BLAUWE EN GELE TRAM GELIJK UIT STADSBEELD Extra kalk! Vijftien minutendienst Leiden Voorschoten Den Haag Laatste lijn Leiden Den Haag had bewogen voorgeschiedenis CALCIUM CHEFARO OP 11 NOVEMBER VERLEDEN TIJD Jongensmarkt lil spitsuren om 7 V'i minuut Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 31 oktober 1961 Tweede blad no. 30491 Nog elf dagen en dan is Leiden tramloos. Zaterdagavond11 novembermaakt de laatste tram zijn rit door Leiden. De directies van N.Z.H.V.M. en H.T.M. hebben beslotendat de Blauwe- en Gele-tram gelijktijdig uit het Leidse stadsbeeld zullen verdwijnen. De bus heeft het pleit gewonnen! Is de tram reeds jaren uit de Bollenstreek verdwenen, sinds iktober van het vorig jaar schakelde de N.Z.H.V.M. ook voor ïaar stadsdienst en op de interlocale lijnen naar Katwijk en ^oordwijk op autobustractie over. Elf november volgt tenslotte >ok Den Haag. zowel in de richting Voorschoten als Wassenaar. Zoals bekend zal de N.Z.H., welke maatschappij reeds sinds 11 ipril 1924 de lijndienst naar Den Haag via Voorschoten exploi- eert, ook de exploitatie van de H.T.M.-lijn via Wassenaar ter ïand nemen. Het is niet de eerste maal, dat Leiden van een ..Haagse" tram ifscheid neemt. Kort na de elektrificatie van de lijn Leiden )en HaagScheveningen verdween de „Haagse stoomexpres" lit het Noordeinde. Nog elf dagenen dan rijdt \e bus. Daartoe uitgenodigd door \e directie van de N.Z.H.V.M. lebben wij gisteren reeds een rit angs de nieuwe routes gemaakt, oaarbij men ons, zowel in de ichting Wassenaar als Voorscho en, op de hoogte stelde van de lieuwe halteplaatsen. Aan deze it ging een persconferentie voor- if, zoaarin ons mededelingen wer- len verstrekt over de nieuwe lienstregeling, welke zondag 12 november ingaat en geheel is mngepast aan de overschakeling mn tram op bus. Volgens de di- ■ectie houdt dit in, dat de tram '.ater dag avond 11 november haar iiensten staakt en dat de dienst Weg en Werken" en d& afdeling lovenleiding worden opgeheven. Bovendien verdwijnt met deze mschakeling de N.Z.H.-werk- ilaats te Rijnsburg en loopt ook de remise te Voorburg op haar laatste benen". Deze remise wordt omgebouwd tot busgarage. Alvorens wij hierover meer vertel len nog even terug naar de toekom stige opheffing van de laatste N.Z.H.- tramlijn LeidenDen Haag, welke zulk een bewogen voorgeschiedenis kent. Wij vallen daartoe terug op een artikel van de heer L. Sjardin, dat onlangs verscheen in het maand- ilad van deze Vervoersmaatschappij. In het jaar 1914. aldus schrijft de heer Sjardin, verkreeg het bedrijf, toen nog N.Z.H. Tramweg Mij ge heten, door aankoop de meerderheid Ier aandelen van de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen, kortweg genoemd M.E.T., en daardoor de con trole over die maatschappij, met het doel de stoomtramlijn "s-Gravenhage -Leiden om te bouwen tot een elek trische. De geschiedenis van de M.E.T. is een lijdensgeschiedenis. In het kort komt zij hierop neer: In 1882 werd opgericht de IJsel Stoom tramweg Maatschappij, welke grote plannen had voor de bouw en exploi- atie van vele stoomtramlijnen in Zuid-Holland en Utrecht. Deze lijnen zouden lopen tussen Den Haag en Leiden, Rotterdam en Delft, Gouda en Utrecht en verder naar Vreeswijk. Aan die van Gouda naar Utrecht langs de Hollandse IJsel ontleende de maatschappij haar naam. Van al deze plannen is niet zoveel terecht jekomen. Gebouwd werden de stoom tramlijnen: Den Haag-Voorburg- Leiden (via De Vink), Gouda-Oude- water, Utrecht-Vreeswijk en Rotter- dam-Oveflschie. Met de exploitatie vlotte het niet best. Daarom deed de IJsel Stoomtram Mij reeds spoedig (in 1889 en 1890) beide laatst ge noemde lijnen over aan andere on dernemingen, welke er paardentram- lijnen van maakten. Deze overdrach ten konden echter niet verhinderen, dat de financiële toestand der maat schappij steeds ongunstiger werd. Voor een faillissement behoed In 1892 deed de IJsel Stoomtram Maatschappij haar nog overige lijnen Den Haag-Leiden en Gouda-Oude- water over aan een nieuw opgerich te maatschappij, de M.E.T., welke de gedachte voorzat een aanzienlijk gedeelte van het vervoer van de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Mij tus sen Leiden en Den Haag tot de tram te trekken, volgde daaruit de noodzakelijkheid het tracé grondig te herzien. Er waren twee oplossingen moge lijk: ten eerste een viersporige baan te maken of ten tweede het lokale vervoer langs een andere route te leiden. Tot de laatste oplossing werd be sloten omdat deze de goedkoopste en eenvoudigste was en Leiden ep Den Haag en tussenliggende dorpen daar mede ook beter gediend zouden zijn. Bij de verbouwing van de lijn moest dus tevens rekening worden gehouden met de eis. dat deze lijn ook het directe lokale verkeer tussen Den Haag en Leiden had te bedie nen. De rit mocht dus niet te lang duren. Voorts moest een ongestoorde exploitatie gewaarborgd zijn. Het tra cé van de stoomtram kon deze niet waarborgen. Bovendien werd van be lang geacht, dat de lijn tot Leiden Station, aansluitend op die naar Katwijk en Noordwijk zou worden doorgetrokken. Een en ander gaf aan leiding het tracé tussen Leiden en Voorschoten geheel te wijzigen. Ver schillende routes werden overwogen, doch tenslotte werd besloten om de route via de Breestraat en Korevaar- straat en dan naar Voorschoten te leiden. Nieuwe verkeersweg: de Korevaarstraat Voordat met het aanleggen van de lijn kon worden begonnen moest er nog wel het een en ander gebeuren. Tot het einde van de Breestraat te Leiden gaf het weinig moeilijkheden. Daarna werd het minder gemakke lijk. De Hogewoerdsbrug moest wor den verlaagd en verbreed terwijl, mede in verband met de aanleg van een nieuwe verkeersweg de Kore vaarstraat, een fabriek en enige hui zen moesten worden afgebroken. Voorts moest de oude smalle Bar- barabrug over het Levendaal vervan gen worden door een brede betonnen overkluizing en een brug de Jan van Houtbrug gebouwd over de Zoeterwoudsesingel. Verder moest worden uitgevoerd: de levering van het rollend materieel en de elektrische uitrusting daarvan; de levering en aanleg van de elektri sche bovenleiding: het maken van een gelijkvloerse kruising met de spoorlijn Leiden-Woerden; de bouw van verschillende grotere bruggen en tot slot de bouw van een remise aan de Rijnsburger weg. NIEUWE DIENST Leiden - De Vink Voorschoten - Wassenaar Met ingang van de nieuwe dienst regeling zal als proef een nieuwe lijn dienst via De Vink Voorschoten Wassenaar worden ingelegd. De route van deze busdienst wordt als volgt: Stationsplein Stationsweg - Steen straat - Prinsessekade - Kort Rapen burg Noordeinde - Haagweg - Kor te Vink - Leidseweg - Kon. Juliana- laan - Wijngaardenlaan Papelaan - Papewee - kruising Rijksweg - Lan ge Kerkdam - Oldenbarneveltweg. Gedurende de gehele dag wordt op deze dienst, waarmee men voor een jaar een proef neemt, een uurdienst gereden. Het is interessant te weten, dat verwacht werd, dat de kruising met de spoorlijn Leiden-Woerden voor lopig geen moeilijkheden voor de ex ploitatie van de tramlijn zou op leveren en zo dit eens wel het geval zou zijn, het mogelijk zou zijn hetzij de trambaan, hetzij de spoorweg op te hogen. Bij de grondaankoop werd hiermee namelijk reeds rekening ge houden. Nu ruim 35 jaren later heeft men, zij het met een ander doel, van deze vooruitziende blik kunnen profi teren. In het belang van enkele Industrie ën werd de brug over de oude tak van het Rijn- en Schiekanaal de Lammebrug beweegbaar gemaakt. Tot aan Voorschoten werd de lijn ge heel op eigen baan gelegd en ook na Voorschoten tot aan de begraafplaats te Voorburg was dit mogelijk. De grote verkeersweg te Voor burg de Parkweg blijkt zijn ontstaan aan de tramplannen te danken. Het indertijd door de N.Z.H. bij het Gemeentebestuur van Voor burg ingediende plan ten aanzien van het in deze gemeente te volgen tracé kon bij het college geen genade vin den en in onderling overleg kwam men toen tot de mooie aanleg zoals die thans is. —P—B—P—liJiy' elke woensdag TRICOT BROEKJES Wollen tricot-broek jes, extra versterkt met nylon (gaan werkelijk lang mee). Broekjes, die uw peuter van een kleu ter precies passen. In mooie effen kleu ren en vlotte ruitjes. Speciaal verlaagde J.M. prijs 2 jaar ©t35 (kleine stijging per maat.) Tussen Voorburg en Den Haag kon de lijn weer voor het grootste ge deelte op eigen baan worden gelegd. Bovenleiding weg - rails gedeeltelijk Nog ruim een week en ook deze N.Z.H.-lijn de laatste tramlijn is geschiedenis. De bus heeft de tram verdrongen. Terwijl het in de bedoe ling ligt om reeds direct over het ge hele traject tot verwijdering van de bovenleiding over te gaan, zullen de rails althans in Leiden nog lange tijd de herinnering aan een zeer oude tram-glorie levendig hou den. Zoals bekend heeft de Leidse raad onlangs in afwachting van een reconstructie van het totale weg dek besloten om de rails met as falt vol te gieten. door haar geringe schuldenlast aan vankelijk een behoorlijk bestaan scheen te kunnen voeren. De bouw van een nieuwe lijn, n.l. van Gouda naar Schoonhoven, waarvan de kos ten door grote tegenslagen de aan leg moest tenslotte zelfs worden ge staakt zeer hoog opliepen, was er de oorzaak van, dat de schuldenlast van de M.E.T. zo'n omvang aannam, dat uit de opbrengst van de bestaan de lijnen de verschuldigde rente niet meer betaald kon worden. In deze tijd (1907) werd bovendien de lijn Gouda-Oudewater nog op geheven en slechts door een over eenkomst met de schuldeisers werd de maatschappij voor een faillisse ment behoed. Ondertussen werden van verschil lende zijden plannen gemaakt om een elektrische lijn Den Haag-Voorburg te bouwen, waardoor een belangrijk deel van de inkomsten van de laatst overgebleven stoomtramlijn (Den Haag-Leiden) der M.E.T. zouden wor den afgeroomd. De enige uitkomst leek zelf de elektrificatie ter hand te nemen, maar dan van de gehele lijn. Men zocht daarom verbinding met de N.Z.H. Direct werd de elektrificatie voor bereid, doch de eerste wereldoorlog werd spelbreker, zodat voorlopig geen gevolg aan de plannen kon worden gegeven. Pas in 1923 konden deze krachtig ter hand worden ge nomen. L'histoire se repète, want de werk zaamheden der elektrificatie onder vonden vertraging tengevolge van de gespannen politieke toestand. 11 april tram rijdt Verschillende materialen konden niet tijdig worden verkregen, terwijl ook de levertijd van het rollend ma terieel aanzienlijk werd overschreden. De elektrische exploitatie kon daardoor niet in 1923 aanvangen zoals in de bedoeling lag. Pas het volgend jaar en wel op 25 januari j kon deze beginnen en nog slechts op het gedeelte Veur-Leidschendam Leiden. Op vrijdag 11 april van hetzelfde jaar volgde het overige gedeelte, terwijl bovendien op deze datum de inmiddels geëlektrifi ceerde stoomtramlijn Den Haag S.S.-Scheveningen in het verband der N.Z.H.T.M. kon worden opge nomen. (Daarover schrijven wij el ders in dit nummer, Red.). Stoomtram verdween Voordat tot de opening van deze lijn kon worden overgegaan - oude re Leidenaars herinneren zich dit nog wel - reed er via De Vink en Voorschoten een stoomtrammetje naar Den Haag, welke te Leiden zijn eindpunt had in het Noordein de. De baan lag in hoofdzaak in of langs de toen ongeveer honderd jaar oude, zeer kronkelige straat weg. De op een dergelijke baan te rijden geringe snelheid was voor het stoomtrammetje niet zo be zwaarlijk, doch voor een moderne snelle elektrische tram beslist ge vaarlijk. Toen dan ook de omschakeling van stoomtramlijn in een elektrische on der ogen werd gezien, waarbij tevens Straks per bas Leiden Wassenaar halfuurdienst Den Haag Wassenaar kwartierdienst Met ingang van de winterdienstregeling van de N.Z.H.V.M. zondag 12 november wanneer deze vervoersmaatschappij overschakelt van tram op bus en gelijktijdig de H.T.M.-lijn Leiden —Den Haag overneemt, wordt er op het traject Leiden—Voor schoten—Den Haag een vijftien minutendienst ingevoerd, met op de morgen- en middagspitsuren zelfs een frequentie tot 7Y2 minuut. Ook op het traject Den Haag—Wassenaar zal een kwartierdienst worden ingevoerd. In de avonduren zal een halfuurdienst worden onderhouden. Leiden—Wassenaar v.v. krijgt echter permanent een halfuurdienst. Tezamen met de reservebussen op de drukke uren zullen circa veertig bussen voor deze verbin dingen nodig zijn. De bezetting van al deze bussen heeft de direc tie veel kopzorg gegeven, maar op 't ogenblik ziet het er naar uit, dat alle dienstroosters in elk geval kunnen worden uitgevoerd. Dat men tot bovenstaande rijtijden is kunnen komen, is te danken aan het feit, dat deze diensten in een zgn. ringlijn kunnen worden uitgevoerd. M.a.w. een bus, welke uit Leiden via Wassenaar naar Den Haag vertrekt, keert over Voorschoten terug. Route van ringlijn Langs deze ringlijn zijn de volgende halteplaatsen geprojecteerdLeiden (Station), Rjjnsburgerweg (Warmon- derweg - Endegeest - Leidsebuurt (dan viaduct Rijksweg op) - Haagse Schouw - Weijermansstraat - Deyler- weg/Rozenplein - Deylerweg bij Lus - Leiden nam reeds eerder af scheid van een ..Haagse "-tram. In 1924 maakte de stoomexpres, die via De Vink en Voorschoten de verbinding met Den Haag onderhield, zijn laatste rit. Be gin- en eindpunt van de Leidse koffiemolen" begon in 't Noord- einde voor de voormalige Kweek school voor Zeevaart. Oldenbarneveltweg - Prinsenweg bij Burchtlaan, Prinsenweg bij Jonker laan - Backershagenlaan bij Schouw- laan - Papegaaienlaan - Groot Hae- sebroekseweg bij Nachtegaallaan - Stoeplaan (DeKieviet) - Wittenbur- gerweg bij Stoeplaan - idem bij Beu kenhorstlaan - Landscheidingsweg - Clingendaal - Benoordenhoutseweg - Station S S. - Bezuidenhoutseweg bij Schenkweg - Eerste v. d. Boschstraat - Prinses Beatrixlaan - Van Arem- berglaan - Voorburg/Dorp - Rem- brandtlaan - Viaduct Parkweg - Damsigt - Kon. Julianaplein - Ro- zenrust - Boslaan - Schakenbos - Kniplaan - Gouden Leeuw - Pape laan - Kon. Julianalaan - Vernède- park - Krimdijk - Zilverabriek - Roo- seveltstraat - Kersenstraat - Kamer- lingh Onneslaan t//o. perceel 53 - Korevaarstraat - Breestraat (ter hoogte van P. C. - Turfmarkt (niet op vrijdag; dan op Steenstraat) - Stationsweg. In tegenovergestelde richting zijn ongeveer dezelfde halteplaatsen aan gehouden, met dien verstande, dat de bus, welke uit de richting Oegstgeest komt .stopt bij het Acad. Ziekenhuis en niet bij het Station. Op het Kort Rapenburg kan men instappen voor de richting Voorschoten. Moderne garage aan Rijnsburgerweg Een gevolg van deze omschakeling is ook, dat de werkplaats tc Rijnsburg wordt vervangen door een moderne onderhoudswerkplaats aan de Rijns burgerweg. Deze behoort bij een ga rage welke met een oppervlakte van zevenduizend vierkante meter stal lingsruimte voor 140 bussen als de grootste autobusgarage van Neder land geldt. In totaal beschikt de NZH over 350 bussen, die voor het grootste deel in twee garages in Haarlem een plaats vinden. Het zal nog wel enige voeten in de aarde hebben voor alle wegen tussen Den Haag en Leiden en met name in de gemeente Wasse naar aan het busverkeer zijn aange past. Een en ander hangt samen met de moeizame onderhandelingen van de NZH en de HTM met de betrok ken gemeentebesturen over het over nemen van de trambanen. De moei lijkheid is vooral dat de gemeentebe sturen dikwijls over te weinig geld beschikken om de verbreding der we gen te betalen. De vervoermaatschap pijen wijzen er echter op, dat zij voor dat doel een zware wegenbelasting voldoen. nieuw %RATTEN- MUIZfN-\PASTA VLOKKEN ROEIT ZE GENADELOOS UIT Stadstram voor museum Aan de tram zal nog één oude mo torwagen van de stadsdiensten in Haarlem en Leiden blijven herinne ren. Dat rijtuig is door de NZH voor museumdoeleinden afgestaan aan de Nederlandse Vereniging van Belang stellenden in het Spoor- en Tram wegwezen. Deze organisatie heeft echter nog geen definitieve plaats voor haar in opbouw zijnde collectie tramwegmaterieel en zal het motor- j rijtuig A 327 voorlopig worden opge- slagen in een spoorwegloods te Hoorn. Al het overige trammaterieel is reeds voor de sloop verkocht. Daar onder bevinden zich de eerste tram stellen welke in Nederland gereden hebben. De NZH schafte namelijk in 1933 reeds voor de lijn tussen Haar lem en Leiden zogenoemde harmo- nika-trams aan. waarbij men via een vouwbale van het ene naar het an der© rijtuig kon lopen. Dit systeem is pas na de tweede wereldoorlog in het buitenland en ook in Nederland (Amsterdam en Rotterdam) op grote schaal nagevolgd. CHAUFFEUR EN CONDUCTEUR Zolang de personeelsbezetting dit toelaat zal ook een conducteur op de diensten naar Den Haag zjjn plaats in de bus vinden. Voorlopig kan de NZH nog een beroep doen op het vooral oudere personeel, dat door deze omschakeling vrijkomt. In totaal zijn dit 108 man. t.w. 64 rijdend trampersoneel. 11 bij de op te heffen dienst „Weg en Werken", idem 3 bij de afdeling bovenleiding. 14 van de werkplaats te Rijnsburg en 16 werkzaam in de tramremise te Voor burg. De directie van de NZHVM gaat er van uit, dat het personeel niet de dupe mag worden van deze reorgani satie. Vier mogelijkheden wordt het personeel thans geboden, t.w. het in nemen van een geschikte functie op een andere plaats in het bedrijf, het volgen van een omschakelingscursus, het deelnemen aan een non-activi- teitsregeling of eventueel plaatsing bij één van met de NZH gelieerde ondernemingen. Het stationsplein in Leiden, dat binnenkort, wanneer de trams uit de Sleutelstad ver dwijnen, van veel ontsierende palen en draden ontdaan kan worden. Dat is echter niet het belangrijkste aspect van de ko mende veranderingVeel belang rijker is. dat hierdoor op enkele punten de situatie voor het rij- verkeer aanzienlijk zou kunnen worden verbeterd. Zo kan de veel te nauwe bocht bij de Ka mer van Koophandel worden verbreed, de doorgang bij het voormalige gebouw van de LDM eveneens, en kunnen de voorsor- teerstroken voor het station rui mer worden gemaakt, waarvan zowel auto- als rijwielverkeer kunnen profiteren. Geen tram, maar ook geen lms In Haarlemmerstraat Nu zeer binnenkort de gele-tram uit de Haarlemmerstraat zal verdwij nen. komt daarvoor geen NZH-bus in de plaats. Bij het verlenen van de concessie aan de HTM werd indertijd bepaald, dat deze maatschappij haar passagiers voor Leiden de gelegen heid zou bieden om de binnenstad te bereiken. De directie van de NZHVM meent aan deze voorwaarde - zij het op an dere wijze te hebben voldaan door de passagiers uit de richting Wasse naar de service te geven om, zonder enige prijsverhoging, uit te stappen in het centrum van de stad (Kort Ra penburg - Breestraat). Ook in de welgestelde gezinnen bevat het voedsel vaak te weinig kalk! Zoals bekend hebben kinde ren, jonge en aanstaande moeders extra kalk nodig. Zorg dus dat vooral zij geen kalk te kort komen. Geef ze dagelijks Calcium Chefaro, het bevat kalk in de meest verteerbare vorm, smaakt goed en is niet duur. voor moeder en kind Trujillo jr. wil visser worden Generaal Rafael Trujillo jr.. staf-chef van het leger van de Dominicaanse Republiek, heeft gisteren op een versconfer.entie gezegd dat h\j bereid is zijn open bare functies neer te leggen als de Organisatie van Amerikaanse Staten de economische sancties tegen het land opheft. De wereld evolueert, zei hij. en oude rege ringsvormen moeten verdwijnen. Tl Ujülo jr. wil zich na zijn aftre den aan de visvangst gaan wijden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3