De man die overal ogen en oren had Tsjoe En-lai wacht einde congres niet af \Waker over A merika \s veiligheid SLECHTS 3 DAGEN Kris-kras door onze historie donderdag vrijdag 75 TOEWA VERHEVEN TOT AUTONOME REPUBLIEK «A.S.S.R. TOEWA, oTora Chem y/*r*V Jenisef Jl lTan/*" Tsiadan .AKsy CHOTO TOEWA BÜITËNt i'MONGOUt DINSDAG 24 OKTOBER 1961 De openbare en politieke mening in de Verenigde Staten wordt nu al twintig jaren lang beïnvloed door deg edachte aan de mogelijkheid van een tweede overval a la Pearl Harbour, zij het dan niet van Japanse zijde. Deze misschien somtijds te rechtvaardigen, maar altijd te begrijpen vrees, komt tot uiting in een stelsel van spionage en contra-spionage, dat regelmatig bloot heeft gestaan aan scherpe kritieken, meermalen politiek onverantwoordelijke dingen heeft gedaan en meermalen ernstig heeft gefaald. Het eerste grote échec was in december 1941, toen de Japanse aanval volkomen onverwacht slaagde. Een tweede maal faalde de inlichtingendienst in 1944, toen de Duitsers volkomen onverwacht een offensief inzetten in de Ardennen. Een derde maal faalde de inlichtingendienst op Korea, waar de legers van de Noordkoreaanse Volksrepubliek volkomen onver wacht tot de aanval overgingen. Dat zijn echter nog alleen maar militaire inlichtingen, maar ook politiek heeft de inlichtingendienst veel gefaald. De man wiens taak het tot voor kort was om de samenwerking van de geheime diensten te leiden en te coör dineren, ziet eruit als een Amerikaan se universiteitsprofessor met inbegrip van bril, shagpijp entweedjasje, dat betere dagen heeft gekend. Hü was het die in de eerste plaats verant woordelijk was voor de veiligheid van het grondgebied der Verenigde Sta ten en als zodanig beschikte hy over bevoegdheden als wel geen andere ambtenaar van de Bondsrepubliek. In feite was hij alleen verantwoording schuldig aan de president zelf. Daarnaast was deze Allen Welsh Dulles ten nauwste verbonden aan tal van commissies en organisaties, die zich bezig houden met de ontwikke ling van nieuwe spionagenuddelen, hetzij onderwaterradar, langeafstands- verkenningsvliegtuigen of fotosatellie ten. „De Russen kunnen alleen maar blij zijn, dat wij hun militaire in stallaties zo zorgvuldig verkennen" zei Dulles eens. .anders zouden wij ge noodzaakt zijn in geval van oorlog willekeurig industriecentra te vernieti gen; nu weten wij precies waar we moeten zijn!". Een van zijn andere suggestieve vergelijkingen zegt, dat de buitenlandse politiek weliswaar het schild van het land is, maar dat de strategische inlichtingendienst ervoor zorgt, dat de juiste arm het schild op de juiste plaats en in de juiste rich ting houdt op het kritieke ogenblik. „Spionage is het op één na het oudste beroep ter wereld" is een van zyn an dere grapjes ,en het heeft mcc het oudste beroep ter wereld dit gemeen, dat het weinig in aanzien staat!" Achtjarige auteur Bij het uitbreken van de eerste we reldoorlog bestond de gehele Ameri kaanse inlichtingendienst uit twee of ficieren en twee schrijvers. Na die oor log werd de decoderingsafdeling van het State Department zelfs gesloten met het- motief „een ware gentleman leest de post van andere mensen niet!" In de jaren vlak voor de tweede we reldoorlog hoorde men in Washington van de militaire attachés hoogst zel den méér dan datgene wat een Ame rikaanse militaire attaché na tafel bij een kopje koffie te horen kreeg. Me dio 1941 kreeg generaal William Do novan opdracht van president Roose velt tot opbouw van een strategische inlichtingendienst. „Er is niets waar op je voort kunt bouwen, Bill" zei de president, „want er is niets!" Zo ont stond de OSS, Office of Strategie Services. Maar de OSS kon zich nog zoveel roem en verdiensten verwerven te velde zowel als op wetenscnappe- lijk gebied, na de oorlog maakte presi dent Truman er korte metten mee. In 1945 werd de OSS opgeheven en in 1949 vervangen door een cen trale inlichtingenorganisatie. Dat er over doel en opzet van die dienst veel onenigheid was .blijkt wel uit het feit, dat deze in korte tijd vier chefs had: admiraal Souers, generaal Vandenberg, admiraal Hellenkoetter en generaal Beddell Smith. In febru ari 1953 werd een burger in deze functie benoemd Allen Welsh Dulles, wiens zoon op Korea een hoofdwond opliep en die sedertdien als ongenees lijk in een sanatorium wordt ver- Dulles was zestig jaar oud, de zoon van een geestelijke uit Watertown in de staat New York. De familie Dulles had vele zonen geleverd voor de bui tenlandse dienst. Een oom van Allan was Amerikaans gezant in Londen ge weest, een grootvader en een oom wa ren minister van Buitenlandse Zaken, net zoals zijn broer John Foster la ter werd. Allen Welsh was een voor spoedig kind; opgewonden door tafel gesprekken over de boerenoorlog, schreef hij als achtjarige een boek over Engelands buitenlandse politiek in de loop der eeuwen. Dit boek werd gedrukt en verkocht ten bate van de Transvaalse Boeren (opbrengst vier duizend dollar) en hielp hem twintig jaar later aan een bruid. Toen Allen Welsh Dulles de hand vroeg van de dochter van professor Todd van de Columbia Universiteit, knorde de pro fessor: „Wie is die Dulles in hemels naam?" Zijn dochter greep een deel tje Amerikaanse bibliografie uit haar vaders boekenkast, sloeg het op bij de letter „D": en !as triomfantelijk voor: „Dulles, Allen W., schrijver van „The Great Boer War". Dulles had toen ove rigens al lang de letterkundige loop baan verlaten en de eerste schreden gezet op de weg naar het „op een na oudste beroep ter wereld". Zelfs het telefoonboek van Praag In 1916 werd hij opgenomen' in de diplomatieke dienst met een eerste spionageoodrachtcontact opnemen met officieren in Oostenrijk, die het bondgenootschap met Duitsland wen sten te verbreken. Twee jaar later zat hij in Bern als cnef van een centrale, die zich bezig hield met het schiften en verzamelen van berichten uit zuid oost-Europa. Hij nam deel aan de vredesonderhandelingen in Parijs, was eerste secretaris van de Amerikaanse ambassade in Berlijn en werd nog voor zijn dertigste verjaardag chef van de afdeling Midden-Oosten van het State Allen Welsh Dulles is de chef van de Amerikaanse Strategische Inlichtingendienst. Als zodanig is hij verantwoordelijk voor de vei ligheid van de Verenigde Staten, maar hij is alleen verantwoording verschuldigd aan de president. Met het uiterlijk van een universi teitsprofessor ziet Dulles geen detail over het hoofd; alles kan van belang zijn, tot en met het nieuwe telefoonboek van Praag. Department. Plotseiing gaf hij de di plomatieke dienst op om zich aan de advocatuur te wijden op het kantoor waar zyn broer ook deelgenoot was. Zijn belangstelling voor de buitenland se politiek verflauwde echter geen dag. In 1941 werd hij chef van de Europese afdeling van de OSS in Bern* een functie welke hij in 1943 op gaf. In die jaren bouwde hij een uit stekend icilichtingennet in de Palkan op en zijn spionnen zaten zelfs in Berlijn in het Reichs Sicherheits- Hauptamt. Zowel Canaris als Givevius behoorden tot zijn vrienden. Dulles was de eerste die betrouw bare berichten over de Duitse raket- installaties in Peenemunde uitzond. Hij nam eigenmachtig onderhande lingen op met de SS generaal Wolff in Italië en bewerkstelligde de over gave van meer dan een miljoen man zeer strijdbare Duitse troepen in Noord-Italië in mei 1945. Het door hem opgestelde overgavedocument diende Montgomery tot model bij de capitulatie op de Lüneburger heide. In 1946 trok Dulles zich weer in de advocatuur terug. Keer op keer werd hem gevraagd nieuwe plannen te maken voor een inlichtingenorga nisaties en in 1953 keerde hij weer terug in die dienst. De huidige Ame rikaanse inlichtingendienst is het pro- dukt- van Dulles acht-jarige activiteit sedert 1953. In totaal heeft hij de be schikking over dertigduizend mensen, wie hij jaarlijks twee miljoen dollar mag uitbetalen. Naast de Central In telligence Agency, die Dulles leidt, zijn er nog andere inlichtingendien sten van de staf, het leger, de marine, de luchtmacht, de atoomenergiecom missie, het ministerie van Buitenland se Zaken en de FBI.' Al die organisa ties vormen samen 'n commissie waar in zij allemaal zijn vertegenwoordigd en waarvan Dulles voorzitter is. De moderne spionage is wel vér verwij derd van de tyd van Mata Hari en mademoiselle Docteur. Dertig procent van alle inlichtingen is afkomstig van de militaire attachés in het buiten land, een kwart komt van Amerikaan se diplomatieke missies in het buiten land en een ander kwart komt van kranteberichten. radiouitzendingen, toeristen en buitenlandse publikaties. De rest, een vijfde deel van alle in lichtingen, komt. van geheime agen ten. spionnen en ondergrondse acties alsmede van operaties ter zee r-n in de lucht. „Overal kan men belangwek kende informaties vinden" zegt Dulles. „In het telefoonboek van Praag, in medische publikaties van de Chinese volksrepubliek en in de toespraken van Chroesjtsjow.Het werk van Dulles was gecompliceerd en vol haken en ogen. Keer op keer moest hij zich aan felle kritiek blootstellen, zoals het vorige jaar met het incident van de U-2. Maar dat hoort ook bij zijn werk. Hij droeg de verantwoording voor de veiligheid van zijn vaderland; dat was zijn enige verantwoording. Felle fabrieksbrand te Weert (Van onze correspondent) Een felle brand heeft gistermiddag een gedeelte van de aluminium- en me- taahvarenfabriek „Platinal" te Weert in de as gelegd. De brand, die omstreeks 1 uur werd ontdekt in de afdeling em ballage van de fabriek, vond in de in dit gebouw opgeslagen grote partij zijde papier en karton gretig voedsel. De in een recordtempo gearriveerde brand weer van Weert kon niet meer ver hinderen, dat de emballageafdeling, die in een apart staand gebouw was gehuis vest, tot de grond toe afbrandde. Ook een aantal machinerieën, waar onder een zeer kostbare plastic-vorm machine, ging in de brand verloren. Omdat gevaar voor overslaan van de brand naar andere afdelingen van de fabriek en naar de gebouwen, waarin de kunstdrukkerij Smeets is gevestigd, niet uitgesloten was, werd direct na het brandalarm ook de brandweer van Eindhoven met groot materiaal te hulp geroepen. Door het snelle optreden kon den de andere gebouwen voor het ge vaar van brand worden behoed. De bei de brandweren waren om ongeveer 3 uur de brand volledig meester. Het na- blussingswerk duurde gisteravond nog steeds voort. De schade, die ongeveer 250.000 300.000 gulden bedraagt, wordt door de verzekering gedekt. De brand is vermoedelijk ontstaan door broei in een hoeveelheid verpak kingsmateriaal. Deputatie bloemisten naar Koningin Een deputatie van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft van morgen op Paleis Soestdijk aan de Ko ningin een exemplaar van het gedenk boek „De bloemisterij in Nederland' aangeboden, dit ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de organisatie. Het boek werd geschreven door een aantal deskundigen onder eindredactie van prof. J. H. van Stuyvenberg. die tevens deel uitmaakte van de deputatie. De de putatie bestond verder uit de heren T. Kralt, onder-voorzitter van de vereni ging en tevens voorzitter van de KiV/, Bloemenveilingen, G. Lodder, voorzitter van de kring bloemist-handelskwekers, A. de Zoeten .voorzitter van de kring bloemist-winkeliers en voorzitter van de afdeling Nederland van de Fleurop. B. L. Farwick, voorzitter van de kring Bloemost-Hoveniers, en mr. P. W. H. Zwahlen, secretaris penningmeester van de vereniging. Chroesjtsjoivs voornaamste gast. Malinowski rammelt met raketten Premier Tsjoe En-lai van communls- tlsch-China, die voor het 22ste partij congres van de Sowjetrussische commu nistische party naar Moskou was geko- JA<30 SH Broodprijs dertig oktober 1 cent hoger Met ingang van 30 oktober a.s. wordt de prijs van het brood met 1 cent ver hoogd. Dit betekent dat een regerings- wit, patentwit. krop-, bruin- en melk- brood één cent per 800 gram duurder zal worden. Had het ministerie van Economische Zaken toegegeven aan de wensen van de Nederlandse Bakkerystichting, dan zou de prijs van het brood met twee cent omhoog zfjn gegaan. Voor het verkrijgen van de tweede cent blijft de stichting echter ijveren. De broodprijsverhoging is een gevolg van het toenemen van de zgn. externe l kosten. men, is gisteren naar Peking vertrokken. Waarnemers in Moskou zyn van mening dat Tsjoe door zijn vertrek de Russische leiders voor het hoofd heeft gestoten. Zoals gemeld heeft de Chinese premier, die Chroesjtsjows voornaamste gast was, vorige week kritiek geoefend op zijn gastheer omdat deze in het openbaar het conflict tussen de Sowjet-Unie en Albanië aan de orde had gesteld. Chroesjtsjows, minister van Buiten landse Zaken Gromiko en andere Rus sische leiders deden Tsjoe op het vlieg veld Wnowkowo uitgeleide. Volgens Tass hangt Tsjoes vertrek samen met een komende bijeenkomst van het Chinese parlement. De Chinese afvaardiging staat nu onder leiding van maarschalk Peng Tsjeng. Het congres zal nog tot 3 november duren. Verscheidene sprekers zijn gisteren voortgegaan met aanvallen op de anti partygroep en de Albanese partijleiders. De premier van de Russische federatie, de 43-jarige Poljanski, oefende in het bijzonder kritiek op de 80-jarige maar schalk Worosjilow en Molotow. De Rus sische plaatsvervangende premier Igna- tow heeft geëist dat Molotow, Kagano- witsj en Malenkow uit de communisti sche partfj worden gestoten. Slechts één van de buitenlandse com munistenleiders die gisteren tot het con gres spraken, veroordeelde Albanië niet wegens stalinisme. Dit was de Japanner Nosaka die daarmee de lijn van andere Aziatische communistenleiders volgde. De Russische minister van Defensie, maarschalk Malinowski, heeft gisteren met raketten gerammeld. De Sowjet- Unie, zo zei hij tot het congres, heeft 1.800 militaire eenheden van zeer goed gehalte die raketten kunnen lanceren naar alle delen van de aarde. De strijd krachten zyn radicaal gereorganiseerd. Er is een nieuwe afdeling gevormd, die van de strategische atoomraketten. De maarschalk zei verder dat de basis van de Sowjetrussische onderzeevloot wordt gevormd door atoomonderzeeërs, die zijn uitgerust met krachtige raket ten met kernlading. Deze schepen had den „goed geleerd" onder de ijskap van de Noordpool te varen en nauwkeurig posities in te nemen voor het lanceren der raketten. HOOFDSTAD OPERETTE BRENGT „DAS DREIMADERLHAUS". De Hoofdstad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, zal a.s. dinsdag in de Schouwburg een voorstel ling geven van de operette „Das Drei- maderlhaus", muziek van Franz Schu bert. Aan „Das Dreimaderlhaus" zal het be kende ensemble van de Hoofdstad Ope rette medewerken, o.a. Herman Valsner, Lizzi Schöffman. Jan Handerson, Rosy Parrish en Karl Frey, terwijl Marga Graf als gast is geëngageerd. In „Das Drei maderlhaus" zullen enige nieuwe solis ten optreden, te weten: Cora van Does burg (die voorheen optrad bij Forum) en Rosita Tamara. De Weense tenor Hans Taube is speciaal voor de rol van Franz Schubert geëngageerd. Niet met behulp van het geschiedenis boek, maar aan de hand van vondsten uit gemeente- en privé-archleven, tes tamenten en notariële akten, konden K. en O.-leden gisteravond in het Snouck- Hurgonje Huis iets meer leren over het leven van gewone mensen in vroeger tijden. Zij deden dit onder leiding van mevr. dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus, die een interessante lezing over dit on derwerp hield. Het was soms moeilijk, aldus spreek ster. om de handschriften van secreta rissen en notarissen te ontcijferen. Maar elke regel kon weer een nieuw inzicht opleveren in het leven van vroeger. Veel volksgewoonten en -uitdrukkingen kunnen afgeleid worden uit toneelstuk ken die in de zestiende en zeventiende eeuw geschreven werden zoals bijvoor beeld De Spaanse Brabander. In de achttiende eeuw begon men dag boeken te schrijven waardevolle bron nen. die een uitvoerige kijk gaven op het familieleven in die tyd. De berichtge ving in de kranten was vaak bijzonder saai. Veel valt er echter te lezen en te genieten in de toenmalige advertenties, die meestal nogal ,cru' van inhoud wa ren. Zo voerde mevr. Regtdoorzee Greup de aanwezigen kris-kras door de historie me:Zij verklaarde het ontstaan van en kele woorden, zoals „klaploper" en hek- kesluiter", zij schetste uitvoerig de ver scheidene soorten bijgeloof, die er vroe ger heersten en zy vertelde allerlei anekdotes, die deze lezing een bijzonder ongedwongen karakter gaven. Na de pauze waren de aanwezigen in de gelegenheid vragen te stellen. MELKGEBRUIK EN VEILIG VERKEER Onder de slagzin „Rijdt veilig met melk" wordt momenteel in Zwitserland Oostenrijk, Duitsland, Engeland en ook in ons land met het veiligheidsargument propaganda gemaakt voor melk. In een onderzoek, dat op verzoek van de Verbindungsstelle Landwirt- schaft-Industrie te Essen werd ingesteld, wordt er zelfs op gewezen, dat melk ongevallen kan voorkomen. Waarnemingen in Engeland naar het beter zien van automobilisten hebben aangetoond dat geregeld melkdrinken in bepaalde gevallen van niet aangeboren nachtblindheid verbetering kan brengen. In Nederland werden reeds in 1922 door prof. B. C. B. Jansen onderzoekin gen gedaan naar het verbeteren van het gezichts- en het reactievermogen èn de invloed, die vitamine A en hoogwaar dige melkeiwitten hierop uitoefenen. Mede naar aanleiding van soortgelijke onderzoekingen is men er in deze vier landen met uitzondering van Neder land toe overgegaan melkautomaten langs de autowegen te plaatsen. In vrijwel alle gevallen wordt dit initia tief van overheidswege financieel ge steund. Het Westduitse ministerie voor de voedselvoorziening bijv. betaalt per auto maat uit het „Groene Plan" 500 tot 1500 DM aan subsidie. Voorts geniet het de actieve steun van de verschillende verenigingen voor veilig verkeer. Als voordelen, vanuit vei- Prachtige^C'^C^tAfl: JONGENSPANTALONS irt diverse moderne kleuren. Kreukherstellend, wasbaar, krim pen niet, plooihoudend. Als échte Coster-verrassing, één dag: tot 10 jaar, ALLE MATEN 11-16 jaar, JT IJ alle maten H *0 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25. ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedyk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. ZEIST: Slotlaan 158—160. ligheidsoogpunt, noemt men o.a. „de re activerende werking van het even onder breken van de rit" en het op zekere hoogte uitsluiten van de aanvechting tijdens de reis alcoholica te nuttigen". Het is niet bekend, wanneer in Neder land met het plaatsen van melkauto maten langs de snelverkeerswegen kan worden begonnen. Tot dusver hebben de bevoegde autoriteiten uit „veiligheids overwegingen" voor dergelijke plannen geen toestemming verleend. Gebied in Siberië is vijfmaal Nederland In (le hoofdzaak een landbouwstaat Het voormalige autonome gebied Toe- wa, gelegen aan de noordwestelijke grens van Buiten-Mongolië, is enige dagen geleden verheven tot de gang van auto nome socialistische Sowjetrepubliek. Vol gens het agentschap Tass is deze be slissing genomen „om de zeventiende verjaardag van de vrijwillige aanslui ting van dit gebied bij de Sowjet-Unie meer luister bij te zetten". Tot 1912 maakte Toewa deel uit van China. In die tijd hadden zich daar echter reeds talrijke Russische kilonis- ten gevestigd en China moest met tsa ristisch Rusland verdragen sluiten, waarbij de vrijheid van de Russische ko lonisten werd gewaarborgd. In 1914 werd het gebied een Russisch protectoraat en na de eerste wereldoorlog in 1921 een volksrepubliek. Aan het einde van de tweede wereldoorlog werd het bij de Sowjet-Unie ingelijfd. De autonome Toewaanse republiek heeft een tamelijk uitgebreid grondge bied, namelijk 170.000 km2, hetgeen neerkomt op ongeveer 5 keer de opper vlakte van Nederland of België. De be volking telt echter slechts 172.000 inwo ners, van wie ongeveer 100.000 Toewa- nen. Zij spreken een Turkse taal en belijden de lamaistisch-boeddhistische godsdienst. De overige bevolking omvat Mongolen, maar vooral Russen, die de steden bewonen en vrijwel alle sleutel posities bezetten. De hoofdstad Kizil- Ghoto werd in 1917 door Rus sische kolonisten gesticht en telt thans 34.000 inwoners. Hoewel de bodem van Toewa, goud, asbest, platina en uranium bevat is dit gebied toch in de eerste plaats een land bouwstaat. De Toewanen beoefenen de veeteelt (runderen, schapen, geiten), terwijl de Russen vooral werkzaam zijn in de kolenmijnen, de leer nijverheid en de winning van klipzout. De Sowjet-Unie omvat 15 republieken (Rusland, Oekraïne, Kazakstan, enz». Verscheidene hiervan omvatten echter autonome republieken en/of autonome gebieden. Het is ook mogelijk, dat een autonome republiek wordt verheven tot de rang van Sowjetrepubliek. hetgeen onder meer met Oezbekistan het geval is geweest. Aan de andere kant is bijv. de Fins-Knrelische Sowjetrepubliek ge degradeerd tot autonome republiek. Een autonoom gebied is in rang langer dan een autonome republiek.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9