Plant bollen nu! Mr. J. Drijber geïnstalleerd als burgemeester yan Middelburg (Ésso) PETROLEUM BLOEMBOLLEN Vijftien jaar vormingswerk Oud-Poelgeest" (Oegstgeest) Behaaglijk warm! Kerken tonen te weinig belangstelling Logeer- en conferentiegebouw Metamorfose wordt uitgebreid Gelukstelegram van de Prinses MI7 Natuurlijk een oliehaard gestookt met... P. M. PERQUIN fKoninginnenuit Koninkrijk naar verkiezing Miss World Stop de lente in de grond VELE LEIDENAARS VANDAAG IN ZEELAND Samen een nieuw begin maken „Middelburg hoopt U lange tijd als zijn eerste burger te behouden" „Voortbouwers op gelegde basis" Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 november 1961 Vierde blad no. 30494 9? In het Koetshuls te Oegstgeest vond gisteren een feestelijke samenkomst plaats. De Stichting „Oud-Poelgeest" vierde er n.l. met enige luister het derde lustrum. Daar de directeur van de Evangelische Akademie Bad Boll (Duitsland), dr. Eberhard Müller, door omstandigheden verhinderd was de reis naar het oecumenische vormingscentrum te maken werd aan een van diens oudste medewerkers, pfarrer W. Simpfendörfer, verzocht de feestrede uit te spreken. De directeur van „Oud-Poelgeest", mr, A. W» Kist, ging later op de middag vanuit de specifiek Neder- i landse omstandigheden op deze toespraak in, terwijl de bedoeling van het vormingswerk ook in een schimmenspel, dat tot besluif van de feestdag werd opgevoerd, tot uitdrukking was gebracht. Van hun belangstelling gaven o.m. blijk de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff. Voorts waren er vele vertegenwoordigers van kerkelijke instanties en yan het bedrijfsleven. De voorzitter van de Raad van Toezicht en Advies, ir. A. H. Ingen I Housz, las bij de aanvang van de herdenkingsbijeenkomst een geluks telegram van H.K.H. Prinses Wilhel- mina voor, waarin met veel waarde- Ting over het werk van de stichting werd gesproken. Verheugend was verder de mededeling, dat de ver gunning om over te gaan tot de uit breiding van het huis „Metamorfose", het moderne logeer- en conferentie gebouw voor de gasten van het kasteel, binnen is gekomen. Ir. Ingen Housz betreurde het in zijn welkomstwoord, dat juist van kerkelijke zijde zo weinig van het vormingscentrum gebruik wordt ge maakt. Trouwens, ook mr. Kist zei van oordeel te zijn, dat men op kasteel „Oud-Poelgeest" nog teveel de steun van de kerken mist. Prettige geluiden Dankbaar is men evenwel voor wat de overheid op het gebied van de subsidieregeling doet. Mr. Klaasesz zag hierin weer aanleiding om een kleine toespeling op een eventuele 6ubsidieverhoging te maken. Hij voerde namens de provincie het Woord en deed dat op bijzonder gees tige en originele wijze. Hij sprak bij voorbeeld niet van vormingswerk, maar om actueel te blijven Van maatschappelijke zebralogie Er waren deze middag nog meer prettige geluiden, want burgemeester du Boeuff zei in zijn woord van ge lukwens o.m.dat er geen reden is om aan te nemen, dat het oude koetshuis binnen afzienbare tijd tot een ruïne zal worden en evenmin het theehuis. De raad van Oegstgeest is er zich volgens hem ter dege van bewust, dat er op het kasteel be langrijk werk wordt verricht, zowel nationaal als internationaal. Er zal voor de verbetering van beide ge bouwtjes beslist wel een som geld beschikbaar worden gesteld. Feestrede Wat het referaat van pfarrer Simpfendörfer betreft dit had tot ti tel „Om welk nazorg vraagt het cur suswerk in educatieve centra". Wan neer men zich vanuit de vormings cursussen bezig houdt met nazorg dan moet men goed weten wat men doet. Nazorg vergt een zelfstandige opbouw en organisatie en kan be slist niet als verlenging van een cur sus 'worden beschouwd. Men heeft er veel meer tijd, werkkracht en mede werkers voor nodig dan voor de cur sus zelf. De academie in Bad Boll is een instituut van de Evangelische Landeskirsche in Wurttemberg, welk gebied wordt gekenmerkt door een voortdurende trek van mensen van de dorpen naar de industriecentra. Men heeft in Bad Boll al heel wat ervaring opgedaan. Pfarrer Simpfen dörfer gaf daar enkele voorbeelden van bezien vanuit vier verschillende gezichtspunten: de cursus, de acade mie, de plaatselijke gemeente en de structuur van de bevolking. Men dient de schijn van kerkelijk mechanisme voor alles te vermijden en het eenmaal gelegde contact te verstevigen. Meerdere conferenties behoren te volgen op de eerste, waar bij men zonder enige dwang de geïn teresseerde groepen moet trachten uit te breiden, o.m. docr goed-door- dachte programma's die de daadwer- Advertentle franse charme frans raffinement PARFUM interessant opwindend f 2.25 f 4.25 t 6.75 RENE PASCAL Boulevard Malesherbes Paris VIII kelijke medewerking van de groepen inhouden. Regionale groepen, arbei ders, studenten en vakgroepen dient men op een wijze die het meeste overeenkomt met hun structuur te benaderen. Ook de predikanten moet men in dit werk betrekken, daar zij in de verdere ontwikkeling hun taak hebben. Er kan in bepaalde gevallen van geen enkele conferentie zoveel invloed uitgaan als van een persoon lijk bezoek aan de deelnemers van een cursus of weekeindsamenkomst. Vormingswerk en nazorg zijn twee delen van een brug, waaroverheen men de mensen kan helpen bij het opnieuw ontdekken van de eenheid en totaliteit van het leven. Inspirerend centrum Mr. Kist, die na deze rede het woord verkreeg, zei, dat wat in Wurttemberg kan in Nederland nog een soort van utopie is. „Wy zyn bin nen onze eigen muren een inspire rend centrum geweest, maar wy tra den op geen enkele wyze naar bui ten. De verschillen in geestelijk en politiek klimaat enerzijds en het ma terieel vermogen anderzijds tussen Wurttemberg en „Oud-Poelgeest" zijn zo groot dat het niet mogelijk is om hier hetzelfde te doen. Mr. Kist zei tot slot zich er terdege van be wust te zijn, dat de kloof tussen kasteel en maatschappij nog veel te groot is. „De opzet van de subsidie regeling heeft het ons nog niet mo gelijk gemaakt om mankracht en tijd te besteden aan de penetratie in de maatschappij". ^AIEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Hoge Morsweg 78 Tel. 21584-21351 OEGSTGEEST Vlotte levering. Speciale tankauto voor de bezorging van Huisbrandolie en Petroleum voor Centrale Verwarming. Advertentie Voor de eerste maal zullen twee schoonheidskoninginnen van ons koninkrijk deelnemen aan de Miss World-verkiezing, die op donder dag 9 november in Londen wordt gehouden. Dat zijn Miss Suri name" en Miss Holland de Vier de". Miss Suriname is de 18-jarige verpleegster uit Paramaribo Kitty Essed, die gisteren ivel heel vroeg met een vertraagde KLM-machi- ne op Schiphol arriveerde en zich daarna zonder verdere nachtrust te genieten naar Den Haag spoed de, waar ze de hele dag koorts achtig in de weer is geweest met de voorbereidingen voor de grote strijd. Tegenslag Aanvankelijk zou Kitty reeds begin dezer week in Nederland arriveren, maar ze ondervond allerlei tegenslag en tenslotte kwam de KLM DC-8, waarmee ze dan dinsdag uit Suri name zou vertrekken, niet opdagen, omdat deze machine op de heenweg in Lissabon strandde. Zo kwam de eerste Surinaamse schoonheidskoningin, die Nederland bezocht, in plaats van woensdagmid dag pas donderdagochtend nog in het holst van de nacht aan. Feitelijk had zij zich gistermiddag vóór 5 uur in Londen moeten melden om op een persconferentie met de andere deel neemsters tijdig aan de pers te wor den voorgesteld. Maar het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag heeft intus sen per telegram laten veten, dat Kitty onmogelijk op tijd aanwezig kan zijn en zo komen dan zowel de Surinaamse als de Nederlandse troef met enige vertraging aan. Kitty ver trok gisteravond om 9 uur met het BEA-lijnvliegtuig naar Londen en de 21-jarige Amsterdamse mannequin Rita van Zuiden, vierde by de laatste Miss Holland-verkiezing, reist van avond om 9 uur naar de Britse hoofd stad, omdat haar werkzaamheden haar vertrek niet eerder toelaten. Tweemaal In Suriname is tweemaal eerder een nationale schoonheidskoningin gekozen. De eerste werd destijds afge vaardigd naar de Miss Universe ver kiezing in Miami, de tweede dong een jaar later in Long Beach mee naar de titel van Miss International. Tot nu toe heeft Suriname nog geen dezer titels weten te behalen. Dat voor Nederland de vierde prijs- winnares van de laatste verkiezing naar Londen wordt afgevaardigd, komt omdat de eerste drie reeds aan grote wedstrijden in het buitenland hebben deelgenomen, resp. aan de Miss Europa, de Miss Universe en de Miss International verkiezingen. De deelneemsters aan de Miss World-vei kiezing zullen in Londen hun intrek nemen in het Waldorf Hotel. Advertentie mooie soorten cn niet duur. Nu planten, vroeg in het voorjaar een tuin vol met bloemen. Komt U eens uitzoeken in VLIELAND'S zelfbediening NIEUWE RIJN 50 Voorzitter Stichting het Nationale Ballet Binnenkort is d>e benoeming te ver wachten van de heer J. H. Land tot voorzitter van het bestuur van de Stichting het Nationale Ballet. De heer Land is lid van de directie van de Heinekens Brouwerij. De volledige Begin er Zaterdag meel (Van een onzer redacteuren) In het In oude luister herbouwde Stadhuis heeft Middelburg hart van een vooruitstrevend en welvarend Zeeland heden middag zijn nieuwe burgemeester, mr. J. Drijber, tot maandag a.s. nog wethouder van de Leidse Bedrijven, begroet. Aan deze be groeting ging In de prachtige Burgerzaal van het Stadhuis de officiële Installatie vooraf. Een plechtigheid, waarvoor zeer grote belangstelling bestond en van Leidse zijde o.a. werd bijgewoond door de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik in verband met de lustrumviering van „Pro Patria" was de burgemeester verhinderd de wethouders S. M. Stolp en S. Menken, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool en een deputatie van de 3 October-Vereeniging. Uit Engeland was voor deze gelegenheid speciaal overgekomen de burgemeester van Folkstone, met welke gemeente Middelburg een hartelijk contact, o.a. via sportuitwis- seling, onderhoudt. leven. Middelburg is thans nog niet zo groot, dat U alleen burgemeester zult zijn, een tikje burgervader is er ook bij. Ik hoop, aldus eindigde de loco burgemeester zijn installatie rede, dat U en mevrouw en de kinderen zich spoedig thuis zullen voelen in onze stad. Voor mevrouw is het geen on bekende woonplaats, haar enthou siasme voor Middelburg is ons be kend en ik spreek de hoop uit, dat uw werk in Middelburg in het be lang van stad en bevolking U zeer veel voldoening mag schenken en ons reden tot dankbaarheid. Mr. Drijberdie reeds gistermid dag met zijn echtgenote en beide dochtertjes in zijn nieuwe woon- en werkplaats was gearriveerd, werd hedenmiddag per auto door een deputatie uit het Middelburgse ge meentebestuur afgehaald van zijn tijdelijke „Ambtswoning", hotel „De Burgaan de Groenmarkt. Na een begroeting op het bordes van het Stadhuis gadegeslagen door vele ingezetenen begaf het gezelschap zich naar de Burgerzaal, waar de voltallige raad en de ge nodigden reeds een plaats hadden gevonden. Mr. Drijber de vierde burge meester, die na de bevrijding in Mid delburg werd geïnstalleerd werd hier toegesproken door de loco-bur gemeester, de heer A. J. Berenpas. Drie maal zeven Naar deze benoeming, aldus de lo co-burgemeester, is door ons reik halzend uitgezien. Ons geduld is daarbij wel op de proef gesteld, maar na zeven maanden wachten kwam de benoeming af. Het schijnt, dat de voorbereiding tot de benoeming van een burgemeester voor Middelburg zeer veel tijd vergt. Bij uw voorgan ger, burgemeester De Widifc duurde 't ruim zeven maanden en voor de be noeming van diens voorganger, bur gemeester Bolkestein, had men even eens zeven maanden nodig. Dat men in onze gemeente bijzon der nieuwsgierig was naar de per soon, die burgemeester van onze stad zou worden, is begrijpelijk. Het heeft hier gegonsd van de vele geruchten. Uw politieke gezindheid, aldus spre ker, is ons bekend. We zijn vol ver trouwen, dat deze gezindheid geen invloed zal hebben op de wijze, waar op gij uw taak als burgemeester van Middelburg zult verrichten. Een taak, waar U misschien in het begin wat vreemd tegen aan zult kijken, maar naar hetgeen wij hebben vernomen zal het meer de onbekendheid met de problemen in deze gemeente zijn, dan onbekendheid met het besturen van een stad. Uw ervaring opgedaan als raadslid van de gemeente Leiden, maar meer nog die tijdens uw wethouderschap, zal U by de uitoefening van uw functie van groot nut blyken te zyn. Dat U gelukkig nog jong bent, doet ons hopen, dat Middelburg U lange tyd als zijn eerste burger mag be houden. Uitvoerig schetste de heer Beren pas hierna de problemen, waarvoor ook Middelburg staat. U wacht dan ook geen gemakkelijke taak. Het be sturen van een gemeente is uiter aard niet zo eenvoudig, vooral niet in Middelburg, hoofdstad van de provin cie en centrumgemeente van een groot gebied. Er zijn hier vele vraag stukken, die opgelost moeten worden. Geen rustig en gemakkelijk leven Toen Middelburg, aldus spreker, midden in de herbouw was, dachten we, wanneer dat eenmaal gereed is, dan gaat het wat kalmer. Mijnheer de burgemeester, niets is minder waar geoleken. Evenwel uw bedoeling zal heus niet zijn, reeds nu een rustig en gemakkelijk leven te beginnen. Dan had U niet naar Middelburg moeten komen. Wanneer huiselijke omstandigneden of anders zins geen roet in het eten gooien en ik hoop van harte, dat U daarvoor gespaard moogt blijven, dan hebt u grote kans in onze stad prettig te Samen voortbouwen Nadat de heer Berenpas burge meester, mr. J. Drijber. de ambtske ten had omhangen, aanvaardde deze zyn ambt met allereerst dank te brengen aan H.M. de Koningin voor zijn benoeming en de raadgevers der Kroon, die bij de voorbereiding van het K.b. betrokken waren. Ik hoop, aldus de nieuwe burgemeester, dat mij de gaven zullen zijn gegeven deze kostbare Zeeuwse stad overeen komstig: de verwachtingen van de gezaghebbers, die my voordroegen, goed en geruime tyd te dienen. Naar vermogen zal ik mèt u voortbouwen op de basis, door vorige burgemees ters samen met u gelegd. Na de loco-burgemeester te heb ben bedankt voor de consciëntieuze waarneming van het burgemeester ambt, merkte mr. Drijber op, dat het zijn streven zal zijn om te be vorderen, dat burgemeester en wet houders hun arbeid verrichten als een zo hecht mogelijk team, dat zeer wel kan samengaan met voldoende vrijheid om ieders eigen taak in het geheel de kleur te geven van ieders eigen persoonlijkheid en aanpak van zaken. Geduld zonder traagheid De overeenkomst bij alle verschei denheid tussen de raad van Middel burg en die van Leiden zal u met recht doen verwachten, dat hij, die geruime tijd nog al eens met verve de soms onverwachte mogelijkheden van het raadslidmaatschap heeft uit gebuit, eenmaal tot het voorzitter schap geroepen, een open oog heeft voor de betekenis van de raad als het hoofd der gemeente en daarnaast voor de door allerlei factoren, over wegingen en achtergronden beheer ste positie van het individuele raads lid. Ons gezamenlijk werken voor on ze stad zij gekenmerkt door voort varendheid zonder overhaasting, door geduld zonder' traagheid. Vervolgens wees spreker er op, dat het er in de gemeenteraad vaak niet zo zeer omgaat of een bepaald pro ject al dan niet moet worden uit gevoerd, maar of de betrokken leden van het dagelijks bestuur der ge meente de manoeuvreerkunst mach tig zijn, nodig om het plan langs alle klippen van hogere instanties, voor al in Dqïi Haag, te sturen in de vei lige haven der verwezenlijking. Uit deze passage zoudt u, aldus spreker, een verkeerde en een goede gevolgtrekking kunnen maken. Ver keerd zou het zijn te concluderen, dat het lidmaatschap, van de raad nu minder betekenis zou hebben dan vroeger. Zo is het niet. Het meedenr ken en meeopbouwen door de raad in pleno en in commissies, het sti muleren en het vragen van verant woording pan hen, die met het da gelijks bestuur zijn belast, blijven tijdens onze generatie v,an moeilijk te overschatten betekenis. Details niet verwaarlozen Een goede conclusie zou zijn, dat mijn voorbereiding op dit ambt in overwegende mate het stempel van de praktijk draagt. Daarom is het voor mij een grote steun, dat hier aan acht jaren ambtelijke ervaring bij de Leidse universiteit zijn voor afgegaan. Met de werkwijze van een ambtelijke formatie als de secretarie gevoel ik mij daarom gemakkelijk vertrouwd, terwijl de vroeger tot mijn taak behorende ambtelijke voorbe reiding en uitvoering van zaken tot in de details mij ervan heeft door drongen, dat hij het beste de grote lijnen trekt, die de details niet ver waarloost. Aan de ambtenaren ter secretarie, de hoofden van dienst en hun mede werkers zei spreker gaarne zijn daad werkelijke belangstelling toe voor het aandeel dat ieder op zijn wijze in brengt in het geheel der bestuurs- arbeid. Laten wij on9, aldus de burge meester, zo min mogelijk voordoen als „het apparaat" maar als een ge meenschap van besturende mensen. Zo zal onze arbeid, evenals In de af gelopen jaren, goede vruchten blij ven afwerpen, ook al zullen tegen slagen en teleurstellingen vanzelf sprekend niet uitblijven. Herindeling van Walcheren Mr. Drijber zeide met. grote be langstelling kennis te hebben geno men van de op 21 september door de fractievoorzitters gestelde vragen en het door B. en W. gegeven ant woord inzake de gemeentelijke her indeling van Walcheren. Wanneer ik, aldus spreker, een ogenblik mag spreken als wethouder van Leiden een functie, die ik tot maandag nog vervul dan moet mij van het hart, dat de groei van stedelijke agglomeraties en industrie centra naar mijn overtuiging niet door een op het verleden geborduurd grenzenpatroon in hun ontwikkeling mogen worden geremd, terwijl daar naast samenwerking ten aanzien van concrete projecten tussen twee of meer gemeenten heel goed kan slagen, als partijen open en zonder prestigeoverwegingen elkander bena deren. Uw bezorgdheid over de maar voortdurende en daardoor initiatie ven bemoeilijkende onzekerheid als ook over de vraag, of uiteindelijk wel in voldoende mate de voorwaar den zullen worden geschapen voor een krachtige agglomeratie, zo ge wenst voor het levenskrachtig maken van het voor heel Zeeland zo belang rijke Sloeplan, kan ik zeer goed be grijpen. Spreker hoopt alles in het werk te stellen tot deze samenwerking een zeer positieve bijdrage te leveren. Nadat ook mr. Drijber enkele voor Middelburg actuele problemen had aangeroerd, zeide hij genoodzaakt te zijn op een teleurstellend, maar niet onverwacht feit en bijzonder accent te moeten leggen. U bezit heden, al dus mr. Drijber, weer een burgemees ter, maar voorlopig meer in de for mele dan in de materiële zin van het woord. Het zal nog geruime tijd duren voor ik mij voldoende in de vraagstukken van Middelburg en het Zeeuwse land zal hebben inge werkt. Ook onbekendheid met de de tails der topografie zal zijn eigenaar dige moeilijkheden geven. Wanneer ik de wethouders hun gedachten hoor ontvouwen tegen de achtergrond van bepaalde straten, bepaalde huizen, een bepaalde school, een bepaalde winkel of een bepaalde benzinepomp, dan duizelt het mij. Voor deze in- werkperiode vraag ik uw steun, uw geduld, uw voorlichting. Het gemeen dat roept Ik heb my ervan bewust, aldus besloot mr. Drjjber zijn rede, dat van alle goede voornemens, met hoeveel overtuiging ook beleden, onontkoom baar minder wordt verwezenlijkt dan gehoopt. Zo gaat het ons allen; wij hebben onze sterke en onze zwakke kanten. Een goede, ja heel bijzondere zijde van een dag als deze is echter, dat wij dat geldt mijn vrouw en mij, maar in mindere mate ook u een nieuw begin mogen maken. WU ondergaan inkerend tot onszelf een katharsis, een zuivering, die inspireert om, naar ons de kracht en bekwaam heid zijn geschonken, ons in te zetten voor „het gemeen dat roept", voor onze prachtige stad, hart van een weer omhoog strevend Zeeland! Nadat deze buitengewone vergade ring was gesloten volgde in de kamer van B. en W. een zeer druk bezochte receptie, waarvoor ook vele Leide- naars belangstelling toonden. Advertentie Het prachtige in oude stijl her bouwde Middelburgse Stadhuis waarin mr. J. Drijber heden middag als burgemeester is ge ïnstalleerd. Rechts de trapwel ke toegang tot het Stadhuis geeft bestuurssamenstelling volgt eveneens binnenkort. Dit heeft de leidster van het Na- tioniale Ballet, mevrouw Soenia Gas- kell tijdens een gistermiddag in Am- sterdam gehouden persconferentie meegedeeld. 1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13