Toeneming bestedingen in Ver. Staten - Enropa VELPÖ APPÈL 5 DRIE DRIE DRIE NEGEN Kerkdiensten Leiden en omgeving Engeland-Nederïand m Verstoorde echtelijke idylle in kippenhok met ramen en deuren Ned. bedrijfsleven in een overgangsperiode I1( aw lot is hun lot Geen genade voor Venlo's paartje GANGEN. \L Onze bridgernhriek Effectenbeurzen markeren de pas Verscherpte concurrentie op de wereldmarkt is merkbaar OPTELLLING IN CIJFERS LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 Zondag 5 november 10 tei hp Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: J0 uur de. J. A. Eekhof. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. K. H. Oppenhelmer; 7 uur ds. M. Ot- •vanger. Marekerk: 10.30 uur mej. Chr. Slo- temaker de Bruine en dr. P. L. Schoon- beim (Zendlngsdlenst); 7 uur dr. P. Bchoonheim Open-Deurdlenst. Zang inevr. R. Grlms-Strootman) Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Bethlehemkerk10 uur ds. W. de Jong te Nieuwkoop. Mara." anathakerk: 9 uur da. W. Wal- s taart te Sassenheim. Bevrijdingskerk: 10.30 ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vosaers. Aula school MarnLxstraat10 uur ds. C li. Ottevanger. Ver. van VrUz. Herv., Leldse Volks- - buis: 10.30 uur da. W. J. H. Hubeek. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. R. Bol ten te Amsterdam. 1 Acad. Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. F. 0. Sierat. Dlaconesaenhuls: 10.30 uur ds. J. de I Vit. Jeugdkerk. Aula Gymnasium: 10 uur dhr. H. v. d. Kwaak. Geref. Kerk (ln Chr. Geref. Kerk, gteenschuur 9)9 uur ds. de Boer; 7 uur ds. J. H. Kappers te Oegstgeest. Petrakerk, Surinamestr.: 10 uur da. Haverkamp; 5 uur ds. Heule. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dron- fcert; 5 uur da. De Boer; 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk10.30 uur ds. Heule; C uur ds. Haverkamp. 'Ll Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: lflt 9 uur dr. Westerink; 5 uur dr. Dron- kert. tie Groenhoven: 10 uur ds. J. H. Kap pers. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 uur dr. eVelema. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. H. Veltman te Zeist. Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur dr. C. J. Munter te Groningen. Doopsgez. Gem., 10.30 uur dr. S. L. HVerheus. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. P. den Broeder te Hilversum, re Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; dinsdag 7.30 uur jk avondmis. s. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): iO.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Baptlstengem.: 10 uur H.A.; 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr; dinsdag 8 uur bijbelbespreking; vrijdag 8 uur bid stond. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel- "*Btegracht 3): 10 uur dhr. Dlkkes; 5 iuur Maranathabijeenkomst (dinsdag 8 uur bijbelstudie). Leger des Hells: 10 uur heiliglngs- dlenst; 6.45 uur straatprediking Gan- 'eetje; 7.30 uur verlossingssamenkomst. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst (donderdag 730 uur ds. L. Rijksen. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ,ds. M. H. Boogert; 7 uur ds. Joh. Ste- bouwer te Alphen a/d Rijn. Ger. Kerk: *■930 uur ds. W. J. van Hoek; 6.30 uur ds G. W. J. van Bleek te Woubrugge. -*Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 6.45 uur ds. D. H. Blesma te itlsse. Alphen aan den Rijn Herv. Gem., «^Jullanastraat: 10 uur ds. P. A. Lefeber ((Dankstond gewas); 6.30 uur ds. J. H. ■*)Bogers (Dankstond gewas). Aula Im- Jmanuelschool, Anna van Burenlaan: ■*930 uur ds. J. H. Bogers (Dankstond ^cewas). Gebouw Jonathan: 10 uur ds. M. Hanemaaijer (Dankstond gewas). -•Kapel Gouwsluis: 6.30 uur dr. G. Ph. Beheers te Haarlem. Kapel Hooftstraat: 930 en 6.30 uur ds. A. Breure. Ouds- boornseweg: 10 uur ds G. Cadée. Mar- tha-Stichting: 10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk, Maranathakerk, Raadhuis- itraat: 10 uur ds. W. Wilma; 6.30 uur G. Mulder. Salvatorlkerk. W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. G. Mulder: 6.30 nur ds. W. Wijma. Hooftstraat: 10 en 630 uur ds W Tom. Geref. Kerk (Vrllgem.): 10 uur leesdienst: 5 uur ds. H. Schol te. Chr. Geref. Kerk. Jeru- talemkerk, Grljpenstelnstraat9.30 en 6 uur prof. J. J. van der Schuit te «s Utrecht. Oud Geref. Gem., Van Man- dersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst kei Wat deden zij voor ons? Wij bedoelen de Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers en nagela ten betrekkingen. Ons land is ruim 16 jaar lang bevrijd en wij horen k dagelijks dat wij leven in een wel- varend land. In de strijd om de vrij- heid gaven velen hun leven en an deren hun validiteit, levensvreugde en levensgeluk. 4 In het Bungalowpark in Doorn dat door het Nederlandse Volk werd gebouwd door middel van 4 vooraf gaande Appèl-acties worden dwars- laesies verpleegd terwijl in de ach terons liggende jaren zorg werd be steed aan nagelaten betrekkingen. Voor de Instandhouding van het I Bungalowdorp en voor het nakomen van verplichtingen Jegens hen die het hoogste goed gaven wordt thans een 5e Appèl-actie gehouden. Loten met 5 verschillende afbeeldin gen die het voorgaande in beeld brengen worden thans op verkoop adressen door het gehele land ver- 1 kocht. Deze verkoopadressen zijn 1 kenbaar door middel van raambil- i Jetten. Ook kan men de loten door middel van de giro bestellen. Het gi ronummer luidt: 18 ten name van •Appèl" Rotterdam. Prijzen ter Waarde van f225.000 zijn aan de Ap- pèl-actie verbonden waaronder dit maal 6 woonhuizen. Bekendmaking van hoofdprijzen neeft plaats door middel van de radio. Eén van de se ries ontvangt dubbele prijzen dus in plaats van eenmaal f25.000 twee maal f25.000 enzovoort Wanneer men 10 loten koopt voor verkoop aan familie, vrienden, relaties en ken nissen dan ontvangt men een extra Waardecoupon waaraan f 20.000 fa- milieprijzen zijn verbonden. Ook ont vangt men een grat-is trekkingslijst aan de hand van de ingezonden Waardecoupon. Het kopen van loten heeft figuurlijk en letterlijk te be tekenen: „Uw lot is hun lot". Rem. Geref. Gem., Van Mandersloostr.: 7 uur ds. A. Hoff-ViS6cher. Baptisten Gem., IJsclubgebouw: 10 uur Ere dienst; 6.30 uur dhr. J. van Storm- broek te Bussum. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. A. S. Laurense; 6 uur ds. Van der Ent Braat te Monster. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. L. Rijksen te Rot terdam. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. den Hartogh; 6.30 uur ds. W. Kool te Woerden. Bethlehemkerk: 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Herv. Evang.: 9 uur ds. Chr. Eerhar cl te Hillegom. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. J. Tisslnk. Nieuwer brug: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 en 3 uur ds. H. Schol te. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Evang. Luth. Kerk: 10.30 ds. A. Jense (H A Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 3 uur middagsamenkomst: 7 uur Evangeli satiesamenkomst, spr. Jb. Klein Hane- veld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. W. Kalkman te Willige Langerak. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. A. Hoff-Vlsscher. Ver. Vrljz. Herv.: 7 uur ds. P. van Mullem. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 uur ds. N. W. v, d. Hout. Hillegom Herv Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal (H.D.); 5 uur ds. F. Brouwer. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe (Dankstond voor het gewas). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. Floor Jr te Almelo. Ned. Prot. Bond geen dienst. Evangelisatiesamen komst 3 uur (gebouw Haven 50) spr. evangelist J. Zijlstra uit Gouda. Ma- ranathasamenkomst woensdag 8 uur Nutsgebouw. spr. evangelist F. Nle- meyer van Alphen a/d Rijn. Hoog made Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nwe Kerk: 10 uur ds. Offerings; 6 uur ds. Bouman. Oude Kerk: 10 uur ds. Moe renhout: 6 uur ds. Offerings. Kapel: 10 uur ds. Bouman; 5 uur ds. Moeren hout. Groen van Prlnstererschool10 uur kand. D. J. Kuperus te Waddinx- veen. Aula Nieuwe Begraafplaats: 10 uur ds. De Vos. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Moerenhout. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Pijlman; 5 uur dr. H. Haltrop te Schevenlngen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 8.30 uur ds. J. Bos; 3 uur ds. D. Noort te Drogeham; 10.45 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. Katwijk aan den Rijn Herv. Genv: 9.30 uur ds. A. Makicenze; 6 uur vlc. J. van 't Kruis. Aula Prinses Beatrix- school: 9.30 uur vie. J. van 't Kruis. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds H. de Valk. Interkerkelijke dienst ln gym nastieklokaal school Narcisstraat: 10.30 uur ds. A. J. R. Brussaard, geref. pred. te Den Haag. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. J. Bos te Emmeloord. Leiderdorp Herv. Gem 10 uur i. J. P. Honnef (H.D.); 6.30 uur ds. Boonstra te Warmond (Jeugddienst m.m.v. „Hart en Stem"). Kerkzaal Zijl- kwartier: 10.30 uur dhr. J. van den Hoek. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Banga; 6.30 uur ds. F. Minnema. Kerk zaal Zijlkwartier9 uur ds. F. Minne- ma; 5 uur ds. Banga. Geref. Kerk: woensdag 7.30 uur ds. F. Minnema (Dankstond voor arbeid en gewas). Vrljz. Herv., Gebouw Lindelaan 12a: 7 uur ds. J. P. van Mullem te Rotter dam. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers (Dankstond voor het gewas). Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem., 9 en 10.30 uur (HD.) ds. G. Pettinga; 7 uur ds. A. H. Smits te Noordwljkerhout. Geref. Kerk: 10 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenheim; 5 uur ds. H. v. d. Berg te Sassenheim. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst (donderdag 7.30 uur leesdienst). Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. de Vries, evang. te Heemstede ..Meer en Bos"; 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. D. Hoornstra te Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. F. Bakker te Driebergen. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. Kuiper. Noordwtjk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok (doop). Ge ref. Kerk: 9.30, 5 (7 uur Berghstlch- ting) ds. W. Dekker. Prot. Bond: geen dienst. Noordw|)k aan Zee Herv. Gem 10 uur ds. Meiboom te Utrecht (zen dlngsdlenst; 5 uur ds. W. Hoekstra (Doop). Geref. Kerk: 10 en 5 uur E. Zijlstra te Aardenhout (zendingszon dag): 10 uur Sole Mlo: ds. F. Ferwer- da. Herv. Geref. Evang.: 10 uur ds. v. Rootselaar te Delft; 3.30 uur ds. Llndenburg te Ter Aar. Noordwljkerhout Herv. Gem.: uur ds. A. H. Smits (Doopdienst)7 uur ds. J. J. H. v. Ree uit Amsterdam. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: urn ds. C. J. Baart; 7 uur ds. D. H. Gijsbers te Lelmulden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords: 2.30 uur ds. J. Kampman te Rijnsburg Rljnshurg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosliga. Bethelkerk: 10 uur ds. H. van Gosliga: 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk. Rapenburgkerk: 9.30 uur ds. J. Bijleveld; 5 uur dr. H. J. Wes terink te Leiden. Petrakerk: 9.30 uur ds. H. Post; 5 uur ds. J. Bijleveld Maranathakerk: 9.30 uur ds D. J. Modderaar te Voorschoten; 5 uur ds H. Post. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. H. G. van Achterberg van Leiden: 5 uur ds. W. H. Walvaart. Ge> ref. Kerk: 9.30 uur ds. H. van der Berg; 5 uur ds. P. D. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. L. S. den Boer; 5 uur ds. J. de Bruinen van Rotterdam. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Sterk uit Maurik; 6.30 uur ds. Jhr. Houefft van Velsen uit Meeuwen. Ge ref. Kerk: 10 uur ds. Heyner; 6.30 uur ds. Van Hoek uit Aarlanderveen. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker: 6.30 uur ds. A. J. Flink uit Den Haag. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgem.): 10.15 uur drs. R. Brands; 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. Voorhout Herv. Gem.: 7.30 uur ds. De Jong (Dankstond voor het ge was). Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber; 7 uur ds. Meijerlng. Rijn dijk: 10 uur ds. Zijlstra. Hulp en Heil: 10 uur ds. Meljering. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Sm.it. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 en 5 uur ds. J. Bos. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkse; 7 uur ds. J. T. Wiersma. Kievietkerk: 8.30 uur Jeugd kerk: 10 uur hervormlngsdlenst ds. E. Pijlman (geref.) en ds. J. T. Wiersma. Deylerhuia: 10.15 uur ds. H. Beker. Jeugdgebouw Shalom: 10 uur jeugd kerk. Geref. Kerk, Kievietkerk: 10 uur gemeenschappelijke dienst ds. E. Pijl man en ds. J. T. Wiersma; 5 uur ds. E. Pijlman. Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos (dankdag voor het gewas). Ned. Prot. Bond. Lange Kerkaam: 9 uur Jeugddienst, dr. R. Leopold: 10.35 uur dr. H. Faber. NPB/Rem. Gem./ Doopsgez. Gem.. Johannahuis: 10.30 uur ds. O. T Hvlkema (Doopsgez.) te Den Haag. Soefibeweging. Wald. Pyr- montlaan 6: 11 uur universele ere- Nederland betaalt kosten verdediging Reydon en De Jager (Van onze Haagse correspondent) Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Nederlandse zaakge lastigde te Moskou, de heer P. J. Polak, gemachtigd de koeten van de verdediging in hoger beroep van E. Reydon en L. de Jager voor lopig te betalen. Zoals bekend, wer den beiden veroordeeld tot 13 Jaar gevangenisstra f Het is gebruikelijk, dat Nederlanders, die in het buitenland in moeilijk heden geraken, zoveel mogelijk worden bijgestaan. De begroting van Buitenlandse Zaken bevat daarvoor een stelpost. Het zal nog wel enige moeilijkheden opleveren precies te weten te ko men, welke kosten verbenden zijn aan de opdracht van Buitenlandse Zaken om „het nodige te verrich ten". Men acht het echter noodzakelijk, dat de beide Nederlanders zo goed mogelijk bijstand wordt verleend. dienst. Herv. Evangelisatie, Dorpshuls: 10 en 5 uur ds. A. M. Lindenburg te Ter Aar. Waddlnvveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. Joh. Verwehus. Esdoornlaan: 9.30 uur ds. Joh. Verwellus; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Stationsstraat: 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9.30 5 uur ds. J. Snoeij. Rem. Geref. Gem.: 10 uur onbekend. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. L. Boonstra (Dankdag voor gewas en arbeid): 7 uur dhr. J. Vink te Kat wijk aan Zee. Wonbrogge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur as. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Prot. Bond: 7 uur ds. J. G. Jacobs te Den Haag. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. De Hoef: 7 uur ds. W. VerweiJ. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genult. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Slump, zendingspredikant. Zwamnierdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. (Van onze Venloze correspondent) De echtelijke Idylle van een pas getrouwd paartje in het Land van Cuyk is op wrede wijze verstoord. De 27-jarige fabrieksarbeider, G. van den Akker uit Herpen, had in mei van dit jaar bij het gemeen tebestuur van Ravenstein vergun ning aangevraagd en gekregen voor de bouw van een kippenhok. Hij ging meteen aan de slag op een stuk grond van zijn vader. Naarmate de bouw vorderde kreeg men echter de indruk, dat de kippen straks in een paradijs zouden komen te zitten. Het bouw werk werd niet van hout, maar van steen opgetrokken. En dat mocht niet. Van gemeentezijde was men er als de kippen bij om hier een stokje voor te steken. De ver gunninghouder voerde echter aan, dat hij met steen goedkoper bouw de dan met hout. Oogje dicht Het gemeentebestuur deed toen een oogje dicht, maar toen kort daarna echte ramen en deuren werden ingemetseld, volgde er een proces-verbaal en werd de arbei der een bouwverbod opgelegd. De man trok zich van het een en an der niets aan en het „kippenhok" groeide tot een echte bungalow. Wederom werd een proces-verbaal opgemaakt en liet men van de zijde van de gemeente weten, dat alles moest worden afgebroken. G. van den Akker zei echter, dat hij die mooie ramen en deuren spotgoedkoop had kunnen krijgen en dat hij ze voor een „kippen hok" best kon gebruiken. Toen de man echter voortging met de uit voering van zijn plannen en het kippenhok met gemetselde muren indeelde en aldus drie kamers, een keuken en een badkamer creëerde, liet de gemeente weten, dat alles absoluut zou worden gesloopt. In huwelijksbootje Hierop stapte de heer G. van den Akker zo gauw als het maar kon in het huwelijksbootje met mej. Th. van der Sloot uit Berghem en be trok met zijn jonge vrouw het klandestiene verblijf. Het gemeen tebestuur zou niet zo onmenselijk durven zijn om het Jonge paar uit het „kippenhok" te zetten, aldus was de mening van enkele leden van de gemeenteraad, die het plan van de heer Van den Akker al die tijd hadden gesteund. In een voor portaal van de kippenbungalow lie pen inderdaad enige kippen rond, doch dit kon burgemeester en wet houders er niet meer toe bewegen van de aangekondigde sloop af te zien. Men liet de heer Van den Akker waarschuwen, dat de sloop zou beginnen. Gesloopt In tegenwoordigheid van het jon ge paar werden in opdracht van de gemeente de binnenmuren volko men gesloopt en de plafonds neer gehaald. De burgemeester, mr. H. van Weegen uit Ravenstein, deelde ons mee, dat hij in verband met de gevolgen zo had moeten hande len, temeer omdat hier zeker vijf overtredingen waren begaan. „Wij hebben het jonge paar niet helemaal van zijn spaarcenten wil len beroven en hebben de buiten muren en het dak intact gelaten, precies voldoende om er kippen in te houden", aldus de burgemees ter van Ravenstein. Het teleurgestelde jonge paar, dat bepaald slechte adviseurs heeft slaapt nu nog in de tot kippenhok gehad, houdt voet bij stuk en gedegradeerde bungalow. In de eerste helft van de wedstrijd Nederland—Engeland tijdens de Europese kampioen schappen gespeeld, behaalde ons team goede resultaten en het stond bij de pauze zelfs 4 match- punten voor. Spel no. 12 dezer eerste helft werd voor onze landgenoten een dure geschiedenis het kostte 8 matchpunten, doch het had gemakkelijk 12 punten kunnen opbrengen, als Sch. V Ha. B, 9, 7, 5, 4, 2 Ru. B, 3. KI. 10, 7, 6, 3. Sch.A.H.8, 6,5,4,3. Ha.— Ru. V, 10,7. Kl.B.9,2. oen. lu, i, z. w OHa.A.H.V, 10,1 Z Ru. 8,5,2. KI. H, 8 Sch. B, 9. Ha. 8, 3. Ru. A, H, 9, 6, KI. A, V, 5, 4. Oost was gever, NZ kwetsbaar. In de kamer waar Nederland NZ speel de (noord Catszuid Verboog), ging het bieden: oost 1 harten - zuid 2 ruiten - west 2 schoppen - noord pas (Van onze financiële medewerker) De politieke hersenspoeling, door de Russische regering op de Westelijke mogendheden toegepast, schijnt het punt te hebben bereikt waarop ze haar invloed gaat missen. Men kan het in elk geval een gelukkig verschijnsel achten dat noch de Amerikaanse, noch de Europese beurzen van de explosie van de 50-megaton atoombom ondersteboven zijn geweest en dat ook de poging om Finland in de koude oorlog tegen het Westen te betrekken door de beurzen voor kennisgeving is aangenomen. Demonstratie van zelfver trouwen is nog altijd het beste middel tegen agressie! Dit wil niet zeggen dat de effec tenbeurzen zich deze week aan een groot optimisme hebben overgegeven en met vaste tred weer het hausse pad zijn ingeslagen. Voor zover de indexcijfers van de beurskoersen voor de marktstemming een aanwijzing zijn, kan men constateren dat „het publiek" nog altijd de neiging heeft om op zien komen te spelen. Onge twijfeld ook, omdat de ontwikkeling van de internationale toestand be wust of onbewust onlustgevoelens wekt, maar tevens omdat ook de eco nomische toestand in de V.S. en in Europa geen duidelijke aanwijzingen geeft voor de richting, waarin ze zich in de naaste toekomst zal ont wikkelen. De statistische bureaux publiceren wel prachtige prognoses voor 1970, 1980 en het jaar 2000, waarmee trou wens ook Chroesjtsjow de lege magen van de Russische bevolking poogt te vullen, we zijn nuchter genoeg om aan dergelijke statistische liefhebbe rijen geen waarde te hechten. Ook al is men op de beursen voor het „groei-element" van de fondsen ge voelig. het gaat hierbij niet om wat men over 10, 20 en meer jaren, maar wat men voor de eerstkomende jaren kan verwachten. Voorlopig houdt men zich het meest bezig met de vraag, hoe het economisch leven zich in 1962 zal ontwikkelen en hierom trent blijven de aanwijzingen tot dusver tamelijk vaag. In de V.S. heeft de jongste ver mindering van het aantal werklozen uiteraard een goede indruk gemaakt, evenals de betere resultaten van het bedrijfsleven in het tweede en derde kwartaal, met name van de staalin dustrie. Temeer, omdat deze steeds haar de laatste jaren sterk verhoogde capaciteit nog altijd niet ten volle kan benutten en met een verscherp te Europese concurrentie te kampen heeft. Kennedy schijnt dus geiijk te hebben als hij meent dat een loons verhoging in deze sector mogelijk is zonder dat dit tot prijs verhoging behoeft te leiden. Maar in de automobielindustrie, ook een van de voornaamste bedrijfsgroepen, wil het nog niet vlotten en van de spoorwegen zijn er slechts enkele die met een redelijke winst werken. De verwachting bestaat echter dat door fusies en andere saneringsmaatrege len ook deze bedrijven allengs weer op een betere rentabiliteitsbasls zul len kunnen worden gebracht. Vooreerst zijn het echter voorna melijk de ondernemingen, die van grotere uitgaven voor de bewapening profiteren, welker aandelen op de Newyorkse beurs op de voorgrond treden, voorts ook de aandelen van openbaarnutsbedrijven en in het al gemeen van die ondernemingen, wel ke ki de primaire levensbehoeften van de groeiende bevolking voorzien, dan wel tegemoet komen aan de vraag naar meer duurzame gebruiks goederen. Hoewel de bedrijfswinsten by vele ondernemingen te wensen j over laten, neemt toch het inko- men van de Amerikaanse bevolking voortdurend toe, hetgeen aan wa renhuizen en de verkoop van elektro nische apparaten, koelkasten e.d. ten goede komt. Niettemin is ook de Ame rikaanse economie zij het in minde- re mate dan die van Europa, afhan kelijk van de commerciële verbin- j dingen met het buitenland, dat we- [gens zijn lagere loonstandaard zich de laatste jaren als een ernstige con current heeft doen gelden. Vooral sinds het ontstaan en de ontwikkeling van de Euromarkt, is het aantal Amerikaanse vestigingen in ons werelddeel, dan wel de deel neming in Europese ondernemingen aanmerkelijk toegenomen en thans beginnen ook de Amerikaanse staal fabrieken op deze wijze in Europa vaste voet te krijgen. De overpro- duktie ln de staalindustrie, waarvan ook de Hoogovens in ons land reeds melding heeft gemaakt, heeft drie belangrijke staalfabrieken in de EGKS, waaronder ook de Hoogovens, aanleiding gegeven tot een prijsver laging van 5,8 a 7,1% hetgeen de doorgaans flauwe stemming voor aandelen Hoogovens aan onze beurs verklaart. Ook andere symptomen wijzen er op dat de industriële pro- duktie ln vele gevallen een verzadi gingspunt heeft bereikt, dat zowel binnen de grenzen van de zich uit breidende Euromarkt, als tussen deze gemeenschap en andere werelddelen een scherper wordende concurrentie zal veroorzaken. Dit. is ook de teneur van vele tus sentijdse berichten, die thans in toe nemende mate door het Nederlandse bedrijfsleven worden gepubliceerd. In vele gevallen is er nog wel een stij ging van de omzetten, maar een te ruggang van de winstmarges, door dat de stijgende bedrijfskosten niet door een vergroting van de produk- tiviteit kunnen worden gedekt. Op dit punt maakt ook het Nederlandse bedrijfsleven een soort overgangspe riode door, omdat het duidelijk is dat nieuwe investeringen niet aan stonds in dezelfde mate tot de be- ctrij fsren ta bilibeit kunnen bijdragen als de oude. Ook in ons land zal zich daarom vermoedelijk het verschijnsel voordoen dat wel het nationaal in komen stijgt maor de bedrijfswinsten bij die stijging ten achter blijven. Deze toestand van onzekerheid ten aanzien van de toekomstige be drijfswinsten wordt uiteraard geac centueerd door de grotere bedragen, I die ook in ons land voor particuliere bestedingen beschikbaar komen. De belastingverlaging per 1 juli 1962, tezamen met de faciliteiten voor de werkende gehuwde vrouw, en de compensatie voor de ophanden zijn de huurverhoging betekenen een ver groting van de bestedingsmogelijk heid, om niet te spreken van de loonsverhogingen cn de winstuitke ringen, die in de loop van het vol gend jaar zullen worden geëffec tueerd. Terwfll ons land de laatste jaren in vele opzichten een„goedkoopte- eiiand" was en dit thans tot op zekere hoogte nog is, getuige de activiteit van Duitse kopers in onze grens plaatsen en de sterke toeneming van de Nederlandse export, zal men er rekening mee moeten houden dat het loonpeil hier langzamerhand aan dat van het buitenland moet worden opgetrokken. Geen wonder dus dat men zich in werkgeverskringen over dit verloop bezorgd maakt, omdat de regering van prijsverhogingen veelal niets wil weten. De toetreding van Engeland tot de Euromarkt en de samenwerking die met de vrijhan delslanden wordt gezocht, betekenen aan verdere complicatie van de Ne derlandse economie, waarover de des kundigen geleerde beschouwingen houden, maar die men op de beurs geneigd is af te wachten. Dit ls wel de voornaamste reden waarom ook de aandelen van nog goed renderende en financieel sterke ondernemingen men denke hier o.a. aan de Ver. Machinefabrieken (Stork en Werkspoor), die grote op drachten verkrijgen en nu ook in Mexico een bedrijf stichten ter beurze de pot markeren. Hetzelfde kan worden gezegd van scheepsbouw- ondernemingen, die weliswaar nieuwe orders boeken, maar tegen prijzen, die geen grote winsten doen ver wachten. West-Duitsland verkeert tot op zekere hoogte in dezelfde positie, omdat ook daar de hausse in de lo nen voortduurt. In het algemeen kan worden ge zegd dat de Nederlandse onderne mingen uit een oogpunt van outilla ge en financieel weerstandsvermogen in een zodanige positie verkeren, dat zij zich bij de wijzingen in de com merciële verhoudingen tot het bui tenland zullen kunnen aanpassen, hetgeen de ene onderneming gemak kelijker valt dan de andere. Er is daarom wel reden vertrouwen te blij ven koesteren in de verdere ontwik keling van de Nederlandse industrie, maar de hierboven genoemde over gangsperiode zal naar het zich laat aanzien, vooreerst aan een algemene koersstijging op de beurs in de weg staan. Hoe voorzichtig men is blijkt uit het geringe effect van de nog steeds voortdurende stijging der vrachtprij zen op de scheepvaartwaarden, hoe wel van de meeste bij handhaving van het dividend, dat over 1960 is uitgekeerd, een hoog rendement wordt verkregen. Dat de Robeco haar scheepvaartaandelen grotendeels heeft afgesloten heeft wel enige be vreemding gewekt, maar ontneemt ze niet de aantrekkelijkheid, die ze voor de rustige particuliere belegger heb ben. Opvallend was deze week dat na het succes van de 4% lening Bank voor Ned. Gemeenten, de koers tot beneden de emissiekoers (98 3/4) is teruggelopen in sympathie met de meeste staatsfondsen. De hogere ren testand in Engeland en Duitsland en de aankondiging van buitenlandse guldensleningen met een hoger ren tetype zijn hieraan vermoedelijk niet vreemd. '"'"illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bridgevraag van deze week: Zuid is gever. NZ kwetsbaar. Zuid heeft: Sch. A, 10, 8; Ha. A, H; Ru. 7, 6, 4. 3; KI. H, 10, 9, 5. Het bieden: zuid 1 klaveren - west 1 harten - noord 1 schop pen - oost 4 harten wat moet zuid bieden? Antwoord elders op deze pagina. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHNHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII - oost 3 schoppen - zuid pas - west 4 schoppen. Het contract is natuurlijk te hoog, doch het is moeilijk uit 4 schoppen te blijven, als de partner eenmaal ge opend heeft. De Nederlanders speej- den het spel feilloos tegeneerst twee malen ruiten en toen een 3de ruiten, ingetroefd door noord. Noord speelde klaveren na, zuid maakte Aas Vrouw van die kleur - waarna weer ruiten werd gespeeld! West, die niet wist wie de troefboer had, besloot deze slag in te troeven met schop penheer en verloor daardoor nog een troefslag aan zuid. Het contract was dus 3 down: 150 voor Nederland. Helaas kwamen de Nederlanders aan tafel 2 (oost Oudshoornwest Beenden in een biedserie terecht, waarbij zij, mede door een sluw bod van de Engelse noordspeler, de con trole over de gebeurtenissen verlo ren. Het ging daar: Oost 1 harten - zuid 2 klaveren - west 4 schoppen - noord 5 klaveren - oost pas - zuid pas - west 5 schoppen die gedoubleerd werden door zuid en waarvoor de Engelsen 3 down 500 sc ore punten noteerden. Het biedverloop geeft tot vele op merkingen aanleiding: zuids 2 klave renbod was „zomaar-een-bod", met als achtergrond de kans 2 ruiten te bieden. Wests 4 schoppen is vrij nor maal, doch bijzonder brutaal is noords 5 klaverenbod (kwetsbaar tegen niet). Noord had er een goede reden Doe het zelf met van Ceta-Bev.er voor - die ik u later zal uitleggen. Oost paste nu en later is dat aan J kritiek onderworpen, want men vond dat hij wel had moeten doubleren. Ik weet niet, of dat wel zo is - oost heeft een zeer slappe opening en het is helemaal niet zeker dat hij enkele hartenslagen zal maken. Er is slechts één reden, waarom hij het had kunnen doen. OW speelden een systeem, waarbij een „psychologisch bod" in de eerste hand geoorloofd was en vaak toegepast werd. Door nu te passen, zou «bij west de indruk gewekt kunnen worden dat oost op niets had geopend. West kwam na deze actie inderdaad in een lucht ledig te hangen - hij besloot tot 5 schoppen, denkende dat de tegen partij 5 klaveren wel zou maken. De Engelse noord vertelde later, dat hij het biedsysteem van OW bestudeerd had en wist. dat OW door hun mo gelijke psychologische actie in moei lijkheden zouden kunnen komen» vandaar zijn brutale 5-klaverbod! Slotsom: het bestuderen van de consequenties van een conventie is even belangrijk, als de kennis van de conventie zelf. H. W. Filarski. Antwoord op de bridgevraag: Zuid heeft natuurlijk alle reden om te twijfelen aan het maken van 4 har ten. Toch lijkt het bieden erop. dat OW niet meer dan één slag in schop pen, 2 slagen in troef en misschien één in klaveren zullen verliezen. Oost zal zeker bü zijn (lange) hartensteun een goede ruitenserie hebben. Over hét algemeen ls het in deze situaties (zelf kwetsbaar, tegenpartij niet) het beste om 4 schoppen te bieden: de tegenpartij wéét niet precies of dat er wel in zit. en zal als regel naar 5 harten gaan. welk bod zuid weer met andere ogen bekijken kan. In de praktijk bood zuid 4 schoppen en west zelfs.. 6 harten, die maar één down gingen! Er zijn vele rekenpuzzels-in-letters te bedenken, die zowel kloppen in letters als in cijfers. Er zijn er ech ter niet zo veel, die slechts één op lossing hebben, wanneer niet allerlei extra gegevens beschikbaar zijn. Een van die weinige opgaven met slechts één oplossing is de volgende: Zoals gewoonlijk stellen gelijke letters steeds gelijke cijfers en on gelijke letters steeds ongelijke cijfers voor. Een getal mag niet een 0 als linker cijfer hebben. Kunt U de let ters zo door cijfers vervangen, dat de optelling ook in cijfers klopt? Oplossingen onder het motto „op telling" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wü een eerste prijs van f 5. en twee prjjzen van f2,50 beschik baar waarnaar alleen abonnees kan nen mededingen. Oplossing dominopuzzel De stenen konden in de figuren gelegd worden zoals op bijgaande te kening is aangegeven, terwijl er ook nog andere oplossingen zijn, die wij vanzelfsprekend eveneens goedkeur den. De eerste prijs van f 5,werd toe gekend aan de heer M. J. van den Ende, De Sitterlaan 111 te Leiden, de twee prijzen van f 2,50 aan mej. M. Nugteren, Rhijngeesterstraatweg 8 te Oegstgeest en aan de heer J. H. Minke, Zwarte Pad 4 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11