Wereld geschokt door de Russische super-kernbom Clasina Bunschoten door twee neefjes vermoord... Parijs opgeschrikt door oproer' van Algerijnen Amerikaans beroep op Moskou af te zien van gevaarlijke explosie WEERBERICHT Jongens wilden wraak nemen Tienduizend arrestaties Inbeslagneming „Noord-Holland" opgeschort (§uc/ ?fUe\ ieuws< Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 No. 30480 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie. 25041; Redactie: 21507 Amerika heeft een beroep gedaan op de Sowjet-llnie af te zien van een proef met een kernbom van vijftig megaton, zoals door premier Chroesjtsjow gisteren in een grote rede in Moskou aangekondigd. Deze proef zou, aldus de Russische premier, aan het eind van deze maand worden gehouden. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat Amerika sinds 1957 in staat is dergelijke bommen te vervaardigen, maar dat zij niet van essentieel belang zijn voor de Amerikaanse defen sie. De proef „kan slechts een niet door de Sowjetrussische leiders genoemd politiek doel dienen". De hoeveelheid radio-actieve neerslag van de afgelopen weken zal nog toenemen, aldus de verklaring van het Witte Huis. Een bom van 50 megaton (50 miljoen k.g. TNT) heeft een kracht, welke 2.500 maal zo sterk is als de atoombommen, die in 1945 op Hirosjima en Nagasaki zijn geworpen. De kracht van alle bommen, welke de Amerikaanse en Britse luchtmacht in de tweede wereldoorlog op Duitsland en de bezette gebieden hebben geworpen, bedroeg nog geen twee miljoen ton, dus slechts één vijfentwintigste deel van de kracht van de Russische. Steden als New York, Londen en Parijs zouden met één slag vernietigd kunnen worden en de gevolgen zouden op 40 a 50 k.m. van het centrum nog merkbaar zijn. Hoe reageert Parijs op intrekken van Eerlijns ultimatum? Volgens de Amerikaanse kernfysicus dr. Ralph Lapp zou het voor mensen, die in een gebied van IVi miljoen vier kante km. wonen, gevaarlijk zijn naar de lucht te kijken, willen zij geen be schadiging van het netvlies oplopen. De bom zal een gat slaan van 120 meter diep en 2.5 km. breed. Binnen 15 km. afstand zullen alle stenen huizen worden vernie tigd en binnen 25 km. van het centrum zullen ook alle houten huizen verwoest worden. Binnen 11,5 km. zal elk levend wezen worden gedood. Tot op 75 km. af stand zullen de bewoners van het ge troffen gebied tweedegraads-brandwon den oplopen, aldus dr. Lapp. Hij meent dat, afhankelijk van het weer, 25.000 tot 50.000 vierkante kilometer besmet zal worden met radio-actieve neerslag. Volgens Amerikaanse deskundigen is de uitwerking van een kernbom van 50 megaton geringer dan die van twee bommen van 20 of 25 megaton, die zich reeds lang en in een tamelijk grote hoe veelheid in de Amerikaanse arsenalen bevinden en die alle super-bommenwer pers van het Amerikaanse „strategische luchtcommando" kunnen vervoeren. Vol gens de Amerikaanse deskundigen heeft de ervaring aangetoond, dat de grootste kracht van een waterstofbom omstreeks 15 megaton ligt. Protest in Londen Vijf aanhangers van het „Cimité van 100" van Lord Russell begaven zich gis teravond naar de Sowjetrussische am bassade in Londen en verklaarden dat zij het gebouw niet zullen verlaten, voordat zij de verzekering zouden hebben dat de 50-megaton bom niet tot ontploffing zal worden gebracht. Zij betraden het ge bouw als normale bezoekers. Meer dan drie uren brachten vier van de vijf (één had de ambassade verlaten) door in de comfortabel ingerichte wacht kamer van de ambassade, waar zij tot ver na middernacht vertogen bleven richten tot de verbouwereerde ambassa de-functionarissen, die tenslotte de hulp van de politie maar inriepen. Deze ver scheen in de vorm van twee agenten en twee inspecteurs, die de demonstranten stuk voor stuk optilden, naar buiten droegen en voorzichtig op straat depo neerden. Het „Nederlands comité stopzetting atoomproeven" heeft een telegram ge zonden aan het ^2-ste congres der com munistische partij te Moskou, waarin tegen het voornemen een bom van 50- megaton te laten ontploffen wordt ge protesteerd. Er wordt op aangedrongen de proef af te gelasten. Parijs sceptisch Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: Parijs heeft sceptisch gereageerd op de 7erklaring die Nikita Chroesjtsjow gis teren tijdens zijn grote rede voor het 22-ste Russische partijcongres in Moskou aflegde waarin hij zijn vroegere dreige ment om voor het einde van dit jaar een vredesverdrag met de Oostduitse rege ring te tekenen, inslikte. In Parijs wijst men op Chroesjtsjows aankondiging een nieuwe bom te zullen doen exploderen, waarmee geheel Parijs gemakkelijk in één slag in het niet zou kunnen ver dwijnen en men vindt dat dit voor nemen bezwaarlijk als een uiting van vlekkeloos pacifisme kan worden be schouwd. Intussen vragen diplomatieke waar nemers zich al af hoe de president der republiek, die daags tevoren het Weste lijk beraad in Londen torpedeerde, ver der zal kunnen blijven volharden in zijn botte weigering met de lussen onder handelingen te oienen, nu Chroesjtsjow zijn ultimatum inzake Berlijn publieke lijk heeft ingetrokken. De onbeweeglijk heid van Frankrijks buitenlandse poli tiek gedurende de laatste maanden zal nog sterker het aanschijn van stelsel matige obstructie aannemen, wanneer zowel Moskou als Washington en Londen te kennen geven tot handelen over te willen gaan. Een eerste symptoom, dat misschien wijst op een lichte kentering in de Fran se houding, vormt het voornemen dat De Gaulle zou hebben zich in begin vol gende maand voor een gesprek onder vier ogen met Engelands premier Harold Macmillan naar Londen te begegven. Dreigen met geweld In een commentaar op de rede van Chroesjtsjow schrijft de „Washington AFNEMENDE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vrij koud en half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Harde tot vrij krachtige, maai- aanvankelijk aan de kust nog stormachtige noordelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 OKTOBER Zon op: 7.11 uur; onder: 17.39 uur; Maan op: 15.56 uur onder: 059 uur; Hoogwater te Katwijk te 11.01 en 23.37 uur, laagwater te 6.16 en 1852 uur. Post", dat de aankondiging van het tot ontploffing brengen van een bom van vijftig megaton de rest van deze rede voering volkomen verduistert. Er is geen grondige bekendheid met de marxisti sche dialectiek nodig om de betekenis van deze aankondiging te begrijpen, al dus het blad. Wat deze aankondiging zegt is, dat de Sowjet-Unie nu zover is gegaan met het dreigen met gebruik van geweld, dat er voorlopig bitter weinig hoop op vruchtbare onderhandelingen bestaat. De „New York Times" meent, dat Chroesjtsjow de spanning over het Duit se vraagstuk, die hij zelf in het leven had geroepen, voor het ogenblik heeft ver licht door te laten doorschemeren dat hjj zjjn plan tot het sluiten van een afzon derlijk vredesverdrag met Oost-Duits- land voor het einde van het jaar heeft losgelaten. Doch hjj zet zjjn terreur- campagne voort met zijn aankondiging over het tot ontploffing brengen van een enorme kernbom. De „New York Herald Tribune" schrijft dat hoewel elk verzoenend gebaar door het Westen zal worden toegejuicht, het in een meer overtuigende vorm zal moe ten worden gedaan dan een rede voor de „rode jamboree" in Moskou. De „New York Daily News" meent, dat Chroesjtsjows rede nogmaals de opvat ting van De Gaulle rechtvaardigt, dat de Westelijke bondgenoten moeten afwach ten en weigeren over West-Berlijn te on derhandelen totdat Chroesjtsjow met constructieve voorstellen komt. Zijn bluf is al eerder op deze tactiek afgestuit en het blad ziet niet in waarom dit niet nogmaals kan gebeuren. De Chicago Tribune is van oordeel, dat alles wat Chroesjtsjow vraagt, is dat het Westen, met de hoed in de hand, naar hem toekomt en de door hem gedicteerde voorwaarden aanvaardt. Vervolg op pag. 2 Mr. Dr. ROMIJN GAAT HEEN ALS BURGEMEESTER Met ingang van 1 april zal onze oud stadgenoot de burgemeester van Win schoten, mr. dr. A. J. Romyn, het burge meesterschap neerleggen in verband met het als dan bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De heer Romijn heeft sinds 1936 aan het hoofd van de ge meente Winschoten gestaan. Gruwelijke vondst in Huizen (Van onze Amsterdamse correspondent) Het vreselijke vermoeden, dat sinds de verdwijning van het 7- jarige meisje Clasina Bunschoten uit Huizen was gerezen, is bewaar heid: speurende militairen hebben gistermiddag het levenloze lichaam van het kind aangetroffen in een sloot van het erfgooiersgebied De Meent. Het was aan handen voeten gebonden. Enige uren later werd de officier IN ORAN DREIGT BLOEDBAD In Parijs is het gisteravond en van nacht tot talrijke botsingen ge- Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Chi r6n tijdens zijn urenlang rede ter ope. ing van het 22ste con- gres van de Russische communis- komen tussen naar schatting 20.000 Algerijnse betogers en een politiemacht van 7.000 man, bewapend met traangasgranaten en gummistokken. Twee demon stranten werden gedood en 55 gewond; ook een tiental agenten liep verwondingen op. Er wer den 10.000 arrestaties verricht. De moslims demonstreerden op de grote boulevards, het Place de la Con corde en de Champs Elysées en in de voorsteden uit protest tegen het „advies" van de politie aan Noord afrikanen om zich na zonsondergang niet op straat te begeven. Zij riepen leuzen als „Algerijns Algerije". De demonstratie waarin waarschijnlijk de FLN de hand heeft gehad, had aanvankelijk een ordelijk verloop. La ter op de avond kwam het echter bij de Opera tot een schietpartij, waarbij twee moslims om het leven kwamen. Volgens de prefectuur hebben de de monstranten het eerst geschoten, waarna ook de politie van haar vuur wapens gebruik maakte. In alle haast richtte de politie „arresta tiecentra" in het Palais des Sports, Vincennes en het ziekenhuis van Beaujon in. De meeste arrestanten zullen nog deze week naar Algerije worden teruggestuurd. In de Algerijnse kuststad Oran is het gisteren weer tot bloedige incidenten gekomen. Ongeveer duizend Europese demonstranten plunderden 's mid dags in het centrum van Oran winkels van Algerijnen, waarbij vier moslims werden gedood; 27 personen, van wie zes Europeanen, liepen verwondingen op. Franse veiligheidspolitie bezette onmid dellijk de straten in het centrum. Vijf tien Franse extremisten werden gear resteerd. Verslaggevers ter plaatse be schrijven de toestand in Oran nu als zo gespannen, dat de minste gebeurte nis of een willekeurig gerucht aanlei ding voor een bloedbad kan zijn. ceshal van het Kremlin. Saturnus-proef uitgesteld Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa heeft bekenge- maakt, dat de eerste proef met een Sa- turnus-raket, die driemaal zo krachtig is als de raketten die tot dusver door de V.S, zijn afgeschoten, voor onbepaald- tijd is uitgesteld. De lancering zou aan vankelijk deze week plaats vinden. Volgens deskundigen van de Nasa tot het uitstel besloten om het contro' apparaat van de raket te verbeteren. van Justitie in het politiebureau van Huizen geconfronteerd met de meest ontstellende bekentenis uit zijn loopbaan: twee broers, 13 en 14 jaar oud, neefjes van het slacht offer, bekenden hun nichtje in koelen bloede uit wraak te hebben vermoord. De kleine Clasina, een geestelijk zwak ontwikkeld meisje, werd vermist sinds zondagmiddag 4 uur, toen zij niet was teruggekeerd van een wandeling met haar 4-jarig broertje, die geen duide lijke verklaring van haar verdwijning kon geven. Gistermorgen werd besloten De Meent, het zeer uitgestrekte gemeen schappelijke weidegebied nabij Huizen, grondig te doorzoeken. Hiertoe werd een beroep gedaan op een honderdtal militairen, dat in de loop van de och tend in de stromende regen systema tisch het met sloten en weggetjes doorkruiste terrein begon uit te kam men. Om half een 's middags trof een van de soldaten naast een hooimijt bij een landweg sokjes en een brilletje aan, die als eigendom van het vermiste kind werden herkend. Enig ogenblikken later deed men in een nabijgelegen sloot een lugubere ontdekking: uit een in de on diepe sloot geworpen berg hooi staken twee kindervoetjes. Onmiddellijk stelde de Huizer politie de Amsterdamse Officier van Justitie, mr. W. Tonckens, van de vondst in kennis. Deze zond de substituut-officier, mr. H. G. van Everdingen, naar de Huizer Meent en alarmeerde enige ge rechtelijke deskundigen uit Den Haag onder welke de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust. Toen het hooi was ver wijderd, trof men in de sloot het li chaampje van Clasina Bunschoten aan. Bijeengebonden De benen waren met een dik touw bijeen gebonden, een dunner touw was om de hals bevestigd. De kleding was verfomfaaid. De eerste indruk van mr. van Everdingen was, dat hier van kin derwerk sprake moest zijn, welke me ning door dr. Zeldenrust na diens eer ste oppervlakkige onderzoek werd ge deeld. Op het Huizer politiebureau werd be raadslaagd over de mogelijke daders. De politie bracht daarbij een tweede incident te berde, dat zich zondag had afgespeeld. In de nacht van zondag op maandag namelijk waren twee neefjes van Clasina, de ouderlijke woning ont vlucht en werden pas maandagmorgen in de omgeving van het plaatsje gevon den, terwijl zij op een gestolen brom fiets rondtoerden. Beide knapen zijn goede bekenden van de politie, zij zijn meermalen wegens diefstalletjes gepakt en beiden vertoefden reeds enige tyd in een opvoedingsgesticht, waar uit een hunner al eens is ontvlucht. Ook was het reeds meer voorgekomen dat zij er 's nachts heimelijk op uit trokken. T ristan-be woners naar Engeland De 262 bewoners van het eiland Tristan da Cunha, dat door een vul kaanuitbarsting onbewoonbaar is ge worden, zijn gisteren in Kaapstad over gestapt van de „Tjisadane' 'naar de „Stirling Castle", het schip dat hen naar Engeland brengt. In diensten in een Anglicaanse en een rooms-katho- lieke kerk dankten zij voor hun red ding. Voordat zij overstapten, dankten zij de gezagvoerder, W. A. Giel en de be manning van de „Tsjisadane" voor hetgeen zij hebben gedaan. Enkele mannen hebben de wens te kennen gegeven in Kaapstad te blijven, en een of twee is een betrekking aan geboden. Functionarissen van de En gelse ambassade hebben hen echter aangeraden naar Engeland door te rei zen, omdat zij in Zuid-Afrika als ge- mengdbloedigen worden beschouwd. Dit betekent dat rij in bepaalde gebieden moeten wonen en slechts bepaalde be roepen kunnen uitoefenen. Ten huize van de minister-presi dent werd gisteren een bijeenkomst gehouden van echtgenotes van mi nistersdie voorlichting kregen over de bescherming van het gezin in oorlogstijd. Van links naar rechts de dames VeldkampMarijnen, Van Aartsen, LunsPos, De Pous Toxopeus, BeermanDe Quay en Korthals. Met opzet Om 6 uur gisteravond zijn de beide jongens die na de bromfietsdiefstal weer op vrije voeten waren gesteld door de politie van huis gehaald. Op het bureau werden zij over de verdwijning van Clasina danig aan de tand gevoeld. De jongste viel al spoedig door de mand. Even later gaf ook zijn broer toe het nichtje met opzet te hebben vermoord. Als motief werd aangevoerd dat de kleine Clasina hen enige tijd geleden na een diefstalletje zou hebben „verraden". De jongens hebben verteld, dat zij Clasina zondagmiddag hebben zien lo pen en haar met snoepjes naar de stille Meent hebben meegelokt. Daarna zijn zjj twee kilometer diep met haar de Meent ingegaan, waar zij hun gru welijke daad, waarvoor het plan tevo ren was gemaakt, hebben volbracht. Zij hebben toegegeven het meisje in de sloot te hebben gelegd en haar te heb ben bedekt met uit de hooimijt getrok ken hooi. De beide knapen zullen ver moedelijk van het politiebureau naar het Huis van Bewaring te Amsterdam worden overgebracht, waar de rechter commissaris, die tevens kinderrechter is, zich met deze volgens de officier van Justitie strafrechtelijk uiterst moei lijke zaak zal bezighouden. De opdracht tot inbeslagneming van de Nederlandse zeesleepboot „Noord-Hol land' 'is opgeschort hangende het be roep, zo hebben Indonesische juridi sche autoriteiten meegedeeld. Zij merkten overigens op, dat de twee ver oordeelde Nederlanders formeel nog niet in beroep waren gegaan. Kapitein Edelenbosch en eerste stuur man Meyer werden zoals gemeld maandag veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf met aftrek, omdat zij zonder vergunning in de Indone sische wateren hebben gevaren. De re gering gelastte ook inbslagneming van het schip. Beide Nederlanders gaven maandag te kennen, dat zij van plan waren in beroep te gaan tegen de in beslagneming van de sleepboot. rnmiddels zijn de zeventien leden van de bemanning, die nog te Singapore verbleven, per vliegtuig naar Neder land vertrokken. Zij worden morgen ochtend op Schiphol verwacht. De fa milieleden zijn op de hoogte gesteld en zullen de „Noord-Holland"-opvaren- den per autobus ophalen. Uit het Leidsch Dagblad van 18 October 1861: heidens financiën, heidens financiën zijn in een gunstigen toestand, trots het gebrekkig belastingstelsel, dat er is ingevoerd. Meerdere vertier en welvaart zijn de oorzaken van ■Hen vooruitgang en niet het minst de invloed van den oor- leelkundigen maatregel van de lesturen der omliggende ge- neenten om een -plaatselijke belasting op het gedistilleerd in- evoeren. In de zitting van de Tweede tamer der St. Generaal van Maandag 14 Oct zijn ingekomen 14 adressen, houdende aandrang ip de aanneming van het wets- mtwerp wegens de onteigening van den spoorioeg van heiden naar Woerden, als van den ge meenteraad te heiden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1