Dr. Verhage wijst op het grote gevaar van „pressure groups" Duitse kabinetsformatie in beslissend stadium Weer de levenloze namaakbloem C. D. LIGTVOET Gezelligheid kent geen tijd... Nederlandse Bloemisterij in het goud Kwestie-Laos is geregeld Er is er een jarig; DAT KUN JE WEL ZIEN OP UW SCHERM DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 De Vereniging „De Nederland se Bloemisterij"die vijftig jaar be staatheeft gistermiddag in het Scheveningse Kurhaus met minister en mevrouw Marijnen als eregast en de minister als feestredenaar, dat jubileum niet te uitbundig, maar na tuurlijk wel bijzonder bloemrijk ge vierd. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, gaf de minister een speciaal gebonden exem plaar van de jubileumuitgave ten ge schenke. Dr. Verhage wijdde een niet onaan zienlijk deel van zijn rede aan een af bakening van de taken van centrale overheid, publiekrechtelijke organen en vrije organisaties uit het bedrijfsleven. In onze bedrijfstak, zei hij, is er zowel een verticaal als een horizontaal pu bliekrechtelijk lichaam gegroeid, die bei de een eigen taak hebben gekregen. Waardering Dit wordt in onze bedrijfstak gewaar deerd en het wordt juist geoordeeld, dat bedrijfslichamen met autonome bevoegd heid, en in bepaaldegevallen in mede bewind, tot beslissingen kunnen komen, die voor alle bedrijfsgenoten bindend zijn, maar die dan ook door een grote meerderheid van de bedrijfsgenoten ge dragen dienen te worden. Dit gedragen worden door de bedrijfs genoten moet voortkomen uit 'n mening vorming, waarin de vrije organisaties uit het bedrijfsleven een allereerste rol dienen te spelen. Aan een vereniging als „De Nederlandse Bloemisterij" geeft heid, die veel verder gaat dan het mee- dat een bijzondere verantwoordelijk- benoemen van bestuurs- en commissie leden van de publiekrechtelijke organen. Men dient bij het nemen van besluiten, die in adviezen aan de PH.O.-organen worden verwerkt, ervan doordrongen te zijn dat zij op een uitvoerbare wijze het belang van de hele bedrijfstak moe ten dienen. Slechts door het bespreken van de vraagstukken in zeer brede kring, dus in de plaatselijke en regionale or ganisaties, is te bereiken dat een welover wogen meningvorming ten grondslag ligt aan de beslissingen van de P.B.O.- organen. Dr. Verhage stelde hierbij voorop, dat de bestuursleden van de P.B.O. organen ook dan nog naar eigen mening en naar eer en geweten aan een beslissing moe ten meewerken. Voor deze organen zag hij de verplichting, de tot beslissing' te brengen vraagstukken met het noodza kelijke documentatiemateriaal tijdig aan de vrije organisatie voor te leggen. Me ningvorming kan niet op korte termijn geschieden. ^fimAncnol veel mogelijk te versterken en is ook samenspel een steun gebleken Wanneer zowel de publiekrechtelijke als de vrije organisaties zich deze ver antwoordelijkheid bewust zijn, dan kan in een goed samenspel bereikt worden, dat publiekrechtelijke bedrijfsorganisa ties in de ware zin van het woord de belangen van de bedrijfstak dienen. In zo'n samenspel mag het geen rol spe len, van welke kant de initiatieven ko men of de nieuwe gedachten worden ontwikkeld. Nooit zal men de betekenis of de om vang van de eigen organisatie op de voorgrond mogen schuiven, met de be doeling met een dergelijke argumentatie de eigen mening de overhand te doen krijgen. De voorlichting van de vrije organi saties aan regering en parlement zal, omdat de verhouding anders is, an ders moeten zijn dan die aan de pu bliekrechtelijke organen. Dr. Verhage herinnerde aan de conclusie, waartoe het congres van de internationale Ka mer van Koophandel dit jaar gekomen is: het bedrijfsleven heeft een sterke regering nodig ,het wetgevend werk ver eist aan de andere kant het initiatief, de bekwaamheid en de ervaring van het particuliere bedrijfsleven. Iedere overheid moet het initiatief van het bedrijfsleven en ook van zijn privaatrech telijke organisaties aanmoedigen maar moet de taak van het georganiseerde bedrijfsleven als zodanig niet overnemen. Gevaar Sprekende over het verschijnsel „pres sure-groups" het woord wijst er vol gens hem al op dat het geen typisch Nederland verschijnsel is zei dr. Verhage het als een gevaar voor onze samenleving en daarmee ook voor het organisatiewezen te beschouwen, als or ganisaties uit het bedrijfsleven werkelijk „pressure groups" worden in die zin, dat zij met tot nu toe ongebruikelijke mid delen trachten hun zin door te drijven. Want wanneer zich verschijnselen voor doen die in onze maatschappij niet passen, komt daartegen op den duur een zo sterk verzet dat degenen die buiten hun eigenlijke taak gaan ook weer het gevaar lopen hun invloed te verliezen. Minister Marijnen herinnerde eraan dat de teeltbeperking in de bloemiste rijsector jarenlang het instrument is ge weest om evenwicht tussen produktie en afzet te krijgen. Hij verheugde zich er over, dat men in deze sector ook de gevaren van een te stringente teelrege- ling inziet en dat het Produktschap voor Siergewassen heeft besloten, per 1 janu ari het teeltrecht te verruimen. De vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" heeft zich met succes beijverd om de marktpositie van de kwekers zo voor de bloemenwin keliers en de ambulante handelaren. Als bijzondere door de bloemenhandel verleende service noemde de minister de „Bloemenexpres". Het idee daarvoor is uit Limburg gekomen en is op Europees en later op wereldniveau overgenomen HU ried de bloemisten aan, op de hoogte te blijven van de technische ontwikkeling bü teelt en bedrijfsuitrus- ting, zorg te dragen voor hoogwaardige kwaliteit en houdbaarheid van het pro- dukt, ook als de conjunctuur de afzet wat gemakkelijker maakt, en ervoor te zor gen dat de organisatie der veilingen „bü de tijd" is. Bij de propaganda zal men een open oog moeten hebben voor nieuwe moge lijkheden, die bijv. gelegen zijn in de toenemende belangstelling van de in dustrie voor bloemen en planten bij fa brieksgebouwen. Deze meest geïntensiveerde sector van het agrarisch bedrijfsleven, zo zei hij aan het slot van zijn rede, heeft de voortdurende belangstelling van de over heid. De voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden vond het van wijs inzicht getuigen, dat de vereniging ook goedkoop bloemen en planten binnen het dagelijks bereik in Verklaring Soevanna Prins Soevanna Phoema heeft giste ren na een veertig minuten durend ge sprek met Koning Savang Vatthana van Laos verklaard dat de kwcstie-Laos de finitief geregeld is. Het onderhoud vond plaats In het koninklUk paleis te Loeang Prabang. Prins Soevanna toonde zich zeer vol daan. Hij schijnt de vorming van een coalitieregering, waarmee hij officieel door de Koning belast is, nog slechts als een kwestie van formaliteit te be schouwen. Soevanna zei contact op te zullen nemen met Prins Boen Oem en Prins Soevannoevong voor een eind- overeenkomst. Wanneer de regering wer kelijk gevormd is zal Prins Boen Oem zijn ontslag indienen. Prins Soevanna zei te hopen dat alles binnen een week geregeld zal zijn. Vandaag zou hij naar de Vlakte der Kruiken vertrekken voor een nieuwe bijeenkomst der drie prin sen. onze straten en aan onze huisdeuren heeft gebracht. Weer die bloem! Een byzonder belangrijke taak zal het ook zijn, de liefde voor levende planten en bloemen niet verloren te la ten gaan en ervoor te waken dat de le venloze namaakbloem zich geen plaats verovert in „onze helaas, reeds te vaak, van smakeloze namaak overspoelde huis kamers". Jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, voor zitter van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gewaag de van het initiatief van zijn maatschap- WEGGEBRUIKER KOENRAAD De gister in Delft gehouden provin ciale verkeersdag is besloten met een forum, dat onder leiding stond van mr. J. Klaasesz, Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland. In zijn antwoord aan een der vragenstellers hekelde mr. Klaassesz het wat hij noemde „infan tiele gedrag van vele weggebruikers", dat zich b.v. uit door tijgers en andere beesten, die door de achterruit van de auto liggen te kijken of popjes die voor de ruit heen en weer bengelen. Infan tiel is ook het gedrag van automobili&- ten, zei hij. die op snel verkeerswegen huwelijksaanzoeken doen en bromfiet sers. die twintig maal op een avond hetzelfde blokje rijden. Het zou een mooie taak zijn voor tekenaars van spotprenten om de mensen die zich zo infantiel gedragen op de hak te nemen door deze uit te beelden in een strip verhaal en ze dan b.v. Koenraad te noe men", aldus mr. Klaasesz. pij om de mogelijkheid van het organi seren van een nationaal kampioenschap bloemschikken te onderzoeken. Zij weet zich daarbij gesteund door de volkstuin- dersorganisaties en hoopt ook op de steun van ,De Nederlandse Bloemiste rij (Van onze correspondent in Bonn) De kabinetsformatie in Bonn is in een beslissend stadium gekomen, sinds gisteren Bondskanselier Ade nauer met de liberale partij-voor zitter Mende een gesprek heeft ge voerd over de bezetting van de mi nisteriële zetels en vooral over de vraag, wie het kanselier schap in de nieuwe regering op zich zal nemen. Eigenlijk is dit laatste meer een vraag naar het „hoe" dan naar het „wie". De christen-democraten en hun par tij-voorzitter Adenauer staan er op dat de nieuwe kanselier weer Konrad Ade nauer zal heten. De liberalen willen dat eventueel wel slikken, maar eisen dat Adenauer dan vriendelijk zal beloven vóór het voorjaar van 1963 af te treden. De 85-jarige voelt er echter niets voor en heeft als enige concessie verklaard dat hij niet de volle vier aar. tot de nieuwe verkiezingen, zal aanblijven. Wellicht dat liberaal Mende met deze concessie tevreden zal zijn.i ndien hij zijn andere wensen, namelijk met be trekking tot de ministeries van Finan ciën, Justitie en Verkeer, vervuld zou zien. Maar langzaam maar zeker begint nog een ander element groot belang te kry- gen: de weerstand binnen de liberale partij tegen Mendes ommezwaai, toch met Adenauer in zee tee gaan. Het liberale partybestuur van Slees- wyk-Holstein heeft zich al officieel uit gesproken tegen samenwerking met Adenauer, onder welke omstandigheden dan ook, Hamburg is daarin gevolgd, in Hessen en Neder-Saksen aarzelt men nog en in Noord-Rijnland Westfalen, tot nu toe het bolwerk van Mendes macht, dreigt ook een meerderheid te ontstaan tegen een coalitie onder Ade nauer. Zaterdag komt het landelyke Bonds- bestuur van de liberale party bijeen om een beslissing in de kwestie te ne men. Valt die uit tegen Adenauer, dan is de formatie weer op het nulpunt te ruggekeerd en kan de heer Erich Men de zyn koffers wel pakken. De Shell op Java breekt af.. De Shell is kortgeleden begonnen met het afbreken van bepaalde delen van haar gebouwen waaronder een raffina derij, te Tjepoe, in Oost-Java, omdat het olieveld aldaar niet voldoende meer opleverde. De Indonesische regering is toen, op verzoek van de vakbonden van arbeiders die werkzaam zijn in de olie- bedrfyven tussenbeide gekomen en heeft stopzetting der afbreekwerkzaamheden gelast. Oekar Bratakoesoema, vice-voorzitter van Soekamo's raad voor nationale plannen heeft nu op een bijeenkomst van de vakbond van arbeiders in de oliebedrijxen verklaard voorstander te zijn van overneming door de Indonesi sche regering van de Shell-bedrijven te Tjepoe. Hij verklaarde de regering de wenselijkheid hiervan ander ogen te zullen brengen. Koningin Juliana ontving dr. B. R. Sen Gistermiddag is uit Rome de directeur- generaal van de voedsel- en landbouw organisatie van de VN, dr. B. R. Sen op Schiphol aangekomen. Dr. Sen, die kort na zyn aankomst door Koningin Juliana te Soestdijk werd ontvangen, komt op uitnodiging van de Novib (Nederlandse organisatie voor internationale bij stand), die maandag met haar anti- honger-actie begint. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, zal vanavond dr. Sen te Oegstgeest een diner aanbieden. Volgens dr. Sen is het grootste nut van de FAO dat men de regeringen heeft „wakker gemaakt" over het probleem „honger". Vele regeringen hebben in hun vijfjarenplannen de landbouw op een der eerste plaatsen gezet. „En dat is precies hetgeen wij beogen". Dr. Sen hoopt morgen naar Rome terug te keren waar hij zijn bureau heeft. De hele kabinetsformatie geeft overi gens niet bepaald een verheffende aan blik. Ronduit kras is het dat liberalen noch christen-democraten ook zelfs maar geppgd hebben met de socialis ten te praten over hun denkbeelden over een kabinetsvorming. De SPD vertegen woordigt toch 36 pet van de Westduitsa kiezers en haar denkbeeld om een rege ring van drie partijen te vormen met het oog op de internationale spanning lijkt voor ieder weldenkend mens toch enige overweging waard. Maar dat vindt men in Bonn niet. Daar spelen alle ge sprekken zich nu al weken af tussen de sluwe Adenauer en de zenuwachtige Mende, die al een keer bijna wenend heeft verklaard dat hij zo moet opassen omdat hij anders er weer tussen wordt genomen. Neen, Mende als politicus is tot nog toe geen succes. 1 Bij vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Gra- venhage van 5 oktober 1961, gewezen in de zaak van de gemeente Katwijk, wier zetel is gevestigd te Katwijk, ten deze vertegenwoordigd door haar burgemeester, Hen drik Duiker, wonende te Kat wijk EISER, tegen: Cornells Francken Senior, wonende te Katwijk aan den Rijn, gemeente Katwijk, GEDAAGDE, is uitgesproken de onteigening ten name van de gemeente Katwijk van het perceel ka dastraal bekend gemeente Katwijk sectie B, nummer 4403, vrij van alle lasten en rechten met bepaling van het te de zen door de gemeente Kat wijk aan gedaagde te betalen bedrag der schadeloosstelling op f2.587.—. met veroordeling tevens over voormeld bedrag aan gedaag de te betalen een rente tot het voor het Grootboek voor de Wederopbouw geldende percentage, ingaande op 15 maart 1961 en eindigende op het tijdstip der betaalbaar stelling. De Officier van Justitie, VAN DOESBURGH. Bij vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Graven- hage van 5 oktober 1961, ge wezen in de zaak van: de gemeente KatwUk, wier ze tel is gevestigd te Katwijk, ten deze vertegenwoordigd door haar burgemeester, Hendrik Duiker, wonende te Katwijk, EISERES, tegen: 1. de vennootschap onder firma „I. Schaddee van Doorn en Zonen", gevestigd te Kat wijk aan Zee, gemeente Kat wijk, 2. Izaak Schaddee v. Doorn Czn., wonende te Katwijk aan Zee, gemeente Katwijk, 3. Comelis Schaddee van Doorn Izn., wonende te Kat wijk aan Zee, gemeente Kat wijk, 4. Izaiik Schaddee v. Doorn Izn., wonende te Katwijk aan Zee, gemeente Katwijk, GEDAAGDEN, is uitgesproken de onteigening ten name van de gemeente Katwijk van de twee percelen kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie B, nummers 55 en 54, vrij van alle lasten en rechten, met bepaling van het bedrag der schadeloosstelling door de gemeente Katwijk te betalen aan gedaagden op f 17.121.25 met veroordeling tevens van eiseres over voormeld bedrag aan gedaagde te betalen een rente tot het voor het Groot boek voor de Wederopbouw geldende percentage, ingaande op 15 maart 1961 en eindigen de op het tijdstip der betaal baarstelling. De Officier van Justitie, VAN DOESBURGH. Kraaierstraat 10 - Telefoon 22356 PHILIPS Op fiw scherm, Ja. Want als u dat wenst, ontvangt u van ons gratis een Philips televisietoestel op proef. Néém die proef en zie "hoe voortreffelijk de kwaliteiten van Philips televisie zijn. Beeld en geluid natuurgetrouw. Een lust voor oog en oor. En de speciale programma's zetten uw kijkplezier extra luister bijl Wij lonen u gaarne onze collectie, dienen u van advies en staan in voor een uitstekende service. Tien jaar N.T.Sdat is een felicitatie waard. Mogen wij <t straks feliciteren met uw nieuwste aanwinst... Philips televisie! Een van de vele modellen uit de grandioze serie Philips televisie In prijzen vanaf 2 645.- Een oud spreekwoord. Maar wie nadenkt blijft het er mee eens. En iedereen zal beamen, dat ook het genieten van lekkere koffie een onmisbaar onderdeel is van de gezellige sfeer. Lekkere koffie dat is Douwe Egberts koffie het fijnste van de plantages, op een speciale manier gebranden, door de grotevraag, altijd vers bij uw winkelier in voorraad. <2 Fijne Dessert 4$ Rood Merk De koffie voor fijnproevers. De kwaliteitskoffie werkelijk Iets bijzondere. bij uitstek. Pak Pak van 250 g 1.80 van 250 g 1.48

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13