PUBLIEK HOONDE HARKO KOKMEYER Volleybal prognoses Comité-Preston Cobb beëindigt zijn actie DAAROM KOOP IK LINNEN..! (LINNEN HEEFT ALLÉÉN VOORDELEN!) Schot John McCormack Europees kampioen in middengewicht frm Overtuigingdat de jongen niet ter dood zal ivorden gebracht Ongericht 1 maart 1860 Woensdag 18 oktober 1961 Vierde blad no. 30480 Op een weinig eervolle wijze heeft de Nederlandse middenge- wichtkampioen Harko Kokmeijer onder de ogen van ruim 9000 Brit ten in de Wembleypool te Londen zijn hoop op de Europese midden- gewichttitel verspeeld. De Neder lander was kansloos tegen de Brit se kampioen, de Schot John „Cowboy" McCormack, in het de volle 15 ronden durende gevecht, Dat Kokmeijer geen eind kon maken aan de rij van vergeefse Nederlandse pogingen om een Europese titel naar ons land te halen (Giel de Roode, Luc van Dam, Wim Snoek, Bep van Klave ren en Willy Schagen gingen hem na 1945 voor), was natuurlijk vervelend voor de Amsterdammer. Maar nog erger is, dat hij de kans had om voor onze professionals de Britse markt weer open te breken. Het resultaat van dit gevecht was evenwel precies tegenovergesteld. Toen Kokmeijer de eerste negen ron den lang bleef volharden in een verde digende tactiek tegen de rechtsvoor- staande Schot, begon het publiek de Ne derlander te honen. Dat hy daarna toonde toch wel meer te kunnen, hielp Kokmeijer en zijn Nederlandse collega's niet meer. Het Londense publiek heeft voorlopig genoeg van de boksers uit onze omgeving. s Het leek of de Amsterdammer in de eerste ronde het terrein wilde verken nen. Af en toe plaatste hij een plaag stootje van links, maar het grote werk kwam van de zijde van de Schot. Deze bleef ook in de volgende ronde in de meerderheid en bracht Kokmeijer even in het nauw met een rechtse in het ge zicht. Beheerster Kokmeijer vocht we leven terug, maar McCormack bleef de man, die het ge vecht maakte. Hij bokste veel beheerster dan twee jaar geleden tegen Terry Dow- nes. Na de vierde ronde, die weinig slag wisselingen te zien had gegeven, geloof den honderden toeschouwers het wel en verlieten de zaal. Het patroon bleef het zelfde: McCormack deed ijverige pogin gen om de hechte verdediging van de Amsterdammer te doorbreken, slaagde zo nu en dan erin een paar goede treffers te olaatsen, maar gevaarlijk waren die toch niet. Daartegenover stelde Kok meijer maar heel weinig. Het was toch nog een verrassing, toen McCormack in de zesde ronde de Ne derlander met een rechtse hoek op de Het programma voor de Leidse over gangsklasse-ploegen luidt voor deze week als volgt: Dames: Donderdagavond. Gymnasium: De KangeroesZVC 2 (8 uur)De Prof. W«kDES (9 uur). Heren Vrijdagavond, Gymnasium: De Prof. Wjjk 2—Punch (8 uur)De Prof. W\jk 1 »-VVS (9 uur). Zaterdagmiddag, Katwijk, Chr. Techn. School, Nieuwe Duinweg: KVCKange roes (4.30 uur). De belangrijkste wedstrijden zijn on getwijfeld de plaatselijke krachtmetin gen tussen Prof. Wyk 1 en VVS en KVC en Kangeroes. Met de nodige voorzich tigheid zouden we Prof. Wijk 1 en KVC als de winnaars willen tippen. T.a.v. Prof. Wijk 1VVS is die voorzichtigheid geboden omdat Prof. Wijk 1 het, naar wij vernemen, hoogstwaarschijnlijk zon der Bas Leurink zal moeten stellen en dat scheelt voor de blauwwitten een slok op een borrel. Gelukkig is, alle geruch ten over een niet meer voor Prof. Wijk uitkomen ten spijt, Frans Sieval wel van de partij. Zijn smashkracht zal Prof. Wijk 1 tegen een naar onze mening aan merkelijk sterker geworden VVS uitste kend kunnen gebruiken. Een fel be twiste partij zal deze derby worden. De punten zullen duur gekocht worden, maar de solide formatie van Prof. Wijk zal het laatste woord hebben. Hoe gaat Kangeroes in deze compe titie varen nu de smashmachine Jacques de Vink zijn daverende klappen uitdeelt bij DES? Kangeroes zal alle krachten dienen in te spannen om het hoofd bo ven water te houden. Karamoy c.s. kun nen tegen KVC, dat uiteraard nog de routine mist, in de eerste competitie ontmoeting kostbare punten binnen halen. De service zou in dit duel wel eens van overheersende betekenis kun nen zijn. De Prof. Wijk-reserves hebben het geluk op eigen terrein tegen het Delftse Punch te kunnen aantreden. Het is bekend dat de Delftse studenten thuis veel beter voor de dag komen dan uit. Er zit voor Prof. Wijk 2 een goede kans in op een zege, mits men het hoofd koel houdt en .ch niet laat verleiden met het „rommelwerk" van Punch mee te doen. Voor de Kangeroes-dames menen we op winst te mogen rekenen tegen ZVC 2. Techniek bezitten de Rotterdamse da mes bepaald niet in ruime mate. Ent housiast zyn ze wel en Kangeroes zal d kaak naar het canvas zond. Kokmeijer had zich echter bij de achtste tel her steld en hield toen stand onder de storm loop van de Schot. In de zevende ronde begon het publiek vooral Kokmeijer uit te fluiten. Men sprak er schande van, dat hij en niet de Hongaar Laszlo Papp voor het titel gevecht was aangewezen. Onze landge noot verspeelde het laatste beetje sym pathie tegen het eind van de negende ronde, toen hij voorwendde dat McCor mack hem op de nieren zou hebben ge raakt. Hij kreeg in zijn hoek heel wat te ho ren van Piet Termeulen en het was als of de Amsterdammer wakker was ge schud. Als een leeuw Hij begon in de tiende ronde als een leeuw te vechten, plaatste twee goede rechtsen op de kaak, maar verloor zijn puntenwinst in een slotoffensief van Mc Cormack. Het gevecht werd nu wat at tractiever. In de twaalfde ronde kwam Kokmeijer weer enkele malen goed door, maar er volgde geen afwerking en uit eindelijk bestond er geen twijfel over: McCormack bleef de beste bokser. Alleen een wonder kon de Nederlander nog aan de titel helpen, maar wonderen geschie den tegenwoordig zo weinig. Kokmeijer kwam in de veertiende ronde zelfs nog danig in gevaar na een wilde rechtse hoek, waardoor zijn linkerwenkbrauw werd opengehaald, maar hij kwam ook deze ronde door. Het publiek schreeuwde om een knock out, doch McCormack was hiertoe niet in staat. Toen het einde kwam, behoefde de Franse scheidsrechter Bernard Mas cot geen seconde te aarzelen. Hij hief onmiddellijk de hand van McCormack op: de Schot was Europees kampioen. VOETBAL Meer (lan 100.000 toeschouwers bij liclitwedstrijd Meer dan 100.000 toeschouwers om precies te zijn 104.679 trokken gister avond de bij kunstlicht gespeelde vriend schappelijke wedstrijd in Hampden Park te Glasgow tussen de Glasgow Rangers en Eintracht Frankfort. Het was het grootste aantal dat ooit in Schotland een lichtwedstrijd bijwoon de. Overigens werd de wedstrijd voor de Schotse kampioenen sportief geen suc ces. Zij leden hun eerste nederlaag in dit seizoen, namelijk met 2—3. na bij de rust reeds een achterstand van 02 te hebben gehad. Pas nadat de Duitsers de score tot 0—3 hadden opgevoerd, vie len de twee Schotse doelpunten. Overigens blijken de Rangers moeilijk tegen Eintracht te kunnen spelen. In de halve finales van he;, toernooi om de Europa Cup van het seizoen 1959/60 verloren de Rangers ook beide keren van Eintracht met 61 te Frankfort en met 63 in Glasgow. Centrale training Muller en Bennaars detlen niet mee Met dertien van de zestien geselec teerde spelers heeft de bondscoach van de KNVB, Elek Schwartz, gistermiddag in het Bossche stadion „De Vliert" de voorlaatste centrale training gehouden voor de wedstrijd HongarijeNederland op "fcondag a.s. Ondanks het donkere, gure herfstweer nam de training, die onder voortdurende regen werd gehouden, de vastgestelde anderhalf uur in beslag. Elek Schwartz werd opnieuw teleurgesteld, nu door het feit dat Muller en Bennaars beiden wel aanwezig waren, doch op advies van bondsarts Pannekoek niet meetrainden, aangezien de Ajaxied door griep werd geplaagd en lichte koorts had, terwijl Bennaars vanwege een lichte beenbles sure beter rust kon houden. Donderdag, na afloop van de laatste training in het Olympisch Stadion te Amsterdam, zal Elek Schwartz het Ne derlands elftal samenstellen. Jozsef Bozsik zondag niet van de partij Jozsef Bozsik, met zijn 97 interland wedstrijden de veteraan van het Hon gaarse voetbalelftal, zal zondag niet tegen Nederland kunnen spelen. In de zondag gespeelde competitiewedstrijd blijkt' Bozsik een spier te hebben ver rekt en tijdens een gisteren gehouden oefenpartijtje had hij zoveel last van zijn blessure, dat hij uit de selectieploeg is gehaald en vervangen door Kuharszky. Bozsik speelde kortgeleden tegen Oosten rijk nog een voortreffelijke wedstrijd. N.-lerlandGriekenland met vechtpartij Noord-Ierland heeft gisteren in een wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1962 te Belfast met 20 gewon nen van Griekenland. De ruststand was 10. Door deze uitslag werd West- Duitsland, dat met deze twee landen in een groep was ondergebracht, zeker van een plaats in het eindtoernooi. De wed strijd te Belfast werd ontsierd door een Incident. Na een algemene vechtpartij werden de Noordierse rechtshalf Nichol son en de Griekse linksbinnen Sitheris van het veld gezonden. De stand in groep 3 van de Europese zone luidt nu: 1. West-Duitsland 3 3 0 0 6 94 2. Griekenland 3 1 0 2 2 2—6 3. Noord-Ierland 4 1 0 3 2 7—8 Ir. van Emmenes verzorgt commentaar in Boedapest Ir. A. van Emmenes is commentator bij de televisie-reportage die de N.T.S. zon dag geeft van de voetbalwedstrijd Hon garije—Nederland in het Nepstadion in Boedapest. Zoals bekend, zal volgende week woensdag de NTS de wedstrijd Portugal Engeland op het scherm brengen, waarbij het commentaar zal worden ver zorgd door Leo Pagano. Leidse Bridgeclub DDS Voor de parencompetitie zijn drie ron den gespeeld en de stand luidt thans: Groep Zwart: 1. Leenhouts—Kuilman 187.50, 2. Hr en mevr. Eichhorn 187. 3. Van der MeerVerboog 175.50, 4. da mes v. d. Valk—Schneider 148.—, 5. Plouvier sr.Langemeijer 145.50, 6. da mes Van ZijpVerboog 144.50, 7. Par- mentierde Pree 143.50, 8. dames van Berge Heneg—Petersen 13.—, 9. Hr en mevr. Krul 137.10. dames Verstraa- tenden Holder 123. Groep groen: 1. mevr. Beeker—Baggen 167.77, 2. mevr. Cleveringa—dr. Borlefs 164.25, 3 van Leeuwenv. d. Voort 160. 4. VellengaBrouwer 157.50, 5. dames Visser—van der Meer 151.42, 6. dames Seis—van Alphen 150.87, 7. mej. Nagel- Scholvinck 149.13, 8. dames Kuilman- Zandvliet 146.15, 9. dames Guldemond- Aalbersberg 138.38, 10. dames Brouwer— Vellenga 126.29, 11. Hr. en mevr. Hage- man 116.25. ATLETIEK Geen winterslaap voor De Bataven Het atletiekseizoen moge grotendeels voorbij zijn. voor de „Bataven" is door haar technische commissie een pittig „overwinbaringsprogram' opgesteld dat er als volgt uitziet: 28 oktober: technische middag Sintel- baan, 2 uur; 4 november: training te Duinrell, 2,30 uur; 18 november: techni sche training sintelbaan; 19 november onderlinge veldlopen Leidse Hout: 25 november: training te Duinrell; 9 de cember: training te Duinrell; 16 decem ber. technische middag sintelbaan; 17 december: onderlinge veldlopen (voort zetting op 14 januari) Voor de veldlopen geldt de z.g. schaats- puntentelling: het aantal seconden over de 1500 en 3000 meter wordt door 3 resp. 6 gedeeld; de uitkomst wordt bij de 500 meter tijd geteld; winnaar is hij met het minste aantal punten. De heer B. v. Lavieren, gediplomeerd KNAU-trainer, leidt de „Bataven"-trai- ningen. teugels dus niet moeten vrezen, voordat het laatste punt is gescoord. Intussen zal de door ons verwachte Kangeroes- zege niet zonder setverlies tot stand komen. Prof. Wijk (dames krijgt het meteen goed te verduren. Het pas uit de hoofd klasse gedegradeerde DES zal ongetwij feld alles op alles zetten om zich in de volgende competitie weer onder de top te scharen. Technisch is de Haagse ploeg sterker, maar tactisch heeft zy ons nooit bijzonder kunnen imponeren. Er worden nogal wat onverantwoorde smashes geslagen. „Attent zijn op het Blok" lijkt ons het devies voor Prof. Wijk tegen DES. Leids judoleraar promoveerde: 4e dan De heer W. Luiten, directeur van Sportschool Luiten is te Amsterdam ge promoveerd tot 4e Dan, nadat hij hier toe het examen met goed gevolg had af gelegd voor de Gradencommissie van de Nederlandse Jiu-Jitsu en Judo Bond en de Japanse technisch adviseur van deze bond, de heer Haku Michigami-7e Dan. Koersen Hilversiun De resultaten van de gisteren gehouden draverijen luiden: Amigo-prijs: 1. Alja Scotch (W. L. Dood- hagen) (1-37.5); 2. A Reine Klnley; 3. Aruba. Tot.: wi. f 10.40, pl. 2.10, 1.60, 1.40, cov. 4.30, koppel 5.70. Amora Guy-priJs: 1. Zingaro (P. A. Stro per) (1.30.3); 2. Zignor van H; 3. Zephyr Scotch. Tot.: wi. f2.90, pl. 1.40, 1.80, 2.70, cov. 6.60, koppel 5.00. Amor du Commerce-prijs: 1. Zus Hanover (J. Zeeman) (1.30.6); 2. Yec; 3. Yvonette. Tot.: wi. f3.70, pl. 1.90, 4.70, 4.20, cov. f 10.10, koppel 3.80. Amor Hollandia-prys: 1. Yna van Barke (J. Wagenaar) (1.31.4); 2. Yannette Pa- rlsienne K; 3. Ydolius. Tot.: wl. f7.60, pl. 2.00, 1.90, 1.70, cov. 7.30, koppel 20.30. Amazone Norhtgo-prijs: 1. Zalkestis van E (J. S. van Leeuwen) (1.28.9); 2. Zola S; 3. Zeno. Tot.: wi. f3.10, pl. 1.20, 1.10, cov. 3.80, koppel 3.80. Amour de Mltzl-prijs: 1. Winifred Hol- landia (J. Zeeman) (128.3); 2. Winston Spencer; 3. Windy Hanover. Tot.: wi f 5.30, pl. 2.20, 2.40, 2.00, cov. 8.20, koppel 5.20. Anaconda-prijs: 1. Uranus Koff (P. M. Smit) (1.26.3); 2 Victor Hanover; 3. Vita Kinlcy. Tot.: wl f5.40, pl. 2.30, 2.90, 3.60 cov. 7.00, koppel 10.40. Totale omzet f 67.734,50, De bekende Quick Boys-speler Leen Aandewiel is gisteren te Kat wijk met mej. Jannie Pluimgraaff in het huwelijk getreden. Het ge hele eerste eljtal van de Katwijkse blauwwitten woonde de plechtig heid bij. (Foto LD./Jaap van Du(Jn, Katwijk-Z.) TAFELTENNIS Scylla wacht zware bekerfinale Het laat zich aanzien dat de finales om de tafeltennis-bekers van de afdeling Den Haag ditmaal spannender zullen zyn dan ooit te voren. Bekerhouder W.I.B.O. zal het bij de heren in de ere klasse moeten opnemen tegen het Leidse Scylla, dat zich vorige week in de finale speelde door een knappe 5—4 zege op het sterke Batswingersteam. In letterlijke en figuurlijke zin was Bakker de grote man door zijn 3 over winningen op Bouwens, Hoefnagel en Klein. Deze Leidenaar blijkt wel in bijzondere vorm te zijn getuige ook diens zege bij de recente Open Neder landse Kampioenschappen op Alois Ehrlich, de Fransman die zowel in 1950 als in 1956 de titel van (open) Neder lands kampioen mee naar Parijs nam. De Wibo-spelers Hogendoorn, Brons geest en Stulemeyer zullen erop ge brand zijn de successenreeks van Bakker te onderbreken. Maar met assistentie van routenier Wil van Zoelen en van de jonge, technisch knap spelende V. d. Laaken, zal het Scylla mogelijk moeten zyn haar clubnaam voor de eerste maal in de beker te laten graveren. Bij de dames treedt ook het eerste team van W.I.B.O. aan voor de finale. Niet tegen de finahste van vorig jaar, Expressies: Voka Berrelty Dit merk It uw garantl® LkLkL LINNEN Daad begaan in een vlaag van angst „Wij zijn uit Georgia teruggekeerd met de overtuiging, dat de jongen niet ter dood zal worden gebracht", was de conclusie van mr. B. W. van Houten, vice-president van de rechtbank in Arn hem, gistermiddag op een persconfe rentie van het comité-Preston Cobb, dat met deze bijeenkomst zijn actie om de 15-jarige negerjongen Preston Cobb van de elektrische stoel te redden, afsloot. Mr. Van Houten heeft met mevr. mr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom een reis van twee weken door de Ver. Staten gemaakt en daar gesproken met velen, die direct of indirect by het proces zyn betrokken. Hun uitzending werd moge lijk door vele merendeels kleine giften van Nederlanders, die geschokt waren door de strengheid van het von nis. „Niet alleen in Nederland was men geschokt", zo vervolgde mr. Van Houten, „ook in het noordelijke deel van de Verenigde Staten had men niet ver wacht dat de wet zo zou worden toege past. Maar er zijn aanwijzingen dat een nieuwe behandeling ook nieuwe aspecten naar voren zal brengen. Het voor-onder zoek is te summier geweest en hettem- po van de berechting te snel. Tijdens ons bezoek aan Atlanta, waar het proces wordt gehouden, hebben wij de juristen er vooral op gewezen dat een jongen van 15 jaar eenvoudig niet in staat is om alle consequenties van zijn daad te overzien en daarom niet aan sprakelijk kan worden gesteld voor zijn misdaad. Voor dit aspect is beslist meer begrip gekomen. Een andere factor is dat men in Georgia geschrokken is over het hoge aantal doodvonnissen, dat in de laatste jaren is uitgesproken. Geluk kig gaan nu in deze staat meer stemmen op tegen de doodstraf". Mevr. Diemer-Lindeboom is van me ning dat de rassentegenstellingen in de ze kwestie ook een rol hebben ge speeld. „De verhoudingen tussen blank en zwart zijn na de geforceerde inte gratie van de laatste jaren scherp toege spitst". Hot was dan ook om die reden dat de beide afgevaardigden van Williams spreekt met FLN-leiders De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Afrikaanse aangelegenheden, Mennen Williams, heeft gisteren in Tunis geluncht met de Tunesische minister van Buitenlandse Zaken Sadok Mokkadem. Ook de minis ters van Buitenlandse Zaken en van Voorlichting van de Algerijnse regering in ballingschap Saad Sahlab en Moham med Jazid, waren aanwezig. Williams is zondag voor een bezoek van vier dagen in Tunis aangekomen. Hij heeft gisteren een ontmoeting ge had met president Bourguiba. Williams heeft volgens een officieel communiqué gedurende drie uur „niet- protocollaire besprekingen" gevoerd met Jazid en Dahlab, wier functies niet wer den genoemd. VOETBAL ASC tegen UVS-combinatie Zondagmorgen om 11 uur speelt ASC op het terrein aan de De Kempenaer- straat een oefenwedstrijd tegen een UVS-combinatie, die als volgt binnen de lijnen komt: Van Putten. Koreman, Keizer, E. van Duyl, v. d. Star, Balkhoven, Kooren, Zuma, Van Delft, Starp en Regeer. Radioreportage van F eyenoord-Spurs Om aan de grote belangstelling voor de wedstrijd Feyenoord-Tottenham Hotspur voor de tweede ronde van de Europa Cup tegemoet te komen zal de VARA op 1 november a.s. van 20.00 tot 22.00 een rechtstreekse radioreportage van deze wedstrijd verzorgen. D.D.C., doch tegen Unitas, dat in de halve finale verrassend met 7—2 van DDC won. Bij de 3/4-klasse dames komt het eerste damesteam van Treffers (Roelof- arendsveen) in de finale uit tegen een reserveteam van Unitas. In de heren 1/2-klasse zal de finale gaan tussen de winnaars van de ont moetingen Batswingers D—NKFA en Scylla C—TOV A (Noordwyk). Bij de 3/4-klassers staan in de halve finale tegen elkaar VW C (Leidschendam) ATTC C (Alphen) en Reflex (Lisse)— Batswingers G. het comité bij de blanke bevolking wan trouwen ontmoetten („hoe bent u aan het geld gekomen?"), maar later wak men unaniem getroffen door de onzelf zuchtige missie. De heer Van Houten en mevr. Die- mer hebben gedurende hun bezoek vele contacten gelegd, o.a. met de moeder van Preston Cobb, een primitieve neger vrouw, de jongens zelf, juristen, jour nalisten, de officier van justitie en zelfs met twee van de drie leden van de „Par- rion ansa parole board", die in de laatste instantie beslist over een eventueel gra tieverzoek. Hun indruk is dat Preston Cobb zijn daad in een vlaag van angst heeft begaan, de jongen zou in de laat ste weken aanmerkelijk rustiger zijn geworden. Advertentie veet VRAAGT UW HORLOGE» Bestand in Katanga nog niet van kracht De overeenkomst tot staken van het vuren in Katanga, getekend door Khiari en^Tsjombe, zal niet van kracht worden vóórdat zy in de Verenigde Naties in New York is geratificeerd. Dit is door de functionarissen van de V.N. in Elisa- bethstad en de Katangese regering ge zamenlijk besloten. Waarschijnlijk zal de overeenkomst morgen worden geratifi ceerd. De komende 48 uur wordt een status quo aangehouden. De minister van Buitenlandse Zaken van de centrale Kongolese regering, Jus tin Bomboko, heeft gisteren tijdens een persconferentie de overeenkomst tot staken van het vuren tussen Katanga en de V.N. openlijk veroordeeld. Bij de overeenkomst wordt voorzien in uit wisseling van gevangenen en het terug trekken van de troepen der V.N. uit enige posities in Katanga. Bomboko zei dat de Kongolese regering zich het recht voorbehoudt de zaak voor de Veiligheids raad te brengen. (De overeenkomst moet nog door de adviescommissie van de V.N. voor Kongo geratificeerd worden). Bomboko herhaalde dat wanneer de actie der V.N. niet slaagt „wij bereid zijn alle middelen te gebruiken om de af scheiding van Katanga ongedian te ma ken en de territoriale integriteit van het land te verzekeren". Bomboko ontkende categorisch dat de Konyolese regering door communisten zou worden overheerst. „Het Westen moet begrijpen dat wij anti-communis tisch zijn en onze vrijheid wensen te be houden". De V.N. hebben volgens hem de plicht niet alleen de afscheiding van Katanga ongedaan te maken maar ook om de orde in Kongo te handhaven en alle „schadelijke buitenlandse invloeden" op te heffen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7