Breuk tussen Egypte en Syrië was onvermijdelijk „BIONICA" zoekt verbinding tussen NATUUR en TECHNIEK Syriërs vernederd in unie die zij zelf Nasser hadden opgedrongen DE ARABISCHE ECHTSCHEIDING (I) DAMASCUS J S VANDAAG z Muggenslangen en vissen leren veel aan ruimtevaart-technici Antwerpse politie treedt op tegen jeugdmisdadigheid ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De Syriërs kijken nóg over hun schouder, voor- dat zij een buitenlander antwoord geven. Het is alsof zij zich ervan willen vergewissen dat er niemand achter hen staat van de „Mabahes", de geheime politie van kolonel Abdel Amid Serradj. Maar de kille kolonel zit nu zelf achter de tralies waarmee hij vier jaar lang de vierenhalf miljoen Syrische burgers van de Verenigde Arabische Republiek heeft bedreigd. Is die blik over de WEL OOR VOOR OVATIES, NIET VOOR KLACHTEN Toch was de explosie van vreugde en opluchting écht, die de bliksem-coup begroette waarin zes Syrische officieren bij het ochtend gloren op 28 september de Arabi sche echtscheiding bewerkstellig den. De Syriërs waren eigenlijk weer vergeten, dat zijzelf in februari 1958 Nasser gesmeekt hadden hen aan zijn brede borst te drukken. De Syrische politici, de Khaled el Azms en Akram Hoeranjs, hadden toen met zoveel innig behagen het Westen op de tenen getrapt, dat zij in een iso lement verzeilden waar Moskou hen wachtte. Restte de noodsprong in de hei lige Arabische unie. En zij telden niet de waarschuwingen van Nasser, die hen bezwoer dat zo'n unie tussen twee niet aan elkaar grenzende staten grondig voorbereid moest worden. Nasser heeft meer gelijk gekregen dan hij toen kon bevroeden en hij zelf be taalt de rekening met een zware deuk in zijn prestige. schouders dan een gewoontegebaar geworden? Het neurotische Syrië is een broedplaats van staatsgrepen. Serradj's geheime politie is twee weken na de breuk met Egypte al door een nieuwe vervangen. Dr. Koezbari's voorlopige regering prijst de democratie aan, maar er zitten weer stille mannen in de hal van het hotel New Omayad. Zij kijken, registreren en telefoneren. Men kan beter voorzichtig zijn. Dat vindt het regime, dat vinden de burgers. Inlijving Het is waar dat Nassers Egyptische gouverneurs en vooral zijn Syrische pro consul Serradj een proces van gelijk schakeling, „egyptianisering" zelfs heb ben willen forceren dat op weerstand moest stuiten. Wat een unie had moeten zijn, werd een inlijving. Syrische gene- Onze reisredacteur W. L. Brugs- ma begint vandaag uit Damascus g met een reportage over de achter- g gronden en de gevolgen van Syrië's g afscheiding uit de Verenigde Ara- n bische Republiek. Na de betrekke- lijke stabiliteit die het Nabije Oos- ten sinds 1958 heeft gekend, dreigen nieuwe storingen in dit gevoelige 5 B gebied op een moment waarop de B internationale toestand al ernstig B genoeg is. I Deze nieuwe, grote reportage die wü vandaag beginnen te publiceren voert onze reisredacteur via Bei- roet naar Caïro voor een onderzoek naar de gevolgen die de nieuwe situatie kan hebben voor de positie op het nationale en het internatio- B nale vlak van Egypte's president, b Gamal Abdel Nasser. B Medische Diensten Leiderdorp Dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 22208. Oegstgeest Dokter Meissner, telef. 24865. En dokter v. d. Vlietde Vries, tel. 22331. Voorschoten Dokter Tonino, Voor straat 23, tel. 2493. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Dokter Abarbanel, Chopinlaan 32, tel. 3875 (alleen voor eigen patiënten). Wassenaar Dokter E. M. N. Ooster- baan, Prinses Marielaan 14a, tel. 3056. En dokter K. T. de Wit, Jonkerlaan 83, telefoon 2460. Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan, zn van J. Sprultenburg en N. Hoogendoorn; Dleuwertje, dr van B. G. A. Buisslnk en C. D. Kromhout; Conchlta Maria, dr van J. R. Nieuwenboom en G. M. WUlebrands; Femke Josine Caroline, dr van J. J. Oranje J. H. Wienbelt; Neeltje Gerarda Diederlka, dr van T. A. M. Kloosterman en D. Verbaan; Johan Hendrik, zn van N. C. Streur en J. A. Verhaar; Erica, dr van J. W. W. C. v. d. Linden en N. W. v. d. Linde. ONDERTROUWD J. Zwart en O. F. Kozitska; F. H. Stad- ler en C. W. de Koek; M. Bol en C. Ka- paan; A. G. Teske en A. J. Neuteboom; J. J. Mooten en P. J. M. de Helden; J. G. M. van Egmond en L. M. W. T. van Leeu wen; H. Dullemeijer en M. van Zeist; W. Laman en C. M. Kluts; J. W. J. van der Vlist en J. BeiJ; H. la Rooij en M. Bekooy; N. Blankenstljn en M. E. M. Derendorf; L. A. Allison en A. M. C. van Mourik; A. C. Naber en C. H. Merbls; C. Choufoer en J. C. Dubbeldeman; J. Wallaard en C. T. Nievaart; P. de Vogel en T. A. J. E. Delmeer; J. C. Meijers en M. P. E. Fla- man. OVERLEDEN L. W. H. ter Haar. 59 Jr, vrouw; J. van den Berg, 79 Jr, man; C. O. Racké. 84 Jr. man; H. de Kloet, 75 Jr, man; J. van Po- lanen, 73 Jr, vrouw. raals hadden te buigen voor Egyptische kolonels. De Syrische politieke partijen werden ontbonden en vervangen door een eenheidspartij naar het model van Egypte's- Nationale Unie. Zelfs Nassers trouwste volgelinge, de socialistische Ba'ath-partij werd door Serradj de grond in gestampt. De economie van het handelsland Sy rië werd ondergeschikt gemaakt aan het zich industrialiserende en socialiserende Egypte, een overbevolkte boerenstaat. Er werden landhervormingen en nationali saties ingevoerd, die een klakkeloze ko pie waren van de Egyptische. De totale economische inlijving dreigde met de in voering van de Egyptische dinar in de Syrische provincie, Syrië's goud en de viezen zouden dan automatisch naar Cairo's centrale bank verdwijnen. De Syriërs die daar vandaag luidkeels over klagen, vergeten dat zy om die unie hadden gevraagd, dat die unie een eenheidsstaat zou worden en dat in die eenheidsstaat 23 miljoen Egyptenaren zwaarder wegen dan vierenhalf miljoen Syriërs. Zelfs al beschouwen die laatsten zichzelf als de echtste, meest onverval ste, blanke Arabieren en de Egyptena ren als halve zwarten. De persoonlijke betrekkingen waren er dan ook naar. En daarbij kwam dat over het hele proces van inlijving de zweep lag van de onverbiddelijke Serradj, wiens Ma- bahespolitie methodes gebruikte, die Europa beter kent dan het Nabije Oos ten. Nationalisme Een kind kan begrijpen dat men in een vreemd land niet de rijken hun geld, de soldaten hun eer en het volk zijn persoonlijke veiligheid kan afnemen, zonder een vloedgolf van nationalisme op te roepen. Heeft Nasser dat niet be grepen? Zijn persoonlijke magie, zijn aureool als leider van de Arabische re naissance maakten van leder van zijn reizen naar Syrië een persoonlijke triomf. Het vernederde, verbitterde Damascus rees op in jubel voor de onvergelijkelijke Gamal, symbool van een ènder nationa lisme, het Arabische. Het hoopte dat Nasser naar zijn regionale klachten zou luisteren. Maar Nasser luisterde naar de ovaties. Het moet voor zijn Egyptische hofhouding en voor Serradj gemakke lijk geweest zijn hem ervan te overtui gen, dat de klachten slechts van een handvol mopperaars kwamen. „Revue-festival" voor P. C. L. Berry Kievits en Gerard Walden pre senteerden gisteravond in de Stadsge hoorzaal een revue-festival". Deze door jubileumfonds van P.C. en L. op touw gezette feestavond was in het bijzon der bestemd voor de jubilarissen van het afgelopen jaar. mej. A. den Oude van de afdeling twynery en de heer A. Kohl- beck, chef van de afdeling inkoop. De voorzitter van het fonds, de heer I. Har- teveld, richtte voor de aanvang van de voorstelling enkele woorden van waar dering tot het tweetal, dat ook enkele geschenken kreeg aangeboden. Namens de directie gaven mr. C. J. Leembrug gen en ir. D. v. d. Koogh van hun belangstelling blijk. Het grote gezelschap dat even later op de planken verscheen, voerde een kleurrijk schouwspel op van muziek, zang en dans. Op het pro gramma stonden ook een groot aan tal schetsjes vermeld. Ze verwekten uiteraard veel hilariteit. Grappig was vooral het optreden van Berry Kievits als Rooie Sien, de .vamp" van ons volkstoneel. Als gast verleende de jong leur Dave Parker zijn gewaardeerde me dewerking. Het was heel knap, dat hij liet zien. De muzikale leiding was in handen van André van Wattingen. Er werden o.m. Spaanse, Russische en Wild West-klanken ten gehore gebracht. Al met al een lust voor oog en oor. Het feest werd met een bal besloten. Joh. Brandt-stichting Op grond van een testamentaire be schikking van de onlangs overleden heer J. Brandt alhier, is een Johannes Brandt- Stichting in het leven geroepen, welke stichting ten doel heeft het instandhou den van het vermogen van de overledene, gedurende 25 jaar. De opbrengst uit dit vermogen zal jaarlijks verdeeld worden onder de Hervormde Diaconie en de diaconie van de Geref. Kerk (vrijge maakt) en Chr. Geref. Kerk. Na 25 jaar zal het vermogen der Stichting gelijke lijk verdeeld worden onder bovenge noemde diaconieën. Brand in de achterkamer In een achterkamer van een huis aan de Waardgracht is gisteravond omstreeks kwart voor negen brand uitgebroken. De kamer werd gebruikt als opslag ruimte voor toneelattributen. Behalve brandschade ontstond er ook water schade. De brandweer heeft het vuur nl. met een nevelspuit geblust. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. P. Karstens te Leiden. Woonhuis met erf te Oegstgeest. Van Assendelftsfcraat 30. m bod: f 10.200.koper: J. N. Lancel te Oegstgeest, q.q. voor: £12.200.—. Bitter De verrassing is voor Nasser birifer en totaal geweest, vooral omdat hij zelf de sluisdeur geopend heeft waardoor de golven van ontevredenheid, die nog ja ren hadden kunnen voortkolken, door braken. Hij ontbond de Syrische pro vinciale regering, stuurde zijn rechter hand maarschalk Amer naar Damascus en promoveerde Serradj weg naar Cairo als vice-president van de Verenigde Arabische Republiek. Was het om aan de ontevredenheid tegemoet te komen, of had hij gehoord dat de grenzeloos ambitieuze Serradj tegen hemzelf komplotteerde? Hoe het zij, hij haalde de spin uit het web. De super-intrigant, de man die alles wist en die het apparaat beheerste, dat iedere coup kon voorkomen, werd ontmacht, de „Mabahes" werd onthoofd. Maarschalk Amer was geen par tij voor de Syrische officieren als kolo nel Nahlaoei, die hem binnen een week omsponnen met een web van geniale in triges en een staatsgreep prepareerden waarvan Amer pas de lucht kreeg, toen zijn hoofdkwartier omsingeld was door Syrische troepen en zes officieren van het revolutonaire commando hem hur\ eisen presenteerden. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Alida G., dr van P. de Groot en J. de Roode; Monica M., dr van H. B. Bonneur en H. M. van den Akker; Anto- nius C., zn van A. Zweistra en C. Hoge- nes; Grietje E.. dr van A. Zweistra en C. Hogenes; Jan, zn van M. Verboon en M. Visser. Getrouwd: A. A. Hartkoorn. 33 Jr en J. Baars. 29 Jr; A. Cuvelier, 22 Jr en M. Teunissen, 22 Jr. ZOETERWOUDE Voorstellen aan de raad De raad dezer gemeente komt op don derdag 2 oktober 1961 byeen. De leden van de waterleidingcommissie t.w. de heren J .van Vliet, C. J. van Leeuwen, en J. B. N. van Diemen, zijn in september j.l. afgetreden. B. en W. stellen voor deze heren opnieuw te be noemen, evenals de afgetreden leden van de woonruimte-adviescommissie, de he ren P. Koning, H. J. van Mil, J. H. van der Ploeg, A. M. Schinkel en H. J. M. Sieverding. Bij raadsbesluit van 19 juli 1961 werd de betaling van rente en aflossing ge garandeerd van een door de R.-K. Wo ningbouwvereniging St.-Willebrord te sluiten geldlening groot f15.000. Deze lening zou worden aangewend voor de aankoop en plaatsing van lavetwasma chines, centrifuges en geisers in de 24 woningen aan de Bonifaciusstraat en Ti tus Brandsmastraat. Op advies van het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeente verzocht de wo ningbouwvereniging dit besluit in te trekken. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. Het bestuur van de Room- of Meer burgerpolder heeft verzocht de water staatkundige zorg over te nemen van 'n gebied aan de Hoge Rynüijk, namelijk vanaf de orgelfabriek van Van Leeuwen tot de grens der gemeente Leiden over een diepte van 35 m. ten westen van de Rijksstraatweg. De in dit gebied liggende sloot dient in hoofdzaak voor het opvan gen van lozingen uit de aanligende wo ningen. Hierdoor is de sloot bijna steeds in vervuilde toestand. B. en W. willen een spuiduiker leggen vanaf Rijnlands boe- zenwater. Door deze inlaat enerzijds en de aanwezige bemalingsinrichting ander zijds kan een betere doorspoeling wor den verkregen. Het polderbestuur kan echter de lasten van deze extra bema ling niet aanvaarden. Het aanwezige ge- maaltje aan de Besjeslaan wil genoemd polderbestuur om niet aan de gemeente overdragen. Deze overdracht zal eerst kunnen geschieden nadat Ged. Staten met de ontpoldering akkoord gaan. Dit College is hiertoe bereid als de water staatkundige zorg voor dit gebied ver zekerd blijft. B. en W. stellen voor het verzoek van het polderbestuur in te wil ligen. Voorts stellen B. en W. voor de kin dertoeslag van het gemeentepersoneel met ingang van 1 okt. 1960 te verhogen conform de Rijksregeling. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Theodoor P. J., zn van H. A. M. Eisen en J. M. S. 8chlösser; André J. Th., zn van J. T. Ancion en A. P. A. M. Valkenburg; Cornells G. R., zn van A. G. Nievaart en A. C. C. Knljnenburg; Adrlanus J., zn van C. W. Barnhoorn en C. M. van Wissen; Irene P. A., dr van L. P. Compeer en J. A. Wubben; Jacqueline, dr van H. v. d. Horst en J. Schaffer; An dreas E. J. M., zn van E. G. Hoeben en M. C. T. Ververs; Roeland, zn van W. van Ekeren en H. M. J. Scharp. Ondertrouwd: W. J. van VenroolJ en R. M. B. Remmerswaal; R. Post en C. B. Hofman; W. H. A. Feenstra en A. R. Krikke; E. J. van Hllten en M. E. A. van der Heijden: T. S. Gosllnga en W. J. L. van der Kroft; W. C. van Manen en M. B. Henket; Q. J. van Leeuwen en J. C. T. van de Salm; C. G. C. Jhr. Hooft Graafland Rotterdam en G. R. de Kan ter; C. J. Oomen en E. Mossel; E. J. F van Eden en W. M. Bats; L. A. Quaak Goes en J. J. van Glnkel. Getrouwd: A. Ligtvoet en J. H. Koster: M. G. L. Lauw en C. M. van der Schrleck; C. J Theil en E. C. Martin; F. W. C Loudon en A H. Moens; J. de Koning en M. M. Beunders. Die eisen betroffen niét een volledige breuk met Egypte, wel een aantal her vormingen en grotere autonomie voor de Syrische provincie. Had Nasser toege stemd, dan zou er veel te redden zijn geweest. Maar de slecht-geinformeerde dictator dacht dat hij met een handvol verradelijke officieren en feodalen te doen had en probeerde tijd te winnen om een militaire tegenactie te onderne men. Te laat Binnen enkele dagen vielen hem de schellen van de ogen: het hele Syrische leger en bijna het hele Syrische volk stond achter de revolte. Toen was het al te laat. Met voor het eerst een gebroken stem waarin tranen klonken, legde Ga mal Abdel Nasser, de man die nog geen enkele politieke nederlaag had gekend, zich in een radiorede bij het onvermij delijke neer. HjJ zei; „Dit is het lotinch 'Al lahals God het wil". En zelfs zijn Syrische tegenstanders die naar hem luisterden hadden tranen in de ogen, want ergens in hun hart voelden zij de tragiek van deze onvermijdelijke breuk, die misschien de doodssteek heeft toege bracht aan het ongrijpbare ideaal dat tussen Casablanca en de Perzische Golf achter de horizon blijft zweven: de Ara bische eenheid. Niet voor niets hebben Syrië's revolu tionaire commando en voorlopige rege ring, nog voordat zij goed en wel erkend waren, een nieuw plan voor de Arabi sche eenheid opgesteld. Het zal evenmin worden uitgevoerd als de beloftes van sociale gerechtigheid en vrije democra tie die men zich gehaast heeft te doen. Men wast zich bij voorbaat schoon van beschuldigingen met plannen en woor den, zoals men zich schoon wast met zand voor het gebed, waartoe de moëd- dins veelstemmig oproepen wanneer het De vreugde en opluchting waren echt: Syriërs manifesteren met de oude vlag groen-wit-zwart met drie rode sterren) hun eensgezind heid met de militaire revolutie, die Syrië losmaakte uit de Verenigde Arabische Republiek. licht van de ochtend valt over de blanke stad Damascus, die als een prinses ligt in haar groene oase der zeven rivieren in de roze woestijn. Pas als het werkelijk licht Is gewor den ziet men de Syrische politie alweer dringen naar nieuwe macht, de rijke naar meer geld, de nieuwe geheime po litie naar meer verdenkingen. Er veran dert niet veel, alleen een droom is ge vlucht. Een Engelse vriend schreef eens: „Arabieren zijn mensen, die in een riool zitten en vandaar naar de hemel sta ren". Het gedrag van dieren en hun organen worden door de specialisten in Amerika, die zich met de ruimtevaart bezig houden, met intensieve aandacht bestudeerd en daaruit is de laatste tijd een nieuwe wetenschap gegroeid, die ..bionica" wordt genoemd. In verscheidene laboratoria kan men onderzoekers bezig zien met ratelslangen, muskieten en zelfs goudvissen. Want ratelslangen kunnen de mens leren, hoe hij gevaar tijdig kan ontdekken, muskieten kunnen boodschappen met elkaar uitwisselen zonder ooit gestoord te kunnen worden, en goudvissen tonen, hoe men in een toestand van gewichtloosheid kan leven. Meer dan twintigduizend biologen en hun medewerkers zijn op het ogenblik hard aan het werk in laboratoria, die over geheel Amerika verspreid liggen. Hun werk haakt in op hetgeen hun collega's de technici doen en men kan dus zeggen, dat „bionica" de wetenschap is, die voor de verbinding zorgt tussen de kennis van de natuur en de oplossing van zuiver technische problemen. en andere storingen, hetzij natuurlijke of door mensen veroorzaakt. Storingen vormen voor de mens het voornaamste probleem bij het tot stand brengen van verbindingen over de lange afstand, te land, ter zee, in de lucht of in de ruimte en men veronderstelt, dat men van de mug het een en ander leren kan. Hoe slaagt, de mug erin sto ringen geheel te elimineren? Communicatie zonder storing Zo heeft de Lockheed Aircraft Corpo ration een „bionische" sectie, waar van allerlei bestudeerd wordt wat er in de oceanen, op de aarde en in de lucht leeft. Ook in het buitenland laat Lock heed dat soort werk verrichten o.a. in een laboratorium in de Duitse stad Tub- bingen, waar men zich bezig houdt met de gewone mug. Men heeft namelijk ontdekt, dat muggen met elkaar kunnen „spreken" over een afstand van onge veer 50 meter, zonder dat zij daarbij gehinderd kunnen worden door geluiden Mr. tü\ Hugenholtz Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Tijdens de vandaag in het gebouw voor K. en \V. te Utrecht gehouden kader conferentie van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren deelde de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, mede dat onze stad genoot, mr. dr. W. Hugenholtz, is be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een in augustus door de Antwerpse politie begonnen actie tegen de jeugd misdadigheid in de Belgische havenstad heeft tot resultaat gehad, dat ongeveer 120 diefstallen zijn opgehelderd en meer dan 100 zedenmisdrijven aan het licht zijn gekomen. De zedenpolitie heeft de afgelopen weken meer dan 170 verho ren afgenomen meer dan 100 onder vraagden waren minderjarigen en acht arrestaties verricht. Een groot aantal processen-verbaal is opgemaakt tegen de jongens en meisjes, van wie een aantal hun identiteitskaart had vervalst om voor ouder door te gaan dan zij waren. De lijst van misda den waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt is indrukwekkend. Behalve winkeldiefstallen en vandalisme komen op de lyst voor aanslagen op minderja rige meisjes, afpersing, verkoop van wa pens, verspreiding van pornografische blaadjes en het aanzetten tot dronken schap. De Antwerpse politie ging enkele maanden geleden tot een actie tegen de „nozems" over, nadat steeds grotere groepen bepaalde delen van de stad on veilig maakten. Ratelslangen en Midas Zo wil men ook van de ratelslangen leren. Dit weinig aantrekkelijke dier heeft een orgaan, waarmee het waar nemingen kan doen, die zo fyn zijn, dat zy die van de satelliet „Midas' ver ach ter zich laten. De Midas-satelliet, die op een hoogte van honderden kilometers in een baan om de aarde cirkelt is zodanig gecon strueerd, dat hy via een infra-rood ap paraat het afvuren van een raket of een ander projectiel van welk punt ter aarde ook onmiddellijk kan „voelen" en registreren. De apparatuur van deze satelliet is zo gevoelig, dat het de vurige staart van een intercontinentaal ballistisch projec tiel bij het afvuren onmiddellijk kan on derscheiden van alle andere verschijn selen, die er ongeveer zo uitzien. Dat men deze apparatuur heeft kun nen maken, dankt men voor een groot deel aan de biologen, die wisten, dat een ratelslang een infra-rood waarnemings orgaan in de kop heeft, waarmee het dier temperatuursverschillen van een duizendste graad kan opmerken. De bio logen van de Universiteit van Californië in Los Angeles hebben die ontdekking gedaan. Selectie bij waarnemen Kikvorsen staan bij de biologen, die dit soort werk verrichten eveneens in de belangstelling niet om hun intelligen tie maar om hun eenvoud. De ogen en hersens van een kikker zijn zodanig met elkaar verbonden, dat elk detail, dat er niet toe doet. feilloos wordt uitgeschakeld bij het waarne mingsproces. Het dier ziet alleen datgene van de hem omringende wereld wat nodig is om een insekt naar binnen te happen en om gevaar tijdig te onderkennen. Daarom is het gezichtsvermogen van een kikker het onderwerp van een stu die op een speciale afdeling van het Technologisch Instituut van Massachu setts. Technici van de Radio Corporation of America zijn thans bezig om de con clusies van de biologen op hun appaia- tuur toe te passen. Hun doel is een machine te constru eren, die alles .uitfiltert" behalve het minimum, dat de machine nodig heeft. „Gewichtloosheid" bij goudvissen Gewone goudvissen hebben ook hun bijdrage tot de ruimtevaart te leveren. Het evenwichtsorgaan van de goudvis is gelijksoortig aan dat van de mens en daarom hebben de experts van de Lockheed-Georgia Compagny in Mariet ta goudvissen gebruikt inplaats van mensen bij de eerste proeven met leven de wezens in een toestand van gewicht loosheid. Biologen van de Lockheed-California Compagny zijn druk bezig de gedragin gen van zeedieren te bestuderen om meer te weten te komen van geluiden, die de sonarinstallaties van onderzeebo ten in de war zouden kunnen brengen. Een van de geluiden, die men bij dat werk ontdekt heeft, werd veroorzaakt door het blaffen van zeehonden onder water. De biologen hadden voordien nooit ge weten, dat zeehonden deze geluiden on der water maakten. Betrouwbare loods Zoals elke zeeman weet, zijn walvissen uiterst betrouwbare loodsen. Er kan niets mis gaan als men bij het binnen varen van een onbekend, nauw kanaal een walvis volgt, want dit dier zal altijd over de diepe plekken koersen. Men onderzoekt nu, hoe het „echo lood" van de walvis eigenlijk werkt. Dat zou de navigatiemethoden zeer zeker ten goede komen. Dit is slechts een kleine keuze uit een aantal dieren, waar de moderne weten schap met diepe belangstelling naar kijkt. Er komen nog uilen, vleermuizen, spinnen en andere wezens bij. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 okt. Leldse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: appelen 34-85. peren 28-70, andijvie 7-14, pronkbonen 75-106, snijbonen 135-203, stambonen 80-179, kroten, gekookt 20-35. boerenkool 5-12, rodekool 7-14, groenekool 10-18, postelein 30-40, prei 15-28, spinazie 30-54, spruiten A 45-90, komkommers 53, tomaten A 45- 95, uien plcklers 20-10, ld. drielingen 20- 30, ld. middelfijn 17-10, ld. mlddelgrof 15.10-15.90. ld. grof 14.70, witlof 48-132 per 100 kg. bloemkool A 24-58, knolselderij 15-30. komkommers A 26-53, sla A 4.50- 20.70 per 100 st., bospeen 35-48 per 100 bos. AALSMEER. 20 okt. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling GA. Gerbera 50-90, Bouvardia 15-29, Calla 30-44, Clematis 100-150 per st.. Amaryllis 40-59 per kelk. Fresia 70-120, Cyclamen 35-61 per bos. Anjers: rood 15-35, roze 15-36, wit 10-28, Orchid Beauty 40-69, Rozen: Roselandla 14-29. Parel van Aalsmeer 12-22, Geh. Duisberg 16-41, Pechtold 10-21, Towny Gold 18-35, Mad. Ofman 10-28, Baccarat 40-78. Montezuma 15-32, Florlade 15-30, New Yorker 15-33. Carol 10-19, Pink Sen sation 35-56. Nymph 30-59 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 okt Groenteveiling: waspeen per kist Al 3.50- 5.30, A2 2.00-5.60, BI 3.20-4.80, B2 140- 2.60 01 2 80-3.30, C2 2.30-2.80. bloemkool per 100 st. Al 34 tot 78.—. A2 13.— tot 47.—. BI 24.— tot 29.—. B2 11.— tot 20.Cl 19.C2 11.andyvle 9.tot 17.—, bospeen per 100 bos 51.— tot 54.—, prinsessenbonen 87 tot 120.—, snljbo- ?®*n Belekool 13.—. groenekool 18. i on o rodeko°l 15.uien per kist 1.80-3.30, spruiten 62.— tot 64.— breek- P®e" per kist 3.20-3.90, sla per 100 st. .J?13-tomaten 29.peterselie v2« 5 80-6.20. selderie per 100 bos 5.70-6 70, bleekselderie per 100 bos 7. tot 26knolselderle Per 100 st- 20. A®n™«r waspeen 57.000 kg, waarvan 30.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 20 okt. Groenteveiling: bloemkool 11.— tot 27.—. knolselder» 22-per 100 st-. andyvle 7.40- 12.30, waspeen 13.— tot 24.—. B 22.— tot on20;o^nelJ001 13— tot 5-4°. rodekool 3£0-13-40. uien 8.50-14.50, herenbonen 123.—, kroten 5.50-11.00, boerenkool 16.— per 100 kg. seldery 4.60-7.00, radijs 7.—. bospeen 45.— tot 46.— per 100 bos.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11