FRAUDE (een miljoen?) bij de Amsterdamse Bank Khedda's eisen niet hoopgevend Afdelingschef is naar Duitsland vertrokken FLN wil overlegmaar Minister kan ervaring opdoen met Depositogelden zijn verdwenen Prinses Irene bezoek aan West uitgesteld? WEERBERICHT Soekarno onderging niersteenoperatie Raketinstallaties van V.S. voor Bonn maximumsnelheid buiten bebouwde kom) Krachtproef in Oost-Berlijn Massale infiltratie in Zuid-Vietnam (§ud ?Jlte teuws< Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 OKTOBER 1961 No. 30486 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) Een afdelingschef van een kantoor van de Amsterdam- sche Bank te Amsterdam blijkt sinds enkele weken spoor loos te zijn verdwenen. Met hem wordt een bedrag van zes tot zevenhonderdduizend gulden vermist. Het is zelfs niet uitgesloten dat hij zich een groter bedrag er wordt zelfs gesproken van een miljoen gulden heeft toegeëigend. De hoofddirectie van de Amsterdamsche Bank heeft bij de officier van Justitie aangifte gedaan van de verduiste ring. Het onderzoek is in handen gegeven van de hoofd inspecteur H. Molenkamp, chef van de Amsterdamse cen trale recherche, dezelfde die ook het onderzoek heeft geleid in de Socrates-affaire. Hij was nog niet bereid enige mede deling te doen over deze jongste fraude bij de Amster damsche Bank. Evenals bij vorige gelegenheden onthield ook de directie van de Bank zich van commentaar. De betrokken bankemployé heeft en kele weken geleden ontslag genomen en is onmiddellijk daarop naar Duitsland vertrokken. Bij een intern onderzoek van de bank. dat na zijn vertrek werd ingesteld, bleken er grote bedragen aan deposito-gelden te zijn verdwenen. Toen er een relatie bleek te bestaan tussen deze verdwijning en het ontslag van de employé, werd de officier van Justitie in kennis gesteld. Aangenomen wordt, dat de man de gelden in kleine gedeelten heeft overge maakt naar een of meer banken in Zwitserland. Hoewel vast staat dat hij per trein naar Duitsland is gegaan, wordt vermoed dat hij vandaar is door gereisd naar Zwitserland of plannen had dit te doen. De voortvluchtige heeft vrouw en kin deren in Amsterdam achtergelaten. De vrouw zou geheel onbekend zijn geweest met de frauduleuze manipulaties van haar man en zelfs met het feit. dat hij ontslag bij de bank had genomen. Dit is de derde grote verduisterings- Volgens het Antilliaanse dagblad Beurs- en nieuwsberichten" is het be zoek, dat Prinses Irene in februari aan de Nederlandse Antillen zou brengen voor onbepaalde tijd, doch waarschijn lijk tot juni 1962 uitgesteld. De Prinses zou dan eerst Suriname bezoeken en daarna de Nederlandse Antillen. De reden van dit uitstel zou gelegen zijn in het feit. dat de studie van de Prinses thans niet kan worden onder broken. Hoewel het bericht van het uitstel van het bezoek door de Regeringsvoorlich tingsdienst niet officieel kon worden be vestigd, kan volgens genoemd blad wor den verwacht, dat het uitstel binnenkort door het Hof zal worden aangekondigd. Nog niet bekend is het in hoeverre het vlootbezoek aan de Nederlandse An tillen doorgaat. Maar waarschijnlijk is, dat dit niet meer zal samenvallen met de komst van de Prinses. In juni loopt namelijk bij de Koninklijke Marine de verlofperiode. In Nederland ligt het leven dan voor een deel stil en het is zeer onwaarschijn lijk, dat de marineleiding in deze tijd een vliegkampschip, drie onderzeeboot- jagers en een onderzeeër zal bemannen voor een vlagvertoonbezoek, aldus het blad. Waarschijnlijk zal de komst van het smaldeel, bestaande uit de „Karei Doorman", de onderzeeboot jagers Rot terdam, Groningen en Limburg en de onderzeeboot Dolfijn 2 wel doorgaan. In ieder geval is bij de marineleiding op de Nederlandse Antillen, zo werd het blad officieel door de Commandant Zee macht Antillen meegedeeld, nog geen bericht van uit- of afstel binnengeko- WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan die kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 1115 uur) 26 oktober Zon op: 7.23 uur; onder: 17.24 uur. Maan op: 19.26 uur; onder: 10.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.31 en 16.48 uur laagwater te 0.26 en 12.39 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's affaire, die zich in korte tijd by de Amsterdamsche Bank heeft voorgedaan. Verleden jaar kwamen de miljoenen tekorten aan het licht, als gevolg van de aan de N.V. Socrates verstrekte kre dieten. Vorige maand bleek een Bussums raadslid, eveneens employé van de bank, bijna f 40.000.van deze instelling te hebben verduisterd alsmede ongeveer f270.000.van particulieren. President Soekarno is in Wenen geopereerd ter verwijdering van een niersteen, zo is vernomen. Gezegd werd dat de president het uitstekend maakt. Het is niet be kend of Soekarno later in de week nog een operatie zal ondergaan voor het wegnemen van galstenen. Washington zal het Westduitse leger installaties voor het afschie ten van kernraketten leveren, zo werd gisteren in welingelichte kringen in Bonn vernomen. Het Amerikaanse program voor deze leveranties zal verder worden uit gevoerd. Dit zou een van de pun ten zijn, waarover de Amerikaanse onderminister van Defensie, Ros- well Gilpatric, en de Westduitse minister van Defensie Joseph Strauss, het bij hun overleg in Bonn eens zijn geworden. In een verklaring van het West duitse ministerie van Defensie, uitgegeven na afloop van dit over leg, werd gezegd, dat de bespre kingen tot een volledig akkoord hebben geleid wat de uitrusting van het Bondsleger betreft. In Bonn verklaarde men dat de Ame rikanen aangeboden hebben het militaire potentieel van West-Duitsland te ver sterken, maar dat zij willen dat de Bondsrepubliek een deel van de kosten hiervan voor haar rekening neemt. De bijna 300.000 man Amerikaanse troepen plus hun familie, die in West-Duitsland gelegerd zijn, kosten de V.S. jaarlijks rond 700 miljoen dollar. Gilpatric zou nu tegen Strauss gezegd hebben, dat be langrijke Amerikaanse versterkingen voor West-Duitsland de Amerikaanse beta lingsbalans nog meer zouden aantasten als reeds het geval is. Gilpatric is gisteravond in Parijs aan gekomen. Hij zal daar twee dagen lang besprekingen voeren met Franse en Ame rikaanse militaire autoriteiten. Vrijdag gaat hy naar Londen. „Eisen stellen" Het Westen moet bij eventuele onder handelingen met de Sowjet-Unie een aantal eisen stellen en dit niet slechts aan de Sowjet-Unie overlaten, aldus Se nator Mike Mansfield, leider der De mocratische fractie, die de grootste is in de Amerikaanse Senaat. „Het Westen moet dan met name de eis stellen dat de Sowjet-Unie het toe zicht over de weg HamburgBerlijn weer op zich neemt, zodat deze weer door het Westen kan worden gebruikt", aldus Mansfield. Het toezicht op deze weg is in 1957 In België is het halve eeuwfeest .Koning Boudewijn de dochter van van het Carnegie Heldenfonds her- \de stichter van het fonds een her dacht. Tijdens een bijeenkomst in ynneringsplaquette aan. het Congresgebouw tr Brussel bood (Van onze Parijse correspondent) De eerste persconferentie die de nieuwe premier van de Algerijnse rebellenregering, Ben Khedda, gisteren in Tunis heeft gehouden, zal de hervatting van het vredesberaad met Frankrijk bezwaarlijk kunnen bevorderen. Weliswaar verzekerde de FLN-leider op een gematigde toon, dat de posities der beide partijen elkaar nu zo dicht genaderd waren, dat een overeenkomst nu binnen het bereik was gekomen. Door echter een geheel nieuwe procedure voor te stellen die Frankrijk onmogelijk zal kunen aanvaarden, ontnam de FLN-premier zelf aan zijn optimistische voorstelling van zaken gelijktijdig weer alle grond. Om de liquidatie van het geschil te bespoedigen wil Ben Khedda de fase van bet referendum inzake het zelfbe schikkingsrecht voor het Algerijnse volk overslaan. „Iedereen weet nu wel dat Algerije onafhankelijk zal worden en waarom zouden we dus onze kostbare tijd met die formaliteit verliezen", zo vroeg hij zich af. Wanneer Frankrijk bereid is direct en officieel de onafhan kelijkheid van Algerije te erkennen, kunnen, zo luidde de verlokkende ver door de Russen aan de Oostduitsers overgedragen. Het Westen heeft de weg daarna niet meer gebruikt, omdat het niet over dit onderwerp met vertegen woordigers der Oostduitse regering wenste te spreken. Grewe bij Kennedy De Westduitse ambassadeur in Wash ington, Grewe, heeft gisteren in het Witte Huis drie kwartier met president Kennedy gesproken over de houding van de regering te Bonn in de Berlijnse cri sis. Grewe overhandigde Kennedy een brief van Bondskanselier Adenauer. Over de inhoud ervan wilde de ambassadeur de pers niets mededelen. De brief is het antwoord op een boodschap van Ken nedy. De ambassadeur zei na afloop van zijn gesprek met de Amerikaanse president dat hij na zijn overleg te Bonn en dit gesprek met Kennedy de indruk heeft dat de vooruitzichten op een vreedzame regeling van de Berlijnse crisis beter zijn geworden. Hij waarschuwde echter voor een te groot optimisme. Hij zei voorts dat de regering te Bonn niet tegen ver kennende besprekingen met de Sowjet- Unie is. Mr. ir. Hovemon directeur der I.C.E.M. In de vergadering van de raad van de intergouvernementele commissie voor Europese migratie te Genève is gister morgen de Nederlandse regeringscom missaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, zonder tegenstemmen tot directeur van deze organisatie gekozen. (Van onze parlementaire correspondent) De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp tot wijziging van de wegenverkeerswet aan genomen, waarbij de minister van Verkeer en Waterstaat de bevoegdheid krijgt in sommige gevallen maximumsnelheden in te voeren v ïor bepaalde wegen of weggedeelten buiten de be bouwde kommen. De minister heeft nog niet definitief zijn standpunt bepaald inzake een algemene maximumsnelheid op alle wegen. In de Tweede Kamer spraken gisteren de heer De Ruiter <CH), mevrouw Kuiper-Struyck (VVD) en de heer Bommer (PvdA) over de mogelijkheid, ook eens te denken aan minimum snelheden. Deze minimumsnelheden zouden echter niet mogen bestaan zonder maximumsnelheid. De heer Bommer was nogal kritisch ge stemd. Hij wees erop, dat er ernstige pleidooien zijn gehouden voor een al gemene maximumsnelheid buiten de bebouwde kom en dat hij nog nooit goede argumenten ertegen had ver nomen. De minister heeft maar ten dele aan de verlangens toegegeven. De heer Bommer drong aan op spoed. De liberale spreekster meende dat be paalde snelheidskwesties door Gede puteerde Staten zouden kunnen wor den bezien. Deze zijn wellicht beter op de hoogte van plaatselijke omstan digheden dan de centrale overheid. Minister Korthals was voorstander van een centrale regeling. Het is niet ge wenst, dat er uiteenlopende plaatse lijke regelingen zouden komen. Om de nodige ervaring op te doen wil de minister thans in bepaalde gevaren maximumsnelheden kunnen instellen. Hij wees erop, dat een maximumsnelheid alleen zin heeft als er goede controle mogelijkheden zijn. Het huidige wets ontwerp is een eerste begin. Wat de minimumsnelheden betreft, dit vraag stuk bl"ft in stuide. klaring van de FLN-leider, de gevechts handelingen onmiddellijk worden ge staakt. Tot dusver wilde de FLN geen wapen stilstand zolang de besprekingen met Frankrijk niet eerst een beslissend re sultaat zouden heoben opgeleverd. Deze concessie is echter meer ogenschijnlijk dan wezenlijk omdat de FLN nu tevens verlangt reeds vóór een volksstemming als officieel en uitsluitend vertegenwoor diger van Algerije erkend te worden. In de praktijk is die erkenning zeker een feit sinds het moment dat Frank rijk voor het eerst een FLN- deputatie ontving. Maar de schijn werd niettemin altijd opgehouden door dat Frankrijk steeds vast hield aan het referendum voor het zelfbeschikkings recht, waardoor het Algerijnse volk de overeenkomsten later tenminste zou kunnen bekrachtigen, of, in theorie, af wijzen. Ander lokmiddel Ben Khedda hield generaal De Gaulle ook nog een ander lokmiddel voor door de belofte te doen voor de Fransen in Algerije later een waardige plaats in de nieuwe staat te reserveren. Doch ten aanzien van de Sahara eiste hij bij voorbaat weer dat dit gebied nu reeds als onafscheidbaar deel van Algerije zou worden behandeld. Ook voor de Sahara heeft Frankrijk echter het beginsel al- tijd willen hooghouden van een beslis sing over hun lot door de sporadische stammen zelf die deze woestijn bewo nen. De eerste reacties in Parijs op de rede van Ben Khedda, die met veel spanning tegemoet werd gezien, zijn, zoals te be grijpen valt, dan ook weinig hoopgevend. Gistermiddag, toen de Franse regering de tekst van de rede al ontvangen had, heeft het staatshoofd generaal De Gaul le alle ministers rond zich verzameld die bü de Algerijnse politiek betrokken zijn. Over dit beraad is geen woord uit gelekt. Het is echter, nogmaals, moei lijk te zien hoe generaal De Gaulle de Algerijnse leider zou kunnen volgen op de weg die hij nu voorstelt in te slaan, zonder het ABC van zijn dekolonisatie politiek zelfbeschikkingsrecht zelf te verloochenen. Verwacht moet daarom eerder worden dat Frankrijk nu werkelijk ernst zal gaan maken met de voorbereiding van een verdeling van Algerije en van een hergroepring waardoor de beide bevol kingsgroepen, Fransen en Algerijnen, van elkander gescheiden zouden kun nen worden. Afgezien nog van het feit dat deze verdeling in de toekomst slechts een bron van spanningen en vijand schap zou kunnen blijven, dient bove- dien te worden gevreesd dat deze her groepering zich nu onder de politiek en militair ongunstigst denkbare omstan digheden dreigt te zullen voltrekken. De „Bianca C" gezonken Het Italiaanse passagiersschip „Bian ca C", is gisteren ter hoogte van St.- George's, de hoofdplaats van het West- indische eiland Grenada, gezonken. Het 18.000 ton metende schip, aan boord waarvan zondag brand uitbrak, werd ge sleept door het Britse fregat London derry toen het in de golven verdween. De „Bianca C" was eigendom van een rederij in Genua Het schip was met een bemannine van 311 leden en 362 passa giers op weg van Venezuela naar Enge land toen de brand begon. Alle opvaren den konden worden gered dankzij het feit. dat de boot op de rede van St.- George's lag. Koningin Juliana heeft gisteren in Paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van deze organisatie. Namens de vereniging bood de heer T. Kralt uit Rijnsburg de vorstin het ge denkboek „De bloemisterij in Ne derland" aan. Oostduitse politie heeft gisteravond ge weigerd een Amerikaanse auto toegang tot Oost-Berlijn te verlenen omdat de inzittenden hun identiteit niet bekend wilden maken, aldus heeft een Ameri kaanse woordvoerder meegedeeld. Htf zei dat het Amerikaanse personeel in Berlijn opdracht heeft gekregen geen identiteitspapieren aan de Oostberlijnse politie te tonen op grond van het feit. dat zij in Berlijn vertoeven onder het driemogendhedenstatuut en recht heb ben op bewegingsvrijheid in alle delen van de stad. Vier Amerikaanse jeeps, waarin 16 man militaire politie, hebben vanochtend een Amerikaanse auto met twee burgers begeleid op een korte rit door Oost-Berlijn. De Oostduitse politie had geweigerd de auto toe te laten als de burgers zich niet legitimeerden. De auto was tot tweemaal toe door de Oostberlijnse politie teruggestuurd om dat de Amerikaanse burgers weigerden zich bekend te maken. De Amerikanen trokken toen pantserauto's en tanks in de nabijheid van de sectorgrens samen. Een functionaris van de Amerikaanse militaire missie ging te voet de grens over om het incident met een Russische officier te bespreken. De Amerikanen staan op het standpunt, dat ook het civiele geallieerde personeel zich vrij in de oostelijke sector van de stad kan be wegen. De functionaris van de Amerikaanse missie, Trivers, keerde na een half uur van zyn onderhandelingen met de Rus sische officier in West-Berlijn terug. Hij voerde daar een telefoongesprek en ging vervolgens opnieuw te voet, weer naar het oostelijk stadsdeel. Inmiddels had de Oostberlijnse politie ook aan een Franse en een Britse auto met burgers, die zich niet wilden legiti meren, de toegang geweigerd. De Amerikaanse militaire politie verwijder de de burgers uit het grensgebied. De Amerikanen reden met 3 tanks tot aan de sectorgrens. Vijf andere tanks werden in de nabijheid neergezet. De regering van Zuid-Vietnam heeft medegedeeld, dat bij een overval op een communistische bevoorradingspost nabij de Noordvietnamese grens documenten zijn buitgemaakt, waaruit blijkt dat tus sen oktober 1960 en maart jl. 1.840 Noordvietnamese infiltranten deze post zijn gepasseerd op weg naar het bin nenland van Zuid-Vietnam. Voorts zou daaruit blijken, dat een Noordvietna- mees bataljon onder commando van een kapitein, dat op 11 juni uit Noord- Vietnam was vertrokken, op 18 juli via Laos in Zuid-Vietnam was aangekomen. Ook beschikt de regering over bewij zen, dat noord-Vietnam betrokken is bij het ontvoeren, martelen en vermoor den van kolonel Hoang Thoei-nam. het hoofd van de Zuidvietnamese verbinds- commissie met de internationale contro lecommissie voor Zuid-Vietnam. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Oct. 1861: De hooge prijs van honderd duizend francs van de loterij te Marseille is gevallen op het briefje van een officier, die, er geen ivaarde aan hechtende, het had gebruikt om zijn sigaar aan te steken. De Deense regering is voor- nemens het stelsel van de pas- poorten geheel af te schaffen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1