Ook aanvoeren treilers zijn dit jaar gunstig Zaterdags vrij? meubelen die gezien mogen worden Bruidjesactie" wordt uitgebreid Winnaar Nobelprijs is voor alles chroniquer Raadzaal Katwijk verrijkt mei portret Koningin Aanhouding in Alplien aan den Rijn Ontsnapte jongen overnacht in motorjacht van de burgemeester Boer Koekoeks grond verkocht ELTINK HEUBELEN 4^aJuzJL X MARKANT Levenslang voor zeeman Zijn levensbeschouwing: alleen natuurwetten zijn onveranderlijk MARKANT Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 27 oktober 1961 Vierde blad no. 30488 9? Op de maandelijkse vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten is naar voren ge komen, dat de propaganda voor de vis steeds meer karakter gaat krij gen. Op de begroting voor 1962, waarvoor de verordening met enige discussies werd vastgesteld, is niet alleen voor de propaganda 165.000 gulden uitgetrokken en voor de exploitatie van de bekende rijden de viskeuken 38.000 gulden, maar nog dit jaar wordt begonnen de „bruidjesactie" waarbij de jonge huisvrouwen, met een koopbon, vertrouwd worden gemaakt met het bereiden van vis van 16 tot 21 gemeenten uit te breiden. Verder zal een commissie van zeven vertegenwoordigers uit de verschillende sectoren het walkaakprobleem gaan be studeren, zodat in de toekomst geen angst meer behoeft te bestaan voor met larve besmette haring. Het propagandaprogramma bevat niet alleen een uitbreiding van de „bruid jesactie", maar ook een oester- en mos selcampagne, het eerste door middel van pakkende affiches en het tweede door voorlichting in zes gemeenten voor de duur van drie weken. Verder is er nieuw etalagemateriaal beschikbaar, namelijk lichtbakken, die in klein* de aantrekkelijkheden van ver schillende gerechten uitbeelden. Aan het begin van de vergadering werd medegedeeld dat het Engelse Wal- seizoen goed is ingezet, vooral door de vangsten van de laatste week. In 1960 werden 441.000 kilo haring aangevoerd, dit jaar 453.000. Ook gunstig Ook de aanvoeren van de treilers zijn gunstig, want er werd 2200 ton meer aangevoerd. De vangsten aan schel vis en kabeljauw zijn iets groter ge worden 300 ton meer in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De koolvisaanvoer is echter terugge lopen namelijk van 2000 tot 1500 ton. Daarentegen nam de aanvoer van plat vis weer toe. In vergelijking met 1960 werd er vanaf 1 januari 1600 ton meer aangevoerd, dat wil zeggen dit jaar 6300 ton. De uitvoer van zoute haring is zeer goed. Hoewel er nog een flink contin gent beschikbaar is, heeft men voor West-Duitsland nog een extra contin gent aangevraagd. De export van verse haring naar West-Duitsland is even eens zeer groot. Griekenland blijkt op het ogenblik een goede koper van onze bokking te zijn. Door de onvol doende pelcapaciteit aan de wal is er de laatste weken 100 ton garnalen door gedraaid. De aanvoeren vertonen grote verschillen met vorig jaar over eenzelfde periode: nu werd 1218 ton aangevoerd tegen 878 ton in 1960. Dodelijk ongeval in Staatsmijn Wilhelmina Vannacht is de 24-jarige houwer A. H. van der Sluis uit Heerlen tijdens werk zaamheden in de snelschaafpijler op de 785 meter verdieping van Staatsmijn Wilhelmina onder vallend gesteente ge raakt en op slag gedood. De heer Van der Sluis was gehuwd en vader van een kind. HALF NOVEMBER MILJOENSTE T.V. Het feit dat op 20 oktober j.I. by de dienst kijk- en luistervergunningen van PTT 983.026 televisietoestellen waren ge registreerd wettigt de verwachting dat half november de miljoenste vergunning zal worden ingeschreven. Nog slechts een kleine 17.000 toestellen en het mil joen is vol. Op het ogenblik worden per dag on geveer 800 namen van kijkers aan de lange lijst toegevoegd. Naarmate de winter nadert stijgt de verkoop van te levisietoestellen. De stand van de laat ste maanden was: eind juli 936.530; eind augustus 950.223 en eind september 966.727. Advertentie Bij de begroting kwam een heffing ter sprake <van ongeveer f. 0,25 per week) voor de 3800 in Nederland ge vestigde visdetailhandelaren. Het hoofd bedrijfsschap voor. de detailhandel heeft in een brief bezwaren gemaakt tegen deze heffing, omdat alle heffingen bij de bron van het visserijbedrijf gehe ven moeten worden. De redenering is hierop gebaseerd, dat alle heffingen, die in het visserijbedrijf gedaan wor den, tenslotte toch op de detailhandel neer komen. Dit lokte de opmerking uit, dat tenslotte de consument alle heffingen en lasten van visserijbedrijf betaalt Onder protest De begroting werd onder protest van de detailhandel ongewijzigd aangenomen. Daarvoor was ook een be zuinigingskwestie aan de orde gekomen in verband met de publiciteit en de (grote samenstelling van de verschil lende commissies. Over de publiciteit zal het dagelijk bestuur zich beraden. Wat grote samenstelling van de verschil lende commissies werd al een resultaat geboekt bij het van oorspronkelijk twaalf tot zeven leden terugbrengen van de „walkaakeommissie". Zoals wij indertijd berichtten verleende de Katwijkse raad vorig jaar november een krediet voor het vervaardigen van een geschilderd portret van de Koningin. De op dracht werd verleend aan de kunst schilder Wibbo Hartman in Den Haag. Tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering, heeft het schilderij een plaats gekregen in de raadzaal. (Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee). Kritisch geluid op negende congres van Ned. Grafische Bond Voorzitter A. M. van den Boogaart heeft gisteren in het Rijnhotel in Rot terdam met een rede, waarin hy een overzicht gaf van de gang van zaken in de afgelopen twee jaren het negende congres van de Algemene Nederlandse Grafische Bond geopend. Hierby beperkte hij zich niet tot de gang van zaken sedert het laatste bondscongres in 1959, maar viel hy ook herhaaldeiyk het beleid van de huidige regering van prof. De Quay aan. Met name op het punt van de huurverho ging, welke hij economisch niet nood zakelijk achtte en de loonpolitiek, die naar zyn mening het uitbetalen van zwarte lonen in de hand werkt. Sprekende over het werk van de vak beweging merkte hij op dat het de taak van deze is de gemeenschap als geheel te dienen. Het gaat er niet om alleen de belangen van de aangesloten werkne mers te behartigen met voorbij zien van de belangen van andere groeperingen: de vakbeweging dient het algemeen be lang aldus de heer Van den Boogaart. Hij wees er op, dat sedert 1959 met uitzondering van enkele incidentele ge vallen geen werkloosheid meer in de gra fische bedrijven is voorgekomen. Spre kende over de belangrijke investeringen, die zijn gedaan, wees hy op de nood zaak vooral daarbij aandacht te beste den aan de vervanging van verouderde machines en materialen, aandacht dus voor wat men pleegt te noemen diepte investering. De ontwikkeling van de be drijf sschappen in de grafische sector ging spreker te traag. Hij kondigde aan, dat binnenkort een pensioenregeling tot stand komt v oor het administratieve personeel in de dagblad- en lichtdruk- bedrijven. In het algemeen behoort de pensioenering verbeterd te worden aldus spreker die er echter ook op wees dat betere pensioenen hogere pre mies vragen. Na een vrijheid van amper zeven dagen is gistermiddag te Alphen aan den Rijn aangehouden een 18-jarige gedetineerde, die er eind vorige week in geslaagd is uit een tuchthuis te Ginneken te ontvluchten. De jongen had de laatste dagen in Alphen doorgebracht, waar hij vroeger enige tijd had gewoond. Hij trachtte daar aan de kost te komen door diefstal van chocolade en koek uit een kantine van een voetbalvereniging. Een groot deel van de overvloedige voorraad bracht hij in veiligheid door het te verbergen in een lokaal van het voormalige zwembad. Hij overnachtte in een motorjacht van de burgemeester, waartoe hij zich toegang verschafte door het forceren van de kajuitsdeur. De jongen is 's avonds na zijn arrestatie op transport gesteld naar Ginneken. De rechtbank te Arnhem heeft gister middag het weiland groot 1,26 ha gele gen aan de Groeneweg te Bennekom en eigendom van de heer H. Koekoek, toegewezen aan de opdrachtgever van de hoogstbiedende, het aannemersbedrijf G. P. van Aggelen te Renkum, voor een bedrag van f83.000. De verkoop geschiedde op verzoek van het Landbouwschap, dat dit onroerend goed van de heer Koekoek in beslag had genomen wegens zijn contributie schuld. Het bedrag van de achterstallige contributie was met bykomende kosten opgelopen tot 471.14 gulden. Hier komt nog bij een bedrag van 270 gulden pro ceskosten. DEN HELDER HEEFT 50.000 INWONERS Vanmorgen heeft Den Helder zyn 50.000ste burger ingeschreven. Toen de 30-jarige luitenant der Kon. Lucht macht, G. E. R. Lodens zUn eerste k.nd en stamhouder, dat gisteren in het zie kenhuis Parkzicht werd geboren, van morgen bij de burgerlijke st".nd ging aangeven, vermoedde hy niet, dat zijn zoon Ivo in de gemeente als 50.000 ste inwoner zou worden begroet. De geboor- teacte werd door de burgemeester per soonlijk gepasseerd. Hij bood de vader j namens het gemeentebestuur zijn ge- I lukwensen en een spaarbankboekje aan. Kamerleden willen vervolg weten van enkele strafzaken De vaste commissie voor Justitie uit de Twee Kamer stelt in het voorlopig ver slag op de begroting 1962 een reeks vra gen over een aantal geruchtmakende strafzaken., Met betrekking tot de zaak Raptis- Santen-Zwart (valse munterszaak voor Algerynen) wordt gevraagd, waarom bewijsstukken in deze zaak niet terug werden gegeven. Omdat ze waren zoek geraakt? Men wil weten, wanneer de heer J. Zwart na zijn aandeel in de Spaanse burgeroorlog de Nederlandse nationaliteit heeft teruggekregen. Hoe is het voorts mogeiyk, dat de heer Zwart zijn paspoort heeft teruggekregen en vrijelijk naar het buitenland reist, ter wijl de rechter van instructie nog met een nader onderzoek tegen hem bezig is. Nu openiyk is vastgesteld, dat de heer Zwart in dienst staat van de Duitse Bondsrepubliek en dus in vreemde staatsdienst is, wordt gevraagd of hem thans de Nederlandse nationaliteit is ontnomen. Opnieuw wordt gevraagd of de in 1953 veroordeelde en verdwenen Meine Pot al is gevonden en of Interpol by de op sporing is ingeschakeld. Wordt, zo wil men weten, in de zaak- Van der Putten ook de zogenaamde „bloesjesaffaire" gerechteiyk behandeld. Is nog een onderzoek gaande naar de zogenaamde affaire, Stalmann (vermoe de knoeiery by export van groenten en fruit), zo besluit men de reeks. Kamerleden vragen naar schrootfraude Het heeft vele leden van de vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer getroffen, dat de officier van Justitie te 's-Gravenhage, in zyn requi sitoir tegen de schroothandelaar L. Worms (in een beledigingszaak) heeft medegedeeld, dat de heer Worm9, na op juiste wyze zyn burgerplicht tot het ontmaskeren van de schrootfraudes te hebben vervuld, aan ondervindingen heeft blootgestaan die beschamend zyn voor onze rechtsorde. Deze vlek op onze rechtsorde had, naar het oordeel van deze leden, alleen kunnen worden uitgewist door een voort varende vervolging van de schrootfrau des en haar criminele annexen. De al jaren durende gedachtenwisseling tus sen de minister en verschillende leden van de Kamer heeft niet kunnen voor komen, dat een officier van justitie op 28 september 1961 tot vorengemelde qua- lificaties meende te moeten komen. Is de minister bereid uitvoerige inlichtin gen te verstrekken over de stand van zaken met de schrootfraudes?" aldus het voorlopig verslag op de begroting 1962 van justitie. MR. BLAISSE VOLGT DE HEER KOLFF OP Het ligt in de iyn der verwachtingen, zo werd ons van de zyde van de Natio nale Luchtvaartschool meegedeeld, dat per 1 januari a.s. de voorzitter van de raad van bestuur van de Nationale Luchtvaartschool, de heer C. Kolff ,zal worden opgevolgd door mr. W. J. Blaisse, voorzitter van de afdeling motorvliegen van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Tot vice-voorzitter zal worden benoemd de heer Reinier J. Uges, voorzitter van de Haagsche Aero Club. Bezoek dan de toonzalen van Eltink geniet van een rijke kollektie Vraag de katalogus Bil „Woonkunst uit Wijchen" of „Direktie en kantoormeubelen" lh WljCHiN (tij NIJMEGEN) NIEUW! WIG TEL. 0tlt444t Advertentie Karei I geeft goud voor 'n riks Een 29-jarige Nederlandse zee man is gisteren door de te Chester (Eng.), zetelende rechter schuldig bevonden aan moord op een Engels dienstmeisje. Hij is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De zeeman, afkomstig uit Amsterdam, heeft verklaard niet schuldig te zyn aan moord op de 21-jarige Margaret Hughes, die gewurgd op haar bed gevonden werd. De openbare aanklager heeft gesteld dat de zeeman, terwyl zyn schip in de haven van Anglesey, in Noord-Wales, lag, door het raam van de badkamer der dokterswoning is geklommen. Hy zou er vervolgens in geslaagd zyn de kamer van Margaret Hughes te bereiken. De zeeman werd door de jury schuldig bevonden, nadat zy 37 minuten had be raadslaagd. Rechter Hinchcliffe zei dat de zeeman geen verklaring had kunnen geven vqor hetgeen hy op 30 juni J.I. na half twaalf 's avonds had gedaan. Hy had evenmin kunnen verklaren hoe het kwam dat in de dokterswoning vinger- en voetafdruk ken van hem waren aangetroffen. Ook had hy geen verklaring kunnen geven voor de inhoud van een (zelfbelastende) brief, die hy aan zyn vrouw had ge schreven. In zUn motivering van de veroordeling tot levenslange gevangenisstraf verklaar de rechter Hinchcliffe dat beklaagde „schuldig is bevonden aan de meest wrede en ruwe moord op een jong, be scheiden en fatsoenlijk meisje." IVO ANDRIC „ZEER VERRAST" De Nobelprijs voor literatuur is gisteren toegekend aan de Joegoslavische ruteur Ivo Andric. Andrlc wordt al sedert 1958 jaalrljks genoemd als kan didaat voor de hoogste lite raire onderscheidig ter wereld, vooral op grond van zijn „De brug over de rivier de Drina", dat In 1945 werd uitgegeven in Belgrado en waarvan gisteren een Nederlandse vertaling is verschenen. Andric heeft tegenover journalisten verklaard nog niet zeker te weten of hy 10 december in Stockholm de prys in ontvangst kan nemen. Wegens zyn gezondheidstoestand heeft hy onlangs een uitnodiging in New Delhi de feesten ter gelegenheid van de honderdste ge boortedag van Rabindranath Tagore by te wonen, moeten afslaan. Hy wil zich gaan toeleggen op het schrijven van korte verhalen, novellen en sprookjes. Andric zei „zeer verrast' 'te zyn met de onderscheiding, die hij niet had ver wacht. Andric is voor alles een chroniqueur, die uit de geschiedenis van zyn land put. Zyn eerste gedichten in de bundels „Ex Ponto" (naar Espistolae Ex Ponto van Ovidius) en „Meniri" (ontroering) waren geinspireerd op de tragische gebeurtenissen die de mensheid had be leefd. Andric „vertaalt", beschryft de gevoe lens van de mens, zelf aanstichter en slachtoffer, die door de geschiedenis wordt dooreen geschud. Hy schryft als een toegewijd en nauwkeurig verteller, beinvloed door het twlntigste-eeuwse realisme van het Westen. De grondstof voor zijn verhalen is echter geenszins Westelyk. Bosnië, de betrekkingen tussen de christelyke kerken en de Turkse over heersers, zyn voor Andric aanleiding tot gedachten over de mens, zyn eenzaam heid, angst en vrees. De eenzaamheid, de oncontroleerbare machten zyn als hoofdmotieven terug te vinden in de no velle „De tyd van Anka" en „Mademoi selle". Een van zyn eerste novellen, „De heu vels van Rezava", geeft wellicht het beste inzicht in zyn levensbeschouwing: alles wat de mens, met lichaam of geest, Advertentie Stuk voor stuk in cellofaan President Soekarno verliet de kliniek President Soekarno heeft de Weense kliniek verlaten waar enkele dagen ge leden zyn galsteen werd weggehaald. Een aantal artsen adviseerde de pre sident een nier-operatie te ondergaan. Een zorgvuldig onderzoek had aange toond dat zyn linkernier niet functio neert, zo werd gezeed. NIEUWE VULKAANKEGEL OP TRISTAN DA CUNHA Op het eiland Tristan da Cunha is een nieuwe vulkaankegel ontstaan. De kapitein van het vissersvaartuig Trista- nia, M. T. Scott, die meegeholpen heeft by het evacueren van de bewoners van het eiland, meldt dat roodgloeiende rots blokken tot honderd meter ver In zee rollen. De grote tanks met dieselolie zyn met een geweldige knal ontploft. De ka pitein heeft geen dieren op het eiland waargenomen. Zuid-Afrika en de V.N. Zuid-Afrika neemt voor de eerste keer in negen jaar deel aan een debat over apartheid in VN-verband, n.l. in de Spe ciale politieke commissie. Minister Louw verklaarde echter dat zyn aanwezigheid in de commissie volstrekt niet zo mocht worden uitgelegd, dat hy nu het recht van de VN erkent om de politiek van zyn land te bespreken. Afrikaanse sprekers keerden zich te gen de apartheidspolitiek, maar zy ver schilden van mening over de vraag wat voor maatregelen tegen Zuid-Afrika die nen te worden genomen. De Libier Mansoer Kichja heeft zich achter Ghana's voorstel geplaatst te overwegen of Zuid-Afrika uit de Ver enigde Naties dient te worden gestoten, Ook drong hy aan op diplomatieke en economische sancties. Maar Arsne Aswan Oesjer, die de Ivoorkust vertegenwoordigt, sprak zich tegen uitstoting uit, hoewel de apart heidspolitiek volgens hem in de geest van de nazi's is. Ook wilde hy niets weten van strenge sancties omdat men altyd moet proberen Zuid-Afrika ervan te overtuigen dat het een verkeerde koers vaart. De Joegoslavische romanschrijver Ivo Andric, aan wie de Nobelprijs voor litteratuur werd toegekend. verricht, verandert en verdwijnt In de loop van de tijd. Slechts de natuur wetten zyn onaantastbaar en onveran derlijk. „De brug over de Drina", Andric' be kendste werk dat in meer dan twintig talen is vertaald een zwerftocht door de eeuwen die aan de brug over de Dri na by Visegrad zyn voorbijgegaan ademt deze zelfde opvatting. In het nieuwe Joego-Slavië wordt An dric zeker niet als een revolutionair auteur beschouwd. Uit al zyn werken spreekt een fatalisme, een afstand ne men. Zelden is hy verontwaardigd, zyn getuigenis is een nauwgezette beschry- ving van de menselyke ellende. Deze „objectiviteit" is ongetwyfeld zyn grootste kracht. Hy heeft op deze wyze een generatie kunnen inspireren die de wereld wilde veranderen. „Van alle Joegoslavische schryvers is hij het diepst doorgedrongen in de duisternis van de slaverny", schryft een van zijn biografen, Velibor Gligoric van de Ser vische Academie van Wetenschappen. Aan het einde van de duisternis is de opstand, maar Andric beschouwt deze op dezelfde wyze als de slaverny, alvo rens terug te keren tot zyn beschou wing van „de onveranderlijke wetten van de natuur". Advertentie Probeer 'm maar eens „Vibeke" weer vlot (Van onze Groningse correspondent) Het Zweedse vrachtschip „Vibeke Christensen' 'is gisteren bij springty door de zeeslepers „De Holland" van Terschelling en .De Atlas" van het Duitse eiland Borkum weer vlotgetrok- ken. De zeeslepers hebben het schip naar open zee gebracht en wilden het verder slepen naar Emden, waar de ..Vibeke Christensen" op eventuele schade zal worden gecontroleerd of onderzocht. Zoals bekend ls het 1329 ton meten de vrachtschip, dat van Dordrecht op weg was naar Emden, vorige week woensdag by stormweer op de Rottum- merplaat vastgelopen. De bemanning (21 leden) is al die tyd aan boord ge bleven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7