Presenteer Philip Morris Alphens dodenweg heeft waarschuwingsborden Weer acht jaar geëist in tien jaar oude zaak Dierenbescherming is thans „volksbeweging In toekomst geen vivisectie Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 oktober 1961 Derde blad no. 30483 9? Afscheid dr. mr. W. Hugenholtz Vanmorgen heeft mr. cfr. W. Hugenholtz op een kaderconferentie in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht het voorzit terschap neergelegd van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Mr. Hugenholtz hield daarbij een rede, getiteld „heden en toekomst der nationale en internationale dierenbescherming". Hij wees er op, dat de dierenbescherming in Nederland welhaast tot een „volksbeweging" is uitgegroeid» „Door de inwerkingtreding van de nieuwe wet op de dierenbescherming", zo vervolgde hij, „is de grote discrepantie, die er bestond tussen wat in het volk op dit gebied leefde, en hetgeen de wet strafbaar stelde, grotendeels opgeheven. Het is bijzonder belangrijk, deft wij nu een speciale wet hebben, die als een kapstok kan worden ge bruikt om er telkens weer nieuwe bepalingen in op te nemen." Tegen vivisectie Dat er nog wel een en ander te wem sen overblijft, bewijst het vraagstuk van de vivisectie. Ofschoon mr. Hugen holtz de vivisectie thans nog als een noodzakelijk kwaad beschouwt, zo dient deze, volgens hem, zo veel mogelijk te worden beperkt, gecontroleerd en gere gistreerd. Ook moet een vergunnings- Mr. drIV. Hugenholtz in, groot dierenvriend stelsel worden Ingevoerd. Proeven op hogere diersoorten gelijk paarden, apen, honden en katten wenste spreker, even als de gehele commerciële vivisectie, direct verboden te zien. „Voorts moet er ernstig naar worden gestreefd", aldus de aftredende voorzitter, „om een weten schappelijke methode te vinden, die de vivisectie in de toekomst overbodig zal maken, bijv. door proeven te nemen op hogere plantensoorten. In dit verband bepleitte hij dan ook de invoering van vivisectie-vrije leer stoelen aan al onze universiteiten. Ver der achtte spreker het absoluut nood zakelijk, dat op zeer korte termijn van regeringswege een onderzoek wordt in gesteld inzake de vraag of de elektrische bedwelming van slachtdieren in ons land wel goed functioneert. Hulde aan ministers Hierna bracht mr. Hugenholtz hulde aan de desbetreffende ministers voor de uitvaardiging van enige algemene maat- regelen van bestuur op grond van de nieuwe wet op de dierenbescherming. Ondanks de bestuursmaatregelen om trent de mestkalveren, achtte hij toch het houden van kistkalveren in vrijwel alle gevallen strafbaar, krachtens de ar tikelen 254 en 455 van het Wetboek van Strafrecht. Volgens hem was er bij kist kalveren steeds sprake van het onthou den van de nodige verzorging en veelal van nodeloze kwelling en/of van node loze benadeling van de gezondheid. Ook drong mr. Hugenholtz er op aan, dat nog voor het intreden van de komende win ter, een algemene maatregel van bestuur inzake de waakhonden zou worden inge voerd. Optimistisch betoonde hij zich over de toestand van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, die thans 75.000 leden en 130 plaatselijke afdelin gen telt. De financiële toestand dezer vereniging blijft echter zorgen baren. Daarom drong hij dan ook aan op een Rijkssubsidie. Architect Arthur Staal neemt ontslag Gevolg van stadhuisplan (Van onze Amsterdamse correspondent) De gang van zaken rond het ont werp van het nieuwe Amsterdamse stadhuis is voor de architect Arthur Staal reden geweest ontslag te nemen uit zijn functie van voorzitter van de schoonheidscommissie voor de oude stad. De heer Staal heeft vorige week reeds ernstige kritiek laten horen op het feit dat het gemeentebestuur z.i. ten onrechte heeft verzuimd het de finitieve stadhuisontwerp ter beoor deling aan de schoonheidscommissie voor te leggen. B. en W. stellen zich echter op het standpunt dat de schoonheidscommissie geenszins is gepasseerd. De wethouder van Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, heeft woensdag j.l. in de gemeenteraad meegedeeld dat de schoonheidscommis sie bij het voorlopig ontwerp een aantal wensen naar voren heeft gebracht, welke in het definitieve plan zijn verwerkt. Bo vendien zou de commissie in een later stadium nog zijn visie op het plan kun nen geven. De heer Staal heeft zich niet met deze opvatting kunnen verenigen. Naar ver luidt zou ook de architect A. Komter, die op het ogenblik in het buitenland verblijft, overwegen uit de schoonheids commissie te treden. Met volle kracht voort! Tenslotte verklaarde mr. Hugenholtz dat hü van plan was met volle kracht te blijven voortwerken aan de uitbouw van de dierenbeschermingswet en dat hij zich speciaal zou gaan bezighouden met de bestudering van het vraagstuk der vivisectie. „Ik begin dus met het werk, waaraan wijlen mijn goede vader ds. J. B. T. Hugenholtz, een van de drie oprichters van de Anti-vivisectie-bond van dze negentiger jaren van de vorige eeuw in mijn geboorteland Zeeland, met zo veel moed en liefde is begonnen", al dus de aftredende voorzitter. „Dieren liefde", zo besloot hü, „moet, als het kan haar oorsprong en grondslag vinden in de alomvattende liefde voor al wat God heeft geschapen en waarvan getuigd wordt in de woorden van een Corinthe 13". Hierna reikte mr. Hugenholtz de voor zittershamer over aan zijn opvolger prof. dr. S. Hofstra uit Amsterdam. Advertentie The cigarette J-. of Quality and Prestige Niet meer dan 2000 Belgische soldaten in Roeanda-Oeroendi Het Belgische ministerie van Defen sie heeft gisteren de „verzonnen" be richten tegengesproken over de sterkte van de Belgische strijdkrachten in Roeanda en Oeroendi. De afgelopen we ken is van verschillende zijden gesugge reerd, dat België in de twee beheer- schapsgebieden in Afrika een troepn- macht van 10.000 man of meer had gelegerd. Het Belgische ministerie van Defensie deelt in een communiqué mee, dat de Belgische strijdkrachten in Roeanda en Oeroendi nooit meer dan 2.000 man hebben omvat, gesteund door een tien tal transportvliegtuigen en helikopters, verkenningsvliegtuigen en helikopters. Inmiddels zijn de afgelopen week drie compagnieën Belgische troepen gerepa trieerd „als eerste fase naar een norma le toestand van de sterkte der Belgi sche strijdkrachten". De strijdkrach ten werden in 1960 versterkt na de overdracht van de soevereiniteit aan Kongo en medio dit jaar als voor zorgsmaatregel voor de verkiezingen, die in de beheerschapsgebieden zijn gehou den. In het communiqué wordt er tenslot te nog op gewezen, dat de 2.000 man Belgische strijdkrachten verantwoor delijk waren voor de handhaving van de orde in een bergachtig gebied, twee keer zo groot als België en met vijf miljoen inwoners. Kluyverprijs voor jonge microbiologen Om de nagedachtenis te eren van prof. dr. ir. A. J. Kluyver, heeft de directie van de NV Kon. Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft, een Kluyver-prijs inge steld. Deze prijs zal zijn bestemd voor uitblinkende prestaties van jonge mi cro-biologen. De pry's bestaat uit een bedrag van f 1.000 en wordt eens in de twee Jaar uitgereikt voor de beste publikatie over eigen wetenschappelijk werk op micro biologisch gebied. Aan de prijs is een bijzonder karakter gegeven door te be palen, dat de publikaties in bepaalde vorm gebracht, worden verzameld in het z.g. „Zilveren boek", dat versierd is met de beeltenis van prof. Kluyver in de vorm van de zilveren plaquette. Van 1921 af tot aan zijn overlijden in 1956 is prof. Kluyver hoogleraar in de micro biologie geweest aan de Technische Ho geschool te Delft. Amerikaanse K. v. K. in Nederland Voor een klein publiek heeft giste ren in de aula van de Amerikaanse Ambassade in Den Haag de verkiezing plaats gevonden van de Board of direc tors van de onlangs opgerichte Ameri kaanse Kamer van Koophandel in Ne derland. Gekozen werd een vijftiental perso nen onder wie de heer K. H. Beekhuis van de Aranico Oversea Cy., de heer S. J. van den Bergh van Unilever N.V., de heer C. R. Smit van Esso Nederland, de heer J. M. Hansen van Oaitex Petro leum Mij. Nederland en de heer S. E. von Kutzleben van Lummus Nederland, Naar werd meegedeeld is de belang stelling voor het lidmaatschap van de kamer vrij groot gezien de reeds meer dan 100 aanvragen die zijn binnenge komen. Het ligt in de bedoeling de Board uit be breiden tot 27 leden. De in de Amerikaanse ambassade ge huisveste information service van de V. S. zal een deel van haar activiteit naar Amsterdam verleggen. De bedoe ling hiervan ds om te komen 'tot een nauwere samenwerking met 'het Neder landAmerika Instituut» Gustav Mahler expositie te Den Haag De ambassadeur van Oostenrijk, dr. G. A. Afuhs, heeft gistermiddag in de openbare bibliotheek in Den Haag de herdenkingstentoonstelling „Gustav Mahler" geopend. De ambassadeur sprak er zqn vreugde over uit dat Mahler's 100ste geboortedag en 50ste sterfdag op deze wijze herdacht wordt in Neder land, temeer daar een expositie in Mahler's geboortestad, Wenen, als ge volg van bepaalde moeiltjkheden niet door kon gaan. Voorafgaande aan de officiële opening heeft prof. dr. K. P. Bemet Kempers, voorzitter van de Nederlandse afde ling van de „Internationale Gustav Mahler Gesellschaft", een inleiding ge houden over de persoon van Gustav Mahler. De uit Wenen afkomstige pre sident van de vereniging, prof. Erwin Ratz, was bij de opening van de ten toonstelling aanwezig. Roofoverval in Monnikendam Het Haagse Gerechtshof heeft gisteren een tien jaar geleden in Monnikendam gepleegde roofover val behandeld, waarbij de 79- jarige boer P. Laan zo ernstig werd mishandeld, dat hij twee weken later overleed. Tegen de twee verdachten, een 41-jarige slager en diens broer, een Overwinning voor de jeugd, zegt Verwoerd De Zuidafrikaanse premier, Hendrik Verwoerd, zei gisteren dat zijn verkie zingsoverwinning bewezen heeft dat de blanken van Zuid-Afrika rassenschei ding wensen opdat de toekomst van him kinderen „voor de volgende 50 jaar of langer verzekerd zal zijn". De premier sprak tot enkele duizenden.schoolkinde- ren en volwassenen op een kerkplein in Pretoria. Zuid-Afrika, zo zei hü, zou *n voorbeeld kunnen zyn voor de wereld. De verkie zingsoverwinning van zijn Nationale Partij is een overwinning voor de jeugd, aldus Verwoerd. Er is geen reden om voor de onmiddellijke toekomst van Zuid-Afrika te vrezen. Zijn voornaamste bezorgdheid is hoe de toekomst van de jeugd voor de vol gende 50 jaar of langer te verzekeren, aldus de premier. Volgens Verwoerd gaat het erom of de Zuidafrikaanse blanken zullen kun nen voortleven in een land, waar de ras senscheiding in praktijk wordt gebracht of dat zij de weg van Kenia willen op gaan. 38-jarige tuinder, beiden uit Vel- sen, eiste de procureur-generaal bij het Gerechtshof gistermiddag ge vangenisstraffen van acht jaar met aftrek van het voorarrest. De roofoverval werd gepleegd in de nacht van 7 op 8 augustus 1951. De broers drongen de boerderij binnen. Bij het zoeken naar geld werden zij echter gestoord door de oude boer, die wakker was geworden, en diens twee bejaarde zusters. Zij werden ernstig mishandeld. De buit bij deze roofoverval bedroeg slechts enkele tientallen guldens. De broers slaagden er namelyk niet in een brandkast, waarin 5.000 gld. was, open te breken. Door een toeval kwam na negen jaar in 1960 aan het licht, dat de broers deze overval hebben ge pleegd. Weer terug Overleg over C.A.O. in Sigareninclustrie De laatste twee dagen werden te Eind hoven besprekingen gehouden om tot een wijziging van de C.A.O, voor de si- garenindustrie te komen. Van werknemerszijde werd om een loonsverhoging verzocht, een wijziging van het stukloonsysteem, dat thans jaagarbeid in de hand werkt en voorts een bovenwettelijke ziekte-uitkering van 10 pet. voor georganiseerden, zodat deze inplaats van 80 pet. 90 pet. van hun loon in geval van ziekte ontvangen. De fabrikanten waren van mening, dat er weinig of geen ruimte voor loons- wijzigingen bestaat. De oriënterende besprekingen hadden een stroef verloop. Er werd geen datum voor een nieuwe bijeenkomst vastge steld. Op 1 januari 1962 loopt de huidige C.A.O. af zodat men vóór die tyd tot een akkoord zal moeten komen. Prinses Paola van België heeft in het Congrespaleis in Brus sel de Femina-prijs overhandigd aan Antonio Pietvangelimaker van de film „Fantasmi a Roma". De prijs voor de beste artistieke ver tolking ging naar de actrice Sandra Milo (midden). Elisabethstad eist vertrek alle Baloeba De Katangese regering heeft geëist dat de gevluchte Baloebaleden die zich in het kamp van de Ver. Naties in Elisabethstad bevinden, terugkeren naar de streek waar zij vandaan komen. De vluchtelingen moeten vandaag voor mid dernacht zijn vertrokken. Na dat tijd stip behoudt de Katangese politie zich het recht voor orde en veiligheid met alle middelen te handhaven. Tengevolge van de reeds donderdag ingevoerde maatregelen tegen de Baloe ba verbod voor Baloeba in Elisabeth stad te werken en voor leveranciers levensmiddelen aan de vluchtelingen te verkopen is de spanning tussen de Ver. Naties en de Katangese regering toegenomen. De bevelhebber van het kamp van de Zweedse V.N.-militairen te Elisabeth stad, majoor Mide, is donderdag door de Katangese politie aangehouden en nog niet weer in vrijheid gesteld. De regeringsleider van Katanga, Tsjombe, heeft op een persconferentie meegedeeld dat majoor Mide, vergezeld van twee gewapende soldaten, in hechtenis is ge nomen omdat zij zich te dicht bij een Katangees kamp bevonden. President Tsjombe van Katanga heeft gisteren op de persconferentie verder ge zegd, dat 500 soldaten van generaal Moboetoe, de stafchef van het Kongo lese leger door Katangese soldaten in Noord-Katanga op de vlucht zijn gejaagd. Volgens Tsjombe werden de soldaten op 30 september per vliegtuig uit Loeloeaburg overgebracht. Tsjombe zei dat zijn troepen geen verliezen heb ben geleden en dat naar het bedreigde gebied versterkingen zijn gezonden. De Kongolese verliezen zouden volgens hem veel groter zijn dan door Leopoldstad is bekendgemaakt. De vele ernstige en minder ern stige verkeersongelukken op de Rijksstraatweg tussen Gouwsluis en Zwammerdam, de Steekterweg, heeft de Rijkswaterstaat er einde lijk toe gebracht waarschuwings borden voor slipgevaar te plaatsen. Verscheidene malen is er reeds op het grote gevaar van deze, zelfs bij droog weer, spiegelgladde straatweg gewezen, die nog altijd een van de belangrijkste verbindin gen is van en naar de kuststreek met het midden en oosten van ons land. Iedere weggebruiker viel het altijd weer op, dat langs deze ook wat constructie betreft zeer onge lukkig gelegen weg nergens permanente waarschuwingsborden stonden voor slipgevaar. Eindelijk zijn deze borden op verschillende plaatsen geplaatst en naar men hoopt zullen de automo bilisten de waarschuwing niet in de wind slaan. Wellicht, dat de volgende stap van Rijkswaterstaat een spoedige algehele reconstruc tie van deze drukke verkeersweg zal zijn. (Foto Leidsch Dagblad) Ontvoerde echtpaar een kind? Tegen een Nederlands echtpaar uit Nijmegen is in de Belgische plaats Overijse een klacht ingediend bij de po litie wegens poging tot ontvoering van een achtjarig meisje. De klacht werd ingediend door de oom van het meisje, een bloedverwant van een op 17 okto ber jl. door de rechtbank in Arnhem wegens poging tot zware mishandeling tot 8 maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk veroordeelde Belg. Deze laatste reed op 7 juli jl. in Ny- megen met zijn auto in op zijn schoon vader, een fabrikant. De achtergrond is een huwelijksdrama. De Belg is ge scheiden van zijn uit Nijmegen afkom stige vrouw. De twee kinderen zijn in Brussel aan de vader toegewezen. De Belg verdacht zijn schoonvader er van één der kinderen tijdens de paasvakan tie aan het vaderlijk gezag te hebben onttrokken. Donderdagmiddag zou de schoonvader met zijn echtgenote hebben getracht het tweede dochtertje, de 8-jarige Brenda, bij het verlaten van de school in Ouder - gem bü russel, over te halen mee te gaan naar Nederland. Het kind zou dit hebben geweigerd en ging naar het ouderlijk huis terug, waar haar oom zich tijdelijk heeft onfermd over het restaurant van haar vader. Nadat het kind haar oom over de ont moeting met haar grootouders had ver teld. besloot deze by de politie een klacht in te dienen. De Amsterdamse rechtbank veroor deelde de broers, van wie de jongste steeds heeft ontkend geslagen te heb ben, tot gevangenisstraffen van zes jaar. Het Gerechtshof in Amsterdam legde de broers een hogere straf op: acht jaar gevangenisstraf met aftrek. De Hoge Raad vernietigde echter de arresten van het hoofdstedelijk Gerechtshof en ver wees de zaken naar het Gerechtshof in Den Haag. De oudste broer, gaf het hem ten laste gelegde diefstal, voorafgegaan door geweld met dodelijk gevolg toe. Hij zei in paniek te zyn geraakt, toen enkele gedaanten op hem af kwamen. Hy sloeg erop los met een ijzeren koevoet. Of hij alle drie bewoners heeft geraakt, weet hij niet. Ook kon hij niet zeggen of zün broer geslagen heeft. Hy achtte dit laat ste echter niet onmogelijk Ontkennen De jongste broer, bleef ontkennen ge slagen te hebben. „Heeft u niet de twee vrouwen in de bedstee buiten gevecht gesteld?'' vroeg de president van het Hof. Maar volgens deze verdachte is dat niet het geval ga weest. Hij heeft samen met anderen reeds vier keer eerder pogingen tot inbraak gedaan in de boerenhoeve varj de familie Laan. In 1950 werd hü daar* voor veroordeeld tot twee jaar gevan* genisstraf. Hy zou bü een van deze in* braakpogingen gezegd hebben, dat er zo nodig maar geweld gebruikt moest wor* den tegen de oude bewoners. De procureur-generaal sprak van een onmenselijke mishandeling van de drie oude mensen. Hij achtte het zeer waar* schijnlijk, dat ook de jongste broer aaü de geweldpleging heeft deelgenomen. Ook al mocht het Gerechtshof dit niet bewezen achten, dan nog zou naar do mening van de procureur-generaal een veroordeling op grond van het ten lastd gelegde kunnen volgen, omdat deze ver dachte heel goed wist, dat er zo nodig geweld gebruikt zou worden. Van de zijde van de verdediging werd betoogd, dat de jongste broer niet de op* zet tot geweldpleging heeft gehad, ter wijl er al evenmin sprake zou zyn van een afspraak om geweld te gebruiken» Arrest van het Gerechtshof op 3 no« vember. Officiële uitslagen Turkse verkiezingen Gisteravond zyn de officiële uitsla gen van de zondag jl. in Turkije ge houden algemene verkiezingen bekend gemaakt. De Republikeinse VolkspartU kreeg 173 zetels in het Huis van Afge vaardigden en de Party van het Recht 158. Voorts gingen 65 zetels naar de Nieuw-Turkije-Partij en 54 naar de Re publikeinse Nationale Boerenpartij. In de Senaat kreeg de Partij van het Recht 70 zetels, de Republikeinse Volkspartij 36, de Nieuw-Turkije-Partij 28 en de Republikeinse Nationale Boe renpartij 16. Waar geen der partüen de absolute meerderheid heeft gekregen, zal ver moedelijk een coalitieregering worden gevormd onder een partijloze premier. Het nieuwe parlement zal op 25 ok tober voor de eerste maal bijeenkomen. Vier dagen later zal een president wor den gekozen. Kandidaat is generaal, Gursel, sinds de staatsgreep van mei vorig jaar hoofd van het comité voor nationale eenheid. Nieuwe Russische kernoutploffing De Amerikaanse Commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld dat de Sowjet-Unie een kernwapen ter grootte van enkele megatonnen in de atmosfeer tot ontploffing heeft gebracht. Hei was de 21-ste proef in de huidige serie. De proef werd genomen in het gebied van Nova Zembla.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5