Chroesjtsjow bereid tot Ma^fe°féin uitstel voor Duitsland Ook bezwaren tegen de gewijzigde kinderbijslag Geen vredesverdrag dit jaar als het Westen oplossing wil zoeken WEERBERICHT AUTOFABRIEK IN COVENTRY LAM" DOOR WILDE STAKING Van KVP en R.-K. Middenstand Rood komplot in Ecuador Kosten van levensonderhoud en lonen in EEG-landen (§uc/ ?)£tèuWS\ Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 OKTOBER 1961 No. 30479 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal: f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een in donker pak gestoken en breed glimlachende Chroesjtsjow heeft vanochtend in Moskou het 22ste congres van de Sowjetrussische communistische partij geopend. Achter hem zaten de leden van het presidium van het Centrale Comité. Onder de gedelegeerden bevond zich maarschalk Boelganin, de man, die in 1958 „ontmaskerd" werd als een van de leiders van de „anti-partijgroep". Vermoedelijk woont hij het congres bij als afgevaardigde van de oude bolsjewieken. Chroesjtsjow werd twee minuten lang toegejuicht, toen hij de zaal van de nieuwe schouwburg betrad. Het is, in afwijking van de totnutoe bestaande officiële „banketbakkersstijl", een modern gebouw van glas en marmer, zoals dat in het Westen al heel lang geen nieuws meer is. De nieuwe schouwburg is door de architecten onder leiding van Michael Posokin vrij diep in de grond gebouwd, zodat het gebouw niet hoog uitsteekt boven het silhouet van het Kremlin. Er is plaats voor zesduizend personen. De zaal is voorzien van de modernste apparatuur. „Troonrede" van de Russische premier In zijn openingsrede stelde premier Chroesjtsjow met voldoening vast, dat het congres werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van tachtig communis tische partijen. Er werd een halve minuut geapplaudisseerd toen hij de namen noemde van de afgevaardigden van Rood-China, die onder leiding staan van premier Tsjoe En-lai. Het trok de aandacht, dat Albanië niet is vertegen woordigd, de communistische partij van dit kleine, met Rood-China verbonden land heeft zelfs geen uitnodiging voor het congres ontvangen. Chroesjtsjow verklaarde, dat oorlogen vermeden kunnen worden en „niet on vermijdelijk zijn in het huidige tijds gewricht". Dat de theoretische conclu sies en politieke voorspellingen van het 20ste partijcongres juist zijn geweest, is bewezen door de gebeurtenissen daarna, aldus de Russische premier. Hij legde er de nadruk op dat de con currentie tussen het „socialistische" (lees: communistische) en kapitalisti sche systeem het voornaamste kenmerk is geworden van de ontwikkeling in de huidige historische periode. Maar nu, zo beweerde hij, is het niet meer het im perialisme doch het communisme, dat de beslissende factor in de evolutie was was geworden. Het congres wordt bijgewoond door 4354 afgevaardigden, die een kleine negen miljoen partijleden uit de gehele Sowjet-Unie vertegen woordigen. De totale bevolking van Rusland telt meer dan 200 mil joen mensen, zodat dit congres de vertegenwoordigers van slechts vijf procent der bevolking omvat. Een belangrijke gebeurtenis op dit congres is de „troonrede" van Chroesj tsjow, die vermoedelijk zes uur of mo gelijk nog langer zal duren. In die rede zal de Sowjetrussische leider een over zicht van zijn binnen- en buitenlandse politiek geven, waartoe ook uiteraard de kwestie-Berlijn behoort. De nieuwe rij gezichten, die men achter de regeringstafel ziet, weerspie gelt Chroesjtsjows nieuwe partijpro gramma. Een van de punten daarvan is verjonging van de topleiding der partij, doordat een kwart van de leden van het presidium dient af te treden na afloop van de ambtsperiode, waarvoor die leden verkozen werden. Feitelijk is die nieuwe regel reeds ten uitvoer gelegd. Boven dien zijn er de laatste maanden ook talrijke wijzigingen gebracht in de be zetting van partij posten in de afzonder lijke Sowjet-republieken. Een derde tot de helft van de plaatselijke partijbonzen is reeds vervangen. Vooral in gebieden als Azerbeidjan, Armenië en in de Mid- denaziatische republieken zijn heel wat partijleiders vervangen. Het gevolg van dit alles is, dat Chroesjtsjow het woord vooral zal rich ten tot mensen, die van een jongere generatie zijn. Het zijn meerendeels mensen, die eerst na de tweede wereld oorlog naar voren zijn gekomen, specia listen, die bewezen hebben organisatie talent te bezitten en daardoor een geheel andere mentaliteit hebben dan de com munisten uit de dagen van Lenin en Stalin. Zij vormen de klasse der „managers". BUIÏG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of onweer. Krachtige tot harde wind. aan de kust tijdelijk storm uit west tot noordwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 oktober Zon op: 7.09 uur; onder. 17.41 uur. Maan op: 15.21 uur; onder: -.uur. Hoogwater te Katwijk te 9.27 en 22 0" uur, laagwater te 4.40 en 17.13 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's „Geen export" Wij, communisten, zijn tegen de „ex port van de revolutie", aldus Chroesj tsjow in zijn rede van hedenochtend. Maar de communisten erkennen niet het recht om de contra-revolutie uit te voeren. Mochten de imperialisten de contra-revolutie willen exporteren, dan zullen de communisten alle volkeren verzoeken zich te verenigen „om de vijanden van de vrijheid en vrede vast-' beraden terug te drijven". Nu, zo zei de Russische premier, be staat er vooruitzicht op vreedzame samenleving voor de hele periode, waar in de sociale en politieke problemen, die de wereld verdeeld houden, opgelost moeten worden. De belangrijkste ge beurtenissen van de afgelopen jaren zijn de uitdrukking geweest van het stormachtige groeiproces van de levens krachten van het socialistische systeem. En de weg, die de communistische partij heeft ingeslagen, is van groot belang ge weest voor het behoud van de vrede. De Sowjet-Unie en het hele „socialistische" kamp bezitten nu een grote macht, die ruim voldoende was voor de verdediging der grote verworvenheden van het „socialisme" tegen de aanvallen van „imperialistische agressors". Wij, aldus Chroesjtsjow, zijn ervan overtuigd dat het communisme als over winnaar uit de bus zal komen in de concurrentiestrijd met het kapitalisme. En wij zijn er zeker van dat deze over winning behaald zal worden in een vreedzame concurrentiestrijd en niet door middel van een oorlog. Mochten de imperialisten echter de socialistische landen durven aanvallen, dan zou „deze krankzinnige daad" hun laatste zijn en het einde betekenen van het kapitalis tische systeem. Chroesjtsjow verklaarde voorts, dat de Sowjet-Unie er n i e t op staat, dat het vredesverdrag met Duitsland voor het einde van het jaar getekend wordt als het Wes ten bereid is het Duitse vraagstuk op te lossen. Overigens gaf hij als zijn mening te kennen, dat de V.S., die het cetrum van de reactie zijn gewor den, de voornaamste agressieve macht zijn. De Amerikaanse impe rialisten en de Westduitse milita risten bedreigen de vrede en veilig heid. Tot eind oktober, aldus de pre mier, zal de Sowjet-Unie voortgaan met haar kemproeven. Op 31 oktober zal nog een proef worden genomen met een bom van 50 megaton (50 miljoen ton TNT). In een café in Den Haag is gis teravond een man doodgestoken na een korte ruzie met een mede bezoeker. In een café op de hoek van de Veenkade en de Hemsterhuisstraat bevonden zich o.m. de 34-jarige heer J. C. Jansen, wonende aan de Paviljoensgracht, en een 68-jarige man. Deze twee bezoekers raakten in gesprek. Er ontstond een korte woordenwisseling, waarbij de laat ste een mes trok en de heer Jansen in de hals stak. De halsslager werd werd geraakt en het slachtoffer bloedde in enkele ogenblikken dood. De dader vluchtte uit het café, doch werd door andere bezoekers achtervolgd en met behulp van omwonenden gegre pen en aan de politie overgegeven. Deze heeft de man ingesloten. Het stoffelijk overschot van de getroffene is overge bracht naar een ziekenhuis. Volgens de politie waren beide mannen enigszins onder de invloed van sterke drank. Zij waren oppervlakkige kennissen. De steekpartij schijnt geen diepere achter grond te hebben dan de woordenwisse ling van het ogenblik. Nieuwe tragedie na die van Port Talbot Scotland Yard stelt een onderzoek in (Van onze Londense correspondent) By de tragedie van Port Talbot, waar als gevolg van een hardnekkige wilde staking van de „brikkies", zoals de met selaars hier populair heten, het groot ste hoogovenbedrüf van Europa de pro- duktie heeft moeten stopzetten en 15.000 man op straat zyn gekomen, heeft zich gisteren een nieuwe tragedie in de we reld van het Britse bedrüfsleven gevoegd. De automobielfabrieken van Rootes (o.a. Hillman, Humber en Sunbeam) hebben 8 000 man moeten ontslaan waarvan het grootste deel werkzaam was in de fa briek in Coventry, omdat als gevolg van een reeds wekenlang durende wilde sta king in de carrosseriefabriek van Acton het bedrüf totaal is lamgelegd. Dat be tekent dat Rootes op het ogenblik geen enkele wagen meer kan leveren. En dat op het moment van de Motorshow, die vandaag in Londen is begonnen. Het welvarende Port Talbot dreigt plot-seling in armoede te worden gedom peld. De stakingsleider verklaarde in een vraaggesprek, dat de strijd om een be ginsel gaat, hetgeen hij echter niet na der definieerde. Hij zei dat deze massale uitsluiting het bedrijf welkom zou zijn, omdat de export zo sterk was gedaald. Sommige arbeiders verdienen 20 tot 30 pond per week en zy kwamen in hun eigen auto naar de arbeidsbeurs. Dit zijn natuurlij' toplonen. In plaats van een kwart miljoen pond sterling aan lonen ontvangen de ontsla genen thans honderdduizend pond steun. Volgens de laatste berichten zijn van daag in Port Talbot besprekingen be gonnen tussen de stakende metselaars en het staalbedrijf. De sluiting van de hoog ovens betekent een ernstige tegenslag voor Engelands toch al wankele export positie. De binnenlandse markt echter teert p het ogenblik op oude staalvoor- raden met als gevolg, dat de staalindus trie op 77 procent van haar capaciteit werkt. De sluiting van de hoogovens heeft dus nog geen onmiddellijke gevol gen voor de Britse industrie. Scotland Yard is maandag begonnen met het instellen van een onderzoek naar de activiteit van een aantal communis ten van wie aangenomen wordt, dat zy er op uit zyn de gehele Britse auto mobielindustrie lam te leggen. In vele grote arbeidsconflicten, welke Engeland sinds de oorlog geteisterd heb ben, vindt men ditzelfde trieste, ontstel lende beeld terug. Als een soort plotse linge koorts breken allerlei stakingen uit. De massa der stakers weet meestal niet waar het over gaat maar volgt uit onberedeneerde solidariteit of angst om als stakingbreker te worden aangezien. De aanstokers, communisten of niet, zijn meestal onzichtbaar en onvindbaar. Er zijn natuurlijk wel bepaalde grieven, vooral in de grote onpersoonlijke massa- bedrijven, maar deze kunnen theore tisch tenminste via het bestaande over leg aan de orde worden gesteld, hetgeen om onnaspeurlijke redenen niet gebeurt. Er blijkt een onoverbrugbare afstand te bestaan tussen het bedrijf en de kleine groep heethoofden, die evenmin contact schijnen te hebben met de vaak ver ver wijderde vakbondsleiding. Blijkens een gepubliceerde ver klaring heeft het partijbestuur van de K.V.P. nog wel enige bezwaren tegen het gewijzigde wetsontwerp kinderbijslagregeling. Het bestuur heeft waardering voor de poging der regering om de behandeling van de wetsontwerpen betreffende de kinderbijslag wederom op gang te bren gen en met daarin de kleine zelfstandi gen te betrekken. Maar het bestuur acht in de eerste plaats de hoogte van de inkomensgrens voor het recht op bijslag voor de eerste twee kinderen van kleine zelfstandigen onbevredigend en bovendien de uitke ringen minimaal. Voorts vindt het de inkome» ^rei van f. 12.000 voor de uitkeringen vanaf het derde kind om verschillende, waar onder ernstige redenen eveneens onbevredigend. Ten slotte wordt een belangrijk uitstel van de openbare behandeling met name een uitstel, dat niet strikt vereist wordt voor een deugdelijke behandeling van het wetsontwerp ongewenst ge acht. Het partijbestuur heeft er dan ook bij de katholieke Tweede Kamerfractie op aangedrongen, aldus de verklaring, ver beteringen in het wetsontwerp met kracht na te streven en te bevorderen, dat de behandeling op zo kort mogelijke termijn plaats vindt. Ook de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond heeft tegen het ontwern bezwaren geuit. In zyn blad „Stuwing" wordt met name de inkomensgrens „onverkoopbaar" genoemd. De televisie bracht gisteravond een discussie over spijtoptanten, waaraan de ministers Beerman en Klompé deelnamen. Van links naar rechts prof. dr. H. Baudet. minister dr. M. A. M. Klompét prof. mr. dr. 1. A. Diepenhorstminister mr. A. C. W. Beerman, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen en de heer I. Schipper, die allen hun me ning ten beste gaven, gefotogra feerd tijdens de uitzending. Bejaarde Alphenaar in Rijn verdronken Gisteravond omstreeks zeven uur is de /2-jarige G. den Hartog uit Alphen in de Oude Rijn gevallen en verdronken Hij liep over het Jaagpad langs de Oudshoornseweg en is vermoedelyk ge struikeld. Voorbijgangers, die het onge luk zagen gebeuren slaagden er na enige moeite in de heer Den Hartog op het droge te brengen De levensgeesten wa ren toen echter al geweken. De politie van Ecuador heeft gister avond een komplot tegen de regering ontdekt. In verband hiermee werden twintig arrestaties verricht onder ex- treem-linkse groeperingen. Bij huiszoekingen werden geweren en mitrailleurs, afkomstig uit communisti sche landen, in beslag genomen. Volgens de politie had de actie tegen de regering vanavond moeten uitbreken. De samenzwering zou tal van vertak kingen hebben, vooral in de provincie Quevedo, waarheen de aanstichter, lui tenant-kolonel Cesar Paredes, is ge vlucht. Gruweldaden in Bizerta Ook niet-Tunesiërs getuigden Dr. Rolf Christophersen, lid van de subcommissie van de Internationale Commissie van Juristen die een onder zoek heeft ingesteld naar de Franse ;ruweldadea in Bizerta, heeft de Franse jewering als zouden uitsluitend Tune- siërs als getuigen zijn gehoord, onjuist genoemd. Dr. Christophersen, lid van het Noorse hooggerechtshof, deelde in een radio-in terview mee dat vijf niet-Tunesiërs ge tuigenverklaringen hebben afgelegd. Voorts heeft de commissie rapporten be studeerd die een groep artsen, onder wie een Belg, een Spanjaard, een Turk en een Italiaan, onmiddellijk na de gevech ten hebben opgesteld. In gezaghebbende Franse kringen is verklaard dat de leden van de commis sie van onderzoek niet de plaatsen heb ben bezocht waar de „beweerde gruwe len" zijn bedreven. Zij zouden voorname lijk aan de hand van kaarten en foto's hebben gewerkt en in het openbaar ge tuigen hebben gehoora Jan Vrijman filmt Karei Appels wereld De staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr Y. Scholten, heeft aan Jan Vrijman in Am sterdam een subsidie verleend voor het vervaardigen van een korte film in kleuren. Deze "ilm zal „De wereld van Karei Appel" de in Parijs woonaentige schilder, tot onderwerp hebben. De pro- duktie is in handen van de Nederlandse Filmproduktiemaatschappij In de zes landen van de EEG zijn de lonen sedert 1952 100) gestegen tot 110 procent en de kosten van levens onderhoud tot 107 procent. Voor de zes landen afzonderlijk lopen de cijfers nogal uiteen: Nederland komt met een stijging van de lonen tot 156 procent en een stij ging van de kosten van levensonderhoud tot 121 procent op de vierde plaats. Voor de zes landen afzonderlijk zijn de cijfers (1958 100): land Frankrijk Duitsland Nederland uxemburg België Italië kosten van lonen levensonderh 180 134 159 113 156 121 120 107 119 110 118 116 Kent U hem nogIn het begin van dit jaar maakte hij zich meester van het Portugese passagiersschip „Santa Maria waardoor hij zich wereldvermaardheid verwierf. Het is Henrique Galvao, die in Noord- Afrika vertoeft om van daar uit mede te werken aan de actie van de Portugese oppositie in verband met de komende verkiezingen. VLIEGTUIG VAN HAMMARSKJOLD BESCHOTEN Het Amerikaanse blad "Newsweek" schrijft in kringen van de Verenigde Naties te hebben vernomen dat de leden van de commissie van onderzoek in Noord-Rhodesië over bewijzen beschik ken dat het vliegtuig waarmee Ham- marskjöld is verongelukt, is beschoten. Verscheidene Afrikaanse landen over wegen thans er met klem op aan ta dringen, dat de zaak van Hammars- kjölds dood uit de doeken wordt ge daan, aldus "Newsweek". Bomaanslagen nemen toe in Algiers In Algiers zijn gisteravond 37 kneed- bommen ontploft, driemaal zoveel als het gemiddelde van de voorgaande da gen. Winkels, woningen en auto's van Algerijnen werden zwaar beschadigd, maar volgens de eerste berichten is nie mand gewond. Ia het centrum van de stad kwam het tot een vuurgevecht tussen de inzitten den van drie auto's Algerijnen. Vier personen werden gewond In de Kasjba werd een Europeaaa met een revolver schot gedood. Russische raketproef In de Sowjet-Unie is weer een meer- trapsraket gelanceerd, die na een ge slaagde vlucht op bet 12.000 km vei der gelegen doel in de Stille Oceaan Is te rechtgekomen, aldus meldt Tass. Het was de zesde proef in de huidige serie. De proefnemingen zullen tot het einde van deze maand worden voortge zet. Uit het Leidsch Dagblad van 17 October 1861: Uit het verslag nopens den staat fier zeevisscherijen in I860 blijkt, dat de gesteldheid daar van alstoen ongetwijfeld gunstig mogt heeten. Als een voorbeeld brengen wij bij de kustharing en 'custvisscherij (Scheveningen, Katwijk en Noordwijk)van oelke vangst beliep ruim 2Vz nillioen haringen, die waarde mn 443.502 beliepen. - Vergadering van den Ge- neentenraad van Leiden, Don- ierdag den 17 Oct. 1861, 'sna- Idags ten 3 ure. Onderwerpen: o.a. Voordragt tegemoetkoming van de leden der dienstdoende schutterij, in de kosten hunner kleeding, uit de gemeentekas.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1