Eenvoud van het heelal is nog niet eenvoudig verklaarbaar II tuis van deze week in Leiden Ex-minister Von Brentcmo kleurloos maar kundig politicus LATER ZUL JE DANSEN, Prof. Woltjer inaugureerde als Leids hoogleraar astro-fysica hard realisme en „romantiek" MILDE KIJK OP KLEINE LUIDEN VAN DE MISDAAD pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 4 november 1961 Derde blad no. 30495 klaagt „Cenvo" Met een oo'k voor niet-vakgenoten verheugend begrijpelijk be- pog onder de titel „De eenvoud, van het heelal" aanvaardde prof. Ir. L. Woltjer gistermiddag 'het ambt van gewoon hoogleraar in |e theoretische astrofysica en de plasmafysica aan de Léidse Uni- ers'iteit. In deze rede in 'het Groot Auditorium meende hij voorals- |og op de vraag, of de mens de veelheid van de verschijnselen in iet heelal met de aardse fysische processen en wetmatigheden kan ferklaren, over het algemeen bevestigend te kunnen antwoorden, wél zal nog zeer veel observeren en ook onderzoeken van nieuwe lerreinen zoals de plasma-fysica nodig zijn, alvorens en men zich •en beeld zal kunnen vormen omtrent de richting, waarin een jntwoord op fundamentele vragen omtrent structuur en wezen van jet heelal te Vinden zal zijn. Prof. Woltjer vroeg zich in de pnvang van zijn rede af, of het iogelijk is een vrij eenvoudig raam- [erk op te stellen, dat de veelheid an verschijnselen in het heelal ver jaart. De fenomenen m het heelal (jn ontelbaar. De meest opvallende bjecten als sterren lopen in omvang, iralingssterkte, dichtheid, continui ty en andere kenmerken zeer sterk jiteen, de sterrenstelsels tonen een elfde variabiliteit, de krachten die Ie bewegingen in het heelal beheer- Èn zijn vele en grillig. Einstein heeft nog im 1954 opge- lerkt, dat zich in het heelal ver- chijnselen voordoen, die niet vol- ens het toenmalig fysich inzicht lerklaarbaar waren maar een grote ol spelen, zoals de kosmische stra- Ing en de magnetische velden. Later j echter aangetoond, dat ook deze ferschijnselen. verklaarbaar zoudien junnen zijn op grond van de natuur - junde zoals de mens die kan inter- ireteren. Wij kunnen thans stellen, zo meen- le prof. Woltjer, dat er binnen ons terrenstelsel, het Melkwegstelsel, {een verschijnselen zijn die niet ver- Jaarbaar zijn binnen het raam van oet menselijk fysisch inzicht. Het iegengestelde is echter nog evenmin angetoond. Fundamentele krachten Prof. Woltjer weidde uit over de bndamentele krachten, die het heel- 1 beheersen zoals de zwaartekracht, le stralingsverschijnselen en de mag- etische krachten. Het is de laatste jaren gebleken, lat ook de (dikwijls zeer ijle maar liettemin op het geheel genomen eer omvangrijke) isisterstellaire gas- en een grote rol kunnen spelen in structuurbeeld van het heelal. ijle gassen zijn bijna altijd ge- leel of zeer sterk geioniseerd, dat flii zeggen dat de atomen van dit gas lesplitst zijn in kernen en elektronen. 1 Jaardoor kunnen zij een grote in- irfoed hebben op en ook sterk bein- ,iloed worden door de magnetische rjelden en elektromagnetische krach- Ie Praktisch nut z De studie van het gedrag van der- vrijwel geheel geioniseerde vormt het domein van de olasma-fysica, een tak van weten- die vooral de laatste jaren tot is gekomen. De belang- hiervoor kwam eerst van as- npo-fysische zijde, juist omdat men Vlegon te vermoeden dat op dit ter- tin aanwijzingen te vinden zouden ïunnen zijn omtrent de structuur "•an het heelal. Nadat echter het Jermoeden ontstaan was dat er ook aardse potentieel technologisch be- l%igrijke aspecten aan de plasma- -jysica verbonden waren, is de ont wikkeling van het wetenschappelijk op dit terrein in laborato- (ook in Nederland) sterk ver deeld. Men heeft namelijk het ver dat met behulp van sterke velden gassen van zo temperatuur kunnen wor ontwikkeld, dat zich daarin door ofe toestand van volledige ionisatie pn andere verschijnselen kernreacties gunnen voordoen die een vrijwel on uitputtelijke energiebron zouden le deren. Daardoor is ook „opsluiting" fan deze plasma's in een elektromag netisch „vat" noodzakelijk. 01 De pogingen om dit mogelijk prak- (tische nut van het kernfusieproces J(omzetting van waterstof in helium koals dat in de sterren gebeurt, die hieraan hun stralingsenergie ontle- Jien) te verwezenlijken zijn tot dus- ,,Per niet erg succesvol geweest. Het as duidelijk, dat onze kennis omtrent "ne verschijnselen in plasma's nog te 'gering is, en dat nog veel intensiever Onderzoek op dit gebied noodzakelijk Heelal in beeld l Prof. Woltjer verdiepte zich voorts ,Jn enkele vragen omtrent het heelal- fyeeld als geheel. Daaromtrent be staan er zoveel onzekerheden, dat zelfs niet goed mogelijk is een ant woord te geven op de vraag of met Prof. Woltjer en echtgenote tijdens de receptie na afloop van de oratie in gesprek met de di recteur van de Leidse Sterre- wacht. (Foto L.D./Holvaat) de ons bekende wetten een antwoord op deze vraag gegeven kan worden. Naast de mogelijkheid van een ex panderend heelal waarin de dicht heid van de materie steeds verder afneemt staat de visie, dat er een continue creatie van materie plaats vindt waardoor de dichtheid van het heelal constant zou blijven. In dit laatste geval zou het mogelijk zijn een beeld van het heelal te vor men, waarin de zeer moeilijke pro blemen van begin en einde zouden vervallen. Na zijn oratie, die hij met de ge bruikelijke toespraken besloot, reci pieerde prof. Woltjer in de ont vangstzaal van de Academie. De vier leden der Centrale Ver- dragsorganisatie („Cenvo")Groot- Brittannië, Turkije, Perzië en Pa kistan, hebben er bjj de Verenigde Naties over geklaagd dat de volke renorganisatie Russische propagan damateriaal heeft verspreid. In een brief aan de voorzitter van de Algemene Vergadering, zeggen VN-afgevaardigden der vier staten dat de Verenigde Naties volstrekt on juist hebben gehandeld door het pu bliceren van Sowjetrussische bewe ringen, volgens welke de Centrale Verdragsorganisatie plannen zou be ramen om de Sowj et-Unie aan te vallen. De Ver. Naties hebben, op verzoek van de Sowjetrussische permanente afgevaardigde, onderminister van Buitenlandse Zaken Zorin, haar le den in kennis gesteld van de inhoud van een Russisch stuk, waarin de tekst wordt gepubliceerd van ver scheidene documenten, die door de „Cenvo" zouden zijn opgesteld. In sommige van deze stukken, die vol gens de Sowj et-Unie door de Cenvo als „uiterst geheim" werden be schouwd, worden Sowjetrussische doelen genoemd, die in oorlogstijd zouden worden aangevallen. De vier staten, die tezamen de Centrale Ver dragsorganisatie vormen, hebben verklaard dat de stukken door de Sowjet-Unie zijn vervalst. Algerijnen zijn toeschietelijk De minister van voorlichting in de voorlopige Algerijnse regering, Mo hammed Jazid, heeft gisteren in een voor radio-Luxemburg uitgezonden persgesprek verklaard: „Wij wensen dat de thans in Algerije wonende Fransen daar zullen blijven". Jazid verklaarde dat de leiders der Algerijnse opstandelingen met de Franse regering willen spreken over waarborgen voor de in Algerije wo nende Fransen, „vooropgesteld dat deze waarborgen geen afbreuk doen aan het beginsel der soevereiniteit van het Algerijnse volk". Tweeduizend Franse soldaten heb ben gisteren het Westalgerijnse stad je Relizane geisoleerd, op zoek naar een commando verzetsstrijders, die men verantwoordelijk acht voor de ongeregeldheden die er donderdag voorvielen. In Oran zijn gisteren twee Europeanen bij aanslagen ge dood. Eén Europeaan werd gewond. De daders konden ontvluchten. In Setif werd de advocaat Zermati gis termiddag door twee kogels in het (Van onze correspondent in Bonn) Het aftreden van de 57-jarige minister van Buitenlandse Zaken Heinrich von Brentano is in het meestal zo stille Bondsdorp Bonn als een bom ingeslagen. Wel was bekend dat Von Brentano niet innig ingenomen was met de gang van zaken in de coalitiebespre kingen tussen liberalen en christen-democraten, maar dat de bescheiden vrijgezel zich zo demonstratief van de politieke koe handel zou afwenden, had niemand verwacht. Algemeen wordt Von Brentano's stap echter gewaardeerd als een bewijs van menselijke onaantastbaarheid en fatsoen. De aftredende minister is een man van eer, dat is opnieuw gebleken, zo schreven bijna alle grote Westduitse bladen. Dat wil niet zeggen dat ieder een het met de argumentatie voor zijn aftreden eens is. Vooral Von Brentano's opmerking, da>t men niet alleen naar een andere bezetting van de ministers post, maar ook naar een andere bui tenlandse politiek streeft is op kri tiek gestoten. Ook Adenauer, die overigens Von Brentano's verzoek om af te mogen treden heeft aanvaard, heeft erop gewezen, dat van een wij ziging in de Westduitspolitiek geen sprake kan zijn. Meer begrip heeft men over het algemeen voor het argument, dat de benoeming van een liberale staats minister in de heilige hallen der bui tenlandse politiek zou betekenen dat de voor het parlement verantwoor delijke minister onder controle zou komen te staan. Een dergelijke staatsminister is inmiddels ook door Bondsdagpresident Gerstenmaier in strijd met de grondwet genoemd. Von Brentano gaat zijn krachten weer geven aan. de christen-democra tische fractie in de Bondsdag. Door zijn besluit om af te treden zal zijn aanzien daarin alleen maar geste gen zijn. Inmiddels gaat het gewor stel om een nieuw kabinet verder. In de zes jaren van zjjn minister schap maakte Von Brentano, behalve door zjjn verbruik van meer dan 50 sigaretten per dag, naam door zijn juridische scherpzinnigheid op tallo ze internationale conferenties. Steeds wist hij allerlei vage politieke plan nen slagvaardig te toetsen aan de tekst van verdragen of aan de regels van het volkenrecht. Deze juridische kennis verwierf Von Brentano zich als student, later als advocaat in Darmstadt. In het Derde Rijk zag hij kans weinig op te vallen, ook al werd hij enige ma len door de nazi's gearresteerd. Na 1945 kwam Von Brentano via de Christen-Democratische Unie in de deelstaat Hessen in de politiek. Zes jaar lang was hij in Bonn voor zitter van de christen-democratische fractie in de Bondsdag, voor hij tot ministeriële waardigheid werd geroe pen. Onwaardige koehandel Hoewel velen toegeven dat Von Brentano een ietwat kleurloze en weinig zelfstandige figuur was, be treurt men het toch dat hjj tot ont- hart getroffen. De moordenaar sloeg op de vlucht. Gistermiddag verzamelden zich on geveer honderd mohammedanen in het centrum van de plaats Trezel, ten zuidwesten van Tiaret (zuid-Alge- rije), waarna de politie onmiddellijk stellingen innam. In de nacht van donderdag op vrijdag werden bij Tre zel twee Europese boerderijen in brand gestoken. De twee eigenaars werden gevangen genomen. Omtrent hun lot is niets bekend. Triest leven in Romeinse woonkazerne maar regisseur hield kassa in het oog LTJXOR „Later zul je dansen"dat zijn de tedere woorden van de twintigjarige David Saraceno tegen de baby van een -paar weken, waarvan hij de vader is. Een vader, die eerst de liefde heeft gezocht en gevonden en zich dan pas realiseert, dat het voor hem, de onge- schooqlde arbeider, bijzonder moeilijk is zijn plichten na te komen jegens de moeder van de kleine Toni: het meisje Ivona. Zó arm zijn David en Ivona, dat ze geen geld hebben om te trouwen en hun kind te laten dopen. Beiden wonen nog steeds bij hun ouders in, wel in eikaars naast omgeving, maar toch gescheiden en nauwelijks een echtpaar. Honend noemt Ivona's moeder, die middenin een van Rome's armoewijken voor nog acht kinderen moet zorgen, haar „schoonzoon" de baron, omdat ze denkt, dat hij het zo wel goed vindt. In typisch neo-realistische stijl tekent regisseur Bolognini de strijd van David om aan een baantje te komen, een strijd, die niet vruch teloos is, al kunnen de middelen niet door de beugel. Jean Sorel in de hoofdrol van David Saraceno Later zul je dansen" Liefde van Hercules Stuntwerk LIDO Alls Hercules fungeert Mickey Hargiltay, die we wed kenden als „Mn World" en als echtgenoot van de roemruchte Jayme Mansfield, maar nog niet als acteur. Jayne zelf speelt de rol van koningin Deianira, op wie Hercules hevig verliefd wordt Nu lis het heel spijtig dat acteren voor „spierbaWen-Mickey" een vrij onbekend fenomeen is. Trouwens, ook Jayne moet het van iets heel anders hebben. Maar dat is niet zo erg want tijdens de dialogen kijken ze elkaar zo sympathiek aan, dat iedereen er wel uit kan opmaken hoe goed ze het met elkaar menen. We vinden het jammer, dat de film de titel ,De liefde van Hercu les" draagt. ;Worstel- en gewicht- hefdemonstraties van Hercules" was ons veel beter 'bevallen. Want in zijn rniet te stuiten vaart de liefde van Deianira te winnen vecht hij met een veelkoppig monster en een soort aapmens, tilt hij volwassen bomen Zo gaat het tiaar nu eenmaal waaraan het zich tracht te ontwor stelen, maar anderzijds rijkelijk con cessies doet aan erotische „roman tiek", die nauwelijks anders ver klaard kan worden dan uit het feit, dat de regisseur de „kassa" niet Het merkwaardige van dit Itali- heeft vergeten! Trouw aan de moc- aanse produkt is, dat het enerzijds der van zijn kind kent de jonge va- een realistisch beeld geeft van de der niet. Eerst is het een jeugd- naargeestige omstandigheden, waar- vriendinnetje, Marina, met wie hij in het jonge paar is opgegroeid en een kortstondige relatie aanknoopt, later is het de vriendin van zijn zeer rijke maar oneerlijke baas, van wier toeschietelijkheid hij gemakkelijk ge bruik maakt. Trouwens, het milieu waarin hij zich beweegt, is even on betrouwbaar als hijzelf. Met uitzon dering van zijn opofferende moeder en ploeterende „schoonmoeder" en van de jonge Ivona zijn het verder stuk voor stuk typen, die het met de morele normen erg gemakkelijk ne men. Toch loopt er, ondanks het milieu, waarin de hoofdpersoon zich be weegt, een edeler lijn door deze film: de wil van de jongen om voor de kleine Toni en voor Ivona te zor gen. Het is meer vallen dan opstaan, wat de film te zien geeft, maar de baby maakt toch een zekere mate van energie in hem wakker om aan het losse, louche leven te ontvluch ten in een „vaste baan" en een eigen woning. Gemakkelijk heeft hij het daarbij niet. Een oom beveelt hem aan bij een zekere Moglie, die hem vervolgens van het kastje naar de muur laat draven. Door de „dienst", die het vroegere vriendinnetje Ma rina hem bewijst, wordt hij meerij der op een vrachtwagen, waarmee olijfolie wordt vervoerd. Deze olie bestaat overigens voor 99 uit iets anders dan het aangegeven produkt. Geen wonder, dat zijn werkgever er rijk door is geworden. Door de rela tie met Fréja komt hij bijna in het bezit van het bedrag, dat hij nodig heeft om de baan van marktsjou- wer te „kopen". Maar het grootste deel wordt hem ontstolen. Dan be sluit hij zijn lot in eigen hand te nemen en zich op ontoelaatbare wij ze het geld toe te eigenen, dat hij nodig heeft. De film eindigt neutraal, zoals ze is begonnen: als een soort registra tie van een stuk leven in een ach terbuurt. Tot op zekere hoogte zou men zelfs van een „documentaire" kunnen spreken. De regisseur heeft opgetekend wat zo gebeurd zou kun nen zijn, in dit milieu-zonder-uit zicht. Een oordeel spreekt hij ner gens uit. Sociaal en moreel is dit fragment uit het leven van een jongen uit een Romeinse woonkazerne weinig ver heffend, maar wat wil men, slag werd gedreven door de onwaar dige koehandel, die met zjjn ambt werd gevoerd. Von Brentano, afstammeling van een geslacht van geleerden en dich ters, dat afkomstig is van het plaatsje Tremezzo aan het Italiaanse Comomeer, werd op 6 juni 1955 de eerste minister van Buitenlandse Za ken van de Bondsrepubliek. In de jaren daarvoor beheerde Bondskan selier Adenauer de buitenlandse por tefeuille. Prins Bernhard bij viering jubileum Verbindingsdienst Vorstelijk bezoek gisteravond in de Prinses Juliana-kazeme in Den Haag. In zijn functie van inspecteur- generaal van het Nederlandse leger was Prins Bernhard tegenwoordig bij de ontvangst, die daar werd gehou den door generaal-majoor J. W. E, Mulder, inspecteur van de Verbin dingsdienst op 1 november jl. In een korte toespraak wees Prins Bernhard erop, dat de jubilerende Verbindingsdienst, die na de tweede wereldoorlog een afzonderlijk korps is geworden, het grootste aantal con tacten in NAVO-veroand moet on derhouden. Een eervolle en belang- langrijke, maar ook moeilijke taak, gezien het tekort aan voldoend ge oefend personeel. Dieven hebben het ook moeilijk boven het hoofd en gaat een com pleet leger te lijf met als eniige wa pen een zwaar karrewiel. Aantrekke lijk stuntwerk natuurlijk maar de plompe wijze, waarop het allemaal gebracht wordt strookt niet erg met de aparte, geheimzinnige wereld van de mythologie. Om zo'n teèr en moeilijk thema aannemelijk te ver filmen is meer nodig dan een knappe juffrouw en een heel sterk uitziende man. Mythologisch" valt er dus aan Mickey en Jayne nog wel iets te schaven. STUDIO „Weet je misschien waar Mario woont?" „Welke bedoel je? Er wonen er hier wel honderd". „Mijn Mario steelt nog wel eens". Dat zegt mij niets. Dan blijven er nog honderd over". Met dit simpele grapje typeert de Italiaanse cineast Mario Moni- celli wel heel duidelijk de omge ving, waarin hij zijn mild humo ristische filmpje „I soliti ignoti" heeft gesitueerd. In een omgeving, waar het niet zo nauw genomen wordt met mijn en dijn. Zijn hoofdpersonen leven van klei ne of grotere diefstalletjes. En het behoort nu eenmaal tot het risico van hun „vak", dat zij door de poli tie wel eens in hun „werk" gestoord kunnen worden met alle ongemak kelijke, maar zeker niet schandelij ke nadelen van dien. Een wat won derlijke solidariteit bindt de man nen en vrouwen, maar die binding gaat toch weer niet zover, dat er geen rivalitiet bestaat. Integendeel, de concurrentie is scherp en hun eigen code verbiedt niet, dat de een op het terrein van de ander komt. Vreemd kwarfet Wanneer een van hen dan ook ontdekt heeft, dat er gemakkelijk te forceren pad naar de brandkast van de lommerd bestaat en hij geeft zijn geheim in een loslippige bui prijs, dan is ondanks de protesten van de „ontdekker" de jacht vrij. Een vreemd uiteenlopend kwartet zet zich onder leiding van een snel uitgetelde bokser in om het zaakje tot een goed einde te brengen. De een om zijn steeds brullende zoontje een fiks spaarbankboekje te bezorgen, de ander om hun zorgvuldig tegen alle slechte invloeden van het leven beschermde zuster (Claudia Cardi- nale) een behoorlijke bruidschat te kunnen meegeven en weer een an der om voor zichzelf een wat ge makkelijker leventje te veroveren. Moeilijkheden Maa^ wa<fe hun oogmerk ook mag zijn, ieder voor zich geeft zich ten- volle om het gestelde doel te berei ken. Dat een lid van de bende hal* verwege opgeeft, omdat door een ont luikende liefde zijn „betere ik" naar De gouden Havik Avonturen ter zee ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB^ „Porgy en Bess" Allesovertreffende prestaties! TRIANON „Porgy en Bess", de „musioajl-play" van George Gersh win 'beleeft vanzelfsprekend een re prise. Hoe zou 't ook anders kun nen? Velen hebben wij gesproken, die zeiden: „Hè, deze film zouden wij graag nóg eens willen zien". Wel nu: zij krijgen de kans. Dan zijn er de velen, die de film nog niet zagen. Ook zij krijgen nu de kans! Wij schreven er verleden week zo uitvoe rig over, dat wij thans kort kunnen zijn. Doch niemand verzuime deze muzikale „dramatische ydille", het spannende verhaal, dat zich af speelt in het negerplaatsje Catfish Row te gaan zien. Deze prachtige kleurenfilm met haar schat aan magnifiek uitgevoerde muziek, heeft onze verwachtingen verre overtrof fen. Op elk gebied worden hier alles overtreffende prestaties geleverd! schijnt de regisseur ons voor te hou den, zo gaat het daar nu eenmaal. REX Het ene wilde avontuur is nog niet afgelopen in het theater aan de Haarlemmerstraat of het vol gende staat de trouwe klantjes alweer te wachten. De „rebel Revak" heeft plaats moeten maken voor een „Gou den havik". Deze havik is ditmaal Sterling Hayden, die als de Franse vrijbuiter-ter-zee Kit zijn land grote verdienste bewijst in het verdrijven van de Spaanse en Engelse macht in de Caraibische Zee. Vanzelfsprekend ontmoet hij daarbij enkele mooie vrouwen op zijn avontuurlijk pad over de vaak woeste golven: de be ruchte vrouwelijke piraat Rouge (Rhonda Fleming), die aanvankelijk niet al te zeer gediend is van de toe naderingspogingen van Kit, en de lieftallige Bianca, de bruid-in-spé van zijn geslepen aartsvijand. Bian ca op haar beurt voelt wel iets voor Kit, maar die weer niet voor Bianca. Enfin, het is nogal ingewikkeld met het liefdeleven van onze hoofdper soon, maar dat moet men dan maar op de koop toe nemen. Het komt toch wel op zijn pootjes terecht, maar voor het zover is zijn er heel wat verbitterde zeeslagen geleverd, zijn er talloze doden gevallen en heeft men alles bij elkaar weer heel wat woeste avonturen beleefd. Voor zo I de liefhebbers van dergelijke klassie ke kleurenprentenboeken is er heel wat te genieten. KAPO Boeiend drama CASINO De prolongatie van de film „Kapo" bewijst dat men nog altijd een diepe belangstelling heeft voor bepaalde gebeurtenissen uit de tweede wereldoorlog. De film speelt zich af in een van de concentratie kampen waar Hitier het joodse ras trachtte te vernietigen. Bij het zien Vittorio Gassman (met witte trui) als bendelei derPeppe met zijn vreemdste maar ook trouwste handlanger in Dieven hebben het ook moei lijk". boven is gekomen, het geeft niets, het is slechts een van de vele moei lijkheden en moeilykheidjes, die overwonnen moeten worden. Luchtig, maar menselijk heeft Mo- nicelli zijn figuren op het witte doek gezet. Zijn vaak sfeervolle filmbeel den vertellen het verhaal met een fijn gevoel voor kostelijke kleinig heden. Nergens is zün humor bij tend of zelfs maar sarcastisch. Zijn welwillende vriendelijkheid lijkt een pleidooi voor begrip. Begrip, niet voor rechtvaardiging van hun handelwij ze, maar meer voor de drijfveren, die deze kleine mannetjes van de misdaad voorstuwen op hun foutie ve pad. En wij kunnen begrijpen, dat dit filmpje twee jaar geleden op het filmfestival van Locarno met een eerste prijs gehonoreerd werd. van al die vreselijke taferelen dringt zich steeds opnieuw de vraag naar voren: „HOE was het toch allemaal mogelijk in ONZE tijd?!" „Kapo" behandelt het probleem van een heel jong, van nature goed meisje, dat de verschrikkingen licha melijk en geestelijk niet langer de baas kan en de vijand haar dien sten aanbiedt in ruil voor een beter leven. Eenmaal in de kamppolitie op genomen verliest zij snel alle mense lijkheid. Die komt eerst veel later weer terug als zij liefde opvat voor een Russische krijgsgevangene. Ten slotte blijkt zij zoveel gevoel voor de vertrapte mens om haar heen te kunnen opbrengen dat zij zichzelf opoffert voor vele andere. Een goede film met bijzonder knap spel.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5