Assemblee doet plechtig beroep op de Sow jet-Unie Russen gaan nog steeds door met kernproeven BRENG SUPERBOM NIET TOT ONTPLOFFING Kerkelijk Leven R/tSSAP Man te Utrecht stak zijn vrouw neer CYNISCH Met een enkel woord Derïnasepfïü! Agenda Ferlelfe Portable schrijfmachines f 198.- 1 DEMMENIE ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren een plechtig een waterstofbom van 50 megaton niet te laten doorgaan. De des- beroep op de Sowjet-Unie gedaan, de aangekondigde ontploffing van betreffende ontwerp-resolutie, die door Canada, Denemarken, Noor wegen, Zweden, Japan, Perzië, Pakistan en IJsland was ingediend, werd aangenomen met 87 tegen elf stemmen bij één onthouding. Tegen stemden de landen van het communistische blok, met inbegrip van Buiten-Mongolië en Cuba. Mali onthield zich van stemming. De tekst van de resolutie luidt: „De Algemene Vergadering, zich bezig houdend met de kwestie van het staken van de proeven met kern wapens, doet een plechtig beroep op de regering van de Sowjet-Unie, af te zien van de uitvoering van haar Oproep tot actie tegen kernwapenproefnemingen De kerkeraad van de hervormde ge meente te Holten heeft het moderamen van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk een brief gezonden. Daar in wordt verzocht op haar aanstaande vergadering in overweging te geven om alle gemeenten der hervormde kerk alle andere kerken in ons land op te roe pen tot een actie om tot stopzetting der proefnemingen met kernwapens te komen. Ook heeft de kerkeraad aan het moderamen van de synode verzocht de Wereldraad van Kerken te vragen alle kerken ter wereld op te wekken aan deze actie deel te nemen. Het schrijven wordt vergezeld van een boek, waarin 2035 handtekeningen staan van volwassen leden der hervormde ge meente te Holten. Het breed moderamen van de classis Deventer heeft inmiddels adhesie aan het kerkeraadsschrijven betuigd. NED. HERV. KERK Beroepen door de classis Amsterdam als predikant voor buitengewone werkzaam heden (leugdpredikant) J. Langenbach, vicaris aldaar, die dit beroep ook aannam. Aangenomen de benoeming tot hulppredi ker te Deventer G. J. de Gram, voorgan ger van de afdeling Maassluis van de Ned. Prot. Bond. Beroepen te Eelde (toez.) J. J. Frank te Pingjum-Zurich, die bedankte voor Bóornbergeum-Kortememmen (toez.) Aangenomen naar Rotterdam-Centrum (vac. M. L. W. Schoch) W. R. van der zee te Hoogkarspel, die bedankte voor Zaandam. GEREF. KERKEN Beroepen te Leerdam R. der Nederlan den te Zuidbroek. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Veenendaal A. Hofman te Zeist en A. Vergunst te Amsterdam-Centr. BREIMACHINES VLASVELD Doezastraat 20 Leiden, tel. 21300 voornemen vóór het einde van deze maand in de atmosfeer een bom van 50 megaton tot ontploffing te bren gen". Woensdag had de politieke commissie van de Verenigde Naties met 75 tegen 10 stemmen bij één onthouding besloten het beroep aan de Algemene Vergadering voor te leggen. De Russische afgevaardigde Tsarapkin, die de Russische afvaardiging bij de mis lukte onderhandelingen te Genève over een verbod op het nemen van kernproe ven heeft geleid, had in het debat be zwaar gemaakt tegen het feit, dat in het ontwerp niet gesproken werd over proe ven met wapens van minder dan 50 me gaton en dat ook niet gewag werd ge maakt van de kernproeven van Frank rijk, de VS of Engeland. Volgens hem was het voorstel afkomstig van „leden van het agressieve NAVO-biok", met uit zondering van Zweden dat als neutrale vlag de lading moest dekken. Ook werd gezwegen over „de krankzinnige bewa peningswedloop, die door het Westen is begonnen" en „de komende verschaffing van kernwapens aan West-Duitsland". De politieke commissie van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft gisteren besloten een aanvan kelijk door India ingediende ontwerp resolutie waarin een beroep op de atoom- mogendheden wordt gedaan van proeven met kernwapens af te zien zolang nog geen internationaal verbod van derge lijke proeven bestaat, met voorrang in behandeling te nemen. Ethiopië had een desbetreffend voorstel ingediend dat met 44 stemmen voor, 22 tegen en 29 onthou dingen werd aangenomen. De Ethiopiër Gebbre-Egzy drong er op aan een aantal andere onderwerpen voorlopig te laten rusten en dadelijk de Indiase resolutie te behandelen. Ghana, Nepal, de Verenigde Arabische Republiek Ethiopië en Joego-Slavië hebben ver klaard ook als indieners van de resolutie Een 27-jarige Utrechtse opperman is gisteravond wegens zware mishandeling in verzekerde bewaring gesteld. Het echtpaar lag gisteravond na het eten even te rusten toen het gesprek kwam op een vroegere vriend van de vrouw. Er ontstond een woordenwisseling waar bij de man zo in woede ontstak dat hij een mes greep en zijn vrouw daarmee twee steken in de rug toebracht. Zij werd in allerijl naar het ziekenhuis overgebracht, maar verkeert niet in levensgevaar. De man kwam zichzelf bij de politie aangeven. Het is, na de recente ontploffing van een Russische bom van dertig me gaton, twijfelachtig of het Krem lin gehoor zal geven aan de oproep van vijfenzeventig leden-staten der Ver enigde Naties om althans de explosie van een nog groter exemplaar achter wege te laten. De Sowjetrussische af gevaardigde in de Politieke commissie, Tsarapkin, veroorloofde zich althans enige uitlatingen, welke weinig hoop la ten Het gaat de voorstellers van de re solutie, zo zei de Rus, helemaal niet om de menslievende overwegingen, waar achter zij zich verschuilen, maar hun bedoeling ls Amerika aan een militai re voorsprong te helpenEn om er nog een schepje op te gooien verklaarde hij, dat die voorstellers in feite een po ging deden Rusland te verhinderen zijn defensieve kracht te versterken nu Mos kou onder de druk en die dreiging van de Weetlljke landen was gekomen Een brutaler omdraaien van de schuld kan men zich nauwelijks voorstellen. Trouwens, op dit punt toonde hy zich een voortreffelijk leerling van premier Chroesjtsjow, die, in een brief aan de Japanse regering, de Russische kern proeven toeschreef aan „de oorlogsvoor bereiding van het Westen". Het Krem lin heeft die proeven hervat, aldus Chroesjtsjow tengevolge van een drasti sche versterking van het oorlogspoten tieel van de NAVO-landen. En Moskou was tot dat besluit gekomen „niet zonder een gevoel van vurigheid".... Meester en knecht ontlopen elkaar dus niet veel als het op tactloosheid aankomt. Het is op zichzelf al zeer ernstig, dat de rode imperialisten zonder enige militaire noodzaak de bestaande afspraken en nadrukkelijke verzekeringen aan hun laars hebben gelapt, maar de onbe schaamde afwijzing van protesten en de daarbU gebruikte argumenten zijn van een hemeltergend cynisme. WAT dit alles zo mogelijk nog er ger maakt 1b een onthulling in de Londense „Guardian" (de vroegere „Manchester Guardian"). Dit blad meent te weten, dat de huidige experimenten het gevolg zijn van een verschil van mening tussen premier Chroesjtsjow en de minister van Defen sie Malinowski, ieder natuurlijk met hun aanhang in de hogere regionen. Chroesjtsjow zou bij een eventuele we reldbrand vrijwel geheel vertrouwen op de verschrikkelijke werking van een aantal superbommen, waartegenover Malinowski aan de opvatting vasthoudt, dat die bommen niet voldoende zijn: hun resultaat zou moeten worden on dersteund door machtige legers, die als het ware de „oogst" aan schrik en ver- dèrf, door de bommen gezaaid, zouden moeten binnenhalen. Ook wie niet mili tair geschoold is, proeft bij deze uiteen lopende opvattingen het verschil tussen twee richtingen. De ene vertrouwt een zijdig op de bom (Chroesjtsjow) de an der (Malinowski) ziet in, dat een auto matische herhaling van de capitulatie van Japan inlet zeer waarschijnlijk is. Hoe dit zijom aan te tonen, dat hij gelijk heeft, zou de Sowjetrussische premier opdracht hebben gegeven een bom van dertig megaton tot explosie te laten brengen, straks wellicht nog gevolgd door een van vijftig. En dat alles zonder ook maar enigszins rekening te houden met de gevolgen voor de gezondheid van de mensheid. Deze uiteenzetting van de „Guardian" een blad, dat zich verre pleegt te houden van sensationale bel richtgeving is intussen wel in lijn rechte strijd met wat Harry Schwartz in de „New York Times" schrijft. Vol gens Schwartz zou Chroesjtsjow juist weer tot een „soft line", een „zachte" politiek zijn teruggekeerd. De hardere politiek had namelijk een averechtse uitwerking gehad: een strakkere hou ding van het Westen, verzwakking van hef Sowjetrussische aanzien in de neu trale landen en, omdat het Westen niet door de knieën ging maar Juist (defen sieve) maatregelen begon te nemen, ver sterking van de oppositie in de hoogste rode regionen. Deze opponenten in de partij wezen de premier met diens eigen cynisme! op de Westelijke re acties om daaruit te concluderen, dat het dwaas was tegemoetkomend te zijn tegenover de Westerse imperialisten.... Maar Chroesjtsjow zou zich door zijn tegenstanders in eigen gelederen niet van de wijs hebben laten brengen. Vandaar, aldus Schwartz, het opgeven van de ulti matieve datum voor Berlijn, de aanval op het communistisch partijcongres in Moskou op China en Albanië met hun afwijkende opvattingen en de scherpe veroordeling van de z.g. anti-partijgroep van Malenkow en de „klungel" Molo- tow Bovendien werd de bevolking gepaaid met de aankondiging van een belangrijke stijging van de levensstan daard. Weliswaar pas tegen 1981, doch wie daarop let is een kniesoor. Maar de bom dan, zal men zeggen, dat is toch allerminst een bewijs van een „soft line". Hierop antwoordt Schwartz, dat dit „een kluif" was voor de militairen om hunnerzijds het verwijt te ontgaan, dat hy, Chroesjtsjow, te slap tegenover die „kapitalisten" is. Uit het bovenstaande blijkt, dat het verre van gemakkelijk is een vol strekt sluitende verklaring te vin den voor de houding van de Russische premier, die zowel onder de „oude ge trouwen' 'van het Russische communis tische systeem (door de aanval op de anti-partijgroep) als onder de bevolking van de gehele wereld (door het laten ontploffen van een 30-megatonner) on rust en bijna paniek zaait, althans poogt te zaaien. Merkwaardig is, dat een man als Molotow. die gedegradeerd is tot Rus. sisch vertegenwoordiger bij het Inter nationaal Atoombureau in Wenen, zich naar het schijnt kalm houdt onder de verwijten, welke hem door de rode broe ders en zusters op het congres in Mos kou naar het hoofd zijn geslingerd. Acht hij zich veilig, ook al zou hij eventueel uit de partij worden gestoten? Of ver wacht hij, dat ook Chroesjtsjows regime maar tijdelijk is? In het laatste geval zou er overigens weinig veranderen, zo als er nu, zelfs al volgt de rode premier een „soft line", in feite niet zoveel ge wijzigd is. Want terecht zei de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Rusk, dezer dagen, dat hij in de lange rede van Chroesjtsjow één ding had gemist: de aankondiging, dat de Sowjet-Unie had afgezien van het stre ven naar de wereldheerschappij!! Een rake opmerking. Het gaat immers niet om kleine tactische koersveranderingen, maar om een nieuwe „wezensinhoud" van het communisme. En in dat op zicht is er. zeker na de niets en nie mand ontziende explosies bij Nova Zem- bla totaal niets gewijzigd. Moskou zet de oorlog onverdroten voort, met alle middelen, bij voorkeur onder Picasso's embleem van de „vredesduif" Volgens de secretaris van de Italiaan se commissie voor kernenergie ls de ra- dio-actlvltelt ln de melk ln noord-Italië van vijf microcurie tot 200 microcurie toegenomen. Dit peil ligt echter nog ver onder het gevarenpunt. BINNENLAND Met 1500 foto's en 2000 meter film is de 52-Jarige Nederlandse cineast, ski kampioen en bergbeklimmer Jan Boon gistermiddag op Schiphol teruggekeerd van zijn één-mans expeditie ln de Hima- laja. Hij hoopt uit die 2000 meter film een documentaire van 20 minuten samen te stellen, die „Don't forget Tibet" zal heten. Gedurende zijn vijf maanden lan ge tochten zette hij op de grens van Tibet en Nepal niet alleen voet op talloze plaat sen, waar nog nooit een Nederlander ls geweest, doch bovendien beklom hij met Sherpa's en dragers twee toppen van 6000 meter, die nog maagdelijk waren. Ir. A. G. Maris heeft gisteren zijn laatste officiële daad als directeur-gene raal van Rijkswaterstaat verricht: de offi ciële opening van de nieuwe provinciale weg over de dam in het Veerse Gat. Vele autoriteiten woonden deze plechtigheid bij evenals schoolkinderen die met bussen waren aangevoerd uit het ellandengebied. de voormalige eilanden Noord-Beveland en Zuid-Beveland en Walcheren. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal het ss Zuiderkruis van de N.V. Trans Ocean, onder commando van kapitein W. F. J. Moerzer Bruyns, maan dag a.s. vla Kaapstad naar Australië ver trekken. Onder ae circa 425 passagiers be vinden zich verscheidene ouders van emi granten die door bemiddeling van de stichting „WIJ komen" een bezoek aan hun kinderen in Australië gaan brengen. De embarkatle geschiedt van een uur af van het etablissement van de maatschap pij Nederland Sumatrakade. De Amsterdamse politie heeft een 31-Jarige Amsterdammer aangehouden ter zake van verduistering tot een bedrag van circa f 9.000 ten nadele van een finan cieringsmaatschappij te Deventer. De man trad als bemiddelaar op tussen deze maat schappij en mogelijke kopers van auto's enz. De staatssecretaris van Financien, dr. W. H. van den Berge, heeft gistermid dag in het centrale belastinggebouw in Amsterdam de tentoonstelling „Financien in vrije tijd", samengesteld uit huisvlijt- produkten van belastingambtenaren ge opend. De expositie is ingericht ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van de Federatie van personeelsverenigingen, res sorterende onder het ministerie van Fi nancien. De minister van Verkeer en Water staat. de heer H. A. Korthals heeft giste ren ln de nieuwe RAI ln Amsterdam het congres over het structuurplan voor de zuidelijke IJsselmeerpolders geopend. Het congres is georganiseerd door de stichting voor het bevolkingsonderzoek in de droog gelegde Zuiderzeepolders, het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw en het genootschap Flevo. Bij het oversteken van de Provin ciale Weg Haarlem-Hllversum in Uitgeest is de 8-jarige N. Berk gistermiddag- door een personenauto aangereden. Het kind werd ernstig gewond en was bij aankomst ln de Marlastlchtlng ln Haarlem reeds overleden. Gistermiddag ontdekte een metse laar in de tuin van een gebouw van een levensverzekeringsmaatschappij aan de Ja- valaan te Baarn, in een voormalige water put, een menselijk geraamte. De politie heeft het geraamte weggehaald en ter be schikking gesteld van de anatoom-patho loog dr. Zeldenrust, die sectie zal verrich ten. Een voorlopig onderzoek zou er op wijzen, dat het geraamte dat van een vrouw ls. Een misdrijf schijnt niet uitge sloten te zijn. BUITENLAND Aan de oever van de Rijn naby Leu- tesdorf in het district Neuwled heeft een wandelaar gisteren goudstaven en nieuwe Duitse en andere munten gevonden ter waarde van 20.000 mark (ongeveer 18.000 gulden). De politie vermoedt dat deze vondst verband houdt met de begin Juni gepleegde geheimzinnige diefstal van goud uit een vliegtuig, dat van Amsterdam op weg was naar Rome. Het goud werd ver mist toen het toestel op Frankfort landde. De 86-Jarige koningin-moeder Elisa beth van België is gisteren na bezoeken aan communlstlsch-Chlna, de Sowjet- Unie en Polen ln Brussel teruggekeerd, zy is een maand op reis geweest. In Italië zijn gisteren hoogleraren en studenten voor twee dagen ln staking ge gaan om aan eisen voor hervormingen aan de universiteiten en een betere sala riëring van de leden van de wetenschap pelijke staf kracht bij te zetten. Ierland heeft gisteren ln de econo mische en financiële commissie van de Verenigde Naties verklaard tegenstander te zijn van leder gebruik van fondsen van de V.N. ten behoeve van programma's voor geboortecontrole. De afgevaardigde van Ierland deelde dit mee tydens de be handeling van een agendapunt over be volkingsgroei en economische ontwikke ling. dat was voorgesteld door Denemar ken en Zweden. Een Oostberiyner maakte gisteren een handig gebruik van de tankbewegin gen aan beiae zijden van de sectorgrens. Toen de Oostberlljnse politiemannen niet opletten, liep hy snel de grens over. Aan de westeiyke kant stak hij zyn armen omhoog en riep „lk ben vrij, ik ben vry". De Westberiynse politiebond heeft gisteren een loontoeslag van vyf mark geëist voor de extra-dienst langs de grens tussen Oost- en West-Berlljn. De bond liet weten dat rond 2.400 politiemannen sinds 13 augustus, de dag waarop de grens gesloten werd, wel 90 uu per week dienst doen langs de grens. te willen worden beschouwd. De zitting van de commissie is verdaagd tot maan dag. Nieuwe proef Intussen gaan de Russen door met het nemen van kernproeven. Gisteren brach ten zij weer in de buurt van Nova Zem- bla een kernbom tot ontploffing in de atmosfeer. Volgens de Amerikaanse com missie voor kernenergie was het een ex plosie van geringe tot middelmatige kracht. Het was de 25ste Van de lopende serie. Radio-Peking heeft gisteravond de Chinezen in de noordelijke provincies gewaarschuwd tegen radioactieve neerslag. De omroeper onderbrak een nieuwsuitzending om de luisteraars te zeggen, dat zij op hun hoede moes ten zijn voor radioactieve neerslag „uit alle richtingen Er werd vervolgens een aantal voor zorgsmaatregelen opgenoemd die voor een lange tijd" ln acht genomen dienen te worden. Er diende onmiddellijk opge treden te worden om een vergroting van de uitwerking van radioactieve neerslag te voorkomen. In de uitzending werd niet gerept over de jongste reeks Russische kernbomproe- ven. Volgens de uitzending zyn ervaren technici naar het noordoosten van China gezonden om aanwijzingen te geven voor de bestrijding van radioactieve neerslag. Tot de opgesomde voorzorgsmaatrege len behoren het wassen van levensmid delen en het distilleren van water. De mededeling was afkomstg van het minis terie van Defensie en werd dringend ge noemd. Advertentie wast puistjes en pukkels weq ZATERDAG Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per- soneelsver. Van Wijk en Heringa. 8 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst over „De grote mees ters van alle tyden". 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Openbare lezing 4 uur nam.; 5.15 Wachttorenstudie Jehova's Ge- tulgen. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Oude Singel 236: Ledenvergadering Ned. Chr. Bond van Oudheidspersoneel. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus Actuele Economie. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Ned. Madrigaal koor. 8.15 uur nam. DINSDAG Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur nam. Lutherse Kerk: Herdenking kerkhervor ming. Spr. ds. H. J. A. Haan. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Herdenking kerkhervorming Spr. ds. W. J. H. Hubeek. 7 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-studiecursus Kunstgeschiedenis. 8 uur nam. Rehoboth: Bazaar hervormde Rem- brandtwljk. 2—6 en 8—10 uur nam. Rest. Van der Heyden: Receptie Groot handel firma P. A. de Haan en Zn. 35 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr J. W. Salomonson over een vondst uit de Waal uit de Romeinse tyd. 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad-Operette „Das Dreimadlerhaus". 8 uur nam. Stationsweg 43: Ledenvergadering Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland. 2 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 1.001.25 uur nam. Pnlël (Middelstegracht)Opening ba zaar wykgemeente Pniël. 2 uur nam. Rehoboth: Bazaar hervormde Rem- brandtwyk. 210 uur nam. Rest. Van der Heyden: Ned. My Voor Nyverheld en Handel. Spr. dr. E. B. J. Postma „Nyenrode en het bedryfsleven". 12.30 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Film „De straf gaat door" en forum olv. dr. J. v. d. Grient. 8 uur nam. Oud-Poelgeest (Koetshuls)Derde lus trum Stichting Oud-Poelgeest. Spr. dr. Eberhard Müller. 2 uur nam. Prediker: Spreker ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Residentieorkest olv. Willem van Otterloo. Solist Helga Pi- larczyk. 8 uur nam. VRIJDAG Academie (groot-auditorium): Leids Academisch Kunstcentrum. Concert Roos Boelsma. 12.30 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Sociëteit „Mlnerva": Receptie „Pro Pa- tria". 3.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Theatre der Vi- cat Colombier". "L'école des femmes". 2.30 uur nam. Stadhuis: Ontvangst „Pro Patria" door Jhr mr. F. H. van Kinschot en défilé. 2 en 2.45 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K Okamura Werkd 10-5 uur zondags 1-5 uur (tot 1 november) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 u Zon- en feestdagen 2-4 u Ryksmuseum voor de Geschiedenis uer Natuurwetenschappen (Steenstraat la) Tentoonstelling „uit de kinderlaren van de elektriciteit' (Werkd 1016 uur: s zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) Boerhaavezalen (L Vrouwenkerksteeg 12): Schilderyen. aquarellen en tekenin gen van Kees Buurman en Kees de Jager werkd 3-5 en 8-10 uur nam.; 's zondags 3-5 uur nam (tot 3 november) BIOSCOPEN Trianon. "Porgy and Bess". A.l. Werkd.: 2 en 7.30 uur, zondag 2, 5 en 8 uur Casino. „Kapo". 18 Jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur; zondag 4.45, 7 en 9 15 u. Zondag, maandag, dinsdag en woensdag om half drie voor de Jeugd „Rusty's verjaardag. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 lil, VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Boekbé- spreklftg. 15.05 Gram. 15.25 Een hete ZO1 meravond, hoorsp. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 De wetenschap van oorlog en vrede, lezing. 19.45 Gitaar spel. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 NWè. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Oüdë- en nieuwe dansen. 21.50 Soc. comm. 22.05 Man in de stad, cabaret. 22.30 Nws. 22.40 De zVvarte diamant, hoorsp. 23.10 Zlgeü- nèrork. en zang. 23.40 Gram. 23.55-24.00 NWs. Hilversum It, 298 m. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd. 15.30 Intern, volksliederen. 15.50 Gram. 16.30 Koperork. 17.00 Sportuitz. 17.10 Gram. 17.30 Boekbespr. 17.40 Ama- teursprogr. 18.00 Kunstkron. 18.30 Lichte tnuZ. 18.50 U bent toch ook van de par ty?, lezing. 19.00 NWs. 19.10 Act. 19.23 Gram. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Gram 20.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Cabaretprogr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wy luiden de zondag in. 23.00 Reli gieuze muz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00 Operaprogramma. AVRO: 17.00-17.80 V. d. kind. 19.30 Film. NTS: 20.00 JOUrn. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televisie. 20.25 Quiz. 20.55 Lichte muz. 21.40 Amus. progr. 22.25 Vfol. film, VOOR ZONDAG 29 OKTOBER Hilversum I, 403 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Koperensemble. 8.25 Voor het platteland. 8.35 Gevar. pro gramma. 9 45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Strykork. en sol. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Meded. evt. sportber. 12.32 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Progr. v. d. wegge bruikers. 14,00 Festival v. Vlaanderen.: Kamerkoor. 14.35 Kunstkritieken. 15.15 Gram. 15.30 Planotrio. 10.05 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gèvar. progr. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sport uitslagen en sportjourn. VPRO: 18.30 Kor te Remonstr. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 NWs. 20.05 Lichte muz. 20.50 De vrouw in het wit, hoorsp. (deel 5). 21.25 Lichte muz. 21.45 In het voetspoor der wetenschap, klankb. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sportultsl. 23.00 Intern, volksliederen. 23.15 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inlei ding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. êh waterBt. 9.45 Gram. Convent van kerken: 10.00 Geref. kerkd. NCRV: 11.30 Kamermuz. 12.00 Geestelijke liederen. KRO: 12.15 Bultenl. comm. 12.25 Gram. 12.58 Gebed uit Syberië. 13.00 Nws. 13.05 Licht progr. 13.30 V. d. jeugd. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Radio filharm. ork. en solist. 15.10 Gram. 16.30 Muz. aspecten, muz. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Over verre en toch zo nabije horizonten samen spraak. IKOR: 17.00 Kerkd. 18.00 Het ge laden schip: kritieken. 18.30 Nws uit de kerken. 18.40 Documentaire progr. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samen zang. 19.30 Gemeenschap der Heiligen, le zing (slot). KRO: 19.45 19.45 Nws. 20.00 Testbemanning, hoorsp. 20.45 Lichte muz. 21.10 Kampvuren langs de evenaar, le zing (slot). KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Merkt u iets van de welvaart, lezing. 23.00 Avondgebed. 23.15 Orgelconc. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA IKOR: 11.00-12.00 Eurovisie: Herden kingsdienst. NTS: 16.00-17.10 Intern, zwemtoernool te Antwerpen. 19.30 Week journ. 20.00 Sportact. NCRV: 20.30 Een herberg, halverwege. TV-spel. NTS: 21.20 Kamerork. NCRV: 21.45 Documentaire. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. - 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Lezing. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 10.30-16.45 Lezing). 17.15 Her» sengym. 17.45 Gram. 18.00 voordr. 18.15 Hoorsp. 18.45 Praatje. 18.50 Lezing. 18.55 Advertentie Door vorm, gewicht en afmeting de meest aantrekkelijke en betrouwbare schryfmachine voor thuis, kantoor, op reis Compleet in kunstlederen draagtas. Het volledig toetsenbord met 84 letter tekens, de regelinsteller, kaarthouder en verdere voorzieningen geeft de FERLETTE portable de eigenschappen van een normale kantoorschrijfmachine. Van Uw privé-correspondentie kunt U nu ook kopie houden. De FERLETTE portable vervangt Uw vulpen en kost maar iets meer. Haarlemmerstraat 167171 Lido: „Een taxi naar Tobroek". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Fernandel rooit het wel". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio. „De wet der wildernis". Alle leeft. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45 en 9.15 uur. Rex: „Revak, de rebel". 14 jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Voor liefde gescha pen". „Astra-theater - Wassenaar Vrijdag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „De nel van Birma". 14 jaar. Zondag 7 en 9.15 u., maandag en woensdag 8 uur „La Verité" 18 Jaar. Donderdag 8 uur „De muls die brulde". 14 jaar. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „De familie Trapp". A.l. WEEKEINDEDIENST DER TANDARTSEN Voor spoedgevallen neemt waar tand arts J. P. Kooreman, tel. 23119. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Con- tlnho, tel. 30363, Van Leeuwen, te' 20412 Hartman, tel. 26371. Pleiter, tel. 31337 en H. Jasperse, tel. 24961. Te Oegstgeest dokter Reterink, telef. 20394. B() geen gehoor van Uw huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Weerber, 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Amu- sementsmuz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadlgh. op roep. 21.30 Quiz. 22.00 Zangrecital. 23.00 Nws. 23.10 Vragenbeantw. 23.40 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Kerkd. 12.65 Progr. overa. 18.00 Verz. progr. 14.30 Gevar. progr. 15.00 Ge var. progr. 15.30 Hoorsp. 16.00 Fllmprogr. 17.00 Gevar. muz. 18.00 interviews en: gram. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Gevar. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gram. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz, (verv.). 0.3Ö Lichte muz. 0.50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amüs. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.10 Operettemuz. 14.30 Koorzang en lnstr. Iftuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Lich te muz. 18.15 Ork. conC. 18.45 Liederen. 19.00 NWs. en weerber. 21.00 Aitols. ïfiüz. 21.45 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 NWs. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 16.00 Operettemuz. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 22.51 Gram. 23.53-24.00 NWs. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.00 Lichte muz. 15.30 Sportuitz. 17.00 Sport en nw6. 17.05 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.60 Gram. 17.65 Pianorecital. 18.30 Godsd.» nitz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23,55-24.00 Nws. 484 m.: 13.00 NWs. 14.00 Vèrz. progr. 16.45 Verz. progr. (Verv.) 17.00 Nws. 17.43 Ork. conc. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 22.15 Gram. 23.00 Jaamuz. 23.55 Nwb. VOOR MAANDAG 30 OKTOBER Hilversum I, 402 111. VARA: 7.00 NWB. 7.10 Gym. 7.20 Gratn. 8.00 Nws. 8.18 Gram. .8.35 Van de voor pagina, praatje. 8.40 Gram. B.00 Gym. v. d, vrouw. 0.10 Gram. VPRO: 10.00 Te waar om moöl té zyn, overdenking. VARA: 10.20 Zestig minuten vöof boven de zestig. 11,20 Voordr. 11.35 Twee piano's. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Ham- mondörgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand, 13.20 Pianotrio. 13.45 Wik ken en wegen, lezing. 14.00 Instrumentaal sext. 14.26 De man met het hamertje, hoorsp. 15.30 Dansmuz. 16.05 Oude liedjes 16.20 Muzlek-revue. 17.00 Streëkultz. 17.20 Carillonconc. 17.30 inBtr. kwint. 17.60 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Marinierskapel. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerlngsultz.: Bescherming Bevolking vraagt de aandacht. 19.30 Lich te muz. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret, 20.35 Quiz. 21.25 Lichte muz. 21.56 Act. progr. 22.30 Nws. 22.40 Radiophllharm. ork. 23.65 —24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram 7.20 Sportultsl. 7.30 Gewyde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 en 8.50 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theo logische etherleergang. 11.05 Gram. 12.00 Pianoduo. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 13.45 Gram. 14.30 Gevar. progr. (herh.) 15.30 Lichte muz. 16.00 Bljbelover- aenking. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.16 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 BeurBber. 17.45 Regerlngsultz.: El- landen en eilandbewoners in de Geelvink- baal, door G. G. van Beers. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lich te muz. 20.15 John Knox, de hervormer van Schotland, hoorsp. 21.35 Pianorecital. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Orgelspel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muziekrevue. 23.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muziekrevue. 23.40 Avondoverdenking lh de Hongaarse taal. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-20 uur) I: Felix Mendelssohn Bartholdy: 1. Con cert voor piano en orkest nr. 1 in g kl. t. op. 25. Molto allegro con fuoco. Andante. Presto. Molto allegro e vivace. Rena Kyrla- kou, plano. Westphaals Symphonie Orkest olv. Hubert Reichert; 2. Symphonie nr. 3 in a kl. t. op. 56 („Schotse"). Andante con moto. Allegro un poco agitato. Vivace non troppo. Adagio. Allegro vivaclsslmö. Symphonie Orkest van Bamberg olv, Fer dinand Leltner. II: Robert Schumatt: l. Concert voor cello en orkest in kl. t. op. 129. Nicht zu schnell. Langsam. Sehr lebhaft. Mstlslav Rostropovich, cello. Philharmonlsch Or kest van Leningrad olv Gennaldi Rozh- destvensky; 2. Symphonie nr. 4 in d kl. t. op. 120. Introduktlon: Ziemlich lang6am. Allegro: lebhaft. Romanze: ziemlich lang sam. Scherzo: lebhaft. Finale: lebhaft. Philharmonlsch Orkest van Berlyn olv. Wilhelm Furtw&ngler. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20: Das Land des L&chelns, operette (in samenw. met de Duitse en Oostenrijkse TV). BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Planomuz. 17.45 Progr. voor de oudere luisteraars. 18.00 Voor de Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Fluit en klavecimbel. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 22.50 Gram. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Zangrecital. 23.45 Voordr. 24.00 Nws en weerber. 0.06-0.46 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 Ge var. muz. 14.31 Lichte muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dansmuz. 16.31 Lichte muz. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Gram. 18.31 Lich te muz. en ber. 19.30 Nws. en act. 19.40 Sportnws. 19.45 The Archers, hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Boksrep. 22.00 Licht progr. 22.31 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Gram. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Muz. voor blaasinstr. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Amus. muz. 14.15 Gram. 15.00 Fllmmuz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws en weerber. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Amus. muz. 24.00 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 Sol. conc. 23.53- 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 111.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. en weerber. 17.15 Viool recital. 17.47 Franse les. 18.00 Prot. uitz. 18.20 V. d. sold. 1850 Sportkron. 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Lichte muz. 19.50 In en om de opera. 20.00 Opera en bel- cantoconc. 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Amus. muz. 22.35 Volksmuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.18 Gram. 14.32 Ork. conc. 15.03 Ork. conc. 16.08 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Hedendaagse muz. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoor spel. 21.45 Gram. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nwa

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2