P.K Schandaal in de Spaanse arena's Ergerlijk bedrog door torero's en managers Mislukte staatsgreep in BOLIVIA Overleg in Laos op dood spoor Arrestatiegolf bij Barcelona De Kapitein van een zeesleper en Symbool van Kwaliteit Ziekenfondsraad akkoord met vele verhogingen van honoraria Kosten 17 miljoen THANS ANTI-HONGER-ACTIE VOOR WERELD VAN MORGEN Geen liefdadigheid maar noodzaak NOORD-HOLLAND AL EERDER IN INDONESISCHE WATEREN Verse boter wordt schaarser en duurder _VAN UFALEN Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 oktober 1961 Zevende blad no. 30482 De liefhebbers van de zeer omstreden Spaanse stierengevechten hebben enige tijd geleden met schrik moeten lezen in het Madrileense weekblad „ABC", dat een van hun meest verafgode matadores, de vierendertigjarige miljonair Luis Miguel Dominguin in het openbaar een lafaard werd genoemd. De Spaanse stierengevech ten eindigen altyd met de dood van de stier dit in tegenstelling met stieren gevechten in Portugal en Mexico, waar de stier het kan winnen van de matador. In Spanje wordt ook als de matador dodelijk gewond wordt, de stier door een vervanger afgemaakt. Dat is een van de redenen waarom men in brede kring afkeer krijgt van dit volksvermaak, dat overigens aan populariteit sterk inboet, vooral bjj de jongere generatie. Wat was nu het geval met Domin guin? De hertog van Pinohermoso, een van de grootste stierenfokkers van Spanje, wierp de degenheid een in ABC gepubliceerde verklaring voor de voeten, die inhield, dat Dominguin strijdlustige en wakkere stieren ontweek en de voor keur gaf aan het bestrijden van stieren, die door verschillende manipulaties be langrijk aan vechtlust hadden ingeboet. De adeliyke stierenfokker betoogde dat hy onlangs in zijn stallen helpers van Dominguin had betrapt, toen zij bezig waren de punten van de hoorns bij te vijlen van stieren, die bestemd waren om Dominguin in de arena van Arles te ontmoeten. „Ik zal de hoorns van mün stieren onder alle omstandig heden beschermen:" verklaarde de boze fokker en hij voegde eraan toe, dat Do minguin geweigerd had tegen Pinoher- mosostieren in het veld te treden, nadat hij had gehoord, dat deze stieren tegen zün verwachtingen in zeer strijdvaardig waren. Nauwelyks was de opwinding rond deze verrassende aanval tegen het pres tige van een der meest gezien toreros een beetje bedaard, of een tweede, nog erger Jobsboodschap, deed de toreros vereerders in verontwaardiging ont branden. De Spaanse politie arresteerde de stierenfokker Antonio Perez de San Fernando. Deze werd kort daarop ver oordeeld tot de hoogste geldboete, die ooit in de historie van de stierengevech ten werd geëist: tweehonderduizend peseta's. Men kon deze stierenfokker pas na veel moeite voor de rechtbank brengen, waar de politie het bewijs le verde, dat San Fernando aan de hoorns van zijn stieren bepaalde bewerkingen deed ondernemen, tengevolge waarvan die hoorns in vorm en grootte belang rijke wijzigingen ondergingen en de die ren nauwelijks nog enige gevechtswaar- de hadden. De rechtsgrond was overi gens geen dierenbescherming, maar op lichting van een goedbetalend publiek. Opzienbarende onthullingen Drie stierenvechters van hetzelfde formaat als Dominguin (onder wie de door wijlen Ernest Hemingway tot „beste stierenvechter ter wereld" uitge roepen Antonio Ordonez, de zwager van Dominguin) hadden de fokkers tot de verboden handelingen aangezet om in het geheim de strijdwaarde van de stie ren en daarmee him eigen levensgevaar te verminderen. Deze beide incidenten versterkten alle twijfelaars en tegen standers van de stierengevechten, in hun mening, dat er al lang niet meer eerlijk werd gestreden in de aren's in tegendeel, dat er allerlei trucs werden aangewend en aan de stieren allerlei handgrepen werden verricht, om van allerlei andere listen maar te zwygen, die een verontwaardigde torero in 1953 al openbaar had gemaakt. Echt Spaans verbood de politie toen deze listige hand grepen ter bescherming van het publiek, dat goed geld betaalde voor een echt stierengevecht. Wat tal van managers, fokkers en to reros jarenlang als een goed bewaard geheim hadden behoed, onthulde de to rero Antonio Bienvenida zeven jaar ge leden. Deze Bienvenida deed_ dat niet omdat hij zoveel van stieren hield, maar omdat hij het klassieke stierengevecht wenste te beschermen en omdat hij bang was voor de toekomst van dit ma cabere volksvermaak. Bienvenida ont hulde dat bijzonder sterke stieren door verdovende middelen werden verzwakt, dat weinig agressieve stieren werden aangemoedigd, dat andere dieren door een klap met een zandzak voor het be treden van de arena of het onderste boven vervoeren in de kisten voor hun optreden werden verward en dat men door bepaalde manipulaties aan de hoorns de stieren tot tamme runderen kon maken zonder dat het publiek er iets van merkte. Een van de meest eenvoudige midde len om stieren ongevaarlijk te maken was het byvülen en afronden van de hoornpunten met behulp van vijlen en freesmachines. Die punten werden dan vervangen door zachthouten punten die spiegelglad gepolijst waren en die ge makkelijk afbraken. Maar niet alle ju ryleden lieten zich voor de gek houden zodat de stierendoders wat anders be dachten. De hoorns werden zorgvuldig *fgev*jia sofel ees gwelige ssbuw bij na bloot kwam. Daardoor werd de hoorn zo gevoelig als een zieke kies. Menige op deze wijze behandelde stier waagde het niet een tweede maal te stoten, na dat hij ondervonden had hoeveel pijn deze stoot veroorzaakte. Een van de bes te resultaten van deze bewerking was echter wel, dat de stier aan richtings- gevoel inboette en niet goed meer kon aanvallen. Miljoenenzaken Dat was het nu juist was de toreros wensten te bereiken, want nu konden zij de stieren adembenemend dien na deren en de voorgeschreven figuren en jassen vlak bij de stier maken, zodat iet publiek de adem inhield. De kwali teiten van de stierenvechter en zijn marktwaarde worden voornamelijk be paald door de mate waarin hij de stier durft naderen. Zo slaagde men er met allerlei unfaire trucjes in om de stie rengevechten kunstmatig populair te houden en de miljoenenzaak van de openbare slachting stand te doen hou den tegen de sterk opkomende concur rentie van de voetbalsport, zonder dat men de toegangsprijzen (van vijf tot vyftig gulden per plaats!) behoefde te verlagen. Deskundigen zijn overigens van mening, dat het in de toekomst niet gemakkelijk zal zijn om voldoende nieuwe bezoekers te krijgen, want de jeugd gaat des zondags niet meer naar de Plaza de Toros, maar naar voetbal stadions. De werkelijke matadors van het ogenblik heten Real Madrid en foot- ballclub Barcelona. De manipulaties aan de stieren had den voornamelijk ten doel om de gemid delde levensverwachting van de torero te verbeteren. Deze lag namelijk onder de veertig jaar oud, krachtens het mot to: „Hoe korter hst leven van de torero des te roemrijker is zijn carrière!" De managers, die miljoenenbedragen in hun toreros steken, stellen er prijs op, dat deze het acht maanden durende seizoen overleven en het volgende seizoen ook weer van de party zün. 40.000 gulden per middag Gerenommeerde torero's krijgen voor een enkele middag waarbij twee stie ren worden gedood bedragen van tien duizend tot veertigduizend gulden. T<* rero's als Dominguin en Ordonez wor den in enkele jaren miljonair. De laat ste wereldberoemde matador die het le ven verloor was Manuel Laureano Ro driguez, bygenaamd Manolete, die de stier Islero de dodelyke steek toebracht, Een van de grootste miljoenen zaken ter wereld zijn de Spaanse stierengevechten. Onlangs is een groot schandaal losgebroken rond de behandeling van stieren, die door de beroemde matadores wor den bestreden. Zij blijken betrekke lijk ongevaarlijk te zijn geworden door een geraffineerde behandeling. „Een torero is duurder dan een stier" redeneren de managers, voor wie de stierengevechten een mil joenenbedrijf zijn. maar door het dier toch werd geveld. Manolete was net dertig jaar oud. Dat was in 1947, toen men ook al met behandelde stieren werkte. Finan ciële interessen namen de strijd op met de voorstanders van het klassieke stie rengevecht zonder kunstgrepen. De ma nager van de torero kiest de stieren uit voor het gevecht; daardoor krijgen de managers niet alleen de aankoopprovi sie, maar zij kunnen ook uitmaken hoe de stieren behandeld moeten zijn. De fokkers gaan maar al te graag op die eisen in, want zy vrezen anders met de stieren te blijven zitten of die dieren te moeten afstaan als lesmateriaal voor stierenvechters (daarvoor worden elk jaar vijfduizend stieren geofferd) tegen een veel lagere prys. Fokkers die dit spel niet meerspelen, worden geboycot door de managers. Het grote arenaschandaal gaat inmiddels voort en zou wel eens het einde van het Spaanse stierengevecht kunnen worden. Dominguin heeft be kendgemaakt. dat geen van de door hem bevochten stieren ooit onderwerp van een proces was wegens „manipulaties". Maar men kan het ook zo uitleggen, dat nog geen politieman de moed heeft gehad om een man van het formaat als Dominguin te arresteren. Overigens: de stierengevechten worden voornamelijk in stand gehouden voor de toeristen. Het merendeel van hen heeft er na éénmaal genoeg van. De toeristen, die tot stam gasten van de arena worden, zijn voor- namelyk Engelsen en Duitsers. Wie een bydrage wil leveren tot de liquidatie van dit triest bedrijf doet er goed aan om bij zijn Spaanse vakantie de stierengevechten te negeren, want elk bezoek is er één en het gaat In de eerste plaats om het geld! Volgens een communiqué van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in La Paz is woensdag in Bolivia een po ging tot een staatsgreep gedaan, die op niets uitliep. Een groep samenzweerders, aldus het communiqué, onder leiding van Jose Nu nez Rosales, van wie het merendeel had deelgenomen aan de contra-revolutie van 21 juli 1946, begaf zich met een tiental vrachtauto's naar de kazerne van Viacha, een plaats op 30 km van La Paz. Zij hadden gedacht de militairen van dit garnizoen te kunnen bewegen naar de hoofdstad op te trekken, maar zy werden daarentegen voor een groot deel door de militairen aangehouden. De weinige samenzwèerders, die wisten te ontkomen, verzamelden zich later in het stadsplantsoen. Daar werden zy ech ter vrijwel allen door militairen en poli tiemannen gearresteerd. Jose Nunez Ro sales pleegde zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te schieten. Onder de documenten die by leden van de groep werden gevonden, be vond zich een proclamatie die na de machtsoverneming via de radio had moeten worden voorgelezen en waarin de samenzweerders hun optreden recht vaardigden en een beroep deden op de tegenstanders van de huidige regering. Bij de opstandige beweging van 1946 werd een einde gemaakt aan het bewind van de toenmalige regeringsparty, die sindsdien evenwel weer aan de macht is gekomen. Bolivia wordt geregeerd door een Se naat en een Huis van Afgevaardigden met een president aan het hoofd van de republiek. Het huidige staatshoofd, dr. Victor Paz Estensoro, werd in juni van het vorige jaar herkozen voor een termyn van vier jaar. In juni van dit jaar bood hy zyn ontslag aan teneinde een oplossing te vinden voor de arbeids geschillen, doch hem werd verzocht aan te blyven. Het overleg in Laos is weer op dood spoor geraakt. Prins Soevanna Phoema is gisteren van Loeang Prabang naar Khangkhay vertrokken zonder met Prins Boen Oem over een definitieve af spraak voor een samenkomst der drie prinsen tot overeenstemming te zyn ge komen. Prins Soevanna heeft besloten de veiligheidstroepen die hy in Loeang Prabang had gelegerd terug te trekken. Opnieuw zijn enige detailkwesties ge rezen die men reeds geregeld achtte. De vice-voorzitter van de Nationale Verga dering heeft tegenover Soevanna ver klaard dat de vergadering het niet eens is met het benoemen van een minister president door de koning zonder een minstens formeel debat over de ambts aanvaarding. De Pathet Lao weigert zulk een debat toe te staan. In de afgelopen tien dagen heeft de Spaanse politie in de plaatsen Badalona, Santa Colona en San Andres, in de omgeving van Barcelona, 139 arbeiders aangehouden, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan onwettige propa ganda en ondermynende activiteit. Dit is gisteren van welingelichte züde in Barcelona vernomen. De betrokkenen zouden o.a. uit het buitenland afkomsti ge communistische vlugschriften hebben verspreid. verantwoordelijk werk vereist concentratie De sleepvaart bij hoge zee - Hollands Glorie - dat is zijn werk. Hij is verant woordelijk voor sleep, schip en beman ning! Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De kapitein weet uit er varing dat P.K. chewing-gum hem ia zijn taak helpt, omdat kauwen een aan genaam en natuurlijk middel tot con centratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.,1 De ziekenfondsraad deelt mede zijn goedkeuring te hebben verleend aan de overeenkomsten, gesloten tussen de organisaties van ziekenfondsen ener- zyds en die der huisartsen, specialisten, apothekers en heilgymnast-masseurs anderzyds. De overeenkomsten betreffen de ho norering van medewerkers voor hulp aan ziekenfondsverzekerden voor het jaar 1962. Het honorarium der huisart sen is voor de eerste 2000 op zyn naam ingeschreven verzekerden verhoogd van f 12,85 tot f 13,76 per verzekerde per jaar. Voor alle volgende verzekerden van f 9,45 tot f 10,12. Voorts is voor apo- theekhoudende huisartsen het honora rium voor de door hen verleende farma ceutische hulp verhoogd van f 4,55 tot f4,76 per verzekerde per jaar. De specialistentarieven worden ge deeltelijk met 6 procent, gedeeltelijk met 4 procent verhoogd. Het apothekershonorarium wordt ver hoogd van f2,54 tot f3,10 per verzeker- „Vandaag wordt uw hulp gevraagd voor de wereld van morgen". Dit is een leidraad voor de najaars-campagne in de „anti-honger-actie", die in de week van 23 tot en met 28 oktober in ruim 700 gemeenten in ons land gevoerd zal worden. Deze actie is geor ganiseerd door de stichting „Nederland se Organisatie voor Internationale Bij stand" (Novibr, onaer auspiciën van het Nederlands Nationaal FAO-Comité en in samenwerking met het Unesco- Centrum Nederland en met het Neder lands Comité Unicef. „Drie tot vyfhonderd miljoen men sen in onze wereld ïyden honger. Dat wil zeggen: hebben permanent tekort aan dagelijks voedsel". Dit zei dr. B. R. Sen, de directeur-generaal van de Bemanning terug uit Singapore Lot van de sleepboot is nog niet bekend De sleepboot Noord Holland" van de N.V. Bureau Wijsmuller uit I]muiden, die de Indonesische rege ring thans verbeurd wensen te ver klaren, is het vorig jaar ook in de territoriale wateren van Indonesië geweest om in de buurt van Palem- bang de gestrande Panamese vrachtboot Metropolitan" los te trekken. Dit vertelde gisteren Jan Zeegers, die destijds deel uitmaakte van de beman ning en die gisteren op Schiphol aan wezig was, toen daar zijn vroegere mak kers uit Singapore terugkeerden. Na vele maanden afwezigheid en na tot slot bijna zes weken door de Indonesische autoriteiten te zijn vastgehouden, kon den zij gisteren op de luchthaven einde- lyk weer hun familieleden omhelzen. Verleden jaar echter had de kapitein voor de tocht naar de „Metropolitan" bij de Indonesische consul in Singapore tevoren vergunning aangevraagd en ge kregen. Ook toen maakten de Indone siërs het de „Noord Holland" niet ge makkelijk, want de vergunning was slechts voor één dag en in die korte tyd kon de sleepboot weinig uitrichten. In Palembang haalde de kapitein dus een definitieve vergunning. Jaren nier thuis De „Noord Holland" zelf, vlaggeschip van Bureau wysmuller, is al enige ja ren niet meer in Nederland geweest. Dit jaar heeft de boot voornamelijk vlieg dekschepen van Amerika naar Japan gesleept voor zy op 1 september (op de thuisreis naar IJmuiden) by pogingen om het gestrande Griekse schip „Geor- gios Tsavliris" vlot te trekken in de Riouw Archipel door een Indonesische marinevliegtuig werd gepraaid. De In donesische regering beschuldigde er de kapitein en de stuurman van onwettig de Indonesische wateren te zijn binnen gevaren. Men had er dan ook geen ver gunning voor aangevraagd, doch by het proces tegen de kapitein en de stuur man verklaarde een lid van de beman ning de vorige week, dat men niet had geweten, dat de Griekse boot binnen territoriale Indonesische wateren lag. Maandag werden kapitein en stuur man tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Zy zullen begin no vember hua vryheid terugkrygen, Nog enige hoop Intussen 16 nog niet zeker of Wijs muller de „Noord-Holland" definitief verloren heeft, want kapitein en stuur man hebben in het proces tegen de op gelegde verbeurdverklaring hoger be roep aangetekend en de heer Wijsmuller zelf, die gisteren zyn bemanning op Schiphol kwam afhalen, zei nog wel eni ge hoop te hebben. De zeelieden keerden gisteren terug met een aantal verrekykers sextanten en andere kleine instrumenten van de sleepboot, die zij blijkbaar in veiligheid hebben kunnen brengen of met toestem ming van de Indonesische autoriteiten hebben mogen meenemen. Over het al gemeen was de teruggekeerde beman ning zwijgzaam, ook na een onderhoud in een apart klein kamertje met direc teur Wysmuller. Enkelen van de zeven tien teruggekeerden lieten zich echter voor de televisie een interview afnemen. Waarbij ze zich overigens voornamelijk bepaalden tot het pryzen van de goede behandeling, die zy in Indonesië hebben ondervonden. Verkiezingen in Jordanië In Jordanië zün gisteren verkiezingen gehouden voor twintig van de zestig ze tels van het Lagerhuis. De overige veer tig zetels zullen worden ingenomen door onafhankelyken tegen wie geen kandi daten waren gesteld. Zy zyn voor het merendeel rechts georiënteerd. In de zes districten waar werd ge stemd, waaronder Behron en Bethlehem, was het rustig. Sinds 1957, toen een poging werd ge daan om Koning Hoessein opzy te schuiven, zyn alle politieke partyen in Jordanië verboden voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO), die in een te Den Haag gehouden bijeenkomst een uiteenzetting heeft gegeven over de „an ti-honger-actie". De „anti-honger-actie" mag geen vorm van liefdadigheid zijn. De actie dient de aandacht van de gehele wereld te richten op de noodzaak om de voor waarden te scheppen voor een effectieve aanpak, zo dat het honger-vraagstuk definitief tot een oplossing wordt ge bracht", aldus dr. Sen. Met de opbrengst van de volgende week te houden nationale inzameling zal in West-Afrika (men denkt in dit ver band aan Nigeria of Ghana) een zo genaamd moestuin- of erfgewassenpro- ject ter hand worden genomen, waar over prof. ir. G. J. A. Terra enige me dedelingen heeft verstrekt. Men beoogt met dit project verande ringen aan te brengen aan de in het al gemeen te eenzijdige en eentonige voe ding van de Afrikaan, die vooral groene groenten en fruit moet ontberen. Een onevenwichtige voeding is het gevolg van het ontbreken van deze hoogwaar dige voedingsstoffen bevattende produk- ten, welke onevenwichtige voeding zo heeft prof. ir. Terra gesteld de voor naamste oorzaak is o.m. van de hoge kindersterfte in Afrika. Het ligt in het voornemen voedsel deskundigen en huidhouddeskundigen naar het project-terrein uit te zenden. Zij zullen de bevolking moeten leren, wat de waarde van deze voeding is en hoe de juiste bereidingswyze ervan is. Daarbij aansluitend zal algemene by- stand worden verleend bij het op gang brengen van gezonde en goed functione rende gemeenschappen. Het ligt in de bedoeling om by dit pro ject ook vele Nederlandse deskundigen, die over tropenervarüig beschikken, in te schakelen. De prijsvaststelling van koelhuisboter is gistermiddag in de Tweede Kamer onderwerp geweest van enkele vragen van de socialistische afgevaardigde mr. Daams. Minister Marynen heeft onlangs de prys vastgesteld op f. 3,10 per kilo, dat is f. 0,40 lager dan de zogenaamde inleveringsprys voor verse boter. In zyn antwoord aan de heer Daams heeft de minister gistermiddag gezegd, dat een bescheiden prysafstand ge wenst is. In de eerste plaats om te voor komen, dat in de eerste maand van de verstrekking van koelhuisboter de vraag zich te sterk op de (goedkope) koel huisboter richt. Dit betekent uiet, dat de per jaar, de kostenvergoeding per verzekerde van fl,08 tot fl,10 en de vergoeding per verrichting (aflevering) van rond f 0,48 tot rond f 0,50. De vergoeding voor behandeling door de heilgymnast-masseur te zijnen hui ze wordt van f2,90 op f3,10 gebracht en voor behandeling ten huize van de patiënt van f4,25 tot f4,55. In de overeenkomst tussen fondsen organisaties en tandartsen is voorals nog voor 1962 geen wijziging betreffen de de honorering gekomen. Deze valt eerst in de loop van 1962 te verwach ten. De hogere uitgaven der algemene ziekenfondsen als gevolg van de thans goedgekeurde overeenkomsten worden in totaal begroot op ruim 17 miljoen gulden. Hiervan komt by na f 13,5 mil joen ten laste van de wettelyke verze kering. Voor. Schoenen mn m Donkersteeg 21 - Leiden Telefoon 20992 Gekleurd hemd bevordert bouwveiligheid Het dragen van gekleurde overhem den volgens een bepaald systeem ver mindert het aantal ongevallen op bouw werken. Dit was de merkwaardige con clusie van Amerikaanse onderzoekingen. Voornaamste oorzaak van ongelukken in het bouwbedryf is „verwisseling van werkzaamheden", hebben deskundigen vastgesteld. Om die verwisseling te voorkomen en dus de kans op ongeval len te verminderen heeft men de diverse categorieën arbeiders, die op en by bouwwerken werkzaam zyn, gekleed met overhemden van verschillende kleur. Arbeiders, die heimachines bedienen, wordt het dragen van oranje hemden aanbevolen enarbeiders, die buiten de bouw werken, gele. Arbeiders, die elek triciteitskabels aanleggen, moeten liefst blauwe, schilders groene en straatma kers witte hemden dragen. De resultaten van de eerste proeven waren zeer gunstig. het prysverschil van f. 0,40 zal blyven bestaan. Het is gewenst dat de afstand in de volgende maanden iets groter wordt, omdat de verse boter schaarser wordt en de prys iets hoger. Om de binnenlandse afzet zo min mogelijk te verstoren is het van belang, dat de af- gifteprijs van koelhuisboter onveranderd blyft. In het voorjaar zal de afgifte van koelhuisboter moeten worden gestaakt. De beslissing van de minister was grotendeels in de geest van een meer derheidsadvies van het Produktschap voor Zuivel,

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19