HET SCHIKKEN VAN BLOEMEN Doe-het-zelf-cursus „SllclLlL/E Ml FYS* SPECCKJE* L»IDE BAK HOT EILEOKIMIIDIDEIL* Tweemaal Stella ZATERDAG 21 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 „KNEEPJES" Kom er achter HOLLYWOOD VERTELT: - Zodra iemand veronderstelt, dat er voor het vervaardigen of klaar maken van iets op welk terrein dan ook -wel eens meer dan een simpele behandeling volgens een bepaald recept nodig zal zijn, gaat hij filosoferen over „kneepjes". Voor hem zijn die kneepjes de zo zeer geheim gehouden bijzondere ingrepen, die de kenner toepast. In boeken en tijdschriften snuffelt hij naar bijzondere recepten en probeert quaSi-argeloos oude „rotten" uft te horen. Hij prijst zich bovenmate gelukkig, wanneer hij meent hier of daar een of ander foefje te hebben opgeduikeld of een kenner te hebben verleid tot vertrouwe lijke ontboezemingen. Dan pas gaat hij zich een ingewijde voelen. In de amateur-fotografie is er vroe ger inderdaad een periode geweest, waarin bij het ontwikkelen en vergro ten een soort geheime code bestond. Er vond een vorm van ervarings-ruil plaats. Wie een bijzonder ontwikke- laartje had gebrouwen, was alleen be reid het geheim daarvan prijs te ge ven aan een ander, wanneer deze ook met iets aparts op de proppen kwam. Zelfs in club-verband kwam dit euvel voor. Gelukkig is de opvatting daarom trent geheel veranderd. Niemand, die deel uitmaakt van een enthousiaste fo to-club, zal het in zijn hoofd halen om angstvallig te zwijgen over zijn resul taten op fotogebied. Integendeel. Er varingen prettige en onprettige worden met elkaar uitgewisseld, kor te voordrachten en mededelingen, werkavonden of artikelen in 't club-or gaan hebben alle ten doel de pas-be ginnende 't nodige bij te brengen en de ervaren amateur op een nog hoger plan te brengen. En dat wordt niet bereikt door het alleen maar toepassen van uitzonderlijke middeltjes. Wie alleen maar denkt, dat „kneepjes" voldoen de zijn om de beste resultaten te berei ken, zit er volkomen naast. Natuurlijk bestaan er, net als in de echte keuken, ook in de fotografie wel eens afwijkende en bijzondere recep ten en kunnen enkele druppels van een of andere stof een gunstige invloed uitoefenen. Maar nooit kunnen slechte opnamen tot prachtige foto's ontwik keld worden door een of ander spe ciaal brouwsel. Ervaring betekent veel meer dan blijven zoeken naar het won dermiddel, Ontwikkel dus uw film normaal. Neem de voorschriften, welke voor ver schillende soorten cntwrikkelaar ver schillend zijn, goed ter harte. Probeer niet zo niaar willekeurig een voorge schreven tijd te verlengen of een be paald bad te verdunnen. Want het resultaat zou een totaal bedorven film kunnen zijn. Wie experimenteren wil, moet dit doen met stukjes proeffilm, zodat bij mislukking geen waardevolle opnamen verloren gaan. Wilt u bij voorbeeld eens weten, wat een dubbe le of driedubbele belichting voor ef fect geeft, neem dan eerst de opna me met een belichtingstijd, waarvan u vrijwel zeker bent, dat het de juiste is. Maar dan eens opzettelijk een sterk onder- of sterk overbelichte opname. Op deze wijze zult u ervaren, dat de z.g. belichtingsspeelruimte van de huidige films zeer groot is. Onder die belichtingsspeelruimte verstaan we de speling in de belichtingstijden, die een film nog kan verwerken. Doet u dit by een langzame film, d.i. een film met vrij geringe lichtgevoeligheid bij voorbeeld 14 Din graden dan zult u merken, dat de negatieven bij onder belichting al gauw erg „dun" worden, zodat in de schaduwen vrijwel geen tekening ontstaat. Een afdruk of ver groting, van zo'n dun negatief kenmerkt zich door een vrij grote tegenstelling in zwart en wit. De schaduwen worden zeer donker, de details zijn er uit ver dwenen. Men kan de boomstam zien, maar niet de schors onderscheiden. We herkennen wel het kledingsstuk, maar niet de stof. Zo'n laaggevoelige film neigt bij overbelichting daarentegen al gauw tot een zwaar (d.i. donker) negatief. De contrasten verflauwen dan en de sprankeling van licht is op de foto niet meer te vinden. Films van gemiddelde lichtgevoelig heid hebben een groter belichtings speelruimte. (gevoeligheid van 17-21 Din graden.). Tegenwoordig zijn ook de hoogge- voelige films zeer gezocht. 2127 Din graden). By moeilijke lichtsomstan- digheden geven ze toch nog uitstekende resultaten, omdat de geringste hoe veelheid licht al geregistreerd wordt. Daarbij moeten we echter wel beden ken, dat deze films in het algemeen iets „zachter" zijn. Daaronder ver staan we dat de lichtcontrasten bij de opname iets verminderd worden. Hoe we dat bij het vergroten of afdrukken weer kunnen herstellen, horen we la ter. Uit deze differentiatie van films zal u misschien ook duidelijk worden, dat de ontwikkeling van deze verschil lende soorten niet geheel dezelfde kan zijn. Wie een universele ontwikkelaar ge bruikt d.i. een ontwikkelaar, die voor algemene doeleinden behoorlijke resul taten levert moet een „snelle" film langer ontwikkelen dan een minder gevoelige film. Beter is om inplaats van een universele ontwikkelaar een soort manusje-voor-alles - een speciale te kiezen. En even wenselijk als het is om niet van het ene merk film op het andere te springen, even stand vastig moet u zijn bij het gebruik van een bepaalde ontwikkelaar. Leer een bepaalde film goed kennen door er uit sluitend en regelmatig mee om tegaan, maar doe dat ook met een eenmaal ge kozen ontwikkelaar. Rolfilm-gebruikers behoeven zich in het algemeen in verband met het for maat (6x6 of 6x9 en in de laatste tijd ook 4x4) niet zo ongerust te maken over de fijne korrel van de negatie ven, maar kleinbeeldwerkers en dia komen er hoe langer hoe meer heb ben wel degelijk te maken met de fijnheid van de korrel. Waarover de volgende keer meer. doch dat men dit veel beter 's morgens vroeg of laat tegen de avond kan doen. G. Kromdijk Blonde Stella in Man Trap" opgelepeld, dan vragen wij ons af, welke geest die voor haar of hem ver zonnen zal hebben. En wanneer wij dan lezen, dat mejuffrouw Stella Stevens haar leven van de ene dag op de andere zag veranderen, omdat zij inplaats van donker blond was geworden, dan plooi en onze lippen zich alweer in een begrijpende glimlach. We weten dan wel, dat een of andere publiciteitsman op zoek geweest is naar een ver haaltje om dit sterretje nog eens in de schijnwerpers der belangstelling te krijgen. Unieke plaats Want u moet van ons aannemen, dat deze mejuffrouw Stella Stevens in Hollywood echt niet de eerste de beste is. Bij Paramount neemt ze zelfs een unieke plaats in. Ze is de enige ster, die naar waarheid kan verklaren, dat ze een lang contract met deze grote maatschappij heeft. Met de verplich ting drie films per jaar te draaien. En daarbij moet men bedenken, dat het niet zo erg goed in Hollywood gaat. De tijden zijn moeilijk voor de grote filmbonzen. 1. dak van huis 2. pet motorrijder 3. horloge ligt andersom op straat 4. ketting in etalagekast 5. putje op straat 6. oog man achter ruit 7. tanden politieagent 8. puntmuts van heks. Over het schikken en ver- sorgen van bloemen hebben we al eens eerder iets verteld. Spe ciaal in de late herfst kan men zulke aardige stukjes maken en met behulp van enkele late chrysanten geven we u er hier een voorbeeld van. Als u de foto bekijkt, ziet u dat er evenwicht bestaat; dat de lange rietsiga ren het bovenin prima doen; zy zorgen voor de verticale lijn en als de grotere ronde bloemen Dovenin zouden zitten, zou dit echt niet zo goed tot zijn recht komen. De grote kalebassen, die onder in het bakje liggen, geven het stukje voldoende evenwicht en dan mogen er ook wel enkele bestakjes bij. In eigen tuin kan men nu volop van die gezellige bestakjes en takjes met gekleur de bladeren plukken. U hebt er echt niet zo veel van nodig; hier en daar een takje tussen de- bloemen is al voldoende. Een donkerkleurig eikeblad (soms is bet helemaal rood) doet het ook altijd goed tussen de bronskleu rige chrysanten en vooral die zal men nu uit eigen tuin kun nen plukken. Van chrysanten kunt u veel en lang plezier heb ben, doch dan dient men ze ook goed te verzorgen; de vrij hou tige stengels dient men van onderen met een scherp mesje een eindje open te splijten. Men moet ze ook niet zo maar in kaal water zetten; ook snijbloemen hebben voedsel nodig. Dit sny- bloemenvoedsel kunt u isi elke bloemenzaak en bij de zaad- handel bestellen. De bloemen zullen veel langer fris blijven; de bloemknoppen zullen ook veel beter openkomen en het water zal niet onaangenaam gaan geuren. Dat zyn allemaal voor delen, die u zich niet moet laten ontgaan. Bloemen verzorgen is een prettig werkje; van het schik ken er van krijgt men op den duur ook wel slag. En als men »r iets handiger in wil worden; gr worden tegenwoordig en spe ciaal voor de dames ook lessen gegeven in het schikken en ver zorgen van bloemen. Dat kost u niet veel en u zult er veel kunnen leren. Men zal u op het evenwicht in een bloemstuk- je wijzen, doch men zal u ook leren welke kleuren wel en welke elkaar minder goed verdragen en welke bloemsoorten diep en ondiep in het water moeten staan. Men zal u er ook op wij zen, dat bloemen bij voorkeur niet midden overdag in de felle zon gesneden moeten worden, HET HERFSTSTUK.'E ofte wel De tyd is voorby, dat ze driftig liepen te wapperen met verleidelijke contracten naar alle meisjes met mooie maten en guitige gezichtjes. De dure filmjongens die heus nog geen bo terhammetje minder behoeven te eten kijken vandaag de dag wel even be- zonderingen rekenen, ter uit voor zij hun handtekening zet ten naast die van een of andere ver leidelijke jongedame. Dun kunnen we onze Stella Stevens wel tot de uit- Onopvallend Wanner we nu deze Stella Stevens wat beter proberen te leren kennen, komen we het verhaaltje tegen, waar over wij het zoeven al hadden. Vol gens dit lieve onschuldige sprookje was er eens een wél aardig, maar heel onopvallend meisje. Dit meisje u snapt het al, het was onze Stella was een nogal sturs, wat verlegen en eenzelvig kind. Misschien was dat wel een gevolg van haar muiskleurig haar. Volgens ons sprookje paste haar per soonlijkheid geheel bij die onbesten dige haarkleur, zodat onze arme Stella het helemaal zonder vriendinnen en vriendjes moest stellen. Niet dom Het enige lichtpunt in de tot nu toe zo trieste historie: ze was niet dom. Neen, beslist niet! Ze kwam goed door de scholen heen, wel eenzaam en eenzelvig, maar met behoorlijke cijfers. In overeenstemming daarmee besloot ze haar leven maar te wijden aan het lenigen van de menselijke nood: ze ging voor arts studeren. Maar tijdens die studie kwam de prins om de scho ne prinses wakker te kussen. Het ging wat moderner. Een ondernemende re gisseur haalde het in zyn hoofd om William Inges „Bus stop" op de plan ken te zetten en hij hield in Stella's universiteit auditie. Misschien herin nert men zich nog de heupwiegenda wijze, waarop Marilyn Monroe de kei* nerin uit dit verhaal op het witte doeH zette. De vrouwelijke hoofdrol is dus een blondje. Om als „lelijk eendje" een gooi te kunnen doen naar deze hoofdrol, moest Stella Stevens haaf muiskleurige haardos in een bak me® peroxide stoppen. Het was natuurlijk geen vergeefse moeite. Want de regis* seur begreep zijn taak als „prins" in dit moderne sprookje en liet netjes zijr» keus vallen op de nu blonde Stella, dié zich plotseling ook verder als eei| sierlyke zwaan ontpopte. En vanzelf* sprekend kwam er toen een speurde^ van Hollywood langs om de happy* ending compleet te maken. De grootste dag Nu nóg houdt Stella vol, dat dit sprookje geschreven is naar de werke* lijkheid. Dat de dag, waarop zy blond werd, de grootste was van haar le ven. Dat ze toen een heel ander meis* je is geworden. Dat ze daarna vrien den aan de lopende band heeft kunnen vinden, dat ze alle filmregisseurs om haar welgevormde vingers kon win* den en dat ze en passant een beken* de filmster is geworden. „Het was een voortreffelijke investering, die fles bleekmiddel!", beweert ze lachend .Om het verhaal nog authentieker te doen lijken, wordt er dan achter aan ver teld, dat aanvankelijk de zaken in Hollywood niet gingen zoals Stella dat graag wilde. Ze zou zelfs op het punt gestaan hebben om van het „zwaantje" weer terug te keren naar het „eendje", maar toen kreeg ze een rol in „The blue angel". Weg waren de plannen om het haar weer de normale kleur te laten krijgen. Daarna werd haar zelfvertrouwen voorgoed gestut, toen ze de belangrijke rol van Appassionata von Climax kreeg in de wonderlijke musical „Lil Abner" naar een bekend stripverhaal in Amerikaanse dagbladen Speling van het lot: voor deze rol moest Stella een rode pruik op de blond gemaakte van oorsprong muiskleurige krullen zetten En „Li'l Abner" was het definitieve keerpunt. Sindsdien is het hard ge gaan. In ,Man Trap" speelt zy een wonderlijk wezentje, dat aan de alcohol verslaafd is, en in John Cassavetes „Too late blues" brengt zy naast Bobby Darin een meisje op het doek, dat het leven verder niet meer aandurft. Rol len, die wel het een en ander van een actrice eisen. En dan ook die vertrou wen geven, dat Stella Stevens toch iets meer meebrengt dan mooie verha len, blonde krullen en gelukkige uit* gevalen maten. Al geloven we dan niet in sprookjes, dan kunnen we ten minste in iets anders geloven. Roodharige Stella Stevens in „Li l Abner (Van een onzer redacteuren) Publiciteit hierpubliciteit daarpubliciteit, waar ook maar mogelijk. Publiciteit is immers de levens adem van vele mensen, die in Hollywood met het predikaat „filmartiest" rondlopen. In vele gevallen kan men slechts gissen, wat er van hen geworden zou zijn, wanneer ze op die be wuste „goede" (of was het kwade?) dag niet in aanraking gekomen waren met die handige publiciteitsman. Vanzelfsprekend zijn er ook in Hollywood voldoende talenten aanwezig, die door hun natuur lijke aanleg, werklust en vakken nis de top van de filmartistieke ladder hebben kunnen bereiken. Ook in het doorgangshuis Holly wood zijn sterren aan te wijzen, die de slopende tand des tijds en de grillige stormen van de gunst van het bioscooppubliek met glans hebben doorstaan, hetgeen voor ons steeds een bewijs is, dat hun faam een veel hechtere basis heeft gehad dan de roem, die de ene dag komt om de andere dag weer even snel weg te vliegen. En zo verslijt Hollywood toch de mees ten In vele gevallen kan slechts tijd de waarde van populariteit en de duur zaamheid van roem bepalen. Tyd is eigenlyk de enige betrouwbare graad meter. Want zelfs de knapste en er- varendste vakman kan mistasten, waar het de publieke smaak betreft. Het publiek is snel in zijn sympathie maar ook snel in het vergeten. Het wil graag bejubelen, maar even graag trap pen. Het is hard in zyn oordeel, onbe trouwbaar in zijn liefde en grillig in zyn verlangen. Maar het is toch wel gemakkelijk te beinvloeden. Het is eenvoudig te be spelen voor een handige publiciteits man. HU kent de voorkeur voor het extreme, de hang naar het romanti sche, het verlangen naar het dwaze, de extase voor het sensationele, de uit bundigheid voor het emotionele en wat niet al meer. Hy weet, dat het instru ment, dat hy bespeelt gevoelig is, maar hy weet ook, dat het dankbaar kan zijn. Vele publiciteitsmensen hebben van hun kenis van „het publiek" een ver antwoord gebruik gemaakt, maar he laas niet allen. En juist hun leugen en hun bedrog hebben datzelfde „pu bliek" u, hij, zy en ik argwa nend gemaakt. Met wat zout Wanneer wij verhaaltjes krijgen op gedist, dan slikken we die vaak met een korreltje zout, dat er volgens ons by moet zitten. Wanneer we een of andere diepzinnige gedachte, geuit door een filmacteur of -actrice krijgen Advertentie

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 16