Moeder van 2 kinderen j leerlinge kweekschool Teenager Bobby met nozemkoppie en Noorse aanstaande onderwijzers een week in Nederland sporthemd) zet grootmeesters mat Russisch boek over Russische nozems Geen interesse geen idealen? Oost-Berlijn Geen onderwijzer, maar leraar Niet alleen hobby's Eerste indruk KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 oktober 1961 Vijfde blad no. 30483 Heeft de jeugd gebrek aan belangstelling en gebrek aan idealen? Deze vraag stelden we onlangs in de hoog dat de jeugd niet zo ongeïnteres seerd zou zijn als veelal wordt verondersteld. Of onze hoop is bewaarheid, zal volgende week blijken, als we de reac ties op Argus' artikel zullen publiceren. Het is ons wel opgevallen, dat we ditmaal uitsluitend van jongeren brieven (en briefkaartjes) hebben gekre gen. Volledigheidshalve wil len we er dan ook nog even op wijzen, dat ook reacties van oudere lezers van harte welkom zijn, al verwachten we ze in de eerste plaats van de jongeren. Wie alsnog de pen ter hand wil nemen: tot dinsdag kan het nog. |II!I!IIIII!!I!!1IIIIIIIIII!II!!IIIIII!IIIU Bouwvakarbeiders die een gebouw van Eton, Engelands meest exclusie ve school moesten afbreken, hebben de geheime schuilplaats ontdekt waar de scholieren klandestien een sigaret plachten te roken. „We von den duizenden sigarettepeukjes en lucifers achter een schoorsteen plus een aanzienlijk aantal lege wt)nfles sen", vertelde de voorman. IV EIDEM heet ze en ze komt uit Noorwegen. Het is een blondese rieuze vrouw, die moeizaam, maar wel overwogen Engels spreekt. Rustig en zelf verzekerd antwoordt ze. Ze maakt deel uit van een groep Noorse kwekelingen, die een bezoek van een week aan ons land brengt. Liv Eidem (29 jaar) woont met haar man, die als journalist is ver bonden aan een van de grootste bladen van Noorwegen, Dagbla- det, en haar twee kinderen vlak buiten Oslo, in Kolboter. Kolboter is een echt forensenplaatsje, waar de meeste mensen een eigen houten huis- hebben. Mevrouw Eidem is al eens eerder in Nederland geweest. Dat was aan het einde van de Tweede Wereldoorlog Een vriend van haar woonde toen in Arnhem. Net als toen, vielen haar ook ditmaal de „befaamde" Nederlandse klinkerwegen op. Ze heeft kennelijk nog nooit op die wegen gereden, want ze vindt het „een van de charmantste kenmerken" van ons land. Wat loeten de Horen in het alge meen eigenlijk van Nederland af? Haar wedervraag, hoeveel wij eigenlijk van Hoorwegen afweten, stelt ons eigenlijk een beetje te leur, want dat is maar bitter wei nig. „Hou ja, Henk van der Grift kennen we natuurlijk allemaal", zegt ze. En het klinkt als een ver ontschuldiging. Haar grootste hobby is reizen. Ze is bijna in alle landen van Europa ge weest. Misschien heeft ze ook daarom het vak van onderwijzeres gekozen. Dan is er vrije tijd genoeg 'om zich aan haar hobby te wijden. De afgelopen week is Liv met Leidse kwekelingen naar Arnhem, Rotterdam, Vreemd, je te realiseren, dat deze vroaw, die getrouwd is en twee kinderen heeft, leerlinge is aan een kweekschool. „Het onderwijsvak leek me erg interes sant", legt ze uit, „en bovendien ben ik dol op kinderen. Mijn eigen kinderen zijn nu al zo groot, dat ze me niet meer de hele dag nodig hebben. Waarom zou ik dan niet gaan werken? Er zijn in Noorwegen zoveel vrouwen die dat doen." Amsterdam en de Afsluitdijk geweest. Neg steeds is ze enthousiast, over die „charmante" Nederlandse klinkerwe gen. Het belangrijkste echter is, dat ze nu iets meer weet over Nederland en andere Noren ongetwijfeld zal over halen om ook eens een bezoek te bren gen aan dat kleine Nederland, dat vol verrassingen zit. LIV EIDEM Waarom niet (Foto L.D./Holvast) Knut Hedemann, is heel anders dan Liv Eidem. Hy is dan ook veel jonger. Hij is twintig jaar en woont in Oslo. Hij is, wat. men noemt, een idealist. Reizen wil hij; met vreemdelingen praten; hen begrijpen. Enkele weken geleden was hij nog in West-Berlijn. Niet uit sensatie-zucht, maar gewoon om met de mensen daar te praten, is hij naar de Oostzone gegaan. Dat lukte hem tweemaal. Toen stak de Volkspolizel een stokje voor ztfn be zoeken aan de Oostduitsers. Nu wil hy proberen om naar Moskou te ko men. Deze gebrilde, wat donkere Noor weet iets meer over Nederland te ver tellen, dan zijn landgenote. In sen of ander tijdschrift heeft hij eens gele zen, dat er in Nederland zoveel over dekte zwembaden zijn „Die vind je bij ons vrijwel niet en als ze er zijn wor den ze gereserveerd voor clubs", zegt hy spijtig. Ook de Nederlandse dijken en polderwerken hebben zyn levendige belangstelling. Knut, die leerling van dezelfde kweekschool is als Liv Eidem, is eigenlijk niet van plan om ondenvy- zer te worden: „Nee Ik wil verder stu deren en dan wil ik leraar worden. De kans is er wel, want het gebrek aan leraren is ln Noorwegen nog groter dan het gebrek aan onderwyzers". Het leven op de kweekschool laat hem genoeg -/rye tijd over voor zyn hobby's; atletiek, litteratuur en mu ziek. Hy heeft enorm veel gelezen over BOBBY wordt hij door ieder een genoemd. Bobby Fischer uit de Verenigde Staten. Maar eigen lijk moeten we nu Robert tegen hem zeggen, want Fischer, 18 jaar oud, wil nu eindelijk wel eens verlost worden van dat troetel naampje, waarmee hij al sinds zijn geboorte is aangesproken. Over dreven? Het is maar hoe je het bekijkt. Als je, zoals Fischer, schaakgrootmeester bent en je bovendien mag rekenen tot de beste vijf schakers die er nu op de wereld te vinden zijn, dan heb je toch wel reden om voor „vol" aangezien te worden. Fischer haat dat Bobby-gedoe. Robert dus. Robert Is, of beter: was, het proto type van een schaakwonderkind. In zijn eerste tienerjaren verwekte hy de ene sensatie na de andere door in Amerika een record aantal schakende scholieren van allerlei leeftyden in bliksemtempo van het bord te vegen. Uncle Sam volgde met grote aan dacht de ontwikkeling van zyn won derkind. Het ongelukkige met wonderkinderen ls echter, dat zy maar zelden hun be loften inlossen. Zolang zy pieplong zyn, kykt de schaakwereld vertederd toe hoe zy zich weren, maar als zy eenmaal wat ouder zyn geworden en de onverbiddelyke maatstaf der vol wassenen gaat gelden, bhjken zy meestal te weinig inhoud en te weinig schaakbagage te hebben. Vaak ver- dwynen z(j dan snel van het toneel, want zoals de Russische grootmeester Paul Keres het eens uitdrukte; „Beim Schach glbt es keine Gnade". Die ontwikkeling heeft Fischer niet doorlopen. Op zyn veertiende jaar, toen hy nog wel met een „nozemkop pie" en een bont sporthemd aan de tafel verscheen, joeg hy in de schaak sport vergrijsde lieden het schaamrood naar de kaken. Zelfs dr. Max Euwe bracht het niet verder dan remise te gen hem. Bobby (hy was toen vUf- tlen) „onderging" alle successen met een onverstoorbaar gezicht. Opvallend was dat zyn resultaten op school aan de middelmatige kant waren. Zelfs zyn cyfers voor wiskunde schakers zyn vaak goede wiskundigen kwamen er niet bovenuit. Heel zyn aandacht ging uit naar schaken. De resultaten en vorderingen kwa men snel. Reeds in 1958 hakte hy de bloem van de Amerikaanse schakers in de pan en werd hy met vlag en wimpel nationaal kampioen. Nog dat zelfde jaar kwalificeerde hy zich voor het wereldkandidatentoernooi, de voor laatste stap op weg naar de wereld titel. De sc^-aakwereld stond op zyn achterste benen. de Tweede Wereldoorlog. Opgewonden kan hij er in zyn vry vlotte Engels over vertellen. Knut is echter te nuchter om zich alleen met zyn hobby's bezig te hou den. De internationale, maar oox na tionale politiek houdt hem bezig. Zo maakt hy zich ernstige zorgen over de houding van de arbeiders in zyn land. „De lonen gaan, omhoog evenals de pryzen, en nog blyven die arbeiders maar eisen stellen. Ze vragen te veel. Vaak verdienen ze meer dan ambte naren of onderwyzers", zegt hij ver ontwaardigd, „dat kan natuuriyk nooit zo doorgaan. Eens komt de terug slag, maar ja, breng dat de mensen maar eens aan het verstand". De eerste indruk die Kout van Ne derland kreeg, was in zoverre verras send, dat hij, behalve het landschap, weinig verschil met zyn eigen land zag: daar heeft het ook de hele zomer geregend; daar gaan de mensen ook elke dag naar hun werk en verdienen hun brood. Aan die eerste indruk zal deze week wel een einde gekomen zyn. Want het excursie-programma, dat hij nu achter de rug heeft, zal hem een heel andere kyk hebben gegeven op wat er zoal in Nederland te beleven, te zien en te genieten valt. The Blue Diamonds., in het dage- lyks leven Ruud en Riem de Wolff, zijn nu ook filmster. Zy treden op in de pas in ons land uitgebrachte Duitse film "Und du mein Schatz bleibst hier" naast bekende sterren als Vivi Bach, Paul Hörbiger en Hans Moser. „De moraal en de manieren van de kinderen op school zyn zodanig, dat hiervan een verderfelijke invloed op myn dochters uitgaat", zei de En gelse mevrouw Baker, die weigerde twee van haar zeven kinderen (12 en 13 jaar) naar school te sturen en daarom tot twee maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld. Mevrouw Baker heeft reeds zes jaar slag geleverd met rechters en on- derwysinspecteurs om haar kinde ren zelf te mogen opvoeden. Beter laat dan nooit. Lonnie Done- gan heeft uit handen van Bing Crosby een gouden plaat gekregen voor zeven jaar geleden opge nomen versie van 'Rock Island Line". KNUT HEDEMANN reizen (Foto LJ5./Holvast) Oscar opgeheven Na het tydschrift voor twintigers Twen en het jazzblad Rhythme is nu Oscar, „het maandblad voor jonge mensen" opgeheven. Het zevende num mer, dat deze maand is verschenen, was het laatste. Oscar heeft evenals de beide andere tydschriften de stryd om de advertentiegulden niet kunnen volhouden. Het verdwynen van bladen als Os car, Twen en Rhythme, die alle de pretentie hadden hun lezers degeiyke waar voor hun geld en meer dan op pervlakkige verstrooiing te bieden, is overigens een bedenkeiyke zaak, om dat het niveau van de typische bladen voor tieners en twintigers die wel flo reren en wel biyven verschynen, in de meeste gevallen niet uitsteekt boven de tekst van "Rockin' Billy". De keus op het gebied van tydschriften voor Jongeren, die een half jaar geleden nog zo ruim leek, is nu wel erg be perkt geworden. Staccato: nieuw radioprogramma Staccato heet een nieuw radiopro gramma van de KRO. dat bestemd is voor Jonge mensen tussen twintig en dertig jaar en op vrijdagavond wordt uitgezonden. Een zeer pretentieus pro gramma overigens, dat in twintig mi nuten tyds een reeks onderwerpen wil afhandelen, waardoor de beschouwin gen en interview(tje)s wel aan de erg fragmentarische kant blyven. Die in terviewtjes met jonge mensen die niet met name worden genoemd, vormden trouwens in de „première" van Stac cato een van de aantrekkeiykste on derdelen van het programma. On danks de wens van een der geïnter viewden om in Staccato „geen paters te laten preken" kwam in de eerste uitzending toch een pater voor de mi crofoon. Verder werd o.m. de zaak- Preston Cobb besproken en vele mo- dere plaatjes (gedeelteiyk) gedraaid. Scholieren eisen huiswerk Meer dan 1500 scholieren in Coventry (Engeland) hebben on langs een massademonstratie ge houden, omdat 70 leraren gewei gerd hadden.... huiswerk op te geven. Het besluit van de leraren was het gevolg van een geschil met de regering over de onderwljssa- larissén. De scholieren wonnen het pleit. De bond van leraren gaf de op standige onderwijskrachten het be vel hun leerlingen weer huiswerk op te geven. Pionnen in de thee Velen vreesden dat hem in dit toer nooit met zoveel grootmeesters, een enorm pak slaag wachtte. Twee maan den lang schaakte Fischer met inzet van al zyn krachten, 's Morgens by het onbyt zag hy de paarden, torens en pionnen van zyn tegenstander in zyn thee dryven. Hy schaakte terwyi hy liep, at, dronk, sliep en het omge keerde was ook waar. Fischer won het toernooi niet maar zyn resultaten waren zodanig dat de Wereldschaakbond zich haastte hem het predikaat „grootmeester" te verle- Nauweiyks een maand geleden was er dan het toernooi te Bied met een bezetting die klonk als een klok. De Russen waren er natuuriyk „au grand complet". Fischer verdedigde op prachtige wyze de Amerikaanse kleu ren, verloor in 19 ronden geen party en eindigde als tweede, vlak achter ex- wereldkampioen Tal. Zijn party tegen Tal was een sen satie apart. Robert sloot hem zo vol ledig in dat de Russische virtuoos al na 30 zetten volslagen verloren stond. Byzonder fraai was ook de score die hy tegen de Russen behaalde; 87 %1 Conflicten Conflicten heeft Fischer in zyn korte carrière ook al meegemaakt. Zyn twee kamp met Reshevsky werd na 5—5 niet hervat. De elfde party werd afge broken en over de dag van hervatting ontstond tussen hen onenigheid. Fi scher verweet Reshevsky dat hy in al les zijn zin wilde hebben. Waarom kon hy hem nu niet eens ter wille ztfn? Hy hield toch ook rekening met Reshevsky's sabbath! Ruzie. Met fon kelende ogen stonden die twee tegen over elkaar. Een ander conflict ontstond toen de Amerikaanse schaakbond wegens fi nanciële moeilykheden besloot geen ploeg naar de Schaakolympiade af te vaardigen. Toen Roberts moeder dat hoorde, was zij ziedend. Het ryke Ame rika zou niet in staat zyn vier scha kers een maand lang naar Europa te zenden? zy dreigde net zo lang voor de deur van de bond te bivakke ren tot het geld er was. Het kwam er inderdaad! Vuurproef Volgend jaar komt de vuurproef voor Fischer: opnieuw een kandidaten- In het kadidaten-toernooi te Zu rich (1959), waarvan hier een op name. kwam de toen 16-jarige Fischer vier keer uit tegen de Rus Taldie een jaar later wereld kampioen zou worden. Vier keer verloor hij. maar het belette hem niet te verklaren dat ..zijn dag" nog wel zou komen. Verleden maand, in het grote toernooi van Bied, kwam de afrekening. Mihail Tal, de trots van de Russische Schaakacademie, kreeg geen voet aan de grond. toernooi waarvan de winnaar ln Mos kou tegen wereldkampioen Botwinnik uitkomt. Voor het eerst sinds jaren zal er ongerustheid in het Russische kamp zyn. Fischer is een reëel gevaar en de altyd en overal propaganda bedryven- de Sowjet-Unle zou één ding moeilyk kunnen slikken: dat „Bobby" in Mos kou zou zegevieren over dr. Ir. Mi chael Botwinnik. Maar zover is het natuuriyk nog lang niet.... Onlangs verscheen in de Sowjet- Unie een roman met de titel „Trein kaartje naar de sterren", geschre ven door W. Aksenow. Het Russi sche letterkundige blad „Literatura i Schisn" heeft dit boek scherp ver oordeeld, niet zozeer omdat hier de jeugd en dus ook het onvermijde lijke nozem-vraagstuk ter sprake komt, maar omdat de nozems als een soort helden worden beschre ven en als vreemdsoortige, maar toch onschuldige en goedhartige typen optreden Volgens de kritiek kunnen deze no zems, die in het Russisch „stylagi" worden genoemd, onmogeiyk onge straft het ene café na het andere be zoeken. rock n' roll dansen tot ze er by nueervallen, enthousiast doen over abstracte kunst en een cynische hou ding aannemen Inzake de grootste na tionale taken en toch „goeie kerels" blyven. Het communistische blad kan welis waar niet ontkennen dat er ook in de Sowjet-Unie zulke typen voorkomen die Aksenow beschryft. maa- het laat er onmiddellyk op volgen dat dit „een verrottingsveischynsel is, waartegen men moet optreden, ook met het wa pen van een schryver". Dat ook de Sowjet-Unie reeds ken nis maakte met het nozemvraagstuk was bekend, ofschoon er toch wel een groot verschil biykt te bestaan tussen een Westerse en een Russische nozem. Het verschynsel heeft inmiddels reeds zulke vormen aangenomen, dat er zelfs een roman over kon worden geschreven. Er valt niet aan te twyfelen dat dit fenomeen ook in de Sowjet-Unie in verband staat met een zekere econo mische welvaart, waarvan dan de no zems met of zonder byverdiensten danig profiteren. Na een bezoek in een bar zegt een van de „helden" o.a.: „Aan Hella gaf ik een bankje van hon derd en ik stopte de rest van het klein- 5:eld in mijn zak zonder het na te tel en. De portier gaf ik een flinke fooi en toen nam ik een taxi". Opvallend is het feit, dat de kritiek met geen woord rept over de literaire kwaliteiten, maar vooral bhjft het on- begrijpeiyk dat zulk een roman on danks alle voorafgaande censuur werd gedrukt en kon worden uitgege ven. Prof. dr. N. Greitemann.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17