ïwmeesterring is iw in circulatie Hso) PETROLEUM Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaard gestookt met,.. "p. M. PERQUIN Levensloop Ook Frankri jk op weg naar ruimte Sparen voor ruimtereis! Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 20 oktober 1961 Vijfde blad no. 30482 Jn het archief van het Toneelmuseum te Amsterdam neemt het dossier over de Theo M ann-Bouwmeester- ring niet veel ruimte in. Het bestaat eigenlijk alleen uit kranteknipsels en foto's die voornamelijk betrekking heb ben op de overdracht, in 1934, door de toen 84-jarige ge vierde actrice van het symbolische sieraad van Else Mauhs en op de aanbieding van de ring aan Caro van Eyk in 1959. Die ene foto welke men zo graag zou hebben willen zien, ontbreekt echter en is waarschijnlijk ook niet geno men: de vereeuwiging van het ogenblik waarop dit hulde blijk in een eivolle schouwburg aan mevrouw Mann ter gelegenheid van haar 40-jarige toneelcarrière werd aan geboden. Dat geschiedde per oorkonde en per tekening, want de ring zelf was nog niet gereed. Advertentie MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 OEGSTGEEST Vlotte levering. Speciale tankauto voor de bezorging van Huisbrandolie en Petroleum voor Centrale Verwarming. Men kan wel aannemen dat deze hulde op dat ogenblik niet zo'n over heersende indruk heeft gemaakt als men in later jaren geneigd is te ver onderstellen. Er werd op die gedenk waardige avond in de Amsterdamse Stadsschouwburg zoveel gesproken, er waren zoveel bloemen en geschenken, men toonde zich vooral gevoelig door de emotierijke sfeer van die huldi gingsavond, waarvan d e aanbieding van de ring een der vele onderdelen vormde. Mevrouw Mann zelf heeft 23 jaar later, toen zij de ring doorgaf aan Else Mauhs, verklaard dat de die pere betekenis welke de gevers aan de ring hechtten destijds niet onmiddel lijk tot haar was doorgedrongen. In de talloze gelegenheidsbiografieën bij haar gouden toneeljubileum en bij haar afscheid in 1926 wordt de ring meestal in het geheel niet vermeld, de gouden medaille welke zy in de tach tiger jaren van Koning Willem III ont ving daarentegen wel. Het is niet on waarschijnlijk dat het telegram uit Brighton van Sara Bernhardt dat een portret van de grote Franse actrice in de rol van Marguerite Gauthier bege leidde tevens een van de successen van mevrouw Mann! de woorden van de bij de ring behorende oorkonde hadden vervaagd: „En opdat deze ring ter voortduren de herinnering moge strekken aan haar en hare kunst is door de com missie verzocht, dat zy intijds zal aan wijzen die Nederlandsche kunstzuster die zij de waardigste acht deze ring na haar te dragen, opdat deze weder om, en zo telkens iedere verkrijgster na haar, aan de beste in haar kunst als opvolgster de ring zal geven of na laten". ONPLEZIERIGE VERRASSING De commissie welke de ring „na mens de Amsterdamse burgerij" aanbood en daarmee een van de schaarse vaste elementen in het Ne derlandse toneelleven schiep, wachtte nog een onpleizierige verrassing. Het door Jan Eisenlöffel, een ambachtelijk vernieuwer uit de school van Berlage, ontworpen kleinood bleek duurder te zijn uitgevallen dan aan fondsen be schikbaar was. Wat dat betrof her haalde zich dus de bedroevende ver toning van enige jaren tevoren toen het „nationaal huldeblijk" voor Theo dora Bouwmeester's grote broer Louis niet verder kwam dan een schamele f 1500.De „Ring-commissie" telde echter een paar leden die zich niet lie- De door Albert Hahn ontworpen oorkonde waarmee de ring werd aangeboden is een [raai voorbeeld van de Jugendstil in de grafiek. ten kennen, zoals de fijnzinnige schrij ver-criticus Frans Mynssen en de be kende auteur van melodrama's jhr. A. G. W. van Riemsdijk. Zij hebben on bekrompen aangevuld waar „de burge rij" verstek liet gaan. De wijze waarop de gelden voor de ring bijeen zijn ge bracht is trouwens na vijftig jaar moeilijk vast te stellen. Een briefje van mevrouw Mann- Bouwmeester aan de leerlingen van de toneelschool, waaruit de bestemming van de ring ondubbel zinnig blijkt: „Mijn innige en har- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniir V heodora Antonia Louisa Cornelia Bouwmeester werd op 19 april 1850 te Zutjen bijna letterlijk „op de plan ken" geboren. Zij was het vijfde kind van de reizende toneelspeler Louis Rosen- veldt. Afgezien van rolletjes ivaarvoor een kinderstem voldoende was de latere gevierde actrice maakte haar debuut met het zinnetje ,yiama, daar is de was vrouw" dateert haar eer ste serieuze contract van 1866. Via de kermissen, de Salon des variétés en het Grand Theatre bereikte Do- ra Bouwmeester in 1885 de bespeelster van de Amster damse Stadsschouwburg, de Koninklijke Vereeniging, het Nederlandse Toneel. Vijfendertig jaar lang bleef zij daar de lieveling van het publiek. Haar jubilea vormden hoogtepunten in het Nederlandse toneelleven, haar afscheia in 1926 en haar uitvaart in 1939 natio nale gebeurtenissen. Me vrouw Bouwmeester was de jongere zuster van de gro te acteurs Louis en Frits Bouwmeester. Met de eerste, een meeslepend en harts tochtelijke karakterspeler van romantische alure, is zij ook. in latere jaren vaak sa men opgetreden. De enige jaren geleden gestorven to neelspeler Theo Frenkel jr. was haar kleinzoon. JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII^ OPMERKELIJKE INTELLIGENTIE Het is (bepaald) niet de gering ste kwaliteit van mevrouw Mann geweest, dat zij gedu rende de 50, 60 jaar een tegen woordig haast onvoorstelbaar lan ge tijd, welke haar echter niet in 't minst leek te deren! dat zij actief de toneelkunst diende, erin geslaagd is enerzijds zichzelf ge lijk te blijven en aan de andere kant zich toch voortdurend met een opmerkelijke intelligentie heeft aangepast aan de verande rende stijlopvattingen. Het zangspel en de draak, naturalisme en rea- isme, de Franse melodrama's en de gekilde boulevardstukken: ze heeft ze allemaal gespeeld en al tijd goed, want wélk genre aan de orde van de dag mocht zijn, me vrouw Mann zette zich met haar telijke dank roep ik u bij deze toe. Wat gij voor mij hebt gedaan, heeft een diepe indruk op mij ge maakt en kan nooit door mij ver geten worden. Meisjes, ik volg u Een foto uit 1934: mevrouw Mann-Bouwmeester (84) schuift Else Mauhs (49) na de voorstel ling van Vorstelijke Emigranten" de ring aan de vinger. gehele persoon en overtuiging, met al haar vakkennis vooral ervoor in. Dat neemt niet weg dat de grote romantische rollen haar het best lagen en dat zij aan het eind van de eerste wereldoorlog maar ze was toen ook al bijna zeventig niet bepaald tot de medestanders van Eduard Verkade behoorde, die een psychologische verfijning der vertolking nastreefde welke het minder zocht in het brede gebaar of het volle geluid. Zelfs in de Theo Mann-Bouwmees- terring was die stijlwijziging zicht baar. Toen aan het eind van de 19e eeuw haar creatie van „Flora Tosca" het Amsterdamse schouwburgpubliek zo in vervoering bracht dat het haar een armband aanbood, schitterde en flonkerde dat juweel van de parels en diamanten. De ring van Jan Eisenlöf fel daarentegen werd slechts gesierd door een kleine vrouwenfiguur in don kerblauw email en de rand was een voudig afgewerkt met parelvormige motiefjes. Die soberheid moet wel in tegenstelling hebben gestaan tot het kostuum dat mevrouw Mann in de rol van de barones d'Anges in haar jubi leumstuk „De demi-monde" droeg en dat door een geestdriftige recensent als volgt werd beschreven: .mooi stond haar de lila fluwelen toque met baret-bol,van voren gegarneerd met goud-galon, terzijde van achteren een lilapleureuse, stijl Niniche, ontworpen en uw kunst: jongens, voor u is geen ring maar ik zal u daarom toch niet uit het oog verliezen door de eerste Franse modiste verbon den aan het modemagazijn „Au pa lais de la mode" van P. Mars en co. Terloops merkte de recensent nog op: „De heer Gimberg speelde een char mant toneeltje met mejuffrouw Rika Hopper. Juffrouw Hopper deed dat keurig". Kleine kinderen worden groot, denkt men onwillekeurig na zo'n pas sage. Minister Cals verrichtte In 1959 hetzelfde ritueel bij de te genwoordige draagster van de Theo M ann-Bouwmeester ring, mevrouw Caro van Eyck ONVERGETELIJK AFSCHEID Het publiek heeft van mevrouw Mann-Bouwmeester nimmer af scheid willen nemen. Het was de actrice zelf die in 1926 van scherper in zicht getuigde: „Beter dat ik afscheid neem van het publiek, dan het publiek van my". Men vergat haar niet na die onvergetelijke triomftocht door het nachtelijk Amsterdam na de voorstel ling van haar afscheidsstuk „Het kind van de liefde". Dat bleek wel op de 7de maart 1934 toen ze na de voorstel ling door de toneelgroep „Het masker" van Jan Musch van „Vorstelijke Emi granten" haar dierbare ring overdroeg aan Else Mauhs. De 84-jarige actrice in haar japon van donker velours en zwart fluwelen avondmantel fas cineerde opnieuw de tweeduizend to neelliefhebbers in dat eerbiedwaardige theater aan het Leidseplein toen zy de ontroerde, broze en frêle Else Mauhs de raad meegaf: „Ban van u af alle persoonlijke gevoelens van sympathie of antipathie. Let, bij het geven van de ring, alleen op de kunstenares". De tragische omstandigheden waar onder Else Mauhs haar laatste jaren heeft gesleten, hebben verhinderd dat zij de ring nog bij haar leven heeft kunnen overdragen. Een stichting, welke terecht de naam draagt van de gene die door mevrouw Mann-Bouw meester om haar verbluffende tech niek en virtuositeit en haar gaaf spel waardig werd gekeurd de ring over te nemen, heeft thans waterdichte regels gesteld om hiaten in de opvolging te voorkomen. Zelfs al is het waar, dat de toneelkunst sinds 1911 aanzienlijk van karakter is veranderd, dat het tegen woordig minder op de individuele spe lers aankomt dan op de regisseur die zyn gezelschap tot een eenheid moet bezielen, dan nog houdt deze onder scheiding haar oorspronkelijke zin en waarde: De ring is het symbool van de dramatische kunst die hoog gehouden moet worden. De toekenning van de ring in 1959 aan Caro van Eyck, wier spel naar de woorden vc.n minister Cals wordt gekenmerkt door allurever- De Franse nationale vergadering heeft zich uitgesproken voor een wets* ontwerp waarmee de oprichting wordt beoogd van een nationaal centrum voor ruimteonderzoek. Dit centrum dat in de plaats komt van een in 1959 opgerichte coördinatie commissie, zal over aanzienlijk meer geldmiddelen kunnen beschikken dan deze commissie. Voor de uitvoering van het program voor 1962 en van aanvul lende programma's zal een bedrag van 87 miljoen nieuwe franken worden uit getrokken en daarenboven nog eens 84 miljoen voor andere kosten. Het ruimteonderzoek zal zowel op na tionale basis als in samenwerking met andere landen gebeuren. Wat de plannen op nationale basis betreft, zal Frankrijk in 1964 pogen zijn eerste kunstmaan in een baan om de aarde te brengen en daarbij gebruik maken van een „Diamant"-raket. Internationaal zal Frankrijk samen werken in de Europese voorbereidende commissie voor ruimteonderzoek die over enkele dagen te München bijeen komt, in een Europese organisatie voor de bestudering van de lancering van een zware kunstmaan en in een pro gramma voor het lanceren van een Amerikaans-Franse satelliet. Advertentie Een medewerker van het ruimtevaart- centrum te Huntsville, Alabama, heeft laatst medegedeeld dat ruimtevluchten op den duur betrekkelijk goedkoop kun nen worden. Zo zouden reeds van 1975 af jaarlijks 5000 mensen een reis om da aarde k la Gagarin kunnen maken. Wilt U daar nu reeds voor gaan sparen? Neen, U kunt Uw geld beter besteden. U kimt er nu al zo'n goudkleurig blikje KAREL I MARKANT-senoritas voor kopen. Daar zitten 20 stuk voor stuk in cellofaan verpakte, gave, geurige sigaar tjes in. Stel niet uit tot 1975, waar Tt heden al van genieten kunt. Op 15 november zal het vijf tig jaar geleden zyn dat in de Amsterdamse Stadsschouwburg een ring werd aangeboden aan degene die als de grootste actrice van haar tijd werd beschouwd en wier naam voorgoed aan dat sieraad verbonden zou zyn: me vrouw Theo Mann-Bouwmees ter. Het ziet er niet naar uit dat deze historische datum met enig officieel vertoon zal worden gevierd. Prof. mr. A. Pitlo, de voorzitter van de Else Mauhs- stichting, welke de ring sinds de enige jaren geleden gerezen moeilijkheden over de toeken ning beheert, bekende ons eer lijk dat hij nooit aan dat halve- eeuwfeest zou hebben gedacht, als wy üem er niet aan berin- nerd hadden. Gezien het rumoerige jongste verleden vond hy het ook maar beter de weer ingetreden rust niet te verstoren. Professor Pit lo vond het echter een goede ge dachte deze aanleiding aan te grijpen om door middel van een artikel de fascinerende figuur van de eerste draagster van de ring in herinnering te roepen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiim, fijning en innerlijke warmte, heeft dan ook onbetwist een bijna vijf tigjarige traditie bevestigd omdat daarmee dezelfde eigenschap pen werden geëerd welke het we zen van de kunst van Theo vrann- Bouwmeester uitmaakten. En daarmee is de ring gesloten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15