Oe Thant (Birma) opvolger van Dag Hammarskjold Moboetoe moet het veld ruimen in KATANGA Hij zal een zestal assistenten kiezen (Westen wilde vijf) Tweede verdachte in A.B. -fraude gepakt Fa. D. KRET Zn. WEERBERICHT Onder dwang van mortiervuur: EINDELIJK BESLISSING IN BELANGRIJK PROBLEEM N-Guinearaad steunt de Ned. V.N. - resolutie Paspoort voor LOETHOELI BELGISCHE meelfabrikanten dreigen levering te staken teuws Meer glans en bescherming voor uw auto! Dpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 No. 30493 LEID pirecteur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Leiden - Giro no. 57055 f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 'i (Van onze correspondent in Washington) De Birmese staatsman Oe Thant die zich liever onpartijdig dan neutraal noemt is gisteren door de Algemene Vergadering eer V.N. met algemene stemmen tot waarnemend secretaris-gene- raai benoemd, nadat de Veiligheidsraad, eveneens met algemene stemmen, zijn kandidatuur had aanbevolen. Op 10 april 1963 zou Hammarskjölds termijn geëindigd zijn en tot die datum is Oe Thant als plaatsvervanger van de voortreffelijke Zweed aan- vaard. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat de Birmees langer in functie zal blijven indien de grote mogendheden het niet eens kunnen worden over een permanente secretaris-generaal. Over Oe Thant waren de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten het reeds geruimte tijd eens. Er waren echter moeilijkheden gerezen over het aantal assistenten, waarmede Oe Thant zich zou omringen. Toen men het niet eens kon worden, heeft men de formule aanvaard, dat Oe Thant daarover zelf zou beslissen, zonder officiële goedkeuring van de grote mogendheden of de Veiligheidsraad. Bestuursplannen aanvaardbaar De conferentie van Oe Thant met belangryke delegatiehoofden wijzen er evenwel op dat achter de scher men Oe Thants bestuursplannen vrij gedetailleerd zijn besproken en ge- Wogen en tenslotte acceptabel zijn be tonden. Hoewel men niet verwachtte dat Oe Thant de namen zijner assistenten bekend zou maken, wanneer hy in de Assemblee zijn eerste verklaring zou uitspreken, meende men tevoren toch reeds te weten dat hij zich een zestal belangrijke medewerkers zou kiezen (het Westen had voorkeur gehad voor een vijftal). De assistenten zou den afkomstig zijn uit de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Latyns-Ame- rika, Afrika, West-Europa en Oost- Europa. Oe Thant staat in V.N .-kringen bekend als een bijzonder vriendelijk man. Sommigen zijn beducht dat hij wel eens te minzaam zou kunnen blijken om leiding te geven in een organisatie, waar het dikwijls ruw toe gaat. Het Westen gaf daarom aanvankelijk de voorkeur aan de Tunesiër Slim of de Ier Boland, doch Oe Thant bleek de enige, over wie S weelinckpri j s voor prof. Antlriessen Dr. J. H. Wesselings, secretaris-ge neraal van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft, namens staatssecretaris mr. Y. Scholten, gistermiddag, tijdens een intieme bijeenkomst ten departe- mente, aan prof. Hendrik Andries- sen de Sweelinckprijs-1960 uitgereikt. De uitreiking had plaats in aanwe zigheid van de juryleden, een verte genwoordiger van NV Philips' Pho- nographische Industrie te Baarn, mr. dr. P. J. Witteman, voorzitter van de Raad voor de Kunst, de echtgenote en enige andere familieleden van de bekroonde. In het juryrapport wordt onder meer gezegd, dat prof. Andriessen een persoonlijke stijl heeft weten te ontwikkelen en deze stijl in de meeste zijner composities op hoog nivau heeft weten te hand haven. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 MEER OPKLARINGEN Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. te 10 uur verstrekte, zal de noordwestelijke stroming in het komende etmaal afnemen. Ook de buiïgheid wordt minder en er zullen meer opklaringen voorkomen. Vannacht zal de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot enkele graden beneden het vriespunt dalen. De volgende neerslagzone zal ons land waarschijnlijk niet voor mor genavond bereiken. Zon op: 7.41 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 3.59 uur; onder: 16.21 u. Hoogwater te Katwijk te 1.22 en 13.44 uur; laagwater te 9.23 en 21.34 uur. (6/11 hoogwater te 2.02 en 14.16 uur; laagwater te 10.03 en 22.15 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel men het met de Russen eens kon worden. Een vooroordeel ten aanzien van Oe Thant zou echter misplaatst zijn. Hammarskjold zelf heeft bewe zen, dat men de grootheid van een secretaris-generaal soms pas ont waart, wanneer hij in functie is. Het is in elk geval een goed ding, dat Oe Thant in het verleden waardering heeft getoond voor de wijze, waarop Hammarskjold de functie van secre taris-generaal opvatte. Toen zijn voorganger het vorige jaar aan scherpe kritiek blootstond, verklaarde Oe Thant, dat hij er de noodzaak niet van inzag verandering te brengen in de ambtsuitoefening van de secretaris-generaal. Een verandering zou de Verenigde Naties minder effectief maken en de organisatie verzwakken, zo oordeel de hij. Geen „blokken" Oe Thant behoort door zijn her komst tot de Afro-Aziatische groep. Hij wenst die groep echter niet als blok te beschouwen, daar hij de we reld niet verdeeld wil zien in Oost, West en neutraal. Op grond daarvan mag men verwachten, dat hij even min enthousiast is voor de „troika- gedachte".' Reeds als student raakte hij be vriend met Oe Noe, die thans premier van Birma is. Toen Birma in 1948 onafhankelijk werd, verzocht men Oe Thant, die leraar in Engels en geschiedenis is geweest, op te treden als perschef van de regering. Als raadsman vergezelde hij Oe Noe op vele reizen, o.a. naar Moskou, Pe king, Bandoeng, Londen en Wash ington. In 1957 vertrok hij naar New York, als hoofd van de Birmese mis sie bij de Verenigde Naties. Daar heeft hij zich zeer gezien gemaakt, vooral tijdens de vergaderingen van de Afro-Aziatische groepen. Wellicht is het aan zijn boeddhistische scho ling te danken, dat hij zo rustig en beheerst bleef gedurende de laatste weken, waarin zoveel over hem werd gesproken. Wanneer in de gangen van het ge bouw der Verenigde Naties gedele geerden hem toewensten, dat hij de functie van secretaris-generaal zou krijgen, dankte hij minzaam met de woorden: „Dank u, u bent erg vrien delijk". Zijn glimlachend uiterlijk zou echter misleidend kunnen zijn. Nuchter politicus Oe Thant toonde zich soms een nuchter staatsman. Toen Amerika bezwaar maakte tegen de toelating van communistisch China, omdat dit land onoprecht zou zijn, reageerde Oe Thant als volgt: „Het woord on oprecht is reeds sinds lang geschrapt uit het woordenboek der diplomatie". De ligging van zijn land, dat grenst aan communistisch-China, verklaart waarschijnlijk waarom hij zich over zijn Chinese buren zo welwillend mogelijk uitlaat. Hij stemde bijv. niet mee, toen de Assemblee China ver oordeelde over het optreden in Tibet. Maar wel over Algerije en over Ame- rika's steun aan een actie tegen Cuba. Oe Thant is 52 jaar oud. Na hun veertigste jaar krijgen de mannen in Birma meestal Oe voor hun naam, wat zoiets schijnt te betekenen als „weledele heer". Het salaris van een secretaris-generaal bedraagt 20.000 dollar plus hetzelfde bedrag voor on kosten. Hij geniet een pensioen van 10.000 dollar per jaar, ingaande wan neer hij zijn taak neerlegt. Radio-Katanga heeft gisteren meegedeeld, dat de troepen van de centrale Kongolese regering uit Katanga zijn verdreven. Volgens het radiostation hebben Katangese troepen onder bevel van generaal Norbert Moke de troepen van de centrale Kongolese regering tot over de rivier de Loebilasji aan de grens van Katanga teruggeslagen. De Katangese troepen zouden ook het dorp Kisamba, dat nog net in Katanga ligt en waarvan het leger van generaal Moboetoe een bolwerk had gemaakt, terugveroverd. Het radiostation meldde dat men wapens en munitie had buitgemaakt en verscheidene gewonde soldaten van Moboetoe gevangen had geno men. „Belga" meldt dat de opperbevel hebber van het centrale Kongolese leger, generaal Moboetoe, zijn troe pen heeft opgedragen zich uit Ka- tanga terug te trekken, omdat zij teveel te lijden zouden hebben van het vuur van Katangese mortieren. Het hoofdkwartier van het centra le Kongolese leger in Leopoldstad heeft, nadat opperbevelhebber gene raal Moboetoe donderdag j.l. had ver klaard dat zijn troepen ongeveer vijftig kilometer op Katangees gebied waren doorgedrongen, niets meer over de operaties gezegd. Diplomatieke waarnemers in Leo poldstad, die het verloop van vorige Kongolese militaire operaties heb ben gezien, twijfelen eraan of de hui dige actie doelmatig verloopt. Een der in Leopoldstad geaccredi teerde diplomaten gebruikte in het verslag aan zijn regering over de huidige actie de uitdrukking „vijan delijkheden van het Kongolese soort", in plaats van over „oorlog" te spreken. Incidenten Gisteren is in Leopoldstad van betrouwbare zijde vernomen dat zich donderdag j.l. in Loeloeaburg in de provincie Kasai, waar zich het hoofdkwartier bevindt, van waaruit de operaties van het centrale Kon golese leger tegen Katanga worden geleid incidenten hebben voorge daan, waarbij Europeanen door Kon golese militairen zyn lastig geval len. Dit gebeurde, nadat de centrale Kongolese legerleiding een bericht had ontvangen, dat Belgen in Loe loeaburg via een geheime radiozen der militaire gegevens zouden ver strekken aan de Katangese autori teiten. Er werd toen huiszoeking in een aantal woningen van Europea nen gedaan, waarbij de Kongolese militairen zich hebben misdragen. Volgens nog niet bevestigde berich ten werden verscheidene Europese vrouwen door militairen van het cen trale Kongolese leger aangerand. Een aantal Europeanen in Loeloea burg heeft zich onder bescherming der Verenigde Naties gesteld. Twee Belgen werden gearresteerd, voor dat zij hiertoe konden overgaan. Suiker één cent per kilogram goedkoper Minister Marijnen heeft de netto- prys van suiker af fabriek met in gang van 6 november 1961 verlaagd van f62,10 tot f61,20 per 100 kg. Dit blijkt uit een beschikking, gepu bliceerd in de Nederlandse Staats courant van gisteren. De prijsverla ging is het gevolg van de het vorig jaar bepaalde lagere suikergarantie prijs voor de verbouwers van suiker bieten van de oogst 1961. Hieruit volgt, aldus deelt het mi nisterie van Landbouw en Visserij mee, dat de vrije verbruikersprijs van suiker met een cent per kilo gram kan worden verlaagd. De 12-jarige Rudi de Ridder, zoon van de bedrijfsleider, heeft namens de presidente van het bestuur van Madurodam, mevr. mr. J. E. Glastra van Loon-Boon in Laren 100.000 gulden (achter grond) overhandigd aan prof. dr. G. C. Heringa, voorzitter van de stichting Nederlands Studen ten Sanatorium. Het koffertje met het geld viel open en er kwam heel wat grabbelen aan te pas voordat de ton weer bij el kaar was. De Nieuw-Guinearaad heeft gisteren tjjdens een buitengewone zitting een door acht leden ingediende ontwerpmotie goedgekeurd. Hierin spreekt de Raad als zijn oor deel uit: 1) Het zelfbeschikkingsrecht van het volk van Nederlands Nieuw-Guinea behoort door iedere staat te wor den geëerbiedigd op de grondslag van rechtvaardigheid en menselijke rechten. 2) Op grond van deze rechten ver zoekt de Raad bescherming van de VN in deze aangelegenheid. De Nieuw-Guinearaad schaart zich ge heel achter de ontwerpresolutie over Nederlands Nieuw-Guinea, die de Nederlandse delegatie in New York bij de VN heeft ingediend. De politie in Madrid heeft gis teren een in Parijs wonende groothandelaar in sigaren en je never gearresteerd onder ver denking van medeplichtigheid aan de jongste fraude bij de Am- sterdamsche Bank in verband waarmee einde vorige week reeds een 47-jarige employe van deze bank werd aangehouden. Het onderzoek naar het aandeel van de Amsterdammer in de fraude die zoals gemeld ongeveer 8 ton bedraagt leidde de politie in de richting van de toen nog voortvluch tige handlanger, van wie bekend was dat hij zich veel in zuid-Frankrijk en Noord-Italie ophield. Nadat hij door Interpol in Madrid was gesignaleerd vertrokken de heer André de la Portè en hoofdinspecteur Postma na hun onderzoek in Baden-Baden en Basel donderdag jJ. per vliegtuig naar Ma drid. Commissaris Moll, chef van de Centrale Recherche te Amsterdam, deelde ons mee, dat een verzoek aan de Spaanse regering om uitlevering van de Fransman in de lijn der ver wachtingen ligt en wellicht niet veel moeilijkheden zal opleveren. Omtrent de bestemming van het aandeel van de Fransman in deze fraudezaak kon hy nog geen nadere bijzonderheden meedelen. Hoofdinspecteur Postma en de heer André de la Porte worden dit weekeinde in Amsterdam terug verwacht. De Zuidafrlkaanse negerleider Al- bert Loethoeli, aan wie de Nobel prijs voor de vrede voor 1960 is toegekend, krijgt een paspoort om de prys op 10 december te Oslo in ont vangst te nemen. Dit is gisteren door de Zuidafrikaanse regering be kendgemaakt. Een verzoek van Loe thoeli om toestemming voor een be zoek aan Tanganjika werd echter afgewezen. De minister van Binnenlandse Za ken, De Klerk die het regeringsbe sluit bekendmaakte, verklaarde dat Loethoeli toestemming had gekre gen om naar Oslo te gaan, omdat het „een zeer uitzonderlijk geval" betrof. Ook had het feit een rol gespeeld, dat hij zijn verzoek had beperkt tot de minimumtijd, die no dig was voor het in ontvangst ne men van de prys. Zijn paspoort zou tien dagen geldig zyn. Loethoeli zou echter de toezegging moeten doen, dat hij zich aan de door de regering vastgestelde regeling zal houden. De minister voegde hieraan toe: „De toestemming is verleend, niette genstaande het feit dat de regering zich er tenvolle van bewust is, dat de onderscheiding niet wegens ver dienste is verleend, maar ter bevorde ring van propagandadoeleinden wel ke de toekenning van de Nobelprijs naar de mening van objectieve men sen wel moet beroven van haar hoge eer". Zuid-Afrika betreurt de toekenning „vooral wegens de hoogachting die voor een andere prijs winnaar, Dag Hammarskjold, bestaat wiens nage dachtenis niet voldoende wordt ge ëerd in vergelijking met deze prijs toekenning". Russen aan de sectorgrens Uit gewoonlijk betrouwbare Weste lijke bron in Berlijn werd gisteren vernomen dat Sowjetrussische offi cieren in Duits uniform in Oost-Ber- lijn en langs de sectorgrens zyn ver schenen. Sommigen van hen spreken nauwelijks een woord Duits. In ge allieerde kringen is men van mening dat de Russen de geallieerde bewe gingen willen controleren zonder on middellijk als Rus te worden geïden tificeerd. Walter Ulbricht heeft gisteren bij zyn terugkomst van het Russische partijcongres verklaard, dat korte lings gevoerde besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie „de mogelijkheid van objectieve onderhandelingen over Berlijn en de Duitse kwestie hebben opgeleverd". Ulbricht zei dat zijn delegatie met de Russen over het vraagstuk van een Duits vredesverdrag „volledige overeenstemming" had bereikt. Het voornaamste onderwerp bij de onder handelingen zou volgens hem zijn „de vreedzame oplossing van de West berlijnse kwestie door het opheffen van het bezettingsregime". Volgens waarnemers heeft Ulbricht voor de eerste maal gesproken over een „on afhankelijke en neutrale stad West- Berlijn". Europ. kunstmaan in 1965 in de ruimte De Britse minister van luchtvaart, Thorneycroft, heeft verklaard, dat de eerste Europese kunstmaan in de zomer van 1965 in de ruimte zal wor den gebracht. De lancering zal plaats hebben op het proefterrein Woomera in Australië. Zij verlangen geringe bijmenging in broodmeel van inlandse tarwe „Regering geeft geen aandacht aan probleem" De Belgische meelfabrikanten heb ben gedreigd met ingang van maan dag de levering van meel aan de broodbakkeryen te staken, indien hun eisen niet worden ingewilligd. Zy verlangen, dat de verplichte bij menging van Belgische tarwe in het broodmeel wordt verminderd van 70 tot 50 procent, omdat zy anders niet meer tegen de voorgeschreven prys kunnen leveren. Het „kernkabinet voor economi sche zaken", dat gistermiddag bij eenkwam en waarvan werd verwacht, dat het een besluit over deze kwestie zou nemen, heeft de beslissing uit gesteld en besloten het vraagstuk voor te leggen aan de volledige Belgische kabinetsraad, dit eerst de volgende week vrijdag weer zal ver gaderen. Verwacht wordt, dat de Belgische bakkers hun brood met ingang van maandag uit eigen voor raden meel moeten gaan bakken en dat de fabrieken de leveranties zul len staken. Een inwilliging van de eis van de meelfabrikanten zou met zich meebrengen, dat een 200.000 ton tar we de totale Belgische oogst be draagt ongeveer 700.000 ton op een andere wijze zou moeten wor den afgezet. Terwyl het Belgische ministerie van Landbouw er geen bezwaar tegen zou hebben de gehele oogst voor de binnenlandse consump tie te blijven aanwenden desnoods met verhoging van de broodprijs in België, wenst het ministerie van Eco nomische Zaken een dergelijke ver hoging te voorkomen. De moeilijk heid is echter, dat voor de uitvoer van dit overschot of de aanwending ervan voor andere doeleinden subsi dies door de staat zouden vereisen, die tientallen miljoenen Belgische franken zouden vergen. De meelfabrikanten hebben gis teren aangekondigd tot het staken van de levering aan de broodbak kers over te gaan, vooral ook om dat de Belgische regering de afge lopen maanden geen enkele aan dacht aan hun problemen zou heb ben geschonken. De Finse minister-president Martti Miettunen en de minister van Buitenlandse Zaken Karja- lainen hebben in Helsinki be sprekingen gevoerd met de lei ders der politieke partijen over de ernstige situatie, die ontstaan is naar aanleiding van de Rus sische nota. Een opname van het gezelschap tijdens de besprekin gen. (Due/ ^ïlïe Uit het Leidsch Dagblad van 6 Nov. 1861: Als een bewijs, dat het i wild op dejagt van den heer i Verster van Wulverhorst te i Noordwijk nog niet is uitge- i storven, kan dienen, dat op i den St. Huberts-dag, die gis- i teren Maandag gevierd is, ge- i schoten zijn 70 hazen en 15 i konijnen te zamen 85 stuks wild. De jagers waren 8 in getal. Advertentie- Ieder, die ge negen is, tot het houden eener Tafel van 12 a 14 per sonen, wordt verzocht zich op te geven, onder letter x, aan het Bureau van dit Blad. Verkrijgbaar bij bus voor A 5 behandelingen 5.90 Advertentie BREESTRAAT 173

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1