Aan de Antillen geschonken beeld prijkt reeds acht jaar in Leiden PIANIST RUDOLF FIRKUSNKY SCHONK STIJLZUIVERE BRAHMS Hartelijke huldiging van zilveren koster K. P. Wiekhart Veiligheid vraagt overnachten Stormachtige ovaties voor een groot pianist Ander exemplaar inde Zaanstreek Goedvooru! Het wonder der waraehtiglieid Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 oktober 1961 Tweede blad no. 30482 Drie originelen Op het eerste gezicht lykt dit een onjuist gebaar: de aanbieding van een kunstwerk, dat elders reeds geruime tijd ln identieke uitvoering in het openbaar te bewonderen valt. Men zou geneigd kunnen zyn, aan waardevermindering van een beeldhouwwerk te denken, wan neer het niet uniek blijkt te zijn maar „in serie" vervaardigd is, zij het dan ook ln een zeer kleine serie (zoals de drie exemplaren die van de gipsvorm van Het Gezin gegoten zijn). Toch is deze gedachte onjuist. De directeur van de Lakenhal, drs. N. J. van Wessem, die wij om zün oor deel over deze aangelegenheid vroegen, noemde deze gang van zaken heel nor maal. Het komt dikwijls voor, dat enkele exemplaren van een gipsmodel gegoten worden, en dit kan, bij waardevolle kunstwerken, alleen maar verheugend genoemd worden, omdat daardoor meer mensen in de gelegenheid komen, het werk te bewonderen, terwijl het op meer Zoekt moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN By onderscheiden besluiten van cura toren der Leidse Universiteit zyn: C. Al- thona, wetenschappelyk ambtenaar in tydelyke dienst by de Organische Che mie, voor het tydvak van 1 september 1961 tot 1 september 1962 wederom in deze functie benoemd; W. A. van Heel, wetenschappelyk ambtenaar in vaste dienst by de systematische plantkunde, benoemd tot wetenschappelyk ambte naar le klasse; A. J. C. Hoeve, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klas se in tijdelijke dienst by de Anorgani sche Chemie; H. M. v. d. Hom, weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst by de bibliotheek, benoemd tot wetenschappelyk ambtenaar in vaste dienst; D. R. Jonker, wetenschappelyk ambtenaar in tydelyke dienst bij de fa culteit der letteren en wijsbegeerte, be roemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst; P. R. Locher, benoemd tot wetenschappelyk ambtenaar in tydelyke dienst by de natuurkunde; J. P. Scherft, wetenschappelyk ambte naar le klasse in tydelyke dienst by de experimentele histologie, benoemd tot wetenschappelyk ambtenaar le klasse in vaste dienst. Lezers schrijven Albert Schweitzer Jeugdclub L.S. Waarschijnlijk hebben de lezers van het L.D. wel eens van de Albert Schweit zer Jeugdclub gelezen of gehoord. Van deze club bestaan reeds verscheidene af delingen in Nederland en nu hebben een paar jongelui op zich genomen ook in Leiden en omgeving een club op te richten. Het doel van deze club is niet alleen dr. Albert Schweitzer financieel steunen, maar ook langdurige zieken en bejaarden wat vreugde brengen, kortom elke actie voor hulp aan de medemens steunen. In een paaar woorden komt het hierop neer: „De naastenliefde in praktijk brengen". Natuurlijk valt dit niet mee voor een paar jongeren en daarom vragen wij hulp en medewerking van iedereen; van de jongeren tussen 12 en 30 jaar, die lid kunnen worden, van de ouderen, die donateur kunnen worden, en verder van iedereen, die ons op een of andere wijze kan helpen. Albert Schweitzer heeft eens gezegd, en wij willen het hier graag herhalen: „Ik ben altyd van mening geweest, dat ieder van ons in staat is een klein deel van het lijden te doen ophouden". En we zouden er aan toe kunnen voe gen: „Vele kleintjes maken één grote". Helpt u ons de Naastenliefde in prak tijk te brengen. U kunt zich daarvoor richten tot: PUCK GROEN, Dr. v. Rhijnstraat 9, Leiderdorp. Eerste concert K. en O. meesterserie Advertentie Minister Cals heeft dezer dagen namens de regering aan de Neder landse Antillen het bronzen beeldje „Het gezin" aangeboden, gegoten naar een ontwerp van de Amsterdamse beeldhouwer Cor Hund. Deze schenking betekent niet alleen een aanwinst voor de Antillen, doch tevens indirect een pluim op de hoed van het Leidse gemeente bestuur voor het gevoerde beleid bij de aankoop van beeldhouwwerken voor de stadsverfraaiing. Een identiek exemplaar van het aan de Antillen aangeboden beeldje staat namelijk sinds 1953 in de Sleutelstad, en wel in het plantsoentje aan de Van Baerlestraat. kocht in 1953 het tweede exemplaar aan, en in 1957, dus vier jaar later, werd het derde oorspronkelijke exemplaar aangekocht voor de Rijksverzameling. Thans is het, als representatief voor de moderne Nederlandse beeldhouwkunst, uitverkoren om als geschenk van de re gering aan de Antillen te fungeren, mede omdat de voorstelling symbolisch is voor de aard der verbondenheid tus sen de Nederlandse Rijkdsdelen. Deze ongetwijfeld op goede gronden en artis tiek verantwoorde geschenkskeuze be tekent als gezegd de onderstreping van juist aangevoelde Leidse keuze van beeldhouwwerken. De kunstenaar Cor Hund werd op 1 december 1915 in Amsterdam geboren. Hij volgde een opleiding van lithograaf en reclametekenaar en studeerde van 1942 tot 1946 aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. In 1947 werd hem de Prix de Rome toegekend. Over hem en zyn werk schreven wij ook reeds in het kort in onze serie „Beelden in de Sleutelstad" op 13 mei, toen wij bijgaande foto van het betrok ken beeldje publiceerden. O O Heeft hij ingespannen be sprekingen gehad? Ziet hij er tegenop achter 't stuur te gaan zitten? In het donker? Met mist of regen?.U hebt gelijk, me vrouw: dan moet hij het vooral niet doen. Laat hem rustig dineren en een ka mer nemen met ontbijt. Overal in Nederland zijn goede hotels. Waar het heerlijk uitrusten is. XjltffWUSf... 1 Luister naar de familie Doorsnee via Radio Luxemburg (208 en 49.26 m) op zaterdag 21 oktober om 12 uur of zondag 22 oktober om 13.30 uur of via Radio Veronica (192 m) op maandag 23 oktober 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen worden u aangeboden door de Nederlandse Horeca-bedrijven. dan één plaats zyn decoratieve functie kan vervullen. Zo bestaan er van de oorspronkelijke gietvormen van het be roemde beeld „Le penseur" van Rodin verschillende afgietsels, die in Frank rijk maar ook in San Fransisco te vin den zyn. Hetzelfde is bijvoorbeeld het geval met de beroemde groep „Burgers van Calais" en ook met het bronzen beeld „Mannetje Jacque" van Wencke bach dat in Rotterdam maar ook in Otterlo prijkt. Dit geldt natuurlijk alleen ten aan zien van de bronzen, die uit de oor spronkelijke gietvormen gegoten werden, niet van „reproducties" van b.v. marme ren beelden, die door de aangewende techniek slechts in één origineel exem- plaat vervaardigd kunnen worden, ter wijl ook reproducties van bronzen beel den door het vervaardigen van nieuwe gietvormen aan de hand van bestaan de originele beelden niet evenwaardig geacht kunnen worden aan die oor spronkelijke beelden. Men zou het kunnen vergelijken met schilderyen en etsen. Van een schilde rij als b.v. de Nachtwacht bestaat maar één exemplaar dat steeds oneindig veel waardevoller zal bljjven wan welke nauw keurige nabootsing ook. Maar van etsen van Rembrandt bestaan veelal meer dan één oorspronkelijke afdruk van de geëtste plaat, die alle als originelen bijzondere waarden hebben. Het was het Leidse gemeentebestuur overigens op het ogenblik van aankoop van Het Gezin bekend, dat er meerdere exemplaren bestonden. Een er van had ten tijde van de Leidse aankoop reeds een plaats in de Zaanstreek gekregen, waar het nog steeds te vinden is. Leiden Pessimistisch geluid op Kruisvergadering De leden van het Oranje-Groene Kruis hoorden gisteravond op de ledenverga dering een pessimistisch geluid van de waarnemend penningmeester de heer G. van Zwieten over de nieuwe subsidiere geling. Als een kruisvereniging een na delig saldo heeft, springt de gemeente gewoonlijk voor dit bedrag bij. Dit jaar was er een nadelig saldo van f. 3000 hetgeen de gemeente als subsidie zal uitkeren. Als de nieuwe subsidie-rege ling „er door" komt, dan krygt de ver eniging niet het nadelig saldo als sub sidie uitgekeerd, maar de subsidie wordt uitgekeerd naar het ledental. Deze zgn. objectieve subsidieverlening brengt voor de jongste en de kleinste van de kruis verenigingen in Leiden lastige conse quenties met zich mee. De heer Van Zwieten drukte de leden daarom op het hart nog meer leden te werven. Verder is het een gunstig verenigings jaar geweest. Er was een gestage groei van het ledental en de consultatiebu- reau's, worden steeds populairder. Een Lang hadden wij er op moeten wachten. Tóen, opeens, was 't er: het „wonder" 'en het „hart" der waarachtige muziek werden na de pauze plotseling in volle omvang geopenbaard! De ons nog onbekende, oorspronkelijk Tsjechische pianist Rudolf Firkusny schonk het ons op het eerste concert der Meesterserie van K. en O., met zijn vervoerend spel in Brahms' eerste pianoconcert, het grandioos maar nog wat onevenwichtig gecomcipieerde jeugdwerk, waarin zich echter toch reeds het genie in volle omvang openbaart. Het was een weldaad dit veelgespeelde werk onder Firkusny's handen te horen. Als uit hoger sfeer werd het ontvangen! Gelukkig zijn er heden ten dage nog kunstenaars, die een stijlzuivere Brahms, bij wie de contemplatieve ernst zich reeds aankondigt aan de huidige generatie expressief dan wel verinnerlijks weten uit te dragen. Firkusny is een pianist van allure. Haast vanzelfsprekend in deze tijd is de schitterend beheerste tech niek, in de virtuositeit toch steeds nobel gehouden. Doch er is mèèr: de opmerkelijke affiniteit met de stemmingsvolle Brahmsgeest is evident. Dit speciaal maakte zyn van diepe gevoelswarmte doortrokken, boeiende vertolking tot het genoemde wonder. Natuurlyk kan men wat enkele tempi betreft met hem van mening verschil len. Voorts zou men kunnen aanmerken dat Firkusny o.a. in de beruchte da verende octavenpassages, die als dreu nende roffels uit de vleugel leken te komen, de klank iets meer had kunnen intomen. Maar onherroepelijk stond na deze Brahms toch wel vast, dat Fir kusny, die reeds als wonderkind de aandacht trok, een waarlijk machtig pianist is, volkomen boven de materie staand. Dit konden wij van het hem begelei dende Rott. Philh. Orkest niet zeggen: aanvankelijk wist het dit hoog niveau helaas geenszins, later gelukkig iets beter bereiken. De stormachtige ovaties die deze pia nist, wiens fijnzinnig en genuanceerd toucher in de verstilde delen tot een verrukking werd, ten deel vielen, bewe zen onomstotelijk hoe sterk de stamp volle zaal door zijn overrompelend spel gegrepen was. Wij zijn er dankbaar voor met deze Firkusny kennis gemaakt te hebben! Voor de pauze Luigi Cherubini: diens „enige" symphonie van 1815 had ons niet bijster veel te zeggen. Wel merk waardig voor een ernstig en diepden kend man als hy in zyn tyd de be heerser van het contrapunt by uitne mendheid die zien in zyn kerkmu ziek zo gans anders betoont. Weliswaar is ook hier sprake van knap compositorisch kunnen, waaraan echter de muzikale inventie niet evenredig is Tezeer doet deze symionie denken aan een Hauw aitreksel van een Haydn-sym- fonie, waarin men eenter diens geniali teit volstrekt ontoeert. Het orkest speel de haar punctueel, doch in het alge meen weinig geïnspireerd en geïnteres seerd, wat m een geval als dit niet te verwonderen is. De nierop volgende in troductie van de „Rapsodische varia ties" uy53j van de Tsjechische compo nist Kiement Siavicky gai tot gemengde indrukken aanleiding. Het op zichzeli waardevolle, melan choliek getinte thema waarop deze variaties gcoouwd zijn, herhaalt de componist zonoer genoegzaam aiwisse- ling uit oen treure. in deze schier einde loze lengte dekte de muzikale inhoud de pompeuse lading niet. De weliswaar eiiectvolle instrumen tatie met vele solistische passages voor violist Wim Noske en blazers, nam tenslotte een zodanig formidabel klank volume aan, dat de zaal dit moeilijk kon verdragen. Volksmuziek, een scheut Ravel en diverse jazzcomponisten zijn in hoofdzaak Siavicky's inspiratoren in deze vier groepen variaties, waarin zich de vier delen van een symfonie laten onderkennen, waarbij het „Scherzo" tot tumultueuse climaxen aanleiding geeft. Met de helft van het geheel zou de componist echter een veel sprekender resultaat bereikt hebben. In de beper king toont zich de meester. Voor Flipse was dit werk echter wel een kolfje naar diens hand! Zyn stu wende leiding voerde immers het orkest, na een wat aarzelend begin, op tot een RUDOLF FIRKUSNY imponerende, maximale geluidsproduk- tie, hetgeen de innerlijke zwakte dezer compositie toch niet verbloemen kon. Gelukkig dat hierna de van eeuwig heidswaarde vervulde Brahms aan deze avond de- veredelende zuivering gaf, waaraan wij na het voorgaande toch wel een dringende behoefte hadden. H. Aanbesteding riolerings- en bestratingswerken Namens B. en W. werden vanochtend in de Stadsgehoorzaal aanbesteed het uitvoeren van riolerings- en bestratings- werken ten behoeve van de reconstructie van een gedeelte van de Haagweg en de doortrekking van de Ter Haarkade met bijbekomende werken. Er werd als volgt ingeschreven (het bedrag onder A indien materialen door aannemer geleverd wor den, onder B indien door gemeente»: A. Hoogeboom, Rijpwetering A f 455.000, B f418.000; Joh. Visser en Zn., Leiden A f452.000, B f414.000; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Ryn A f452.000, B f,112.000; J. Stam, Voorschoten A f 434.000, B f398.000; C. M. Deerenberg en gebr. J. en W. van Wijk, Alphen a. d. Rijn A f427.000, B f391.000; N.V. Aannemings bedrijf NBM, Zaandam A f419.800. B f386.800; Fa. FeithuizenVan Haften, Haarlem A f418.00, B f381.500; Aanne mingsbedrijf Gebr. Wöuft, Leiden A f417.200, B f380.000; N.V. v/h. Killiam, Gorinchem A f417.00, B f381.000; A. Th. Stuifzand, Leiden A f 410.000, B f 373.000; J. Mens, Lisse A f405.000, B. f370.000; Fa. H. Compeer, Oegstgeest A f399.500, B f365.500. aantal van die bureau's is echter voor de stad Leiden te klein. Het kraam- centrum, dat dit jaar in gebruik is ge nomen, blijkt in alle opzichten te vol doen. Vooral van de zijde van jongge huwden bestaat een toenemende be langstelling. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren W. Heilo en J. Rave- stein opnieuw gekozen. De heer De Ja ger werd in een bestaande vacature be noemd. Koster K. P. Wiekhart van de gere formeerde Zuiderkerk, die onder vele predikanten heeft „gediend", herdacht gisteren het feit, dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot koster van de Hooi- grachtkerk. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum vond in de bovenzaal van de Zui derkerk een hartelijke huldiging van 't kosterpaar Wiekhart plaats. De leiding berustte bij dr. H. J. Westerink, die na mens kerkeraad en gemeente de jubi laris en zijn vrouw hartelijk gelukwenste en de heer Wiekhart tekende als een koster van de oude stempel, die in onze „kathedraal" de glorie van het koster schap gestalte heeft gegeven in het be wustzijn de kerk daarin te dienen in nauwe samenwerking met zyn zorgzame en altijd zorgende vrouw. D. J. H. de Boer, sprekende namens de collega's zei tot koster Wiekhart „Op deze dag wieken uit ons hart gedachten naar van dankbaar gedenken". Spr. ac centueerde, dat bij de soms zwakke ge zondheid van de heer Wiekhart, deze I door Gods kracht in staat was gesteld 25 jaar lang het werk vol te houden. Namens de predikanten overhandigde spreker het dagboek „Avondzegen". De heer Kurpershoek, vice-voorzitter van de Commissie van Beheer (de voor zitter, de heer Stolp was verhinderd) gewaagde van een doorlopende goede samenwerking en van de perfecte ver zorging van de kerkdiensten en de ver gaderingen. „Wij hebben u ook wel eens moeten verdragen, maar u heeft alle Commissies van Beheer moeten verdra gen" aldus spreker. Namens kerkeraad en commissie overhandigde de heer Kurpershoek een enveloppe met inhoud. De heer G. van Zwieten, voorzitter van de Diakonie wees er o.m. op, dat de verzorging van de diakonie, die het ge hele jaar door om de veertien dagen ver gadert, voor de heer Wiekhart een extra belasting was. Ook doet koster Wiekhart wekelijks dienst als „vrachtdrager" van „klein-geld", dat moest worden bezorgd en ingewisseld. De heer Wouters, ouderling in Wyk I, De voorzitter van de Commissie van Beheer, de heer S. M. Stolp, biedt de heer en mevrjouw K. P. Wiekhart gelukwensen aan. sprak een woord van dankbare waarde ring in het bijzonder aan het adres van mevrouw Wiekhart, die in haar aanvul lende taak als kosteres nimmer heeft gefaald. Tijdens deze samenkomst, waarin koffie met gebak werd geserveerd door gedienstige dames uit de gemeente, kwamen tal van geschenken binnen uit de gemeente, een bloemen- en vruch- tenschat, waarover de jubilaris in jn dankwoord zei .ervan overstelpt te zijn". In de avonduren volgde een zeer druk bezochte receptie, waarvoor naast vele gemeenteleden ook het bestuur van de Prot. Chr. Kostersvereniging en afge vaardigden van tal van verenigingen be langstelling toonden. Vele geschenken werden ook nu aa.igïboden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3