Voor veemarkthal en zwembad nog geen rijksgoedkeuring Moskou wil Finnen verdrag met Oostduitsers laten ondertekenen Orkaan HATTIE eist zeker honderd levens B.enW. wagen zich thans niet meer aan een voorspelling Kerkelijk Leven RUIM 40 VACATURES BIJ GEMEENTEWERKEN Voorlopig nog geen Cultureel Centrum in Pieterskerkstraat go O OO NESTOR MARTIN Wie zal onderhandelingen met Sow jet-Unie moeten voeren? Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 november 1961 Derde blad no. 30494 Uit de Leidse Memorie van Antwoord Met vele leden van de Leidse raad zijn B. en W. aldus lezen wij in de Memorie van Antwoord op de begroting voor het jaar 1962 teleurgesteld over het nog steeds uitblijven van een Rijksgoedkeuring voor de te maken zweminrichting. T.a.v. deze goedkeuring heeft de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid het College medegedeeld dat het hem bij de huidige situatie op de bouwmarkt niet mogelijk is een tijdstip van goed keuring in uitzicht te stellen. Na dit wel zeer teleurstellende bericht durven B. en W. zich aan geen enkele voorspelling te wagen. Zij blijven evenwel al het mogelijke doen de goedkeuring Eo spoedig mogelijk te verkrijgen. calorische waarde, Is bü B. en W. de vraag in studie, in hoeverre de da ling van de kolenprüzen een verla ging van de elektriciteitstarieven voor de kleinverbruikers mogelijk maakt. De tarieven voor de groot verbruikers zijn evenwel direct ge bonden aan de kolenprijs. JEUGDHERBERG IN DEN BURCHT Al niet veel beter staat het met de plannen voor de bouw van een nieuwe veemarkthal. Hoewel het plan, dat beschikbaar is, op 6 maart 1961 door Ged. Staten werd goed gekeurd, is de Rijksgoedkeuring nog steeds niet verkregen. Nu de plannen voor een nieuw zwembad vooralsnog niet te verwe zenlijken zijn, zijn aan de zwem inrichting „De Zijl" die voorzienin gen getroffen, die in de gegeven omstandigheden verantwoord waren. 1 De vernieuwing van de dakbedekking van de kleedhokjes, het verfwerk, de nieuwe springtoren en het wegne men van de afscheiding tussen de beide bassins hebben het bad, naar het oordeel van B. en W. zeker ge rieflijker voor het publiek gemaakt en het een kleuriger aanzien gege ven. In dat opzicht voldoet het bad thans aan de eisen, die redelijker wijs aan een zo oude zweminrich ting mogen worden gesteld. De tech nische installatie en de riolering ver keren echter nog steeds in dezelfde minder goede staat als voorheen. Verbetering daarvan zou te hoge be dragen hebben Ook Reuvens moet nog wachten Ook de nieuwbouw van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek „Reu vens" aan de Breestraat ligt nog in een ver verschiet. De verbetering van deze huisvesting is, volgens B.enW, nog van zoveel onzekere factoren af hankelijk. dat nog niet bij benade ring valt te zeggen, wanneer zij tot stand zal komen. Met betrekking tot een nieuwe ge meentelijke subsidieregeling voor de Openbare Leeszalen en Bibliothe ken hopen B. en W. echter in de loop van het jaar 1962 een voorstel te kunnen doen. Gebouw GG en GD Hoewel de vooruitzichten met be trekking tot de ontruiming van het gebouw van het voormalig Isr. Wees huis aan de Roodenburgerstraat gun stig zijn, kunnen B. en W. nog niet zeggen op welk tijdstip de GG en GD de beschikking over dit pand krijgt. I Vermoedelijk zal de ontruiming van het gebouw in de loop van de maand 1 februari van het komende jaar kun- hen plaatsvinden, na het gereed ko men van de in aanbouw zijnde kleu terschool aan de Oppenheimstraat. Het is niet de bedoeling om het ge bouw in de periode tot aan de ver bouwing opnieuw in gebruik te ge- Ven. Wanneer met de verbouwing van het gebouw voor de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst kan worden begonnen, is af hankelijk van de datum van afgif te van de daarvoor nodige rijksgoed keuring. Hierover kunnen B. en W. echter nog geen gunstige medede ling doen. Verlaging van elektriciteitstarieven? Naast de indirecte prijsverlaging Van het gas door verhoging van de GEREF. KERKEN Bedankt voor Zaandam (vac. P. J. O. de Bruyne) D. H. Borgers te Hooge- veen. Tweetal te Arnhem (vac. F. A. Hofman) J. P. Boer te Rotterdam en P. A. Kouwenhoven te Poortugaal. Be roepen te Nieuweroord J. A. van Net ten te Grootegast. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vineland (Ontario. Ca nada) (Free Chr. Ref. Church) W. de Joode te 's-Gravenhage-Züid. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Centrum (als missionair predikant voor Nieuw-Gui- nea) G. Kuyt. kand. te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Borssele P. Hon- koop te Yerseke voor Sint Catha rines (Ontario. Canada) H. van Gilst te Lisse, Nog geen cultureel centrum Ook ten aanzien van de bouw en inrichting van een cultureel cen trum kunnen B. en W. nog geen optimistisch geluid laten horen. Zoals bekend besloot de raad in februari j.l. als plaats voor de bouw van een cultureel centrum door de stichting „Burgerijfonds van Leiden" aan te wijzen het terrein aan de Pieterskerkgracht, waarop thans het gebouw, in gebruik bij het Konink lijk Genootschap „Mahesis Scien- tiarum Genitrix" aanwezig is. Zo lang dit genootschap voor zijn nieuw bouw nog geen rijksgoedkeuring heeft verkregen en wanneer dit het geval zal zijn het bedoelde vlot. gebouw niet volledig heeft ontruimd kunnen de plannen voor het cultu reel centrum geen voortgang vinden. Per fiets naar markt In de toekomst zal het mogelijk blijven om per fiets de markt te be zoeken. Een verbod tot het meevoeren van rijwielen op de markt zou volgens B. en W. tot consequenties hebben, dat ook de winkels met bovenwo ningen aldaar niet meer per rijwiel bereikbaar zijn. De klanten van deze winkels, de bewoners dezer huizen en bezoekers van de aldaar wonen den zouden of geen gebruik van hun rijwiel kunnen maken of ge noodzaakt zijn hun rijwiel te stal len. Indien voor deze gevallen ont heffing zou worden verleend, zou de controle op de naleving van het ver bod vrijwel onmogelijk zijn. Voorts achten B. en W. het in stellen van een verbod alleen moge lijk .indien er voldoende stallings ruimte in de naaste omgeving van de markt zou zijn. Dit is niet het geval, zodat te verwachten is, dat vele marktbezoekers hun rijwiel zou den plaatsen tegen de muren, ramen en puien in de naaste omgeving van de markt. Tenslotte zijn B. en W. van me ning, dat de beoogde maatregel na- deling zou zijn voor het marktbezoek, In verband met het vorenstaan de is het College voorshands niet bereid een voorstel van een derge lijke strekking aan de gemeenteraad voor te leggen. Vertraging bouw Van Disselbrug Met de bouw van een nieuwe Van Disselbrug (over de Zoeterwoudse Singel), waarop reeds het vorig jaar bij de begrotingsbehandeling werd aangedrongen, gaat het ook nog niet Intussen hebben B. en W. een plan Voor een nieuwe Van Disselbrug doen ontwerpen. Het plan is in gro te lijnen gereed. De welstandscom missie heeft zich echter uitgesproken voor een brug van beton in plaats van een rustieke brug. Door personeelstekort bij de dienst van Gemeentewerken ondervinden de uitwerking en de detaillering van het plan vertraging. Kelders onder Hoogstraat Hetzelfde personeelstekort speelt ook een rol bij de reeds vorig jaar voorgenomen verbetering van het aanzien .rondom die kelder dieuren on der de Hoogstraat. Zwaar vrachtverkeer over de kel ders in de Hoogstraat wordt thans geweerd, aangezien deze straat geslo ten is verklaard voor voertuigen met een grotere wieldruk dan 1000 kg. De kelders verzakken thans niet. Een plan voor verbetering van de kelders is in grote lijnen gereed doch ook hier treedt vertraging op door personeelstekort bij de dienst van Gemeentewerken. In het plan is een vernieuwing van de walmuur met de hierin voor komende raam- en deurpartijen op genomen. Nog geen jeugddorp Het pl-an voor 'het Jeugddorp in Leiden-Zuidwest, dat eerst kort ge leden is ingediend, is nog bij het College in studie. Mede gezien de aanzienlijke financiële consequen ties, die uit het plan voortvloeien, is het B. en W. thans nog niet mo gelijk te zeggen, wanneer deze aan gelegenheid rijp zal zijn voor behan deling door de raad. Jeugdherberg Met betrekking tot de bestemming van het Herenlogement van het Burchtcomplex hebben laatstelijk be sprekingen plaatsgevonden met de Nederlandse Jeugdherberg Centrale. Deze instelling heeft thans een ver strekkend plan tot verbouwing van het Herenlogement en inrichting er van tot jeugdherberg ingediend. Dit plan is bij het College thans in stu die. gÖ#3 *0» Krappe arbeidsmarkt maakt het moeilijk om in vacatures te voorzien Bij de Dienst van Gemeentewerken een uiterst kwetsbare dienst in een tjjd, dat zovele vraagstukken om een oplossing vragen worstelt men permanent met een tekort aan personeel. Vele plannen B. en W. geven het in hun M. van A. volmondig toe komen niet tot uitvoering omdat de uitwerking en detaillering van de plannen vertraagd worden door de te geringe personeelsbezetting van deze dienst. In de raad is daar reeds meer dere malen over gesproken. Het ligt dan ook voor de hand, dat de raad informeert naar „het wel en wee" van deze dienst. Met de raad zijn ook B. en W. overtuigd, dat de toenemende werk zaamheden bü de dienst van Ge meentewerken een uitbreiding van geschoold technisch personeel ver eisen. De huidige uiterst krappe ar beidsmarkt maakt het echter, vol gens B. en W. bijzonder moeilijk om in het toenemende aantal vaca tures naar behoren te voorzien. Op 1 oktober 1961 waren bij Ge meentewerken 143 ambtenaren op maandsalaris en 154 ambtenaren op weeksalaris werkzaam, terwijl 43 va catures zyn te vervullen. Efficiency-onderzoek Gevraagd wordt ook naar de resul taten van het ingestelde efficiëncy- onderzoek bij de dienst. B. en W. geven daarop het volgen de antwoord: het organisatie- en ef- ficièncy-onderzoek bij de Dienst van Gemeentewerken kon in 1961 in volle omvang worden voortgezet.; alle werkzaamheden zijn geschied in nauw overleg met de waarnemend directeur van deze dienst, aan wie ook door verschillende afdelingschefs voorstellen tot reorganisatie van hun afdeling werden gedaan. Het onder zoek is ten aanzien van de hoofdza ken grotendeels voltooid. Omtrent vijf hoofdafdelingen van de dienst, t.w. Bouw- en Woningtoe zicht, Volkshuisvesting, Civiele Wer ken A, Civiele Werken B en Admi nistratie, werden door de waarne mend directeur van de Accountants dienst gezamenlijk rapporten aan het College uitgebracht. Thans vinden nog onderzoeken plaats bij de hoofd afdelingen Stedebouw en Bouwkun de. Op korte termijn zullen hierom trent het College rapporten bereiken. De tot heden ontvangen rapporten werden alle ter kennis gebracht van de Commissie voor de Financiën en van de Commissie voor de Openbare Werken. Voorzover de rapporten reorganisatievoorstellen bevatten, die mede het personeelsbeleid raken, zul len zij eveneens ter kennis worden gebracht van de Commissie voor de Personeelszaken. .Voorts dient de me dezeggenschapscommissie bij het overleg omtrent de verschillende voorstellen te worden ingeschakeld. Een aantal maatregelen kon reeds worden geëffectueerd ter verkrijging van besparingen en een rationeler bedrijfsvoering bij de dienst. De wnd. directeur zal, zo nodig met bijstand van functionarissen van de Accountantsdienst, zich nog nader op een aantal punten van intern-orga nisatorische aard beraden en voor zover daartoe aanleiding mocht zijn, deze aan het College voorleggen. BEPERKING BOTEREXPORT NAAR ENGELAND Naar wij van het Produktschap voor Zuivel vernemen, heeft Engeland be sloten tot het nemen van maatrege len teneinde de invoer van boter in dat land te beperken. In verband! hiermee heeft het be stuur van 't BrodiUitotschap voor Zui vel. in afwachting van een nadere regeling, besloten de boteruitvoer naar Engeland in de eerstkomende twee w.eken ite beperken itot in totaal 600 ton, welk contingent over de ex porteurs zal worden verdeeld: op ba sis van de uitvoer naar Engeland in de laatste 12 maanden, met uitzonde ring van die weken waarin meer dan 300 ton werd verscheept. Wegens de situatie op de Engelse markt en wegens het feit dat ook Italië d<e boterinvoer sterke restric ties heeft opgelegd, heeft het. bestuur van het Produktschap voor Zuivel voorts besloten de bestaande invoer heffing op boter te verhogen van f. 1,50 per kilogram tot f. 2,per kilogram, teneinde ongewenste in voer van boter tegen te gaan. NATTE HERFST (Van een weerkundige medewerker) De wijnmaand oktober heeft zich wat de temperatuur betreft goed bij de warme september weten aan te passen. Ruim 20 dagen bleven warmer dan normaal. De gemiddelde maximum temperatuur in De Bilt kwam op 15.4 C tegen normaal 14.0 C. Vrijwel nergens werd nachtvorst van enige betekenis gemeten. Vooral de eerste 12 dagen van de maand waren zacht en op de meeste plaat sen ook droog. Het aantal uren waar op de zon scheen lag boven normaal. In De Bilt 116 uren tegen normaal 102 uren. Vooral de tweede helft van de maand was zeer nat met als ge volg dat in bijna alle provincies be langrijk meer regen dan normaal in oktober werd gemeten. Er waren plaatsen, vooral in het westen en midden van Nederland waar het dub bele van de normale hoeveelheid re gen viel. Er was een sterk overheer sende zuidwestelijke luchtstroom waardoor het ook in Noord Europa uitzonderlijk zacht bleef. Tot begin november was er zelfs tot in Noord Rusland en Finland geen vorst van enige betekenis gemeten. In Vlissin- gen was het op een na de natste ok tober. In onze omgeving werden de volgende regenhoeveelheden gemeten: Leiden 137, Katwijk 142, Koudekerk aan den Rijn 131, Alphen aan den Rijn 122, Bodegraven 109 mm. Nor maal geeft oktober hier bijna 80 mm. Honderdjarige in Amsterdam Mevrouw Johanna Magdalena van dier Houit-Kalkhoven. die sinds 1947 in het gemeentelijk verzorgingshuis aan de Roetersstraat in Amsterdam woont, wordit zondag 5 november as. jaar. Mevrouw Van der Hout. die in 1916 weduwe werd. heeft zes kinderen gehad, van wie nog een dochter en een zoon in leven zijn. Zij staat aan het hoofd van vjjf generaties: twee kinderen, tien kleinkinderen, zeven achterkleinkinderen en een achter- achterkleinkind. Als klein meisje bezorgde mevrouw van der Hout het toen bekende week blad „Kiekerekie". Zij heeft nimmer vaakntie genomen. Slechts eenmaal in haar leven heeft zij met de Gooise stoomtram een reisje gemaakt, naar Mudderberg. Moderne gasfornuizen voor moderne vrouwen „EUROP" met ingebouwde contact-grill. Op de meest moderne wijze, zonder vet en a la minute, grilleren van steaks, ooteletten, enz. 4-vlams ...........f 349.» idem, met thermostaatf 374.» „MIAMI GRAND LUXE" semi-automatisch. Infra-rood-grill, timer, thermostaat, centrale aansteek, contrölevenster, ovenverlichting, berglade, 5-vlamsf 595.- „MIAMI LUXE", eveneens 5-vlams, doch in een eenvoudiger uitvoering f 495.- Alle modellen stralend wit geëmailleerd, royale oven en gepolijst koperen branders, compleet met afdekplaat, braadslede en bak- rooster. Vraag uitvoerige inlichtingen bij itzo vak-' handelaar of bij onderstaand adres: Verkoopkantoor voor Nederland: NELL STUTTERHEIM N.V. DEN HAAG, POSTBUS 1143 Veronderstelling in Helsinki (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Helsinki, 3 november De Sowjet-Unie zal Finland mogelijk vragen het komende vredesverdrag met Oost-Duitsland te onder tekenen. Dat is de vrees van diplomatieke kringen in de Finse hoofdstad, nu zij de tijd hebben gehad de Sowjetrussische nota nauwkeurig te bestuderen. Hun veronderstelling is gegrond op twee dingen. Ten eerste handelt een vijfde deel van de lange nota over dat vredesverdrag en het Westelijk verzet daartegen, boven dien is dat het deel dat voorafgaat aan de slotparagraaf, die begint met de woorden: „Onder deze omstandigheden moet de Sowjetrussische regering de noodzakelijke conclusies trekken". Ten tweede: al hebben de Russen de Finse regering nog niet over dat vredesverdrag gepolst, de Tsjechische ambassadeur heeft wèl een voorstel in die richting gedaan. Karjalainen heeft weinig ervaring Zo'n poging om een verdere poli tieke beveiliging tegen „het West- duitse gevaar" te verkrijgen, behoeft uiteraard militaire eisen niet uit te sluiten. Maar Helsinki ziet nog steeds niet goed in wat de Russische wen sen kunnen zijn. Zij kunnen de le gering van troepen op Finse bases betreffen, of Russisch gebruik van het Finse Radarnet. Moskou zou, vol gens sommige Finse kringen, ook Finland kunnen verzoeken zijn eigen defensie te versterken, met Russi sche hulp en onder Russische, con trole, hetgeen overigens een herzie ning nodig zou maken van het vre desverdrag, dat Finlands strijdkrach ten een plafond oplegt. In afwachting van de terugkeer van president Kekkonen, die van daag in Helsinki werd verwacht, breken de Finnen zich ook het hoofd over de vraag, wie de onderhande lingen met Moskou zal moeten voe ren. De oude garde van sterke en hardnekkige onderhandelaars, die de Russen door en door kennen, is sterk gedund. De meesten van hen zyn trouwens voor Moskou onaanvaard baar geworden. President Kekkonen zelf zou de aangewezen man zün, maar dat zou doen veronderstellen dat het overleg op topniveau, dus met Chroesjtsjow zelf, zou moeten geschieden. Wordt het een gesprek tussen de ministers van Buitenlandse Zaken, dan zal Finland vertegenwoordigd worden door minister Karjalainen, weliswaar «en politieke luitenant van Kekkonen, maar -een betrekkelijk on ervaren man. Zijn positie, zonder in ternationaal politieke rugdekking, zal niet benijdenswaardig zijn. Het enige waar hij op terug kan vallen is een verklaring, dat, wanneer Moskou on aanvaardbare eisen zou stellen, het Finse leger en het Finse volk bereid zouden zijn tot een guerilla-oorlog en dat die uit zou kunnen groeien tot een internationaal conflict, zü het dan vermoedelijk beperkt tot conventionele wapens. Begrip in Westen De Finnen hopen inmiddels dat de Russische eisen inderdaad eerder op het politieke dan op het militaire vlak zullen liggen. Misschien zullen zij zelfs bereid blijken een vredes verdrag met Oost-Duitsland te teke nen. Finland zal eventuele politieke concessies aan Moskou doen in het vertrouwen dat het Westen daarvoor hetzelfde begrip zal opbrengen, dat het eerder heeft getoond. Te weten het begrip voor iemand, die met een beer samenleeft en bü gebrek aan een wapen wel gedwongen is aan do grillen van het dier toe te geven, omdat hij anders opgegeten wordt. Het tekenen van het verdrag met Oost-Duitsland zou de Finse betrek kingen met Bonn niet verbeteren, maar formeel geen inbreuk beteke nen op de „Halistein-doctrine", die wil dat men niet met Bonn en Pankow tegelijk politieke betrekkin gen kan onderhouden. Helsinki on derhoudt op het ogenblik geen di plomatieke betrekkingen met de twee Duitse regimes, di® hier slechts ver tegenwoordigd zün door handelsmis sies met consulaire status. Misschien zelfs 300 doden Een overzichtsfoto in de Grote I gisteren gehouden dienst ter her- I Kerk in Den Haag tijdens de J denking van het feit, dat 400 j jaar geleden de Nederlandse Ge loofsbelijdenis werd opgesteld Tenminste honderd personen zijn in Brits Honduras om het leven ge komen tydens de orkaan „Hattie". Volgens nog niet bevestigde berich ten, omgeroepen door een radio station op Jamaica, zouden alleen al in de kustplaats Stann Creek zelfs 300 inwoners zqn gedood. Het plaatsje, dat 11.000 zielen telt, zou volgens waarnemingen uit de lucht op drie huizen na volkomen zün verwoest. Op het ministerie van Koloniën in Londen werd gezegd, dat „de ge hele economie en het leven in de kolonie is ontwricht en dat de noodtoestand is afgekondigd." Be lize was volgens het ministerie ge troffen door een drie meter hoge vloedgolf, terwijl andere plaatsen aan de kust door de wervelstorm volkomen van de kaart waren ge veegd. In Belize, waar naar schatting de helft van de 32.000 inwoners dak loos is geworden, bestaat volgens ooggetuigen gevaar voor plunde ring en ongeregeldheden. Een twee de bedreiging vormen Ct slangen, die op hooggelegen plaatsen hun toevlucht zoeken. Er heerst in Belize een tekort aan ge zuiverd drinkwater en het gevaar van een tyfus-epidemie neemt toe. Daarbij komt nog, dat het enige ziekenhuis van de stad is verwoest. Ook in Guatemala heeft „Hattie" grote schade aangericht. In de de partementen Peten en Izabal, die getroffen zyn door overstromingen, is de noodtoestand afgekondigd. Zeven inwoners van Guatemala zouden zün omgekomen. Verschijningsverbod communistisch blad Hët te Djakarta verschijnende com munistische partü-orgaan „Harian Rajat" is gisteren door de Djakar- taanse garnizoenscommandant ten verschijnningsverbod opgelegd wegens het afdrukken van een tekening, waarin het Russische partijcongres te Moskou wordt opgehemeld. Volgens legerkringen is het verschijningsver bod van tijdelijke aard. De tekening, die gemaakt is door een Deens journalist, laat zien hoe de Sowjet-Lnie een groep „Afro-Aziati sche mensen" naar het communisme voert. Reeds tweemaal eerder dit jaar is de publikatie van het blad voor enige tijd verboden wegens het opnemen yan anti-regeringsberichten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5