„Moderner" Bolleneorso gaat niet naar Haarlem RAAD VAN AMSTERDAM NEEMT HET ONTWERP STADHUIS AAN Ontploffing superbom bedreiging van mensheid Is nog niet definitief, wijzigingen mogelijk Huisvrouw emotioneel ten achter gebleven Na debat van drie uur S Aanbieding: Onbewuste remmingen tegen liet „buitenhuis laten wassen" Chaos in Parijs door stakingen DAF-TRUCKS CEBR. VAN ULDEN Britse socialist acht Russische snoeverij teken van onrijpheid Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 oktober 1961 Derde blad no. 30481 (Van onze Amsterdamse correspondent) Na een debat van ruim drie uur heeft de Amsterdamse gemeenteraad zich gistermiddag met op 2 na algemene stemmen akkoord verklaard met het definitieve ontwerp van het stadhuis, dat in de toekomst op het Waterlooplein aan de Amstel zal verrijzen. Het was een beslissing, waar voor- zowel als tegenstan ders voorlopig vrede mee kunnen hebben, terwijl de gemeenteraad die in 1958 het voorlopig stadhuisontwerp van de architecten prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter goedkeurde en tot dit definitieve ontwerp liet uit werken, bovendien zijn prestige heeft gered. gevraagd over het resultaat. Dit zou in een later stadium geschieden. De heer H. J. Vermeulen (Prot. Chr.) sprak zijn waardering en dankbaarheid uit voor het ontwerp en de VVD-fractie- voorzitter R. Th. J. Ie Cavelier deed een aanval op de pers. ..Door in dit sta dium de kritiek te publiceren, heeft de pers haar taak niet begrepen. Men spreekt van „middenstandscultuur". hadden wij in Amsterdam maar een „middenstandscultuur". Kool en geit sparen Het de kool en de geit sparende di plomatieke spelletje, dat zich gistermid dag in de sombere hoofdstedelijke raad zaal, waar de publieke tribune tot de laatste plaats bezet was, afspeelde, laat zich weergeven in de zin die wij uit de mond van de wethouder van Publieke Werken, mr. G. van 'tHuIl, opteken den: „In de aanduiding „definitief ont werp" suggereert het woord „definitief' meer dan het wil zijn. Het is een mis vatting te denken, dat het stadhuis er zal uitzien als de maquette van het definitieve ontwerp. De normale gang van zaken is dat er aan het definitie ve ontwerp nog veel zal worden gewij zigd „Definitief" is in Amsterdam dus niet „uiteindelijk", zoals de woordenboeken leren. Uit de raadsvergadering is geble ken dat het aller-uiteindelijkste en meest definitieve plan, dat in of kort na 1970 aan de Amstel zal zijn verre zen, wel eens in belangrijke mate van het thans door de raad aanvaarde ont werp zal afwijken, en dat kan een af wijking in gunstige zin betekenen. Grote eenstemmigheid De storm van protest, die in de Ne derlandse architectenwereld en onder de Amsterdamse burgerij over het stad huisontwerp is opgestoken, en die o.m. heeft geresulteerd in een adnes van een aantal van Nederlands beste en meest vooraanstaande bouwmeesters aan de gemeenteraad, noopte burgemeester mr. G. van Hall, wiens vrouw en dochter het debat bijwoonden, de vergadering met een korte toelichting te openen. „WU realiseren ons dat het Amster damse stadhuis niet zo maar een stad huis zal worden, maar een bouwwerk dat de belangstelling van heel Neder land heeft. Vier maanden geleden is het definitieve ontwerp in de openbaarheid gekomen, maar het heeft tot enkele da gen geleden geduurd eer de kritiek los kwam. Dat heeft B. en W. niet alleen teleurgesteld maar hen bovendien in een moeiljjke positie gebracht. Wjj zullen een uitermate moeilijke beslissing moe ten nemen". Gedurende de beraadslagingen heers te er een voor Amsterdam ietwat on wennig aandoende eenstemmigheid tus sen het college van B. en W. en de gemeenteraad. Dat men niettemin drie uur beraadslaagde alvorens tot een be sluit te komen, was nodig om zonder kleerscheuren uit de problemen te ko men: men wilde het vertrouwen in de architecten Berghoef en Vegter nog eens duidelijk uitspreken, men liet voorzich tig blijken dat de kritiek van buitenaf toch wel nuttige kanten had, men wil de het niet oneens zijn met het adres van de bouwmeesters, die meer deskun digen willen aantrekken by de verwe zenlijking van het project, en men wilde voor alles voorkomen dat het qnderha- vige ontwerp zou worden afgewezen, waardoor Amsterdam weer zou terug vallen tot de situatie in 1936, toen in principe tot de bouw van een nieuw stadhuis werd besloten. De uit twee leden bestaande fractie van de P.S.P. sprak zich nadrukkelijk tegen het stadhuisplan uit, nadat zij vergeefs op uitstel van behandeling had aangedrongen. Het PSP-lid mevrouw Snel somde een aantal ongemakken van 't nieuwe stad huis op: „De tribune van de raadzaal biedt geen uitzicht op de tafel van B. en W„ de raadsvetrslaggevers kunnen hun plaatsen alleen maar bereiken via een spleet van 40 cm. En bij de bur gerzaal, die 1200 personen kan bevat ten, zijn de toiletten vergeten". Klankbodem voor kritiek Het adres dat de 11 vooraanstaande architecten aan de raad hebben gestuurd heeft zjjn uitwerking niet gemist. De wethouder zei dat hij samen met de bur gemeester de inhoud van het verzoek schrift met de beide architecten had be sproken. En zowel prof. Berghoef als de heer Vegter had het daarbij een van zelfsprekendheid gevonden, dat kritische opmerkingen van deskundigen bij hen een klankbodem zouden vinden. En zij achtten het even vanzelfsprekend dat het huidige ontwerp nog verder zou wor den ontwikkeld. De gemeenteraad zal via B. en W. van deze ontwikkeling op de hoogte worden gehouden. Om 17.35 uur gisteravond sloot bur gemeester Van Hall met een bamerklop de vergadering, na eerst zijn voldoening te hebben uitgesproken over het vertrou wen, dat de raad in de beide architec ten had gesteld. Prof. Ir. Berghoef en ir. Vegter, die op de ambtenarentribune met grote be langstelling het raadsdebat hadden ge volgd, werden daarop omringd door uitbundig feliciterende raadsleden. Een Franse merkwijn 5 i van grote klasse: J m I Geenlandwijn.maar een *vin supérieur'- -*• licht, fluwelig, ele- gant. In Frankrijk bekroond met de I Gouden Medaille! *'A voor 12 halsetï- keften deze moderne t wijnschenker gratis. SOafTÉDESVmSOBFRANCE. ir Diemca (Holland) ir Problemen in Goes zijn opgelost (Van onze correspondent) De waarnemend burgemeester van Goes, dr. W. J. Noteboom, heeft de ge meenteraad gisteravond medegedeeld dat hij de tijd gekomen acht om de Commissaris der Koningin in de provin cie Zeeland met ingang van 16 novem ber a.s. ontheffing van zijn functie als Stoot onder de gordel Er waren veel woorden voor nodig. Drs. J. M. den Uyl (P.v.d.A.) behalve raadslid ook voorzitter van de bouw commissie, praatte drie kwartier zonder iets te zeggen. De bouwcommissie vindt het een waardig stadhuis, zo voerde hij aan, om tenslotte toch te zuchten: „Dit ontwerp roept zeker vele kritische vra gen op. Het is zeker voor verbetering vatbaar". Maar ook zei hij: „De kritiek van de laatste dagen is een stoot onder de gordel". De heer Geurt Brinkgreve (KVP) vond, dat in het definitieve ontwerp een ontoelaatbare schaalvergroting van het voorlopig ontwerp was toegepast. „In de 17e eeuw heeft men een domi nerend stadhuis op de Dam gebouwd. Wat toen ontstond is uniek, onvervang baar en onherhaalbaar. Wij moeten het nieuwe stadhuis zien in de architecto- nisch-stedebouwkundige relatie tot de naaste omgeving en wat dat betreft maakt het ontwerp mij ongerust. Ik zou dat woord „definitief" graag uit de voordracht verwijderd zien". Even later wist hij dat het defini tieve ontwerp geenszins definitief is Wijze woorden kwamen uit de mond van de grijze communist L. Seegers: „Men vindt het ontwerp niet mooi, maar wat is mooi? Is dat niet een subjec tief begrip? Toen Berlage zijn beurs ontwierp, regende het protesten: er was geen steen goed aan. Dat er aanvan kelijk zo weinig kritiek op het stad huisplan kwam, maakte mij ongerust. Dat was in strijd met de Amsterdamse traditie. Nu is die kritiek er toch ge komen en niet wij als leken maar de architecten als deskundigen moeten zien hoe zij die kritiek willen waarderen. Als wjj ons er mee gaan bemoeien, komen wij er nooit uit". Het VVD-lid mr. H. Boekei verweet B. en W. dat de schoonheidscommissie niet was geraadpleegd. Maar wethou der Van 't Huil verzekerde dat het definitieve ontwerp mede tot stend is gekomen naar aanleiding van wensen, die over het voorlopig ontwerp waren geuit. Wel moest hü toegenen dat de schoonheidscommissie geen oordeel was (Van een onzer redacteuren) Het bloemencorsodat in het ko mende voorjaar door de bloembol lenstreek zal trekken, zal geen eind punt vinden in Haarlem. De voorzitter van het corso comité, de heer C. J. de Vroomen heeft geruchten in die richting gisteren nadrukkelijk ontkend. Er is in het comité over deze zaak slechts „hardop gedacht" en er is wel enig contact geweest met Haar lem, maar er is beslist nog geen be sluit genomen. De meerderheid van het comité is er ook niet voor. Deze categorische ontkenning gaf de heer De Vroomen op de enige vraag, die gisteravond in het Hillegomse /Treslong werd gesteld, waar deelnemers, juryleden medewerkers en andere belanghebben den in het corso bijeen waren. De voorzitter legde dit gebrek aan vragen uit als een blijk van vertrouwen en het gaf hem de moed voort te gaan op de eenmaal ingeslagen weg. Al heeft men die nu wel verlaten. Na dat enige filmpjes getoond waren, o.m. van het laatste corso, lichtte corso-con sul Jos van Driel uit Amstelveen de laatste sluier op, die nog over zijn ont werpen voor het komende bloemenfestijn lag. Voor Jos van Driel aan het werk toog, had het comité hem verzocht eens iets anders te brengen. Het comité wil van het vaak gehoorde verwijt af, dat de corso's allen op elkaar lijken. De heer Van Driel heeft deze gelegenheid gretig aangegrepen. Binnen het motto „vorm en klem-" heeft hij zijn fantasie de vrije teugel gelaten. In de vele tekeningen, die hij de belangstellenden voorzette, za gen wij vele dieren in alle vorm en kleur: katjes, ratten, ezels, apen, pin- quins, slangen, vissen, olifanten, paar den, tijgers, zwaluwen en nog anderen. Maar zij waren geplaatst in een veel grilliger entourage dan wij van de af gelopen jaren gewend zijn. De romantiek die de praalwagens van vroeger steeds kenmerkten, vindt men nog slechts op enkele plaatsen terug in de tekeningen van de heer Van Driel. Maar het is lang niet onmogelijk, dat juist deze romantische ontwerpen het eerste aftrek zullen vinden, zodat in werkelijkheid de sprong naar het bijna abstracte, welke Jos van Driel nu in zijn tekeningen heeft gewaagd, minder abrupt zal zijn dan men thans zou ver wachten. Maar er zal niet aan te ont komen zijn: het bloembollencorso krijgt een veel moderner vormgeving. Op de foto's ziet men twee voor beelden uit Van Driels plannen. In de draakwaarvan de ontwerper een maquette heeft gemaaktt is nog duidelijk de romantische inslag van vroeger jaren te onderkennen, ter wijl Jos van Driel in het andere ontwerp, zonder een vast omlijnd idee te willen nastreven, een artis tiek spel heeft gespeeld met vorm en kleur (die helaas op deze plaat moet ontbreken, maar die vaak de charme aan het object geeft). (Foto's L.D./Holvast) Conclusie wasindustrie: De slagzin „Doe de was de deur uit" blijkt niet meer voldoende te zijn om de huisvrouwen te besluiten van de rompslomp van wasdag af te komen. Hoewel de 400 wasserijbedrijven die ons land kent een gezamen lijke jaaromzet van f 100.000.000 hebben, dankzij het feit dat 23 procent van de huisvrouwen de was de deur uit doet, denkt de wasindustrie aan een toekomst waarin betere service en voorlichting de omzet nog meer zullen doen toenemen en het „wasdaghumeur" van de huismoeders zul len doen afnemen. (Van onze Amsterdamse correspondent) De Stichting Wasserijvoorlichting ga.at dat doen op een wetenschappelijke wij ze, zo is ons gisteren op een in Am sterdam gehouden persbijeenkomst ge bleken en men heeft hiervoor de hulp ingeroepen van een econoom, een psy choloog, een reclame-deskundige en van het TNO. De Stichting heeft een marktonder- waarnemend burgemeester te verzoeken. De heer Noteboom voegde hier aan toe dat hij, indien na zijn ontslag nog geen nieuwe burgemeester zou zijn benoemd, het college van wethouders in staat acht de gemeente in deze tussenperiode te besturen. „De verhoudingen in de samenwerking op bestuurlijk gebied is nu zo dat hier van een normale situatie kan worden gesproken", aldus de burgemeester, die mededeelde in de volgende raadsverga dering afscheid te zullen nemen. Onge veer een jaar geleden werd dr. Note boom benoemd als waarnemend burge meester van de gemeente Goes, nadat moeilijkheden in deze gemeente waren gerezen tussen het toenmalige college van B. en W. ©n de gemeenteraad. De minister van Binnenlandse Zaken heeft toen de toenmalige burgemeester Mi- chaelis verzocht tijdelijk zijn functie niet waar te nemen. Na enkele maan den werd de heer Michaelis op zijn ver zoek eervol ontslagen als burgemeester van de gemeente Goes. De heer Note boom werd in de tijd nadat de heer Michaelis buiten uitoefening van zijn functie was gesteld, benoemd als waar nemend burgemeester. Stakingen van spoorwegpersoneel en arbeiders in gas- en elektriciteitsbedrij ven in Parijs hebben gisteren een com plete chaos veroorzaakt. De stad ver toonde weer het beeld van Parijzenaars die wandelend of liftend probeerden hun werk te bereiken. Door het uitvallen van de elektriciteit kon de metro, de ondergrondse spoor weg, niet rijden. Doordat velen nu per auto naar kantoor of fabriek gingen, ontstonden bij de toegangswegen enor me verkeersopstoppingen, waarbij nog kwam dat de verkeerslichten niet werk ten. Vele provinciesteden kwamen zon der elektriciteit. Er is in grote mate aan de stakings- oproep der bonden gevolg gegeven, die hiermee grieven over het achterblijven van de lonen van arbeiders bij openbare nutsbedrijven bij de stijgende kosten van levensonderhoud, kenbaar willen maken. De vakbonden hadden het spoorweg personeel in Parijs verzocht twee uur te laat op hun werk te komen en twee uur vroeger naar huis te gaan. Een oproep tot beperkte actie was gedaan aan per soneel bij elektriciteits- en gasbedrijven. De stakingen waren uitgeroepen door de socialistische vakbond Force Ouvriè- re, de communistische CGT en de rooms-katholieke CGTC. zoek doen instellen o.a. naar de psycho logische instelling van de Nederlandse huisvrouw ten opzichte van de wasserij. Drs. L. de Vries is daarbij tot de con clusie gekomen dat de huisvrouw, zoals hij dat uitdrukte, „emotioneel achter is bij haar emancipatie". Woordelijk zei hij: „De voortgaan de emancipatie van de huisvrouw creëert bij haar een grotere behoefte aan tijd voor zichzelf en dus om de was door een wasserij te laten doen. Een groot aantal huisvrouwen heeft echter onbe wuste remmingen tegen het buitenshuis laten wassen Voorts zei drs. De Vries dat de was machine voor vele vrouwen een status symbool is. Door die wasmachine hoopt zy „voor vol te worden aangezien by kennissen en buren". Veel klachten Waarschijnlijk zullen de fabrikanten van wasmachines en wat belangrijker is de huisvrouwen er zelf anders over denken. Zij zullen ook de vergelijking die de Stichtingvoorzitter J. van Beesd maakte misschien niet geheel willen on derschrijven: „Het thuiswassen moet men zien als het spinnen en broodbakken, dat in vroeger tijden ook thuis gebeurde en nu toch niet meer voorkomt". Belangrijk is in de concurrentiestrijd met de „thuiswasserij" dat de wasindus trie het enorm grote aantal klachten van de huisvrouwen die het wasgoed de deur uit doen zeer serieus gaat onder zoeken. En hoewel aan de hand van de ervaring de schuld van slijtage of ver missing van wasgoed bij de vrouwen zelf zou liggen, steekt men ook de hand in eigen boezem en is er een werkgroep gevormd die zich zal bezinnen op de wijze waarop de good-will van de was serijen bij de huisvrouwen zal worden vergroot. Men hoopt gunstiger resultaten te bereiken door betere voorlichting, door standaardisatie van werkmethoden en door intensivering van de kwali teitscontrole. Advertentie 4 o Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Duitse klacht bij Internationaal Hof De Sowjet-Unie zou een mis daad tegen de géhele mensheid be drijven" wanneer zij een H-bom van 50 megaton tot ontploffing zou brengen, aldus de Canadese minis ter-president John Diefenbaker. Alle volken moeten de qproep van president Kennedy steunen, waarin de Sowjet-Unie gevraagd wordt het besluit tot het nemen van een dergelijke proef aan het einde van de maand opnieuw in over weging te nemen. De Westduitse prof. dr. Siegmund Schmidt uit Bad Rothenfelde bij Osna- brück (Neder-Saksen) heeft bij het In ternationale Gerechtshof in Den Haag een eis ingediend tot een voor lopige uitspraak tegen de Sowjet-Unie, waarin verboden wordt de proef met de 50-megatonbom te nemen. Prof. Schmidt is vooral bekend geworden door zijn on derzoekingen naar de behandelingsthe rapie van door radio-activiteit veroor zaakte ziekten. In de eis wordt gezegd dat de ontplof fing van deze superbom ernstige schade zal toebrengen aan de gehele mensheid en een groot gevaar betekent voor alle levende wezens. Schmidt eist tevens ver bod van alle atoomproeven op de gehele wereld, „anders gaat de hele mensheid te gronde". Denis Healy, woordvoerder der Britse socialistische oppositie, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de „snoe verij" over het Russische militaire ver mogen en over een waterstofbom van vfjftig ton, die de Sowjet-Unie tot ont ploffing wil brengen, „een teken van onrijpheid is, die slecht past bij de lei der van een grote mogendheid". „Het Russische optreden op dit gebied in de afgelopen weken betekent een rechtstreekse bedreiging van de gezond heid van iedere bewoner va-» onze pla neet", aldus Healy. In hef komend voorjaar Volgens de mening van deskundigen in Berlijn zullen pas in het komende voorjaar sporen van radioactieve ele menten, afkomstig van de jongste Sow- jetrussische kernproeven, in toenemende hoeveelheid in de in West-Duitsland en Berlijn gebruikte leven;, middelen te vin- 1 STORM VERHINDERD EEN HUWELIJK.... Dat loopt fout", zei Roel Kuil, lichtwachter op het „vuurschip Tér schelling erbank". ,fiaar gaat mijn trouwdag Roel Kuil zou vandaag in het i huwelijksbootje stappen met f mejuffrouw Ursula de Ruyter J t uit Oude Schild op Texel. Dins- dag zou het aflossingsvaartuig hem van het vuurschip naar de i wal brengen, vier uur varen. i Maar door de woeste zee moest het schip binnengaats blijven. Het was niet verantwoord langs- f zij van het lichtschip te komen. Het bruidje op Texel gaf de moed niet op. Ze probeerde een hef schroef vliegtuig te charteren 1 i maar wegens de vele antennes i en andere obstakels die aan een lichtschip verbonden zitten, kon J ook dit communicatiemiddel niet 1 worden ingeschakeld. Er zit nu niets anders op dan l een rustige zee af te wachten Voorlopig hebben ze de trouw- dag nu vastgesteld op 24 okto- S ber. den zijn. Het atoomstof trekt wel over het algemeen over de noordelijke helft van de aardbol en dus ook over Duits land, maar zinkt slechts langzaam naar beneden en wordt door de regen naar de aarde gebracht, waarna planten en dieren de resten in de natuurlijke biolo gische kringloop tot zich nemen. Ook na de voleindiging van deze biologische kringloop zou volgens de deskundigen géén voor de menselijke gezondheid schadelijke toeneming van radioactieve substantie te vrezen zijn. Het grootste gedeelte van de atoom-splijtingsproduk- ten heeft maar een zeer korte levens duur, tussen seconden en uren, behalve dan het strontium-90. Tot nog toe is het strontium-90-gehalte in de melk nog ver onder de gevaarsgrens gebleven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5