Rel in raad over liet ontbreken van een voetpad aan de Hoge Rijndijk Vuurpijlen voor de grap afgevuurd bij Castricum Vanuit het ziekenhuis op het paard gestapt „Fan een handeltje is geen sprakezegt burgemeester Vanaf KW 128 Grappenmakers voeren „Neeltje Jacobabijna nog aan ook Kieviten vieren zevende lustrum 198 Leiden houdt in Zoeteru-oude een oogje in het zeil Gisteravond vergaderde de raad van jeterwoude onder voorzitterschap van argemeester Detmers. By de behande- ng van de notulen van de vorige ver- idering, vroeg de heer J. H. v.d. Ploeg et woord. Hij merkte op, dat hetgeen jj heeft gezegd over het nablijven na t openbare vergadering voor een praat- by de haard niet uitgebreid genoeg de notulen voorkomt. Op een desbe- ■effende vraag van de voorzitter zei de eer van der Ploeg er prys op te stel- i, dat het door hem gesprokene in notulen uitgebreider wordt weer ge- even. Hierop antwoordde de voorzitter, it zal worden nagegaan of een en an- alsnog in de notulen kan worden pgenomen. VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 Geen bungalows Een J schrijven van G.S. behelstde de oedkeuring van het uitbreidingsplan rouwenweg-Vlietweg, G.S. merkt hier- ij op, dat ingevolge de bezwaren van e gemeente Leiden, het plan zodanis gewijzigd, dat het achterste gedeelte an de Vlietweg, niet meer in aanmer- l komt voor bungalowbouw, mede _Fen het smalle wegdek en het toe- emende verkeer. De he er G. Koek ierkte op, dat het he mbekend is, dat p dat gedeelte van de Vlietweg dure :ukken grond zijn aangekocht voor ungalowbouw. Deze kopers worden door it bouwverbod ten zeerste gedupeerd. Ie voorzitter zei dat hij dit wel ver- elend vindt, maar het college van B. W. zien de noodzaak niet in om iervoor in beroep te gaan bij de Kroon, et zal dan moeten aantonen, dat be- ttuwing, mede gelet op de verkeersvei- gheid ter plaatse, geen enkel gevaar plevert. Dit is volgens B. en W. niet oudbaar aan te tonen, an de Vrou- enweg. mogen 36 bungalows, worden ebouwd. De heer J. H. van Mil, merkte onisch op, „het wel juist te vinden, dat e gemeente Leiden een oog in het zeil oudt, wat wy hier in Zoterwoude van lan zijn te doen", (luid gelach in de aad>. Verder hebben G.S. goedge- eurd, dat een hulppostkantoor is aan- ekocht en een aan te leggen weg wordt vergenomen aan de Noord-Aa, in het rije verkavelingsgebied. G.S. heeft an- ermaal de goedkeuring onthoudenLL an het raaadsbesluit tot aankoop van et pand Miening 1, op grond van on- endabilitiet en het niet noodzakelijk lezit voor de gemeente. Ook wat dit atste betreft zei de voorzitter, dat loeilijk is aan te tonen dat dit pand rendabele exploitatie kan worden ge- omen, hoewel B. en W. dit pand gaar- e in het bezit van de gemeente zag. zal nog worden geocht naar een ormule, waarop dit wel aannmelijk an worden gemaakt. De heer Paar- ekooper gaf B. en W. in overweging, het terceel uit te geven voor volkstuinen, o vroeg of G.S. daar wel ontvankelijk oor zouden zijn. De voorzitter ontkende ulks, gezien de grote schadepost, die p dit perceel moet worden gelegen. Geen ruimte Een schrijven aan deraad was lnge- omen van J. Reriegeld en anderen, loudende een verzoek om na te gaan if het mogelijk is, dat langs de Hoge tijndijk tussen de 5 Meilaan en de loede Herder een voetpad kan worden angelegd aan de zyde van de Ryne- ommerstraat. De voorzitter deelde me- dat geinformeerd is by de Rijks- rat er staat of dit te verwezenlijken zou ijn. De Rijkswaterstaat wees de Hoge üjndijk en het ontbreken van voldoen- e grond die zijde van de Rijksweg. De heer Koek zei dat indien het col- sge van B. en W. meer begrip zouden onen voor deze kwestie de uitslag an- ers zou zyn geweest. B. en W. heb- len, aldus de heer Koek, de gemeente- rchitect er op uit getuurd, die met een teel onhandig handeltje de zaak zo oorgesteld heeft dat het moest worden fgewezen. De voorzitter was hierover eer verontwaardigd. „De bewering als toii er geen begrip by B. en W. zyn eweest voor dit onderwerp, wijs ik erstond van de hand". Zelfs wethou- ler van Hofwegen heeft deze zaak per- oonlijk onderzocht in byzyn van my, ldus de voorzitter. „Wat nu eenmaal liet kan, kan ook niet". Steeds heftiger rerd het debat tussen het college van 1. en W. en de heer Koek hetgeen tot evolg had, dat de voorzitter aan het aadslid vroeg de woorden terug te ne- De heer Koek bleef er van over- nigd, dat b. en W. niet voldoende be- np hebben voor de kwestie. Devoor- litter zei het fataal te vinden, dat „als ie heer Van den Broek iets doet, dit bij erschillende raadsleden nooit goed is", lier is gedaan wat mogelyk was en fan een handeltje is geen sprake. ,Als de heer Koek toch blyft hame ren", zei de voorzitter, „zal ik hem niet meer antwoorden". Hij vond de ver dachtmaking zeer onbetamelijk. De heer De Graaf was het met B. to W. eens, dat voor een voetpad ter plaatse geen ruimte is. Dit zou de verkeerssituatie aldaar nog gevaarlijker maken. De heer Van Mil stelde ten slotte voor het voetgangersverkeer van af de Titus-Brandsmastraat via een noodbrug door de Rijnegommerstraat te leiden door het te ontsluiten gebied. Wethouder Van Hofwegen voelde daar »el iets voor. Hij is trouwens al in die richting bezig. Ook werd nog gesproken over het aanbrengen van zebra's op dt Hoge Rijndijk. De leden van de waterleidingcommis- Bie werden met algemene stemmen her kozen, evenals de zittende leden van de woonruimteadviescommissie. Het voorstel van B. en W. om het Verzoek van de woningbouwvereniging tot intrekking van het raadsbesluit tot garantie voor een geldlening van een bedrag van f. 15.000 in te willigen, werd met algemene stemmen aangeno men. Bij behandeling van het voorstel om de waterstaatkundige zorg voor een deel van de Room- en Meerburgerpol der voor rekening van de gemeente te nemen zei de heer Van Mil, dat het hem heeft getroffen, dat hij bij de desbetreffende stukken, geen financieel verslag heeft aangetroffen. Dit had hy wel wenselijk geacht. Het voorstel werd echter zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van perceeltjes grond aan de Noordbuurt voor de omlegging van het Watertje, bracht de heer Van Mil op het idee het erlengde van die strook jes grond aan te kopen voor het door te trekken voetpad tot aan de woning van Van Cromvooit. Na enige beraad besloten B. en W. alsnog te proberen deze stukjes aan te kopen. Ook het voorstel tot aankoop van perceeltjes grond in de Rijngegomerstraat, nodig voor de ontsluiting van het achterlig gende gebied, werd met algemene stem men anvaard. Op voorstel van B. en W. krijgen de gemeenteambtenaren een ver hoogde kinderbijslag. Het voorstel tot wijziging van de begroting voor het grondbedrijf en de gemeentebegroting MARKTBERICHTEN LEIDEN. 27 oktober. Veemarkt. Aan voer: melkkoeien 75, prijzen: 1910-1250 per stuk; handel: rustig; vette koelen 340, 12.55-3.25 per kg schoon gewicht, flauw; vare koeien 70. 1450-975 per stuk. rustig; graskalveren 40. f 250-375 per stuk. kalm; vette kalveren 116, f 2.00-2.55 per kg le vend gewicht, lui; vette schapen 50, i 100- 120 per stuk, redelijk; fokschapen 100, 1120-140 per stuk, rustig; vette lammeren 1675, f 90-120 per stuk, redeiyk; varkens (zeugen) 31 1325-425 per stuk. matig: schrammen 233, f 70-90 per stuk, matig; biggen 24, f 45-54 per stuk, matig. ALKMAAR. 27 oktober. Kaasmarkt. Commissienoteringenfabrleksedammer 11.92, Goudse volvette f 2.02-2.04. Handel goed. 1961, werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De voorzitter bood daarna de begrotingen van het jaar 1962, van de gemeente, de instelling voor maatschappelijke zorg, het grond bedrijf en het waterleidingbedrijf aan. De heer van Mil stelde voor een ap- parte commissie van onderzoek te be noemen voor het nazien van de begro tingen. (voorheen de commissie voor de financiën) Hieraan werd gevolg gege ven. Bij stemming werden de heren J. B. van Diemen, G. Koek en Joh. van Vliet in deze commissie benoemd. Tijdens de rondvraag wees de heer L. v. d. Geest op het gevaar van duister nis bij de Lammebrug tot de Voorscho- terweg. De voorzitter zei, dat de lan taarnpalen reeds zijn gearriveerd, maar dat de Stedelijke Lichtfabrieken van Leiden opzich laten wachten voor de aansluiting. Ook de raad van Leiden, heeft een besluit genomen om ter plaatse openbare verlichting aan te brengen. Goede sfeer De wethouder betreurde het, dat en kele raadsleden tydens de vorige ver gadering de raadszaal ontevreden heb ben verlaten om kracht by te zetten aan hunwensen, dat zy onder gegeven omstandigheden niet meer mee doen n een praatje na de vergadering. Hy verzocht de betrokken leden, nu te blyven om te trachten het geschil bij te leggen en de goede sfeer in de raad onderling weert e herstellen. Drie Katwykse vissers hebben in de afgelopen nacht een groot deel van het reddingsapparaat langs de Nederlandse kust onnodig in actie gebracht. Zuiver uit baldadigheid hebben ze een aantal vuurpijlen afgeschoten vanaf hun kot ter KW 128, ter hoogte van Castricum aan Zee. Twee motorrreddingboten en de loodsboot Aldebaran kwamen er voor in actie. De eerste rode lichtkogel, die aan een parachute bleef hangen, werd vannacht omstreeks twee uur gezien door de kust wacht in IJmuiden op een afstand van ongeveer drie mijl noordnoordwest van IJmuiden. De positie van het schip, dat deze vuurpijl afschoot, was dicht bij de kust, zodat men vermoedde, dat het schip in nood verkeerde. De be manning van de motorreddingboot .Neeltje Jacoba" werd gewaarschuwd jn reeds om tien minuten over twee was de reddingboot in zee. Ook de mo- torstrandreddingboot „Ubbo" uit Eg- mond aan Zee ging in zee. De loods boot „Aldebaran", die op station voor de IJmuidense pier koerste, werd even eens naar de „noodpositie" gedirigeerd. Omstreeks tien minuten over half drie werd een tweede rode lichtkogel waar genomen. De IJmuidense kustwacht be antwoordde dit noodsignaal door een witte lichtkogel af te schieten. De „Neel tje Jacoba" was als eerste ter plaatse, maar kon geen schip vinden. Later zag men van de kust' af en van de „Alde baran" af een klein lichtje op de plek waar de lichtkogels waren afgevuurd. De „Neeltje Jacoba" zette koers naar deze plaats en trof daar de onverlich te KW 128 aan. De kotter voer bij de nadering van de reddingboot volle kracht weg en ontstak de verlichting en de na- vigatielichten. De schipper van de Neeltje Jacoba, L. 'tHart, moest voor de kotter scherp uitwijken om een aanvaring te voorko men. De bemanning van de KW 128 stond in de stuurhut maar weigerde te antwoorden op vragen van de redding bootbemanning. Toen de KW 128 omstreeks vier uur in IJmuiden aankwam, heeft personeel van de havendienst van het Staatsvis- sershavenbedryf geinformeerd bij de drie bemanningsleden of men iets van vuurpijlen had gezien. De drie mannen antwoordden ontkennend. Ze ontkenden ook tegenover de poli tie van het Staatsvissershavenbedryf iets van het geval af te weten. Nadat de drie mannen afzonderlijk waren ge hoord, gaven ze toe de lichtkogels te hebben gezien. Ze hadden de vuurpijlen zelf afgestoken. De Neeltje Jacoba kon toen omstreeks vijf uur worden teruggeroepen naar IJmuiden en vanmorgen is de Velsense recherche begonnen met een nader ver hoor van de schipper van de KW 128 en de matrozen. VOORSCHOTEN Voorliefde voor heggen „U zit nogal eens in de heg met uw auto", zo constateerde de politierechter, hetgeen een chauffeur uit Voorschoten niet ontkende. Dit was een gevolg van het feit, dat hij te Leidschendam de hoek van de Kniplaan—Mayflowerweg altijd tekort nam en in de heg van een tuin terecht kwam. Op 4 april sneuvelden daardoor 9 struiken. De rechter veroor deelde de chauffeur conform de eis tot f30 of 6 dagen hechtenis en tot ver goeding van de kosten van de heg. Doessoen-priester vertelt „Ik ben een Doesoen-priester, dat be tekent dat ik onder de Doesoenmensen in N.-Borneo werk", aldus fathér Lam- bertus v. d. Geest van Mill-Hill, die in het Bondsgebouw aan zijn mede-paro chianen het een en ander vertelde over zijn missiegebied. Op een vlotte manier schetste de missionaris zijn leven in Brits Noord Borneo, waar ongeveer een half miljoen mensen wonen en waar dertig priesters belast zijn met het mis siewerk. Het is een zwaar leven, hetgeen sterk tot uitdrukking kwam bij het ver tonen van de dia's, waarop men de uiterst primitieve omstandigheden van bevolking en missionarissen kon waar nemen. Een leven in een tropische hitte, te midden van een woeste, maar toch ook overweldigend mooie natuur. Deze avond werd georganiseerd door de vier standorganisaties van de St. Laurentiusparochie. WASSENAAR Waarschuwing Uit bij de politie binnengekomen me dedelingen is gebleken, dat bewoners van Wassenaar de laatste tijd onaangename ei-varingen hebben opgedaan met ven ters en scharenslijpers, die absurd hoge prijzen berekenden. Vermoedelijk betreft het hier personen die niet in het bezit zijn van een vergunning van B. en W. Daarom wordt een ieder aangeraden bij venters en scharenslijpers e.d. eerst te informeren naar hun vergunning. Deze vergunning wordt slechts aan bonafide personen verleend. Het is niet raadzaam, als geen ver gunning getoond kan worden, van ven ters enig goed te kopen of enig werk te laten verrichten. Op donderdagavond 2 november a.s. wordt de reeks theorie- en schiet- avonden van de Wassenaarse reserve- politie onderbroken voor een contact avond in het zaaltje van het politie- j bureau, waarop de leden van het Korps zullen worden voorgesteld aan de bur gemeester van Wassenaar, mr. W. J. Geertsema. Er zullen op deze avond enkele reservisten worden beëdigd. Bepaling zebra's B. en W. hebb enin verband met de nieuwe voetgangersbepalingen een aan tal voetgangersoversteekplaatsen aange wezen en wel op de volgende punten: 1. de Achterweg (bij de Langstraat); 2. de Gravestraat, de Langstraat, de Jo- han de Wittstraat en de Lange Kerkdam Obij het door deze wegen gevormde kruis- puint; 3. de Houtlaan (by de Rijksstraat weg) 4. de Johan de Wittstraat (bij de Van Zuylen van Nyeveltstraat)5. de Kerkstraat (bij de Korenlaan); 6. de Lange Kerkdam (bij de kruising met de Van Oldenbarneveldtweg en de Prinsen- weg); 7. de Oostdorperweg (b- de Van Zuylen van Nijeveltstraat)8. de Prin- senweg (bij de Lange Kerkdam); 9. de Raaphorstlaan (bij de Rijksstraatweg); 10. de Schoolstraat (bij de Van Zuylen van Nijeveltstraat)11. de Stoeplaan (bij de Buurtweg en de Wittenburgerweg) 12. de Storm van 's-Gravesandeweg bij de Van Zuylen van Nijeveltstraat en de Duinrellweg)de Van Zuylen van Nije veltstraat (bij de Berkheistraat, de Schoolstraat en de Johan de Wittstraat) en bovendien op de rijwielpaden bij de bushalten van de N.Z.H.V.M. De Wassenaarse Hockey- en Cricket club „De Kieviten" begint de volgen de week met een reeks feestelijkhe den ter gelegenheid van haar 35-ja- rig bestaan. Op dinsdag 31 oktober is er voor de junioren een tweekamp met H. G. C. op de terreinen aan de Kat- wijkseweg en 's avonds een feestavond. Op zaterdag november een feest avond georganiseerd voor de adspiran- ten, met een lezing over hockey door de heer C. de Bock en een quiz, geleid door ere-voorzitter E. C. A. Rijpstra. Op zondag 5 november wordt 's mid dags het jubileum herdacht in een bui tengewone algemene vergadering. Op za terdag 11 en zondag 12 november wordt er op „De Schulpwei" een groot senio- rantoernooi georganiseerd waaraan be halve de Kieviten zelf zullen deelnemen de verenigingen MOP, PW, 't Gooi, EMHC, Groningen, alle met dames- en herenteams. Op zaterdagavond 11 no vember is er een feestelijke bijeenkomst voor de leden in Kasteel Oud Wassenaar. Het weekeind van 18 en 19 november zal in het teken staan van feeste- Filatelisten wisselen kennis en zegels uit De maandelijkse bijeenkomst van de Leidse Postzegelverzamelaars is voor de pele leden, die trouw deze avond bezoe ken. steeds weer een prachtige gelegen heid, niet alleen om hun kennis van de filatelie uit te breiden en nieuwtjes omtrent nieuwe uitgaven op te doen, maar de bijeenkomst biedt bun telkens weer een kans om of via veiling of via de onderlinge ruiling hun verzameling uit te breiden. Gisteravond konden de liefhebbers ge nieten van een lezing van de heer J. C. Schaf er uit Amsterdam, die sprak over de zegels in West-Duitsland na 1945. Hier ligt blijkbaar een unieke gelegen heid voor specialisten om op bijna ieder terrein nog te pionieren en te speuren. De buitengewoon goede dia's droegen er mede toe bij om het geheel op een hoog peil te plaatsen. Bij de rondvraag kwam het plotseling verplaatsen van de vastgestelde avond ter sprake. Na een lange discussie gaf de voorzitter, de heer A. de Best, drie mogelijkheden ln overweging en verzocht de leden 'hierover hun gedachten te la ten gaan: de bijeenkomst te verplaatsen naar vrijdag, op welke dag de huidige zaal steeds «ter beschikking is; zoeken naar andere lokaliteit met de mogelijk heid van contributieverhoging of de woensdag aan te houden, maar dan met het risioo dat men de bijeenkomst wel eens naar een andere avond zal moeten verplaatsen. Op de volgende vergadering zal hier over beslist worden. Na de aansporing om noe meer kavels maar dan van Neder land in te zenden sloot de heer de Best de vergadering en konden de leden on derling nog «geruime tijd ruilen. Miljoenenschade te Tegelen (Van onze Haagse redactie) Bij een brand ln de fabriekshal van de firma gebr. Laumans, dakpannenfa- briek te Tegelen, die vannacht otaal uitbrandde, stond een nieuwe ringoven, waarboven zich drie verdiepingen met drooginstallaties bevonden. De schade kan nu nog niet precies worden vastgesteld, maar deze loopt in de miljoenen. De kortste weg naar Volkenburg „Ik zoek de kortste weg naar de vlieg basis Valkenburg", verklaarde een 21- jarige matroos van de Kon. Marine vannacht aan de Haagse politie, toen deze hem van een dak in het Noordein de had gehaald. Deze uitlating kon worden verklaard uit het feit. dat de Jongeman Ietwat onder de invloed van sterke drank ver keerde. Bewonders van het pand had den ongeveer half vier de politie ge waarschuwd, omdat zU gestommel op het dak hoorden. Het bleek, dat de matroos ln de tuin van het voormalige paleis aan het Noordeinde verdwaaldwas geraakt. Hij zag toen tegen de gevel van een huis, dat aan de tuin grenst, een ladder staan. Vla deze kwam hij op het dak en dacht aan de straatzijde van het huls de begane grond wel weer te bereiken om zijn weg naar de vliegbasis te vervol gen, welke illustie natuurlijk ln rook opging Hij werd door de politie aan de Kon. Marechaussee overgegeven. Bi| Els Dingemanse ln Seroos- kerke op Walcheren hangt een zwart beertje aan de muur, dat allemaal speldjes van verpleeg stersdiploma's' op heeft. „Ik heb ze daar maar op geprikt", zegt Els (28), want ik heb die diplo ma's niet meer nodig. Els heeft het verpleegstersuniform verwisseld voor de kleding van de jockey: zwart petje, zwart jasje, wit overhemd, zwarte broek en Ieren rijlaarzen. Samen met haar vriendin Greet Jacobs (27) ls Els vanuit het ziekenhuis op haar paard gestapt. Op Walcheren hebben beide meisjes de de rultersportschool „Rodeo" opgezet. Wat hebben de mensen ln Seroos- kerke gegniffeld en wat hebben ze er een schande van gesproken, toen die twee meisjes zomaar paardrijlessen gingen geven! Zoti ondernemingslust, daar kon nooit wat goeds tilt voortko men. Maar sinds Greet en Els in fe bruari zijn gestart met hun ruiterfeest (want dat is de betekenis van „Rodeo") ls er heel wat veranderd in de houding van Walcherse boeren en boerinnen. In Serooskerke zijn de mensen nu trots op de ruiterschool. Want het gaat goed met Els en Greet. Hèèl goed. Langzaam maar zeker verdwijnen de paarden ook uit Zeeland. Het ls niet tegen te houden, de landbouw mechaniseert steeds meer. Maar de vele paardenliefhebbers zien het met een bloedend hart. Els heeft het ook gezien, toen ze nog in het gasthuis van Middelburg werkte. Ze wees er haar collega-verpleegster Greet op. 's Avonds, als de dienst er op zat, praatten ze er samen over. Want Els, die op een boerderij is ge boren, had met haar liefde voor paar den Greet ook enthousiast gemaakt voor de snelle, rappe rijdieren. OPNIEUW VERLAGING VAN EXPORTTOESLAG BOTER (Van onze Haagse correspondent) Het produktschap voor zuivel heeft besloten de toeslag op de uitvoer van roomboter (opnieuw) te verlagen, en wel met tien cents per kilogram van f 1,20 tot fl,10. Deze verlaging van de exporttoeslag gaat voor Engeland en Italië maandag a.s. in, en voor de overige in aanmer king komende gebieden drie weken later. De toeslag wordt verleend, indien de boter bij uitvoer niet ouder ls dan acht weken. De bovenvermelde verlaging hangt samen met het gelijke tred houden met het Deense prijspeil dat iets is opge trokken. In het exportprijsbeleid is (nog) geen rekening gehouden met de prijsstijging hier te land-a voor roombo ter. Veertien dagen geleden ging de toe slag op de export van boter omlaag van f 1,40 tot f 1,20. Nieuwe uitgaven Sesam nieuwe geïllustreerde wereldge schiedenis, deel II: Frankrijk en Oost- Europa; deel 12: de achttiende eeuw; deel 13: de tijd van de Franse revolutie; deel 14: de eerste helft der negentiende eeuw. TJitg.: Bosch en Keunlng N.V., Baarn. Blanke, luister toch, door R. Wright. Ultg.: F. G. Kroonder, Bussum. P. J. M. Aalberse 1871-1948. Academisch proefschrift van dra J. P. Grlbllng, ter ver krijging van de graad van doctor ln de letteren. Ultg.: De Lanteern, Utrecht. Brug over de Drlna, door Ivo Andrlc, en Man In de storm, door Davld Walker. Ultg.: De Fontein, Utrecht. Jongens van Gaasterland, door Inne de Jong. Verschenen ln de Jeugdserie bij uit geverij De Arbeiderspers, Amsterdam. Plet Vroiyk en de diamanten, door A. v, d. Zwet, en Liselot, door D. Kloek. Verschenen ln de serie Mei-pockets voor de Jeugd bij uitge verij Meinema, Delft. lijkheden voor oud-leden. Zaterdagmid dag 18 november wordt begonnen met een reünistenwedstrijd tussen elftallen van oud-spelers en oud-speelsters. Van 4 uur tot half 6 recipleert het bestuur in het clubhuis, zaterdagavond is er voor reünisten een souper-dansant gehouden in het clubhuis van de Haagse Golf en Countryclub op Groot Haesebroek. Op zc.idag 19 november worden de feeste lijkheden besloten met een onderling mixed-toernooi voor senioren en reünis ten. Ex-verpleegsters hebben nu eigen ruiterschool Van de zomer bleek, hoeveel belang stelling er in Zeeland ls voor een rulter sportschool. Greet en Els hadden han denvol, en hun paarden ruggen vol werk. Vakantiegangers, maar ook Zeeuwen wilden leren rijden. En ande ren huurden een paard om over de Walcherse stranden en door de duinen een schitterende rijtoer te maken. Kinderen waren niet meer weg te slaan uit de stal en vroegen hun ouders, of ze volgend Jaar weer terug mochten komen naar de paardjes Ruitersportschool „Rodeo" is met één paard begonnen. Maar Els en Greet hebben erinmiddels al drie. En een IJsIandpony voor de kinderen. Want kinderen zyn niet gauw te jong om te leren rijden. De jongste klant van de zomer was een Jongetje van vijf Elke morgen rijden Els enGreetWW met hun hond samen op nbrom- fiets van Serooskerke naar Domburg waar het oefenveld en de stallen zijn. Dan begint een lange dag. Paarden voeren, roskammen, oppoetsten en les geven. Bijna militair zijn de comman do's, die Els ten beste geeft. Daartus sendoor klinken haar scherpe, rake opmerkingen. (Deze pag. Is gedeeltelijk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT LUSTELOZE MARKT Amsterdam, 27 October De internationale waarden hebben vanmiddag direct bij de opening opnieuw afbrokkelende koersen te zien gegeven. Over gehele linie noteerden de hoofd fondsen beneden het voorgaande slot- niveau. Certificaten Hoogovens maakten hierop een uitzondering. Dit fonds lag op 789 een punt hoger. De handel had in alle hoeken niet veel te betekenen. Van de slotkoersen in Wall Street van gisteren ging in Amsterdam niet de min ste stimulans uit. De Westduitse beurzen gaven koersdalingen te zien van circa tien punten. De stemming op het Damrak was lus teloos en werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de toenemende spanning rond Ber lijn. De steeds terugkerende angst om over het weekeinde flinke posities aan te houden, was zeker vandaag aanwezig, nu ln Berlijn de Russische en de Ge allieerde tanks pal tegenover elkaar staan. „Dicht by huis blyven", zo rede neert ie beurs. Daar houdt men zich aan. Aku was op 386% na een opening op 385(2 nauwelijks prijshoudend. De Philipsaandelen stegen van 1068 tot 1077, doch verloren op die prys altyd nog circa vyf punten vergeleken met de vorige slotkoers. Unilevres Hepen op van 839 tot 846, tegen een vorige slotkoers op 842. Kon. Olies byna een derde kwartaalcyfers van het Hoogoven concern waren niet zo slecht als men had verwacht. De lagere winst in dit kwartaal vergeleken met het derde kwar taal over 1960 ls, aldus de beurs, reeds lang ln de koers van dit fonds verdis conteerd. Certificaten Hoogovens liepen op van 786 tot 789, by een slotkoers van gisteren op 788. De handel ln dit fonds was minimaal. Op het verlaagde niveau by de opening van de markt had het buitenland enige belangstelling voor de hoofdfondsen waardoor de koersen, zoals boven aangehaald, konden aantrekken. Vergeleken met de slotkoers van vo rige week vrijdag boekte Aku een koers verlies van veertien. Hoogovens 23 pun ten lager. Philips steeg tien en Unilever circa acht punten. Kon. Olies daalden deze week anderhalve gulden. In de lokale afdelingen werden aande len Curagaosche Handelsmaatschappy vyf punten hoger op 145 geadviseerd, nadat deze aandelen gisteren reeds tien punten waren opgelopen. Ter beurze gaan geruchten dat deze maatschappy zal worden overgenomen. De aandelen van de Exploitatiemaatschappy veran derden niet veel. De beurs verwacht van dit concern over het lopende boekjaar een dividend van tien procent, plus vyf procent in aandelen, (over 1960 werd «tien procent dividend uitgekeerd, waar van vyf procent naar keuze in aande len). In de Amerikaanse sector werden certificaten Internationals Flavors op 281/8 dollar geadviseerd tegen gisteren 27 5/8 dollar. De introductie ls een zeer groot succes geweest: er werden donder dag 2410 shares in dit fonds omgezet. De Cultures en de Scheepvaarten ga ven doorelkaar weinig verandering te zien. Staatsfondsen vrijwel onveranderd; WISSELKOERSEN Amsterbdam, 27 oktober, Londen 10.13%10.14% New York 3.60ft—3.60ft; Montreal 3.49ft—3.49ÜJ Parys 73.181323: Brussel 123%—7.23*4 Frankfort 89.99—90.04; Stockholm 69 64 —69.69: Zürich 83.30%—83.35%: Milaan 58.02%58.07(2Kopenhagen 52.31— 52.36; Oslo 50.58—50.63; Wenen 13.94— 13.95; Lissabon 12.64%—12.65%. „Je moet de meeste mensen eerst bybrengen, dat het geen auto is, maar een dier". Het idee, een eigen paardrljschool te hebben, had Els twintig jaar geleden al. Toen was ze een meisje van zeven jaar. Andere kinderen lachten haar uit. En haar vader wilde er niet van horen, toen Elsje om een pony zeurde. Maar na twintig jaar heeft Els met Greet de sprong gewaagd. Een paarde- sprong, die een uitstekend begin was. BEURS VAN Vrijdag 27 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— AMSTERDAM Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden 102% 102ft 102% 102ft 102ft 102ft Ned. '60 II 4% 102 ft 102ft 100% 10074 GB 1001» 100% 100% 100H 97% 97% Ned. Grtb. obl. 3% 83 L Ned. '47 3% 98%GB 94 97 L 96% Ned. '53 I-n 3% 96 96 Ned. '56 3% 95S.GB 95% Ned. '48 3% 90% 90 y4 Ned. bel. cert. 3% 89% Ned. *50 I-II 3(4 90% 90% Ned. *54 I-n 3% 92 ft 92ft 92 92ft Ned. '55-n 3% 93% 93% 92 91% Ned. Grtbk. obl. '46 3 9274 9274 Ned. doll. ln. '47 3 91% 91ft Ned. Inv. cert. 3 99 ft 99%GB 99%GB 99% 99 95% 95% Ned. won. b 1. '57 6 10874 108% Ned. won.bl. '58 4% 101 lOOU ACTIEVE AANDELEN 110%GB 109 GB Ver. HVA-my 124 123% AK.U 387% 386% A'dam 753 3 A'dam *51 I 2% A'dam '56 I 2% A'dam "56 H 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag -52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredJetinsteHingen Robeco 247.50exd. Amst. Bank 385 Cultuurbank 31 Holl. Bank Unie eert. 217% Ned. Handelmy318% Rott Bank 360% Twentsche Bank 317 Senembah koers v. heden 104% 84% 85 84% 8474 88% 88% 88% 85 84% 85% 85 92V4 92 L 9374 93% 90 92 L 97% 98 97 95% 95% 102% 103 115 158% 58.50 153% 169 158% 335% 156 158% Deli My cert"4.90 Hoogovens certJ88 Philips gem. bez. 1081% Unilever cert842 Dordtse Petr541 Kon. Petr. (50 A f 20) Holl. Amer. iyn Java China Paket KIjM Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paket My Stoomvaart My Ned. Nievelt Goudr cert. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unle NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam *52-1 (4%) id id "37 I-n (3%) Z-Holland *55 4% Bankwezen Bank N Gem "58 5% ld NW3 *52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr *52 Industr Obligaties Philips Dollarlng *51 147.40 794 1077 847 542% 114.50 157 153 58.50 197% 153 166% 157% B 337% 154% 157% 96% 96% 96% 96% 100% 961» 9674 103% 10474 104% 100ft 100% 198% 199 144 144 93% 94 400 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Patent (v.) Borsumij-Wehrj Calvé Delft cert. 246 50 386% 31% 217 317% 364% 317 400 Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwny v. Internatio Int. Kunststoff. Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Mtiller en Co. NB. Ned. Kabelfabr Philips pref Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wemink's Betonmy. Wilton Feyenoord Van Wyk èn Heringa Zaalberg Mynbouw en petroleum Biliton 2de r484 Kon Petr (f 20) 116 Amerik- fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Clties Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 700 704% 305 304 95 810 810 341 350 350 178% 176 430 255 260 175% 182 68 68% 129 130 556 545 527 529% 570 566 295 296 549 843 849 350 96 95% 198 196 294 293 93% 143 L 144 483% 116.30 24% 24 79ft 77% 49% 49% 4074 41% 50% 51% 48% 49 79 79 59% 59% 37% 37% 351» 351» 76% 76%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11