1 Vreselijke angst beheerst HONGARIJE nog steeds NOORDOOSTPOLDER ALS EEN GEMEENTE KAMER aanvaardt de registeraccouiitantswet Comité gaat strijden tegen annexatie-spook Tweede Kamer akkoord gedecoreerd as-emmertje? van kempen Nadere beslissing over drie jaar aangevend TWEE HERDENKINGEN VAN OPSTAND1956 SCHIJN bedriegt de toeristen Op 3 november ook in Leiden Eindelijk reactie in Zwammerdam Oude tv-mast wordt gesloopt Geen radiobulletins, wel brieven OAS ..maant*" parlementsleden: breek de maeht van De Ganlle Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 oktober 1961 Derde blad no. 30488 (Van onze parlementaire redacteur) Met een zekere vertedering heeft de Tweede Kamer gistermiddag ge staan aan de wieg van een nieuwe gemeente, Noordoostpolder geheten. Tot dusverre was dit gebied be stuurd in de vorm van een „open baar lichaam" en vrij algemeen heerste in de Kamer vreugde, dat de polder nu voortaan als normale ge meente door het leven zal kunnen gaan. Totdat een nadere regeling is getroffen behoort de gemeente tot de provincie Overijssel. Slechts de KVP-er Albering en enkele van zijn fractiegenoten waren minder geestdriftig. Zij hadden liever gezien, dat er vier gemeenten in het leven zou den worden geroepen in plaats van één. Verheugde minister Alle overige sprekers, de heren Scheps (P.v.d.A), Smallenbroek (AR), Beer- nink (CH) en Ritmeester (VVD) waren het met minister Toxopeus eens, dat thans aan één gemeente de voorkeur moest worden gegeven. De minister, die uiteraard verheugd was over de instemming met het wets ontwerp vond het weinig terzake, nu reeds te spreken over de mogelijkheid van een twaalfde provincie in de toe komst. Verder deelde mr. Toxopeus me de, dat omstreeks nieuwjaar een wets ontwerp tot uitbreiding van Urk zou worden ingediend. treffende wetsartikel in werking treedt, op door Gedeputeerde Staten van Over ijssel vast te stellen dagen. Ingezetenen van de gemeente zijn zij, die daar ge durende de laatste twaalf maanden hun werkelijke woonplaats hebben gehad. De dag der eerste vergadering van de raad wordt bepaald door Gedeputeerde Staten. In de vergadering worden de wethouders benoemd. De leden van de raad, alsmede de uit hun midden geko zen, wethouders hebben zitting tot de eerste dinsdag van september 1966. Verkiezing Als de Eerste Kamer dit wetsontwerp nu nog tijdig aanneemt, kunnen de in woners van de Noordoostpolder in 1962 deelnemen aan de verkiezing voor de Provinciale Staten van Overijssel. De gemeenteraad van het nieuwe ge bied zal bestaan uit 21 leden. De kandi daatstelling en de eventuele stemming voor de eerste verkiezing van de leden van de raad geschieden, uiterlijk drie maanden na de dag waarop het desbe- Advertentle Onmisbaar bij bezoek, feestjes en recep ties. Grote keuze van 16.60-f8.70 (ook'n aardig cadeau-idee, vindt Uniet?) BREESTRAAT - LEIDEN Spoorwegstaking in geheel Argentinië In geheel Argentinië is gisteren het spoorwegverkeer geheel tot stilstand ge komen als gevolg van een staking die twee dagen zal duren. Het spoorwegper soneel wenst veertig procent loonsver hoging. De regering heeft aangekon digd, dat 70.000 van de 240.000 spoor wegwerkers zullen worden ontslagen en dat eventuele loonsverhogingen afhan kelijk zullen zijn van een verhoogde produktie. Pogingen van de regering om toch enkele treinen te laten rijden mislukten. Vele forensen werden echter met over- heidsbussen naar hun werk gebracht. De spoorwegstaking is de eerste van een reeks 48-uursstakingen uit protest tegen de politiek der regering om de lonen te „bevriezen" en op grote schaal arbeidskrachten te ontslaan. Franse activisten op Canarisclie eilanden De Spaanse regering heeft gisteren de vier leidende figuren van de zeventien Franse rechtse activisten die op 7 ok tober te Madrid waren aangehouden, la ten overbrengen naar Palma, een der Canarische eilanden. Het zijn Lagaillar- de, Ortiz en de voormalige kolonels La- cheroy en Argoud. De vier mannen zullen op het eiland moeten blijven, maar zij zullen zich daar vrij kunnen bewegen. Familieleden kunnen zich bij de ballingen voegen. Drie andere activisten, d'Anthes, Fe- choze en Lacouture, zullen verblijf moe ten houden in resp. Ubeda in de pro vincie Jaen, Medina del Campo in de provincie Valladolid, en in Astorga in de provincie Leon. De tien overige arrestanten, die slechts een secundaire rol in de organisatie van Lagaillarde en Ortiz hebben gespeeld, zijn gisteravond in vrijheid gesteld. Zij moeten zich echter wel dagelijks bij de politie melden. Amerika zoekt 350.000.000 naalden Het mag dan moeilijk zijn om één naald in een hooiberg te vinden: het is de Amerikaanse radarstations nog niet gelukt 350 miljoen naalden te vinden, die verondersteld worden als een uit dijende gordel om de aarde te hangen. Vooral de radarstations van de Ame rikaanse luchtmacht zijn druk in de weer om de koperen naalden te zoeken die zaterdag met een Midas-IV raket in een baan om de aarde werden gebracht. De naalden waren verpakt in een 75 pond zware satelliet. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat het pak naalden niet is open gesprongen, want de radarschermen heb ben de gordel nog niet laten zien. Het kan echter ook zijn, dat de naald-gordel nog te klein is. Volgens de berekeningen zou het ongeveer 30 dagen duren voordat de 350 miljoen naalden een gesloten gordel om de aarde hebben gevormd. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag haar zegen gegeven aan het wets ontwerp-registeraccountants. Er hoefde niet hoofdelijk te worden gestemd. De aanvaarding geschiedde „bij zitten en opstaan". Slechts enkele leden der KVP en AR waren tegen. Tevoren had de Kamer met 69 tegen 35 een (gewijzigde) motie van de so cialist Reehorst aangenomen, waarin de regering werd uitgenodigd maatrege len te nemen „ter voorbereiding van" een wetsontwerp inzake de accountants, die niet onder de huidige regeling val len (de z.g. restgroep). Oorspronkelijk had de heer Reehorst direct een wets ontwerp gevraagd. Tegen de motie stem den de AR, de liberalen, de CH, als mede enkele KVP'ers. Het wetsontwerp heeft de vorm ge kregen, zoals deze door de wijzigings nota van staatssecretaris Gijzeis was bedoeld. Een gedeelte van de bepalingen zal direct in werking treden. Daarna zal een periode van ten minste drie jaar verlopen. Tenslotte zal de betrokken mi nister beslissen, wanneer de inschrij ving in het accountan'tsregister kan be ginnen. Pas hierna zal dan de Orde van Registeraccountants (de „hoog gekwa- lificeerden") kunnen gaan functione ren. In die tijssentijd kunnen dan wel licht nieuwe gezichtspunten voor de restgroep naar voren komen. Het amendement-Versteeg (AR), waarin nadere regeling bij de wet werd voorgesteld, was bij de staatssecretaris 9P ernstige bezwaren gestuit. Daarna is het door de Kamer verworpen (voor: VVD, AR, SGP en een aantal leden der KVP). De staatssecretaris vreesde, dat men in de kringen der niet-gekwa- lificeerde accountants erop zou kunnen gaan speculeren, dat er van uitstel te veel afstel zou komen. Het zou immers niet zeker zijn, of, en zo ja wanneer de Kamer het door prof. Versteeg be doelde nadere wetsontwerp zou aan vaarden. Nu het huidige ontwerp wet wordt (indien ook de Eerste Kamer het aanvaardt) in de vorm van het systeem-Gijzeis, kan de desbetreffende commissie van toelating reeds met haar werk beginnen. De betrokkenen weten dan, of zij al dan niet tot de Orde worden toegelaten, wanneer na drie jaar de inschrijving in het register wordt geopend. Tenslotte vermelden wij nog, dat mr. Geertsema (VVD) op de valreep met een amendement kwam om de vermel ding van enkele grondwetsartikelen (over de PBO) uit het ontwerp te schrappen. Dit amendement onderging een treurig lot: slechts de liberale fractie was er voor. De indruk, die toeristen vandaag de dag van de Hon gaarse bevolking krijgen, is veelal niet juist. De Hongaren zijn een opgewekt volk en daardoor be speurt men uiterlijk weinig van de vreselijke angst, die de mensen doorlopend beheerst. Deze opmerking maakte de heer I. Tarnöczy, voorzitter van het Hon gaars-Nederlands comité „Vijf jaren later", gisteren op een persconferen tie, tijdens welke de plannen bekend werden gemaakt voor de herdenking in ons land van de Hongaarse op stand in 1956. Twee landelijke bij eenkomsten worden er belegd: 4 no vember in Amsterdam en 5 novem ber in Utrecht. Dan zal de opstand herdacht worden, die de wereld zo nadrukkelijk heeft ge wezen op het juk, dat het Hongaarse volk toen en nu nog heeft te dragen. „Alle handelszaken zjjn genationali seerd. De boeren mogen niet meer dan een halve hectare land in eigen bezit hebben. De oogsten zijn dit jaar 35 pro cent lager dan vorige jaren, maar toch moet men voldoen aan de verplichte ex port naar Oost-Duitsland en China. Er blijft te weinig voedsel over. De levens middelen zijn wel niet gedistribueerd, maar toch schaars en van slechte kwa liteit. Vlees is zeer duur, kalfsvlees zelfs helemaal niet te krijgen. Alleen kappers, schoonheidsinstituten en schouwburgen zijn goedkoper dan in het Westen", merkte de heer Tarnöczy op. Gecontroleerde kerken Hij vervolgde: „De kerken zijn zoge naamd vrij, maar in feite worden zij door de staat gecontroleerd. De staat be slist by de benoeming van priesters en predikanten. Vele durven geen kerk binnen te gaan. Voor onderwijzers kan geregeld kerkbezoek zelfs ontslag bete kenen. Bij universitaire examens, zoals die voor arts, wordt van de kandidaten uitvoerig en overtuigend antwoord ge- eist op de vraag of men kan bewijzen, dat er geen God bestaat. Om tot de formulering van het gewenste antwoord te komen, dienen de werken van Lenin en anderen te worden bestudeerd. Sinds 1956 is het leven ogenschijnlijk wat draaglijker geworden, maar vergist u zich niet: de gevangenissen zitten nog vol", aldus de heer Tarnöczy, die voorts nog wees op de verdubbeling van de Russi sche bezetting tot 150.000 man in ver band met legeroefeningen, die de laatste maanden in het westen van Hongarije worden gehouden. Assimilatie Na de opstand in 1956 heeft Neder land ongeveer 3000 Hongaren opgeno men. Van dit aantal is acht procent in de loop der jaren naar Hongarije terug gekeerd. Het assimilatieproces heeft zich Navo-luchtmaarschalk komt naar ons land De commandant van de NAVO-lucht- Uiacht, airchiefmarshal the Earl of Ban don, zal vrijdag 3 november met een mi litair vliegtuig van Fontainebleau naar Sfpenhurg reizen. De maarschalk komt naar Den Haag om daar de jaarlijkse vergadering bij te wonen, die de European central coun cil van de RAFA (Royal Airs Force As sociation) op zaterdag 4 november in Hotel des Indes zal houden. De RAFA is een in vele landen vertakte organisa tie, die voornamelijk liefdadigheid in haar banieren voert. Iedereen die deel uitmaakt of uitge maakt heeft van de Royal Air Force (grond- of vliegend personeel) kan er lid van worden. Ook in Nederland bestaan twee RAFA-afdelingen, een in Den Haag en een in Amsterdam Nu de datum 26 februari met rasse schreden nadert en er vele kostbare jaren verstreken zijn, sinds plannen bekend werden, dat Zwammerdam als zelfstandige gemeente zou moeten verdwijnen, is uit de burgerij een actie comité gevormd. Dit comité zal voorgaan in de strijd voor het behoud van die zelfstandigheid. Ongetwijfeld heeft elk Tweede Kamerlid de stellige verwachting, dat in een gemeente die geannexeerd dreigt te worden een actie-comité gevormd wordt. Zij zullen zich nu afgevraagd hebben: „Waarom uit Zwammerdam geen reactie?" Hoe sympathiek het streven van het nieuwe comité ook is, toch kan men zich thans met recht afvragen: „Waarom nu pas een reactie?". Gisteren zijn op het stations emplacement in Zaandam zes goe derenwagens ontspoord, zodat het treinverkeer AlkmaarZaandam Amsterdam enige tijd gestagneerd is geweest. Gemeentebestuur toeschouwer Het comité kwam twee weken geleden voor het eerst bijeen. Het heet, dat het gemeentebestuur, hoewel het er geen zitting in heeft, veel sympathie koes tert voor het comité, dat van plan is een request in te dienen bij de Koningin Als voorbeeld gebruikt het comité de ge meente Haarlemmerliede, die indertijd ook dreigde te worden geannexeerd, maar door een felle actie van de burgerij toch behouden bleef als zelfstandige ge meente. Tussen de beide wereldoorlo gen, toen er ook reeds sprake was van annexatie van Zwammerdam door Bo degraven, heeft men met heftige pro testen ook kunnen bereiken, dat de in grijpende maatregel voorkomen werd. Het actie-comité heeft een schrijven aan de Zwammerdammers gericht, waar in hun gevraagd wordt, of zij zich ach ter de mening van het comité stellen, dat Zwammerdam zelfstandig moet blij ven. Binnenkort zal hen een lijst wor den aangeboden, waarop zij hun hand tekening kunnen plaatsen, als zij de vraag met een hartgrondig: „Ja" kun nen beantwoorden. In het comité hebben zitting mej. J. G. van Muiswinkel en de heren J. Th. Hoogeveen, G. R. T. v. d. Hoofdakker, A. Koster, H. Lamgelaar G. J. Uittenbogaart, J. Vesseur jr. en Joh. van Wijngaarden. Na tien jaar dienst, nu naar Hoogovens (Van onze Utrechtse correspondent) Binnen enkele weken zal ruim 100.000 kilo staal in stukken en brokken in de Lopikse klei aan de rand van IJssel- stein komen te liggen: restant van de oude televisiezendmast, die in 1951 ge reed is gekomen en die wordt opgeruimd, nu de nieuwe televisiezendmast in ge bruik is genomen. De Verenigde Utrechtse Ijzerhan del NV, die het sloopwerk voor zijn rekening neemt, wacht nog op een goed keuring voor het sloopwerk van de zijde van de gemeente IJsselstein, Die wordt binnen tien, veertien dagen verwacht. Direct daarna begint de sloop. Van de drie tuien waarmee de mast verankerd is, wordt aan een kant een doorgebrand, waarna de mast vanzelf omvalt. De voet van de 200 meter hoge mast wordt- verankerd, om onderuitschieten te voor komen. Met de bouw van de zendmast is in 1950 begonnen. Hij werd 2 oktober 1951 offiuëel in gebruik genomen. De in vele andere gevallen nog niet geheel voltrokken, omdat de taal een te grote barrière vormde. Vrijwel allen zijn ver enigd in de Hongaarse Federatie in Ne derland. Uit deze organisatie is in samenwerking met de Nederlandse Fe deratie voor Vluchtelingenhulp, de Ne derlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd en het Veteranenlegioen Nederland onlangs het comité „Vijf jaar later" gevormd. De eerste door dit comité georgani seerde herdenking heeft zaterdag 4 no vember in Amsterdam plaats. Om elf uur 's morgens zal dr. W. Drees een rede uitspreken in de grote zaal van Krasnapolsky, die wordt gevolgd door een voordracht en zang. Om twaalf uur heeft een kranslegging plaats bij het nationaal monument op de Dam. Hier bij zal de Hongaarse verzetsvlag aan wezig zijn, die destijds is aangeboden aan de Koningin. Historische plaats De nadruk zal echter worden gelegd op de bijeenkomst, die een dag later op zondag 5 november dus in de Merwedehal op het Jaarbeursterrein te Utrecht wordt gehouden, een voor de Hongaren historische plaats, omdat hier vijf jaar geleden het opvangcentrum voor de vluchtelingen was gevestigd. De herdenking, die hier om elf uur begint met kerkdiensten, wordt op geluisterd door een orkest onder leiding van de assistent-dirigent van het Con certgebouworkest, Peter Erös, zelf ook in 1956 uit Hongarije gevlucht, en het Utrechts Byzantijns Koor. 's Middags zal worden gesproken door de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé en de voorzitter van de Stich ting Nederlande Federatie voor Vluchte lingenhulp, prof. dr. C. L. Patljn. Al- bert van Dalsum zal een verzetsgedicht voordragen. De bijeenkomst waarvoor zich reeds 1400 Hongaren (niet allen vluchtelingen uit 1956, want velen kwa men hier reeds in 1945) hebben aange meld, wordt besloten met de vertoning van de film „Hongarije in vlammen". De Nederlanders die vijf jaar geleden nauw bij de ontvangst van d e Hongaarse vluchtelingen waren betrokken zijn voor het bijwonen van de herdenking in Utrecht uitgenodigd. Plaatselijke herdenkingen van de Hongaarse opstand zullen plaats hebben te Alkmaar (28 oktober), Ede (4 novem ber), Den Haag (2 november) en in Leiden, Enschede en Utrecht (3 no vember). In Leeuwarden en Heerlen zijn dergelijke herdenkingen reeds ge houden. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. NOORDWIJK (Van onze Parijse correspondent) De organisatie van het geheime leger, die er in Algerije nog altijd niet in is geslaagd haar illegale radio-uitzending te hervatten, heeft zich gisteren wel met persoonlijke brieven opnieuw tot alle Franse parlementsleden gewend om hen te bewegen kleur te bekennen in de „patriottische oorlog", die de OAS tegen De Gaulle en de Vijfde Republiek ont ketend heeft. „We zullen spoedig genoodzaakt wor den", zo staat in de brief te lezen, „onze 200-meter hoge mast, bekroond door een 20 meter hoge antenne, was op dat moment het hoogste bouwsel in Neder land. Het was te voorzien dat zijn le ven niet lang zou zijn. Het ging tenslot te om een experimentele zender, expo nent van een zich snel ontwikkelende techniek. Tien jaar heeft hij er gestaan. In de eerste dagen van november valt hij, de stukken worden als schroot ver kocht. Bestemming; Hoogovens, actie te hervatten. De Gaulle verbeidt trouwens met gulzig ongeduld een nieu we putsch. Hij hoopt op een burgeroor log, die hij denkt te kunnen winnen. De Franse administratie is in Algerije ook zonder putsch trouwens al vrijwel bui ten spel geplaatst tengevolge van d e dubbele actie van FLN en OAS". „Wil de regering in Parijs", zo ver klaart de brief, „in Algerije de vrede werkelijk herstellen, dan zal ze dus ge noodzaakt zijn, behalve met de FLN ook met de OAS onderhandelingen te ope nen, want beide organisaties zijn even representatief voor de twee voornaamste bevolkingsgroepen. De OAS zal echter nooit bereid zijn met De Gaulle in overleg te treden. Die weigering, welke overigens van twee kanten komt, heeft de OAS er dus toe gebracht de medewerking van het parlement in te roepen, om de macht te breken van „de tiran, die even verwer pelijk is van nationaal als van republi keins standpunt". Deze fascistische vos, die hier dus de republikeinse passie preekt, besluit dan zijn verklaring met de verzekering dat Salan, „onze grote leider" er niet over peinst, Frankrijk een regering op te dringen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5