Jim heeft het in Alphen best naar zijn zin Radioactiviteit boven Nederland Schipper J. Blok zesde slachtoffer ramp-Elie Supralux VERF EN LAK Verwoerd krijgt weer absolute meerderheid Veel profijt van het uitwisselingsprogramma H.JL „NOORDWIJK ACTIEF" GAAT BLOEMENCOMITE STEUNEN Verkiezingen in Zuid-Afrika Wordt reeds vooruitgelopen op het nieuwe Academisch Statuut? duidelijk maar niet gevaarlijk toegenomen Jeugdherbergcentrale heeft meer gekl nodig voor meer herbergen VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 is beter, kost minder... en elke streek strak!. 'n Product van BRINK. Groot-Am „Noordwijk Actief" hield in „De Land bouw" een vrij druk bezochte leden vergadering. Voorzitter J. de Ruiter kon in zijn openingswoord wederom verschillende nieuwe leden welkom heten. Voorts merkte hjj op, dat het afgelopen seizoen zich kenmerkte door uitermate slecht weer, maar dat het desondanks zakelijk gezien toch nog is meegevallen. Besloten werd aan de vereniging „Vo- gellust" een bedrag van f30 toe te ken nen als bijdrage voor de te houden te kenwedstrijd voor de schoolkinderen in deze gemeente. Achteraf gaven de leden hun volledige instemming aan een bestuursbesluit waarbij aan de Noordwijkse Reddings brigade een jubileumgeschenk van f 500 ter hand was gesteld. De heer J. van den Haak bracht ver slag uit van de activiteiten van de eve nementencommissie. De voor», zei veel waardering en respect te hebben voor hetgeen de leden van deze commissie in het voorbije seizoen hebben gepres teerd. Als er ooit enige betekenis kan worden gehecht aan het spreekwoord: „Wie verre reizen maakt kan veel verhalen", dan geldt dat zeker ook voor de 23-jarige James Mitchell, een boerenzoon uit Plain City (Ohio). James Mitchell bevindt zich op het ogenblik met twee vrouwelijke Amerikaanse agrariërs, de 22-jarige Margaret Allen uit Delavan (Illinois) en de eveneens 22-jarige Anna Lou Karrasch uit Sint-Joseph (Missouri) voor een verblijf van ruim een half jaar in Nederland. De drie jonge Amerikanen vormen een klein deel van het 120 tal Ameri kaanse agrarische jongeren, dat in het kader van de wederzijdse uitwis seling, in twee etappes onder auspiciën van de International Farm Youth Exchange, zijn uitgezonden naar 44 landen over de gehele wereld verspreid. Zij volgen ieder voor zich ook een geheel andere weg, zowel geografisch als wetenschappelijk, al blijft het hoofddoel voor allen: kennis te maken met het boerenvolk, het boerenleven en -werken, de zeden en gewoonten op het platteland, andere volkeren te leren kennen en te begrijpen. EERSTE GROTE REIS James of Jim, zoals zijn roepnaam is, kwam op 17 april in Rotterdam aan met de Maasdam van de Holland Amerika- lijn. Het was voor Jim de eerste grote reis van zijn leven. Nooit tevoren was hij buiten de grenzen van de VS ge weest en binnen die grenzen bracht hij het niet verder dan tien van de 50 Amerikaanse Staten. De Europese reis betekent voor Jim dan ook een grote sprong in den vreemde. Een sprong die hem tot dusver alleen maar prettige herinneringen heeft opgeleverd. Bijzon der veel plezier heeft hij op de bootreis beleefd. Die vreugde mocht hij overigens delen met zeventien meisjes en 6 jon gens, die evenals hij van Amerika naar Europa voeren. De bliksem-studiereis eindigt op 25 oktober a s. Dan wacht de jongelui nog een veertiendaagse vakan tie, die zij mogen doorbrengen in door hen zelf uitgekozen landen. Onze Alphense gast gaat eerst naar Engeland en Schotland, vervolgens naar Duitsland. Daar vindt een ontmoeting plaats met vier andere Amerikaanse jongeren en met z'n allen gaan ze dan een kykje nemen in Zwitserland en Frankrijk, een waarlijk niet te versma den trip voor de jongelui waarvoor de International Farm Youth Exchange (I.F.Y.E.) heeft gezorgd. Een niet min der fijne studiereis maakten het vorige jaar enkele Nederlandse agrariërs in Amerika. MET PLEZIER Het is echter niet alleen maar lichte kost die de Amerikanen te verteren kry- gen. Elk kreeg zes boerderijen aange wezen waar ze het normale dagelijkse werk verrichten. Wat Jim betreft weten wij zeker dat hy dat met heel veel plezier en inzicht doet. Hij is het werken op het land gewend. Jim, de oudste van drie kinderen, die voor landbouw-tech- nisch-ingenieur studeert in Columbus, de hoofdstad van de provincie Ohio, cir ca 30 km van zijn geboortegrond van daan, is voorbestemd zijn vader op het bedrijf op te volgen. Dat is geen klei nigheid. Bij Jim thuis hebben ze nl. twee boerderijen, een waarin het gezin woont en een, die Jim's vader onlangs heeft aangekocht omdat hij er bijzonder veel waarde aan hecht vanwege de herinne ring aan zijn geboorte op die boerderij. „Mijn vader is daarmee nu zo geweldig in zijn schik, dat hij het voor geen geld ter wereld meer kwijt zou willen. Denkt u zich eens in: de hofstede waarop hij zelf 67 jaren geleden werd geboren". Bij de boerderijen horen landerijen ter grootte van ca 170 ha, waaronder ca 50 ha gepacht weiland en bos. Verbouwd wordt daar o.a. mais, tarwe, haver en. sojabonen. Dit laatste is niet het meest winstgevende produkt van de boerderij. Van het weiland wordt uiteraard ook veel hooi gewonnen. KNUS EN GEZELLIG Jim, vindt het in Nederland bijzonder knus en gezellig. „De Nederlander is le vendig en bedrijvig". Jim is vast voor nemens om het in ons land geleerde, thuis in toepassing te brengen. Heel in het bijzonder is hij getroffen door de hygiëne en properheid van werken op de boerderijen. Die zindelijkheid is trou wens overal tot de straten en pleinen terug te vinden, merkt hij op. De Nederlandse keuken bevalt Jim ook uitstekend, evenals de dagindeling, ook al zijn daarin duidelijke verschillen aan te wijzen met die in de V.S. Hoewel hy thuis gewend is veel melk te drinken, kan Jim hier ook erg veel genieten van een kopje koffie. Het menu in Amerika Jim vertelt zijn Alphense pleeg- ouders" aan de hand van een kaart een en ander over Amerika. (Foto Leldsch Dagblad) vertoont wat meer variaties en op tafel ontbreekt nooit een uitgebreid dessert. Op de boerderijen nog wel, maar in fa brieken en op kantoren kent men over het algemeen geen koffie- en/of thee tijd. Het eten in Nederland is erg sma kelijk en er wordt naar zijn mening ook veel werk van gemaakt. NUTTIG PROGRAMMA Het nuttige uitwisselingsprogramma bracht Jim 6 weken naar een boerderij te Emmen (Drente), 5 weken naar Ben- nekom (G), evenlang naar Haamstede .Schouwe Duiveland) en 5 weken naar Helden (L)Daar ontmoette hy de meisjes Margaret Allen en Anna Lou Karrasch gedurende enkele dagen. Daarna bracht Jim een korte vakantie van vyf dagen door in Haarlem, zonder enige verplichtingen aan welke boerde rij ook. Die dagen benutte hij voor het schrijven van brieven en het verzorgen van het zoveelste deel van zijn artike len-reeks dat hij voor een blad in zijn provincie verzorgt. Nu werkt hy vyf weken op de boerderij van de heer B. J. Kortman aan de Kortsteekterweg te Al phen aan den Rijn, een gemeente die ruim zes maal zo groot is als zijn woon plaats en die hij zonder aarzelen stad noemt. Opmerkelijk goed heeft hij ge durende zijn betrekkelijk kort verblijf in Nederland onze taal leren spreken. Als Jim Mitchel, de innemende en vlotte, jonge Amerikaanse agrariër over enkele weken in zyn vaderland zal zyn teruggekeerd, zal hy er ongetwijfeld óók blijk van geven, dat het waar is, dat iemand die verre reizen doet veel kan verhalen. Hij toont hier voor alles en nog wat een te grote belangstelling om thuis met een mond vol tanden te staan. Dat hU heel wat vragen, ook van journalisten, beantwoorde moet, daar is Jim van overtuigd. Bij de woensdag gehouden parlementsverkiezingen in Zuid-Afrika heeft de Nationale Partij van premier Verwoerd weer de absolute meerderheid verkregen. Nationale Partij van 102 op 105 zetels Zowel de Nationale Party als de Ver enigde Party hebben winst geboekt. De party van dr. Verwoerd bezet thans 105 Vragen in Kamer Het Tweede-Kamerlid de heer Ver- mooten (PvdA) heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen schriftelijk gevraagd of het hem bekend is dat er onrust is ontstaan onder de studenten doordat er bijzon derheden zijn uitgelekt uit het nog niet afgekondigde nieuwe Academische Sta tuut. tengevolge waarvan de studenten in het onzekere verkeren over het al of niet moeten volgen van bepaalde colle ges en over hun keuzevakken voor het doctorale examen. Voorts vraagt hij of het de minister bekend is dat althans aan een der Rijks universiteiten reeds doctorale examens worden en zijn afgenomen volgens het nog niet afgekomen nieuwe Academi sche Statuut en dat aan de betrokken studenten, als zij geslaagd zijn. een voorlopige „verklaring" van een hoogle raar wordt uitgereikt, welke „verkla ring" dan na het afkomen van het nieuwe Academische Statuut door de of ficiële bul zal worden vervangen. Indien dit zo is, verneemt hij gaarne of de minister dit juist acht. In het ontkennende geval vraagt hij of de mi nister bereid is dienovereenkomstig maatregelen te treffen. Tevens vraagt hij de bewindsman te bevorderen dat van de zyde van de Universiteiten officieel aan de studen ten wordt medegedeeld, dat iedere stu dent, die zijn studie aan een Universiteit reeds is begonnen, deze in ieder geval ook kan voltooien overeenkomstig de bepalingen van het bestaande Acade mische Statuut gedurende een aan te geven periode. De heer Vermooten vraagt tenslotte wanneer het nieuwe Academische Sta tuut is te verwachten en of het in het voornemen ligt, het bij het begin van het academische jaar in september 1962 te doen ingaan. zetels tegen 102 in het oude parlement, de Verenigde Partij, de voornaamste oppositiegroep, kwam van 42 op 49 zetels. De progressieven vielen terug van 11 op 1 zetel. De Nationale Unie behield de zetel die zy in het oude parlement bezette. In districten waar de Progressieve Partij tegenover de Verenigde Partij stond, werden de progressieven veelvul dig met slechts gering stemmenverschil verslagen. De Progressieve Partij die door de multi-miljonair Harry Oppen- heimer wordt gesteund, had in de ver kiezingscampagne betoogd, dat Zuid- Afrika zijn politiek voortaan moest ba seren op het beginsel van bekwaamheid en niet op het verschil in huidskleur. Dit beroep schijnt echter weinig gehoor te hebben gevonden bij het kiezerskorps van ongeveer één miljoen blanken. Ne gers en kleurlingen mochten niet aan de verkiezingen deelnemen. De voorstelling die de Nationale Par tij heeft gegeven van premier Verwoerd als de enige man die de „blanke bescha ving" van Zuid-Afrika kan redden, heeft kennelijk meer indruk gemaakt. Voor hem staat nu de weg open, zijn Ban- toestam-politiek uit te voeren, die voor ziet in de vorming van zeven negersta ten in Zuid-Afrika. Critici van de oppositie zyn ervan overtuigd, dat de uitvoering van dit plan de belastingen voor de blanken zal verdubbelen en dat het land er zeker door ten gronde zal gaan. Weinig nieuws De vertegenwoordiger van „Noord wijk Actief" in de Stichting VW Noord wyk, de heer M. P. den Hollander, kon weinig nieuws vertellen. Op 5 juli jl. heeft het Stichtingbe- stuur een commissie benoemd, bestaan de uit burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, F. W. graaf van Limburg Sti- rum, jhr. A. W. G. van Riemsdyk en de heer L. van Sterkenburg. Deze heeft tot taak een concept samen te stellen voor wyzlging van de statuten. De voorzitter deelde mede, dat dit con cept, zodra het gereed is. eerst in alle afdelingen van de Stichting WV zal moeten worden behandeld. De leden van „Noordwijk Actief" krygen dus ook ge legenheid hun mening over de voorge stelde wijzigingen te zeggen. De heer De Ruiter verwachtte, dat de reorganisatie van de Stichting nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten. Pas als deze een feit is, kan men denken aan de be noeming van een nieuwe directeur. De kwestie Stichting WV Noordwyk zal dus nog veel geduld vergen. Meer subsidie De heer J. van Eyken deelde het een en ander mede over de activiteiten van het Bloemencomité. Dit streeft er naar zoveel mogelijk bloembakken te plaat sen, terwijl er nu ook al enige jaren een actie gaande is om op een aantal markante punten van het dorp in het voorjaar en ook in de zomer vlaggen te plaatsen. Het onderhoud van deze vlag- genversiering kost veel geld. De kas van het Bloemencomité is op het ogenblik leeg. Binnenkort zal echter een nieuwe actie beginnen. Op voorstel van de heer Booy zal bij de vaststelling van de be groting 1962 worden bekeken of er een mogelijkheid is om de gebruikelijke sub sidie van f 60 aan het Bloemencomité te verhogen tot f1000. Intocht Sint De Sint-Nicolaasactie ,die de winke liers te Noordwijk aan Zee zullen hou den zal in grote lijnen overeenkomen met die van het vorige jaar. Er is in principe met de winkeliers te Noord- Binnen afgesproken, dat de intocht van Sint-Nicolaas op grootse wijze zal wor den georganiseerd. Het ligt in de be doeling, dat de ontvangst van Sinter klaas bij het Huis ter Duin zal plaats vinden. Daarna volgt een rijtoer door Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Bin- nen. Vanaf het balcon van het „Hof van Holland' 'zal de Sint dan afscheid ne men. Op dinsdag 12 december a.s. wordt in Lido de gebruikelijke feestavond ge organiseerd voor de leden en hun da mes. VICE-PRESIDENT VAN INDIA NAM AFSCHEID Vanochtend is de vice-president van India, Radhakrisjnan, die een bezoek van drie dagen aan ons land heeft ge bracht met een KLM-toestel van Schip hol naar Stuttgart vertrokken. Daar zal hij vanavond in het kader van de Ta- gore-herdenking een lezing houden. Op Schiphol nam de hoge gast af scheid van tientallen in Nederland woonachtige Indiërs die hem uitgeleide deden. Geflankeerd door minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay en vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen, grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin, inspecteerde hij vervolgens de erewacht, die bestond uit 100 man van de Koningscompagnie van het garde regiment Grenadiers en het uit 50 mu sici samengestelde trompetterskorps der cavallerie. Aan de aindere kant stond een lange rij leden van de Kon. Mare chaussee stram in de houding. Tot slot bracht een trompetterkorps het volkslied van India ten gehore. In Duitsland zal Radhakrisjan na Stuttgart nog bezoeken brengen aan Ba den-Baden, Frankfort en München. Dinsdag a.s. zal hij van Frankfort per vliegtuig terugkeren naar New Delhi. Wat nog meer Op de vraag: „Wat zou „Noordwijk Actief" nog meer kunnen doen?", kwa men verschillende suggesties naar voren. De mogelijkheid zal worden overwogen om de Northgo-wandeltochten weer te doen herleven. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat er in het buitenland zo wei nig folders over Noordwijk te verkrijgen zijn. Hierover werd een uitgebreide discus sie gevoerd. Tenslotte kreeg het bestuur machtiging om op korte termijn een kleurenfolder over de badplaats voor te bereiden. De oplage werd voorlopig ge steld op 20.000 exemplaren. Tijdens deze vergadering informeer de de heer W. Baalbergen of de actie, die „Noordwijk Actief" bij de gemeen teraad heeft gevoerd omtrent de win kelsluiting op zondag, wel gebaseerd was op een besluit van de ledenvergadering. De voorzitter antwoordde, dat reeds in 1958 de openstelling van winkels op de zondagen in het voorseizoen op een ledenvergadering uitvoerig was bespro ken. Een voorstel van een der leden, was toen met algemene stemmen aan genomen. De secretaris, de heer Booy, staafde dit met enkele passages uit de notulen van de betreffende vergade- ring. De heer De Roos informeerde of er geen pogingen gedaan konden worden om de volière aan de Prins Hendrik straat te vergroten. Het zou deze attractie, waarvan men het gehele jaar plezier heeft, nog veel aantrekkelijker maken. Enkele proeenten van natuurlijke straling Naar aanleiding van de reeks kernexplosies in de afgelopen weken en in verband met de door premier Chroesjtsjow aangekondigde kern bomontploffing, heeft het A.N.P. aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd in hoeverre deze kernproeven schadelijk moeten worden geacht voor de volksgezondheid in Nederland. Een woordvoerder van het ministerie heeft in antwoord daarop het volgende medegedeeld: „Tengevolge van de recente proefexplosies van kernwapens in de atmosfeer sedert 1 september 1961, is ook in Nederland een duidelijke toeneming van de kunstmatige radio-activiteit in de lucht en in de neerslag geconstateerd. Het is niet waarschijnlijk, dat de thans in ons land waargenomen verhoogde radio-activiteit in de lucht aanwijsbare schade aan de volksgezondheid zal toebrengen. Het niveau van de verhoogde radio-activiteit in de lucht bedraagt niet meer dan enkele procenten van de natuurlijke in de lucht voor komende radio-activiteit. Kwestie van jaren Het voortdurend in de atmosfeer bren gen van nieuwe radioactieve splijtings- produkten bij aanhoudende proefexplo sies zal op den duur het radioactiviteits gehalte in de bodem, het gewas en het voedsel, doen stijgen, waardoor de ge zondheid van de mens in gevaar kan komen. De afstand tot de plaats van de ex plosie en de ongelijkmatige verspreiding van het radioactieve stof, dat met de neerslag het aardoppervlak bereikt, kun nen er toe leiden, dat op sommige plaat sen in de wereld de grens van het toe laatbare eerder wordt bereikt. Een belangrijk gedeelte van de bij de zware kernexplosies vrijkomende radio activiteit vindt zijn weg in de strato sfeer. Dit verklaart, dat momenteel de radioactiviteit in de hogere luchtlagen aanmerkelijk groter is dan aan het aard oppervlak. De stratosferische radioactiviteit komt pas in de loop van enkele jaren geleide lijk weer op de aardbodem terecht. Indien de thans lopende proefexplo sies op dit ogenblik zouden worden ge staakt, moet dan ook met een nog en kele jaren aanhoudend van de radio activiteit in de lucht, het water, de bo dem en het voedsel rekening worden ge houden. Waarnemingen in de jaren 1958 t.e.m. 1961 hebben aangetoond, dat in het voorjaar door een grotere uitwisseling tussen de stratosfeer en de lagere lucht lagen een toeneming van de radioactie ve neerslag moet worden verwacht. Het is duidelyk, dat een explosie van een kernbom van 50 megaton opnieuw een belangrijke verhoging van de radio activiteit in de atmosfeer met alle daar aan verbonden gevolgen ook ten aanzien van de volksgezondheid met zich zal brengen. De ontwikkeling terzake wordt uiter aard met grote aandacht gevolgd. Er is ook in internationaal verband een regelmatig overleg over maat regelen en voorzieningen met betrekking tot de te verwachten gevolgen van een eventuele voor de volksgezondheid scha delijke toeneming van de radioactivi teit". De ramp met de IJmuiden 32 „Elie Cheneviere", die gisteren is gezonken, nadat het water door een lek in de ma chinekamer was binnengedrongen, heeft in totaal zes doden geëist. Schipper Jaap Blok (45) uit IJmuiden is name lijk aan boord van de Britse treiler „Granby Queen", die de negen gered den naar Lowestoft zou overbrengen, overleden. De „Granby Queen" is in middels in Lowestoft aangekomen met de ovrelevenden. Toen men aan boord van de Elie de sloep wilde uitzetten omdat het schip te Uitbreiding dringende noodzaak Bijeenkomst in Noordwijk De stichting Nederlandse Jeugdher berg Centrale heeft gisteravond in hotel Van der Geest een propaganda-con- tactavond georganiseerd met het doel een zo groot mogelijke bekendheid te geven aan het werk van de Centrale. Tevens gold deze avond als inleiding tot een actie van de stichting Opbouw- fonds Jeugdherbergen in Nederland. De stichting opbouwfonds staat na melijk voor de zware taak de financiële middelen te vinden om de bouw en de inrichting van nieuwe jeugdherbergen, hard nodig geworden mede door de in voering van de vijfdaagse werkweek, mogelijk te maken. Bekend En omdat Noordwljkerhout van zo nabij bekend is met het werk van de jeugdherbergen een der mooiste jeugdherbergen van Europa „De Duin ark" staat in het Langeveld heeft de stichting opbouwfonds goede hoop, dat het plaatselijk comité onder leiding van dr. Jansen van de psychiatrische inrich ting Sancta Maria, in Noordwykerhout vele donateurs voor het jeugdherberg- werk zal kunnen winnen. Prettige avond Het was voor de in meerderheid jeug dige aanwezigen een bijzonder prettige avond. Er was de sfeer van de ontspan ningsavonden in de jeugdherberg na een mooie trekkersdag. Het jeugdige quintet Lorenzo uit Noordwyk aan Zee speelde vlotte melodieen, de Haagse volksdans groep onder leiding van mevrouw Pom- me-Schroder voerde Franse en Schotse volksdansen uit, de vocal-groep „Les Amis" oogstte daverend appleus, eerste prijswinnaar op Sjoo '61 waardig, en een aantal goede films en dia's uit binnen- en buitenland deden de trekkers al ver langend uitzien naar de komende va kantie, die mede door het werk van de Jeugdherbergencentrale een goede en, een veilige vakantie kan worden. veel water maakte en steeds meer slag zij vertoonde, moest men deze sloep in het water gooien en er daarna achter aan springen. Zoals bekend, slaagden tien mannen erin de sloep te bereiken, vaak na inspannend zwemmen. De ma troos H. Prins bezweek echter in de red dingssloep en schipper Blok had zoveel olie en water binnengekregen dat zijn toestand ernstig was. Naderhand is hij overleden. De H.D.—74 Michiel Jan, die gisteren zo prachtig het radioverkeer heeft ge leid, is vanmorgen om tien uur in IJmuiden binnengelopen met de vlag halfstok. De nieuwe treiler uit Den Hel der vervoerde een droeve last. Men had gisteren twee slachtoffers van de scheepsramp aan boord kunnen nemen: de kok E. van der Harst uit IJmuiden en de matroos A. Kok uit Egmond. De stof felijke overschotten werden in de ruimte onder de bak vervoerd. Er worden nu nog twee man vermist. Terwijl de fami lieleden en talrijke belangstellenden diep onder de indruk toekeken, meerde de Michiel in een doodse stilte af. Belgen beschermen gezin van mwami De mwami koning) van Oeroendi heeft zijn gezin en de regering van Oeroendi onder bescherming van het Belgisch gezag gesteld, nadat zyn zoon, Prins Louis Rwagasore, vrijdagavond j.l. door politieke tegenstanders was dood geschoten. Het Belgisch ministerie van Buiten landse Zaken heeft heden bekend ge maakt dat zij 't verzoek van de mwami, dat werd gedaan in een brief gedateerd 15 oktober, heeft ingewilligd. Een Bel gisch officier is aan de mwami toege voegd en Belgische militairen waar borgen thans de veiligheid van zijn ge zin, en van regering en parlement van Oeroendi, aldus het ministerie.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9