TRAM EXIT I-M m WÊ@m WëÊ )pgericht 1 maart 1S60 Dinsdag 31 oktober 1961 Derde blad no. 30491 Ruim een jaar nadat Leiden afscheid nam van het stadstrammet je en de tramdiensten naar Katwijk en Noordwijk verdwijnt dit vervoermiddel definitief uit Leiden. Dan worden ook de diensten naar Den Haag via Wassenaar en Voor schoten opgeheven om plaats te maken voor busdiensten. Zeer ingrijpende ver anderingen zal dit voor Leiden niet meebrengen, behalve ten aanzien van de Haarlemmerstraat, die dan eindelijk verlost zal worden van een verkeersobstakel zoals er in de stad geen ander te vinden ivas. Op deze pagina geven wij enkele foto's met betrekking tot laatste trams in Leiden en omgeving, die weldra his torische documenten geworden zullen zijn. Links bovenaan een moment, zoals dat zich herhaaldelijk voordeed op het Kort Rapenburg. Een NZH-tram uit Den Haag was-, komende door de bocht naar de linker helft van de weg, vastgelopen op het daar opgestelde verkeer in de andere richting, waaronder zich ook een NZH-tram bevond. De politieman die de verkeerslichten bediende moest er aan te pas komen om de knoop te ontwarren. Rechts bovenaan het gele HTM-gevaarte in de Haarlemmerstraat. Niet alleen over de gehele lengte vaii deze zeer drukke straat werden verkeer en parkeren ernstig belemmerd door deze tram, ook aan het einde bij de haven ontstonden dikwijls grote moeilijkheden omdat de „gele" daar geruime tijd stilstond en de helft van de straat op een drukke hoek afsloot. De tweede foto van boven links toont een van de uit het stadsbeeld ver dwijnende bordjes, waarvan er eigenlijk een in de Lakenhal zou moeten worden opgeborgen: later een kostbaar relikwie uit het tram-tijdperk. Onder die foto een opname uit Voorschoten. Ook dit beeld zal nog deze maand tot het verleden gaan behoren. De tweede foto van boven aan de rechterzijde van de pagina geeft een kijkje in de nieuwe bus-garage aan de Rijnsburgerweg bij het station, die bijna voltooid is en eerst binnenkort volop in bedrijf zal komen. Daaronder een ander soort tramhaltebord, dat verdwijnen gaat en daarmee ook de naam van een tram- maatschappij uit de Sleutelstad haalt. Want de NZH blijft, maar de naam HTM zoals op dit bordje vermeld staat heeft dan voor Leiden geen betekeriis meer. Direct onder deze tekst een opname van de tramremise bij Maaldrift in Was senaar, die voor deze functie ook binnenkort uitgediend zal zijn. Geheel links onder aan de pagina de afbeelding van een zeer gevaarlijk punt in de route naar Den Haag via Wassenaar: Haagse Schouw. Daar steekt de uit Den Haag komende tram de zeer drukke autoweg tussen Den Haag en Amsterdam over. Een onmogelijke situatie ivaaraan thans gelukkig een einde komt. Rechts onder aan de pagina een foto van de „gillende gele" in de rust van het Wasse- naarse villapark. Weinig bewoners van dit villapark zullen het verdwijnen van deze tram betreuren. ^11

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5