NOG MEER RUSSISCHE TANKS NAAR BERLIJN GESPREK over rem op LONEN j, Verlate erkenning, dat Moskou zelf verantwoordelijk Bon voor schipper die vuurpijlen afschoot Amerikaanse militairen voor de tweede maal in staat van alarm UITSLAANDE UTRECHT EN BRANDEN IN GRONINGEN Loonvoorstellen tot 10 nov. niet in behandeling WEERBERICHT Twee overtredingen kunnen hem ruim half jaar in cel brengen (9,<d ieutvs\ Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 No. 30489 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de afgelopen nacht is de Russische tankmacht in Oost-Berlijn met nog een vijftiental zware Stalintanks versterkt. Zij kozen stelling in de nabijheid van het spoorwegstation aan de Friedrichstrasse, waar reeds dertig andere Russische tanks waren opgesteld. Gisteravond stonden Russische en Amerikaanse tanks dreigend tegenover elkaar aan de sectorgrens. Voor de tweede maal in drie dagen tijds werd het Amerikaanse garnizoen van de stad in staat van alarm gebracht. Op een gegeven ogenblik stelden de communisten een batterij krachtige zoeklichten in werking. Na een tegenactie van een Amerikaanse tank werden de zoeklichten echter weer uitgeschakeld en werd de omgeving in duisternis gehuld. Intussen is van Amerikaanse zijde aan landgenoten verzocht niet in burgerkleding naar Oost-Berlijn te gaan zolang de huidige situatie niet volledig is opgehelderd. Dit is geen verbod, doch slechts een verzoek. Thompson had het onderhoud aange vraagd om bij de Russische minister te protesteren over de belemmeringen, die aan Amerikanen, die in burgerkleding Oost-Berlyn betreden, in de weg worden gelegd. i Brandpuntthans op regeringsniveau? Aanvankelijk rukten Amerikaanse tanks op naar de sectorgrens in de Frie drichstrasse. De Amerikanen wilden nog maals duidelyk demonstreren, dat zij het recht hebben Oost-Berlijn onbelemmerd binnen te gaan. Een Amerikaanse wa gen, begeleid door drie jeeps met mili taire politie, maakte een proefrit door een stukje van Oost-Berlijn. Daarna trokken de Amerikaanse tanks zich terug. V«f minuten later verschenen er Russi sche tanks aan de Oostberlijnse kant van de grens. Zij rolden na 25 minuten weer weg. Nog geen vyf minuten hierna kwa men de Amerikaanse tanks terug, even later gevolgd door de Russen. Heden ochtend stonden de tanks nog steeds tegenover elkaar. Generaal Lucius Clay, president Kennedy's persoonlijke vertegen woordiger in West-Berlijn, verklaar de gisteren, dat de Oostduitse fictie inzake het recht op aanhouding nu vernietigd is. Het feit, dat er Rus sische tanks aan de controlepost zijn verschenen, toont duidelijk aan, dat de „pesterij" aan de Friedrichsstrasse niet afkomstig is van de zogenaamde Oostduitse regering, maar van haar Russische meesters. Namens het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington werd verklaard, dat thans twee punten duidelijk zijn: aangetoond is, dat Moskou zelf ver antwoordelijk is voor de Oostberlijnse belemmeringen, ten tweede is gede monstreerd, dat de Westerse Gealli eerden niet bereid zijn enig gezag van Oostduitse zijde over hun personeel te aanvaarden. Verwacht wordt, dat het „brandpunt" zich thans zal verplaatsen van Berlijn naar regeringsniveau. Voorts zei de officiële woordvoerder van het State Department (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken), dat de komst van Russische tanks in Oost- Berlijn een verlate erkenning is van de Russen van hun verantwoordelijkheid voor die sector van de stad, die aan de Russische strijdkrachten ter bezetting was toegewezen. In een door de officiële woordvoerder van het ministerie voorgelezen verkla ring heet het verder, dat de gevaren van de Berlijnse situatie juist ontstaan zijn omdat de Russische autoriteiten de Oostduitsers hadden toegestaan overeen gekomen viermogendhedenregelingen te schenden terwijl de Russische autoritei ten poogden de duidelijke Russische ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken in de Russische sector van Berlijn te loochenen. „Onbevredigend" Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken noemde gisteravond het onderhoud van de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, Thompson, met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, dat in de loop van vrij dag is gehouden, onbevredigend. De Amerikaanse woordvoerder van het ministerie. White, zei gisteravond in een korte verklaring, dat de aanvangsbespre- kingen „van ons standpunt uit gezien" onbevredigend waren geweest. Gevraagd of zijn aanduiding „aan- vangsbesprekingen" een aanwijzing in houdt, dat Thompson nóg een bespreking met Gromiko zal hebben, zei de woord voerder dat er op dit moment geen vol gende bijeenkomst was bepaald. Coalitiegesprek CDU en FDP wordt hervat De leiders van de CDU en de (Beierse) CSU hebben gisteren besloten de be sprekingen met de (liberale) FDP over de vorming van een nieuw Westduits kabinet te hervatten. Ook een woord voerder van de vrije democraten heeft gisteravond gezegd dat zijn partij bereid is de coalitiebesprekingen voort te zet ten. De christendemocratische partijlei ders, onder wie Adenauer zijn gis- ren vijf uur bijeen geweest. In het na afloop uitgegeven communiqué wordt ge zegd, dat de onderhandelingen moeten worden voortgezet met het doel het Duit se volk zo spoedig mogelijk een rege ring te geven. Een woordvoerder van de CDU deelde mee, dat de onderhande lingen niet voor het begin van de vol gende week zouden worden hervat. Zowel de CDU als FDP hebben ver klaard. dat de stagnatie in het overleg door de tegenpartij was veroorzaakt. In twee steden hebben brand-, weerlieden vannacht een verbeten strijd moeten voeren tegen een felle uitslaande brand, n.l. in Utrecht en Groningen. In Utrecht bonden meer dan der tig brandweerlieden de strijd aan met een hels vuur, dat woedde in het parochiehuis van de Monicakerk aan de Hereweg. Bijna een uur duurde het, voor- GISTEREN IN WASSENAAR MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Morgen zal de bewolking wisselend zijn met nog plaatselijk enkele buien. De wind neemt geleidelijk in kracht af en in het temperatuurverloop komt niet veel verandering. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2£ OKTOBER. Zon op: 7.28 uur; onder: 17.18 uur. Maan op: 21.47 uur: onder: 13 01 uur Hoogwater te Katwijk te 6 37 en 18.56 uur, laagwater te 2.19 en 14.35 uur. (30/10 hoogwater te 7.23 en 19.42 uur. laagwater te 2.56 en 15.17 uur). Dit blarf bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel. Regering en Stichting van de Arbeid hebben gistermiddag en -avond vierenhalf uur overleg ge pleegd over de wijze, waarop men tot een afremming van de loonont wikkeling zou kunnen komen. Tweeënveertig personen waren daarvoor bijeen in Kasteel Oud- Wassenaar. De minister van Sociale Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp vertelde na afloop tijdens een korte persconferentie in zeer behoedzame termen: „Het hele gamma van de loonpoli tiek is aan de orde gekomen", zo zei hij. ,JIet was een zeer breed overleg, gericht op de vraag of en hoe een zekere matiging in de loonontwikke ling betracht kan worden". Behalve minister Veldkamp namen ook de ministers van Economische Za ken en van Financiën, drs. J. W. de Pous prof. dr. .J Zijlstra, alsmede de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink aan de besprekingen deel. Op 10 november komt men op nieuw bijeen. Ongerust Zoals bekend is de regering nogal on gerust over de mate, waarin de ontwik keling der lonen en die van de produk- tiviteit uiteen lopen. „De stuwing in de loonontwikkeling zou wel eens zodanig kunnen worden, dat ieder procent daar van in de prijzen zou doorwerken. De loonbeweging zou tot een autonome en inflatoire impuls in het economische le ven kunnen worden. Uit verdelingspoli - tiek oogpunt is dit een slechte zaak". Vandaar dus dit overleg. Er moet een rem op de lonen komen. Het bedrijfsle ven zal zich in eigen kring gaan bera den over hetgeen gisteren in Wassenaar besproken is. Internationale dringt aan op Westelijk initiatief Het congres van de socialistische In ternationale heeft gistermorgen met al gemene stemmen een resolutie aange nomen waarin wordt aangedrongen op „Westelijk diplomatiek initiatief" in de kwestie-Berlijn. Bij een regeling van deze kwestie zou de vrije toegang tot West-Berlijn over land en door de lucht moeten worden gewaarborgd en onder controle moeten staan van de vier grote mogendheden. Voorts wordt in de resolutie de me ning uitgesproken, dat de verantwoor delijkheid aan de V.N. zou kunnen wor den opgedragen, als een extra .vaarborg voor deze vrije teegane De vestiging var V.N -organbalies in Berlijn zou de ze stad nieuw leven en nieuwe hoop geven. Op 10 november aanstaande om 7 uur 's avonds z al een tweede ontmoeting plaats vinden. Gedurende die tijd, zo deelde minister Veldkamp mede, zal het College van Rijksbemiddelaars geen loonvoorstellen behandelen. De bewinds man bestreed met klem de opvatting, dat dit zou neerkomen op een soort van loonstop. „Het is slechts voor de korte tijd, die men nodig heeft zich op een constract te beraden". Goede discussie Over concrete voorstellen, die even tueel door de regering tijdens dit over leg zouden zijn gedaan, wenste de mi nister zich niet uit te laten. „Het was een bijzonder goede discussie, een reëel overleg, waarbij de gehele loonpolitiek van heel braaf zijn tot de zwartste maatregelen is besproken". Uiteraard is daarbij ook de prijspolitiek aan de dat .het sein „Brand meester" kon wor den gegeven en de enorme vonkenregen geen gevaar meer opleverde voor de 75 jaar oude kerk en pastorie. De paters Augustijnen hadden intussen in allerijl de paramenten uit de kerk in veiligheid gebracht. Omstreeks twee uur werd de brand door voorbijgangers ontdekt. Met zeven stralen bestreed de brandweer de enorme vuurzee, die aanvankelijk groot gevaar opleverde voor de naastliggende kerk. Zover is het niet gekomen. Hoe groot de schade wel is kon men nog slechts schatten. De zolderverdieping van het parochiehuis is volkomen uitgebrand, de tweede verdieping is ook door het vuur aangetast. De pastorie en sacristie van, de kerk hadden veel waterschade. De kerk binnen had geen noemenswaar dige schade opgelopen. De schade wordt overigens door de verzekering gedekt. Enkele uren later vocht de Groningse brandweer met mannenmoed tegen een uitslaande brand, die was uitgebroken in de etalages van een pand, waarin vandaag juist de officiële opening zou plaats hebben van een verbouwde schoe- i nenzaak. De verbouwing heeft anderhalf miljoen gulden gekost. Van een feeste lijke opening zal voorlopig wel niets ko men, want de brandweer moest drie stralen inzetten om deze venijnige brand in het pand aan het A-kerkhof 13 snel onder de knie te krijgen. De brand was ontstaan boven de keuken van de eerste etage, waarschijnlijk in de volautomati sche oliestookinstallatie. De vlammen vonden gretig voedsel in de droge vulla- gen tussen plafond en sloegen in een ommezien naar buiten. Na een half uur was de brandweer echter het vuur meester.- Ook hier dekt de verzekering de schade. orde gekomen, zoals de heer Roolvink, iets positiever van dr. Veldkamp, verze kerde. Op 10 november zal de stichting van de arbeid het oordeel van het bedrijfs leven over de ter tafel gebrachte rege ringsopvattingen kunnen geven. „Hope lijk zal er helemaal geen knoop hoe ven te worden doorgehakt", zei de heer Roolvink. In Baden-Baden Frauderende bankbediende gearresteerd De 47-jarige Amsterdamse bank bediende, die er van wordt ver dacht de Amsterdamsche Bank voor ruim 700.000 gulden te hebben benadeeld, is gisteren in het Zuidduitse toeristencentrum Baden-Baden gearresteerd. Naar aanleiding van het eerste ver hoor, dat hem door twee Am sterdamse politiefunctionarissen werd afgenomen, is men ook tot arrestatie van zijn echtgenote overgegaan. Men verdenkt haar van medeplichtigheid. De aanhouding van de bankbediende kon geschieden op aanwijzing van een employé van een bank in Baden-Ba den, daar de Nederlander was gesigna leerd. Hij schijnt daar trouwens ook geld te hebben gedeponeerd. Onmiddellijk na de binnengekomen waarschuwing, stelde de Duitse politie ook de Amsterdamse recherche op de hoogte. Deze beschikte trouwens al over aanwijzingen, dat de gezochte zich in de omgeving van Baden-Baden zou ophouden. In verband daarmede waren het hoofd van de Amsterdamse Centrale Recherche, commissaris H. J. Moll en de waarnemend-chef van de afdeling zwendel- en oplichtingszaken van de Centrale Recherche, hoofd inspecteur H. Postma, reeds per auto naar Duitsland vertrokken. i De territoriaal bevelhebber West, tevens gouverneur van de stad Am sterdam, generaal G. Dijkstra heeft gisteravond in de hoofdstad een afscheidsreceptie gegeven. De ter ritoriaal bevelhebber Nederland lui tenant-generaal C. Valk speldde hem tijdens dit afscheid de versier selen op van de hem verleende onderscheiding tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Zware regenval in Japan: 55 doden Tenminste 55 mensen zijn om het leven gekomen tengevolge van de stortregens, waardoor westelijke en zuidelijke delen van Japan don derdag en gisteren zijn getroffen. Veertig mensen worden vermist en 68 hebben verwondingen opgelo pen. Kort nadat de bankbedlende in een bank in Baden-Baden was aangehouden, werd hij aan de Nederlandse politie autoriteiten overgeleverd. Hy verzettte zich niet by zyn arrestatie. Het is nog niet bekend of hy vrijwillig met de Nederlanders naar Amsterdam zal rei zen. Commissaris Moll en hoofdinspecteur Postma keren vandaag reeds naar Amsterdam terug. Indien de arrestant mocht weigeren, dan zal een uitleve ringsverzoek worden gedaan. Ook be staat nog de mogelykheid, dat de Duitsers hem als ongewenste vreemde ling over de grens zullen zetten. Men zie ook elders) Amerikaanse tanks bij de sector- i strasse tijdens de gespannen situa- grens in Berlijn in de Friedrich-\tie, die zich daar gisteren voordeed. Dc politic tc Vclscn heeft gister middag procesverbaal opgemaakt tegen een 36-jarige schipper uit IJmuiden van de Katwijkse moter- kotter KW 128. De schipper schoot zoals wij berichtten 's nachts twee vuurpijlen af waardoor het red dingsapparaat langs onze kust in actie kwam en ook een loodsboot naar „het in nood verkerende" schip ging zoeken. De politie heeft het proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de be paling in de schepenwet, die inhoudt dat men verplicht is te voorkomen dat valse of onjuiste seinen worden gege ven, voorts wegens overtreding van ar tikel 142 van het wetboek van straf recht waarin rustverstoring door opzet telijke kreten of signalen strafbaar is gesteld. Voor de eerste overtreding kan maximaal zes maanden hechtenis wor den geëist voor de tweede veertien da gen hechtenis. Bij het verhoor van de schipper en de twee matrozen van de KW 128 is komen vast te staan dat zy zich niet gerealiseerd hebben welke gevolgen hun daad zou hebben. Hun motief was, dat zij de vuurpijlen al geruime tijd aan boord hadden en wilden zien of deze het nog wel deden. Daarop heeft de schipper vannacht om vijf voor half twee een mijl ui', de kust bij Castricum en om twee uur vijftig op twee mijl ten noorden van IJmuiden de vuurpijlen afgeschoten. De andere opvarenden hebben zich hiertegen niet verzet. Zij hebben er ech ter ook niet aan deelgenomen. De politie heeft meegedeeld dat van drankmisbruik aan boord geen sprake is geweest. De drie opvarenden hebben voorts ontkend dat de kotter heeft stil gelegen en dat zij zonder licht hebben gevaren. De schipper van de motorreddings boot „Neeltje Jacoha" heeft echter met zyn bemanningsleden verkaard, dat de kotter om half vier onverlicht is waar genomen en dat de bemanning van de KW 128 niet reageerde op vragen van de mannen van de reddingsboot. Zy hebben ook verklaard dat de kotter plotseling de lichten weer ontstak en vaar ging maken en dat een goede ma noeuvre van de reddingboot nog juist een aanvaring had kunnenvoorkomen. 1 BREESTRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van 29 Oct. 1861: Bij Kon. Besl. van den 9en Oct. j.l. is ingetrokken het be sluit van 8 Junii 1823, houdende een verbod voor de ambtenaren van den Burgerl. Stand, om het huwelijk hunner kinderen te voltrekken. De heer Diert van Melissant. ambachtsheer van Hoogmade, zal in de volgende week voor zijn rekening doen aanbesteden het maken van een grindweg, waar door de gemeenschap van Hoog made met Leiden zeer wordt be vorderd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1