1 Kennismaking met Berg's Lulusynifonie LEIDS HERVORMD BEJAARDENCENTRUM VOOR CIRCA TWEEHONDERD INWONERS LEESLUST LEIDT LANG NIET ALTIJD TOT BOEKENBEZIT Helga Pilarczyc was aangewezen sopraan Een keer uit het kooitje! „HaagwijZe" wordt een modern complex in laag- en hoogbouw Groeiend probleem ZEBRAPADEN: kristal glasservies^ ttit... Goed voor u Serie Residentie-Orkest begonnen RIJVERKEER: JAGO SHAWLS Boekenmarkt ligt nog braak ^gericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 november 1961 Tweede blad no. 30494 Plan verwezenlijkt eind 1963 I c Het vraagstuk van de huisvesting van bejaarden vraagt steeds 1 dringender om een oplossing. Enerzijds groeit het probleem zelve i door een complex van factoren, anderzijds vraagt de steeds groter 5 sociale zorg van de gemeenschap ook om meer aandacht voor dit vroeger veelal nauwelijks opgemerkte vraagstuk. In Leiden en omgeving zijn in de afgelopen jaren reeds verschil- ■j f?ende projecten op stapel gezet, die een bijdrage tot een dergelijke oplossing beogen. Thans heeft ook de Hervormde Diaconie, na enige jaren voorbereiding, een plan opgezet om een bejaarden i "centrum te stichten als toevoeging op hetgeen op dit gebied reeds oestaat in de gedaante van de bejaardenhuisvesting in de Vree- wijkstraat. Het nieuwe plan, waarvoor men de Rijksgoedkeuring binnen enkele maanden kan verwachten, en dat aanbestedingsklaar ter tafel ligt, omvat de bouw van een bejaardencentrum in de i uitbreiding Zuidwest ten westen van de Bevrijdingskerk in de richting van de Voorschoterweg nabij de Fortuinsloot. Dit cen trum zou bestaan uit een hoofdgebouw voor de huisvesting van 118 bejaarden en 42 aparte woningen voor bejaarde echtparen, dus tezamen 200 bejaarden. De kosten van het project worden geraamd op 2.675.000 gulden totaal, dus inclusief inrichting. Verloopt alles volgens het thans aangehouden schema, dan kan begin 1962 met de bouw worden begonnen, en kan het complex ongeveer anderhalf jaar later zijn voltooid. Verschillende factoren hebben in de naoorlogse jaren het probleem van de bejaardenzorg en bejaarden huisvesting meer in het centrum van de belangstelling geplaatst. In d e eerste plaats hebben de betere so ciale omstandigheden en de veel gro tere zorgen voor de volksgezondheid het aantal bejaarden aanzienlijk doen stijgen. In de tweede plaats zijn de ruimtelijk veelal minder royale woontoestanden en ook wo ningbouw van de naoorlogse jaren er verantwoordelijk voor, dat bejaar den moeilijker dan voorheen een on derkomen kunnen vinden bij kinde ren of andere familie. Ten derde wordt het zelfstandig wonen van be jaarden tegenwoordig dikwijls onmo gelijk doordat huishoudelijke hulp vrijwel niet te vinden is, zeker niet (zoals bij bejaarden vaak noodzake lijk zou zijn) voor dag en nacht en van uur tot uur. Terwijl dus op grond van deze factoren het probleem van de be jaardenhuisvesting steeds steeg, steeg de belangstelling hiervoor ook naar mate de gemeenschap zich groter zorg aan de dag ging leggen voor allerlei algemeen optredende vraag stukken, waaronder dat van de ouderdom, zoals de AOW-voorzienin gen hebben aangetoond. Het is derhalve niet te verwonde ren, dat ook in kerkelijke kring, waarin algemeen maatschappelijke problemen bijzondere zorg trekken, het vraagstuk van de huisvesting van bejaarden de aandacht heeft ge vraagd. Enerzijds zou men van de overheid hebben mogen verwachten, dat zij haar zorgen afdoende aan deze aangelegenheid had besteed, maar nu dit niet of althans niet vol doende het geval is geweest, ligt het zeker op het terrein van de kerk, zich op dit gebied te begeven. In Leiden en omgeving heeft dit, zoals ook elders in den lande, reeds tot veel initiatieven aanleiding gegeven. Het is verheugend, dat zulks thans ook andermaal in de vorm van een groots plan geschiedt van de zyde van de Hervormde Diaconie. Initiatief In 1949 heeft de Hervormde Dia conie het huis Vreewijkstraat 8 in gericht voor bejaardenhuisvesting, waarbij later de nummers 6 en 4 in die straat werden gevoegd. In dit vrij beperkte maar modern ingerich te centrum is plaats voor 35 bejaar den bij een volledige bezetting van alle grote kamers. Meestal is de be zetting iets kleiner, variërend tussen 25 en 35. De behoefte wordt door dit cen trum (afgezien van anders georiën teerde centra) nog geenszins gedekt. Vandaar dat de Diaconie besloten heeft tot de bouw van het nieuwe moderne en fors opgezette centrum „Haagwijk" in de Boshuizer Polder, dat wil zeggen in het uitbreidings plan Zuidwest ten westen van de Bevrijdingskerk. Dit project bestaat uit een hoofd gebouw in vijf woonlagen benevens een beperkte dakverdieping voor per- soneelshuisvesting benevens een se rie min of meer apart staande echt paar-galerij-woningen in twee woon lagen. In het hoofdgebouw, dat een- en tweepersoonseenheden omvat kunnen 118 bejaarden een tehuis vinden, in de aparte voningen 42 echtparen. Hoofdgebouw den zich diverse dienstruimten, eet- keuken met aansluitende eet- en recreatiezaal, een ziekenafdeling en enige vertrekken voor inwoners. De daarboven liggende woonlagen her bergen de inwoners in royale eenka- merbehuizingen met eigen voorzie ningen (in een apart vertrek onder gebracht) voor toilet wassen, ber ging, kleinere kookfaciliteiten etc. De woonkamers zijn 3.20 bij 3.30 m groot voor de eenpersoonswoningen en 3.45 bij 5.00 meter voor de tweepersoons eenheden. De tweepersoons-behui zingen hebben een balkon. In de dakverdieping zullen de personeelsleden hun onderkomen vinden. Zij beschikken op die ver dieping over een eigen recreatieruim te. Kleinere recreatie-lokalen zijn op iedere verdieping aangebracht. Gedacht is aan een verhouding van 1 tweepersoonsbehuizing op tien eenpersoonsonderkomen in het hoofdgebouw. Op twaalf normale ex ploitatiebedden is één ziekenbed ge dacht voor die bejaarden, die speci ale zorgen behoeven gedurende kor tere perioden. Aparte woningen De zelfstandige woningen voor de bejaarden zullen worden uitgevoerd in twee bouwlagen in flatbouw. Elke woning bevat een woonkamer van 3.60 bij 3.60 meter, een slaap kamer van 2.60 bij 3,90 meter, een keuken van 1.80 bij 2.40 meter en een badcel, w.c. en een bergruimte. Elke woning heeft een balkon, toe gankelijk vanuit de woonkamer en keuken. Hoofdgebouw en woningen zullen worden voorzien van centrale verwarming en 'n warmwatervoorzie ning. In lichte ziekte gevallen, waar bij men wegens griep, verkoudheid of iets dergelijks zyn kamer moet houden en mogelijk enige zeer lich te verpleging nodig is, kan dit door het personeel van het huis geschie den. In de meeste gevallen blijkt, dat slechts in een betrekkelijk klein aantal gevallen van de ziekenafde ling gebruik zal moeten worden ge maakt. Dit brengt een kleine verho ging van kosten mee. Voor ernstige gevallen is men op een ziekenhuis aangewezen. Kosten Voor de woningen is de huur niet begrepen enige hulp vanuit het hoofdgebouw. Dit zyn volkomen zelf standige huishoudingen. De pensionprys is voorlopig bere kend op f2.800,- per jaar. De „kale" huur van de woningen zal per week voor aanleg centrale verwarming, f 12,50 bedragen, waarbij nog komt warmwaterinstallatie, radioaanslui ting en enige inventaris f2,65 en een vergoeding voor brandstoffen van f2,-. Dit is per week tezamen f 17,15. Het complex biedt als reeds in het kort gezegd ook inwoning aan het personeel, ter sterkte van 13 koppen. Of de indeling, de verhou ding tussen een- en tweepersoonsbe huizingen, de verhouding tussen woon- en ziekenruimte en de perso neelssterkte geheel juist zijn, moet de toekomst leren. De indeling van de bouw schept voldoende mogelijk heden tot fluctuaties. Het gehele plan is op touw gezet door de bouwcommissie van de Her vormde Diaconie, bestaande uit de heren G. P. W. Kiers, L. Questro, P. A. Harteveld, ir. P. C. Linden- bergh, ir. D. van Toorenburg en mr. J. W. Filippo, die enige jaren gele den begonnen zijn met hun thans vruchtdragende arbeid. Het bouwontwerp zelve is van de hand van de Leidse architect ir. M. P. Schutte. Mettertijd zal het centrum onder beheer komen van de hiervoor in het leven geroepen Stichting Bejaardencentrum Haag- wijk, uitgaande van en blijvend ver bonden aan de Hervormde Diaconie. zy kunnen hun nuttige functie slechts vervullen, wanneer er een sa menspel tussen rijdend en lopend ver keer ontstaat. Alle verkeersdeelnemers moeten uitgaan van het principe, dat eerst de eigen plichten moeten worden nageleefd en dan pas de eigen rech ten worden genomen. De bouwkosten worden geraamd (de aanbesteding kan eerst plaats hebben na de Rijksgoedkeuring) op ruim twee miljoen voor het hoofdge bouw (grondkosten en inventaris in begrepen) en op ongeveer 675.000 gulden voor de aparte bejaardenwo ningen. Advertentie Leerdam model „Sylvia" (glad) 30 delig f 80.70 Ned. Hervormde Kerk en kernexplosies Naar aanleiding van een bespre king In de zitting van de generale synode der Ned. Herv. Kerk op 31 oktober is er overwogen op welke wyze de synode aan haar verontrus ting over de huidige wereldsituatie uiting zou kunnen geven. De Synode heeft besloten zich te richten tot de Commissie voor In ternationale Zaken van de Wereld raad van Kerken, welke commissie de tolk is van de Raad en de daar- by aangesloten kerken. Aan deze commissie is verzocht in verband met de gevaren, verbonden aan de kernexplosies, zich te wen den tot de Sowjetregering met de vraag de kernexplosies definitief te beëindigen. Verder is deze commissie verzocht een beroep te doen op de Westerse mogendheden om hun te rughoudendheid te bewaren. Tevens heeft de Synode de com missie verzocht te zoeken naar we gen waarlangs de kerken kunnen by dragen tot vermindering van de huidige spanningen. De Synode be sloot een pastoraal schryven te rich ten tot de predikanten en kerke raden in verband met de huidige si tuatie. Advertentie Weg stofdoek. Weg sleur. Overdag eens een keertje de lunchroom opzoeken na al dat winkelen. En van de week eens een avondje uit. Uw man vindt het ook leuk, er samen een uurtje tussen uit te zijn. Luister naar de familia Doorsnee via Radio Luxemburg (208 en 49.26 m) op zaterdag 4 november om 12 uur of zondag 5 november om 13.30 uur of via Radio Veronica (192 m) op maandag 6 november 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen worden u aangeboden door da Nederlandse Horeca-bedrijven. 1 BREESTRAAT Geef vrye doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Advertentie. De „sensatie" van het openingsconcert van het Residentie orkest was de introductie van Alban Bergs uit 1934 daterende, fel-dramatische „Lulu-symfonie", omvattend vijf fragmenten uit zijn opera „Lulu", zijn laatste, grote werk, waarop hij zich van 19291935 concentreerde. De indertijd zo uitermate progressieve Berg, de bij Bach dwe pende Wener, ging onder aanvoering van zijn leermeester Arnold Schönberg, de voor zijn tijd nieuwste weg: de „twaalftoonsmu- ziek". En volgens dit systeem is zijn Lulu gecomponeerd. Veel wat in die tijd nieuw was, leek thans alweer vervaagd, al verhelen wij niet, dat de tragische levensgang van Lulu-geesteskind van Wedekind hem aanleiding gaf tot een orkestraal effectrijke, kleurrijke en expressierijke partituur, welke nochtans eerst haar volledige betekenis verkrijgt, in samenhang met het toneelgebeu- ren. Welke wonderlijke gedachtegang de componist echter be wogen kan hebben reeds vóór beëindiging der opera in 1935 (Bergs sterfjaar), dit exerpt ervan te publiceren, is ons onbekend Doch dat op deze wijze het „Gesamtkunstwerk" toch wel geweld werd aangedaan, is aan geen twijfel onderhevig. Zij was in het derde fragment, het karakteristieke Lulu-lied, in derdaad de „perfide" Lulu. „Het „Wenn sich die Menschen um meinentwillen umgebracht haben, Niettemin is deze formidabel moei- lyke partituur onder de begripvolle leiding van Van Otterloo een fasci nerende uitbeelding ten deel gevallen, in samenwerking met een geïnspi reerd spelend orkest, dat echter de oneindige lengte van het eerste deel met zyn vele zwakke plekken! niet kon doen vergeten. In het centrum stond de zange res, de sinds 1954 aan de Staats- opera te Hamburg verbonden so praan Helga Pilarczyc, wier onge mene vertrouwdheid met moderne werken reeds allerwege de sterk ste aandacht heeft getrokken. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Advertentie VAN HAREN'S SCHOEN EN NIEUWS Weer zo'n echt van Haren model, dit sportieve en ge makkelijke wandelschoentje. Exklusieve lijnen en werke lijk voortreffelijke pasvorm. 75 PAST U BETER In het hoofdgebouw bevindt zich een kelderverdieping, waarin techni sche centrale voorzieningen een plaats vinden benevens een stalling voor invalidenwagentjes en een re- validatielokaal. Gelykvloers bevin- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robertus Salverius Wilhelmus, zn van W. P. van Velzen en A. C. de Jong; Adrianus Petrus, zn van J. P. Bent velzen en G. C. Haring; Anton, zn van H. v. d. Marei en A. G. v. d. Melj; Johanna Martina Maria, dr van P. H. Wassenaar en J. M. Groenewegen; Audrey, dr van H. Verhoekx en M. Chaudron; Willem Antonle, zn van A. Sulsters en E. Molenaar; Wendela, dr van E. E. v. d. Schaaf en H. A. Jallnk; Carolina, dr van C. Stol en P. Biesbroek; Maria, dr van H. v. d. Kaaij en J. M. M. Teunissen. GETROUWD J. W. J. van der Vlist en J. Belj; C. S. Moerer en H. C. Groenenboom; J. Wallaard en C. T. Nlevaart; J. G. M. van Egmond en L. M. W. T. van Leeuwen; P. de Vogel en T. A. J. E. Delmeer; A. G. Teske en A. J. Neute boom; G. S. Schoeman en J. C. Smits; J. Zwart en O. F. Kozitska; J. Gal- jaard en J. Tegelaar; W. Lanian en C. M. Kluts; M. Bol en C. Kapaan;; H. la Rooy en M. Bekooy. OVERLEDEN G. M. de Rijk, 54 Jr, e.v. J. Oomen; A. Beekman, 80 Jr, man; A. E. van Alphen, 89 Jr, vrouw. (Van onze reportageredacteur) Het Nederlandse privé boekenbezit wordt op ongeveer 250 miljoen boeken geschat. Het gemiddelde individuele bezit wordt globaal becijferd op 35 boeken, per gezin op ongeveer 85. Toch bezit nog 10% der Nederlanders boven de 18 jaar in het geheel geen boeken. Uit het door de Nederlandse Stichting voor Statistiek ten behoeve van de Stichting speurwerk betreffende het boek verrichte onderzoek naar koop-, lees- en studiegewoonten, blijkt voorts dat in 1960 per persoon 2,3 tot 3,5 boeken werden gekocht. De totale omzet kan uiteenlopend worden geschat op 17 tot 26 miljoen. In het eerste cijfer is de wetenschappelijke voor zichtigheid betracht, de branche zelf meent dat het tweede cijfer de werkelijkheid het meest benadert. De uitzondering daarop zyn de li teraire werken, welke voor 60 pet. in pocketuitgaven worden aange- aangeschaft. In totaal werden 5,2 tot 7,2 miljoen pockets versleten, 29 van de gehele Nederlandse boeken- ornzet in 1960. Overigens zyn er meer weerstan den tegen het pocketboek dan een oppervlakkige zou denken. Deze zyn voor een goed deel te verklaren uit het minder decoratieve uiteriyk. Voor de importeurs van Buiten landse boeken valt er eveneens nog heel wat te doen. Hun aandeel in de boekenmarkt bedroeg slechts 4 (pockets 6%). Wie lezen graag? Dat het lezen de voornaamste vrye tijdsbesteding is, wil nog niet zeggen dat er van een algemene voorkeur en bereidheid tot lezen sprake is. Dat hangt samen met leeftijd en ontwik keling. Uit de enquête van de Neder landse Stichting voor Statistiek blykt dat gemiddeld 55 der mannen en 60 der vrouwen graag leest. By de mannen bedraagt dat percentage tot hun 30ste jaar 65 waarna het geleidelyk terugvalt. By de vrouwen klimt het tot hun 40ste jaar op tot 75 daarna zakt het weer. Boven de 60 jaar lezen nog slechts 40% der mannen en 45 der vrouwen graag. Van degenen die alleen lager on- derwys volgden, leest slechts 45 De uitkomsten van het onderzoek zyn overigens voor de georganiseer de boekhandel niet zonder meer ver heugend, want in de eerste plaats kocht minder dan de helft der on dervraagden in het afgelopen jaar een boek en in de tweede plaats liep slechts 57 dezer aankopen via zyn kasregisters. De ©robe alterna tieven waren evenmin de tweede hands- of de restantenboekhandel en ook niet de kiosken, maar de inte- kenreeksen en de boeken die door de geïllustreerde en damesbladen aan hun abonnees worden verkocht. Er zyn trouwens nog wel meer door dit onderzoek geopenbaarde vraagstukken waar de boekhandel nog wat aan moet gaan doen. Dat is trouwens ook de bedoeling van dit rapport: men wil er wat van leren en dat is de reden waarom men by deze enquête van de oonsument zelf is uitgegaan. Zo blijken ook niet literaire ro mans vooral als geschenken te die nen, in ruim 65% van de aanko pen. Deze soort lectuur vormt met 32,5 de grootste moot in het totaal aantal gekochte boeken. Jeugd en pockets Toch is het perspectief niet on gunstig want het jeugdige publiek (18-20 jaar) koopt overwegend by de échte boekwinkel. zy worden tevens de willige markt voor de pochetedities, die bijna de helft van al hun aankopen uitma- kc By de volwassenen bedraagt het pocket-aandeel ruim een kwart. wordt opgemerkt dat voor de eerste groep lezen vaak gelyk slaat met le ren, by de tweede overweegt ont spanning. De behoefte om zich te ontspannen is hèt motief der le zende vrouwen, by de mannen leeft de wens „om er iets van op te ste ken" een tikkeltje sterker. Religie en boek Gemiddeld was het aantal boek- aankopem per persoon hoger by per sonen zonder kerkelyke gezindte dan by welke kerkelyke groepering dan ook, hoewel het aantal kopers in de eerstgenoemde bevolkingsgroep niet opvallend gunstig is. Het gemiddel de aantal boekaankopen was het laagst onder rooms-katholieken. Men moet vooral niet denken dat mensen, die niet graag lezen, de lees lust van anderen byzonder positief waarderen. 40 der ondervraagden vond ze maar saai of op z'n best zwygzaam. Overigens heeft de lees lust onder de T.V. weinig of niet. geleden. De vaste kykers uitten zich altijd veel meer waarderend over hun boeken dan over de programma's die ze gezien hadden. „Dure luxe" Waarom koopt men wel en waarom niet? Wat het laatste betreft kwam uit dat men boeken nog als een „du re luxe" beschouwt, ondanks de ver- schyning van het pocketboek. Het kopen van boeken voor zichzelf schijnt vaak schuldgevoelens te wek ken, vandaar dat de meeste boeken worden gekocht in de periode van on- afhankelijkheid, d.w.z. dat men wel volwassen maar nog niet getrouwd is. Dat is waarschynlyk ook één van de redenen waaroiy het kopen op reke ning in d« boekhandel zo populair is: betalen en kopen worden dan van elkaar gescheiden. De redenen om wèl boeken te ko pen lopen nogal uiteen. De moge lijkheid van herlezen en naslaan werd het meest genoemd maar ant woorden als „boeken maken de ka mer zo gezellig" of „iedere bezoeker ziet direct waar je je voor interes seert" waren beslist geen uitzonde ring. Zelfonderzoek so setzt das meinen Wert nicht herab", heeft zij gezongen met de volle inzet van haar grote per soonlijkheid en met de sterke glans van haar uitzonderlijke stem, die haar tot grootse presta ties in staat stelt. Deze zangeres lijkt wel voor het moderne genre voorbeschikt, ook al is in dit geval dit „moderne" alweer in menig opzicht achterhaald of passé. Helga Pilarczyc Na de pauze heeft zy ook in de con certaria van de jonge Beethoven „Ah' Perfido" van haar opvullend drama tisch talent bewys gegeven. Hier ech ter kwamen zekere technische tekort komingen van haar stem toch wel tot uiting, waarbij wij aan het lagere re gister denken. Zo'n onverwachte „gil", als welke zy in Lulu ten beste moest geven, kan dan ook onmogeiyk de stembanden ten goede komen. Een af en toe te laag intoneren in de Beethovenaria deed hinderlyk aan en leek ons haast onbegrypelijk voor een zangeres van haar hoge klasse. Daarnaast waren vele briljante vo cale eigenschappen onmiskenbaar. Zy heeft, ondanks de lengte der Beetho venaria, de spanning stellig weten vol te houden. Voor tallozen zal Berge's „Lulu", in welke muziek het cerebrale element, gebaseerd op een ontzag wekkend intelligent compositorisch kunnen, dat echter de muzikale in ventie wel aan beperkingen onder hevig doet zyn, „geheimtaal" zijn gebleven, al zal men by tijd en wyle onder de diepe indruk zyn geweest van het adembenemende en huive- ringwekkenls van deze taal, waarin de diep-tragische sfeer van het onge lukkige Lulu-leven zeker suggestief uitdrukking vindt. Het was interessant te constateren, hoe Alban Berg als vele zijner tyd- genoten niet volkomen in het lou ter „cerebrale" verzand is en hoe dit .twaalftoonsysteem" tot ware muzi kale bewogenheid aanleiding kan ge ven, tenminste in de hand van zulk een ongeëvenaard meester als Alban Berg waarlijk was. De reactie van het auditorium was na „Lulu" tamelyk koel, al heerste er vanzelfsprekend bewondering voor het fenomenale kunnen der zangeres, die haar party geheel uit het hoofd heeft gezongen. Merkwaardig was hierna by haar de angstvallige ge bondenheid aan het notenschrift te constateren in Beethoven. Vertrouwde werken sierden voorts het programma: de Tweede Suite in b van Bach en Beethovens Pastorale. In Bach was het de niet op het pro gramma genoemde fluitist Jolle de Wit, die zijn obligaatparty virtuoos geblazen heeft. Virtuoos, zelfs in het snelle tempo, waarin sommige delen Badinerie! gehouden werden. Voor Jolle de Wit geen enkel be zwaar De „Pastorale" is een kolfje naar de hand van Van Otterloo en de zij nen. Zij analyseren het werk perfect, zorgen voor een even perfecte jch- nische weergave. Persoonlijk zouden wy echter een iets meer romantise rend aanvoelen, dat juist de typisch Oostenrykse geest van dit „landju weel" kenmerkt, prefereren. Van Ot terloo gaat hier wel wat nuchter te werk. Hij hoedt zich voor „overge voeligheden", doch voor „gevoelig heid" is, zelfs in deze zakelijke tijd, altyd nog wel plaats H. Het is de bedoeling dat de georga- met plezier, van degenen met een niseerde Nederlandse boekhandel uit wuwaarc ua middelbare opleiding of een acade- dit Rjvige rapport het volledige deze propaganda voornamelijk de li- mische vorming 80 In het rapport werk beslaat byna 300 quartovellen 1 terair-geinteresseerden aanspreekt lering zal trekken om de weg naar het grote publiek beter dan tot dusverre te ontsluiten. Het overwin nen van de by grote groepen van de bevolking bestaande drempelvrees voor de „indrukwekkende" boekwin kel zal daarby wel Ie zwaarste op gave blyken. Over de resultaten van de jaariykse Doekenweek bevat deze studie slechts gedempte passa ges, welke de conclusie wettigen dat

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3