Treiler lek geslagen: vermoedelijk 5 doden België staakt financiële steun aan VN in Kongo Britse visser pikt de negen overlevenden op Ook Katwijker onder vermisten Halve gebr. kip WEERBERICHT Wegens achterstelling hij het aanwerven van nieuw personeel RUSK: GEEN TERUGTREKKEN TROEPEN CENTRAAL-EUROPA teuws i Stormweer trof IJmuidens schip Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 No. 30481 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze IJmuidense correspondent) Negen opvarenden van de IJmuidense motortreiler IJmui- den 32 „Elie Cheneviere" zijn aan boord van de Britse treiler Grimby Queen" op weg naar Engeland na een angstige nacht, die waarschijnlijk de andere vijf opvarenden het leven heeft gekost. Toen de Elie gisteravond in een hevige storm om half elf op 300 mijl ten noorden van IJmui- den water maakte, was de bemanning gedwongen het lekke schip, dat zware slagzij maakte, te verlaten. De Britse treiler pikte de reddingsboot op, waarin tien mannen zaten. Eén van hen bleek inmiddels te zijn overleden. De vier andere opvarenden worden vermist. De geredden z\jn: schipper Jaap Blok uit IJmuiden, stuurman Plugge uit Scheveningen, en de matrozen C. Haas noot uit Katwijk, A. van Duyn uit Kat wijk, K. van Duyn uit Katwijk, C. Terol uit Scheveningen, J. Blok uit IJmuiden, G. Vlieland uit IJmuiden en de olieman A, de Jong uit IJmuiden. De matroos H. Prins uit IJmuiden, werd levenloos in de sloep aangetroffen. Hü was gehuwd en had drie kinderen. Vermist worden nog de matroos A. Kok uit Egmond, de kok E. van Harst uit IJmuiden, beiden gehuwd, en de tweede machinist W. van Dijk. uit Kat wijk, ongehuwd. Zij hadden het schip wel kunnen verlaten. Van de eerste machinist R. Doets uit Haarlem, wordt vermoed dat hü in de machinekamer, waar een lekkage was ontstaan op een onbereikbare plaats, om het leven is gekomen. De eerste berichten over de gevaarlij ke positie, waarin de Elie zich bevond, kwamen gisteravond om half elf door. „Er staat anderhalve meter water in de machinekamer", luidde het bericht, dat in IJmuiden grote ontsteltenis ver wekte. Onmiddellijk vertrok de sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller naar de opgegeven positie, 56.30 noord en 3.04 oost. Maar de te overbruggen afstand van meer dan 200 mijl was zo groot, dat men voor de bemanning wel niets zou kunnen doen. Gelukkig waren er schepen dichter in de buurt van de Elie. Belgische en Ne derlandse treilers zetten door een hoog lopende zee koers naar de opgegeven po sitie. Een Noors weerschip volgde. Later zou blyken, dat ook een Britse treiler onmiddellijk op zoek was gegaan naar de Nederlandse collega. Een uur later vroeg Scheveningen-Radio alle schepen dringend om snel verbinding te maken. Het schip bleek toen al zeer veel water te maken. Terwijl de schepen naar de Elie toesnelden, vlogen de gesprekken door de lucht. Meestal buiten de nood- golf, soms erop, maar dan werd er on middellijk geroepen, dat men verdwij nen moest vanwege het noodverkeer. Op de kotters besprak men druk de gevaar lijke positie van de Elie. „Hij heeft vast voor de wind gelopen", zei men. „Als hy was gaan steken, had het nooit gekund". Maar men constateerde dat het weer ge lukkig wat opknapte. Iets beter De te hulp snellende schepen merkten daar weinig van. Ze moesten door hoge zeeën ploegen, die niet alleen de snel heid remden, maar ook het zicht ver minderden. Toch begon de situatie er om half één in de nacht beter uit te zien. Twee Belgische kotters bleken toen al vlak bij te zijn. De Ostende 292 was f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN. DEZELFDE TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien en hier en daar mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 OKTOBER. Zon op: 7.12 uur: onder: 17.37 uur. Maan op: 16.27 uur; onder: 2.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.15 uur. Laagwater te 7.56 en 20.13 uur. nog maar tien mijl van de Elie verwij derd, de Ostende 335 twintig mijl. „Een Belg heeft een vuurpijl gezien", seinde de HD-74 „Michiel" even later. Schipper Freek Slot, van deze treiler uit Den Hel der, kreeg contact met schipper Jaap Blok van de Elie. „We gaan in de mo torsloep", zei deze „Maar er staat veel water in". „Dat is niet zo erg", verklaar de reder ir. W. Polderman desgevraagd. „Er zitten drijfkasten in de boot". Om tien voor één riep de kustvaar der „Wester-Eems" Scheveningen-Radio aan. „Ze gaan in de sloep", seinde de marconist. De Scheveningen-243 „Cornelis" mengde zich in het koor. „Het schip drijft rond, maar er is slechts een klein lichtje aan boord". Tragedie Totnutoe was het allemaal wat ver ward geweest, want het noodverkeer speelde zich over verschillende kanalen af. Oostende-Radio sprak met de Bel gische schepen, de „Michiel" uit Den Helder kwam ook op een apart kanaal. Maar nu kwamen er snel achter elkaar berichten, die de ontwikkeling van de tragedie duidelijk maakten. De inlich tingen kwamen van schepen, die men tot dantoe niet had gehoord. Eerst kwam de HD-74 weer in de ether om te be vestigen, dat de bemanning van de Elie in de reddingsboot was gegaan. Men voerde een lichtje mee, maar ook op de nu verlaten ronddrijvende treiler braad de nog een licht. Maar toen kwam de Ostende 326 met een opzienbarende me dedeling: „We zyn by het schip", seinde deze kotter, de „Experience". „Het schip is verlaten. We gaan nu de reddings boot zoeken, die dichthij moet zijn. Maar het is slecht weer en er is slecht zicht, dus het zal wel niet mee vallen". Terwyl de Ostende 326 door de hoge golven joeg en de mannen elke keer, als men op een golftop kwam, speurden naar een lichtje, nader'de weer een an der schip, waarvan men de aanwezig heid niet vermoedde. Ook de Britse trei ler „Grimby Queen" speurde naar de reddingsboot, die in de buurt moest zün. Om tien minuten voor twee vannacht gaf de Brit zyn boodschap, die tegelyk blijdschap en ontsteltenis verwekte: „We hebben tien man van de bemanning op gepikt, onder wie èèn dode". Drie bemanningsleden werden nog vermist. De Brit ging door met zoeken, want de drie vermisten konden nog in leven zyn. Andere schepen hielpen. By daglicht steeg een Shakleton-vliegtuig van de Royal Air Force op om te helpen. Verschrikkelijk De reder van de onfortuinlijke IJmuiden-32, Ir. Polderman, verklaarde hedenmorgen, niet te weten of de trei ler al dan niet gezonken was. Hij heeft vijf minuten met schipper Blok kunnen praten, maar toen viel het gesprek uit. De reder zei, dat Blok zonder meer een goed schipper is, die zyn schip zeker niet ongemotiveerd zal hebben verla ten. „Blok en zijn mannen hebben on gelofelijk pech gehad: er was geen schip in de buurt. Volgens mij is een schip met een lek in de machinekamer of in het visruim, dat zoveel water maakt dat de pompen het niet kunnen bijhouden, reddeloos verloren, wanneer het in de omstandigheid verkeert dat geen onmiddellyke hulp met pompen aanwezig is. Ik ben er zeker van dat men het schip niet voortijdig heeft verlaten. Maar het schip is voor my niet be langrijk, als u weet dat meer dan een derde van de bemanning naar alle waarschynlykheid het leven erby in geschoten heeft. Het is meer dan ver- schrikkelyk. Mensenlevens zyn niet te vervangen. Toen Blok mü sprak stond het water al ver boven de plaat, tot de dynamo's toe". De geredden van de IJmuiden-32 worden eerst zaterdagmorgen in Enge land verwacht. De vloot van „De Ma- rezaten" bestaat nu (indien de IJmui- den-32 ten onder is gegaan) uit vier schepen, die zich op zee bevinden en een hektreiler in aanbouw. In 1944 gebouwd De motortreiler IJmuiden-32 „Elie Cheneviere" is in 1944 gebouwd te Lo- bith, bij de scheepswerf „De Hoop", als mijnenveger voor de Kriegsmarine. De bruto-inhoud was 319.19 bruto re- gisterton, de netto-inhoud 119.07 ton. Het schip was 46 meter lang, de breed- Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben in Paleis Soestdijk de vice-president van Indiadr. Sarve- palli Radhakrisjnan ontvangen. De poedel van de Prins eiste op dit moment alle belangstelling voor zich op. te was 8.3 meter. In 1945 werd het schi*} naar Duitsland overgebracht, waag het na de oorlog werd aangetrof fen. In het begin van 1949 arriveerde het in Delfzijl, waarna het door het Bureau Oorlogsbuit werd verkocht aan de rederij „De Marezaten" te IJmui den. De stoomtreiler „Condor"-IJmui- den/72, bracht het schip over naar IJmuiden en kwam er op 27 maart 1949 mee aan. Daar werd het schip voor de visserij verbouwd en ingericht. De proefvaart kon gehouden worden op 23 november 1950. Op 27 november 1950 vertrok de „Elie Cheneviere" voor de eerste reis ter visserij. Voor de ver koop aan „De Marezaten" plaats had, heette het schip om administratieve re denen „Holland 5". Tijdelijk' De Belgische regering heeft de Verenigde Naties meegedeeld dat België zijn financiële bijdrage voor het V.N.-optreden in Kongo „tijde lijk" staakt. Dit werd meegedeeld door de onderminister van Finan cien, Tielemans. Minister Tieleman deelde voorts nog mee, dat tussen de V.N. en de Bélgische De a hitecten prof. ir. F. Berghoef (voorgronden ir. M. M. V egt er. de ontwerpers van het (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's) [nieuure stadhuis van Amsterdam, regering overeenstemming was bereikt over het bedrag, dat de wereldorganisa tie zou betalen voor het in Kongo door de V.N. overgenomen Belgische mate rieel. Een commissie van het Belgische ministerie van Landsverdediging en van de V.N. hadden dit bedrag bepaald op 600 miljoen Belgische franken, plus een vergoeding van 75 miljoen franken voor dienstenverlenging. Vyftien procent van dit bedrag zou voor eind 1960 worden betaald. Wijlen secretaris-generaal Hammarskjöld verminderde echter dit bedrag tot in totaal 265 miljoen franken (ongeveer 19 miljoen gulden), waarvan de V.N. tot dusverre slechts ruim 8.5 miljoen franken heeft voldaan. Minister Spaak had de vorige week reeds in de Belgische Senaat in ant woord op een interpellatie verklaard, dat het „nog niet vaststond" dat België een verdere bijdrage zou leveren voor de fi nanciering van de V.N.-operaties in Kongo. Hij deelde o.m. mee, dat dit ook zou afhangen van de vr\ag, of de Ver enigde Naties de „discriminerende poli tiek" bij het aanwerven van Belgisch personeel zou voortzetten. Ook in de Belgische pers was aange drongen op het stopzetten van de Bel gische bijdrage aan de V.N. voor Kongo. Russen in Canada weigeren protest tegen superbom De Russische ambassade in Ot tawa heeft gisteravond geweigerd de Canadese protestnota tegen de aangekondigde Russische proef met een 50 megaton kernbom, in ont vangst te nemen. De ambassade weigerde de nota te accepteren op grond van het feit dat de kwestie van deze kernbomexplosie een Rus sische binnenlandse aangelegenheid is. De Japanse regering heeft be sloten eveneens bij de Sowjet-Unie te protesteren tegen de voorge nomen proef. Het protest zal mo gelijk worden gevolgd door een Ja- volgen de t,i- panse motie in de V.N. teraad van de hoot J rcr hun De Amerikaanse Commissie voor stadhuisplan, dat werd aanoe- i atoomenergie treft op Eniwetok, een ei- nrsme>n Iand in de st',le Zuidzee, voorbercidin- nomen. gen voor een eventuele hervatting van I Anders ontstaat er een vacuumdat voor de stabiliteit van de vrede gevaarlijk is (Van onze correspondent in Washington) Terugtrekking van de troepen uit Centraal-Europa behoort geen punt te zijn in het overleg met de Sovjet-Unie, aldus verklaarde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken gisteren nadrukkelijk op een persconferentie. Dat zou betekenen, dat het Westen zijn verantwoor delijkheid zou opgeven en een vacuum zou scheppen, dat gevaarlijk kan zijn voor de stabiliteit van de vrede. Chroesjtsjows officiële mededeling, dat hij geen ultimatum wil stellen voor een regeling van de Duitse kwestie kan, aldus Rusk, dienen om de spanning ietwat te verminderen» Hij zag echter weinig of geen verandering in Chroesjtsjows opvattin gen over dit probleem. Contact noodzakelijk Rusk onderstreepte de noodzaak van contact met de Sowjet-Unie. Daardoor kan men op zijn hoede zijn tegen een catastrofe, die zou kunnen voortkomen uit onwetendheid, een misrekening of een vergissing. Hij bagatelliseerde de onenigheden tussen de Westelijke bond genoten. Over de hoofdzaak is men het eens. Het meningsverschil behelst al leen de tijd en de aard van de contact ten met de Sowjet-Unie. Verreweg het grootste deel van Rusk's persconferentie werd in beslag genomen door vragen over Berlijn en Duitsland. In Amerika hebben de laatste dagen geruchten de ronde gedaan, als zou Washington een militaire distantiëring in Centraal-Europa overwegen. Rusk heeft die geruchten ten stelligste tegen gesproken. Voor Adenauer *en de zijnen moet dat goed nieuws zijn geweest. Een dergelijke distantiëring is volgens Rusk thans niet aan de orde. Alleen indien men het eens zou kunnen worden over een algemeen ontwapeningsplan, zou den regionale schikkingen getroffen kunnen worden. De gesprekken met de Russen zullen worden voortgezet. De Amerikaanse am bassadeur keert binnenkort naar Mos kou terug. Rusk acht de agenda, die de Nederlander in O.-Berlijn in arrest? Het West-Berlynse „Informatiebu reau West", een anti-communistisch ge oriënteerde particuliere .inlichtingenor ganisatie, heeft bekend gemaakt dat op 2 oktober de Nederlandse staatsburger dr. Kurt Goldstaub in Oost-Berlyn door Vopo's is gearresteerd toen hü kennis sen wilde bezoeken en dat sedertdien niets meer van hem is vernomen. Dr. Goldstaub had zich via de sector grenspost Friedriehstrasse naar Oost- Berlijn begeven om een verjaardagsge schenk naar kennissen te brengen. Hij werd echter gearresteerd na visitatie door de volkspoldtie en de douane. Op alle navragen is door de Oostberlijnse justitie geantwoord dat men geen in lichtingen kon verstrekken hangende het onderzoek. Volgens het informatie bureau West heeft dr. Goldstaub in de nazitijd als jood vier jaar in een con centratiekamp gezeten en werkte hij sedert 1951 in West-Berlijn. in dienst van een handelsonderneming. Amerikaanse kernproeven met grote ex plosieve kracht in de atmosfeer in het geval president Kennedy zou besluiten, dat dit noodzakelijk is voor de veiligheid van de V.S. en de vrüe wereld, zo ver neemt men in bevoegde Amerikaanse kringen. Men merkt in dit verband op dat de ondergrondse proeven in Nevada slechts zijn gedaan met atoombommen van be trekkelijk geringe kracht. Als de presi dent van mening mocht zyn dat de Rus sische kernproeven het gevaar inhouden dat Amerika's strategische kracht ten opzichte van de Sowjet-Unie achterblijft, is de commissie gereed binnen een tijd van een of meer weken de nieuwste wa penen van het Amerikaanse Atoomarse naal te beproeven. (Men zie ook elders in dit nummer). Russen voorstellen voor een Oost-West- conferentie nog te beperkt. Voor de exploratieve gesprekken met de Russen is het geen beletsel dat West-Duitsland nog geen regering heeft. Rusk verwacht geen belangrijke verandering in de Duitse politiek. Volgens de Amerikaanse staatsman begrüpt Chroesjtsjow thans de ernst van de Westelijke positie en de vastbe radenheid der Westelijke mogendheden. Amerika geeft niet het recht op van Westelyke militairen om naar Oost- Berlün te gaan. Rusk verwacht dat de Sowjet-Unie dat recht zal beschermen. Wat de opvolging van Hammerskjöld betreft: Amerika doet thans een laatste poging om het met de Sowjet-Unie daarover eens te worden. Bereikt men geen overeenstemming, dan wensen de Amerikanen een actie van de Assem blee, desnoods tegen de Russische wen sen in. daar de Verenigde Naties niet langer verzwakt mogen blijven door het gemis van een secretaris-generaal. Terugtocht achter „rookgordijn" Het gezaghebbende Stockholmse blad „Svenska Dagbladet" schrijft, dat de wolk van Ruslands nieuwe bom een rookgordijn is waarachter de Russen hun terugtocht inzake Berlijn willen verbergen. Een van de voornaamste redenen voor deze terugtocht is ongetwijfeld de vast beraden houding, die het Westen de laatste tijd tegenover de Russen heeft aangenomen, zo zegt dit blad. Uit het Leidsch Dagblad van 19 October: De Leidsche Gemeenteraad heeft de begrooting der inkom sten en uitgaven voor 1862 vast gesteld. Onder de uitgaven, die men plan heeft in het volgende jaar te doen, behoort het leggen van een ijzeren draaibrug, in olaats van de Bostelbrug, door het leggen van een houten brug. Een geneesheer te Livorno estigt de aandacht zijner 'mbtsgenoten op twee door hem n de maand Mei dezes mars ge- lane waarnemingen, volgens oelke de koepokstof zich zoude nededeelen aan andere ligcha- •nen, alleen door het gebruik mn zekere hoeveelheid melk van eene koe, tijdens bij deze de oor spronkelijke koepokken ontwik keld worden. Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singeil' **lden - Glro 00 57053 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1