„Ik zag er tegenop, maar liet viel mee.. D „Vrije volken moeten een eenheid vormen" YELPON AGENDA Franse journalisten unaniem enthousiast 99 Nieuwe leden V-raad MET EEN ENKEL WOORD Prinses Margriet na gesprek met pers Chefarine 4 Dr. Drees voor de radio: Tegen de Sow jet-intimidatie DINSDAG 31 OKTOBER 1961 ER is ge entwijfel meer moge lijk: het agressieve commu nisme is in volle opmars. Nadat de Amerikaanse tanks in Berlijn duidelijk hadden gemaakt, dat Washington zich geen vrees laat aanjagen, is thans Noord-Eu ropa aan de beurt: Finland is onder zware druk geplaatst. Mos kou moet en zè.1 een doorbraak ■naar het Westen forceren. Lukt Berlijn niet, dan Helsinki. En na tuurlijk fungeert het „op wraak beluste" West-Duitsland als boos doener. Moskou wil zijn grenzen beschermen tegen een aanval van de „revanchisten" uit Bonn en bun bondgenotenGeen re delijk mens die dat gelooft. Het is het Kremlin in werkelijkheid be gonnen om verstoring van het evenwicht in Noord-Europa. Sinds de tweede wereldoorlog nam Fin land daar een neutrale positie in, evenals Zweden. Er bestond een stilzwijgende afspraak, dat de re gering in Stockholm zich niet bij de Westelijke bondgenoten zou aansluiten zolang Finland niet achter het ijzeren gordijn zou ver dwijnen. En omgekeerd: als Zwe den de NAVO zou verkiezen boven neutraliteit, zou het met Finland gedaan zijn. De voordelen zijn duidelijk: zolang Zweden en Firn land kunnen volharden in hun neutrale positie, vormen deze lan den een buffergebied. Wat Mos kou thans doet, Is verstoring van het evenwicht, met alle gevaren vandien. De regering van het kleine Finland gaat een bijzonder moeilijke tijd tegemoet. Vervolg van pag. 1 E gluiperige politiek van het communisme is de afgelo pen dagen in Berlijn wel heel duidelijk aan het licht ge komen. Het was weer het bekende „salami"-recept: een dun schijfje van de worst afsnijden, zó dun dat geen redelijk mens er eigenlijk be zwaar tegen zou kunnen maken. Jawel, maar straks gaat het op nieuw om zo'n kleinigheid en voordat het Westen het zich be wust is, heeft het Kremlin zijn doel bereikt. Terecht heeft Wash ington een krachtig standpunt ingenomen. Urenlang stonden de Amerikaanse tanks tegenover de Russische als een demonstratie van de vaste wil van het Westen zich niet te laten intimideren. Men kent de feiten: de Oostber- lijnse politie gesteund door de Russische wapenen laat de Amerikanen-in-uniform zonder meer de sectorengrens passeren, doch eist legitimatie als diezelfde Amerikanen in burger over de grens willen. Dat is maar een héél kleine inbreuk op de viermogend- hedenovereenkomst en och, waar om zich daar druk over gemaakt? De Britten hebben toch wél hun papieren laten zien als de Oost duitsers daarom vroegen? En waarom zouden de Amerikanen er dan op staan alleen controle door de Russen te erkennen? Maar Washington begrijpt ter dege wat de volgende stap van de communisten zou zijn indien het nu toegeeft: in een later stadium vragen de Oostduitsers natuurlijk óók identificatie van Amerika nen-in-uniform. Iederéén kan immers een Amerikaans uniform aantrekken! En dus: controle of die lieden in militaire kleding wel werkelijk tot de Amerikaanse be zettingsmacht behorenDat is een nieuw schijfje en zeker niet het laatste! HET overgrote deel van ons volk toont gelukkig begrip voor het stugge Amerikaan se verzet tegen de sluwe commu nistische taktiek. Het gaat im mers niet om Berlijn en nog veel minder om het al of niet dragen van een uniform. Was dat waar, dan zou men Washington kunnen verwijten deze kwestie op een on verantwoordelijke wijze op de spits te drijven. Maar daarvan is geen sprake. President Kennedy en minister Rusk weten precies waar het Moskou om te doen is: om de wereldheerschappij. En wie de wereld wil beheersen moet zich eerst meester maken van het enorme potentieel van vrij Euro pa. D&t is de „worst" waarvan de communisten nu in Berlijn een schijfje proberen af te snijden. Op zichzelf zijn het maar pietluttig heden, die een derde wereldbrand dreigen te veroorzaken. In werke lijkheid gaat het er echter om het Westen slechts éénmaal op de knieën te krijgen. Die ene keer is voldoende. Daarna gaat het hoe langer hoe sneller: bergafwaarts voor de vrijheid, steeds meer arm slag voor de rode dictatuur. En als Chroesjtsjow in Berlijn niet slaagt, dan probeert hij het over de noordelijke flank: Finland. Mét dr. Drees kan men hopen, dat de man, die thans de wereld doet da veren van zijn dreigementen, te zijner tijd van zijn troon zal wor den gesloten, zoals hij thans zijn voorganger Stalin wiens trouwe paladijn hij is geweest! door zijn volgzame kameraden heeft laten ontluisteren. De vraag is al leen: hoe lang zal dat nog duren en wat voor leed moet de wereld nog dragen voor het zover is? Hoe dan ook, de vrije mens zal niet (Van onze Parijse correspondent) Montpellier, Nauwelijks een week na haar aankomst in Mont pellier, de hoofdstad van het Zuidfranse departement Herault waar een der oudste universiteiten van Europa is gevestigd hield Prinses Margriet, die hier, zoals bekend, een jaar zal stu deren, haar eerste persconferentie of laten we liever zeggen, dat ze een ontmoeting had met een aantal Franse en enkele NderlandSe journalisten want met zoiets nadrukkelijks als een persconferentie had deze bijeenkomst in de verrukkelijke botanische tuinen van de universiteit en gelukkig voor beide partijen, toch maar heel weinig uit te staan. antwoordde zij lachend. „En ik heet Margriet". Ijs snel gebroken Niettemin stonden die beide par tijen in het begin nog wat onwennig tegenover elkaar. De derde dochter van Koningin en Prins gekleed in een blauw mouseline jurk zonder mantel of hoed, want de zomer heeft hier nog lang geen afscheid geno men, en met een Frans schoolschrift onder de arm zat kennelijk even geïmponeerd, en zelfs niet zonder een beetje angst, die indrukwekkende ra dio-auto's, microfoons, filmapparaten en heren met bloknootjes en vulpen nen, die hier alleen voor haar gé- komen waren, aan te kijken. En de journalisten wisten ook niet terstond hoe de 18-jarige „Altesse" hier nu precies te benaderen. Doch dankzij Prinses Margriets innemende „dame de compagnie", mej. L. J. Ingenhousz, en persattaché Sardi de Gorter van de Nederlandse ambas sade te Parijs, die de honneurs waar namen, was het contact gauw gelegd en het ijs even snel gebroken. Gesprekjes En de persconferentie viel eigenlijk uiteen in een serie ongedwongen ge sprekjes, die onder vier, zes of acht ogen werden gevoerd en waarbij de Prinses zich dan eens zittend op een bankje dan weer eens wandelend door de tuinen in een nog wat voor zichtig doch opvallend accentloos Frans beurtelings met alle journalis ten onderhield. Wat haar allemaal gevraagd werd? Natuurlijk hoe zij de stad en de omgeving had gevonden. Antwoord: in die zes dagen, dat ze hier nog maar was had ze nog niet zoveel kunnen bekijken, maar wat ze gezien had, wel, dat was enorm ge weest. Hoe de vraag kwam uit de mond van een verslaggever van een Parijs boulevardblad zij zich door haar medestudenten straks zou laten aan spreken? „Wel, bij mijn naamnatuurlijk", W elke studie? Welke studie zij precies gekozen had? „Oh", zei ze. „Met die vraag komt U eigenlijk nog een jaar te vroeg. Hier in Montpellier sta ik ingeschre ven voor een cursus voor buitenlan ders, die de Franse beschavingsge schiedenis willen bestuderen. Het is voor mij eigenlijk een proef van twee kanten. Of ik aanleg heb en of het onderwerp mjj kan boeien. In dat laatste geval is het mjjn plan op een Nederlandse universiteit volgend jaar Franse letteren of geschiedenis te gaan studeren". „Met de bedoeling moest nu weer een andere professioneel nieuwsgie rige weten later die kennis ook nog eens in een beroep uit te oefenen?" „En waarom niet?", antwoordde de Prinses, alsof ze die vraag eigenlijk bijna de moeite van het stellen niet waard had gevonden. „Of haar ouders haar nog zouden komen opzoeken?" Tja, daarover kon zij moeilijk oor- deleix. Maar de Prinses dacht, dat hun de tijd wel zal ontbreken. De kei-stvakantie hoopt zij echter beslist in haar eigen familiekring door te kunnen brengen. „Dat feest kun je toch alleen maar", vond ze, „met je ouders en zusjes vieren". Hobbies Haar hobbies en voorkeuren voor sport? Skieën, paardrijden en zwemmen. „En ook wel autorijden", voegde zij er nog gauw aan toe .terwijl zij trots naar haar blauwe Floride Renault wees, die even verder geparkeerd stond. Haar meest geliefde schrijvers? Van de Franse literatuur wist ze, erkende ze bescheiden, „zeker veel minder af dan U", maar om dat ge mis in te halen, was ze dan ook juist gekomen. 3 over IRADIOÜH Él W v." Techniek en romantiek (Van onze t.v.-medewerfcer) Ter vermijding van misverstand sta voorop, dat onze titel niet slaat op „In woord) en beeld", dat vooraf ging aan de grandioze operette-uit zending van gisteren. Toch was dat eerste programma-onderdeel belang rijk genoeg om er even bij stil te staan. Vorig jaar had de KRO de beurt op Hervormingsdag, waarbij een gebaar werd gemaakt, dat zonder reserve een handreiking aan de re formatorische kerken mocht worden genoemd. Nu, aan de vooravond van 31 oktober, werd de gelegenheid aan gegrepen iets dergelijks te doen door diep in te gaan op de betekenis voor de gehele christenheid van de voor de deur staande bijeenkomst van de Wereldraad der Kerken met de In ternational Zendingsraad in India, waarnaar de Heilige Stoel niet min der dan vijf waarnemers heeft afge vaardigd. Een novum in de kerkhis torie, voor zover wij weten. Dat het daarbij niet blijft, maar een machtig middel als de televisie wordt inge schakeld om op de betekenis van die bijeenkomst te wijzen voor de hele wereld, lijkt ons bijzonder verheu gend. Vooral als dat op zo'n wijze gebeurt als gisteren, waarbij naast de vermelding van verschillen zo duidelijk wordt beleden, dat de schei ding der geesten wordt betreurd en dat tegemoetkoming van twee zijden is vereist. Het was jammer, dat de presentatie van dit belangrijk getui genis zo slecht was. maar op een goed ogenblik werd de spreker zo gegre pen, dat die omstandigheid nauwe lijks meer opviel De operette werd bijzonder inven tief ingeleid door een filmpje, waarin de weduwe van Richard Tauber van haar ervaringen van haar man met Léhar, de componist, vertelde, waar na een oud filmpje van Franz Léhar zelf werd vertoond. Toen zo de over schakeling van het ene naar het gans andere klimaat was ingeleid, kon de kijker zich schrap zetten om één der fraaiste technische televisie-presta ties, resultaat van samenwerking van Duitse, Oostenrijkse en Nederlandse televisieondernemingen, te aanschou wen. We leggen zo duidelijk de na druk op de technische kant, omdat tot onze vreugde gebleken is, dat de aanwending voor de eerste maal van mogen buigen voor de terreur van deze despoot, wiens superbommen een belediging zijn voor de ge hele mensheid. de nieuwe Ampex-apparatuur, waar bij de registratie niet op film, maar op magnetische band plaats vindt, een doorslaand succes is gebleken. Hetgeen een volgend maal nog com pleter zijn kan. als men in behen digheid gevorderd de buitenlandse produkten nog van onderschriften kan voorzien, voor velen storend weliswaar, maar voor meerderen een hulpmiddel, dat het genot kan ver groten. Tenslotte komen we op het tweede deel van onze titel, de romantiek. Nu, die werd bij handenvol geleverd en wel in een vorm. die verrukkelijk was door veel fraai spel, prima zang ©n een montage, waarin letterlijk kasten noch moeiten waren gespaard. Dat was operette met de frisse dauw van druiven en het zachte dons van perziken, kortom het was een waar dig slot van de feestmaand, waarbij de NTS (lees: KRO) zichzelf over trof. Over de Nederlandse literatuur wilde zij zich liever niet uitlaten. En toen haar het vuur daarna nog wat dichter aan de schenen werd gelegd met de vraag of zij op reis dan geen Nederlands boek had gelezen, bloosde zij even alsof zij op een lichte overtreding werd betrapt. Na afloop vroegen w\j de Prinses nog of deze eerste ontmoeting met de pers haar nu mee of tegen was ge vallen. „Ik zag er tegen op als tegen een huis", zo wilde zij nu dan wel eerlijk toegeven. „Maar achteraf begrijp ik eigenlijk helemaal niet waarom ik me zoveel zorgen heb gemaakt. Ik hoop, dat ik uw collega'"s zo zei zij bij het afscheid, „evenmin ben tegengeval len". Op dit punt kunnen wij de Prinses zeker geruststellen, want de lof over haar innemende en nog bijna verle gen eenvoud en haar intelligentie was in de trein terug naar Parijs onder de perslieden wel unaniem. Probleempje Wij zijn, voor die terugkeer naar Parijs, ook nog even door de straat gewandeld, waar Prinses Margriet in het gezin van dr. Des- hons, directeur van een kliniek, dit jaar als lid is opgenomen. Een smal, alleraardigst straatje, waar het lin nengoed, zoals dat daar gewoonte is, overal uit de ramen hing. In de uni- 4(1 verte ntie Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. ,r pijn, griep ol landerig" gevoel zorgt een enkel labiet, dat U met plezier Uw werk kunt doenKoker 20 tabletten 0.80. versiteit hoorden wij tenslotte nog, dat men zich daar een klein etiquet- te-zorgje maakte met het oog op de plechtige opening van de nieuwe cur sus op vrijdag a.s., die ook door de Franse minister van Nationaal On derwijs, Paye, persoonlijk zal worden bijgewoond. De menister zal bij die gelegenheid ook de nieuwe gebouwen van de universiteit, die reeds in 1289 door Paus Nicolaas IV werd gesticht, officieel openen. En dat zorgje? „Ja, ziet U", zo luchtte de rector met zuidelijke on bevangenheid ons zijn hart. „De Prinses heeft al duidelijk laten uit komen, dat zij zich in geen enkel op- zich van de andere studenten wil onderscheiden en zij zal bij die ope ningsplechtigheid dus zeker wel ge woon tussen haar medestudenten in de zaal gaan zitten. Doch wat dan te doen als d'e minister aan de Prin- ses wenst te worden voorgesteld?" Maar misschien zal voor vrijdag aan dit protocclaire probleempje ook nog wel een mouw kunnen worden gepast en wij zijn er, wat ons betreft, zeker van, dat het aan Prinses Mar griet niet zal liggen. De minister van staat, oud-ministerpresident dr. W. Drees, heeft gisteravond voor de zender Hilversum I een toespraak ge houden naar aanleiding van de kernexplosie welke de Sowjet-Unie gisteren teweeg heeft gebracht. Dr. Drees zei o.m., dat noch de dringende verzoeken om van de proefnemingen af te zien noch het beroep dat een overweldigende meerderheid in de V.N. op Rusland heeft gedaan, Chroesjtsjow van het voornemen dat 'hij zo dreigend had aangekondigd hebben afgebracht. De technische voorbereidingen voor de reeks van 25 kernexplosies welke die van gistermorgen vooraf gingen moeten getroffen zijn, aldus dr. Drees, tijdens langdurige besprekin gen welke werden gehouden om te tomen tot het volledig stop zetten van zulke proeven. Dr. Drees merkte verder op, dat Chroesjtsjow de reacties op de bom explosies hysterisch genoemd heeft, zulks terwijl vroeger van communis tische zijde de gevaren van zulke ex plosies in de schrilste kleuren zijn getekend. Zulks ook, terwijl de Rus sen korte tijd geleden vrijwillig verklaarden dat zij nooit als eersten de proeven zouden hervatten. Dr. Drees zeide voorts, dat in ja nuari van dit jaar de Sowjet-Unie verzekerde geen behoefte te hebben aan een hervatting der proeven. Toch werden ze hervat. Hij zei dat de Sowjet-Ieiders niet kunnen verdragen, dat West-Berltfn met het vrije Westen verbonden bljjft en dat zij onder de leuze dat Berlijn een vrije stad moet worden deze stad in werkelijkheid van haar vrijheid willen beroven. Spreker merkte verder op, dat deze dag bijzonder geschikt is, om ook de communisten tot voorzichtigheid te manen. „Immers", aldus dr. Drees, „jarenlang is Stalin bijna afgodisch vereerd, maar nu wordt diens gebal semde lijk uit het Mausoleum verwij derd en zal er een monument worden opgericht voor de duizenden onschul dig vermoorden in de Sowjet-Unie. De tyd kan echter komen", aldus spreker, „dat ook de leider die nu de wereld doet daveren met zijn dreige menten en zijn bommen, ontluisterd terzijde zal worden geschoven". Dr. Drees besloot met te zeggen, dat Chroesjtsjow ons allen met een enorm vertoon van krachten wil in timideren. „Maar", zo zei hij, „ik vertrouw dat hij het tegendeel zal de vrije volken te sterker zullen be seffen hoezeer zij een eenheid moe ten vormen voor de bescherming van vrede en vrijheid". (Van onze Haarlemse correspondent) Door de Algemene Vergade ring zijn gisteren Ierland, Vene zuela en Ghana als nieuwe leden van de Veiligheidsraad gekozen. Per 1 januari 1962 treden Ceylon, Ecuador en Turkije wegens het ver strijken van hun tweejarige lidmaat schapstermijn uit de Veiligheidsraad. Venezuela is met 96 stemmen als op volger van Ecuador aangewezen, ter wijl Ghana, met 88 stemmen, de plaats van Ceylon %aat innemen. De opvolger van Turkije kon nog niet worden aangewezen. Op de twee voornaamste kandidaten, Roemenië en de Philippynen, werden resp. 58 en 47 stemmen uitgebracht. Geen van beide had dus de vereiste twee derde meerderheid van 69 stemmen verworven. Ierland volgt Liberië op. Liberië is dan gedurende een jaar lid van de Veiligheidsraad geweest. Normaal duurt het lidmaatschap van een ge kozen lid twee jaar, doch daar her haalde stemmingen indertijd geen beslissing konden brengen van de vraag, welke van beide staten lid van de Veiligheidsraad zou worden, besloot men tot een compromis, dat erin voorzag dat de twee landen elk gedurende een jaar het raadslidmaat- bereiken van wat hij beoogt en dat schap zouden verwerven. BINNENLAND Wegens opzettelijke dierenmishan deling heeft de rechtbank te Breda een landbouwer uit Nieuw Vossemeer ver oordeeld tot vier weken hechtenis, waarvan drie voorwaardelijk met twee Jaar proeftijd. De verdachte had een koe, die hij naar de slager wilde bren gen. vastgebonden achter een trekker met landbouwwagen. Onderweg was de koe enkele malen gestruikeld, waarna ze over de weg was gesleurd en daar door ernstig aan de voorpoten werd gewond. Tegen verdachte was een maand onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. De 61-Jarige schilder C. van der Graaf uit Rotterdam is overleden aan de gevolgen van een bedrijfsongeval op de werf „Gusto" Tin Schiedam,. In de 15 meter hoge mast van het schip de ..Katsedijk", dat op deze werf wordt afgebouwd, werden werkzaamheden verricht. Daarbij viel een bout van vijf kilo omlaag. Deze trof de juist passe rende Van der Graaf aan het hoofd. Ernstig gewond werd hij naar de Dr. Noletstichting in Schiedam overge bracht. A. H. van Jongetje hebbend Het zesjarige drik-Ido-Ambacht, is gisteren in de rivier de Noord te water geraakt en verdronken. Het knaapje was met twee vriendjes aan de waterkant aan het spelen. Pogingen om het kind te redden mislukten. Tot op heden heeft men het stoffelijk overschot nog niet gevonden. Gistermorgen is op de spoorlijn langs de Botlekweg bij Hoogvliet op 50 meter van de brug over de Oude Maas een diesellocomotief van de N.S. met twaalf wagons ingereden op een tractor met grijper, die in de dichte mist op de spoorbaan stond. Het treinstel kwam uit de richting Pernis en had een snelheid van ca. 18 km/uur. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar materiaal was er vïij veel schade: voor ca. 25.000 gulden. BUITENLAND De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren 20 mil joen dollar uitgetrokken om de ope raties van de V.N. in Kongo tot het eind van het jaar te financieren. Zuidvietnamese regeringstroepen hebben tijdens het afgelopen week einde -in de Meking-delta bij een ge vecht met 300 communisten 50 guer rillastrijders gedood. De krijgsraad in Madrid heeft zeven Basken veroordeeld tot gevan genisstraffen tot 20 jaar, zo wordt in betrouwbare bron in Madrid vernomen. De Basken werden ervan beschuldigd op 18 juli bij San Sebastian, tijdens de viering van de 25ste verjaardag van de Spaanse nationalistische opstand, een trein met voormalige oorlogsvrij willigers te hebben doen ontsporen. De Zuidkoreaanse revolutionaire krijgsraad heeft gisteren zeven socia listenleiders veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van vijf tot vijf tien jaar wegens misdaden tegen de staat. De leider van de socialistische volkspartij tijdens het bewind van John Tsjang, Tal Ho Kim, kreeg vijf tien Jaar. De overeenkomst tot overneming van het Borgwardbedrijf in Osterholz- Schrambeck is door de Büssing Auto- mobilwerke A.G. in Brunswijk onder tekend. Het werk in het bedrijf is in middels begonnen. Aanvankelijk zullen onderdelen gemaakt worden en later ook vrachtauto's. Engeland en de Verenigde Staten zullen gezamenlijk een nieuw verti caal opstijgend vliegtuig voor de NAVO gaan ontwikkelen, dat een nieuwe versie zal worden van de Lockheed F 104. Een hevige wervelstorm heeft in de nacht van zondag op maandag in het gebied ten zuiden van Rome drie mensenlevens geëist. Zestig mensen werden gewond. De slachtoffers vielen door het instorten van kleine hulzen tussen de zee en de Abaanse heuvels. In het park van de Paus te Castel- Gandolfo werd grote schade aangericht. Telefoonverbindingen werden verbro ken en huizen beschadigd. De gestadige economische groei in West-Europa zal waarschijnlijk in de komende paar maanden volgens een voorspelling van het Centrum voor Wereld-Economisch Onderzoek te Ham burg aanhouden. De opleving in Enge land zal echter vrijwel tot stilstand komen als gevolg van de beperkende maatregelen, die in juli werden ge nomen. De voorzitter van de Commissie van Euratom, Etienne Hirsch, zal met twee leden van de commissie, mr. E. Sassen (Nederland) en H. Krekeier (Duitsland) van 3 tot 8 november een officieel bezoek brengen aan Japan. Het bezoek, op uitnodiging van de Japanse regering, is een antwoord op een bezoek dat de voorzitter van de Japanse Commissie voor Atoomenergie in juni aan de Euratom-commissie in Brussel heeft gebracht. Een 30-Jarige Nederlander, een buschauffeur in Brisbane, is gearres teerd op beschuldiging van aanranding van een 22-jarige gehuwde Italiaanse vrouw. Op 24 februari van dit Jaar verloor hij zijn echtgenote, die door verdrinking in zee om het leven kwam. Daarna was hij de centrale figuur in een gerechterlijk onderzoek naar de doodsoorzaak van zijn echtgenote. Na vier verhoren werd het onderzoek „voor onbepaalde tijd" uitgesteld. HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Chimpansees, geen men sen, maar ook geen dieren maar wat dan wel? III, door dr. A. Kort- landt. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22,00 Kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Gi taarspel. 18.35 Dansork. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.15 Muziek- cursus. 20.45 The old maid and the thief, opera. 21.55 Amus. progr. 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.55 Cabaret. 23.25 Metropole- ork. en soliste. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Progr. t.g.v. 10 Jaar televisie. 20.50 Operette-revue. 21.10-22.55 Speelfilm. Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bever DINSDAG Den Burcht (Jacobazaal)Verwar - mings- en wasapparatenshow Fa. A. Zwart. 2, 5,30, 7.30 en 10 uur n.m. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevorde ring van de Welsprekendheid. 8 uur n.m. Lutherse Kerk: Herkenklng kerkher vorming. Spr. ds. H. J. A. Haan. 7.30 uur n.m. Pieterskerk: Herdenking kerkhervor ming. Spr. ds. W. J. H. Hubeek. 7 uur n.m. Rapenburg 61K. en O.-studiecur- sus Kunstgeschiedenis. 8 uur n.m. Rehoboth: Bazaar hervormde Rem- brandtwijk. 26 en 810 uur n.m. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J. W. Salomonson over een vondst uit de Waal uit de Romeinse tijd. 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Half uur van Bezinning. 1.001.25 uur n.m. Den Burcht (Jacobazaal): Verwar- mings- en wasapparatenshow Fa. A. Zwart. 2, 5.30, 7.30 en 10 uur nm, Chr. Geref. Kerk: Dankdag voor het gewas. Voorg. dr. Velema. 3 en 8 uur n.m. Pniël (Middelstegracht)Opening bazaar wijkgemeente Pniël. 2 uur n.m. Rehoboth: Bazaar hervormde Rem- brandtwijk. 210 uur n.m. Rest. Van der Heijden: Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Spr. dr. E. B. J. Postma „Nyenrode en het bedrijfsle ven". 12.30 uur n.m. Wijkgebouw Pniël: Bazaar 25 en 710 uur n.m. Oegstgeest (Witte Huis)Ver koop Ned. Ver. tot bescherming van Dieren voor Dierentehuis. 10-12 uur v.m„ 2-5.30 en 7-10 uur n.m. Wassenaar Geref. Kerk. Billy Grahamfilm „Telefoonspion". 8 uur nm. Wassenaar Dorpscentrum. To neelgroep C.J.V. met toneelspel „Een grote zwarte poes". 8 uur n.m. DONDERDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Film „De straf gaat door" en forum o.l.v. dr. J. v. d. Grient. 8 uur n.m. Ons Centrum: Vrouwenbond N.V.V. en P.v.d.A. Filmavond „Per postkoets van Istanboel naar Rotterdam". 8 uur n.m. Oud-Poelgeest (Koetshuis)Derde lustrum Stichting Oud-Poelgeest. Spr. dr. Eberhard Müller. 2 uur n.m. Prediker: Spreker ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur n.m. Stadszaal (grote zaal): Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo. So list Helga Pilarczyk. 8 uur n.m. Wijkgebouw Pniël: Bazaar 25 en 710 uur n.m. VRIJDAG Academie (groot-auditorium)Leids Academisch Kunstcentrum. Concert Roos Boelsma. 12.30 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. „Theatre du Vieux Colombier". „L'école des fem- mes". 2.30 uur n.m. Sociëteit „Minerva": Receptie „Pro Patria". 3.30 uur n.m. Stadhuis: Ontvangst „Pro Patria" door Jhr. mr. F. H. van Kinschot en défilé. 2 en 2.45 uur n.m. Oegstgeest: (W. de Zijgerkerk) Evangelisatiebijeenkomst. Spr. ds. W. Harkema van Den Haag. 8 uur n.m. ZATERDAG Den Burcht (Grote zaal): Toneelver. D.O.B. speelt „Allerzielen". 8 uur n.m. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur v.m., Bijbelstudie 11-12 uur, ds. H. K. la Rondelle van Delft. St.-Antoniusclubhuis: Feestavond Padvindersgroep Nekobu. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (Grote zaal): Leidse Jeugd Actie. Scapino-ballet. 3 uur n.m. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Gulden Vlies: Ledenverg. Ver. van Zeeuwen „Luctor et Emergo". 8 uur n.m. Gebouw Chr. Sociale Belangen (Oude Vest)Prijsuitreiking Fruitteeltclub „Prof. ir. Sprenger" en Dahliaver. „Jo- han Mater". 8 uur n.m. Stadhuis (Burgerzaal)Afscheidsre ceptie wethouder mr. J. Drijber. 6.15- 6 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde tentoonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zon dags 1-5 uur (tot 1 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerk steeg 12)Schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Buurman en Kees de Jager. Werkd. 3-5 en 8-10 uur n.m.; 's zondags 3-5 uur nm. (tot 3 novem ber). BIOSCOPEN Trianon: „Porgy and Bess". A.l. Werk dagen 2 en 7.30 uur; zond. 2. 5 en 8 uur. Casino: „Kapo". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. Zondag, maandag, dinsdag en woensdag om half drie voor de jeugd „Rusty's verjaardag". VOOR WOENSDAG 1 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.10 Hammondorgelspel. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws. 13.15 Zi- Ïeunerork. 13 45 Gesproken portret. 4.00 Gram. 14.10 Kamerork. 15.00 Vrouwen vergaderen, toespr. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Het emigratie- praatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.35 Instr. trio. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 VARA-Varla en gram. 19.20 Een woord voor goede verstaanders, lezing. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Voetbalwedstr. Feijen oord-Tottenham Hot Spurs, rep. In de pauze: gram. 22.05 Dansmuz. 22.30 Nws, 22.40 Zestig Jaar levenservaring, lezing, 22.55 Pianorecital. 23.20 Jazzmagazine, 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50. Medita tie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Sa menzang. 11.10 Gram. 11.20 Het schild- paddenspel, hoorsp. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Ko- perork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.15 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Progr. over hobbies. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Regeringsuitz.: Plaats en functie van het Kon. Instituut voor de tropen, door F. A. Wagner, Hoofd Afdeling Onderwijs spreekt over enkele aspecten van de kunst in de tropen, 18.10 Mannenkoor. 18.30 Het Spectrum, lezingen. 18.45 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Geref. kerkd. 21.00 Gram. 21.15 Radio filharm. ork. 22.05 Lichte muz. 22.30 Nws. 22-40 Avondoverden king. 22.55 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.30-17.00 Kinderboekenweek 1961. 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10 V. d. kind. CVK/IKOR/RKK; 17.40-18.00 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nws, NTS: 20.35 Onbekend talent. VARAJ 21.05 Filmdocumentaire. 21.55 TV-film. 22.20 Actuele sportproblemen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Volksdansen. 13.30 V. d. landb. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Gram. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.00 Ves pers. 17.45 Lezing of voordr. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Kamer muziek. 20.30 Quiz. 21.00 Ork. conc. (Om 22.00-22.15 lezing). 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Ka mermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb, 12.31 Gevar. muz. 13.31 Popul. muz. 14.31 Lichte muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.31 Lichte muz. 17.15 Mrs. Dale's dagboek. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Gram 18.31 Lichte muz. en ber. 19.30 Nws en act. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Ge var. progr. 21.00 Lichte muz. 21.31 Hoorsp. 22.31 Amus. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.31 Lich te muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m 12.00 Sol. conc. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Klass. muz. 14.15 Amus. muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Duitse volksliederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.45 Kamermuz. 20.00 Hoor spel. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Pia norecital. 22.55 Lichte muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Amus. ork. 1.00 Weer bericht en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.35 Operamuz. 14.33 Hoorsp. 16.55 Klass.- muz. 19.00 Nws. 21.03 Ork. conc. 22.38 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Volksliede ren. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V. d. sold. 14.00 Koorzang. 15.30 Ork. conc. 17.00 Nws. en weerber. 17.15 Orgelrecital. 17.50 Gram. 18.10 Lekenmoraal en fi losofie. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Liederen. 20.00 Klankb. 20.15 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. (verv.) 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.15 Gevar. muz. 12.40 Ork. conc. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.01 Ork. conc. 15.00 Gram. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 19.00 Nws. 20.00 Gewijde muz. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Kamermuz. 23.55 Nws. Lido: „Een taxi naar Tobroek". 14 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fernandel rooit het wel". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wet der wildernis". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45 en 9.15 uur. Rex: „Revak, de rebel". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Voor liefde geschapen". Astra-Theater Wassenaar: Vrijdag 8 uur en zat. 7 en 9.15 uur „De hel van Birma". 14 jr; zond. 7 en 9.15 uur. Maandag en woensdag 8 uur „La Verité". 18 jr. Donderdag 8 uur „De muis die brulde". 14 jr. Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur „De familie Trapp". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallens Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenthag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbrucl* Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. regenbul half bew. geh. bew. onbewolkt zwe r bew. mist mist mist licht bew. zwaar bew. mist geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt licht bew. mist zwaar bew. half bew. onbewolkt regen onbewolkt S 3 g d' S S 1 WZW 7 7 0 n 3 6 0 w 12 11 0 wzw 6 8 0 zw 8 5 0 wzw 5 6 0 zw 6 6 0 zw 5 6 0 zw 5 6 0.1 zzw 2 3 9 zzo 4 3 0.6 z 4 4 4 zw 11 7 0 wnw 8 5 0.6 zw 4 6 0 w 2 7 0 wnw 4 5 0 w.stil 3 0 n 3 6 0 w.stil 1 0 n 7 11 0 zw 4 7 0 wzw 2 5 0 wzw 1 5 0 wzw 2 4 0.3 O 1 6 w.stil 1 0 wnw 4 7 7 wzw 3 1 0 w.stil 13 0 o 3 8 0 w.stil 5 0 o 5 12 6 n 4 10 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2