PER 1 JULI EERSTE VAN 3 HUURVERHOGINGEN Watersnood in Italië: 9 doden flmtoua Andere volgen in 1964 en 1966 Msnn J HONGARIJE-HOLLAND NAAR GEMEENTEKLASSE: 10, 11 OF 12 PROCENT Stichting van Arbeid adviseert over omvang en vorm compensatie In totaal nog 30 pet. nodig Storm teistert West-Europa Twee militairen omgekomen bij het oefenen met handgranaten V.S.-ultimatum van een. maand (9ud ^Jlie ieuws\ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 No. 30482 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maandf 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij een nieuwe alge mene huurverhoging, ingaande 1 juli 1962 wordt voorgesteld. Met deze datum wordt afgeweken van het aanvankelijke voornemen de huurver hoging op 1 april a.s. te doen ingaan. Over deze verschuiving van de ingangs datum merkt de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in de memorie Het wetsontwerp voorziet in een huurverhoging van 10% voor de eerste gemeenteklasse; II voor de tweede en derde en 12 voor de vierde en vijfde klasse. De regering gaat er hierbij van uit, dat er na de thans voorgestelde verhoging in vier jaar tijds nog twee verhogingen van gelijke percentages zouden moeten volgen, namelijk in 1964 en 1966. De huurverhoging zal gepaard gaan met een verlaging van de subsidies voor de woningbouw. Over de omvang en de vorm van een compensatie voor de loontrekken- den is reeds advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid. globaal bezien, nog een huuraanpassing van circa 30 procent nodig zijn, alvo rens het peil zou zijn bereikt van de kostprijshuren van nieuw te bouwen wo ningwetwoningen. De minister merkt hierover op dat, hoewel de beschouwingen en berekenin gen op grocid waarvan de S.E.R. tot deze conclusie komt, op sommige pun ten wel tot het maken van enig voorbe houd aanleiding kunnen geven, zij als grondslag voor de bepaling van de grote lijnen van het toekomstige huurbeleid over het geheel genomen aanvaardbaar zijn. van toelichting op, dat inmiddels een wets ontwerp is ingediend houdende 't voorstel om de reeds wettelijk vastgestelde verla ging van inkomsten- en loonbelasting met ingang van 1 juli 1962 te doen ingaan. Hoewel tussen beide maatregelen geen innerlijk verband bestaat, is hij tot de con clusie gekomen, dat het toch zekere voor delen heeft een coördinatie in de tijd tus sen deze maatregelen tot stand te brengen. Niet aanvaardbaar Volgens het advies dat de S.E.R. in het begin van 1961 over het huurbeleid op langere termijn heeft gegeven zou, Niet Oe Thant, maai* Boland opvolger van Dag Hammarskjöltl? Amerika en de Sovjet-Unie zijn het volstrekt oneens over de benoeming van een secretaris-generaal der VN voor de nog onvervulde periode van Hammars- kjölds ambtstermijn, aldus .werd giste ren in diplomatieke klingen in New York vernomen. De VS hebben nu hun voorlopige in stemming met het voorstel om een waarnemende secretaris-generaal door de Veiligheidsraad te doen aanwijzen terug genomen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de VS thans deze zaak aan het oordeel van de Algemene Vergadering waar geen recht van veto heerst zullen on derwerpen. Het bovenstaande was het voornaam ste resultaat van de jongste ontmoeting tussen Stevenson, permanent Ameri kaans vertegenwoordiger bij de VN en de Sowjetrussische onderminister van Buitenlandse Zaken, Zorin. Wanneer de aanwijzing van een fun gerend secretaris-generaal inderdaad aan de Algemene Vergadering zal wor den overgelaten, betekent dit automa tisch de uitschakeling van de kandida tuur van de Birmaan Oe Thant voor deze post. Oe Thant, die zowel voor de VS als voor de Sowjet-Unie aanvaard baar zou zijn, heeft namelijk uitdruk kelijk verklaard zijn kandidatuur slechts te zullen handhaven, indien deze twee grootste mogendheden het eens zouden zijn over alle voorwaarden voor zijn benoeming. Aanwijzing van een waarnemend secretaris-generaal door de Algemene Vergadering zou bij gewone meerderheid van stemmen kunnen geschieden. Men acht het in dat geval niet uitgesloten dat de Ier F. H. Boland, gewezen voor zitter van de Assemblee, voor het ver vullen van deze functie zal worden aan gewezen. WEERBERICHT IETS MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: In hoofdzaak vanavond en vannacht nog plaatselijk regen, morgen op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Vannacht hier en daar mist. Iets minder koud. Matige wind uit zuidelijke richtingen, maar aan de kust aanvankelijk nog krachtig. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 OKTOBER Zon op: 7.14 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 16.55 uur; onder: 3.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.42 en 13.13 uur; laagwater te 8.58 en 21.15 uur. Dit blad bestaat uit 26 pagina's De minister zegt verder, dat het z.g. „tweede standpunt" van het S.E.R.-ad- vies in beginsel een goede richtlijn be vat voor de bepaling van het door de regering te voeren beleid. Volgens dit standpunt zouden er nog zes of zeven jaarlijkse verhogingen van 4 a 5% zon der compensatie moeten plaatsvinden. De minister geeft echter de voorkeur aan een programma, volgens hetwelk drie tweejaarlijkse huurverhogingen van ongeveer 10 zullen worden vastgesteld, met gelijktijdige toepassing van com pensatiemaatregelen. De overige twee standpunten, die in het S.E.R.-advies zjjn opgenomen, acht de regering niet aanvaardbaar. Het „eerste standpunt" houdt in. dat huurverhoging en subsidiever'.aging slechts toelaatbaar zijn indien een vas te norm voor het deel van het inkomen, dat aan huur wordt besteed, niet wordt overschreden. Deze norm zou voor wo ningwetwoningen 15 van het gemid delde netto-arbeidersinkomen zijn, voor particuliere woningen 15 vermeerderd met een percentage voor kwaliteitsver schil met woningwetwoningen. De minister acht het echter onjuist en onmogelijk voor de verhouding tus sen huur en inkomen een algemeen gel dende norm vast te stellen. Het volgen van dit standpunt zou bovendien bete kenen, dat de woningbouwsubsidies nog vele jaren zouden moeten worden ge handhaafd, namelijk tot 1979 voor nieuw te bouwen woningwetwoningeen in de vijfde gemeenteklassen en tot 1993 in de eersteklasse. Het „derde standpunt" resulteert in twee huurverhogingen in 1962 en 1964, elk van 15% voor de woningen, gebouwd na 1956 en van 20 voor de woningen gebouwd vóór 1957. Dit systeem heeft het nadeel, dat in een te kort tijdsbestek vrij aanzienlijke huurverhogingen zouden plaatsvinden met snel opeenvolgende compenserende loonronden. Dit zou in het huidige ioon- beleid niet aanvaardbaar zijn. Voor de huurverhogingen in 1964 en 1966 zullen te zijner tijd afzonderlijke wetsontwerpen moeten worden inge diend. Uitzonderingen op huurverhoging De voorgestelde huurverhoging heeft betrekking op alle woningen, met uit zondering van: a.) De „vrije sector-woningenDe huur van deze woningen kan vrij tussen huurder en verhuurder worden overeen gekomen. b.) De met een Rijkssubsidie volgens de premieregeling van 1950, 1953, 1957 of 1958 gebouwde woningen, voorzover de huurprijs daarvan tot dusverre niet bij of in verband met een algemene huurverhoging is verhoogd. c.) De woningen waarvan de huur prijs op 31 maart 1960, naar gelang van de gemeenteklassen, niet hoger was dan f. 9,-, f. 8,-, f. 7,-, f. 6,-, of f. 5, per week, tenzij de woning, volgens een verklaring van de huuradviescommissie geen gebreken heeft en er geen achter stand in het onderhoud is. Vervolg op pag. 2 Reeds drie dagen wordt West- Europa door storm geteisterd. Het ergst is Italië er aan toe, waar de storm gepaard gaat met sneeuw, koude en overstro mingen die tot nu toe negen mensenlevens hebben geëist. Het meest bedreigde gebied is dat waar in de stad Benevent is gelegen, onge veer 70 km ten noordoosten van Na pels, waar de rivier de Sebeto buiten haar oevers is getreden. Een man, een jongen en een baby zjjn verdronken. Het water staat tot aan de eerste ver dieping der huizen. De bewoners wor den met amphibie-vaartuigen geëva cueerd. Ten zuidwesten van Benevent zijn ver scheidene bruggen ingestort. Het spoorwegverkeer tussen Benevent en Salerno is verbroken, evenals het tele foon- en telegraafverkeer. Uit een on dergelopen zwavelmijn te Altaville Ir- pina, 10 km van Benevent, werden aUe 200 mijnwerkers gered. Een waterhoos teisterde de zuidkust van Sicilië. Vjjf mensen kwamen om het leven. Veertig huizen, tussen Giar- ratana en Chiaramonte, nabij Ragusa, werden vernield. Ter herdenking van de geboorte dag van Sir Rabindranath Tagore in 1861 werd gisteren in de Ridder zaal een bijeenkomst gehouden. Tijdens de bijeenkomst v.l.n.r. Koningin Juliana, de voorzitster van het Tagore-comité, mevr. prof. dr. J. E. van Lohuizen, Prinses Irene cn de vice-president van Indiadr. Sarvapalli Radhakrisjnan. In Amalfi, 20 km ten noordwesten van Salerno, is een Duitse toeriste ver dronken. Zij werd, toen zij langs de kust wandelde, door een golf in zee gespoeld. Ook in andere delen van West-Europa deed de storm zich gelden. Gisteren lag het scheepvaartverkeer over het Kanaal stil en ondervond het lucht verkeer hinder. In de Apenijnen is sneeuw gevallen. De passen in de Do lomieten zijn door sneeuw versperd en de temperatuur is er onder het nul punt. 'Minister Marijnen (rechts) heeft gisteren een bedrag van f 10.000 uitgekeerd aan de heer J. A. Brak man voor diens bijdrage tot de Rijksideeënbus. De heer Brakman heeft zeer nuttige ideeën geopperd op het gebied van de verharding van wegen. Dit was de hoogste be loning. die door de Rijksideeënbut is uitgekeerd. STADSBOUWMEESTER VAN AMSTERDAM OVERLEDEN Gisteravond is in het Lutherse Diako- nessen-ziekenhuis te Amsterdam over» leden de stadsbouwmeester van do hoofdstad ir. B. Merkelbach. In het begin van de week werd do heer Merkelbach plotseling in het zie kenhuis opgenomen. Precies een week geleden bereikte hij de leeftijd van 60 jaar. Vijf jaar geleden trad de heer Mer» kelbach als stadsbouwmeester in dienst van de gemeente Amsterdam. Advertentie zondag 22 oktober voetbalwedstrijd Gisteren om ongeveer half tien v.m. is op de handgranaatbaan, ge legen op de Rucphense Heide in N.-Brabant een ongeval gebeurd dat twee militairen het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 28-jarige eerste luitenant W. A. W. van Dooremaal, gehuwd, gewoond hebbend in Breda en de 19-jarige dienstplichtige soldaat J. Maas uit Groede. Beiden behoorden tot het korps commandotroepen. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen is niet bekend. De mili tairen moesten stuk voor stuk een gra naat werpen. Toen soldaat- Maas aan de beurt was begaf hij zich samen met de instructeur Van Dooremaal naar de plaats vanwaar de granaten worden ge worpen. De achterblij venden hoorden een explosie en toen er daarna niemand van achter het muurtje vandaan kwam, zijn zij gaan kijken wat er gebeurd ken zijn. Ze vonden de luitenant en de sol daat dood. Het werpen met scherpe handgranaten is een deel van de voortgezette opleiding van. de commando's. Geen vliegtuigen van VN over gebied van Portugees Afrika De Portugese regering heeft de Ver enigde Naties gisteren meegedeeld, dat vliegtuigen van de VN op weg naar Kongo niet langer over de Portugees- Afrikaanse provincies mogen vliegen. Portugal beweert, dat er zonder toestem ming over Angola gevlogen is en dat de VN blijkbaar de garantie aan Portugal weigeren dat „niet-bevoegde personen" niet in vliegtuigen van de VN zullen vliegen. Met het oog hierop zal ieder vliegtuig van de VN dat over Angola vliegt van nu af aan worden beschouwd „het Portugese luchtruim te schenden en wettelijke tegenmaatregelen kunnen uitlokken". Amerika is bereid binnen dertig dagen een verdrag te ondertekenen, waarin kernwapenproeven worden verboden, doch het behoudt zich, wanneer een dergelijk akkoord niet tot stand komt, het recht voor deze proeven ondergronds èn in de at mosfeer te hervatten, zulks voor zijn eigen veiligheid en die van de rest van de wereld. Dit deelde de Amerikaanse V.N.-afgevaardigde, Adlai Stevenson, gisteren mee in de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering. Indien de Sowjet-Unie inderdaad een bom van vijftig megaton laat ontploffen, zal zij tachtig procent van de we reldbevolking aan radio-actief afval bloot stellen. De hoeveelheid afval stof, die in dat geval vrijkomt, zou namelijk aanzienlijk groter zijn dan de totale afval van alle kernwapen proeven sinds 1945 aldus Stevenson. Na afsluiting van de huidige reeks proeven zou de Sowjet-Unie zich onge twijfeld plechtig uitspreken voor op- schorsing ervan, maar zonder controle, aldus Stevenson. De Verenigde Staten zijn ééns in deze valstrik gelopen, maar ik kan u verzekeren, dat ons dit niet voor de tweede maal zal overkomen, zo zei de Amerikaanse afgevaardigde. Noorwegen meldde gisteren „een sterke stijging van de radio-actieve neerslag tengevolge van de Russische kernproeven in het Poolgebied. In de Deense hoofdstad is aan de Sowjet russische ambassadeur een protest tegen de „cynische" proeven overhandigd. De Indiase premier Nehroe zei gisteren in Nieuw-Delhi, dat „geen enkele omstan digheid het voortzetten van de proeven rechtvaardigt". „Ik ben tegen alle kern proeven, wanneer en waar dan ook", zei hü in antwoord op vragen van jour nalisten. De Ghanese president Nkroema heeft een beroep op premier Chroesj- tsjow gedaan om alle kernwapenproeven op te schorten. Hü zei in een telegram aan de Kremlin-leider, dat hü ten zeer ste verontrust is over de aankondiging van een proef met een bom van 50 me gaton. Zweden, Denemarken, Noorwe gen, IJsland, Canada en Japan hebben gisteren in de Politieke commissie van de V.N. een ontwerp-resolutie ingediend, waarin een beroep op Moskou wordt ge daan „zich onder alle omstandigheden te onthouden van het tot explosie bren gen van een waterstofbom van 50 me gaton". De Amerikaanse geleerde dr. Linis Pauling, Nobelprijswinnaar, heeft gisteren in een speciale radio-uit zending voor de Sowjet-Unie ervoor ge waarschuwd, dat de proef met een bom van 50 megaton bij 40.000 kinderen van de komende generaties afwijkingen zal veroorzaken. Hij voorspelde, dat mis schien 400.000 kinderen gedurende de komende eeuwen door de radio-activi teit in de atmosfeer zullen worden aan getast. Advertentie ,.TRESLONG"<$® HILLEGOM - Tel. 02520 - 5347 /JMI Onbeperkt kip eten f 6.- Dag. dinar-dansant, 's Maandags gastoten. Portugal zegt, dat een vliegtuig van de VN Holden Roberto, „die zichzelf op werpt als leider van de terroristische beweging in noord-Angola". van de •conferentie der niet-gebonden lande. in Belgrado naar zün hoofdkwartier in Leopoldstad heeft overgebracht. Uit het Leidsch Dagblad van 21 October 1861; Veel wordt er tegenwoordig geklaagd over den slechten toe stand van het Lager onderwijs. Voornamelijk zou die ongunstige afloop moeten worden toege schreven aan de methode van machinaal onderwijs, die de on derwijzers op hun leerlingen toepassen. Ook zou verwaarloo- zing der Holl. taal, ten koste der Fransche en Engelsche, zeer in het oog zijn geloopen. Brievenbus. Mijnheer de Re dacteur Worden de klapwakershuisjes niet meer gebruikt, dat zij hier en daar worden weggebroken, dan zou ik in overweging willen geven, om al die gemetselde hondenhokken op te ruimen, want zij ontsieren straten en grachten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1