VELPON £ssoj PETROLEUM Bejaardencentrum aan Churcliilllaan wordt in liet voorjaar geopend FILMS VAN DEZE WEEK OS BANDEIRANTES: BOEIEND EN KLEURRIJK KIJKSPEL Gero-casseile Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaard gestookt met... Confrontatie niet levenstragiek; William's „The fugitive kind" Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 oktober 1961 Tweede blad no. 30483 CASINO Os Bandeirantes (De Pioniers) is een feestelijke film, ondanks het zwakke verhaaltje, ondanks de nogal brokkelige compositie. Het is de tweede speelfilm die Marcel Camus in Brazilië heeft opgenomen. De eersteOr feu Negro, waarmee hij op slag beroemd werd, heeft Rio de Janeiro als plaats van handeling; deze tweede film speelt zich af langs de Amazone, in de Ceara, de droogste streek van het land, aan de kust en in de nieuwe hoofdstad Brasilia. Eigenlijk kan men nauwelijks van een speelfilm spreken, zo overheersend is de rol die Camus aan het land, en vooral aan de bewoners ervan, de flagellados (arme boeren), vissers en arbeiders, heeft toebedeeld. Het verhaal is stichtelijk en simpel. Een Franse avonturier. Jean Morin, achtervolgt zijn vroegere kameraad Curd, die om een paar diamanten ge probeerd heeft hem te vermoorden. Aan vankelijk is Morin verbitterd en ver- Lourdes de Oliveira danst als Suzana op het Braziliaanse strand. langt hij alleen maar naar wraak, maar dank zij zijn metgezel, de neger Beija- flor, en de mensen die hij trekkend van de ene plaats naar de andere ontmoet, komt hij geleidelijk aan tot inkeer. En als hij tenslotte plotseling tegenover Curd komt te staan, doodt hij deze niet, maar redt hij hem zelfs het leven. Een Avond aan het strand knap-gecomponeerde Franse thriller TRIANON Ook deze film bewijst weer eens, dat het in Frankrijk rit selt van de knappe cineasten, die de kunst verstaan een bepaalde sfeer te scheppen en die goeddeels vol te houden. Want „Un soir sur la plage" van Miehei Boisrond geeft méér dan enige erotisch-getinte scènes. Dit werk, een fascinerende film met een tragische achtergrond en een ver rassend slot, speelt zich af op het buiten van een rijke weduwe met twee kinderen, de teenagers Olivier en Sylvie. Er komt bezoek: de schrij ver Michel St. Amant hoopt in een prettige omgeving rustig aan een nieuw boek te kunnen schrijven. Maar al spoedig stapelen de moei lijkheden zich op. En het boeiende van deze film is, dat tenslotte ieder een op het buiten van de knappe Georgina (Martine Carol) onder ver denking staat schuldig te zijn aan de moord op de zwakzinnige dochter van de tuinman, Marie. Wie de dader is, blijkt pas in de laatste meters. Behalve de schrijver, de weduwe, haar kinderen, de tuinman en zijn even harts tochtelijke als gevaarlijke dochter (Dah lia Lavi) zijn er nog enkele personen, die een rol spelen. In de eerste plaats de vriend des huizes, dokter Crosset, een man net een besmet verleden; voorts Pépé, de schoonvader van Georgina, een gokker, die in de illusie leeft, dat hij een onfeilbaar systeem heeft gevonden om de bank te laten springen, telkens weer verliest en al spoedig ook de schrijver tot zijn slachtoffer maakt door steeds hogere bedragen te lenen; dan is er een Duitse student over de vloer, die als huisbediende de Franse taal wenst te leren en tenslotte is een zeer belangrijke rol toebedeeld aan commissaris Thomas, die, op het ogenblik dat hij de vermoe delijke dader heeft gearresteerd, voor een verrassende ontdekking komt te staan. Op het eerste gezicht is dit een nogal omvangrijk gezelschap, maar Boisrond is erin geslaagd de film zeer doorzichtig te houden en de afzonderlijke figuren in kort bestek knap te typeren. Niet alleen als triller, maar ook psy chologisch is „Un soir sur la plage" uit stekend geslaagd. Voeg daarbij, dat het verhaal telkens weer nieuwe spanningen oplevert, culminerend in de zeer boei ende verhoren van alle aanwezigen door de strenge politiecommissaris, dan kan men zich voorstellen, dat deze film van het begin tot het eind de aandacht ge vangen houdt. Ook filmisch is er veel in te waarderen. „Een avond aan het strand" mag zonder twijfel een meesle pende thriller genoemd worden, die het stempel draagt van Frans meesterschap. mislukte en een geslaagde liefdesaffaire completeren het geheel. Men krygt de indruk dat Camus zich niet veel moeite heeft gegeven een ori gineler en sterker scenario te bedenken. Typerend is wel. dat hij 's nachts de scènes schreef die de volgende dag moesten worden opgenomen. Hem ging het er, nog meer dan in Orfeu Negro, om Brazilië en de Brazilianen te „be trappen". Bij voorbaat stond al onge veer vast, welke objecten, wat voor men sen en welke festiviteiten hij zou fil men het verhaaltje diende slechts als cement om al die verschillende en zo uiteenlopende scènes samen te voeren. Os Bandeirantes is dramatisch dan ook heel wat zwakker dan Orfeu Negro, al wordt er npg zo voortreffelijk in ge speeld door Raymond Loyer als Jean Morin, Almiro do Espirito Santo als Beijaflor en Lourdes en Oliveira, een van de sterren uit Orfeu Negro, als Su zana. Maar zy allen uitgezonderd de dansende Lourdes de Oliveira wor den naar de achtergrond „gespeeld' 'door het imponerende en afwisselende land, waarbij vooral de voortreffelijke foto grafie opvalt, en, zoals gezegd, in het bijzonder door de mensen die in dit land wonen en die Camus in rake beel den heeft gekarakteriseerd. Hij had oog voor hun armoede, hun zorgen, maar evenzeer voor hun onverwoestbare le vensvreugde. Om het laatste ten over vloede te illustreren maakte hij een dankbaar gebruik van de jaarlijkse pro cessie van de Heilige Franchiscus in Ca- nindé in de Ceara, zoals hij voor zijn Orfeu Negro het carnaval in Rio zo meesterlijk benutte. Wat bij blijft van deze film is niet het avontuur van Jean Morin, maar zijn de kleurige en pakkende beelden van on danks alle armoede en tegenslag van nature levenslustige Brazilianen, die werken, zingen, dansen en plezier ma ken. We geloven graag, dat de kritische toeschouwer meer dan één bezwaar te gen deze film kan aanvoeren, maar hij zal niet kunnen zeggen dat hij er niet door geboeid werd. En hij zal met een feestelijk gevoel de bioscoop verlaten, iets waartoe maar een heel enkele film aanleiding geeft. Advertentie Zoekt O een van f40.— of f400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. Noodlot der begeerte Liefde in Spaanse burgeroorlog LUXOR Onder de bedriegelijke ti tel „Noodlot der begeerte" gaat een nogal larmoyante geschiedenis schuil, die zich afspeelt tussen het rumoer van de Spaanse burgeroorlog, nu alweer een kwart eeuw geleden. Hoofdpersoon in het verhaaltje is een tot Belg genaturaliseerde Rus (Peter van Eyck), een stoere kerel, die heel vlot en mooi kan praten, maar die er des ondanks niet in slaagt duidelijk te ma ken, waarom hij met alle geweld zich bij de Internationale Brigade wil aan sluiten. Heel wat gemakkelijker te begrijpen is het waarom hij korte tijd later alweer spijt heeft van zijn geplaatste handte kening. In de eerste plaats bevalt de mentaliteit in het oorlogsgeweld hem niet al te best. Maar veel belangrijker nog is de liefde die even verrassend als plotseling zijn leven binnentrad, toen hij op weg was naar de oorlog. Zijn snelle verovering is een Amerikaanse jonge dame, die ergens beweert journaliste te zijn, maar toch alle tijd van de wereld blijkt te hebben voor het achterna hol len van haar geliefde. De ons tot nu toe onbekende regisseur Jean-Jacques Vierne had voor deze vrouwelijke hoofdrol het oog laten val len op de zo plotseling naar roem ge stegen Dalhia Lavi. Het enige „talent", dat o.i. deze keus kan rechtvaardigen, is haar ontegenzeglijk aantrekkelijk uiterlijk. Dat is zelfs zo „echt", dat enkele dagen smartelijk huilen er geen schade aan kunnen berokkenen. Ze blijft alleen maar mooi! Want regisseur Vierne heeft de lieve Dalhia de tranen niet bespaard. Het verlangen naar zijn geliefde is onze s&oere Peter tenslotte zo sterk, dat hij uit de Brigade deserteert en aan de zijde van zijn beminde probeert zo snel mo gelijk uit Spanje te komen. Slechts bij de uitbeelding van deze vlucht en de dramatische ontknoping is de regisseur er in geslaagd spanning te creëren. Voor het overige is het een lange, trage aan loop naar dit acceptabele slot. De zwarte tiran Sentimenteel LIDO Als de priester is uitgestapt en de laatste stofwolken, opgeworpen door een rammelende oude bus zijn verwaaid, begint de eveneens op vele plaatsen rammelende film „De zwarte tiran" (een afschuwelijke vertaling voor ..The singer not the song"). Een film doelbewust afgestemd op het sentiment van de bioscoopbezoeker. ..The song" is in deze film het evangelie, maar het verhaal draait om „the Singer", de krachtige priester die het evangelie ver kondigt in het dorp, dat door een natuurlijk in het zwart geklede ban diet wordt geterroriseerd. Wijd uitge sponnen, zonder veel vaart verhaalt de film over de botsing van twee sterke ka rakters. De geschiedenis is uitgebeeld als de kleding van de twee mannen, de een wit en rein, de ander zwart en ver dorven. Daartussen zweeft wat vreemd de uitaichtsloze liefde van een jong meisje voor de priester. Het verhaal ein digt triest met de dood van beide hoofd personen, die stervend aan op elkaar afgevuurde kogels nog de kracht vinden om stevig handen te drukken. Het geweten van de West Dorst naar goud REX Van het „wild-west"-genre, dat nu al zovele jaren sucoes op succes boekt, krijgt men blijkbaar nooit ge noeg. In ..The yellow mountain", die in ons land de wat weidse titel „Het. geweten van de west" meekreeg, beheer sen ijzeren vuisten, waarmede men el kaar gemakkelijk van het bewustzijn berooft, en flitsende revolvers als van ouds het drama. Het verstand mag in zulke films niet te veel od de voorgrond treden want het gebruik daarvan zou driekwart van de vechtpartijen onnodig maken. En daar is het nu juist om te doen. Lex Barker, bekend uit vele Tarzan- produkties, speelt de rol van een kei harde. maar ontroerend eerlijke cow boy, die verwikkeld raakt in een nogal gezochte gouddelverskwestie. Met goud koorts rondsluipende lieden willen hem uit de weg ruimen, maar dat lukt niet Hij blijft overeind en krijgt aan het eind alles wat 'hij maar wil. Ook het meisje, dat door deze rolprent huppelt. Advertentie MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Er komen nieuwe flats aan de Educrd van Beinumlaan Aan de Eduard van Beinumlaan zul len 64 flatwoningen verrijzen. Met de bouw is men reeds begonnen. Op de hoek van de 5 Meilaan en de Eduard van Beinumlaan staat nu een model flat, die gistermiddag door de heer J. van Itterson voor het publiek werd opengesteld. Het zullen vier- en vijf- kamerflats worden. De modelflat aan de Eduard van Beinumlaan is ingericht door V en D. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer H. F. J. Joosten (Heer len). PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Aan de Leidse Universiteit is giste ren gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, op een proefschrift getiteld „Een studie over de articulatie van de schouder", mej. K. A. E. Meiiers. gebo ren te Rotterdam en thans wonend te i Leiden. Anna Magnani, Marlon Brando en Joanne Woodward in keten van nootlottigheden Studio De grote toneelschrijver Tennessee Williams (,.A streetcar named desire", „The glass menagerie", „Cat on a tin roof"), schreef ook het obsederend-dramatische „The fugitive kind" over innerlijk eenzame mensen, die eigenlijk voortdurend voor zich zelf op de vlucht zijn. Reeds van 1939 dateert Williams' „Battle of angels" waaruit na jaren lange herschrijving het toneelstuk in première ging onder de titel „Orpheus descending", waaruit weer de film „The fugitive kind" („De man met het slangevel") groeide. Een nauwelijks na te vertellen verhaal over mannen en vrouwen, leder op hun beurt ten hevigste gekweld. Daar is de gefrusteerde Lady Torren- ce, gekoppeld aan een invalide man, de jonge „man met het slangevel", die met zijn levenskameraad de gitaar de we- wereld rondtrekt en dodelijk vermoeid is. Hij zoekt rust en doet als hulp zijn intrede in de winkel van „Lady". Haar wrede, keiharde man Jabe voelt onmid dellijk de daaraan verbonden gevaren. En daar is ook het jonge, totaal over- sexte meisje Carol, een hysterica zon der weerga. Deze vier figuren dragen de reeks van gecompliceerde gebeurtenissen die zich gaan afspelen. Onheilspellende dieptragische, schokkende gebeurtenis sen. Zij doen U de adem stokken, mede door suggestieve regie van Sidney Limet. Dit is een hoogst merkwaardige film, zoals men er zelden een ziet. Het spel van Anna Magnani (Lady Torrence), Marlon Brando als de gitaar speler Val Yavier, Joanne Woodward in de rol van Carol Cutrere en R. G. Arm strong als invalide echtgenoot is levens echt en kerft U door de ziel. De regisseur wist aller talent tot ware hoogtepunten op te voeren in een film, waarvan men niet vermoeden kan, dat deze uit Hollywood stamt, zo volkomen anders geaard dan andere films is hij, daarbij in een visie, welke een absolute vernieuwing betekent. Marlon Brando en Anna Magnani lijken in deze diep sombere keten van onherroepelijk op elkaar volgende schrij nende noodlottigheden vèr uit te groeien boven het van hen reeds befaamde for maat. Het is huiveringwekkend wat zich af speelt in dat kleine stadje in het don kere zuiden van Amerika. Men kent dat huiveringwekkende uit Williams' andere stukken. Liefde, haat, jaloezie en wraak spelen er hun dominerende rol, als in een door boze geesten beheerste wereld: zij vor men de lugubere achtergrond ervan. Hier spreekt de tragiek, de triestheid, de uitzichtloosheid van verloren levens en wanneer even het geluk lijkt open te bloeien, slaat het noodlot des te heviger toe, om alles, maar dan ook alles u ver brijzelen Niet minder dan drie superieure Os carwinnaars: Anna Magnani, Marlon Brando en Joanne Woodward zyn ver eend. En zü tonen U wat zy wanrd zyn! Tennessee Williams confronteert U met problemen, waar geen uitweg meer voor te vinden is, met verschrikkelijke vragen, die wel onbeantwoord moeten blyven, omdat er geen antwoord voor te vinden is. Zo blij als het leven kan zyn, zo hope loos navrant kan 't ook zijn Daarvan ziet U in deze film de aan grijpende, meedogenloze voorbeelden. MARLON BRANDO als „De man met het slangevel" Vlag in top: hoogste punt bereikt Om tegenwoordig te kunnen zijn bij het hijsen van de vlag op het in aanbouw zijnde bejaardencentrum „Rijn en Vliet" aan de Churchilllaan, hebben autoritei ten en genodigden gistermiddag een hele klim moeten maken. Eenmaal boven in een felle wind en enkele tientallen meters boven de begane grond heette wethouders A. J. Jongeleen in zijn kwaliteit van wnd. voorzitter van de Stichting tot Explotatie van Bejaardencentra allen hartelijk welkom, in het bijzonder de onlangs afgetreden voorzitter van de Stichting, de heer W. A. Kasteleijn. Het verheugde spreker, dat de heer Kasteleijn, d.ie zich sterk voor het be jaard eniprobleem interesseert, deze mid dag weer aanwezig kon zijn en ook be reid was gevonden om de vlag in top te hijsen. Alvorens de heer Kasteleijn hieraan gevolg gaf. merkte hij o.m. op. dat hij een dergelijke plechtigheid niet als een eerbetoon aan allen, die bij de bouw be trokken zijn, van initiatiefnemers via architect en aannemer tot de werkers op de steigers beschouwde. Spreker, die waardering had voor het ontwerp van de architect, de heer K. Landers, ver wachtte dat het centrum straks een sieraad van de stad zou zijn, waar vele bejaarden een gelukkige levensavond zouden vinden. Leidse successen in Jaarbeurshal Op de 53ste nationale tentoonstelling van hoenders, duiven en pelsdieren, ge organiseerd door de Kon. Ned. Vereni ging Ornithophilia, in de Prins Bern- hardhal van de Jaarbeurs te Utrecht, behaalden, ondanks zware concurren tie, vele leden van de Leidse pluimvee- vereniging „De Oude Leische" fraaie resultaten. A. H. Blom met Witte Vlaamse Reu zen 2 x z.z.g. en z.g. met twee Ornitho philia prijzen (O); L. v. d. Plas met Witte Weners z.z.g.; z.g. en O. prijs; D. van Duyn met Alaska 3 x z.z.g. en twee O. prijzen; P. v. d. Kwaak met Goud vinkduiven z.g. en met Ringslagers z.g. en g.g.; L. SerLie met Hollandse Krie len z.g.. g.g„ g. en O. prijs; E. Quist met Oud-Hollandse Meeuw g.g. en met Sussexkrielen z.g., g.g. en O. prijs; F. v. d. Mark jr. met Hollandse Krielen z.z.g., Z:g., 2 x g.g. en twee O. prijzen; J. B. W. A. Giesbers met Kuifkrielen 2 x z.g.; met Hollandse Kroppers 3 x z.z.g.. 3 x z.g., 2 x g.g. en drie O. prijzen Dr. R. K. W. Kuypers met Holle Krop pers 2 x z.g.; met Thüringer Vleugel- duiven 2 x z.z.g. en O. prijs en met Boedapester Tuimelaar g.g. Officiële puhlikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Sln- gelbrug met ingang van 23 oktober 1961, voor de duur der werkzaamheden aldaar, zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse worden aangegeven. Wethouder Jongeleen. die zich bij deze woorden van dank aansloot, bood de bouwvaklieden, ter gelegenheid van dit belangrijke moment in de bouw. na mens het Stichtingsbestuur een enve loppe met inhoud aan. Plaats voor 185 bejaarden In dit nieuwe centrum wij schre ven daar reeds uitvoerig over zal straks plaats zijn voor 185 bejaarden. In het hoge gebouw komen 85 pension kamers, met totale verzorging en daar bij aansluitend comfort. Naast dit ge bouw komen 48 flats (rechts op foto) voor bejaarde echtgenoten. Het ligt in de bedoeling om „Rijn en Vliet" in het voorjaar (vermoedelijk mei) te openen. Van de zijde van het Stichtingsbe stuur werd ons verzocht er op te wijzen, dat eventuele gegadigden zich thans nog niet tot het bestuur om inlichtin gen kunnen wenden. Er zal t.z.t. een openbare publikatie verschijnen. Advertentie BOUWPLATEN plakt u met Ceta-Bever Centrale A.R. Kiesvereniging kwam bijeen MR. DR. N. G. GEELKERKEN VOORZITTER Een van de belangrijkste aspecten van de A.R. politiek valt terug te leiden op de mensbeschouwing, die in de bijbel be schreven staat. Dit zei gisteravond bur gemeester M. W. Schakel te Noordeloos tot de leden van de Centrale A.R. kies vereniging, die haar jaarvergadering hield in restaurant Van der Heyden. In zijn openingswoord, legde de voor zitter, mr. dr. N. G. Geelkerken, er de nadruk op dat het komende jaar zeer belangrijk is in verband met de verkie zingen voor de gemeenteraad en de Pro vinciale Staten. In het jaarverslag van de secretaris, de heer J. G. Lamers, werd blijdschap uitgesproken over de heroprichting van de Arjos in maart 1961. Naast deze vreugdevolle woorden sprak de heer La mers er zijn leedwezen over uit, dat de vergaderingen maar door zes procent der leden wordt bezocht. Het bestuur vraagt zich af of de manier van vergaderen moet worden herzien. Bij de verkiezing van een voorzitter werd mr. dr. Geel kerken bij acclamatie herkozen. Na de afhandeling van deze huishou delijke zaken hield burgemeester Schakel een causerie, getiteld: „Enkele aspecten van A.R. staatkunde". Als de mens de mensbeschouwing, die in de bijbel staat, aanneemt, dan staat hij met verantwoor delijkheid in het leven. Het is dan ook een eis voor de christelijke politici, dat zij hun werk vanuit dit standpunt ver richten. Met enkele voorbeelden verdui delijkte spreker dit. Het tweede aspect van de AH. staats- kunde vatte spreker samen in de zin „Overheid, gy hebt een hoog mandaat en een beperkt mandaat". Het eerste slaat op het Goddelijk bestel. God heeft de overheid ingesteld ter rechts handhaving en haar een opdracht ge geven. De overheid heeft een beperkt mandaat naar boven, de mens moet ten eerste God gehoorzamen en naar bin nen, de souvereiniteit in eigen kring. Tenslotte merkte spreker op, dat de christen een realist is. Niet omdat hij knapper is, maar omdat hij heeft leren luisteren naar de boodschap van de bijbel. Ontmoetingspunt jeugd en historie in de school „Jeugd en historie" was het onder werp. waarover mr. dr. K de Vries gis teravond voor de afdeling Leiden van de Ned. Christen Huisvrouwenbond een causerie hield. Op het eerste gezicht, aldus mr. de Vries, hebben jeugd en historie niets met elkaar te maken. Het schijnen zelfs tegenstellingen. Ze ontmoeten el kaar echter op de school. Het gaat niet zozeer om de kennis van feiten en jaar tallen. Het verleden moet voor de kin deren herleven. Deze herleving ontwik kelt by hen het historisch besef. Hier door leren zij vaak het betrekkelijke van de eigentijdse problematiek inzien, iet-s wat juist in onze tyd van zeer groot belang is. Op deze manier hebben in Nederland 35.000 onderwijzers de verantwoordelijke taak hun pupillen een juist historisch beeld te geven. Van nog groter belang achtte spreker het, dat het Nederlandse lager onderwijs voor een groot deel christelyk onder wijs is. Het christelyk onderwijs in Ne derland bedrijft zendingsarbeid, juist vaak daar waar de kerk geen welkome gast meer is. En met name tijdens de geschiedenisles kunnen de leerlingen kennis nemen van de grote daden van Christus, zo besloot spreker zyn lezing.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3