CONGRES TE HILVERSUM OVER „RECLAME EN WELVAART" Molotow: een verstokte, boosaardige speculant Weldra Frans antwoord op Ben Kliedda's rede Windkracht, wat is dat De een kan steun van ander niet ontberen Chef van geheime politie keert zich tegen de straatschenders Minister Joxe naar Algiers Chroesjtsjow stoort zich niet aan oproepen van staatshoofden Veertien Nederlandse studenten naar Afrikaanse universiteiten DEENSE wensen gunstig door EEG-ministerraad ontvangen NIETS HAALT BIJ ZUIVER WOL VRIJDAG 27 OKTOBER, 1961 „Zonder agressie te bedrijven dienen wij te zorgen voor rechtzetting van al hetgeen men van andere zijden verdraaid of in strijd met de feiten stel selmatig over de nu nog neutrale landen, die voor de toekomstige ontwikke ling van onze wereld van de allergrootste betekenis zal blijken te zijn, uitdraagt". Met deze niet mis te verstane woorden pleitte de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, gis termorgen in zijn openingstoespraak tot de deelnemers aan het 23e congres van het Genootschap in Gooiland te Hilversum voor gerichte reclame en propaganda tegen het geruisloos opererende leger, dat andere ideologieën dan de onze uitdraagt. Het thema van dit congres luit „Welvaart en reclame". De heer De Kem penaer laakte het geestelijke raffinement gepaard aan de technische per fectie van de moderne reclame en propaganda zonder scrupules en ethiek. Verdediging van onze welvaart kan de steun van de reclame, beoefend door alle beschikbare professionele man kracht niet ontberen", aldus de voorzit ter. Spr. sneed ook het onderwerp „commerciële televisie" aan. Releverend aan het „haastige spoed is zelden goed" merkte hij op dat reeds 41 landen in een of andere vorm over commerciële TV beschikken. Hij stelde vast dat men hun, die hier te lande met de uitein- lijke beslissing zijn belast, nooit kan aanwrijven dat zij over een nacht ijs zijn'gegaan, daar immers vijf jaar gele den de eerste concessievragen reeds in zee ging. Burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum verrichtte hierna de offi ciële opening. Stijgende goederenstroom Prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotter dam, sprak vervolgens over „Onze wel vaart gisteren, nu en morgen". Een van de belangrijkste aspecten van de wel vaart is volgens prof. Tinbergen de stij ging van de goederenstroom, die in de jaren tussen 1850 en 1930 jaarlijks met lbb toenam en sinds 1930 zelfs een stij ging vertoont van 3 per jaar. Naast de goederen zijn echter ook de waar desystemen een basi s voor welvaart. Deze worden, aldus spr., „beinvloed door opvoeding, onderwijs e.d. maar ook door de reclame, die zowel een negatieve in vloed kan uitoefenen (aanpraterij) als een positieve (ontwikkeling van smaak en juiste voorlichting). De stijging van het gemiddelde reële Inkomen per hoofd van de bevolking is in Nederland sinds 1930 achtergebleven bij andere Westeuropese landen zoals b.v. Duitsland en Groot-Brittannië. Prof. Tinbergen gaf daarvoor als ver klaringen de slagen van de tweede we reldoorlog en het element van de be volkingsgroei. Na de rede van prof. Tinbergen wer den de deelnemers ontvangen in het Hilvei-sumse stadhuis. Aan de erevoor zitter van het genootschap, Prins Bern- hard, werd een telegram van aanhan kelijkheid gezonden. Duidelijk verband De middagzitting stond onder leiding van drs. P. van Leeuwen, die stelde dat de welvaart duidelijk verband houdt met de omvang van de reclame. In welva rende landen, zoals West-Duitsland, Groot-Brittannië, Zweden en Zwitser land, wordt ongeveer 2 van het voor verbruik beschikbare nationale inkomen aan reclame besteed, in de VS zelfs bij na 3 Nederland neemt met 1.7 een tussenpositie in. Sinds 1956 is net reclamevolume in Nederland gestegen met 55 in Duits land en Frankrijk met 100 en in Ja pan zelfs met 200 De spreker conclu deerde daaruit, dat de niet Amerikaan se vrije lasden binnen tien jaar de VS op reclamegebied zullen hebben inge haald. Bij deze ontwikkeling zal het vol gens hem evenwel van belang zijn at tent te blijven op oververzadiging. Drs. Van Leeuwen waarschuwde de reclame mensen voor het hechten van te veel waarde aan „gewoonte-wijsheden", maar hij zei dat het meer en meer aan komt op vindingrijkheid en artisticiteit. Een vijftal sprekers deed de 600 ver zamelde reclamespecialisten daarna een groot aantal adviezen en suggesties aan de hand over enige specifieke onderde len van de reclame, zoals de institutio nele reclame en reclame voor het tech nisch produkt. Een hunner, prof. dr. P. L. van der Velden, betoogde Jat de bevolkingsgroei, de opkomst van nieuwe middelen van vervoer en het streven naar hoge om- zetsnelheden, leiden tot het ontstaan van nieuwe distributievormen. Deze ont wikkeling zal volgens hem resulteren in: versterking van de betekenis van de winkelcentra in middelgrote en kleinere tratie van de wijkwinkels In centra, nieuwe vestigingsbeslulten die de ont wikkeling van supermarkets mogelijk zullen maken en een spectaculaire ont wikkeling van de postorderbedrijven. Vrije rijd De heer W. J. R. Dreesmann hield een betoog over „Reclame en de pro- dukten voor de vrije tijd". De vrije tijd, schept een snel groeiende markt voor produkten voor de vrijetijdsbesteding Zowel bij collectieve reclame als bij de individuele reclame kan volgens spreker nog niet gesproken worden van een doelbewuste gerichtheid op de vrijetijds besteding. „Het is te hopen dat vooral de creatieve besteding van de vrije tijd in de toekomst een nog grotere nadruk zal krygen. De reclame heeft hier een taak die het commercieel belang te bo ven gaat", aldus de heer Dreesmann. Laatste spreker op deze eerste con gresdag was prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal Plan Bureau. Hij merkte op, dat voor aanzienlijke groe pen van de bevolking (gepensioneerden en vele arbeidersgezinnen) op het ogen blik nauwelijks gesproken kan worden van welvaart. Prof. De Wollf achtte de welvaartsdeling nog steeds scheef, ge tuige b.v. een berekening van een van zijn medewerkers, die in 1959 becijferde dat ca 25 van alle arbeidersgezinnen met- 2 kinderen een loon ontving dat beneden de norm voor een redelijke be hoeftebevrediging (gesteld op f5000 per jaar) lag. Prof. De Wolff geloofde dat dit percentage thans wel iets gunstiger Binnen 10 jaar een miljard De uitgaven voor de reclame worden volgens prof. De Wolff thans beraamd op 1H van het nationaal produkt. Berekeningen hebben uitgewezen dat dit nationaal produkt in 1970 ongeveer 60 miljard gulden zal bedragen, zodat het te verwachten is dat de uitgaven voor de reclame binnen 10 jaar zullen stjjgen tot ongeveer een miljard gulden. „Dat dit enorme bedrag nuttig besteed steden, groeiende betekenis en concen- moge worden", zo besloot prof. De Wolff. Het communistische partijcongres in Moskou heeft zich gisteren opnieuw beziggehouden met de misdaden van de „anti-partijgroep". Alexander Sjelepin, hoofd van de Sowjetrussische geheime politie, stelde de leden van deze groep (Malenkow, Molotow, Worosjilow e.a.) per soonlijk verantwoordelijk voor de „fysieke vernietiging" van vooraan staande partijleiders, ook al vormt de groep thans volstrekt geen gevaar meer. Otto Kuusinen, een van de secretarissen van het Centrale partij comité, noemde Molotow „een onverbeterlijke en kwaadaardige specu lant". Zoals bekend is dit lid van de anti-partijgroep op het ogenblik Russisch vertegenwoordiger bij het Internationaal Atoombureau in Wenen. Men vraagt zich thans in Moskou af, of Molotow niet spoedig zal teruggeroepen worden. Anderen menen, dat hij zijn post zal behou den, zelfs al zou hij uit de partij gestoten worden. „Rechtspraak veel doeltreffender" Sjelepin zei voorts, dat de kloof tus sen „straatschenders" en het gewone volk steeds groter wordt. De gewone mensen gaan maatschappelijk vooruit, terwijl de straatschenders op een lager niveau terugvallen. De rechtspraak in de Sowjet-Unie is volgens Sjelepin veel doeltreffender geworden. Gearresteer den worden nu voor gewone rechtban ken geleid en niet meer verhoord door de veiligheidsstrijdkrachten. Een be klaagde kan nu voor zichzelf opkomen. Sjelepin vond dit alles een grote vooruit gang vergeleken met de tijd van Wi- sjinski. Zoals bekend is Wisjinski openbaar aanklager geweest in de monsterpro cessen ten tijde van de vooroorlogse zui veringen onder Stalin. Sjelepin zou voorts verklaard hebben dat Wisjinski er in de eerste plaats op uit was een bekentenis los te krijgen. Nu zoekt men in Rusland echter de waarheid. „Grondige zuivering Het hoofd van de geheime dienst ver klaarde verder, dat het veiligheidsap- De Franse regering zal binnen kort officieel antwoorden op de dinsdag door Ben Khedda, de premier van de voorlopige Alge rijnse regering, afgelegde verkla ring over eventuele besprekingen met Frankrijk. Dit is na afloop van een kabinetsvergadering meege deeld door de Franse minister van Voorlichting, Terrenoire. De mi nister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, is vandaag naar Algiers ver trokken. Men neemt aan, dat Joxe in Al giers de verklaring z"l afleggen die het antwoord vormt op de voorstel len van Ben Khedda. Naar men in officiële kringen hoopt, zal deze ver klaring een aanmoediging inhouden voor hervatting der besprekingen. Ben Khedda had in zijn rede gezegd, dat de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht een verouderde methode was en dat een eenvoudiger en snellere weg naar de vrede zou kunnen worden ge vonden. Mocht de Franse regering ech ter aan dit zelfbeschikkingsrecht, d.w.z. het houden van een volksstemming in Algerije, 'asthouden, dan zou de voor lopige Algerijnse regering bereid zijn ook op die basis samen te werken. In antwoord op een vraag zei minister Terrenoire gistermiddag, dat de Alge rijnse politiek der Franse regering zeer zeker op het houden van een volksstem ming blijft gericht. Hij voegde hieraan toe dat, hoewel alles wat Ben Khedda verklaarde niet zonder voorbehoud kan worden aanvaard, zijn rede toch positief van inhoud was. Daajruit was nl. 'n dui delijk verlangen gebleken naar bespre king van alle bij de Algerijnse kwestie betrokken problemen, inclusief dat van de waarborgen voor de Fransen in een toekomstig onafhankelijk Algerije. Intussen zijn in Parijs uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om even tuele massa-demonstraties van Algerij nen op 1 november, de zevende verjaar dag van het uitbreken van de Algerijnse opstand, fcu verhinderen. paraat grondig gezuiverd is en dat alle oude politiefunctionarissen, die nog steeds de mentaliteit hadden die onder Stalin heerste, verwijderd zijn. Vele nieuwe politiechefs zijn lid van de com munistische jeugdorganisatie, de Kom somol, geweest. Hun activiteit wordt nauwkeurig door de partij gecontroleerd. Sjepelin is zelf leider geweest van de Komsomol. Alexei Sjkolnikow, partijchef van Sta lingrad en omgeving, verzocht maar schalk Worosjilow zijn fouten in het openbaar te erkennen en zijn aandeel in de samenzwering van de anti-par tijgroep tegen Chroesjtsjow nader uit de doeken te doen. Sjkolnikow zou ge zegd hebben dat Worosjilow weliswaar schuldig is, maar niet zo schuldig als Molotow, Kaganowitsj en Malenkow. Worosjilow was niet aanwezig. Na de lunchpauze van woensdag heeft men hem niet meer op het congres gezien. Tot dat tijdstip had hij in het deel van de zaal gezeten, dat gereserveerd was voor de 41 leden van het congrespresidium. Aanval op Stalin Pawel Satjoekow, hoofdredacteur van de „Prawda", verklaarde dat Stalin ja renlang het Kremlin niet had verla ten. Stalin wist niet hoe het volk leef de en wilde dit ook niet weten. Hij sprak nooit met de mensen en zijn stilzwijgen was niet incidenteel geweest. Satjoekow beschuldigde Stalin ervan dat hij zich gewijd had aan taalkundige proble men in plaats van aan het herstel van 's lands economie na de oorlog. En an deren hadden dit voorbeeld gevogd. Iedereen die het waagde „levensproble men" aan te roeren, werd ruw afgewe zen. In de voetsporen van Chroesj tsjow, die indertijd het schreeuwen en hameren met schoenen invoerde in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, heeft de Rus Tsarapkin zich op ongeveer gelijke wijze beijverd om te ageren tegen een directe behandeling van het protest tegen de kernproeven. Met dit van woede vertrokken gezicht probeerde hij zijn argumenten kracht bij te zetten. Algemene Vergadering bespreekt Russisch plan om 50 megaton bom te beproeven Premier Chroesjtjow heeft gisteren verscheidene oproepen om de Russi sche kernproeven te staken van de hand gewezen. In boodschappen aan president Nkroemah van Ghana, keizer Haile Se lassie van Ethiopië premier Ikeda van Japan, de Amerikaanse Nobelprijswin naar Linus Pauling en aan een aantal Britse socialisten betoogt de Russische leider, dat de kwestie van het staken van de proeven met kernwapens moet worden opgelost in het raam van een algemene en volledige ontwapening. Volgens Chroesjtsjow heeft de Sowjet- Unie „na lang beraad" besloten de proe ven te hervatten met het oog op de mi litaire dreiging van de zijde der NAVO- landen. Waarnemers in Moskou vragen zich af, of Chroesjtsjows weigering om de proeven te staken een wijziging betekent in de Russische politiek. Bij de opening van het partijcongres in Moskou op 17 oktober had de premier namelijk ver klaard, dat de proeven tot het einde van deze maand zouden voortduren. Men houdt echter ook rekening met de moge- Versterking contact en begrip gezocht Reis van klein half jaar (Van onze speciale verslaggever) Een groep van veertien studenten, ge selecteerd uit de Nederlandse studenten wereld, zal op 9 november met de Johan van Oldebamevelt uit Amsterdam ver trekken voor een reis van 4 tot 6 maan den door Midden-Afrika. Ze gaan daar negen universiteiten bezoeken en voor namelijk contacten leggen met de ne ger-studenten. Met hen worden dan ac tuele problemen besproken om tot een wederzijds begrip te komen, informaties te verwerven over het Afrikaans uni versitair leven, de mogelijkheid te schep pen om zowel in Nederland als in Afri ka te gaan studeren en de contacten tussen de studenten te bevorderen. De voorbereidingen van deze reis heb ben veel tijd in beslag genomen. Uit de studenten, die zich voor deze reis MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 oktober. Kaasmarkt. Aangevoerd 21 partijen Goudse kaas en 3 paretijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. tot f 2.40, le kwal. f 2.28-2.34, Leidse extra kwal. tot f 2.90. Handel goed. KATWUK AAN DEN RIJN, 26 oktober. Groenteveiling: waspeen per kist Al 4.00-4.80, A2 3.00-5.80, BI 4.20-6.20, B2 1.90-2.50, Cl 2.60-3.10, C2 1.60, bloemkool per 100 st. Al 67.00-77.00, A2 37.00, BI 48.00, B2 15.00-37.00, C2 11.00, andijvie 8.00-13.00, bospeen per 100 bos 30.00-45.00 groene kool 8.00-13.00, rode kool 8.00-13 00 boerenkool 13.00, uien per kist 4.10-4.40, prei 14.00-18.00, selderie per 100 bos 6.10, bleekselderle per 100 bos 6.00-12.00. Aanvoer waspeen 110.000 kg, waarvan 36.000 kg voor export en 44.000 kg voor de industrie werd verkocht. LISSE, 25 oktober. Plantgoedvelllng. Op de Coöp. Bloembollenveiling H.B.G. werd bij een vlotte handel in plantgoed de volgende prijzen besteed. NARCISSEN per mand: Flower Record f9.Albo Pleno 22.-, Magnificence 14.-, Actaea 8.-, Geranium 20.-, Carlton 19.-, King Alfred 17.-, Rembrandt 18.-. TULPEN per hl: Couleur Cardinal 90.-, Piccadilly 110.-, Marechal Niel 110, Trance 225, Gen. Dean 90, Galway 110, King George 40. Yellow Gem. 100, West Point 160, Albino 120, Edith Eddy 125, Sunburst 150, Roland 190, Scarlet Wonder 50, Lus tige Witwe (zaad) 130, Princeps 215, Gol den Harvest (zaad) 75, Bing Crossby (zaad) 150, Bartigon Max 60. Elmus 160, Preludium (fijn) 90, Czardas 75, Silver Cloud 100, Remagen 160, Red Giant 140, Bellona 200, Dr. Philips 90. TULPEN zift 10 per 100: Bartigon 3.10, Clara Butt 3.55. Giant 3.55, Ibis 3.80, Lus tige Witwe 5, Paris 5.70, Peach Blossom 4.05, Queen of Night 3.50, Rose Copland 4.35, Van der Eerden 5.25. ROELOFARENDSVEEN, 26 oktober. Bloemenveiling: Irissen 17-1.14, Fresia's 26-86, Ornithogalum 16-30, Troschrysan- ten: Crimson Champion 41-62, Regalia 48- 57, Evelyn Bush 55-68, Pauline Stephard 58-69, New Princess 37-62, Astoria 51-66, White Hope 60-94, Golden Orfé 4-67, Pop corn 43-80, Filmster 33-57, Beryl 39-ol, Chastity 36-58, Joke 31-60, Shirley 39-53 Juweeltje 52-71, Snow Mantle 50-68, Pinks Moor 48-62, Jambo 52-61, Golden Glint 57-93 per bos; Troschrysanten geplozen: Choco 14-19 Southdown Pink 16-21, Diplo maat 21-35, Medallion 10-35, Bill Speed 11-17, White Joy 14-24, Evelyn Bush 11- 18, Pauline Shephard 13-15, New Princess 10-15, Millersdale 11-14, Champion 10-16, Am. Anjers: Sim roze 13-24, Sim rood Il ly, Brenner 13-16, Fanfare 10-15, Tange- rlna 13-14, Babyrozen 11-24, Cyclamen 38- 66 per stuk. RIJNSBURG, 26 oktober. Bloemenvei ling: Troschrysanten: Bornholm 85-90, Sous d'Or 75, White Hope 105-110, Dr. Wassher 70-75, Filmster 56-62, Joke 75-90 Gemengde 80-90, New Princess 100-105, Minerva 100-105, Jacob Maris 100-110 per bos; Halfgrote Chrysanten: Medaillon 25- 28, Chocod 14-20, Jacob Maris 23-31, Eve lyn Bush 25-32, Diplomaat 1 34 per stuk. meldden, moest een selectie worden ge maakt om zodoende tot een veelzijdige groep te komen. Uiteindelijk werden het 7 studenten uit Utrecht, 3 uit Wagenin- gen, 2 uit Leiden en 1 Nederlandse ci neast uit Rome. Het geld voor deze reis is grotendeels bijeen gebracht door de Nederlandse regering, die ook 3 vrachtwagens van het type Daf I ter beschikking stelde om hiermee Afrika te doorkruisen. Ook scheepvaartmaatschappijen en het Ne derlandse bedrijfsleven droegen een steentje bij. De deelnemers zelf, samen vormend het Nederlands Studenten Afri- ka-Gezelschap onder vooi-zitterschap van Prins Bernhard, behoefden slechts een bedrag van f 650 te betalen. Verder wer den er conferenties belegd, en een stu dieplan opgesteld en de Koninklijke Landmacht bijvoorbeeld hield een cur sus van twee weken voor vijf leden van de groep om zelf als monteur te kun nen optreden. De reis was eerst gepland tot Accra in Ghana en zou vier maanden duren. Na overleg met de EEG in Brussel zag men echter in, dat ook het Fransspre kend gedeelte van Afrika belangrijk is. Op het ogenblik is men in een zeer ver- gevorderd stadium van overleg gekomen wat betreft de uitbreiding van het reis schema. De EEG beloofde eveneens een bedrag te zullen bijdragen en voor de nodige contacten te zorgen. De totale kosten van de reis belopen op het ogenblik f52.000 en men heeft nog een tekort van f 7.000. Hieronder vallen echter niet de kosten van een documentaire film, die men wil gaan maken en waarvan de kosten ongeveer f 30.000 bedragen. Men wacht echter nog steeds op een toezegging van een subsidie van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen hiervoor. Twee leden van de groep gaan op 1 november per vliegtuig naar Egypte en vandaar naar Port Soedan, waar zij zullen wachten op de aankomst van de 3 vrachtwagens, die vandaag uit Rot terdam per boot vertrekken. De rest volgt dan op d november en hoopt op 23 november in Khartoem in Oost- Afrika aan te komen en zich daar by de anderen te voegen. (Van onze Brusselse correspondent) „De uiteenzetting van de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Krag, is een helder en duidelijk ver haal geweest en de Deense moeilijk heden zijn ons erg meegevallen". Al dus een lid van de Nederlandse dele gatie, nadat gisterochtend de Denen voor het eerst in de ministerraad van de EEG waren verschennen en minister Krag in een rede de Deense verlangens en problemen ten aan zien van de Euromarkt had uiteen gezet. Uiteraard handelde een groot deel uit de toespraak over de landbouwproble men. Dat ligt voor de hand nu met En geland en Denemarken, Europa's groot ste importland van landbouwprodukten respectievelyk Europa's grootste export land ervan, zich zullen aansluiten by de EEG. Evenals de Engelsen hebben de Denen verklaard, dat zij integraal het verdrag van Rome accepteren en dat zij ook vragen lid van Euratom en van de Ko len- en Staalgemeenschap te mogen worden. Voor bepaalde produkten zal Denemarken overgansmaatregelen vra gen. Byvoorbeeld voor schoenen, yskas- ten en metaalwaren, die produkten zyn van de redelijk jonge industriesector van het land. Voor de eerste twee jaar vraagt het een korting op de douane tarieven van 30 procent. Daarna zal het dezelfde tarieven van de andere landen toepassen. Wat de landbouw betreft heeft Dene marken zich akkoord verklaard met de doelstellingen van het herziene plan- Mansholt, hoewel het volkomen begrijpt, dat dit plan bepaalde wyzigingen in de structuur van de agrarische industrie van dat land noodzakelijk maakt. Vooi Groenland en de Faroer-eilanden vraagt het speciale protocollen. Denemarken heeft ook gevraagd op ïykheld dat hij zelf tegen het eind van het congres (3 november) de staking van de proeven zal bekendmaken. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties zou vandaag bijeen komen voor bespreking van een formeel beroep op de Sowjet-Unie haar plannen een kernbom van vyftig megaton tot ont ploffing te brengen, op te geven. Zoals gemeld, heeft de politieke commissie van de Algemene Vergadering woensdag met 75 stemmen voor, tien tegen en één ont houding aanbevolen een dergelijk beroep te doen. De Russische pers had gister avond nog niets gemeld over deze aan beveling. Intussen blijft het in de gehele wereld protesten regenen. Zo hebben vakbonds leiders uit zestien landen, w.o. Ne derland. gisteren een verklaring uitgegeven waarin krachtig wordt ge protesteerd tegen het voornemen van de Russen een 50 megaton bom tot ont ploffing te brengen. Het Zweedse ver bond van vakverenigingen zond een tele gram aan het partijcongres in Moskou. Honderden Italiaanse studenten namen deel aan een protestmars door Rome. Een gedelegeerde van Texas in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Rutherford, heeft gisteren tijdens een interview verklaard, dat de B-52 bom menwerpers van de Amerikaanse lucht macht kernbommen met een gezamen lijke kracht van 50 megaton aan boord hebben. Elke B-52 heeft op beide vleu gels een kernbom van 25 megaton, aldus de afgevaardigde. Advertentie KOSTUUMS VAN KLASSE „Opstandelingen in Angola krijgen Russische hulp" Kapitein Galvao, de Portugese oppo sitieleider, die zich in januari jl. met een aantal medestanders meester maak te van het Portugese passagiersschip Santa Maria, heeft gisteren in Stock holm verklaard, dat de opstandelingen in Angola onder communistische leiding staan en hulp ontvangen van de Russen. Hy zei dat hy een einde zou maken aan het bewind van premier Salazar in Por tugal. WIMDKRACHT tM WIVCSNEIHEIO Herhaaldelyk hoort men in de weer berichten spreken van de windkracht en de windsnelheid, daarom geven wy in een schematische tekening de ver klaring van deze termen. Aan de hand van deze tekening kan men zelf gemak- kelyk de betekenis van de gebruikte termen over de wind, verklaren. Uit de gegevens bhjkt duideiyk, dat, hoe ho- de hoogte te worden gehouden van het verloop der onderhandelingen met En geland. Daarbij is het. opgevallen, dat het niet heeft verzocht waarnemers te mogen zenden, doch alleen uitdrukking heeft gegeven aan de hoop in het belang van zyn landbouw te worden ingel'cht en te worden geraadpleegd. ger de windsnelheid is, des te zwaar der is de windkracht. De wind kan overigens door zijn snelheid een zware druk uitoefenen, dit ondervinden wy onmiddeliyk als wy tegen een harde wind lopen of fietsen. Zodra het maar even waait, oefent de wind een bepaal de druk uit. By windkracht vyf, het geen een vry krachtige wind is. is de winddruk ca. 7.5 kilo per vierkante me ter. By een zeer zware storm, wind kracht 10. bedraagt de winddruk meer dan 70 kilo per vierkante meter. Men heeft dus heel wat krecht op te bren gen om zich dan tegen de wind in voort te bewegen. By een orkaan moet men een druk van ca. 150 kilo per vierkante meter overwinnen. Is het dan ook een wonier dat men vaak niet tegen de wind in kan komen?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9