FOR LE (Csso) PETROLEUM Toon Hermans, Max Tak injubilereiiclTuscliinski meubelen Ruimtevaarders zien eekhoorntjes met zakken op hun rug paraderen Oude sfeer herleefde even Atoomladingen in kunstmanen Proefpersonen in dichte cabines hebben wonderlijke ervaringen R. M. RERQUIN gestookt met... Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaard Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 oktober 1961 Vijfde blad no. 30488 (Van onze Amsterdamse correspondent) Had Abraham Tuschinski nog ge leefd, dan zou hij de veertigste ver jaardag van zijn -paleisachtige thea ter in Amsterdam niet feestelijker hebben kunnen doen vieren, dan zijn opvolgers gisteravond hebben ge daan. Het Tuschinski-Theater, in 1921 geopend als de meest luxueuze bioscoop ter wereld, heeft in die veertig jaar niet alleen vele van de beste films vertoond, maar op zijn toneel talloze vooraanstaande arties ten gepresenteerd. In den beginne onder andere Louis Davids, Jean Louis Pissuise en Cor Ruys en in de latere jaren Maurice Chevalier, Marlène Dietrich en Judy Garland. En daarom vermeldde hij jubileum-program ma van gisteren niet alleen film, maar een voorprogramma van ruim drie uren met als klap op de vuurpijl een one- man-show van Toon Hermans van bijna een uur. Hoofdpersoon Maar onder het publiek naast de nodigden ook vele honderden trouwe Tuschinski bezoekers waren talrijke ouderen, die al in de eerste jaren van het theater naar de stomme film kwa men kijken en voor hen was de hoofd persoon van de avond ongetwijfeld Max Tak, die 20 jaar achtereen het Tuschin- ski-Theaterorkest heeft geleid, tot hij in het begin van de oorlog naar Ame rika wist uit te wijken. Max Tak was speciaal voor dit jubileum uit New York overgekomen en weer stond hij voor „zijn" orkest voor deze avond versterkt met Tuschinski-musici uit de begintijd van het theater. Het applaus, dat op zijn potpourri van bekende filmmelodie ën volgde, was van een enthousiasme, dat zelfs Bernard Haitink verlegen zou hebben gemaakt. Musical Een jubileum In de showbusiness, dat wil zeggen, dat Alex de Haas niet op het appèl ontbrak. Hij was niet alleen conferencier, maar schreef ook een klei ne musical over het „brokje oud-Amster dam", waarin het theater destijds ver rees, met Truce Speijk, Herman Tholen en Tonnie Fioletta in de hoofdrollen, die de sfeer van het oude Flora-theater deden herleven. Het feest in het met bloemen versierde theater werd voorts opgeluisterd door de vioolvirtuozen Sem Nijveen en Benny Behr, de vurige Spaanse dansgroep Pacita Tomas en de jubileumfilm van het theater, Danny Kayes „Dolle generaal". bond, de heer Joh. Miedema, riep ln herinnering, hoe de bouw van het Tu- schinski-Theater destijds een openbaring was voor binnen- en buitenlandse vak kringen. De heer Max Gerschtanowitz, de neef van de stichter van het theater, thans directielid van het Tuschinski- concern, huldigde drie personeelsleden, die tevoren wegens hun 40-jarig jubileum koninklijk waren onderscheiden. En wat in het Tuschinski-Theater nog nooit is gebeurd: eerst tegen middernacht be gon de hoofdfilm met als ster Danny Kaye. In een telegram had Danny Kaye zich erover verheugd, dat dit theater na zovele jaren nog steeds tot de meest belangrijke bioscopen behoort. Bij de stapel telegrammen waren voorts geluk wensen van vele „filmkoningen" uit de Amerikaanse filmindustrie en van filmsterren, zoals Stanley Kramer, Burt Lancaster, Tony Curtis, Yul Brynner, Marilyn Monroe en Shirley MacLaine. Kom in Kempkestoonzalen te Wad- dxnxveen, Schielandstraat 1, of te A'dam, Oude Schans 73 de prachtige collectie Formule meubelen bekijken,,, U bent er hartelijk welkom! Toespraken In een korte toespraak herdacht de waarnemend burgemeester van Am sterdam mr. A. de Roos, de showman Abraham Tuschinski, die als zovele joodse Amsterdammers, het slachtoffer van de Duitse bezetting is geworden. „Wij mensen van Amsterdam zijn trots op dit theater", aldus mr. De Roos. De voorzitter van de Nederlandse Bioscoop- Advertentie PRONONCE voor PYJAMA'S een begrip 5 extra voordeliger met onze klantenkaart. LEIDEN OEGSTGEEST Breestraat 65 Geversstraat 41 Telefoon 21800 Telefoon 23917 overzichtstabel (tien bladzijden!) en een uitvoerige literatuurlijst. De ver talers L. Esmeyer en J. D. Noest hebben hun taak consciëntieus opgevat: zij zijn „zeer veel dank verschuldigd" aan drs. H. Heerma van Voss, van de Rijks universiteit te Leiden, voor de trans criptie der Egyptische woorden en na men en voor vele waardevolle wenken. Kennismaking bij u thuisVréag dan di zeer uitgebreide meubel<atalogus van 24 pa» Sing's met veel kleurenfoto's De in Duitsland geboren Amerikaanse raketdeskundige, dr. Dornberger heeft in Rochester medegedeeld ,dat de Ver enigde Staten kunstmanen bouwen, die kernwapens mee kunnen voeren. Dornberger, die in de oorlog aan het hoofd stond van het project van da Duitse V-raketten en thans een leiden de positie heeft in de Amerikaanse Bell- fabriek, zei dat de Amerikanen kunst manen in alle richtingen om de aarde moeten laten cirkelen die door verschil len in hoogte en positie ontsnappen aan waarneming. In een lezing voor de Ame rican Ordnance Association te Rochester in New York drong hij aan op versnel ling van het Amerikaanse ruimtepro gram. Hij opperde de suggestie de kunstmanen van kernwapens te voor zien nadat hij had voorspeld dat de Rus sen een incident in de ruimte in dt geest van dat met de U-2 zouden veroorzaken zodra zij daartoe de middelen hebben. voortdurende controle en elke ademha ling en hartslag wordt geregistreerd. De nieuwe tweepersoons ruimtekamer be vat alle comfort dat men kan onder brengen in een ruimte van tweeënhalve bij drieëhalve meter, waarin de beide astronauten volledig van de buitenwe reld zijn afgesloten. Verveling vormt hun voornaamste probleem, nog ver zwaard door het feit, dat zij niet we ten of het dag of nacht is. De bei de mannen die een maand lang „on derweg" zullen zijn hebben als enig contact met de aarde de zwaartekracht, de enige factor welke men niet kan uitsluiten. „De experimenten welke wij nu ondernemen hebben te maken met de vestiging van mensen op de maan" vertelt dokter Brooks Campbell. Tussen succes en mislukking j De aspirant-ruimtevaarders worden ook blootgesteld aan langdurige trillin- gen. De mogelijkheid dat de ruimte- ivaarders daar straks mee te maken krij- 1 gen is niet gering. Het is een bewe zen feit, dat een permanente trilling de geestelijke weerstand in belagrijke ma- I te verzwakt. De proefpersonen die aan veelal onhoorbare trillingen worden blootgesteld, worden zorgvuldig geobser veerd. Zij kunnen zelf een einde ma ken aan de trillingen, maar in de mees te gevallen wordt dit voor hen gedaan, omdat zij zelf niet merken welke geva ren hen bedreigen. Overigens zjjn de kandidaten die deze trillingen het bes te verdragen, straaljagerpiloten, die ge wend zijn aan onaangename trillin gen. Het belangrijkste wordt evenmin vergeten: eten en drinken. Men kan iemand een kist cola en een hoeveelheid vlees in blik meegeven, maar dat is de oplossing niet, want reizen in de ruim te kunnen zeer lang duren. Algen sche nen een van de beste oplossingen te vormen voor het probleem van de voe dingscyclus. Algen nemen bovendien kooldioxyde op en leveren zuurstof naast voedsel. Geen scheikundig procédé is in staat om de levenscyclus beter te doen verlopen dan deze onaanzlenlyke al gen. Fruitvliegjes, muizen, ratten, honden, katten en apen hebben al reizen in de wereldruimte gemaakt, maar desondanks hebben zij niet 't antwoord vermogen te geven op de vraag: hoe zullen de menselijke geest en het menselijk lichaam reageren op een dergelijke reis? Aspirantruimtevaar ders hebben al dagen lang en zelfs een hele week lang in gesloten cabines doorgebracht. In San Antonio, Texas, heeft men een ruimte kamer, waarin twee mensen een maand lang zullen doorbrengen als voorbereiding voor de start van de eerste bemande aardsatelliet. De lijst van deskundigen die aan dit project medewerking verlenen ziet eruit als een opsomming van het college van hoogleraren van een veelzijdige universiteit. Onder hen vindt men artsen, psychiaters, biologen, oorartsen, vee-artsen, oogartsen, botanici, zoölogen, apothe kers enz. Aanvankelijk was dit laboratorium ondergebracht op Ran dolph Airforce Base in Californië, maar de aspirant-ruimtevaarders konden het geluid van de straalvliegtuigen altijd horen en daaruit afleiden' hoeveel tijd er ongeveer was verstreken. Nu staat het kamp midden in de woestijn van Texas. Een technicus verlaat een experi mentele ruimtekamer en komt in een werkruimte, waar een instal latie is opgesteld, die de uitge ademde lucht van de proefpersonen zuivert van kooldioxyde en verrijkt met uit algen gewonnen zuurstof. Het is een van de vele experimenten die het hunne bijdragen tot de reis in de wereldruimte. Sedertdien zijn er meer reizen in de ze ruimtekamer ondernomen, reizen van 24, van 32, van 48 en van 160 uren. Gedurende experimenten onder de vijftig uren mag de proefpersoon niet slapen. Via televisie staat hij onder Algen bevatten meer eiwitstoffen dan de beste vleessoorten. „De mate waar in wij erin slagen algen te ontwikke len kan beslissend zijn voor succes of mislukking van de ruimtevaart" zegt de algendeskundige dr. Philips. Men houdt zich niet alleen bezig met de proble men van het leven onderweg maar ook met die van het leven op de maan en de planeten. De microbioloog dr. Irving Davis bij voorbeeld is Marsspecialist. Hij en zijn medewerkers trachten in het la boratorium een situatie na te bootsen zoals men die op Mars kan verwach ten en zij onderzoeken in hoeverre le vende wezens daar kunnen leven. Zelfs het probleem van de zwaartekracht tracht men te benaderen. Men kleedt de proefpersonen in rubber opblaaspak- ken en laat hen drijven met alleen het hoofd boven water. Daardoor krijgen zij het gevoel vrij van de zwaartekracht te zijn gedurende een of twee etma len. Het is gebleken dat het ontbreken van de zwaartekracht een vernietigen de invloed heeft op het intellect. Wonderbaarlijke veerkracht Daaruit zou men eigenlijk moeten concluderen dat machines een betere kans hebben voor de ruimtevaart dan mensen, maar het tegendeel is waar. De mens beschikt namelijk over een wonderbaarlijke veerkracht. Hij herstelt zich bijzonder snel na elke krachtsin spanning en de „slagvaardigheid" van de menselijke geest overtreft die van elke elektronische installatie. Voorlopig is dit alles een kwestie van experimen ten en voorbereiden, maar de dag na dert snel, waarop de ervaringen van de werkelijkheid praktisch zullen aantonen of men gelijk heeft gehad of niet! Een felle brand heeft gistermorgen een schoenfabriek van de fa. Franken te Tilburg volledig in de as gelegd. De scha de bedraagt vele tienduizenden guldens. Over de oorzaak tast men in het duister. Bij het blussingswerk zijn twee brand wachten gewond doordat een vier meter hoge muur waarop zij stonden instortte. Na onderzoek en behandeling in het St.- Elizabeths Ziekenhuis zijn zij naar huis vervoerd. Onder leiding van dr. Strughold, de vader van de medische ruimteweten schap, werkt in San Antonio een groep mensen die hun sporen hebben ver diend op het gebied van de eenzaam heid. Onder hen is dr. Oskar Ritter, die in de tweede wereldoorlog achttien maanden op Groenland doorbracht met een groep Duitse meteorologen. „Op het laatst konden we elkaar wel allemaal vermoorden" is de kern van zijn ver slag. Dat is de situatie welke men juist wil vermijden. Mensen die ettelijke etmalen in een besloten ruimte zijn opgesloten hebben de vreemdste visioenen. Meermalen kwam het voor, dat zij na drie of vier dagen de instrumentenpanelen zagen smelten en wegdruppelen. Een andere man had visioenen van grijnslachen de nijlpaarden. Weer een andere kan didaat moest het experiment onderbre ken vanwege de eindeloze rijen parade rende eekhorentjes met zakken op de rug, die hij voortdurend zag. De pressie is een van de voornaam ste gevaren en de efficiency van de proefpersonen daalt snel na achtenveer tig uren afzondering. Dat blijkt uit vra gen die regelmatig worden gesteld; de antwoorden wijzen uit dat het steeds meer moeite kost ook als de vragen eenvoudiger worden gesteld. Nieuwe uitgaven Zo leefden de Egyptenaren in de Oudheid, door Pierre Montet, uitg. Hollandia N.V. Baarn De prachtige serie „Zo leefden" is vermeerderd met een deel over dc oude Egyptenaren. In tegenstelling met sommige andere auteurs in deze serie had Pierré Montet bepaald geen gebrek aan materiaal: re- liefs en wandschilderingen op oude bouwwerken, beelden en stéles, sarco fagen en cultusgereedschap en voorts tal van zeer uiteenlopende voorwerpen uit de graven, welke kopieën waren van die der levenden. Het bronnenmateriaal omvat een periode van riet minder dan dertig eeuwen. Met het oog hierop heeft de schryver voorzichtig gebruikgemaakt van wat hem ter beschikking stond. Want Egypte is in zijn eindeloos lange geschiedenis geen constante grootheid gebleven: zeden, instellingen, kundig heden en overtuigingen veranderden in die drieduizend jaren. „Nog in de nieuw ste werken worden teksten uit alle tijdperken door elkaar aangehaald", merkt Montet in zijn inleiding op. Te gen deze fout heeft hij gewaakt, een verdienste van dit boek waardoor on juiste voorstellingen verhinderd wer den. Achtereenvolgens passeren de vol gende onderwerpen de revue: huisves ting, de tijd, het gezin, huiselijk le ven, het landleven, de handwerkslie den, reizen, de Farao, de krijgslieden, de de dood. Zeer nuttig zijn de historische Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 OEGSTGEEST Vlotte levering. Speciale tankauto voor de bezorging van Huisbrandolie en Petroleum voor Centrale Verwarming. „Ruimtereizen" Zij konden elkaar wel vermoorden Twee jaar geleden maakte Donald Farrell hier zijn eerste imaginaire „maanreis", zeven dagen heen en te rug totaal. Het Dossier-Farrell vormt nog altijd een van de belangrijkste stu diebronnen voor de deskundige. Na een week werd Farrell prikkelbaar, ver moeid en verveeld. Toen werd het ex periment stopgezet, maar het gaf ten minste een aanwijzing hoeveel een mens kan verdragen en hoe hij zich li chamelijk en geestelijk ontwikkelt on der zulke omstandigheden. Advertentie „Misschien zijn we onze tijd vijftien jaar vooruit, mischien ook maar vijf jaar" zei hij verder. „Maar we weten nu wel, dat de menselijke factor het technisch kunnen sterk begrenst!" Men heeft ook vele belangwekkende resultaten over langdurige opsluiting van mensen kunnen krijgen van de Amerikaanse marine dank zij de lange onderwaterreizen van atoom-onderzee ërs. Uit die rapporten heeft men zekere conclusies kunnen trekken. Maar ook dagboeken van ontdekkingsreizigers die lange tijd in eenzaamheid doorbrach ten dragen het hunne ertoe by. Een van de belangrijkste bronnen in dit ver band is het befaamde dagboek, dat ad miraal Byrd in 1934 aan de Zuidpool bijhield. Byrd was van plan geweest het zes maanden alleen vol te hou den. Na vier maanden moest hij met een zware zenuwinzinking worden weg gehaald. Zijn van dag tot dag bijgehou den journaal bevat een ware schat van gegevens. gVülvUiVt lllvVt*! '^VIEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15