Betogingen van vrouwen en kinderen mislukt Activiteit van de lieer Rijkens wordt afgekeurd Onderhandelingen met FLN-regering hervat? (§ucf Qïieuwss Parijse politie was paraat Fa. 0. KRET Zn. WEERBERICHT FLVM Zij ii verklaring niet aanvaardbaar Ambassadeur „Heilige Daad" op vrije voeten Grote schade in Italië VERONTWAARDIGING IN V.N. OVER RUSSISCHE EXPLOSIE Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 No. 30483 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De bijzondere betogingen die de FLN gisteren in Parijs en andere grote steden had georganiseerd door deze keer Algerijnse vrouwen en kinderen de straat op te sturen, zijn op weinig of niets uitgelopen. De Parijse politie die wist wat er ging gebeuren en door middel van speciale communique's de Algerijnse bevolking tegen de gevaren van nieuwe botsingen had gewaarschuwd, stond gisteren de hele dag in groten getale bij de poorten van Parijs en bij de stations opgesteld om de demonstranten op te vangen. Bomaanslagen Zonder dat zich incidenten van be tekenis voordeden, werden ruim 900 Algerijnse vrouwen en meer dan 500 kinderen opgepakt en met politie-auto's naar „opvang"-centra gebracht. In die centra hadden de vrouwen met hun kinderen het in elk geval warmer en beter dan thuis in hun „bidonvilles de benzineblïk-steden in de Parijse bui- tenwijken. Later in de avond liet de politie autobussen aanrukken om hen naar hun woningen terug te brengen. Op het Place du Chatelet arresteerde de politie een groep Algerijnse mannen die een betoging wilde houden. In de industriegebieden Lille en Valenciennes zijn de Algerijnse arbeiders gisteren niet op hun werk verschenen. De politie heeft vijfhonder darrestaties verricht. Ver scheidene vakbonden hebben tegen de arrestaties van Algerijnse arbeiders ge protesteerd. De buitengewoon strenge maatregelen die de Parijse politie heeft genomen om demonstraties te voorkomen, zijn nog steeds van kracht. Bij de betogingen van de afgelopen vier dagen zijn 13.000 Alge rijnen gearresteerd en vier gedood. Meer dan 600 Algerijnen zijn reeds naar Al gerije overgebracht. Toch overleg Hoewel officieel noch officieus iets is meegedeeld meent „La Tribune de Ge- nève" op goede gronden te kunnen ver onderstellen dat de onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse rege ring in ballingschap zijn hervat en dat sinds augustus niet alleen wordt gespro ken over procedure-kwesties, maar ook over de problemen die beide partijen ge scheiden houden zelf. Zwitserland zou hierbij bemiddeling hebben verleend. De toekomst van de bevolking van de Sahara zal niet anders zijn dan die van Algerije, aldus heeft de Franse premier Debrè meegedeeld in antwoord op de vraag van een lid van de Nationale Ver gadering, of „de regering blijft vasthou den aan het beginsel van de Franse soe vereiniteit over de Sahara". Wanneer met Algerije overeenstemming is bereikt over de vorm van samenwer king zal het juridische vraagstuk van de soevereiniteit wellicht nogmaals worden aangesneden. De bevolking van de Sahara zal echter in staat worden gesteld zich over haar toekomstig lot uit te spreken, aldus Debré. LOODG1ETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leidei, Telefoon 20023—24350 NOG GEEN REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Een in betekenis afnemende randsto- ring trekt over zuid-Polen naar het noord-westen. Deze kan in het noord oosten van ons land tijdelijk nog wat meer bewolking veroorzaken, maar tot regen zal het waarschijnlijk niet meer komen. Op de Oceaan neemt de depres sie-activiteit weer toe. Een eerste fron tensysteem zal morgen over de Britse eilanden West-Europa naderen, maar ook dit zal waarschijnlijk alleen wat meer bewolking veroorzaken en wat aanwak kerende wind, maar nog geen regen. (Opgemaakt te 10 uur). 22 OKTOBER. Zon op: 7.16 uur ;onder: 17.32 uur. Maan op: 17.22 uur; onder: 4.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.36 en 14.01 uur. laagwater te 9.50 en 22.09 uur. (23/10 hoogwater te 2.23 en 14.45 uur, laagwater te 10.36 en 22.57 uur). advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645.— Ook in 125 Volt. Persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26503 Prettige betaling. Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel. In Algiers zijn gisteren vijftien bom aanslagen gepleegd en ln Böne vier. In Algiers werden daarbij twee Europeanen gewond. In Oran werd in een restaurant ln het centrum van de stad een aanslag ge pleegd op de griffier van de rechtbank, Castelli, die tevens voorzitter is van een pro-Gaullistische vereniging. Hij werd licht gewond. Tien dagen geleden wer den zijn twee Algerijnse lijfwachten voor de deur van zijn woning vermoord. Ver der hadden nog twee aanslagen op Euro peanen plaats, terwijl naar de winkels van twee Algerijnen granaten werden geworpen. Morgen zullen in de grote steden in Algerije de veiligheidsmaatregelen wor den verscherpt met het oog op verwachte demonstraties van Algerijnen. Het zal dan vijf jaar geleden zijn dat Ben Bella werd gearresteerd. De opstandelingenbeweging heeft voor 1 november, de zevende verjaardag van de Algerijnse opstand, een oproep tot staking doen uitgaan. Ook in Parijs hadden gisteravond weer enige bomaanslagen plaats. Een ervan was gericht tegen de woning van de advocaat Verges, die bekendheid ver wierf door zijn verdediging van leden van het Algerijnse bevrijdingsfront, de FL.N. Prof. De Quay antwoordt: Dc minister-president, prof. dr. De Quay, heeft in antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer De Kadt, (P. v. d. A.) in verband met de berichten betreffende de hernieuwde activiteiten van de groep-Rijkens met betrekking tot de verhouding Nederland-Indonesië meegedeeld, dat de regering kennis heeft genomen van de in de pers gepubliceerde mededelingen over activiteiten van de groep-Rijkens. „De vraag, hoe de regering staat tegenover de vermenging van beharti ging van particuliere commerciële be langen en politieke vraagstukken in persoonlijke contacten met vertegen woordigers van buitenlandse regeringen, los van de vraag, of eventuele contacten zonder die vermenging nuttig kunnen zijn, is in de algemene formulering waarin zij is gesteld, moeilijk te beant- oorden", aldus prof. De Quay". Ervan uitgaande, dat de vraag speciaal betrek king heeft op de activiteiten van de z.g. groep-Rijkens, wil de regering als haar oordeel uitspreken, dat zij tegen deze voortgezette activiteiten ernstig gezwaar heeft, omdat deze het regeringsbeleid doorkruisen en een schadelijke invloed hebben op de Nederlandse politiek op internationaal terrein. De regering heeft, zoals bekend, op 28 juli jl. schriftelijk aan een lid van de z.g. groep-Rijkens doen weten, dat sterk afgeraden werd, dat de geadresseerde i zijn geestverwanten zouden voort gaan met de contacten met Indonesiërs terzake in Nieuw - Guinea-problematiek. Van de zijde van de groep is daarop meegedeeld, dat de groep zich uiteraard zou gedragen naar de wens van de rege ring. Het heeft de regering dan ook on aangenaam getroffen, dat de heer Rij kens is voortgegaan met het onderhou den van deze contacten. Zij kan de ver klaring, die de heer Rijkens tegenover persvertegenwoordigers heeft afgelegd, dat latere contacten geen betrekking hebben gehad op de Nieuw-Guinea-pro- blematiek, niet aanvaarden, omdat het de heer Rijkens bekend moet zijn, dat door Indonesische regeringsvertegen woordigers deze contacten met hem en leden van de groep uitsluitend op grond van die problematiek worden gezocht", aldus het antwoord. Over het optreden van een directielid van de KLM in dit verband zegt de be windsman dat de directie van de KLM de regering destijds erVan op de hoogte stelde, dat zij de betreffende onderdi recteur opgedragen had zich in dit ver band strikt te beperken tot de beharti- tiging van de economische belangen van de KLM. Dit blijkt uit een door de KLM reeds in juni 1961 gegeven com mentaar, luidende, dat de genoemde functionaris het uitsluitende mandaat heeft een regeling te treffen voor de schuldverhouding tussen de Garouda Indonesian Airways en de KLM. Dit betekent, dat vermenging van po litieke en economische belangen werd verboden. Nog onlangs is bedoelde on derdirecteur wederom nadrukkelijk door de KLM-directie hierop gewezen. De re gering heeft derhalve geen reden haar invloed te gebruiken om de directie van de KLM te overtuigen van de noodzaak vermenging van economische belangen met de politiek te verhinderen. De vice-president van India, dr Sarvepalli Radhakrisjnan, die een bezoek aan Nederland heeft ge bracht, is gisterochtend van Schip hol vertrokken naar Bonn. De Ne derlandse minister-president, prof. dr. J. E. de Quaywas op het vlieg veld om hem ten afscheid de hand te drukken. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gistermiddag de onmiddellijke invrU* heidsstelling bevolen van de Amster dammer Machiel J. J. Volraat, een van de ambassadeurs van de schertsorgani- satie „De Heilige Daad". Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een verzoek van de raadsman, mr. C. J. Zorge. Zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage hebben kunnen berich ten, hoorde Volraat gistermiddag na een requisitoir van meer dan twee uur be vestiging van het rechtbankvonnis (tien maanden gevangenisstraf met aftrek wegens twee oplichtingen en één poging daartoe in vereniging) tegen zich eisen. Daar Volraat op 28 november 1960 in hechtenis werd genomen en dus bijna elf maanden in voorarrest heeft doorge bracht, willigde het Hof het verzoek van de raadsman in en stelde Volraat op vrije voeten. Tegen zijn „collega-ambassadeur", de 42-jarige Jolle Jansma, heeft de procu reur-generaal, mr. A. S. de Muinck Kei zer een straf van twee jaar met aftrek geëist. Ook mr. J. Wijngaarde, raadsman van deze verdachte, bepleitte vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidsstelling. Dit verzoek werd echter na raadkamer af gewezen. Het Gerechtshof zal op 3 no vember arrest wijzen. De schade die het noodweer van de afgelopen dagen in het zuiden van Ita lië en op Sicilië heeft aangericht, wordt geraamd op ongeveer 240 miljoen gul den. Meer dan tweeduizend mensen zijn dakloos geworden. Uitgestrekte ge bieden staan nog onder water en op tal van punten zijn de verbindingen ver broken. In Ragusa, waar volgens eerdere be richten zeven mensen zijn omgekomen, wordt nog gezocht naar mogelijke an dere slachtoffers. PAPOEA-DESKUNDIGEN NAAR DE V.N.-ASSEMBLÉE De Nieuw-Guinea Raad, onlangs uit genodigd drie leden aan te wyzen die aan de Nederlandse delegatie naar de VN-assembleé als deskundigen zullen worden toegevoegd heeft daartoe aange wezen Nicolaas Jouwe, Nicolaas Tang- gahma en Herman Womsiwor. De heer Womsiwor bevindt zich op het ogenblik in Nieuw-Caledonië, waar hij als adviseur van de Nederlandse de legatie de conferentie van de Zuid-Pa- cific commissie bijwoont. Als afgevaar digde naar de soevereiniteitsoverdracht op West-Samoa op een in januari door de Nieuw-Guinea Raad aangewezen Finehas Torey. Leiders van CDU en FDP zijn het eens De leiders van de CDU en de liberale FDP hebben ermee inge stemd een Westduitse coalitie regering te vormen, die zal worden geleid door Bondskanselier dr. Konrad Adenauer. De overeen komst moet echter nog door de parlementaire fracties der twee partijen worden goedgekeurd. De parlementaire fractie van de FDP is na vij* uur vergaderd te hebben, uit een gegaan zonder tot een besluit te zijn gekomen. De meningen over het resul- I taat der onderhandelingen met de CDU- I CSU waren verdeeld. Overeengekomen is o.m. dat de vrije democraten 5 van de 18 ministerporte feuilles toegewezen zullen krijgen. In de Bondsdag hebben 67 vrije democraten en 242 christen-democraten zitting. Van welingelichte zijde in Bonn is ver nomen, dat Adenauer de leiding van de FDP een brief zal schrijven over de vraag, hoe lang hij als Bondskanselier zal aanblijven. Adenauer wilde echter geen bijzonderheden meedelen over het geen hij zal schrijven, Christen-democratische leiders hebben gezegd, dat een coalitie-regering met de vrije democraten geen wijziging zal bren gen in de voornaamste richtlijnen der Westduitse buitenlandse politiek, name lijk getrouwheid aan het Westerse bond genootschap en steunverlening aan het streven naar Europese eenwording. Bij het bergen van een auto, wel ke in het water van de Nassaukade, bij het politiebureau Raampoort in Amsterdam was terecht gekomen, zijn de brandweerlieden Bockling en M. de Hartog, die met een klein bootje opereerden, te water ge raakt. Zij worden hier door hun collega's uit het vieze water ge haald Moskou 's ingebeelde angst voor agressie rechtvaardigt deze proef niet, zegt Deen geen bewijs van, zo zei hij verder. Het ia dringend noodzakelijk dat de V.N. de Sow jet-Unie verzoekt deze explosie niet le Deense af- „Opschorting van de proeven niet genoeg verklaart Brit Zes landen hebben gisteren in de Po litieke commissie van de V.N. een ont werpresolutie opgesteld, waarin zy de Algemene Vergadering van de V.N. ver zoeken een beroep te doen op de Sow- jet-Unie haar voornemen een 50-mega- ton kernbom tot ontploffing te brengen te laten varen. De zes landen zyn Ca nada, Denemarken, IJsland, Japan, Noorwegen en Zweden. De zitting van de politieke commissie werd gisteravond verdaagd zonder dat het tot een stemming was gekomen over de zeslandenresolutie. Een ontwerp-resolutie, die gisteren in de Algemene Vergadering van de V.N. werd ingediend en waarin bezorgdheid werd uitgesproken over het gevaar van radio-actieve neerslag, werd aangenomen met 75 stemmen voor, nul stemmen tegen, 17 onthoudingen en 9 afwezigen. Nederland en België stemden uiteraard vóór. De Deense afgevaardigde, Haekkerup, zei in de Politieke commissie o.m., dat hij niet inging op de achtergronden van „de beweerde angst van de Sowjet-Unie voor agressie" en op de vraag of deze angst gebaseerd is op de werkelijkheid of op inbeelding. „Ik wil er slechts op wijzen, dat een dergelijke vrees nooit de proefneming met een dergelijke monster- bom rechtvaardigt", aldus Haekkerup. We weten allen dat de Sowjet- Unie bij machte is om indien zij dit wenst de meest verwoestende wapenen te gebruiken, doch wij behoeven hier Volkslied en vlag voor de Papoea's In het gebouw van de Nieuw Guinea Raad is een bijeenkomst gehouden waar aan een aantal autochtone raadsleden en ongeveer 40 andere Papoea's uit Hol- landia en omgeving hebben deelgeno men, die zoveel mogelijk de verschillen de streken van Nieuw Guinea vertegen woordigen. Tydens deze bijeenkomst werd een manifest aangenomen, dat werd voor gelezen door de schoolopziener W. Inury. De besluiten hierin die van te voren door de vergadering waren aanvaard, waren De instelling van een nationaal comité: W. Inuryvoorzitter), Nicolaas Jouwe (vice-voorzitter)M. W. Kasiepo (secre taris), dominee H. Mori Muzendi (tweede secretaris en 14 leden. Het comité heeft tot taak advies uit te brengen bij de Nieuw-Guinearaad en de regering om trent de vaststelling ener streefdatum voor de realisering van het zelfbeschik kingsrecht. Hiertoe zal het comité de Papoeabevolking over geheel Nieuw Guinea polsen. De nieuwe naam voor Ned. Nieuw Guinea is West-Papoea. De bevolking heet voortaan West-Papoea's. De nationale vlag zal bestaan uit zeven blauwe banen liggend op een wit veld, met tegen de vlaggemast een rode recht hoek waarin zich een vijfpuntige witte ster bevindt. Het nationale wapen zal een gesty- leerde kroonduif zyn waaronder de spreuk „Banjak dalam satoe" „ver scheidenheid in eenheid". Het volkslied wordt de „Hai tanah Nieuw-Guinea", gecomponeerd en ge schreven door de zendingspredikant I. S. K(jne. Verzocht zal worden van 1 november af de eigen vlag naast de Nederlandse te hijsen en het volkslied naast het Wil helmus te zingen. te laten geschieden, aldus de gevaardigde. Afgrijzen De Britse afgevaardigde, Sir Michael Wright, die een der Britse vertegenwoor digers is geweest op de Amerikaans- Brits-Russische besprekingen te Genève, zag in een loutere opschorting der proe ven geen heil. „Wij vergaderen onder de bedreiging van de huidige Russische reeks kernontploffingen, die de wereld van afgrijzen vervullen. De Sowjet-Unie deed het Geneefse overleg mislukken. En toch heeft de wereld een verdrag, waar in kernwapenproeven worden verboden, bijzonder dringend nodig. Gr.-Brittannië doet een beroep op de Sowjet-Unie alle verdere polemieken te staken en zich by ons te voegen, opdat wy gezamenlijk het werk kunnen afmaken. Totstandkoming van een verdrag, waarin proefnemingen met kernwapens worden verboden, zou het einde zyn van de dreiging van de dood door het kernwapengeweld. Het zou tevens een luwte betekenen in de storm van de koude oorlog en het zou het begin zijn van het scheppen van in ternationaal vertrouwen. Ook zou het het eerste teken zijn van een afnemend oorlogsgevaar", aldus de Britse vertegen woordiger. Noodtoestand ,De Japanse afgevaardigde Okazaki verklaarde dat de Sowjetrussische aan kondiging een noodtoestand heeft ge schapen, welke onverwijld de aandacht van de Politieke commissie vergt. „Het Japanse volk is diep verontwaardigd over de reeks Sowjetrussische kernproe ven daar de Sowjet-Unie heeft verklaard dat zij deze proefnemingen nimmer het eerst zou hervatten", verklaarde hij. Okazaki wees er verder op dat tussen 7 en 9 oktober ten zuiden van Tokio en in het gebied van Tokio verrichte me tingen hadden aangetoond dat de radio activiteit aldaar achthonderd maal zo hoog was als vóór de Sowjetrussische kernbomproeven. Nadat ook de afgevaardigden van Pa kistan en Canada hun instemming met de ontwerpresolutie hadden betuigd werd de zitting der Politieke commissie tot maandag a.s. verdaagd. Advertentie BREESTRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van 22 October 1861: Van verschillende zijden wordt een niet zeer gunstige schildering geleverd van den in- wendigen toestand van Rusland, vooral wat betreft de gisting welke zich onder de lijfeigenen vertoont. Het huis te Stratford aan den Avin, waar Shakespeare de laat ste 20 jaren zijns levens door- bragt, zal den 25en dezer aldaar in publieke veiling worden ge- bragt. De waarde van die bezit ting wordt geschat op 1500.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1