Martha - gebrek Stichting in Alphen heeft aan geschoold personeel Overlev enden ramp-Elie in ons land aangekomen Legden Chroesjtsjow en Tsjoe geschillen bij? KRUISWOORDRAADSEL F. K. LANGEMEYER NIEUWE BURGEMEESTER WARMOND Psychiatrisch-psychologisch centrum bestaat tien jaar Scherpe aanval van Albanië op de Soivjetrussische premier Opgericht 1 maart ISSO Zaterdag 21 oktober 1961 Vierde blad no. 30483 Advertentie Ruim gevarieerde collectie BONTMANTELS Ons maatatelier realiseert al uw wensen betreffende materiaal en model. Het beste bont is bont van het ambacht. Emotioneel welkom in Hoek van Holland Tien jaar geleden werd op advies van de toenmalige directeur van de Martha - Stichting, ds. J. Th. Meijer, het plan gerealiseerd om bij de opvoeding van de kinderen gebruik te maken van een psychiatrisch-psychologisch centrum, waarvan destijds dr. L. N. J. Kamp de organisator werd. De in gebruikstelling van dit centrum vond in het najaar van 1951 onder grote belangstelling van tal van deskundigen uit de kinderbeschermingswereld plaats en algemeen was men het er over eens, dat met de stichting van dit centrum opnieuw een stap vooruit werd gezet ten gunste van de opvoeding van moeilijke kinderen. Herdenkingsbijeenkomst De huidige leider van het centrum, dr. R. Agema, hield gisteren in de „huiskamer" van het hoofdgebouw voor een aantal genodigden, onder wie de voorzitter van de Martha-Stichting, ir. W. Roijer, de directieleden ds. J. Veen. W. Vogel en J. D. van der Ploeg en medewerksters van het centrum, een beschouwing over de afgelopen tien jaar. Dr. Agema begon met er op te wijzen, dat er aanvankelijk nog al wat moei lijkheden te overwinnen waren, waar aan ook de samenstelling van de staf, van het centrum niet helemaal vreemd was. De stafbesprekingen hebben er ech ter toe geleid dat nu van goede onder linge samenwerking en grote onderlin ge waardering gesproken kan worden. Al vrij spoedig werd de staf uitge breid met een sociaal-pedagogisch ge schoold medewerker, waardoor o.m. het werk onder de verschillende leeftijds groepen meer verantwoord en gestruc tureerd kon worden verricht. Dr. Agema sprak de hoop uit, dat in de naaste toekomst de mogelijkheid 2al worden gevonden om door opname in een aparte afdeling het kind een korte observatieperiode te laten doormaken. Spreker wees ook op de noodzaak voor de Martha-Stichting om over een zekere reservecapaciteit te beschikken. Spreker sprak als zijn verwachting uit, dat de plaatsende en subsidiërende in stanties begrip hiervoor zullen hebben. Nauw daarmee samenhangend noem de dr. Agema de personeelsvoorziening. Hij wees er daarbij op dat het personeel voor het behandelingsinstituut gecon fronteerd wordt met kinderen die door aard, aanleg en/of omstandigheden zo danig werden gekwetst, dat het nodig is te trachten deze onder hen optimale omstandigheden te herstellen. Daarvoor zijn speciaal getrainde orthopedagogisch geschoolde medewerkers nodig. Zij die nen de kunst te verstaan het kind de rechte weg naar de volwassenheid te wijzen en het daarop terug te voeren. In dit verband noemde dr. Agema het groeiend tekort aan opvoedkundig ge schoold personeel, met. name voor de oudere jongens en meisjes, alarmerend. De ervaring heeft dr. Agema en zijn staf doen inzien, dat aan hen en het op voedkundig kader nu en in de toekomst andere problemen zullen worden voor gelegd dan 10 jaar geleden. Steeds meer moeten moeilijke en zeer moeilijke kinderen worden opgenomen. Als voornaamste oorzaak hiervan zag spreker het voortdurend toenemend aantal kinderen, dat zich niet aan de thans geldende maatschappelijke norm kan aanpassen. Daar de bevolkingsdichtheid zal toe nemen en het maatschappelijk patroon nog gecompliceerder wordt moet wor den verondersteld, dat het aantal niet aangepaste kinderen blijft toenemen. Op grond hiervan moeten de kinderbescher mingsinstanties in het algemeen en de opvoedingsinrichtingen in het bijzonder zich voor bereiden op nog meer veran dering en verzwaring van hun taak. Kadercursus Het bestuur van de Martha-Stichting heeft het plan opgevat een kadercursus voor groepsleiders aan de stichting te verbinden. Naast die kadertraining zal het wetenschappelijk onderzoek, dat zich bezig houdt met de problemen rond de diagnostiek en behandeling van het niet aangepaste kind, krachtig ter hand moe ten worden genomen. Gebrek aan mede werkers remmen ook hier het werk. Naast hoopvolle verwachtingen sprak dr. Agema zijn ernstige bezorgheid uit over het lot van sommige categorieën kinderen voor wie er nog te weinig mogelijkheden zijn. Speciaal noemde spreker in dit verband de jonge men sen van 17 tot 20 jaar. die de hulp van de kinderbeschermingsinstantie van node hebben. De meeste instituten vinden deze kinderen te oud of te moei lijk en nemen hen daarom niet op. Als mogelijke oorzaak hiervan noemde spre ker de huidige departementale organi satie, waarbij kinderbescherming en geestelijke volksgezondheid onder twee verschillende ministeries te resorteren. Ook voor de z.g. „Organisch gestoor den" is nauwelijks plaats voor een ge schikte behandeling. Voor deze laatste kinderen zal een bepaalde afdeling in de behandelingssector moeten wor den ingeruimd, wat cok geldt voor kin deren met duidelijke psychiatrische ziek ten. De laatsten worden thans vaak noodgedwongen verpleegd bij volwassen krankzinnigen. Er is daarom een drin- Een beeld van de speelkamer. Op de tafel het z.g. wereldspel door een der kinderen gedeeltelijk opgesteld. Aan de wijze van op stellen van de figuren ziet men wat er in het kind leeft en worden be langrijke gegevens verzameld. (Foto Leidsch Dagblad) gende behoefte aan een psychiatrische inrichting voor kinderen. Dr. Agema sprak de hoop uit, dat bij met zijn staf van medewerkers(sters) de opdracht mag volbrengen het kind op verantwoorde wijze uit de kindsheid in de volwassenheid te leiden. Ds. J. Veen bracht vervolgens een dronk uit op het centrum. De voorzitter van de Martha-stich- ting, ir. W. Roijer, dankte tot slot even eens voor de betoonde belangstelling. Het centrale comité van de Albanese communistische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin Chroesjtsjow scherp wordt aangevallen wegens zijn verklarin gen over Albanië in het communistisch congres in Moskou. In een Italiaanse uitzending van Radio-Tirana werd gezegd dat de Sowjetrussische premier, door zjjn aanval op de communistische partij van Albanië, is afgeweken van het marxisme en werkelijk internationalisme en zich aan laster heeft schuldig ge maakt. „Chroesjtsjow heeft hiermee een zware verantwoordelijkheid op zich geladen". „De communistische partij van Albanië heeft een onwankelbaar ver trouwen in de eindoverwinning van het zuivere marxisme-leninisme en zal de weg van het proletarische internationalisme blijven volgen'". Toespraken van Mikojan en Ulbriclit Vice-premier Mikojan viel gisteren op het Moskouse congres premier Chroesjtsjow bij in het veroordelen van de Albaanse partij-leiders en van de zogenaamde .,anti-pairtij"groep die hij beschreef als „communistische reac tionairen". Volgens Mikojan was Molotow de lei der van de anti-partijgroep en deze had de groei van het socialisme onderschat, de kracht van het kapitalisme over schat en zich verzet tegen de officiële politiek van vreedzame coëxistentie en het onderhouden van culturele betrek kingen met Westelijke landen. Ambassadeurs Zain en Van Roijen in State Department De Indonesische ambassadeur in Wash ington, Zairin Zain, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, afdeling Verre Oosten, Walter Mcco- naughy en de onderminister van Buiten landse Zaken, afdeling internationale organisatie, Harlan Cleveland, over het standpunt der V.S. inzake het Neder landse voorstel om Westelijk Nieuw- Guinea onder beheer van de V.N. te plaatsen. Het gesprek duurde ruim een uur. Na afloop deelde de ambassadeur mee te hebben getracht te weten te komen welke de houding der V.S. zal zijn, doch hy wilde niet in bijzonderheden treden over het verloop van het onderhoud. Ook de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, bezocht gisteren het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hy sprak daar met de wnd. onderminister voor Europese Zaken, William Tyler. Ook in de beheerschapscommissie van de Algemene Vergadering der Ver. Na ties is de kwestie Nieuw-Guinea weer aan de orde geweest. De Indonesische vertegenwoordiger, L. N. Palar, vertelde opnieuw, dat „de wereldvrede bedreigd zal blijven" zolang de kwestie niet is op gelost. En de Nederlandse afgevaardig de, mr. C. W. A. Schürmann, verklaarde nogmaals, dat wanneer Indonesië zijn aanspraken handhaaft, de zaak voor het Internationale Hof van Justitie gebracht behoort te worden. De acht overlevenden van de scheepsramp van de IJmuiden 32, de treiler „Elei Cheneviere"zijn van morgen met de nachtboot uit Har wich in Hoek van Holland aange komen. Familieleden stonden in het nauwe gangetje opeengepakt om de gelukkigen die er het leven van af gebracht hadden, toen hun schip in de stormachtige nacht onder hun voeten wegzonk ,te verwelkomen. Het was een welkom, waarvan iedereen die er getuige van was, diep onder de indruk is gekomen. Hoe dapper de mannen en vrouwen zich op dit weerzien ook fiadden voorbe reid, op het moment dat men tegen over elkaar stond, braken alle emo ties van de ontstane narigheid los. Vertegenwoordigers van de rederij hadden er zorg voor gedragen, dat de schepelingen met hun familie zo snel mogelijk naar huis konden vertrekken. Allen zagen er goed uit en waren vol lof over de behandeling in Engeland. Alleen de olieman De Jong uit IJmuiden was geblesseerd. By de redding door de „Granby Queen" had een vinger van hem knel gezeten. De mannen waren vol lof over de hulp die hen op het laatste moment door de bemanning van de Engelse treiler is verleend. Met gevaar voor het eigen schip dat dan ook lek is geslagen maar behouden bleef, hebben de Britten hun treiler tegen het zinkende Nederlandse schip „geplakt", waardoor het de tien toen nog aan boord zijnde Nederlandse schepelingen gelukte over te komen. De matroos Haasnoot sprong over, de anderen sprongen te water en werden opgepikt. Matroos Prins was dood, toen men hem opviste. Schipper Blok was stervende als gevolg van te veel binnen gekregen water en olie en een ernstige blessure. De overige acht kwamen er echter goed af en waren al aardig op hun verhaal gekomen, toen de „Granby Queen" Lowestoft binnenliep. Uitstekend schip Omtrent de oorzaak van hetg ebeurde tast men volledig in het duister. Het vaartuig, in 1950 gebouwd, was een uit stekend schip. Daar is iedereen het over eens. Het lek, dat achter de hoofdmotor in de machinekamer ontstond om kwart voor tien donderdagavond, overrompel de iedereen. Toen de machinist, de heer Doets het stuurhuis opkwam om het te melden, stonden reeds enkele voeten water in de machinekamer. Doets heeft nog een poging gedaan het lek te vin den, maar is daarbij vermoedelijk klem geraakt en in het binnenstromende water verdronken. Hij is met de „Elie Cheneviere" in zee verdwenen. Alles speelde zich snel af. In enkele minuten was het schip in een volslagen noodtoe stand. Weliswaar hielden de waterdich te schotten, maar het lek werd zo groot, dat in korte tyd de machinekamer vol stond. Toen na middernacht de toestand hopeloos werd, hebben de opvarenden getracht de sloep te strijken, maar deze sloeg vol water en de mannen die er in geklauterd waren, moesten snel weer aan boord van de treiler klimmen om niet te verdrinken. Telefonisch weerbericht voor de bouwvakken Het laatste winterseizoen werd hel telefonische weerbericht voor de bouw» vakken 112.500 maal beluisterd. Het dag* gemiddelde bedroeg hierbij 883 aanvra gen", zo deelt het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid mede. Van 1 november as. tot 1 april 1962 kunnen deze speciale weerberichten voor de bouwvakken weer telefonisch beluisterd worden. De telefoonnummers van het telefoonnet U'trecht netnum* mer 030) zijn voor de vier rayons waar# in het land is verdeeld, ongewijzigd ge# bleven. Het rayonkaartje en verders bijzonderheden over de bouwweerberlch- ten zijn opgenomen in een vouwblad dat op aanvraag gratis beschikbaar wordt gesteld door het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, Van Alkemadelaan 85 te Den Haag. Inlichtingen over de weertoestand in een voorbije periode dienen in het al gemeen schriftelijk bij het K.N.MJ. te De Bilt te worden aangevraagd. Zij worden tegen vergoeding van kosten verstrekt. Of daarbij de tweede machinist Van Dijk, de kok Van der Harst en de matroos Kok weggeslagen zijn, is niet helemaal duidelijk. Kort daarop kwam de „Granby Queen" langszij en volgde de redding. Samenloop Dat het ongeluk zulke tragische ge volgen heeft gehad, weet de reder, ir% Polderman, aan de samenloop van om standigheden. De nacht, het slechte weer en het feit, dat geen schepen in de buurt waren. Was de treiler onder andere omstandigheden lek geslagen, dan hadden er geen slachtoffers behoe ven te vallen. De waterdichte schotten hebben zelfs nu het schip nog minstens drie uur drijvende gehouden. De stoffelijk resten van schipper Blok en matroos Prins zullen vermoedelijk in de loop van de dag in Nederland aan komen. Stuurman Plugge, een der overleven den, maakte zijn eerste reis op de „Elie Cheneviere" als stuurman, evenals de kok, Van der Harst, voor wie het helaas tevens de laatste reis was. De overige bemanningsleden waren allen met het schip vertrouwd. Problemen trekken hem aan Wie de plaats op de voorzitterstoel in de raadzaal van Warmond na 't vertrek van burgemeester Von Fisenne naar Hengelo (O.) gaat innemen is bekend. By K.b. is tot burgemeester van deze watersportgemeente benoemd drs. F. K. Langemeyer uit Den Haag. Drs. Langemeyer is op het ogenblik stafmedewerker van het secreta riaat van de K.V.P. in de Residentie. De heer Langemeyer stamt uit Waalwijk, waar hy op 5 juli 1923 werd geboren. In 1951 legde hij het doctoraal examen af in de staatkundige-economie aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam. Vier jaar later volgde zy"n benoeming aan het algemeen secretariaat van de K.V.P. in Den Haag. Hij was de organisator van werkbezoeken van K.V.P.-parlementsleden aan verschillende streken van ons land. Tijdens deze bezoeken maakte hy kennis met het ambt van burgemeester, dat hem aantrok om de grote verscheidenheid van de problemen, die het met zich meebrengt. Drs. Langemeyer is getrouwd en heeft twee zoons en een dochter. De Oostdui'tse partij -leider. Walter Ulbricht. liet zich evenmin onbetuigd in de algemene kritiek op de Albaanse partij-leiders. Hij beschuldigde Alba nië van het voeren van een „anitl-Sow- jet"-propaganda. Ulbricht verklaarde dat er eenheid in het communistische kamp moet zijn opdat de „historische taken van de communistische en arbeiderspartijen" zouden kunnen worden volbracht. Het sluiten van een Duits vredesver drag is, volgens Ulbricht, „hoogst drin gend" omdat het gevaar bestaat dat West-Berlijn een 'tweede Serajewo wordt. De Russische en Chinese premiers, Chroesjtsjow en Tsjoe En-lai, zijn gis teren op het congres het onderwerp ge weest van speculaties omdat zij na een onderbreking van een half uur geza menlijk binnenkwamen. Men vermoedt dat de regeringsleiders van de twee grootste communistische landen tijdens de pauze een onderhoud met elkaar hebben gehad. Van communistische zijde werd ver nomen dat de deelnemers aan hét con gres de twee machthebbers die er te vreden uitzagen, met applaus hebben begroet. De lezers van het Russdsche blad de „Prawda" hebben gisteren voor het eerst in de geschiedenis kunnen lezen over openlijke kritiek op hum leiding van een ander lid van het communis tische blok. Tsjoe had donderdag kri tiek uitgebracht op de Russische po litiek jegens Albanië. De Chinese pre mier drong toen aan op het bijleggen van meningsverschillen achter gesloten deuren. Spionnen voor VS in Praag gearresteerd Een Oostenrijkse vrouw haar broer en nog een man wiens nationaliteit niet werd opgegeven, zijn op verden king van spionage voor de V.S. in Praag (Tsjecho-Slowakije) gearrèsteerd, aldus het persbureau Ceteka. Volgens het communistische partyblad „Rude Pra- vo" is de Oostenrijker in 1957 voor de Amerikaanse spionagedienst gaan wer ken, toen hij bij een bezoek aan We nen in contact kwam met een Ameri kaanse agent. De Oostenrijker zou mi litaire inlichtingen naar zijn zuster hebben gesmokkeld. Deze zou de inlich tingen weer aan twee mannen van het Amerikaanse bureau van de geheime dienst in Miinchen hebben overge bracht. Horizontaal: 1. voelhoorn of vangarm 8. hoeveelheid geld 15. afwateringsstelsel 16. gewelddadige dood 18. verpakkingsgewicht 19. bijbelse naam 21. extra 23. meisjesnaam 24. de mens over het algemeen 25. werkplaats (afk.) 27. stad in Indonesië 30. nauw 31. rilling 32. iemand van adel 34. voorzetsel 36. twee medeklinkers 37. plezier 39. deel van de vinger 40. voertuig 42. kijk 43. in dat geval 45. ogenblik 46. aanlegplaats 47. gemeenschap 49. overwegen 51. bak 52. hond 53. Engelse titel 54. laagte 55. duw 56. ijzerhoudende grond 57. links laten liggen 59. bepaald soort melk 61. wereld-organisatie 62. biljet 63. cijfer 64. deel van een boom 65. voorzetsel 66. Germaanse god 68. geld overmaken 70. antwoord betaald 72. inhoudsmaat 74. genoegen 75. Heilige Schrift 76. lichaamsvocht 78. Joods woord 80. lidwoord 81. huishoudelijk artikel 82. groeiwijze 84. mager 86. vaartuigje 87. viool 89. vissersnet 91. dwingeland 92. elementair materiedeeltje 93. Europees land Verticaal: 1. weg voor bepaald vervoermiddel 2. vogel 3. middaguur 4. heffing van doorgangsrecht 5. reeds 6. met pensioen (afk) 7. speling van het toeval 8. schreeuw 9. in het jaar des Heren 10. insgelijks 11. getemd 12. jongensnaam 13. roofvogel 14. met geringe snelheid 17. familielid 20. hete 22. kleinigheid 25. nonsens 26. slang 28. boom 29. telwoord 32. iets doende 33. dichterbij komen 35. meisjesnaam 38. voertuig gokken ongunstig harde buitenkant. insekt dier op dat ogenblik dier lid van vertegenwoordiging marsvaardige troep erkenning van de nederlaag dringend gewenst deel van het lichaam iemand van adel ogenblikkelijk lichaam met ronde vorm deel van de voet meisjesnaam dier kostbaar sieraad aanleiding Chinese provincie spijtige insekt naam voor militair deel van het lichaam ontkenning koud militaire rang (afk.) niet anders onbekende voorzetsel te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wjj een eerste prys van f5, en twee prij zen van f 2,50 beschikbaar waarnaar al leen abonnees kunnen mededingen. Oplossing rekenpuzzel De oorspronkelijke vermenigvuldiging luidde aldus: 2068578 3956 Oplossingen onder het motto „Kruis- woordraadsel" dienen voor woensdag a.s. 12411468 10342890 18617202 6205734 8183294568 De eerste prys van f 5,werd toe gekend aan de heer M. J. van den Ende, De Sitterlaan 111 te Leiden, de twee pryzen van f2,50 aan mej. M. C. J. de Meljere, Hofbrouckerlaan 28 te Oegst- geest en aan de heer J. P. v. d. Berg, Trompstraat 25 te Rynsburg. De pryzen worden de winnaars toege zonden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7