Gisteren twee Russische proeven bij Nova Zembla Grootste bom dertig of vijftig megaton? PENSIOEN VOOR MEER WEDUWEN Nederlands vliegtuig uit Volkel vermist MOSKOU NEGEERT ALLE PROTESTEN Protesten in Rome, Londen en Kopenhagen Autobus stort in rivier: 41 doden „In de rouw" Wijziging huidige wet WITTE KRUIS y de echte WEERBERICHT Speurtochten boven de Waddenzee Prinses Margriet naar Frankrijk Minister Luns is optimistisch Amerikaans protest tegen optreden van Oostduitse Vopo's (Sue/ Qïtë teuwss Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 OKTOBER 1961 No. 3048S LEIDSCH DAGBLAD Directeur i E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Sowjet-Unie heeft gisteren twee kernbommen tot ontploffing gebracht, aldus de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie. De grootste van dit tweetal kan een kracht van 50 megaton hebben gehad, maar waarschijnlijker is, dat dit wapen een kracht had van dertig megaton. De tweede ontploffing deed zich ongeveer twee uur later voor, eveneens bij Nova Zembla. Deze tweede explosie was van geringe kracht en werd onder water tot stand gebracht in tegenstelling tot de eerste, die zich in de dampkring voordeed. Gisteravond werd in gezag hebbende kringen in Washington verklaard, dat de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie pas over 24 uur zou kunnen zeggen, of de Russen inderdaad een bom van 50 ton tot ontploffing hebben ge bracht dan wel een van 30. De Zweedse natuurkundige Kurt Liden deelde gisteren voor de Britse televisie mede, dat de radio-activiteit in sommige delen van noord- Zweden al honderd maal zo sterk is als in zuid-Zweden. De stijging is vooral merkbaar in Lapland. De Amerikaanse deskundige dr. Ralph Lapp verklaarde, dat niet de Sowjet-Unie zelf het grootste deel van de radio-actieve neerslag van de explosie van gisteren zal krijgen, maar de Verenigde Staten. Volgens welingelichte kringen in Mos kou zou de Sowjet-russische minister van Defensie, maarschalk Malinowski, in het congres van de communistische partij hebben medegedeeld, dat gisteren een atoombom van 50 megatom is be proefd. Ook de Japanse weerkundige dienst is op grond van zijn metingen tot de gevolgtrekking gekomen, dat de Russen een bom van 50 megaton heb ben laten exploderen. In Washington durfde men niet tot een vaste conclusie te komen, omdat de inlichtingen uiteen liepen. Maar in Londen verklaarden ge leerden van het Kew Observatorium er van overtuigd te zijn, dat de ontplof fing inderdaad die van een 50-megaton- bom is. Daarentegen was de Canadese premier Diefenbaker van mening, dat het hier niet om 50 megaton ging. Ook ambtenaren van de Noorse B.B. waren dezelfde mening toegedaan. In de Deen se hoofdstad Kopenhagen verklaarde de waarnemende premier, Skytte, gister avond evenwel, dat zijn regering „uit samengevoegde berichten" had gecon cludeerd, dat het om een bom van 50 megaton ging. Kanunnik Collins, leider van een Britse actie voor kernontwapening, heeft gisteren bij de Russische ambassa de in Londen een schriftelijk protest tegen de jongste Russische kernbom- proef afgegeven. Een tiental leden van de actie demonstreerde voor de ambas sade met borden waarop protesten te gen de hervatting van de Russische kernproeven geschreven waren. Ongeveer vijftig betogers hebben zich gisteren in de tuin van de Russische By een busongeluk in Joego-Slavië zijn «risterochtend 41 personen om het leven gekomen. De autobus die 52 pas sagiers, onder wie zes kinderen vervoer de, raakte tussen Priboj en Byelo Polje, van de weg af en stortte in een twintig meter lager gelegen rivier. Slechts 12 personen konden worden gered. De chauffeur werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde in de nabijheid van Prijepolje, Servië. Het wrak van de bus werd na enkele uren uit het acht meter diepe water opgetakeld. De oor zaak van het ongeluk zou een breuk in de stuurinrichting zijn. ambassade in Kopenhagen genesteld om te protesteren tegen de jongste Russische kernproeven. Zij wisten de politiebewaking voor het gebouw van de ambassade te verschalken door via een aangrenzend kerkhof de tuin bin nen te komen. Later werden ze door de politie weggedragen. Jongelui hebben gisteravond voor het gebouw van het Sojetrussische handels bureau in Rome een „Molotow-cock- tail" (een fles benzine) uit hun auto ge worpen en zijn daarop in snelle vaart weggereden. Zij lieten ook vlugschriften bij het gebouw achter waarin herinnerd werd aan de Hongaarse opstand die vijfjaar geleden begon. Het gebouw liep geen schade op. Een groep van vijftig jonge Italianen had in de middaguren tevergeefs getracht bij de Russische am bassade te komen om te protesteren te gen de Russische kernproef. De Italiaan se politie dreef hen uiteen. De VN en de kernproeven Zwedens minister van Buitenlandse Zaken, Osten Unden, heeft gisteren de leden van de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. met nadruk verzocht het beroep, dat Zwe den, Denemarken, Noorwegen, Canada, Japan, Pakistan en IJsland op Rusland hebben gedaan in verband met het voor nemen van de Russen om een kernbom van 50 megaton tot ontploffing te bren gen, met voorrang te behandelen. Hjj zei dat dit nodig was omdat het voor stel anders geen zin meer heeft. Deze zeven landen hebben een beroep op Rusland gedaan om die bom niet te la ten exploderen. India, Nepal, Ghana en de VAR heb ben intussen wijzigingen aangebracht in de Indiase ontwerpresolutie over de kernproeven en deze gewijzigde resolutie ingediend. Hierin wordt een beroep op de kernmogendheden gedaan om geen proeven meer te doen en met de meeste spoed te trachten tot overeenkomsten te komen, die internationale verplichtin gen scheppen op het gebied van de kern proeven of de algemene ontwapening. In de oorspronkelijke versie van de re solutie werd geëist dat kernproeven ver boden worden. Later dienden Ethiopië, Ghana, Gui nee, Mali, Marokko, Nigerië, Soedan en de VAR een ontwerpresolutie in waarin alle landen wordt verzocht af te zien van proeven met kernwapens of raket ten in Afrika. De Noor Engen heeft de commissie verzocht zich spoedig over de ontwerp resolutie van de zeven landen uit te spreken. De Rus Tsarapkin zei dat En- gens voorstel duidelijk gericht is tegen de belangen van één van de mogend heden. Later trok Engen zijn voorstel in en de zitting werd tot heden ver daagd. „Verouderde methoden" President Tito heeft gisteren aan de vooravond van de „dag der V.N." ver klaard, dat de hervatte proeven met kernbommen buitengewoon ernstige ge volgen voor de hele wereld kunnen heb ben". Hij deed een beroep op de grote mogendheden om „van deze verouderde methoden af te zien" en hun geschillen op vreedzame wijze te regelen. Tito ver klaarde voorts dat Dag Hammarskjöld „in vreemde omstandigheden en door de activiteit van de meest duistere mach ten, die in internationaal verband ope reren, om het leven gekomen is". Het Amerikaanse blad „;Wash- ington Post" schrijft reeds in de rouw te gaan voor duizenden die voortijdig zullen sterven als gevolg van radioac tiviteit die de Russische kernbomexplo sie van maandag heeft veroorzaakt. „Anderen zullen geboren worden met gebreken die zy anders niet zouden heb ben gehad". De „New York Herald Tribune" ver klaart: „Gelijk Frankrijk ten tijde van zijn revolutie het hoofd van een koning als een handschoen in het gelaat van Europa wierp, zo heeft de Sowjet-Unie haar bom in het gelaat van de wereld tot ontploffing gebracht". Welke geschil len er ook zijn onder de in Moskou sa mengekomen communisten, de overtui ging die een dergelijke bom kan laten ontploffen is niet een overtuiging die men mag vertrouwen. De Sowjet-Unie staat voor de volkeren der aarde schul dig aan misdadig negeren van de men selijke rechten, aldus het blad. Het Franse blad „L'Aurore" schrijft in een commentaar op de jongste Rus sische kernproef, dat dit een uit daging is van de mensheid en de Verenigde Naties. Ongetwijfeld is Chroesjtsjows superbom meer bestemd om geruchten over zijn interne en an dere moeilijkheden te verdoezelen dan om angst aan te jagen. Hij weet best dat zelfs een kernbom van 50 megaton niet zal kunnen verhelpen dat ingeval van Russische agressie zijn steden in as gelegd zullen worden. Hij zal daarom niet het risico nemen land en volk aan vergeldingsmaatregelen bloot te stellen die even gruwelijk zou zijn als de ver woestingen die hij in andere landen zou aanrichten. Deze oorlog zal niet plaatsvinden, omdat Chroesjtsjow niet durft. De vrije naties zullen zich niet laten intimideren, aldus L'Aurore. De vier weken geleden reeds aangekondigde wijzigingen van de algemene weduwen- en wezenwet zijn thans door minister, dr. G. M. J. Veldkamp en de staatssecretaris van Sociale Zaken in een voorstel vastgelegd. Daarin wordt overeenkomstig het S.E.R.-advies van 26 mei j.l. voorgesteld de leeftijdsgrens van vijftig jaar te verlagen tot aanzien- Advertentie PIJNSTILLER tegen hoofdpijnvkiespijn griepreumatische'p'ijneji etc. ZACHT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend zwaar bewolkt met vooral in het westen van het land af en toe enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 OKTOBER Zon op: 7.21 uur; onder: 17.26 uur. Maan op: 18.50 uur; onder: 8.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.51 en 16.09 uur; laagwater te 12.02 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's lijk lager leeftijden voor diverse categorieën. Een vrouw met één of meer kinderen zal volgens dit wetsontwerp te allen tijde bij het overlijden va:i haar echtge noot recht op weduwenpensioen hebben tot haar 65ste jaar. Kinderloze vrouwen, die op veertig jarige leeftijd of ouder weduwe worden, zullen eveneens tot haar 65ste jaar we duwenpensioen ontvangen. De nieuwe regeling stelt, dat een we duwe met een ongehuwd eigen kind, dat voor of op de dag van overlijden van de vader werd geboren, ongeacht de leeftijd van dit kind, recht op het pensioen heeft. Indien zij echter geen voogdij uit oefent wegens ontzetting daarvan of we gens vroegere ontzetting uit de ouder lijke macht, dan vervalt dit recht. Indien de weduwe 35 jaar of ouder is en haar kind trouwt of overlijdt, dan be houdt zij pensioenrecht. De vrouw, die weduwe wordt op een leeftijd tussen 35 en 40 jaar, met één kind, dat voor of bij het overlijden van haar echtgenoot trouwde of stierf, be houdt het pensioen mits zij niet uit de ouderlijke macht werd of wordt ontzet. Over de kosten, die de voorgestelde wijziging van de AWW met zich mee zouden brengen, zeggen de bewindslie den, dat het aantal uitkeringsweken met ongeveer 153.000 per jaar zou stijgen voor de categorie weduwen zonder kinderen (40 jaar). Uitgaande van de huidige we- duwenuitkering van f1512 per jaar zou den de meerkosten op f20 miljoen per jaar moeten worden gesteld. Daarbij komt nog de categorie kinderloze we duwen tussen de 35 en 40 jaar, die echter nog geen f 1 miljoen aan uitkering zullen ontvangen. Voor weduwen met kinderen zal het aantal uitkeringsmaanden met 116.000 stijgen. Daarvocr zal ongeveer f 15 mil joen nodig zijn. De bewindslieden menen, dat globaal dus f 35 miljoen nodig zal zijn. Hierbij is echter geen rekening gehouden met sterfte en hertrouwkansen. Albert Loethoeli, de leider van het Afrikaanse Nationale Congres van Zuid-Afrika, aan wie de Nobel prijs voor de vrede voor I960 is toegekend. Gisteravond is Prinses Margriet van Schiphol naar Parijs vertrok ken op weg naar Montpellier, waar zij gaat studeren. Voorafgegaan door Koningin Juliana betreedt de Prinses het vliegtuig. (Van onze correspondent) Sinds gisteravond kwart voor negen wordt door vliegtuigen en schepen naarstig gespeurd naar een Thunderstreak-straaljager, van de vliegbasis Volkel (N.-Br.). Het toestel wordt vermist tussen Den Helder en het Duitse wadden eiland Borkum. Gisteravond om kwart over zes had het vliegtuig boven dit eiland moeten zijn. De piloot van het vermiste toestel is de sergeant-vlieger A. Lowijs uit Zwijndrecht. Hij is 20 jaar oud en ongehuwd. Om kwart voor negen steeg gister avond van de vliegbasis Valkenburg een Grumman S 2 F 1 tracker op, met de opdracht uit te kijken naar de Thun- derstreak. Korte tijd later werden bij het opsporingswerk ook een nachtjager van de vliegbasis Twente, een Beaver- propellervliegtuig van de vliegbasis Leeuwarden, de reddingboot „Prins Hen drik" uit Den Helder en de reddingboten van Harlingen en Hindelopen ingescha keld. Ook de reddingboot van het Duitse eiland Borkum ging op zoek. Te middernacht deelde de lucht machtvoorlichtingsdienst mee, dat het vrijwel zeker was, dat de Thunderstreak tussen Den Helder en Borkum in zee terecht was gekomen. De kustwachter van de Brandaris op Terschelling, Rein van Urk, nam om precies tien uur gis teravond in de omgeving van Midsland Koningin Juliana heeft gisteravond voor geruime tijd afscheid genomen van haar derde dochter. Samen met prinses Marijke was zij naar Schiphol gereden met Prinses Margriet, die naar bekend, een studiejaar gaat volgen aan de universiteit van Montpellier, de hoofdplaats van het departement He- rault aan de Franse zuidkust. Prinses Margriet maakte de reis sa men met mej. L. J. Ingen Hrusz, die enkele jaren geleden aan het Hof werd verbonden als verzorgster van de jongste twee Prinsessen. De Prinses zal in Montpellier vermoedelijk een cursus vol gen die specip.Ti voor vreemdelingen wordt gegeven en wel in de Franse literatuurgeschiedenis. De universiteit van Montpellier behoort tot de oudste (Van onze Amsterdamse correspondent) „In tegenstelling tot hetgeen in an dere diplomatieke centra het geval is, is het in kringen van de VN in New York gebruikelijk, dat er een zeker so ciaal contact is tussen de diverse ver tegenwoordigers, zelfs als de diploma tieke betrekkingen tuss ende betrokken landen zijn verbroken", aldus mr. J. M. A. H. Luns vanmorgen by zijn terug keer op Schiphol. „Ik heb echter geen enkel commen taar op berichten, dat ik gisteren een bespreking met Indonesische autoritei ten zou hebben gehad". Minister Luns vertrekt over drie we ken weer naar Amerika om de be handeling van de Nieuw-Guinea-reso- lutie in de VN bij te wonen. „Ik wil my niet wagen aan specula ties, maar ik heb in Amerika met 18 afgevaardigden gesproken en uit die eerste reacties is komen vast te staan dat het Nederlandse initiatief volko men is gerechtvaardigd. Ook de good will is belangryk toegenomen. Met name by de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken hebben wy alle be grip en waardering gevonden. Wat ook de verdere ontwikkeling zal zjjn, in ieder geval is de positie van Nederland internationaal reeds versterkt". Op de vraag of een bilateraal gesprek met Indonesië nog mogelijk is, zei mi nister Luns: „Ik sluit mij volkomen aan bij wat de minister-president heeft ge zegd. Centraal sta ik op de bonafide uitoefening van het zelfbeschikkings recht van de Papoea's. De Nederlandse regering zal niet toestaan, dat Nieuw Guinea onder de facade van zelfbeschik kingsrecht aan Indonesië zal worden afgestaan". De stappen van de heer Rykens konden by de minister weinig waar dering vinden. „Ik betreur het met de regering, dat de heer Rykens on danks alle beloften de heer Soebandrio toevallig in New York is gaan ontmoe ten". aan de kant van de Waddenzee, een lichtflikkering waar. Het zoeken naar de piloot werd ook na middernacht voortgezet. Het is immers mogelijk dat hij van zijn schietstoel gebruik heeft kunnen maken en dat hij zich thans in een rubberboot op zee bevindt. Diep in de nacht werd het zoeken gestaakt. Van morgen vroeg werd echter het opspo ringswerk hervat. Er nemen vyf vliegtuigen aan deel, evenals de Zeeuwse mosselvloot op de Waddenzee en de Wieringer- en Urker vissers op de Noordzee. Het Engelse schip „Baltic Arrow" zoekt eveneens naar het vermiste toestel. Volgens Marinekringen in Den Helder zou het vermiste vliegtuig gisteravond omstreeks zeven uur enkele malen zijn overgevlogen. Men vond dit, gezien de ongebruikelijke tyd, nogal vreemd. Hier van kon echter geen officiële bevesti ging worden verkregen. Generaal Albert Watson, de Ameri kaanse commandant van Berlijn, heeft gisteren schriftelijk bij zijn Russische collega geprotesteerd tegen het optre den van de Oostduitse volkspolitie te gen het hoofd van de Amerikaanse mis sie in Berlijn, Allan Lightner. Zoals be kend werd deze zondag verschillende ke ren door de Oostduitse Volkspolitie las tig gevallen toen hij trachtte Oost-Ber- lijn binnen te komen. Het Oostduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft gisteravond ver klaard, dat alle buitenlanders in bur gerkleren, die via de grenspost in de Friedrichstrasse Oost-Berlijn willen bin nengaan, passen moeten laten zien waaruit him identiteit blijkt. In de verklaring wordt gezegd, dat er mensen in burgerkleding bij deze grenspost zijn verschenen, die beweer den tot de bezettingsmacht in West-Ber- lijn te behoren, maar dit niet met do cumenten konden waar maken. Dit slaat dus kennelijk op het geval- Lightner. Volgens de Oostduitse ver klaring had een Amerikaanse militaire vrachtauto zondag een Oostduitse poli tieman overreden. Deze werd aan beide benen gewond en moest naar het zie kenhuis gebracht worden. De Westberlijnse politie is voor het eerst met halfautomatische geweren en machinepistolen uitgerust by de dienst aan de sectorgrenzen met Oost-Berlijn. Tot dusver was zij slechts bewapend met pistolen en gummiknuppels. De Oostduitse grenspolitie draagt reeds we kenlang geweren en machinepistolen. van Europa: zij werd in 1289 door Paus Nicolaas IV gesticht. De koninklijke gasten arriveerden kort na zes uur op Schiphol. Tegen half zeven wandelde Koningin Juliana met haar twee jongste dochters naar het vliegtuig en nam in het toestel af scheid van Prinses Margriet. Daarna bleef zij op het platform het toestel nawuiven tot dit in het vallende duister op weg naar de startbaan uit het zicht was verdwenen. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Oct. 1861: Naar men verneemt zal bij het bataillon van het 4e reg. inf. alhier in garnizoen, gedurende 1 het winterseizoen, onder meer 1 andere recreatiën zoo als: scher men, dansen enz., ook een zang- 1 school worden daargesteld, on der de leiding en het toezicht van den kapitein Schmidt, van het bataillon.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1