Kernproeven in de V.S. als de veiligheid dat vereist In KATANGA winnen' beide partijen Wij hebben ALLES over voor onafhankelijkheid Nu nog voorsprong van Amerikanen verklaarde Seaborg Kabinetsformatie in Bonn weer in impasse McKeown direct naar Kongo KENNEDY HAKTE DE KNOOP NOG NIET DOOR WEERBERICHT Zal Lübke ingrijpen Officieren van Noord - Holland vrijgelaten lid nieuw-guinearaad verklaart: Zo nodig zelf proclameren en met wapen in vuist verdedigen BRIXON (£)uc/ Qiieuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 No. 30494 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) De vraag, waar Washington zich na de Russische kernproeven voor gesteld ziet, luidt: zal ook Amerika thans de explosies in de atmosfeer hervatten? President Kennedy heeft gisteren de knoop niet doorgehakt, doch de bijl daarvoor wel klaargelegd. Amerika zal voorbereidingen treffen voor proeven in de atmosfeer en daartoe overgaan, indien de veiligheid van het land dat vereist. De president is op dit moment dus nog niet gezwicht voor de sterke politieke pressie, die de laatste dagen op hem is uitgeoefend. Toch moet men, indien er geen verandering in de internationale toestand intreedt, verwachten dat ook Amerika vroeg of laat zijn proeven in de atmosfeer zal hervatten. Enige onrust bij de grote massa Tot op dit moment heeft Kennedy geheel gehandeld in de geest, waarin Seaborg, de voorzitter van de Com missie voor Atoomenergie voor de te levisie heeft gesproken. Seaborg was van mening, dat Amerika ook thans nog op het gebied van kernwapenen op de Russen vóór ligt. Haast was er zijns inziens niet met de hervat ting der explosies in de atmosfeer, doch indien de Russen doorgaan kan Amerika niet achterblijven. Kenne dy's Republikeinse tegenstanders Nixon, Rockefeller en Goldwater drongen echter de laatste dagen met kracht aan op hervatting van de proeven boven de grond. De explosie van Chroesjtsjows su- perbom heeft bij de grote massa in Amerika enige onrust teweeg ge bracht. De Republikeinen kunnen die onrust uitbuiten door Kennedy voor te stellen als de man die niet alles doet om Amerika's arsenaal aan kernwapenen te ontwikkelen. Maar ook bekende Congresleden van Kennedy's eigen partij, Senator Clinton Anderson en Chet Holifield, beiden lid vari de Congrescommissie voor atoomenergie, hebben met klem betoogd dat Amerika de proeven moet hervatten. De pressie op Kennedy is dus wel groot geworden. De verkla ring, die Kennedy gisteren heeft af gelegd, heeft sommigen van hen, die op hervatting van proeven in de at mosfeer aandrongen, enigszins ge kalmeerd, doch de aandrang tot actie zal hiermee niet voor goed zijn ge stuit. Anti-raket raket Wetenschappelijke waarnemers in de Verenigde Staten hebben de in druk, dat de Russen in hun recente serie explosies ook proeven hebben genomen met een anti-raket raket. Dit wapen is ook voor Amerika van grote betekenis en alleen in de at mosfeer kan men waarnemen hoe zulk een wapen kan ageren tegen een aanvallende raket. Overigens moet niemand in de waan geraken, dat men reeds ver is gevorderd in de ontwikkeling van de anti-raket raket. Proeven zouden inderdaad kunnen uitwijzen, welk effect een defensie raket zou kunnen bereiken, doch een effectieve verdediging vereist, dat men tijdig waarneemt dat een aan vallende raket in aantocht is en dat men in staat is een defensie-raket tijdig te richten en af te vuren. De technische bedrevenheid voor deze gecompliceerde operaties is nog lang niet bereikt, in Amerika, noch in de Sowjet-Unie. Geen superwapen Onderzoekers in Amerika zijn de mening toegedaan, dat men als anti raket raket het beste de zogenaamde „naakte" H-bom zou kunnen gebrui ken, dat wil zeggen een H-bom zon der uranium-omhulsel. Deze zou, in r U komt beslist terug op onze overheerlijke KIP-SPECIALITEITEN REST. „DE NACHTEGAAL", Lisse. Tafelres. 0 25303400 ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke enkele regen- of hagel buien. In het binnenland zwakke tot matige, aan de kust aanvankelijk nog stormachtige tot krachtige noordwes telijke wind. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 NOVEMBER Zon op: 7.39 uur; onder: 17.07 uur; Maan op: 2.53 uur; onder: 16.00 uur Hoogwater te Katwijk te 0.27 en 12.58 uur, laagwater te 8.32 en 20.44 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Prinses Margaret heeft een zoon Prinses Margaret heeft hedenoch tend het levenslicht geschonken aan een zoon. De bevalling vond plaats in de Koninklijke residentie in Lon den, Clarence House. Het bulletin, dat vanochtend werd uitgegeven, en dat ondertekend was door vier artsen, vermeldde, dat moeder en kind het goed maken. De baby kwam om kwart voor twaalf ter wereld. Het kind zal de titel graaf Linley van Nymans dragen. Dit is de twee de titel van zijn vader, hem op 3 oktober van dit jaar door de Konin gin verleend toen hij de titel graaf van Snowdon ontving. Linley is de familienaam van zijn moeder en Nymans is de naam van haar huis in Staplefield in het graafschap Sussex. De baby komt op de vijfde plaats voor de troonopvolging, na de drie kinderen van Koningin Elizabeth en Prinses Margaret zelf. dien hij ver boven de atmosfeer ont ploft, een grote hoeveelheid neutro nen uitstoten en deze zouden in staat zijn de aanvallende raket zelfs op aanzienlijke afstand onschadelijk te maken. Zulk een lading van een an ti-raket raket zou geen belangrijke nieuwigheid zijn, doch men kan dit wapen beschouwen als de enige neu tronenbom waaraan Amerika wer kelijk behoefte heeft. Diverse Congresleden schijnen te menen, dat de neutronenbom een nieuw soort superwapen is, dat Ame rika's macht aanzienlijk zou kunnen vergroten. De proeven met een anti-raket ra ket zouden dus voor Amerika het meest in aanmerking komen. Deze eisen echter een geruime tijd van voorbereiding, waarschijnlijk wel drie maanden. Een bekende atoom deskundige heeft er voor gepleit de Amerikaanse explosies in elk geval uit te stellen tot omstreeks mei van het volgend jaar. De grootste radio actieve neerslag verwacht men het komend voorjaar als gevolg van de Russische proeven. Zouden de Ame rikanen lang genoeg wachten met hun hervatting, dan kan men hun deze fall-out onmogelijk verwijten. (Van onze correspondent in Bonn) Ook gisteren is het laatste woord over de vorming van een nieuwe Westduitse regering nog niet gevallen. Na veertien uren onderhandelen en overleggen, was het resultaat dat s avonds om elf uur de impasse nog net zo groot was als s ochtends om negen (Van onze IJmuidense correspondent) De directie van N.V. Bureau Wijs muller te IJmuiden, heeft van morgen bericht ontvangen van de agent in Singapore, dat kapitein O. Edelenbosch en stuurman W. H. Meyer van de sleepboot „Noord- Holland" gisteren zijn vrijgelaten door de Indonesische autoriteiten. Ze zijn inmiddels per vliegtuig in Singapore aangekomen en zijn nu met de Vlucht KL 844 onderweg naar Nederland. Morgenmiddag om 12.25 uur zullen kapitein Edelen bosch en stuurman Meyer aan komen op Schiphol. De kapitein en de stuurman waren door de Indonesische rechtbank tot twee maanden hechtenis veroor deeld in verband met het zonder vergunning binnenvaren van de In donesische wateren met hun sleep boot, teneinde een schip hulp te verlenen. De directie van Bureau Wijsmuller heeft nog geen uitslag ontvangen inzake het hoger beroep dat is in gesteld tegen de inbeslagneming van de sleepboot „Noord-Holland". De Westduitse natuurkundige dr. Rudolf Moessbauer, die de Nobelprijs voor natuurkunde deelt met de Amerikaan Robert Hofstadter, gefotografeerd met zijn echtgenote en beide kinde- I ren. Gisteren maakten wij in een gedeelte van onze oplage be kend dat deze Nobelprijs was toegekend evenals de Nobelprijs voor scheikunde aan de Ameri kaan Meivin Calvin. uur. Om elf uur namelük besliste de fractie van de liberalen dat zij wèl met de christendemocraten samen willen regeren en dat zjj ook Ade nauer als regeringsleider willen ac cepteren, maar dat zjj geen enkele wijziging dulden in het coalitiever- drag, dat in de afgelopen weken tus sen beide partijen is opgesteld. De christen-democraten nu hadden juist 's middags besloten, dat zij in het voorwoord van dit verdrag een kleine verandering wilden aanbren gen. Deze wijziging beoogt dat niet alleen de tekst van het verdrag als grondslag voor de coalitie-regering zou gelden, maar ook „alle teksten die in de loop van de onderhande lingen zijn voorgelegd". Dit laatsten achten de liberalen onaanvaardbaar, omdat er teksten zijn, die anderen lijnrecht tegenspreken. Het dieptepunt van gisteravond laat kwam na een dag van stralend optimisme. Om acht uur gisteravond leek alles al in kannen en kruiken en circuleerden er lijsten van minis ters, die in het nieuwe kabinet zit ting zouden hebben. Vanochtend heeft Bondspresident Lübke de voorzitter van de liberale vrije democraten, Erich Mende, ont vangen voor een bespreking van nieuwe moeilijkheden, die bij de vor ming van Westduits kabinet zijn ge rezen. Hij zou later op de dag een onderhoud hebben met Bondskanse lier Adenauer en met de fractievoor zitter van de CDUCSU Hein- rich Krone. Iedereen heeft er nu een hard hoofd in of er ooit een regering- Adenauer uit de bus zal komen. Ten slotte is ook bekend, dat de Bonds president Lübke het wachten moe is en het plan heeft in te grijpen. Gis teren had hij al een opvallend en geheel onverwacht gesprek met mi nister van Economische Zaken prof. Erhard. Het is verre van denkbeeldig, dat Lübke nu op korte termijn de Bonds dag bijeen zal laten roepen, om dan een nieuwe kanselier voor te stellen, die niet Adenauer heet, maar van wie bekend, is dat hij een absolute meerderheid in het parlement kan krijgen. Hiervoor zouden vooral Ger- stenmaier en prof. Erhard in aan merking komen. Er is enige verwarring ontstaan over de situatie van de strijd in het Katangese grensgebied, omdat zowel de Kongolezen als de Katangezen militaire successen voor zich opeisen. De opperbevelhebber van het Kongolese leger, generaal Moboe- toe, deelde gisteren op een perscon ferentie mee, dat zijn troepen op het Katangese front in het offensief waren gegaan en Ifi tot 60 km diep Katanga waren binnengedrongen. Zijn troepen hadden op 72 plaatsen in Katanga de Kongolese vlag ge hesen, aldus Moboetoe, die er aan toevoegde dat het leger opdracht had gekregen te strijden tot een einde was gekomen aan de afschei ding van Katanga. In Elisabet-hstad verklaarde gis teravond daarentegen minister van Buitenlandse Zaken Kimba, dat Mo- boetoes beweringen louter fantasie waren en dat er geen Kongolese vlaggen op Katangees grondgebied wapperden. Integendeel, Katangese strijdkrachten zouden de troepen van Leopoldstad uit de afgescheiden provincie terugdringen, al hielden de laatsten nog wel een belangrijke spoorbrug bij Kisamba bezet. De president van Katanga, Tsjom- be, die momenteel in Genève ver blijft, verklaarde gisteravond zelfs, dat zijn soldaten de troepen van de centrale regering ,,in de val had den gelokt" door hen op Katangese bodem toe te laten. VN-troepen als buffer De Ierse opperbevelhebber van het VN-leger in Kongo, die zojuist met verlof in Dublin was aangekomen, heeft van het VN-noofdkwartier in New Yox-k opdracht gekregen on verwijld naar Kongo terug te keren. Mckeown heeft op het vliegveld van Dublin tegenover verslaggevers verklaard dat de Ver. Naties haar troepen in Kongo tussen de eenhe den van het centrale Kongolese le ger en van Katanga zullen plaat sen, om het verlies aan mensenle vens in de burgeroorlog in Kongo zo laag mogelijk te houden. In antwoord op de vraag, of de Ver. Naties de centrale Kongolese regering in haar aanval op Katan ga zullen steunen, verklaarde Mc Keown: „De VN kunnen geen ge weld gebruiken om de politie-actie te gen te gaan, die de regering in Leopoldstad naar zij heeft meege deeld, thans tegen Katanga onder neemt". Het waarnemend hoofd van de Verenigde Naties in Katanga, Ab- doelatif Succar, heeft gisteren in Elisabethstad verklaard, dat hij de Katangese regering een protestnota heeft gezonden naar aanleiding van luchtaanvallen door Katangese vlieg tuigen op dorpen en installaties in Zuid-Kasai. Succar zei dat hij in opdracht van VN-autoriteiten in Leo poldstad de Kataggese regering had gewaarschuwd dat de VN gedwongen zouden kunnen worden strenge maat regelen te treffen inuien dergelijke aanvallen voortduren. Bescherming consument tegen onjuiste reclame-methoden Het consumenten contactorgaan te Den Haag heeft m een nota aan de overheid gezegd, dat er behoefte be staat aan een verdergaande bescher ming van de consument tegen on juiste reclame-methoden dan thans mogelijk is. Bepleit wordt daarom in de eerste plaats de invoering van een algemene bepaling ter rechtstreekse bescher ming van de consument, waarin alle onjuiste of misleidende praktijken bij de aanbieding of aanprijzing van goederen aan het publiek worden verboden. Met name voor wat be treft: de prijs, de wijze van betaling, de hoeveelheid, de belangrijke eigen schappen, de bereidings- of produk- tiewijze, de samenstelling, de her komst van het produkt of de grond stoffen, en enkele andere punten. Daarnaast wordt voorgesteld de consumentenorganisaties een aantal zetels in de nota (raad van orde en tucht voor het advertentiewezen) te doen bezetten. Deze raad is opge richt door de dagbladpers, tijdschrif ten-uitgevers. adverteerders en ad vertentiebureaus. en oefent het toe zicht op het advertentiewezen uit. Als de consument hierin meespreekt ter wijl bovendien de centrale overheid zich zou dienen te laten vertegen woordigen, zou de nota op een bevre digender wijze normen kunnen stel len voor de a.l of niet toelaatbaarheid van advertenties, aldus de nota. HARD GEVECHT BIJ SAIGON: 300 DODEN Het eerste Zuidvietnamese bataljon parachutisten is er in geslaagd zich te onttrekken aan een hinderlaag, die i duizend communistische guerrillastrij- I ders hadden gelegd, aldus heeft de regering van Zuid-Vietnam in Sai gon gisteren meegedeeld. Een woord voerder van het departement voor psychologische oorlogvoering ver klaarde, dat honderd guerrillos en tweehonderd parachutisten om het leven waren gekomen. Tjjdens het gevecht van vier uur waren voorts „talrijke gewonden" gevallen. De strijd vond plaats op honderd km ten noordwesten van Saigon in de pro vincie Phoeoc Thanh. De parachutisten waren in de hin derlaag gevallen toen ze, na drie da gen van operaties, moe en afgemat naar hun basis in het dorpje Bada terugkeerden. ,Er is kans, dat wij de onaf hankelijkheid van West-Papoea zullen afkondigen, zodra blijkt dat de Algemene Vergadering niet bereid is het zelfbeschik kingsrecht voor Ned. Nieuw- Guinea te erkennen", aldus Herman Womsiwor, lid van de Nieuw-Guinearaad en door de Raad toegevoegd aan de Neder landse delegatie bij de V.N., in een gesprek, waarin hij zijn persoonlijke visie gaf op de hui dige politieke situatie. „West Papoea" is zoals gemeld thans de naam voor Ned. Nieuw- Guinea. De Raad heeft dit verleden week besloten. Womsiwor (33) verklaarde gisteren in Den Haag (hjj is vandaag naar New York gereisd)„Onmiddellijk na het debat over Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties zal ons standpunt worden bepaald. Er is kans, dat als de V.N. ons recht op zelfbeschikking niet erkennen we onze eigen weg zul len gaan en de onafhankelijkheid proclameren. Wu zullen ons boven dien zo nodig met de wapens in de vuist tegen elke aanvaller verdedi gen". Op hun hoede Hij wees er op, dat het onlangs ge vormde Nationale Comité een belang rijke rol te spelen krijgt mocht het mis gaan in de V.N. „Ik heb met Hollandia getelefoneerd en het Natio naal Comité gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor snelle ontwikkelin gen zodra de uitslag van het V.N.- debat bekend is. Als de resolutie wordt verworpen, denk ik, dat we de onafhankelijkheid zullen proclame ren." Deze proclamatie zal de Nederlan ders vragen „als adviseurs van de regering van West-Papoea voorlopig te blijven". Womsiwor meende, dat de landen in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan „uiterst bezorgd zijn" over de dreigende situatie: „De veiligheid van het hele Australische continent staat op het spel". Voor zyn vertrek naar de Verenig de Naties heeft hij een vergadering van die landen in Noumea bijge woond, waar hij volgens zijn zeggen „zeer openhartig met mede-delegatie leden gesprekken heeft gevoerd". „Ik heb ze met nadruk gewaarschuwd, dat een oorlog rondom Westelijk Nieuw-Guinea niet beperkt zal kun nen blijven tot dat gebied". Grote vei-rassing Womsiwor zei, dat de Indonesiërs „voor een grote verrassing zullen komen te staan als ze ons aanvallen. Wij zullen, als het mis gaat in de Verenigde Naties, al mijn landgeno ten oproepen om de vrijheid met de wapens in de vuist te verdedigen. Aanvallers hebben geen kans in de jungle van Nieuw-Guinea. Wij zijn niet bang voor het brengen van offers voor onze onafhankelijkheid. Elke man zal trots zijn een wapen te mogen dragen". Womsiwor verklaarde ook, dat hy bezwaar had tegen een gesprek slechts tussen Nederland en Indone sië. „Nederland noch Indonesië heb ben het recht over onze toekomst te beslissen zonder ons te raadplegen". Hij voegde hieraan toe: „Als de uit slag van een dergelijk gesprek tegen onze eisen ingaat zullen we opnieuw reden hebben onze eigen weg te gaan". „Ik zal de Indonesiërs in New York precies zeggen, wat ik ervan denk als ze me benaderen. Ik zal zeggen, dat wij Papoea's beslist onze eigen toekomst willen bepalen, zelfs ten koste van bloed, offers en oorlog". JRESLONGVA HILLEGOM-Tel. 02520 5347 /JIH Onbeperkt kip eten 6.- Dag. diner-dansant, 's Maandag* gesloten. Kostuum dat fantasie en degelijkheid demonstreert Brixon stijl Hoewel zij verre in de minderheid waren, wisten de parachutisten de communistische aanvallers te weer staan en hen uiteindelijk te verdrij ven, aldus het departement. Volgens de woordvoerder waren de guerrilla strijders „uiterst modern" bewapend Gevraagd naar de herkomst dezer wapens, antwoordde de woord voerde' dat er van Russische makelij onder waren. Advertentie swan.de prima ballerina onder de zakdoeken C Hoo f Uit het Leidsch Dagblad van 5 Nov. 1861: In den afgelopen week is door de timmermans-, metse laars- en verversbazen te De venter besloten, om met 1 jan. 1862 hun werklieden naar hun f ijver te beloonen; waarbij is f bepaald dat het hoogste loon van timmerman of metselaar zal bedragen 9 cent, vati een verver 8 cent en van een op perman 7 cent per uur.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1