Vasthouden van mensen in landbouw is onjuist Vakbonden protesteren tegen avondklok Parijs Maandag begint werk weg Utrecht-De Bilt Minister honoreerde idee met tien mille Leverancier voor n.iv. Europa Liefde en begrip moeten haat en afgunst overwinnen Maar regering houdt been stijf Nog geen overeenstemming over lonen radio- en tv-personeel op UW gezondhejdj van kempen Een gezamenlijke monding voor Nieuwe Waterweg en Europoort Ranger-proef uitgesteld Kerkelij k Leven Ziekeiihuistarieven niet omhoog Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 oktober 1961 Vierde blad no. 30482 Voorzitter Landbouwschap: (Van onze correspondent) Op de bijeenkomst van de vereniging: „Het Nederlundsch Landhuishoudkundig Congres" die gisteren in Enschede werd geopend en vandaag nog voortduurt, heeft de heer A. W. Biewenga, voorzitter van het Landbouwschap, een opmerkelijke uitspraak gedaan. Zonder enige nadruk, eigenlijk nauwelijks opvallend, zei hij in zUn inleiding over de landbouwpolitiek op langere termijn dat het streven, om zoveel mogelijk mensen vast te houden in de landbouw onjuist is. Ofschoon ver scheidene aanwezigen het niet met het door de heer Bi.ewenga gesetelde eens waren, viel niemand hem echter op deze zinsnede aan. ren en hoogwaardige produkten gaan le veren, hetgeen durf vraagt van de boe ren om zich aan te passen en activi teit om afzetgebieden te veroveren. Verder moeten de kredietmogelijkhe- den worden verrijkt en een vrijere prijs vorming van landbouwgronden worden ingevoerd. Ook zijn merk-artikelen no dig. In wezen gezond Het „schap" vertrouwen? Er was nog wel een vraag die de aanwezigen even recht op hun stoel deed gaan zitten. Die vraag kwam van een afgevaar digde van de partij van de vrije bur gers, die zei dat het Landbouwschap is ontstaan uit de samenwerking tussen katholieken, anti-revolutionairen en de Partij van de Arbeid, in welk verband hij bovendien de woorden „corporatieve staatsgedachte" noemde. Hij vroeg op het„,schap" in de toe komst wel zo veel vertrouwen geniet van de brede kring van de boerenstand, dat het de boeren kan leiden naar, zo als hij het noemde, nieuwe landauwen. Bij de beantwoording zei de heer Biewenga dat hij de indruk' had dat de vragensteller „blinddoekje' 'speelde, maar men moet de ogen open houden voor de ontwikkeling. Hierop interrumpeerde de heer J. Fa- bius (hoofdredacteur van De Nieuws brief) „Assen, is dat het eind van de ontwikkeling?" De heer Biewenga zei dat het „schap" tot stand is gekomen door de zes orga nisaties. Interruptie van de vragensteller: „Ik heb het concept mee helpen maken onder Rauter". Hierop verzocht de voorzitter de vra gensteller de mond te houden. Perspectief De inleiding van de heer Biewenga verschilt in wezen niet van de discussie nota van het Landbouwschap over deze materie. Ook de heer Biewenga ziet een goed perspectief. Nederland kan me de door de gunstige ligging producent voor en leverancier van heel noord west-Europa worden. Daardoor moet men meer mechaniseren en rationalise- De tweede inleider over de landbouw politiek op langere termijn gistermid dag was ir. A. W. Luitjens, voorzitter van het landbouwcoöperatiecentrum voor zuid-west-Nederland. Hij bepleitte dan ook verbreding van het garantiebeleid, bevordering van een doelmatige afzetstructuur en markton derzoek in de ruimste zin van het woord. Hij noemde ook de aanpassing van de bedrijfsstructuur zeer belangrijk. Ir. Luitjens bepleitte versteviging van de positie van de EEG- en EVA-landen. Hij noemde de Nederlandse landbouw in wezen gezond. Er is slechts één kwaal n.l. een permanente afzetcrisis. Het belangrijkste van het beleid op langere termijn achtte hij het wegne men van deze kwaal. De vergadering, die onder voorzitter schap van mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard te Heemstede staat, had tevoren mevr. prof. C. W. Visser als bestuurslid herkozen en prof. dr. T. L. M. Thur- lings uit Wageningen, benoemd in de vacature-Dewez. Bestuur van Goes wordt weer normaal De waarnemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Nooteboom, heeft de ge meenteraad medegedeeld, dat hij de tjjd gekomen acht zijn functie neer te leg gen. Hjj zal de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, verzoeken hem van zjjn ambt te ontheffen met ingang van 16 novem ber a.s. De burgemeester heeft tegenover de raad verklaard, dat het in het belang van de gemeente is, dat spoedig wordt teruggegaan naar normale verhoudin gen. Naar de burgemeester meende, zijn deze verhoudingen thans weer hersteld. „Om deze reden heb ik zelf het initia tief genomen om ontslag te vragen uit mjjn functie van waarnemend burge meester". Dr. Nooteboom werd vorig jaar okto ber belast met de waarneming van het burgemeesterschap te Goes, nadat bur gemeester H. K. Michaelis van de mi nister van Binnenlandse Zaken opdracht had gekregen zijn taak te Goes als bur gemeester als beëindigd te beschouwen. In Goes bleken zich toen financieel-ad- ministratieve handelingen te hebben voorgedaan, die later bekendheid heb ben gekregen onder de naam „verschrij vingen". AMSTERDAMSE MISSIE NAAR DE V.S. (Van onze Amsterdamse correspondent) Een groot gezelschap personen die voor Amsterdam representatief zijn, zal op 29 oktober a.s. een rondreis maken door de V.S. waarbij met name in New York en omgeving de aandacht van handel en industrie zal worden geves tigd op de vele mogelijkheden die Am sterdam heeft op het gebied van ves tigingsmogelijkheden en trein-, scheep vaart- en luchtverbindingen. De delegatie zal o.a. worden gevormd door mr. P. J. Mijksenaar, directeur van het Gemeentelijk bureau voorlichting en representatie, ir. N. Snijders, directeur van de dienst havens en handelsinrich tingen en VVV-directeur J. N. Strijkers. Burgemeester mr. G. van Hall zal het gezelschap gedurende enkele dagen ver gezellen. In New York zal de delegatie de ope ning bijwonen van wat schertsenderwij ze wordt genoemd „De Amsterdamse ambassade", namelijk het nieuwe kan toor voor de vertegenwoordiging van de economische belangen van Amsterdam. Portugese verkiezingen Kandidaten oppositie vragen garantie Kandidaten van de Portugese oppo sitie hebben de minister van Staat, dr. José Correira de Oliveira, verzocht ga ranties te geven voor de wijze waarop 12 novembeir algemene verkiezingen worden gehouden. De kandidaten van de oppositie die nen twee weken voor de verkiezingen kiezerslijsten te ontvangen, vertegen woordigers van deze kandidaten moeten zitting hebben in de stemcommissies, en de stemming moet werkelijk geheim zijn. Voorts hebben zij opnieuw verzocht enkele gearresteerde voormannen van de oppositie in vrijheid te stellen. De rege ring heeft reeds eerder een dergelijk verzoek afgewezen, omdat deze arres taties geen verband zouden houden met de verkiezingen. OPENING „ORNITOPHILIA" Prof. dr. J. G. van Manen, voorzitter van de Raad van Beheer, heeft gister morgen de pluimvee- en pelsdierenten- toonstelling „Ornitophilia", welke in de Bernhardhal te Utrecht wordt gehou den, geopend. Hij besprak enige economische facet ten, zowel van de bedrijfspluimveehou- derij als van de sportfokkerij. Bij de keuring werd de prijs van H.M. de Ko ningin toegekend aan de heer S. Tj. de Bruin te Zwaagwesteinde (Fr.). De door Prins Bernhard beschikbaar gestelde prijs ging naar de heer B. Visser te Leeuwarden, de prijs van de minister van Landbouw naar W. van den Heuvel HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWJJK Maandag zal begonnen worden met het reconstrueren van de weg Utrecht-De Bilt. Nog geen maand geleden is Rijkswaterstaat gereed gekomen met de plannen voor dit project. Indien de verbeteringen zijn aangebracht, zal de weg Utrecht- De Bilt bestaan uit twee geschei den rijbanen en twee parallel wegen. Naar schatting zeven maanden zal het reconstrueren van de weg in beslag nemen. Het werk zal f. 1.100.000 gaan kosten. te Coevorden. De prijs van de Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht naar de heer M. Boeve te Twel- loo en die van burgemeester De Ranitz van Utrecht naar de heer G. T. Vos te Norg. (Dr.) Tagore-herdenking in Den Haag In de Ridderzaal te Den Haag heeft gisteravond de herdenking van de honderd' ste verjaring van de geboortedag van de Indiasche dichter en wijsgeer Sir Rabindranath Tagore haar hoogtepunt gevonden in een bijeenkomst waar de vice- president van India, dr. S. Radhakrishnan, zelf een der grote hedendaagse filosofen een rede hield over Tagore en diens boodschap aan de mensheid, een boodschap, die in deze tijd actueler is dan ooit. HM de Koningin en HKH Prinses Irene waren onder zijn gehoor, even als de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Justitie mr. A. C. W. Beerman, de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. N. A. M. Klompé, staatssecretarissen, de deken van het Corps Diplomatique, de Bel gische ambassadeur, F. Baron van der Straten-Waillet, vele ambassadeurs, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman en leden van Eerste en Tweede Kamer. Na een begroetingswoord namens het Tagore-comité van mevr. dr. Van Loo- huizen, die wees op de grote belang stelling, die er in Nederland voor Ta gore bestaat, hetgeen te verklaren valt uit het feit, dat zijn gedachten over verdraagzaamheid en internationale sa menwerking ons, gezien de historische ontwikkeling van Nederland, wel moes ten aanspreken, heeft dr. Radhakrish nan herinnerd aan het bezoek dat Ta gore in 1920 aan ons land heeft ge bracht Nog zijn er Nederlanders die de grote dichter, toneelschrijver, compo nist, filosoof en schilder toen ontmoet hebben. Tagore werd geinspireerd door India, niet door de bodem, maar door de geest, door een religie, die meer is dan de vervulling van religieuze plichten en die streeft naar de volledige verande ring van de menselijke natuur. De mens is incompleet. Wij willen hem 'compleet maken door zelfcontrole, zelf kennis en meditatie, door een evolutie van verstand naar geest. Velen denken ten onrechte, dat men in India doet aan wereldverzaking. God is echter niet ver weg: ieder mens is een tempel van God. Tagore, die zelf ook sociaal hervormer was, verwachtte veel van de westerse beschaving en ondanks de verontrustende tekenen van deze tijd heeft ook spreker de hoop niet ver loren. Machtsbegeerte is vergif Liefde, mededogen en begrip moeten haat en afgunst overwinnen. Machtsbe geerte is een vergif waarvan geen in dividu en geen natie vrij is, of zjj nu communistisch of kapitalistisch is. Een explosie van geweld kan geen op lossing brengen maar zou naar de on dergang van de beschaving leiden. Als wij niet komen tot het herstel van de eeuwige, geestelijke waarden zullen wij verwoesten wat in eeuwen gebouwd is. Tagore is een gids, niet alleen voor India maar voor de gehele wereld. Na afloop van de rede ontvingen de am bassadeurs van India en mevr. Tandon in de rolzaal waar de Koningin en Prin ses Irene zich geruime tijd met dr. Radhakrishnan en de andere gasten onderhielden. De Koninklijke Maatschappij Wegen bouw N.V. uit Utrecht, welke het werk zal uitvoeren, zal tijdens de werkzaam heden uitgebreide veiligheidsmaatregelen treffen. Daarbij zal gebruik gemaakt worden van oranje knipperlichten en grote waarschuwingsborden. Voorts zul len „waarschuwers" gestoken in opval lende wit-rood gestreepte kleding poste ren bij uitritten van zandauto's. Alleen al het treffen van deze voorzieningen zal een bedrag van f. 30.000 vergen. Vrees voor nieuwe demonstraties (Van onze Parijse correspondent) De drie grote Franse vakcentrales, een aantal linkse organisaties plus de Kamerfractie van de Algerijnse Demo craten hebben gisteren in meer of min der felle bewoordingen geprotesteerd tegen de maatregelen, die de regering een paar weken geleden uitvaardigde tegen de Algerijnen in Parijs, voor wie een avondklok werd ingesteld. Maatre gelen die de aanleiding zijn geweest van massale demonstraties van de laatste dagen in Parijs, waarbij zes personen werden gedood en honderden gewond. Op de communisten na, die het rond uit opnemen voor de FLN, worden dooi de andere protesterende organisaties ook de terreurdaden van de Algerijnse verzetsbeweging ten scherpste afgekeurd. De laatste weken heeft in het bijzonder de Parijse politie een hoog tolgeld moeten betalen en dit rechtvaardigt in de ogen van de regering dan ook de avondklok voor alle Algerijnen. Juist omdat de avondklok de terreuracties van de FLN zo bemoeilijkte, heeft de Algerijnse verzetsbeweging, aldus ver klaarde de minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey in de Kamer, alle moslims in Parijs de straat opgestuurd. Inderdaad heeft in Tunis de FLN-rege- ring de demonstraties in Parijs gisteren officieel voor haar rekening genomen. De Franse regering is van haar kant, zo liet minister Frey duidelijk weten, ech ter geenszins bereid haar maatregelen te verzachten, vooral omdat elke dag en zelfs ieder uur nieuwe manifestaties moeten worden gevreesd. Grote politiemacht Een grote politiemacht was gister avond in Parijs op de been om even tuele nieuwe demonstraties van Alge rijnen uit protest tegen het „uitgaans verbod" de kop in te drukken. Talrijke eenheden veiligheidstroepen, voorzien van overvalwagens, waren samengetrok ken bij de krottensteden aan de rand van de stad. In de wijks Goutte d'Or de „kasjba" van Parijs patrouilleer den harki's, leden van het korps Alge rijnse hulppolitie. Een verslaggever van „Paris Presse" die een onderhoud met een leider van het bevrijdingsfront in de voorstad Nan- terre heeft gehad, berichtte dat de demonstraties zullen worden voortgezet. Op de werf van Wilton Feijen- oord in Rotterdam zijn gisteren niet minder dan acht schepen ontdokt. Het grootste schip was deza 32.000 ton metende tanker Vitrea. Vandaag zouden demonstreren. Algerijnse vrouwen De premier van de voorlopige Algerijnse regering, Ben Joessoef Ben Khedda, zal op 24 oktober een verklaring afleggen voor de pers, zo heeft zijn ministerie van voorlichting gisteren in Tunis bekend gemaakt. Over het algemeen wint in Parijs het inzicht veld, dat de werkelijke oplossing van het drama alleen op het politieke plan gevonden zal kunnen worden. Hoe nu echter de vooruitzichten zijn voor een hervatting der vredesonderhande lingen tussen Frankrijk en de FLN of dat achter de schermen die besprekin gen mogelijk al weer begonnen zijn, zyn vragen waarop men in regerings kringen in Parijs geen antwoord krijgt. (Van onze Utrechtse correspondent) De Stichting van de Arbeid is niet tot overeenstemming gekomen over de sa larissen bij de radio en de televisie. Zij heeft de kwestie terugverwezen naar de Advertentie Leerdam glasservies „Ria" (glad) 30 delig f 24.75 glasservies „Parel" (geslepen) 30 delig f 33.75 BREESTRAAT - LEIDEN Minister mr. V. G. M. Marijnen van Landbouw en Visserij heeft in een gis termiddag in een van de „grafelijke za len" aan het Binnenhof gehouden bij eenkomst van de „Rüksideeënbus-Orga- nisatie" een bedrag van f 10.000.uit gereikt aan de heer J. A. Brakman, technisch hoofdambtenaar eerste-klas bü de Cultuur-technische Dienst te Utrecht. Dit bedrag is de hoogste prjjs, die tot dusver door de Ryksideeënbus- Organisatie is toegekend. Het door de heer Brakman ingezon den idee heeft betrekking op de ver harding van die wegen, die voor moder ne landbouwmachines niet of zeer moei lijk begaanbaar zijn. Tijdens de bijeenkomst van de Rijks- ideeënbus-Organisatie is onder meer meegedeeld, dat gedurende het zevenja rig bestaan van deze organisatie meer dan 9000 ideeën zijn binnengekomen. In totaal is, voor beloning van de ingezon den ideeën, een bedrag van meer dan f 150.000 aan premies uitgekeerd. In de periode oktober 1960—oktober 1961 zijn bij de RIO ongeveer 1700 idee- en ingediend (vorig jaar 1501). Het to taal in deze periode uitgekeerde bedrag aan beloningen en aanmoedigingspre mies bedroeg f 53.580 (vorig jaar 31.057), Einde van liet natuurreservaat De Beer (Van onze correspondent) Na proeven in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, die drie jaar hebben geduurd, zijn deskundigen tot de conclusie gekomen dat het nieuw gegraven havenbekken Europoort op de kop van Rozenburg, thans geschikt voor schepen tot 80.000 ton, in de toekomst voor super tankers tot 110.000 ton geen eigen monding in zee kan krijgen, maar dat voor de Nieuwe Waterweg en Europoort één gezamenlijke mon ding zal moeten worden aangelegd. De Noorderpier zal enkele mijlen moe ten worden verlengd, de Zuiderpier zal met een wijde boog worden doorgetrok ken rondom de Maasvlakte naar de kust van Voorne. De Maasvlakte zal dan ge heel moeten worden opgehoogd, waar door een enorm industrieterrein ont staat, waarin ook havenaanleg mogelijk is. Het zal het einde betekenen van het natuurreservaat De Beer, dat midden tussen Europoort en Maasvlakte zou komen te liggen. De gedachte van de ideeënbusactivi teit is groeiende, zo is op de bijeen komst meegedeeld. Tot de RIO zal ook toetreden de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Voorts is het niet uitgesloten, dat ook de Kon. Landmacht en de Kon. Marine tot deze organisatie zullen toe treden. De voorgenomen lancering van een ruimtevoertuig Ranger-II voor een reis naar de omgeving van de maan en terug is wegens tech nische moeilijkheden uitgesteld. De eerste lancering van een Ranger mislukte enige weken geleden. looncommissie, die een gedeeld advie9 heeft uitgebracht. C.N.V.- en N.V.V.-vertegenwoordigers bleven op het standpunt staan, dat een salarisverhoging per 1 januari a.s. kon worden goedgekeurd, de andere leden van de looncommissie (de meerderheid) hebben dit als „openbreken" van de C.A.O. gekwalificeerd en het College van Rijksbemiddelaars gevraagd de tussen omroepbesturen en vakbonden overeen gekomen salarisverhoging af te wijzen. Het kan haast niet anders, of het Col lege zal het meerderheidsadvies volgen. De looncommissie van de Stichting heeft wel geadviseerd een uitkering ineens met terugwerkende kracht goed te keuren. Over de hoogte van deze keuring heeft zij zich echter niet uitgelaten. Hiervoor zouden de partijen bij radio en t.v. op nieuw voorstellen moeten indienen. In vakbondskringen had men gisteren nog geen idee over de hoogte van een eventueel aan te vragen uitkering in eens. In de rumoerige vergadering van dinsdagnacht is uit de zaal over 1960 en 1961 vijf procent gevraagd. Omdat de bestuurders der vakorganisaties dit een niet realiseerbare eis vonden, is men hierop verder niet ingegaan. Wel hebben werkgevers en werknemers gisteren een telegram gezonden aan het College van Rijksbemiddelaars, waarin zij wezen op de spanning en ontstemming onder het personeel in Hilversum en waarin werd aangedrongen op een heropening van het overleg. NED. HERV. KERK Beroepen te Oudega (toez.) A. Griffioen, vlc. te Hulzum (Fr.) te Hasselt P. J, Bos te Sprang. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer (vac. T. J. Hagen) R. J. Beukema te Ermelo te Zaltbom- mel (vac. A. J. Jelsma) J. Weltkamp, kand. te Hardenberg te Deventer (vac, C. W. de Vries) P. C. L. de Jager te Raamsdonkveer te Alphen a/d Rijn E, Venema te Zwijndrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Westerhaar W. Harkema te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Giessendam Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Tweetal te Utrecht W. Hage te Middelburg en A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Hoewel met het graven van deze nieuwe monding grote haast gemaakt moet worden men zal komend jaar al met de uitvoering dienen te beginnen is over dit nieuwe plan nog geen defini tieve beslissing genomen. De hogere kosten niet doorberekenen (Van onze Haagse correspondent) In het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten van 6 oktober J.L Is een brief opgenomen, die een protest inhoudt tegen de weigering van de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, om toestemming te verlenen hogere kosten in de verpleegtarieven van gemeente-ziekenhuizen door te berekenen. stelt zich echter op het standpunt, dat deze prijspolitiek niet van toepassing kan zijn op overheidsziekenhuizen. Deze inrichtingen werken zonder het oogmerk van winst en bovendien oefent het ministerie sedert jaar en dag controle uit op de tarieven. Als gevolg van dit toezicht bieden de budgetten onvoldoen de ruimte om de lastenverzwaring op te vangen. Die voortvloeit uit door de regering genomen maatregelen. De ver eniging is van mening dat de tarieven van overheidsziekenhuizen kostendek- Sedert 1 januari van dit jaar zijn de pensioenlasten verhoogd als gevolg van de sanering van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, waarin ook de ge meenten moeten bijdragen. Deze ver zwaring van lasten brengt per verpleeg- dag 25 tot 65 cent kostenverhoging. De gemeenten hebben minister De Pous verzocht deze lasten te mogen doorberekenen, maar met verwijzing naar de door hem gevoerde prijspolitiek heeft de minister dit verzoek afgewe- De Vereniging Nederlandse Gemeenten kend moeten zün-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7