VELPOIfC Ruim anderhalf miljoen gulden voor restauratie Stadsgehoorzaal B 0 0 ONZBWfflSDAG-TtP yoor aanvang seizoen 1962 zijn werkzaamheden gereed Officiële publikaties Kreymborg Kerkelijk Leven Tram verdwijnt rails blijft voorlopig nog liggen Slipgevaar bij handhaving tramsporen Wat deed de timmerman met liet geld voor de bijbeltjes? Allerlei doeleinden Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 oktober 1961 Tweede blad no. 30479 Leidse raad voteert. Na een discussie van twee uur, waarbij het in hoofdzaak over enkele detailpunten ging, is de Leidse raad gistermiddag z.h.s. akkoord gegaan met het voteren van een bedrag van f. 1.568.000 voor de restauratie van de Stadsgehoorzaal. Nu de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid het College van B. en W. heeft laten weten, dat hij, behoudens niet te voorziene omstandigheden, bereid is in het begin van januari voor deze restauratie een Rijksgoedkeuring af te geven, ligt het in de bedoeling van het College om de werkzaamheden reeds in januari te beginnen. Tot half maart kan gebruik worden gemaakt van de grote zaal en de foyer, waarna ook deze ruimte niet meer voor verhuring beschikbaar zijn. De totale restauratie, welke onderhands zal worden aanbesteed, zal tijdig voor de aanvang van het nieuwe seizoen medio september 1962 voltooid zijn. DRASTISCH VERHOGING VAN ZAALHUUR In grote lijnen omvat dit restaura tieplan de volgende verbeteringen: het gevelgedeelte aan de voorzijde van het gebouw zal onder het bal kon met natuursteen worden be kleed. In de gevel worden drie bron zen toegangsdeuren aangebracht. De vloeren van de entree, de vestibule en de aangrenzende gangen zullen grondig worden verbeterd. De trap pen worden vernieuwd en in natuur steen uitgevoerd. Het podium in de grote zaal wordt van een uitschuif- bare gedeelte voorzien, waardoor het tijdrovende, opzetten en afbreken van de losse voorbouw in de toekomst achterwege kan blijven. De tegenwoordige receptiekamers op de begane grond worden als kof fiekamer ingericht. Ook zal de kleine zaal op de eerste verdieping als koffiekamer worden ingericht. De huidige koffiekamer kan door het aanbrengen van enige wijzigingen tot kleine zaal (met podium) worden verbouwd. Naast deze zaal is een kleine garderobe ontworpen. In de grote zaal, de foyer, waarin een vast podium wordt aangebracht, de re ceptiekamer en de kamers voor de dirigent en solisten, zal nieuw meu bilair worden geplaatst. Bovendien zullen de toiletten en de garderobe in de hal van het gebouw worden ge moderniseerd. Concert-orgel Met uitzondering van de heer Van Iterson (Prot. Chr.), die ook aanteke ning verzocht niet met het plan akkoord te kunnen gaan, konden alle fracties zich met deze restauratie verenigen. De heer De Bree (KVP), die de discussie over dit voorstel opende, was verheugd, dat B. en W. ook de mogelijkheid onder ogen wil len zien om tot plaatsing van een con certorgel, waarvoor reeds ruimte wordt gereserveerd, over te gaan. Voor de ont plooiing van het culturele leven achtte spreker een dergelijk instrument zeer ge wenst. Zyn fractiegenoot, de heer Lam- bermont, deed de suggestie om in de grote zaal, na de twintigste rij, een ver hoging aan te brengen. By toneelvoor stellingen zijn de plaatsen na deze rij zeer slecht. Bezwaren had spreker voorts tegen een drastische verhoging van de zaalhuur. Vele verenigingen kunnen de huidige huur nu reeds niet opbrengen. Exploitatie van de buffetten en de za- lenverhuur dienen z.i. in één hand ge legd te worden. Geen restauratie, nieuw gebouw De heer Van Iterson (Prot. Chr.), die nimmer van restauratie heeft willen weten, distantieerd zich ook nu van dit plan. Z.i. past dit totaal verouderde ge bouw, dat uit 1890 dateert, niet meer in een moderne stad. Spreker voelde meer voor een nieuw gebouw, met royale par keerruimte, elders in de stad te bouwen. Laten wy, aldus spreker, op de huidge plaats een modern winkelcentrum pro jecteren. Dit komt de Breestraat ten goede. MeJ. Van Nienes (P.v.d.A.), die zich ln grote lijnen met het plan kon ver enigen, zag de f 15.000, welke voor ver siering van het gebouw met kunstwerken zijn uitgetrokken, liever gereserveerd voor de aankoop van een concertorgel. Voorts pleitte zy voor het aanbrengen van een publieke telefooncel, een perso neels-, resp. goederenlift en een paar voetenwasbakken (van belang by ballet- en gymnastiekuitvoeringen). De heer Harmsen (Prot. Chr.), wiens fractie met het plan was ingenomen, vroeg naar de capaciteit van de toe komstige garderobe in de hal. Thans is deze beslist onvoldoende. De heer Zun- derman (P.v.dA.), die byzondere waar dering had voor de opzet van het plan, waarvoor hy het College van B. en W. en de Dienst van Gemeentewerken hulde bracht, zeide dat deze restauratie van groot belang is voor de ontwikke- Zoekt C een schoorsteenklok, wandklok of wekker. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad ln z(jn vergadering van 16 oktober 1961 heeft bepaald, dat een herziening c.q. vaststel ling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid met betrekking tot het gebied, gelegen ten zuiden van het voormalige Pesthuis en ten noordwesten van de spoorbaan Amsterdam-Rotterdam, op een kaart, gemerkt K II J-1946a. met een ge broken lijn aangegeven. LEIDEN, 17 oktober 1961. J. O. VAN SCHAIK, Weth. loco-Burgemeester. ling van het culturele leven en de plaats van Leiden als congresstad. Ook spreker brak een lans voor de plaatsing van een concertorgel. De heer Zitman (V.V.D.) oordeelde het onder de huidige omstan digheden: „wat duurt het niet lang met de bouw van een schouwburg?" juist, dat tot restauratie van de Stadsgehoorzaal, waarvan de grote zaal zulk een uitste kende akoestiek heeft, wordt overgegaan. Z.i. dient de exploitatie van de buffetten en de zalenverhuur gecombineerd te worden. Nadat ook de heren Van Weizen, Van Dyk, Winsemius en Roorda nog enkele details uit het plan hadden besproken, waarby de heer Van Weizen tevens aan toonde, dat Leiden in vergelijking met andere steden met zyn zalenverhuur zeer billijk is, was het woord aan wet houder Jongeleen. Onder normale omstandigheden, aldus de heer Jongeleen, zou restauratie of nieuwbouw voor m|j en de raad geen vraag zyn. Thans liggen de zaken echter niet zo eenvoudig. Wat al moeilijkheden doen zich niet voor by de bouw van een nieuwe schouwburg, waarop „ook thans nog geen kyk is". Nu er een zeer goede kans is, dat in januari een rijksgoedkeu ring voor de restauratie wordt verleend, is het ewenst, dat wij spoedig met de werkzaamheden beginnen. Voor de aan vang van het nieuwe seizoen is de res tauratie dan voltooid. Het college, dat bepaald niet afwijzend staat tegenover de aankoop van een con certorgel, ziet de plaatsing van een der gelijk instrument ernstig onder ogen. Aan de achterzijde van het toneel van de grote zaal is reeds ruimte voor een concertorgel gereserveerd. Circa 1% van de totale kosten wordt uitgetrokken voor versiering van het ge bouw met kunstwerken. Kunstenaars zullen worden uitgenodigd om B. en W. van advies te dienen. T.a.v. de capaci teit van de garderobe stelde de wethou der de heer Harmsen gerust. Deze wordt uitgebreid. Hoewel de heer Jongeleen de suggestie van het plaatsen van een open bare telefooncel van de hand wees bij drukbezochte congressen zorgt de PTT voor extra aansluitingen zal hy het eventueel plaatsen van een lift in het College aan de orde stellen. Gelet op de vele balavonden en het akoestiek effect is het uitgesloten om achter in de zaal een verhoging aan te brengen. Zaalhuur moet1 omhoog Tenslotte wees de wethouder er op, dat deze restauratie zonder een drastische verhoging van de zaalhuur niet te ver- ezenlijken zou zyn. Sedert 1953 zijn de huurprijzen nim mer veranderd en dat terwijl deze pry- zen in Leiden zeer laag liggen. Na re- en dupliek werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Advertentie te?/ alleen geldig woensdag 18 okt. a.s. Jongenspantalon model Elvis. Til Schuine zakker doorlopende ba 6 jaar nu model Elvis. Tinneroy in vele kleuren. Schuine zakken, ritssluiting, doorlopende band en smalle pijpen. 10.75 kl. st. p. m. I HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN NED. HERV. KERK Beroepen te Beverwijk-Heemskerk (wijk- gem. Wijk aan Zee (toez.) W. H. Doude van Troostwijk te Doorwerth-Heelsum te Pernis (vac. J. van der Sar) L. Emmer zaal te Zwijndrecht. Bedankt voor Krim pen a/d Lek P. J. Bos te Sprang voor Alkmaar (toez.) P. C. de Bruyn te Nieuw- Loosdrecht. Aangenomen naar Rotterdam- Charlois K. W. Slik te Wemeldinge. GEREF. KERKEN Bedankt voor RotterdamKralingen (vac. E. Pijlman) dr. J. M. Vlijm te Voor burg. Advertentie Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever Toon Hermans heeft gisteravond in Nijmegen zijn actie ten bate van de polio-patientjes afgesloten met de overhandiging van een cheque van f 75.000 aan de voorzitter van de St.-Maartenskliniek, prof. Van Eek (midden) in aanwezigheid van de voorzitter van het actiecomité, de heer Nico Grijpink (links). Indien half november ook de tramdiensten naar Den Haag, via Voorschoten en Wassenaar, worden opgeheven en worden vervangen door autobusdiensten, zullen de tramsporen voorlopig nog blyven liggen. Om vuilophoping in de groeven der rails te voorkomen, zullen deze met asfalt worden gevuld. Het ligt in de bedoeling, dat de rails in de Haarlemmerstraat zullen worden verwijderd gelijktijdig met de uitvoering van een plan tot reconstructie van deze straat, dat in voorbereiding is. Ten aanzien van de rails, liggende van de Lammenschansweg af tot de grens met de gemeente Oegstgeest, heeft over leg met de Noord-Zuid-Hollandsche Ver voer Maatschappij plaats gehad. Voorop gesteld dient te worden, dat, indien de rails onmiddellijk na de opheffing van de tramdiensten worden verwyderd, gro te verkeersmoeilijkheden zullen zijn te verwachten. Het wegdek, in het bijzon der dat van de Rynsburgerweg, zal n.l. in kwaliteit sterk verminderen, omdat reconstructie van de desbetreffende we gen op korte termijn niet mogelijk is, o.m. by gebreke van geschikte tijdelijke parallelwegen voor het verkeer. Recon structieplannen, waarby ook de Lam menschansweg is betrokken, zyn in voor bereiding. De uitvoering ervan zal ech ter ongetwijfeld een kostbaar en lang durig werk zyn, dat slechts in verschil lende etappes zal kunnen worden ver wezenlijkt. In verband met een en ander is aan de N.Z.H.V.M. voorgesteld de rails, lig gende in de Zoeterwoudsesingel, de Ko- revaarstraat, de Breestraat, het Kort Rapenburg, de Prinsessekade, de Steen- straat, de Stationsweg tot ongeveer de Haverzaklaan en in de Rynsburgerweg van het Rynsburgerviadiuct af tot de grens met de gemeente Oegstgeest, na de opheffing van de tramdiensten te laten liggen tot het tydstip, waarop de desbetreffende wegen van een nieuw wegdek, zullen kunnen worden voorzien. Op grond van bovenstaande overwe gingen stelden B. en W. de raad voor om over te gaan tot aankoop van de rails voor een bedrag van f 106.500 en f 10.000 te voteren voor het vullen van de groeven met asfalt. Slipgevaar De heer Van Iterson (Prot. Chr.), die het debat opende, betreurde het, dat niet gelyktydig met het opheffen van de tram, ook de tramsporen worden verwyderd. Ook al worden de groeven der rails met asfalt gevuld, blijft z.i. het slipgevaar bestaan. En daarvan, aldus spreker, moeten wy nu juist af. Het College, dat reeds lang van te voren met de toekomstige opheffing van de tram op de hoogte was, had er z.i. voor moeten zorgen, dat ook direct met het verwijderen van de rails kon worden begonnen. Thans moeten wij wachten op de plannen, waarvan het College zegt „dat zij in voorbereiding zijn". Spreker stelde enkele buitenge meenten, waar de rails reeds verwy derd zyn, ten voorbeeld. De heer Portheine (WD) vroeg of de vervanging van de tram door een bus reeds definitief is, nu zich in enkele ge meente nog moeilijkheden voordoen. Ook de heer Van Dyk (KVP) maakte zich ongerust over het slipgevaar by het niet verwijderen van de rails. Hoe lang zal deze situatie blyven bestaan? De heer Winsemius (PvdA) had even eens gaarne gezien, dat men met de plannen tot reconstructie van de weg dekken gereed was geweest. De heer Zitman (VVD), die ook met vragen zat, zeide deze uitvoerig aan de orde te zullen stellen by de komende begrotingsbehandeling als gesproken zal worden over het hoofdstuk „Gemeente werken". Plan van 5 a 6 miljoen Wethouder Jongeleen was in zijn ant woord van mening, dat de raad over het hoofd ziet, dat by de dienst van gemeentewerken een groot personeels tekort bestaat. Bovendien: bij de re constructie van straten, gaat het niet alleen om het verwyderen van de rails en het aanbrengen van een gesloten wegdek. Bij de overgang op een der gelijk wegdek moet een onderzoek naar de riolering worden ingesteld, moeten de kabels uit het midden van de straat worden verwyderd en moeten ook voorzieningen worden getroffen voor de aanvoer van gas en water. Dit eist een langdurige voorbereiding, terwijl er grote investeringen mede zijn gemoeid. Met de uitvoering van het bovenomschreven plan, dat tenminste enkele jaren zal vergen, is volgens de wethouder een bedrag van vyf a zes miljoen gulden gemoeid. Wat er gaat gebeuren De heer Jongeleen deelde hierna mede dat het reconstructieplan voor het Sta tionsplein de Commissie Verkeer is ge passeerd: dat binnen niet al te lange tijd een plan tot het aanleggen van een paralleweg in de omgeving van de Rijnsburgerweg bij het College zal wor den ingediend; dat de Rynsburgerweg een geheel nieuw wegprofiel krijgt, met een reconstructie van de rijweg, het ry- wiel- en voetpad, wellicht zelfs „met op offering van de voortuinen"; dat het College binnen een week een plan tot reconstructie van de Haarlemmerstraat krijgt voorgelegd en dat de plannen tot reconstructie van de Lammenschansweg zich in een vergevorderd stadium be vinden. Tram verdwijnt 11 november Naar aanleiding van de vraag van de heer Portheine deelde wethouder Drjj- ber mede, dat de tram 11 november verdwijnt. Van de bezwaren van de buitengemeenten is het College offi cieel niet op de hoogte gesteld. T.a.v. de halteplaatsen zal aanvankelijk hier en daar nog wat provisorisch moeten worden gewerkt. Het is echter het streven om een en ander nog voor 30 oktober in de Verkeerscommissie ter sprake te brengen. Na deze toelichtingen werd conform besloten. Badhuis Lindestraat Bij de behandeling van het voorstel een krediet van f250.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een badhuis aan de Lindestraat, deed mevr. Spieren burg (PvdA) de suggestie om hierin ook een was- en drooggelegenheid onder te brengen. Wethouder Menken zeide, dat het College, gelet op de tegenwoordige huis houdelijke apparatuur, deze noodzaak niet aanwezig acht. Z.h.st. werd dit voorstel aanvaard, hetgeen deze middag ook het geval was met alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen. Voor de Leidse kantonrechter Twee weken voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar, alsmede f. 50 boete subs. 10 dagen eiste de officier, mr. J. A. L. Brada, tegen een 59-jarige timmerman uit Leiden, die terecht stond, omdat hij zonder vergunning van B. en W. bij tal van mensen.had gecollecteerd. De baten van de collecten waren volgens de verklaring van verdachte bestemd voor de aankoop van bijbeltjes en tekst boekjes. misverstanden. Hij was weliswaar tim merman van beroep, doch het evange lisatiewerk lag hem zeer na aan het hart. In zyn requisitoir wees de officier ver dachte met nadruk op de getuigever- klaringen en het ontbreken van enige administratie. De kantonrechter vonniste conform de eis. Uit het onderzoek kwam duidelijk naar voren, dat aan de door verdachte opgegeven bestemming van gelden ern stig werd getwyfeld. Op de vraag van de kantonrechter, mr. W. de Koning, waar hy die gelden had gelaten, antwoordde verdachte, dat hij in een door hem ge huurd zaaltje godsdienstoefeningen hield voor belangstellenden en zelf de predi katie verzorgde. Hij verzorgde trouwens alles zelf. Ook de aankoop van de be nodigde bijbeltjes en tekstboekjes, die hy gratis aan de bezoekers van zyn dien sten verstrekte. Teneinde zijn onkosten te kunnen bestryden, ging hij dus col lecteren by die huizen waar volgens hem „sympatiserende geloofsgenoten" woon den. Er waren echter enkele punten, die het geheel een bedenkelijke achtergrond gaven. Zo collecteerde hy niet alleen zonder enige vergunning, doch had om het geheel een min of meer officieel tintje te geven zelf een legitimatiebewijs gefabriceerd, waarop zijn eigen hand tekening prijkte. Nu wilde het toeval, dat verdachte's naam op de laatste let ter na overeen kwam met de naam van een bekende Leidse predikant. Toen tal van getuigen verklaarden, dat verdachte by het tonen van genoemd legitimatie bewijs tevens de naam van deze predi kant had genoemd en had gesuggereerd dat zijn collecte een officieel karakter droeg, ontkende verdachte dit ten stel ligste. Dat de getuigen meenden, dat hij namens deze predikant kwam, berustte op een misverstand. Ook berustte het op een misverstand, dat hij verschillende doelstellingen voor zyn collecte zou heb ben opgegeven. Getuigen verklaarden dat hij bij de één opgaf voor de zending te komen, bij een ander was het geld bestemd voor de Evangelisatie, terwijl hij bij anderen het doel liet variëren van een vrouwenbeweging tot zendingsscho len. Hij was z.i. gewoon de dupe ge worden van een aantal grove misver standen en hierop hadden de getuigen hun verklaringen gebaseerd. Nadat de zaak aanhangig was gemaakt door een getuige, die een en ander niet helemaal vertrouwde, bleek, dat verdachte er geen enkele administratie op nahield en dus niet kon aantonen waar de ontvangen gelden gebleven waren. „Het waren mijn eigen kosten, welke ik er uithaalde, dus voerde ik geen administratie van een en ander". Overigens voerde hij nog aan, dat hy ermee gestopt was om te trach ten gelden los te krijgen voor het goede doel, daar hij liever alles zelf betaalde, dan weer eens de dupe te worden van Stereoscopische tocht door eigen land „Ken uw land en heb het lief". Dit bevel werd gisteravond in de Stadsge hoorzaal kracht bijgezet door de Rijs- wykse cineast Albert Gols en zijn echt genote die voor de leden van de afdeling Leiden van de NCR eis) V een voorstel ling gaven met hun stereoscopische kieurenprojectie en stereofonische ge luidsweergave. De stereoscopische projectie ls een uit vinding van de heer Gols, welke uitvin ding op 29 september haar première beleefde in Amsterdam. Gisteravond gaf het echtpaar Gols voor de eerste maal een voorstelling in Leiden. De aanwe zigen maakten een tocht door eigen land. Van Rottterdam, via Den Haag, Terschelling en Den Bosch voerde de tocht n. Middelburg. Met behulp van spe ciale brillen, die by het begin van de voorstelling werden uitgereikt, werd de zaal omgetoverd in een reusachtige „View-Master", waardoor de beelden zich als het ware van het grote, met een zilverlaag bedekte, scherm losmaak ten en de gehele zaal vulden. De ste reofonische geluidsweergave maakte het geheel nog suggestiever. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de afdeling Leiden, de heer A. v. d. Bos. TERPENTIJN Een 49-jarige schilder uit Rijnsburg ontkende, dat hij zich aan dierenmis handeling schuldig had gemaakt. Als ge tuigen werden gehoord een 13-jarige jongen en diens tante, beide woonachtig in Rijnsburg. Uit de verklaring van de jongen bleek, dat hy' in april met de twee honden van zijn tante aan het wandelen was toen verdachte passeerde met enige verfbussen aan het stuur van zijn fiets. Aangetrokken door dit geram mel liep een van de honden al blaffen de een eindje naast verdachte mee zon der echter naar verdachte te bijten of tegen hem op te springen. Verdachte stopte en stortte een gedeelte van de inhoud van een der bussen over de hond uit, waarna hij zijn weg vervolgde. In de bus stonden enige verfkwasten en de jongen dacht dan ook dat de bus water bevatte, hoewel de hond luid jan kende naar huis was gerend. Later bleek dat de hond met terpentijn was begoten en aan een oog ook blind was geworden. Op aanwijzing van haar neefje, heeft de tante verdachte enige dagen later aan gehouden, waarbij hij toegaf met terpen tijd te hebben gegooid. Ter zitting ont kende verdachte elk feit. Hy vervoerde de terpentijn in een gesloten bus en kon dus onmogelijk met die vloeistof hebben gegooid. De kwasten stonden in het water en niet in de terpentijn en van een bekentenis tegen de eigenares van de hond was hem niets bekend. Ook kon hij zich niet herinneren destijds ter plaatse te zyn geweest. Ook hét feit, dat verdachte's patroon had verklaard, dat de verfkwasten wel degelijk in een bus gedeeltelijk gevuld met terpentijn ston den, sprak in het nadeel van verdachte. Desondanks ontkende hij. Hoewel de rekening van de dierenarts tot heden toe f148,— bedroeg de hond is nog steeds onder behandeling bracht de eigenaresse dit bedrag terug tot f 100, het maximum, dat de kantonrechter kan toewijzen. De officier achtte het feit afdoende bewezen mede gezien het wel zeer zwakke verweer van verdachte tegen de verklaringen van de getuigen. Hy eiste dan ook f50 boete subs 10 dagen. Daar ook de kantonrechter ver dachte's optreden zeer laakbaar vond vonniste hij conform met toewijzing van de schadevergoeding. BIER IN SNACKBAR Zonder de daartoe vereiste vergunning te bezitten bleek 'n 52-jarige snackbar houder in Leiden en flinke voorraad bier in voorraad te hebben gehad met het doel zo nodig „een stevig glas" bier te schenken. Soms zo stevig, dat menig jeugdige bezoeker van zijn snackbar dronken naar huis ging. Verdachte's ge machtigde voerde aan, dat zijn cliënt volgens een arrest van de Hoge Raad wel degelijk bier in flessen voorradig mocht hebben en dus niet strafbaar was. Daar noch de officier, noch de kan tonrechter ooit van dit arrest hadden gehoord, verzochten zij de gemachtigde om een nadere toelichting. Tot zijn spijt kon deze de gevraagde inlichtingen niet geven, daar hy het ook maar van „horen zeggen had". Hierna was de zaak snel afgehandeld en eiste de officier f25 boete subs 5 dagen alsmede de ver beurdverklaring van de 186 in beslag ge nomen flessen bier. De kantonrechter achtte verdachte dermate laakbaar, dat hij zijn vonnis bepaalde op f75 boete subs 15 dagen en de geëiste verbeurdverklaring. Schoonheid en techniek in het Grafische vak „Schoonheid en techniek in het Grafi sche vak". Hieraan was de filmavond gewyd, die G. H. Bührmann's Papier groothandel N.V. gisteren in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" hield. Het programma was gevarieerd en met zorg samengesteld. Het bevatte tal van korte kleurenfilmpjes, die alle een beeld gaven van hetgeen er op grafisch gebied gepresteerd wordt. Na een (film)spel- letje met grafische motieven, „Opmars der kleuren" geheten, werd de docu mentaire „La lettre" vertoond. Een door Jean Mallon vervaardigde film over de ontwikkeling van de lettertypen zoals wy die heden ten dage kennen. „Druk- metalen" bleek een natuurkundige be schouwing te zijn over de eigenschappen van de belangrijkste metalen, die bij het drukken woiden gebruikt. Het was de eerste maal, dat deze film in ons land werd gedraaid. Techniek en artisticiteit waren verenigd in het filmpje >ver de vervaardiging van postzegels voor de Maleise Federatie. Later op de avond werden films ge draaid over de opmaak en de correctie bij het fotografisch zetten, de karton - fabricage en de Franse impressionisten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3