £e evenmin iets weten, want deze heeft geen geld om Nieuw-Guinea te ont wikkelen. Het Nederlandse standpunt vindt steun van verscheidene Aziatische en Afrikaanse landen, omdat deze zien, dat Nederland bereid is Nieuw-Gui nea te ontwikkelen inplaats van te exploiteren. Het is moeilijk te zeggen hoe de situatie zich zal ontwikkelen. Ook binnenlandse aangelegenhe den kregen de aandacht in de rede van mr. Beernink. De aanvallen van de Partij van de Arbeid op het huidi ge kabinet noemde hij niet altijd rechtvaardig. Het kabinet heeft zwakke kanten, maar ook sterke. Er zijn vele goede maatregelen geno men. Als belastingbetaler vind ik, aldus de voorzitter, dat de belasting verlaging wat vroeger moet ingaan, maar ik kan het met de opschui ving tot 1 juli wel eens zijn. A.R. en C.H.U. Voor een samengaan van de AR en de CHU zei mr. Beernink niet erg enthousiast te zijn. Er is tussen deze partijen meer persoonlijke samen werking dan men in het algemeen vermoedt en over een beginsel-pro gramma zouden we het wel eens worden. Voor een christelijke volks partij zag hij vijf belemmeringen. In de eerste plaats de kerkelijke ge scheidenheid. Ten tweede de verschil len in aanpak in de politieke prak tijk. Ten derde zouden zich naast de nieuwe partij toch twee partijen, AR en CHU, ontwikkelen. Dan heb ben we er drie. Onze politieke tegenstanders zou den profiteren van de nieuwe partij (in 1958 bleek in Den Haag een sa mengaan flink verlies op te leveren). Tenslotte vreesde mr. Beernink, dat het CHU geluid door de grotere AR zou worden overstemd. „Allerzielen" toch wel eigentijds Herman Hejjermans heef* in zijn toneelstukken problemen aan de or de gesteld en misstanden gehekeld, die ver achter ons schijnen te lig gen. Zo kan men wel zeggen, dat aan de toestanden, zoals die zich in een stuk als „Op hoop van zegen", voordoen, een einde gekomen is. Het probleem, dat Hejjermans ech ter beschreef in „Allerzielen", de reacties van hen die geconfronteerd worden met het onwettige kind en de ongehuwde moeder, kan nog im mer als zeer eigentijds beschouwd worden. „Allerzielen" werd zaterdagavond in Den Burcht opgevoerd door de toneelvereniging DOB. Het stuk is in zoverre „ouderwets", dat de dialo gen vaak lang en zeer ingewikkeld Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nederhemert G. M. van Dieren te Ede te Dedemsvaart (toez.) P. HetebriJ te Selllngen. Aan genomen naar Eelde (toez.) J. J. Franck te Plngjum en Zurich. Be noemd tot bijstand in het pastoraat te Roozendaal (Geld.) W. Barnard, pre dikant voor buitengewone werkzaam heden, die deze benoeming heeft aan genomen. Benoemd voor Sint Anna- land, Sommelsdijk, Oldekerk en voor Wierden A. van Brummelen te Schoon- re woerd. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ermelo (vac. J. van Herksen) H. van Rhljn te Leeuwarden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Voorbede voor Wereldraad Zaterdag 18 november zal in de Pieterskerk onder auspiciën van de Oecumenische Raad te Leiden een bidstond gehouden worden voor de derde algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken, die van 18 november tot 3 december in New Delhi gehouden wordt. In deze ge bedssamenkomst zullen gemeentele den van verschillende kerkgemeen schappen voorgaan. De daarop vol gende zondag zal het thema van de algemene vergadering het onderwerp van de prediking in vele kerken zijn. De dienst begint om half acht des avonds. Als oproep tot deze dienst zullig op 18 november van 7 uur tot 7.10 uur de kerkklokken worden ge luid. Encycliek over Paus Leo Zaterdag zal een encycliek verschij nen bij gelegenheid van de vijftien honderdste jaardag van het over lijden van Paus Leo de eerste, ook de grote genaamd. Dit heeft Paus Johannes gezegd in een toespraak tijdens de mis in de Sint Pieter te Rome ter viering van zijn tachtigste verjaardag. In de encycliek zullen de verdien sten van Paus Leo voor de kerkge schiedenis uiteengezet worden. Paus Johannes zei verder in zijn toespraak dat een lang leven een gave van de Heer is maar dat daarin de algehele onderwerping van de men selijke wil aan de goddelijke tot uiting moet komen. Hij verwees naar de woorden van Leo de grote, dat het leven aan de dienst van God moet zijn gewijd. De Sint Pieter was luisterrijk ver licht door middel van een nieuwe installatie. Vissersboot op dam De vissersboot Harlingen 6, de „Joukje", is vainmorgen nabij Har lingen op de stenen dam „Het blonde werk" gelopen, zo heeft de kotter „De drie gebroeders" via Scheveningen Radio gemeld het schip begint te hellen. Aanvankelijk vroeg de beman ning om assistentie van een reddings boot. Later bleek, dat de Harlingen 18, de „Jopie in de nabijheid was om de „Joukje" assistentie te verlenen. De situatie is voor de bemanning niet gevaarlijk. De collectie Kreulen! Zij is een der zeldzaamste verzamelingen van werken van afstracte kunstenaars in ons land. Een veratnwoorde keuze daaruit omvattend ongeveer 40 werken tooit thans de wanden van het Academiegebouw aan het Rapenburg. De heer Kreulen is een zeer bekend chemicus, wiens belangstelling sinds jaren uitgegaan is naar de non-fuguratieve kunst en zonder snobisme of financiële speculaties een verzameling aanlegde, die uniek genoemd mag worden. Deze uitgebreide verzameling omvat thans werken van ruim twintig Nederlandse en buitenlandse kunstenaars, onder wie er zijn met grote faam, maar dikwijls ook nog nauwelijks bekend. De student in de letteren, de heer D. W. van Krevelen geeft van de oogmerken, die tot de totstandko ming dezer collectie leidden, een uitvoerige sdhets in de eveneens uit voerige catalogus, welke in verband met deze ongetwijfeld fascinerende expositie verscheen. Deze expositie bevat o.a. een vier tal schilderijen van de thans in Brussel wonende BramBogart (Bram van dien Bogaart), „voor wie het be gin van ieder schilderij in de natuur ligt". Deze werken hebben ons het stei*kst getroffen. Deze worsteling in de natuur komt speciaal tot uitdrukking in Bogarts schetsje builten de catalogus om met dennen en varens, vervaar digd in die tuin van Kreuiens huis te Doorn. Vergelijk daarmee Bogarts uit 1956 daterend imposante „Silen ce oriëntale" en de bron, waaruit het is ontstaan, zal U duidelijk wor den. Bogart gaat volgens een zeer spe ciale techniek te werk. Hij maakt gebruik van verf, gips en een voor de buitenstaander onbekend bind middel, dat de hardheid en de on vergankelijkheid van het materiaal garandeert. Bogart bereikt met dit materiaal zeldzame resultaten, ge tuige ook zijn „L'hiiver des fleurs", „Les allamts et les venants" en zijn „L'oiseau". Wij lichten deze Bogart uit de veelheid der inzendingen om de frappante indruk, die zijn werk op ons maakte. Wat niets afdoet aan de orginaliteiit van vele andere schilderijen, gouaches, kleurenli tho's .etsen enz., hier bijeen. Die inzendingen zijn afkomstig van Eugène Brands (Amsterdam), Gianni Bertini (Parijs), Giuseppe Capogrossi (Rome), Karl Dahmen (Stolberg), Claude Georges (Pa rijs), Karl Otto Götz (hoogleraar te Düsseldorf), Wouter van Heus- den (Rotterdam)Willem Hussem (Den Haag), Shirley Jaffe (Pa rijs), Paul Jenkins (V.S.), Jean Miro (Mallorca)Jacob Nanninga (Den Haag), Serge Poliakoff (Pa rijs), Jan J. Schoonhoven (Delft),\ Victor de Vasarely (Parijs), Clau de Viseux (Parijs), Jaap Wage- maker (Amsterdam) en Eugen Zanartu (Parijs). Over deze allen zijn in de cata logus gegevens te vinden, alsmede een beschrijving van hetgeen hen tot hun uiteenlopende kunstuitin gen bewoog. der in mindere mate, geboeid weten door deze werken, waarvan vele eerst thans in het openbaar te zien zijn. Dat er op het gebied van de non- figuratieve kunst nationaal, zowel als internationaal, een brandende activiteit heerst, koortsachtig naar nieuwe expressiemiddelen gezocht wordt, toont deze collectie Kreulen overtuigend aan. Alle hedendaagse stijlen zijn er vertegenwoordigd. De beschouwer, die bewust „in deze tijd" leeft, zal er door gegrepen worden .steoker wellicht dan door hetgeen kunstenaars uit vroeger eeuwen schonken, al behoeft dat vanzelfsperkend aan de volstrekte waarde dier vroegere werken geen afbreuk te doen. Dit is een kwestie van „wennen", van een volledig zich „inleven". De een zal zich onmid dellijk tot dit nieuwe intuïtief aan getrokken voelen, de ander zal, wel licht tot eigen verwondering, erva ren, dat weiken als deze, hem bij nader inzien, töbh iets te zeggen hebben. Er zijn dichters in kleuren onder deze abstracten, er zijn de geome- trici, er zijn de gevoeligen en de cere- bralen: zij allen zoeken naar nieuwe wegen, nieuwe uitzichten. Eén ding staat vast: deze collectie is zeer voornaam van gehalte en naar het ons voor komt zijn deze scheppin gen niet van charlatans afkomstig, maar van mannen, die oprecht de kunst dienen, al zal het velen moeite kosten hun ideeën te volgen, hun werk te „begrijpen". Voor alles zal men echter bereid moeten zijn, afstand te doen van alle „natuurgetrouwheid". H. Deze tentoonstelling, welke wordt gehouden onder de auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum dat, naar men weet, in het bijzonder de studenten wil confronteren met de modernste riobbingen en het Studium Generale is zaterdagmiddag geopend door mr. Van der Meulen. Zij is tot 30 november te bezichti gen. Ieder in. de abstracte kunst geïnteresseerde raden wij onvoor waardelijk aan. haar te bezichtigen. Zij, die in deze tijd niet meer ge boeid kunnen worden door het „plaatje", de „afbeelding" of het na schilderen van het „voorbeeld", kun nen hier het hart ophalen. Zij zul len zioh, de een in meerdere, de an- ziJn. Cor Coster en David VUlbrief, die ook de regie in handen had, zijn er in hun rollen als Rita en pas toor Nansen in geslaagd deze dialoog levendig en in ieder geval levens echt te houden. Zij staken ver bo ven het peil van hun medespelers uit, al moet gezegd worden, dat Sjaak Coster van Langebier een prachtig „typetje" wist te maken. Ook Dien de Graaf beheerste haar rol als de huishoudster van pastoor Nansen vol komen. Nico de Graaf speelde te rustig, om de verontwaardiging van Pastoor Bronk helemaal waar te ma ken. Zijn stem is echter duidelijk en hij beweegt zich zeer gemakkelijk op het toneel. De kleine rollen waren in goede handen. Na afloop hebben de aanwezigen zich tijdens het bal goed geamuseerd Gedanst werd op muziek van Louw Boellaard. Vlot feestprogramma voor NEKOBU-leden Het personeel van de Ned. Kope- renbuizenfabriek verenigd in de per soneelsvereniging „Nekobu" heeft za terdag in het St. Antoniusclubhuis weer genoten van de feestavond, die ieder jaar een van de hoogtepunten vormt van het winterprogramma, dat „NEKOBU" haar leden op amuse ments en cultureel gebied weet te bieden. De voorzitter van de personeels vereniging, de heer J. J. Blokhuizen opende de avond met een harte lijk woord van welkom. Het programma werd verzorgd door het „Haarlems Radio Cabaret" onder leiding en met conferences van Har ry Meijer, die met Trudy Schulp twee geestige schetsjes ten tonele bracht. Na een inleidend praatje van Harry Meijer bracht Herman Teu- nissen met een potpourri van beken de melodieën op zijn elektronisch orgel er al direct de stemming in. Mr. Gilbert demonstreerde hierna dat hij inderdaad „een mannetje zonder ruggegraat" is en zich derhal ve in de voor een normaal mens onmogelijkste bochten kan wringen. Enthousiast waren ook de reacties op de kunststukjes waarmee de jeug dige goochelaar Peter Groonev op het internationale goochelcongres te Luik een tweede prijs wist te beha len. Na de pauze oogsttte Grooney eveneens groot succes met zijn „piek pocket-act" waarin hij als een vol leerd zakkenroller zijn „slachtoffers" ongemerkt van hun portefeuille of portemonnaie ontdeed. De bekende balanceerkunstenaar Paolino ver toonde een serie frappante staaltjes van zijn kunnen, waarbij zijn uniek hoogstandje op één vinger in de hals van een fles nog steeds het hoogte punt van zijn optreden vormt. Het cascadeurs-duo Willy en Billy zorg de voor de vrolijke noot met hun overigens zeer vakkundig en specta culair „gooi-en smijt"-nummei. dat met het nodige succes werd opge voerd. Harry Meijer zorgde voor het gebruikelijke liedje met een praatje, waarbij kon worden geconstateerd, dat zijn arsenaal van „geestige" mop pen langzamerhand aan een hoogno dige vernieuwing toe is. Na afloop volgde een zeer geani meerd bal met muziek van het dans- orkest „The Game Breakers" onder leiding van J. de Graaf.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3