Huldeblijk aan Koninklijk Paar Scholten-Show" voor Duitse tv Kerkelijk L even Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 21 OKTOBER 19G1 Chroesjtsjows grote rede op „de ro de Jamboree" in Moskou is een waar schoolvoorbeeld van com munistische politieke stijl: pralend op het verleden, trots op het (sterk-büge- kleurde!) heden en vol beloften voor de gouden toekomst, die na meer dan veertig jaar rode experimenten nog al tijd geen werkelijkheid is geworden. En tegenover het buitenland toonde hij de typisch-tweeslachtige houding, die zelfs nu nog een enkeling in de war brengt. Enerzijds verraste de Sowjetrussische premier door zijn verklaring, dat er van een „ultimatum" in de Duitse kwestie geen sprake is (de gehele wereld schijnt zich dus vergist te hebben. ander zijds deponeerde hij de zeer naargees tige aankondiging van een bom van 50 megaton op tafel, een ware bedrei ging voor de gezondheid van de mens heid. Wat dit laatste aangaat, overal is reeds gereageerd op dit militair-nut teloze voornemen, dat, zoals de deskun digen verwachten de radio-activiteit sterk zal doen toenemen. Maar de vraag is gewettigd of de Sowjet-Unie inderdaad tot deze explosie zal over gaan, aangenomen zelfs dat zij over zo'n monstrueus stuk oorlogstuig be schikken kan. Als dat wel zo is, dan doet zich nu na de oproepen van Ken nedy, Nehroe en Nkroemah en de pro testen van andere zijde, voor Chroesjt- sjow de unieke kans voor „een mooi gebaar" te maken en van deze proefne ming af te zien! Het lijkt ons verstandig de twee hoofdpunten van de rede van de Kremlinleider in onderling ver band te zien. Het bondigste drukte het Stockholmse dagblad „Svenska Dag- bladet" het uit, toen het schreef, dat de Sowjetrussische premier de aankon diging van de zware bom als een rook gordijn gebruikte om daarachter zijn „terugtocht uit Berlijn" te verbergen. Want dit punt is in overeenstemming met Chroesjtsjows bedoeling! be paald op de achtergrond geraakt, al verdient het zonder twijfel de volle aandacht van het Westen. Sommige commentators in de vrije wereld heb ben wel gezegd, dat de dreiging voor Berlijn na het vervallen van het ulti matum (voor het einde van het jaar een Duits vredesverdrag) in wezen nau welijks is verminderd, doch daarmee wordt de nieuwe situatie te zwart af geschilderd. Chroesjtsjow heeft wel de gelijk begrepen, dat hij de Duitse zaak niet op de spits moet drijven en dat de Amerikanen (niet alleen de regering, maar, zoals uit een opinie-onderzoek bleek, ook en vooral de bevolking) er genoeg van kregen en bereid waren him tanden te laten zien. Natuurlijk kan men zeggen, dat het een man als de Russische premier niet interesseert of hij aan de wensen van zijn satel lieten al of niet tegemoet kan komen, maar het is dan toch maar een feit, dat „kameraad" Ulbricht op het con gres in Moskou tijdens Chroesjtsjows rede inzake Berlijn een bijzonder bitter pilletje heeft moeten slikken, waardoor zijn minimale gezag in Oost-Duitsland nog wel verder verminderen zal. De krachtige houding van het Wes ten heeft dus op dit punt duidelijk resultaat geboekt: voor de rode machthebbers geen plezierige omstan digheid. Daarbij komt ook een binnen landse tegenslag. Tot voor kort gonsde de Russische pers van berichten over de enorme successen op agrarisch ge bied, waardoor een record-oogst kon binnengehaald worden. Maar een des kundig auteur in de Frankfurter Allge- meine Zeitung toonde dinsdag j.l. in een goed gedocumenteerd artikel aan, dat die aanvankelijke juichtonen weinig ge motiveerd blijken te zijn geweest, voor al niet voor de veeteelt en de melkpro- duktie. Deze had met zeven procent moeten stijgen, maar dit percentage is lang niet bereikt, evenmin als de aan gekondigde stijging van de vleesproduk- tie. De melkopbrengst in Oezbekistan. Tadzjikistan, Georgië, Moldavië en de Baltische staten liep zelfs een kwart van de vorige cijfers terug. In Kazakstan en Siberië deed zich massale sterfte on der het vee voor. Weliswaar zal de ver zorging van de bevolking maar weinig verminderen, maar de bluf van 22 mei 1957, toen Chroetsjow in Leningrad bekendmaakte, dat de Sowjet-Unie in 1961 gelijk zou zijn gekomen met de Verenigde Staten in de produktie-per- hoofd van boter, melk en vlees, is hier mee dan toch wel duidelijk aan de kaak gesteld. Ook de graanopbrengst van de pas-ontgonnen steppen in Siberië een zeer geliefd project van de rode premier is bij de normen achtergebleven: 700 kg. per hectare inplaats van de ge raamde elfhonderdEn dat is niet een toevalligheid voor dit jaar, want de opbrengst per hectare daar is voort durend achteruitgelopen: van 930 kg. in 1958 via 910 in 1959 en 840 in 1960 naar 700 voor dit Jaar. Nien, het vlot niet best met de op brengsten in het oosten van het grote Russische riik. De „Kazak- stanskaja Prawda" maakte bekend, dat de nieuw-ontgonnen gebieden dit jaar slechts 300 miljoen poed graan aan de staat kunnen afleveren inplaats van de geraamde 665 miljoen poed (1 poed is 16.38 kg), derhalve minder dan de helft. Men kan van deze Jobstijdingen voor de communistische leiders, die het pochen en bluffen maar zo moeilijk kun nen laten, met een zeker leedvermaak kennis nemen. Doch juist dit zwetsen van de rode kopstukken noopt hen in een geval als dit tot afleidingsmanoeu vres. Trouwens, niet alleen de landbouw- opbrengsten zijn tegengevallen, ook in de industrie zijn tegenslagen geboekt. Zo maakte Chroesjtsjow bekend, dat een partijtje schoenen ter waarde van anderhalf miljard roebel on verkoopbaar is gebleken, omdat de kwa liteit zo miserabel was! Voeg hierbij dan nog de spanningen op het politieke vlak b{j de samenwerking met andere communistisch-geregeerde landen (Joe- go-Slavië en Albanië, om van Rood- China nog maar te zwijgen), dan kan men zich voorstellen, dat Chroesjtsjow ondanks zekere successen, welke hij breed kon uitstallen, een héél, héél zware waterstofbom nodig heeft gehad om de schaal in evenwicht te houden. Uit het bovenstaande blijkt nog eens ten overvloede, hoe gevaarlijk het rode systeem eigenlijk is. Een echec op het terrein van de buitenland se politiek, tegenslagen op landbouwge bied en geknoei op grote schaal in de industrie noodzaken premier Chroesjt sjow tot een stap, die spot met de ge zondheid van de wereldbevolking. Zó wankel is in wezen de positie van een man, die in vergelijking met zijn bloed dorstige voorganger als het ware op ro zen zit. Want Stalin steeds wantrou- wender spoorde zijn beulen Jesjow Jagoda en Beria tot voortdurend nieuwe „zuiveringen" aan om er toch maar ze ker van te zijn, dat zijn positie niet ernstig bedreigd werd. Vergeleken bij de „hogeschool" van deze en andere misdadigers verbleekt de terreur van Himmler c.s. Men vergeet spoedig en de Jeugd weet doorgaans, ook al door het slechte onderwijs in de nieuwste geschiedenis op de middelbare scholen, heel weinig af van wat Stalins schrik bewind in de loop van tientallen jaren Recht op het doel af (Van onze t.v.-medewerker) Leo Kool, die al meer als presentator of interviewer optrad, was er verschil lende keren net naast. Zo kritiseerde hij gisteren de filantropen, die goedkoop geld aan een ieder uitlenen, als Je maar lang genoeg geduld hebt. Er zat onge twijfeld iets in het onderwerp, want de werking van het sneeuwbalsysteem, in deze „branche" toegepast, was stellig niet algemeen bekend. Verder is er geen geschikt artikel in de wet (thans ten minste nog niet) om eventueel verkeer de praktijken te bestrijden. Dat hier echter gebruik gemaakt werd van een privé-telefoongesprek, dat openbaar werd gemaakt, leek ons dubieus. Of het was afgesproken werk (wat we niet aan nemen dat zou op misleiding op gro te schaal wijzen) of het is in het geniep gedaan. Dan is het een aanval onder de gordel, die als het een rechtvaardige zaak is, waarvoor men pleit niet te pas komt, Met open vizier vechten lijkt ons een stelregel, waaraan ook en voor al de t.v. zich heeft te houden. Carmiggelt kwam uit de keuken klap pen, het KNMI eveneens. De één wegens langjarige dienst, het ander wegens no viteiten. Het was daarna weer Kool, die de kat de bel moest aanbinden. Nu was een showpagina-redacteur het slacht offer, die exclusieve interviews ln zijn krant laat afdrukken, terwijl glashelder kan worden aangetoond, dat alles op dom vertaalwerk berust. De wereld wil nu eenmaal bedrogen zijn. Dit is geen goedpraten van misleiding, maar het constateren van een feit, want wie niet al lang begreep, dat hij gefopt werd met al die vette koppen, is geen knip voor zijn neus waard. Voor de bijdrage in Espresso over de rode knipperlichten bij spoorwegover gangen hebben we de grootste waar dering, juist ook omdat alles erop wijst, dat de roekeloosheid toeneemt ten koste van mensenlevens. Dit was rechttoe- rechtaan op een edel doel af: waarschu wen voor behoud van eigen leven en eigenlijk nog veel meer. Nogmaals: voor treffelijk werk. Ook in Franse politiefilms regende het stompen en vielen er doden. Toch was de hele sfeer wat minder stoer dan in de Angelsaksische produkten. Hekkesluiter was Rudy Carrell met zijn tweede show. Naar ons idee had hy goedgemlkt. Het was aan de populaire kant, maar inventief en hier en daar bijzonder geestig. Het sluitstuk-klapstuk werd aange bracht door Guus Brox. Vakwerk van een bepaald genre, maar van de boven ste plank. Waarmee we willen zeggen, dat het niveau mischien niet tot het hoogste behoorde, maar de kwaliteit pri ma was. De hele show werd een welver diend succes voor een hardwerkende Jon gen, die recht op zyn doel af gaat en dat wel bereiken zal ook. We gunnen het hem, want pit en talent heeft hy ln ruim voldoende mate. Voor 3Üveren huwelijk (Van onze Amsterdamse correspondent) Op initiatief van mr. G. van Hall, bur gemeester van Amsterdam, is een natio naal comité in oprichting, dat enige luister wil bijzetten aan het 25-jarig huweiyksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. BU deze oprichting zouden de burgemeesters van andere grote gemeenten zijn betrokken. Het voorlopige secretariaat wordt waarge nomen door de heer W. L. Viersma, di recteur van de Stichting voor Maat schappelijk Werk, Van Eeghenstraat 66 te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling een hulde- biyk te organiseren, waarvoor een grote geldinzameling zal worden gehouden. Een en ander zal gebeuren in overleg met het hof. Ook over de officiële feest viering zun besprekingen gaande. Het is niet uitgesloten, dat de festiviteiten, in verband met het niet te gunstige weer van januari, naar het voorjaar worden verschoven. v> De televisledienst van de Duitse om roep „Freies Berlin" zal deze winter een Duitse versie van het K.R.O.- televisle - amusement „Zaterdag avond-akkoorden op het scherm brengen. „Die Teddy und Henk Scholten Show" zal in de tweede helft van december worden opgenomen in de voormalige UFA-filmstudio's in Ber- lyn onder regie van KR.O.-regis- seur Jos van der Valk. Het orkest van „Freies Berlin" staat o.l.v. Tony Vess. De plaats van de B.B.C.-Toppers wordt in Beriyn in genomen door het „Berliner Revue Ballet". Aan het programma zullen voorts nog meewerken: Jaap en Haakon Stotyn, teenager-ster Conny Fro- boess en Jean Philippe. Baldadigheid op „De Zeven Provinciën" Aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" heeft een drietal jeugdige schepelingen onlangs schade toegebracht in het bijzonder aan elek trische geleidingen, zo deelt de Marine- voorlichtingsdienst mee. By het onder zoek kwam naar voren, dat het motief dient gezocht te worden ln baldadig heid. De vernielingen blijken echter geen ernstige gevolgen te hebben. Het drie tal Is thans van boord en bevindt zich ln arrest, in afwachting van verwijzing naar de Zeekrijgsraad. NED. HERV. GEM. Beroepen te Middelhaxnls P. J. Bos te Sprang. Aangenomen het beroep tot pred. voor buitengewone werkz.h. (legerpred.) kand. C. B. Dekker te Breda. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuldwolde (Dr.) P. C. L. de Jager te Raamsdonkveer te Sao Paulo (Brazilië) J. J. Oranje te 's-Gra- venhage-West. Aangenomen naar Arapoti (Brazilië) L. Moesker te Carambel (Bra zilië) (voorheen te 's-Gravenzande)Be dankt voor Hoofddorp D. Pasman te Har- denberg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen R. Slofstra te Harderwijk. Bedankt voor El- burg G. Blom te Meerkerk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Baarn-Soest H. C. Valeton, pred. voor het vormingswerk op „Heere wegen" te Driebergen. Convent voor hervorming en katholiciteit Reformatorische, rooms-katholieke en oud-katholieke geestelyken en leken zullen van 10 tot 12 november in het remonstrantse pastorale centrum „De „Hoorneboeg" in Hilversum byeenkomen voor een oecumenische conferentie. Dit weekeinde, georganiseerd door het „Con vent voor hervorming en katholiciteit" zal ln het teken staan van de komende derde assemblee van de Wereldraad van Kerken in New Delhi. Het thema is: „Jezus Christus, Licht der wereld". Men wil komen tot een katholieke visie op dit onderwerp. Vanuit de kring van het oonvent zal op deze conferentie van theologen- en lekenzijde ingegaan wor den op het centrale thema in een vyftal lezingen. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nm. De Doelen: Ledenvergadering afd. Zuid- Holland B.A.W.N. 3 uur n.m Schouwburg: Toneel ver. T.I.G. speelt „Gaslicht". 8 uur nm. Stadsgehoorzaal.'' Feestavond personeels- ver. „De Royalisten". 8 uur nm. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's getuigen. 5.30 uur n.m. Hooigracht 84: Bijeenkomst Humanis tisch Verbond. Spr. dr. J. Cohen. 10.15 uur nm. H.T.M.-halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Meyen- del. 9.56 uur vm. Stadsgehoorzaal (Ingang Aalmarkt)Byz. Kerkewerk Herv. Gem. Spr. prof. dr. L. J. van Holk „Onbehuisd, letterlijk en geeste- ïyk". 10.30 uur v.m. „particulier spreek uur" vanaf 11.45 uur vm. Steenschuur 6. Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur vm. MAANDAG Academie: Opening Leldse week voor Internationale samenwerking. 4 uur n.m. Den Burcht. Peltenburg-Blaupunkt- show. 2-6 en 7-10 uur nm. De Doelen: Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur n.m. Rapenburg 61: K. en O. Lezing mevr. dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus. „Gewone mensen ln vroeger tyden". 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Nederlands Bal let voor leerlingen VHMO en ULO-UTS. 2.30 uur n.m. Steenschuur 6: Spirltisch Genootschap. Spr. J. Schouten. 8 uur nm. DINSDAG Den Burcht. Peltenburg-Blaupunkt- 6how. 2-6 en 7-10 uur nm. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Lezing mr. G. C. v. d. Willigen over de Haarlem mermeer in verleden en heden. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Jeugd- bijeenkomst Leldse week voor internatio nale samenwerking. Spr. dr. W. v. d. Wie len over „Is Amerika jullie toekomst?" 8 uur nm. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater met „Speelgoed op zolder". 8 uur nm. Academie: Opening 3e lustrum Christen Studentenraad. 8 uur n.m. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur nam. Den Burcht. Peltenburg-Blaupunkt- show. 2-6 en 7-10 uur nm. Het Gulden Vlies: Leldse week voor Internationale samenwerking. Spr. mr. F. Porthelne over „Amerikaanse Invloeden op de Nederlandse middenstand?". 8 uur n.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing H. R. van Heekeren. „Terug naar de Drle- goden-pas". 8 uur nm. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater met „Speelgoed op zolder". 8 uur nm. DONDERDAG Doopsgezinde Kerk: Leldse week voor Internationale samenwerking. Sprekers dr. H. Faber en prof. dr. C. A. Bouman over „Tussen techniek en geesteiyk leven". 8 uur nm. Lakenhal: Lezing Chr. Studentenraad. 8 uur n.m. Nieuw Minerva: Ned. Ver. Expoge. Spr. mevr. O. C. D. Idenburg-Siegenbeek van Heukelom over reis door Frankryk. 8 uur nm. Rapenburg 61Leids Academisch Kunst centrum. Aulos-blaaskwlntet. 8 uur nm. BINNENLAND In de week van 30 oktober tot 5 no vember a 8. zal ln ons land een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd zal zyn voor de zorg van zwak zinnigen die niet ln inrichtingen ver blijven. Deze collecte ls de derde van die aard, die de drie voor- en nazorginstitu ten r.-k„ prot. en algemene bond en de drie ouderverenigingen t.w. het Zorgenkind (r.-k.), Philadelphia (prot.) en Helpt Elkander (Alg.) ln de afgelopen Jaren samen hebben georganiseerd. In een Haarlems ziekenhuis ls over leden de 62-1arlge veehandelaar W. Vreug- denhll uit Haarlemmermeer. Donderdag avond was hij, bij het kruispunt Java- laan-Cruqulusweg ln Heemstede, met zyn bromfiets in botsing gekomen met een vrachtauto. Gistermiddag ls een 21-Jarlge, on gehuwde hulphouwer A. M. Vroemen uit Schlmmert aan de voet van een handpyier op de 730-meter-verdleping van Staats mijn Hendrik ln Brunssum onder vallend gesteente geraakt. Hy was vrywel op slag dood. Het voornaamste deel van de „Blyk- stee", een grote boerdery aan de Farm- summerweg te Delfzyl ls gisteravond in de as gelegd. Honderd ton hooi en een aantal landbouwmachines gingen verloren. De bewoner, de landbouwer F. Veldman neemt aan. dat kortsluiting de oorzaak van de brand ls geweest, omdat ln lut tele ogenblikken zijn bedrijf in een vuur zee was veranderd. - Mr. J. C. van Alphen de Veer. di recteur-generaal van Handel en Nijver heid. heeft gistermiddag tydens een fees- teiyke byeenkomst ln net Ahoy complex ln Rotterdam het nieuwe kantoorgebouw van de contactgroep werkgevers in de metaalnijverheid officieel geopend. Tevens werd de tiende verjaardag van deze con tactgroep gevierd. - Met Ingang van 19 oktober ls de In voer van tomaten ln België en Luxem burg uit de EEG-landen weer onbeperkt toegestaan. Dat houdt voor Nederland ln. dat er geen beperkingen meer gelden ten aanzien van de uitvoer van tomaten naar deze landen en ook zullen er thans geen heffingen meer worden opgelegd bij de uitvoer van dit produkt. jagens het Russische volk heeft misdre ven. Die bloedige periode is, althans in haar ernstigste vorm, voorby, al is Chroesjtsjow ook in het binnenland niet het zachte lam, waarvoor hy graag doorgaat. Daarvan kunnen ook de sa tellietvolken in Oost-Europa met droe vige kennis van zaken meespreken (Hongaren, Balten enz.!) Toch, al is er dan veel veranderd, ook deze man heeft de grofste middelen nodig om de aan dacht van fiasco's af te leiden. Het Wes ten kan niet dommer doen dan zich daardoor te laten imponeren. Koningin Juliana heeft gistermiddag te Amsterdam een gedeelte van de werk zaamheden bijgewoond van de Jury voor de Konlnkiyke subsidie voor vrye schil derkunst. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal het ss Zuiderkruis van de N.V. scheepvaartmaatschappij „Trans Ocean", onder commando van kapitein W. F. J. Moerzer Bruyns, maandag 23 okto ber ln de ochtenduren te Amsterdam aan komen. Het schip zal meren langszy de etablissementen van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" aan de Suma- trakade, waar de debarkatie der ca. 475 passagiers, o.w. 300 passagiers uit Nieuw- Gulnea, zo spoedig mogeiyk vla loods Celebes zal plaatsvinden. Het vlaggeschlp van de Konlnkiyke Rotterdamsche Lloyd. de „Willem Ruys", is gistermiddag vertrokken voor zyn 14e wereldreis. Het ls de bedoeling dat het schip kort voor Kerstmis weer ln Rotter dam ls. De film „Fanfare" van Bert Haan stra wordt van gisteren af vertoond ln de Churzon Cinema, Londen-Westend. Dit ls een der oudste art-cinema's in Londen. De film wordt gedraald ln de Nederlandse versie met Engelse onderschriften. Het werk „De zaak MP" van dezelfde cineast ls naar West-Dultsland verkocht. Zy zal binnenkort ln Beriyn worden gesynchro niseerd, zo deelt de N.V. Filmex mede. BUITENLAND De zes maanden oude staking by de scheepswerf van Verolme ln Cork, Ierse Republiek, ls gisteren geëindigd, zo werd ln Cork bekendgemaakt. 45 arbeiders, le den van drie vakverenigingen, zullen maandag het werk hervatten. Volgens een mededeling van het statistische bureau van de Europese Eco nomische Gemeenschap (Euromarkt) ls, als gevolg van het ongunstige weer, de oogst ln de landen van de gemeenschap aanmerkeiyk slechter uitgevallen dan ln de belde vorige Jaren. De graanoogst be draagt ongeveer 49 miljoen ton tegenover byna 54 miljoen ton ln 1960 en 53 mil joen ton ln het Jaar daarvoor. Voor het einde van het Jaar zullen ln België een Nederlandse en een Franse vertaling verschynen van de sprookjes, welke Koningin Fabiola voor haar huwe lijk heeft gepubliceerd. De Nederlandse tekst ls van de schrijfster Lla Timmer mans, dochter van Fellx, terwyi de Franse wordt geschreven door de bejaarde ro- manschryfster Marle Gevers. Het ligt in de bedoeling dat de belde vertalingen ln een voor België zeer grote oplaag zullen verschynen en dat de opbrengst ten goede zal komen aan door de Koningin be schermde liefdadige Instellingen. De vroegere wereldkampioene kunst- rijden Sonja Henle en haar man, de reder Niels Onstad, hebben besloten hun col lectie kunstwerken ter waarde van ca. 15 miljoen gulden en een bedrag van 10 miljoen gulden te schenken aan een stich ting De stichting stelt zich voor bij Hövikodden, aan de Osloflnrd. een speciaal museum voor de collectie te bouwen. I Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse zeventiende luchtvloot heeft gis teren meegedeeld dat zes vliegvelden in Frankryk ln gereedheid worden gebracht voor eenheden van de Amerikaanse lucht macht. die binnenkort ter versterking naar Europa zullen worden gezonden. Het kerkblad van het aartsbisdom Keulen heeft automobilisten aangeraden by de snelheidsmeter een foto van vrouw en kinderen, verloofde of moeder aan te brengen, of de tekst van het vyfde gebod. Een Amerikaanse onderneming brengt na- meiyk een apparaat ln de handel dat deze foto's of de tekst by het overschryden van een bepaalde snelheid doet oplichten. De bezoekuren van acht Franse offi cieren onder wie de ex-generaals Challe en Zeiler die wegens hun aandeel in de putsch van april gevangen zitten, zijn bekort. Zoals bekend ls ook een dergelijke maatregel getroffen ten aanzien van de vice-premier van de Algerynse regering in ballingschap Ben Bella en vier andere leiders van het Algerynse bevrydlngsfront die ln Frankryk worden gevangen ge houden. President Kennedy doet lichaams oefeningen om ln staat te zyn omstreeks kerstfeest weer golf te spelen. Sinds hy ln mei zyn rug blesseerde heeft hy niet meer gespeeld. Een Frans gerechtshof heeft gisteren een 50-Jarlge Spanjaard, Agaplto Solera. die acht Jaar ln de gevangenis heeft ge zeten wegens een moord die hij niet be gaan had, gerehabiliteerd. Solera, voor malig houthakker, ontving van het hof 100.000 nieuwe franken schadevergoeding. De Britse politie zoekt naar twee Cyprioten, die zich zouden hebben schul dig gemaakt aan het kweken van Indiase hennep, een produkt waaruit het ver dovende middel haslles gemaakt wordt. ZIJ hadden by Londen een stuk grond gepacht waarop zy beweerden vogelzaad te kweken. Men ontdekte later dat het vogelzaad ln wezen Indiase hennep was. De waarde wordt geschat op ongeveer een miljoen gulden. Belde mannen zyn spoor loos verdwenen. Ik twyfel er sterk aan of er over 20 Jaar nog wel een Joodse gemeenschap ln Duitsland zal zyn. Dit zou ex-opper- rabbijn Zwi Asaria van Keulen ln een vraaggesprek met een verslaggever van de Jewish Chronicle" het blad van de Britse Joden verklaard hebben. Asaria. die zich ln Israël gaat vestigen, zei voorts dat hij sinds het begin van het proces tegen Elchmann „vele malen bedreigd ls geworden en dag en nacht door de po litie ls bewaakt". Het spoorwegongeluk, dat vrydag- ochtend op tweehonderd kilometer van Calcutta heeft plaats gevonden, heeft aan 29 mensen het leven gekost, terwyi er 102 werden gewond. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. De oorzaak van het ongeluk, waarbij de locomotief en zeven wagons ontspoorden, ls nog niet be kend Een Poolse visser, zyn vrouw en twee kinderen zijn met een vissersboot by Roenne op het eiland Bornholm aange komen. De man heeft voor zich en zijn gezin asiel gevraagd. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Gram. 15.00 Radlofilharm. ork. en solist. (Om 15.50-16.10 Boekbespr.) 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Welkom vreemdeling, toespr. 19.45 Gram. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. pro gramma. 21.50 Soc. comm. 22.05 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 De zwarte diamant, hoorsp. (3). 23.10 Quiz. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd 15.30 Gram. 15.50 Het Schatgraversspel, hoorsp. 16.45 Gram. 17.00 Sportact. 17.10 Instr. Octet. 17.30 Boekbespr. 17.40 Lichte muz. 18.00 Kunstkron. 18.30 Lichte muz. 18.50 U bent toch ook van de party?, praatje. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Radlofilh.- ork. en solist. 20.50 Vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Licht progr. 22.20???? 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij lul den de zondag ln. 23.00 Religieuze muz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 15.00 Anno, documentaire. 15.30 Muz. progr. 15.50-17.00 Fllmrep. van een reis door Chili. 17.00-17.30 V. d. kind. 19.30 TV-film. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 Gevar. pro gramma. 22.00 Hitchcock-fllm. NTS: 22.30- 23.15 Eurovisie: Ork. conc. VOOR ZONDAG 22 OKTOBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Koperensemble. 8.25 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Herv. Kerkdienst. 11.30 Vragenbe antw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz. progr. v. d. sold. 14.00 Kamermuz. 14.30 Boekbespr. 14.40 Mllit. ork. 15.10 Toneelbeschouwing. 15.20 Radiofllharm. ork. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Kerkdienst. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws. en sportultsl. Daarna: Sportjourn. 18.25 Dis cussie over act. zaken. 19 00 Lichte muz. 19.30 Zonder blinddoek, gesprekken. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Theaterork. 20.50 De vrouw in het wit. hoorsp. (dl. 4). 21.25 Zang en plano. 21.45 Voordr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sportultsl. 23.00 Nieuwe gram. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Or- gelconc. IKOR: 8.30 Goedemorgen. 9.00 Evangelisch-Lutherse kerkdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoog mis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Liederen. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Lich te muz. 12.55 De hand aan de ploeg, le zing. 13.00 Nws. 13.05 Gevar. progr. 13.30 V. d. Jeugd. 14.00 Dankwoord op Wereld missiedag. 14.10 Rep. Intern, voetbalwed strijd. 16.30 Bijbeloverdenking. Convent van Kerken: 17.00 Geref. kerkd. NCRV: 18.30 Gewijde muz. 19.00 Nws. uit de ker ken. 19.05 Vokaal ens. en 60llst. 19.30 Ge meenschap der Heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Testbemanning, hoorsp. 20.40 Lichte muz. 21.10 Kampvuren langs de Evenaar, lezing. 21.30 Gram. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Merkt U iets van de welvaart?, lezing. 23.00 Avondgebed. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Schouwburg „Theater" met nm. K. en O. Toneelgroep .Meneer Topaze". 8 uur Volkshuis: Leldse week voor Internatio nale samenwerking. Spreekster mevr P. van Delden over „De veranderde positie van de vrouw in de steeds kleiner wor dende wereld." 2.30 uur n.m. Zomerzorg: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. VRIJDAG Burgerzaal Stadhuis: Leldse week voor' Internationale samenwerking. Spr. dr. H. R. van Houten. 8 uur n.m. Het Gulden Vlies: V.V.D. Spr. dhr. J. C. Corver over „De kinderbijslag en en kele andere problemen". 8 uur n.m. r. Driessenstraat 1: Ledenverg. Kyno- logenver. „Rynland". Spr. dr. A. Byden- dijk over de beoordeling van de hond. 8 uur nm. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ec clesia". 8 uur n.m. Schouwburg .Theater" met n.m. K. en O. Toneelgroep „Meneer Topaze". 8 uur Stadsgehoorzaal (grote zaal)Jubileum- feestavond Personeel N.Z.H.V.M. 7.30 uur nm. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura Werkd 10-5 uur. zondags 1-5 uur (tot 1 november) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 u Zon- en feestdagen 2-4 u Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „uit de kinderjaren van de elektriciteit" (Werkd. 1016 uur; 's zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober) Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg 12): Schilderyen. aquarellen en tekenin gen van Kees Buurman en Kees de Jager. Werkd. 3-5 en 8-10 uur nam.; 's zondags 3-5 uur nam. (tot 3 november). BIOSCOPEN Casino: „Os Bandeirantes". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De zwarte tiran". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Noodlot der begeerten". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De man met het slangenvel". 18 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Een avond aan het strand". 18 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het geweten van het westen". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Spaanse driften". Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „Wapensmok kel naar Santiago". 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 uur; maandag en woensdag 8 uur „Klokslag Middernacht". 14 jaar. Donderdag 8 uur „Boom der gerechtig heid". 18 Jr. Zondagmiddag en woens- mlddag 2.30 uur „Gezworen Kamera den". A.l. WEEKEINDEDIENST DER TANDARTSEN Voor spoedgevallen ls bereid waar te nemen tandarts K. Kranenburg, tel. 21870. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48. tel. 21060. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Jansen, tel. 31024; Langezaal. tel. 24855; Van Win gerden. tel. 30791; Pleterse, tel. 24403 en Postel, tel. 23089. Te Oegst geest de doktoren Van der Vllet-de Vries, tel. 22331 en Melssner. tel. 24865. BU geen gehoor van Uw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op aokterstelefoon 22222. Radio-Bloemendaal 9.30 uur ds. G, Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet, dienst voor belangstellenden; 2.45 uur Klnderdlenst; 3.30 uur ds. P. N. Kruys- wyk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Weekjourn. 20.00 Sportact, AVRO; 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 TV-spel: De zaak van de kern. 22.00-22.30 Documentair progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.40 Praatje. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14:30 Ork. conc. (15.30- 15.45: Lezing). 16.15 Hersengym. 17.00 Voordr. 17.15 Hoorsp. 17.45 Lezing. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Lief- dadigh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Ork, conc. 22.00 Nws. 22.10 Documentair progr, 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr, 14.00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Fllmprogr. 16.00 Popul. muz. 17.00 Inter views en gram. 18.00 Popul. liedjes. 18.30 Gevar .progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. pro gramma. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (verv.) 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-224.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.30 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.25 Ge var. muz. 14.30 Kamermuz. 15.00 Verz, progr. 16.45 Dansmuz. 18.15 Ork. conc, 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. v. d. Jeugd, 22.15 Hoorsp. 22.45 Dansmuz. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 16.00 Hans le Joueur de flüte. ko mische opera. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici, 21.00 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Lichte muz. 15.00 Omr. ork. 15.30 Sportrep. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Sportultsl. 17.50 Koorzang. 18.00 Vloolrecltal. 18.20 Amus. muz. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. pro gramma. 21.00 Gram. 22.15 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.05 Lichte muz. 24.00 Nws. 484 m.: 12.15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.45 Intern, muziekfestival v. Schwet- zingen: Ork. conc. 18.50 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gevar. progr. 22.00 Wereldnws. 22.15 Gram. v. d. Jeugd. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 23 OKTOBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwy- dlng. 10.00 Gram. 11.00 Kamerork. 11.45 Voordr. 12.00 Orgelspel en viool. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Voor ona platteland, lezing. 12.43 Joodse liederen. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Zang recital. 14.30 Gram. 14.50 Criminele Cau serieën. lezing. 15.05 Gram. 16.30 Lichte muz. 16.55 V. d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Millt. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pollt. lezing. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Gram. 19.25 Pianorecital. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Jazzmuz. 23.30-Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.20 Sportultsl. 7.30 Gram. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theo logische etherleergang. 11.05 Gram. 12.00 Gevar. progr. (herh.). 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Koorzang 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Ka mermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursben 17.45 Regerlngsultz.Een Antilliaanse student vertelt over de ontgroening, door Stanley Cras. NCRV: 18.00 Kerkorgel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.05 De bloemen van Hiroshima, hoorsp. 21.30 Viool en plano. 22.00 Volk en Staat, Pari.-comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22 55 Boekbespr. 23.05 Planorecital. 23.40 Hongaarse avondover denking. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) I. Lulgl Boccherinl. 1. Quintet ln d kl. t. Larghetto, Allegro. Mlnuetto, con moto, e Trio. Rondo, Allegretto. Qulntetto Boc cherinl. (Arrigo Pelliccia, Guldo Mozzato, vlooi; Luigl Sagratl, altviool; Arturo Bo- nuccl, Nerlo Brumelll, cello). 2. Quintet ln c gr. t. Allegro. Larghetto. Mlnuetto. Allegro, ld. II. Gioacchino Rossini. Petite Messe Solennelle. Caterina Mancinl, sopraan; Oralia Domlnguez. alt; Giuseppe Berdlni, tenor; Mario Petri, bas; Coro Polifonlco dell'Accademla dl Santa Cecilia di Roma. Glno Gorinl, Carlo Vldusso, plano; Fer- rucclo Vignanelli, orgel. Dirigent: Renata Fasano. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Toespraak door Z.K.H. Prins Bernhard t.g.v. de najaarsinzameling t.b.v. de Anti Honger Actie. VARA: 20.25 Achter het nws. 20.40 Wlld-West-film. 21.05 Fllm- kron. 21.35 Forum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.30 Planomuz. 16.45 Progr. v. d. oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Pianorecital. 19.30 Gevar. pro gramma. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Planorecital. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Hobo en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Lichte muz. 13.45 V. d. kind-14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 17.00 Gram. v. d. jeugd. 17.31 Nws. en Journ. 18.30 Nws. en act. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Ge var. progr. 20.31 Boksrep. 21.45 Pianospel. 22 00 Gévar. progr. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Gevar. muz. 23.31 Lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 14.15 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.55 Gram. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Kamermuz. 15.30 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.05 Ka mermuz. 20.00 Ork. conc. 23.10 Sollsten- conc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 824 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12 30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.C0 Schoolradio. 15.45 Symf. ork. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Planorecital. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws 19.40 Gram. 19.50 Praatje. 20.00 Gram. 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Pla norecital. 22.00 Nws. 22.15 Amus. ork 22 35 Volksmuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.03 Chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.18 Ork. conc. 16.08 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Hedendaagse Belgische muz. 18.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.03 Kamermuz. 21.45 Gram. 22.00 We reldnws. 22.15 Jazz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2